Benauwde toestand in gedeelte Julianastraat te Alphen Huren moeten worden aangepast aan de bouwkosten Nutszaal in Alphen moet nodig worden opgeknapt Kerkconcert Felle brand in Alphense timmei loods (bij Boot) MEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 (Van onze correspondent) VOOR DE verkeersknelpunten Van Mandersloostraat en Raadhuisstraa* te Al phen aan den Rijn heeft de politie, zoals we onlangs hebben gemeld, een complex van nieuwe maatregelen uitgevaardigd. Die zijn nu al weer enkele weken van kracht en ze worden vry goed opgevolgd. Overigens betreft det hier straten, die door parallelwegen wat kunnen worden ontlast, maar verbreding van de stra ten zélf is niet mogelijk. Aan de „hcge zijde", met name de Julianastraat met het kruispunt Pleter Doelmanstraat-Castellumstraat, lag dat anders. Hier is de laatste Jaren heel wat ruimte ontstaan en nu wacht nog het stukje Julianastraat, van de zebra In de richting van de Wllhelminalaan, dat op de foto is te zien. Het is een stukje van ncrg geen hon derd meter, waar de toestand echter zó benauwd is, dat men, van de richting Wilhelminalaan komende, hier niet me', auto's door mag rijden. Men moet de nare bocht naar de Sint Jorisstraat ne men, deze straat doorrijden, weer een bocht maken de Stevinstraat in (met vaak gevaarlijke situaties) en ten slotte een bocht nemen naar de Castellum- straat. Het is wel een wat wonderlijke situatie. De politie „grijpt" nog wel eens een enkele argeloze automobilist, die het onnozele stukje Julianastraat door komt rijden. Afbraak aan de gang Het gebouw van de Alpheruche Bank links op de foto. is voor de verruiming nog steeds een sta-in-de-weg. Juist voor bij de bank staat een schutting. Hei pand, dat daar eens stond, is reeds tai van jaren weg. Met de eigenaar van het volgende pand, de heer J. Kanis, is men al tot een akkoord gekomen en op de hoek van de Sint Jorisstraat is de nodige ruimte er ook reeds. Maar voor de Bank •chijrit er nog steeds geen oplossing te zijn. Rechts op de foto is weer afbraak aan de gang. Men kijkt togen de muur van het kappershuis. tientallen jaren be- woond door de familie Basic. Dat is nog geheel intact Maar dan volgt weer een gait De woning van de heer C. A. Bo» ls reeds verdwenen en zijn Landbouw- huis wordt eveneens gesloopt Ruim dertig jaar geleden was hier de Chr. Hogere Burgerschool, van de Ju lianastraat af nauwelijks te zien: want er was alleen maar een groene getralied# deur zichtbaar. Historische grond Nog eerder was op deze plaats het ho tel Sint Joris. Maar dan grijpen we tcrua In de vorige eeuw. Alfen (zoals men toen schreef) was indertijd een belangrijke plaats in het postale verkeer. De post koetsen verwisselden hier de paarden En dat gebeurde in deze omgeving. In Sint Joris hebben, met name ook in de Franse tijd, hoge persoonlijkheden gelo geerd. De afbraak vin-'' dus wel plaat* op historische bodem. Maar de moderne tijd vraagt hier nu eenmaal om. Een bedrijfsruimte nu nog in gebruik bij Drukkerij De Bruin, zal ook nog moe ten verdwijnen. En zo zal er dan binnen afzienbare tijd noordelijk van de Pinter Doe'man straat oen onbebouwde v'ak'e zijn. Hoe lang dat dan zal duren? Er ziin «regadle- den. die hier nieuwe pun^-n willen bou wen en langs de Riin blüft hier voort* een wandelgelegenheid bestaan. RE\THU17Fy Ontsluiting plan Zuid B. en W. van Benthuizen delen de me, dot het hoofd van publieke werken een plan heeft opgesteld tot het ontslui ten van een gedeelte van het uitbrei dingsplan Zuid. De raad krijgt een drie tal tekeningen, een bestek en een kos tenraming overgelegd. De totale kosten worden begroot op f 275.136.22. B. en W willen het werk in het openbaar aanbe steden onder de erkende wegenbouwer* In een later stadium hoopt het college d« verkoop van percelen bouwterrein aan de orde te stellen. Gecombineerde vergadering De hervormd-gereformeerde Jeugdver cnlging „Waakt en Bidt" en de hervormd- gereformeerde jonge-me:sje9vcrenieinji Petra houden morgenavond half 8 een gecombineerde vergadering in de consi*. torie achter de hervormde kerk. Mej. C van Noort zal de bijbelinleiding verzor gen. De rest van de avond wordt gevuld met zang Toneel voor „10 x 10" Het jcugdactiecomitó ,.10 x 10" houd' vrijdag half acht een toneelavond in hei verenigingsgebouw. De gereformeerde Jeugdvereniging uit Zoetermeer zal hes blijspel ..Per luchtpost" (Dear Ruth) op voeren. Na de pauze is er een verloting met vele prijzen. De opbrengst is bestemd voor de anti-honger-actie. Het comité hoopt, dat het bekende komische toneel stuk veel bezoek zal trekken. Om zich reeds nu van een plaats t€ verzekeren zijn programma's, tevens bewijs van toe gang. verkrijgbaar bij de secretaris-pen ningmeester Fleur Groenendijk, School straat 5. De programma'* ajn echter ook aan de zaal te koop. Ann drie zijden van de brug is de si tuatie belangrijk aantrekkelijker ge- l worden; het is te hopen, dat ook het genoemde terrein spoedig door passende bebouwing een aanzien krijgt, het cen trum der gemeente waardig. Ook is het wenselijk, dat het stukje Julianastraat, dat nu nog zoveel moeilijkheden geeft, spoedig de nodige ruimte zal krijgen. Kerk en industrialisatie In de grote zaM van de Salvatorjkerk neelt gisteravond de afdeling Alphen a.d. Rijn Noord van de Christenvrouwen bond vergaderd, onder leiding van me vrouw A. J. de Boer-HeemskerK. lie brand werkte aanvankelijk wat remmend op het bezoek, maar het werd toch nog ■n vrijwel bezette zaal. Dat het deze afdeling ook na de split sing goed gaat. bewijst het feit dat hei 250s:e lid werd ingeschreven. Gisteravond konden ook weer niet minder dan der- tier. leden worden ingeschreven Als spréker was aanwezig ds. G. H. Ho- ans uit Heemstede, predikant voor de industriegebieden, die speciaal zijn ar beidsterrein heeft rondom de hoogoven- gebieden. Hij vertelde over de industri alisatie van het westen en de problemen die dit voor de Kerk meebrengt, zodat speciattsatie niet gemist kan wor den. Uiteraard werd ook aandacht ge schonken aan de continu-arbeid en de daardoor in gevaar komende viering van de zondag. De op zichzelf voor de dames niet zo aantrekkelijke stof werd op boeiende wijze voorgedragen en er volgde na de pauze een levendige discussie, zodat bleek, dat er toch stellig belangstelling bestond voor dit vraagstuk. Onderwijzer In verband met de toeneming van het .eerlingenaantal V3n de openbare school san de Thorbeckestraat moet een vierde leerkracht worden benoemd. Als -tijdelijk onderwijzer aan genoemde school is werkzaam de heer F. Merkelijn en B en W. stellen de raad voor hem een vas te aanstelling te geven met ingang van een nader te bepalen datum. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert vrijdag avond half acht. Jaarvergadering Huisvrouwen Onder leiding van presidente mevr. H. M. Korthals-Steen kwamen gister avond de leden van de afdeling van de Nederlandse vereniging voor Huisvrou wen in hotel Toor voor het houden van de jaarvergadering bijeen. Mevrouw W. Schouwvlieger-Peters, de secretaresse, bracht het jaarverslag. De penningmeesteresse meldde een batig saldo van f 80. De presidente mevrouw Korthals-Steen werd voor drie jaar in haar functie her benoemd. Naar de algemene vergadering op 23 mej in Scheveningen werden afgevaar digd mevrouw Korthals-Steen en mevr. Schouwvlieger-Peters. Na de pauze heeft de oud-presidente, thans erelid, mevrouw G. E. Herbig-Hof- Oce^uitvoerig verteld over haar reis naar Hervormde wjjkavond Woensdag wordt in Nabij weer een Hervormde Gemeente-avond gehouden Ds. F. H. Landsman zal spreken over de onlangs gehouden vergadering van de Wereldraad van Kerken in New- Delhi. Deze wij ka vond begint om 8 uur Ds. G. Th. Rothuizen sprak in Nabj) Gisteravond heeft ds. G. Th. Rothuizen uit Leiden voor de leden van de Christen vrouwenband. afdeling Alphen-Zuid. in gebouw Nabij gesproken over ..Waarom is alles zo ongelijk verdeeld?" Wij schre ven over deze inleiding reeds eerder. De vergadering, die druk bezocht was. stond onder leiding van de presidente, mevrouw K. R. Langeveld-Feringa. Op nartelijke wijze werd afscheid genomen van de penningmeesteresse. mevrouw Meijer-De Graaf, die uit handen van de presidente namens de afdeling een zil veren kandelaar kreeg voor haar acht jarige arbeid in het bestuur. Mevrouw J. Hanemaaijer-Winkelman heeft inmiddels de vacante functie over genomen. Het bestuur is gecompleteerd door de benoeming van mevrouw M. E. Sohilpzand-Komen. Er werden weer acht nieuwe leden aangenomen. Grondverkoop Dc heer P M. Langhout. eigenaar van de woning Groen van Prinstererstraat 12, alhier, wenst een ten noorden genoemde woning gelegen perceeltje grond, ter grootte van ongeveer 57 m2, van de gemeente aan te kopen, terwijl de heer J. W. H. Bink, wonende alhier, de eigendom van een ten oosten van eerstgenoemd perceeltje gelegen stukje grond, ter grootte van ongeveer 21 m2, De heer Langhout beoogt hiermede de mogelijkheid te openen voor het aan leggen van een eigen ultpad van het achter zijn woning gelegen erf naar de openbare weg. Het aan de heer Bink -te verkopen per ceelsgedeelte dient ter vergroting van net reeds aan hem toebehorende terrein gelegen achter de bebouwing langs de Groen van Prinstererstraat, waarop in middels bedrijfsgebouwen zijn gesticht. Met de kopers is overeenstemming be reikt over een prijs van ƒ11,73 per m2. Wegomlegglng In verband met de aanstaande bouw van een ziekenhuis dient te worden over gegaan tot wegomlegging ter gedeelte lijke vervanging van de Delftzichbweg (aan welke weg de hoofdingang van hei ziekenhuis zal komen te liggen). De kos ten worden begroot op 35.000. Waarborgfonds Sedert 1937 kent Alphen aan den Rijn een „Waarborgfonds inzake woning oouw'1, waarvan de inkomsten zijn be stemd voor het verlenen van bijdragen aan woningbouwcorporaties voor de dek king van tekorten op de exploitatie van woningwetwoningen. Over 1961 hebben de inkomsten van genoemd fonds 4.651,64 bedragen. De exploitatie van vooroorlog se woningwetwoningen heeft in 1960/'61 per corporatie, totaal gezien geen verlie zen opgeleverd. B. en W. stellen de raad voor het ingekomen bedrag naar gelang de „oude tekorten" als volgt te verde len: Eensgezindheid, oud tekort 13.909.18j extra bijdrage ƒ3.354,90; Alphensch Be lang, oud tekort 2.063,59, extra bijdra ge ƒ497,75; Nutsstichtimg tot verbetering! van de volkshuisvesting, oud tekort 3.312,54, extra bijdrage ƒ798.99. OUDE WETERING Filmvoorstelling Morgenavond wordt in het jeugdge- bouw de Cefa-film „De laatste passa gier" gedraaid. Aanvang acht uur. 's Mid dags om vier uur kindervoorstelling. HAZERSWOUDE Schaaknieuws In groep I werd de afgebroken partij rassen J. Vos en J. Harkes verderge- speeld. Vos, die aanvankelijk een voor deel van twee pionnen had zag deze winst verdwijnen en toen de spelers weer moesten afbreken, was de stand ongeveer gelijk. In groep n gaf B. C. Poot zijn afgebro- xen partij tegen H. Merbis zonder ver der spelen op, J. de Groot en H. Merbis deelden beide punten door elk een par tij te winnen en J. Matze versloeg B. C Poot. Jaarfeest Jeugdclubs Woensdagavond om half acht komen de gereformeerde jeugdclubs in het her vormd verenigingsgebouw bijeen voor nun jaarfeest. Alle ouders en andere be langstellenden zijn van harte welkom. A.R. bijeen te NIEUWVEEN DE heer C. J.van den Heuvel, gemeentesecretaris te Moercapelle, sprak gister avond voor de A.R. kiesvereniging te Nieuwveen over „Plichten en offers voor een werkelijke oplossing van de woningnood". Hij belichtte dit probleem In het kader van andere zorgen in de sociaal-economische en financiële sector van het regeringsbeleid en merkte onder meer op, dat, wanneer er bijvoorbeeld 5000 gesubsidieerde woningen meer worden gebouwd, dit het rijk ongeveer f 20 miljoen meer kost, terwijl een uitbreiding met 5000 vrijesectorwoningen niet één cent aan overheidssteun vergt. Dit mag niet altijd doorslaggevend zijn maar een regering, die ook belastingverlaging wil, kan deze financiële kant toch niet (geheel buiten beschouwing laten, aldus de heer Van den Heuvel. Daarnaast worden aan de overheid ook eisen gesteld inzake de scholenbouw de industrialisatie. Zo zijn er nog m „bouwcapaciteitvragende" zaken, wa tussen ten slotte een verdelende keus moet worden gemaakt. Vervolgens schonk spr. aandacht de klacht van sommigen, onder wie de minister, dat teveel woningwetwoningen TER Toneelavonden Ten bate vail he*, te stichten dorpshuis werden in de gymzaal twee toneeluitvoe ringen gegeven door de toneelgroep de C.J.B.T.B. uit Nieuwveen. De regie was in handen van de heer C. Verraai Het stuk speelde in het huls van ei dokter, die op het eerste gezicht ve liefd was geworden op een meesje, dat reeds een buitenechtelijke zoon had. De moeilijke rol van dokter Sluizer werd gespeeld door Jan Roest en zij-n Regina werd uitgebeeld door mej. Teunie Ver kerk. Deze twee spelers waren goed op elkaar ingesteld. Mevrouw Sluizer verborg na haar huwelijk het geheim van haar natuurlijke kind, daardoor werd haar geluk niet volmaakt, hetgeen haar echtgenoot, die geheel in zijn art senpraktijk opging, niet bemerkte. De vader ran de bedoelde zoon. Charles Durand. (Wim Verkerk) chanteerde grote btiragen de d-oktersvrouw. Deze Durand is bandleider en Regina, de dok tersvrouw was zangeres bij hem geweest. AA R ZWAMMERDAM „Wilhelmina" speelde in de Nutszaal Zaterdag gaf het fanfare- en tamboer korps „Wilhelmina" voor een groot aan tal aanwezigen in de Nutszaal te Zwam- merdam een uitvoering. In zijn openings woord heette de heer Vos in het bijzon der burgemeester C. van Dobben de Bruyn en de afgevaardigden van ver schillende verenigingen welkom. De voor zitter van de vereniging kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Als speciaal nummer zette het tamboer korps onder leiding van tamboer-majoor H. Buitelaar en instructeur M. van der End alle letters van het woord „Wilhel- lina" in een figuur. Het programma van de fanfare onder leiding van de heer H. Jansen uit Woer den omvatte zeven stukken, waaronder „De gouden bruiloft". Een suite, bestaan de uit vijf delen die achtereenvolgens ten gehore brengen: de voorbereidingen voor de bruiloft, de kerkgang (in stevig tempo), het verblijf in de kerk, het gezel lig samenzijn daarna en ten slotte het bal. De populaire feestmars van J. van de Vreke viel vooral bij de jongeren zeer in de smaak. Na de pauze voerden eigen leden de klucht „Rustigdenk om m'n zenu wen" op. De regie was in handen van mejuffrouw Baars. De traditionele verloting volgde na het stuk. Er waren mooie prijzen. „Wilhel mina" kan terugzien op een geslaagde De vergadering van de Wereldraad van Kerken in New-Delhi" Ds. F. H. LANDSMAN, hoofdredacteur van Hervormd Nederland geeft zijn indrukken weer. Woensdagavond 8 uur - Nabij - TOEGANG VRIJ IN de gisteravond in Nabij onder voorzitterschap van de heer W. Plomp gehouden ledenvergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is uitvoerig van gedachten gewisseld over de zalen-accommodatie in Alphen. Unaniem kwam men tot de conclusie, dat de Nutszaal, hoewel een redelijke zaal, toch in velerlei opzicht onvoldoende comfort en gezel ligheid biedt. Vooral de houten zitplaatsen en het slechte zicht van het midden van de zaal uit werden gehekeld. Ook over de indeling van het gebouw bleek men allerminst tevreden. Dit alles valt vooral de nieuwe bewoners op, die dan ook maar al te vaak besluiten deze zaal niet meer te betreden. Dc heer Plomp wees er de vergadering op. dat met het gemeentebestuur reeds enkele jaren geleden contact is geweest om tot verbetering van de zalenaccommo- datie te komen, waarbij ook gedacht is aan de bouw van een schouwburg. Dit laatste gaat evenwel miljoenen guldens kosten cn lijkt voor Alphen aan den Rijn vooralsnog onuitvoerbaar. De mogelijkheid de huidige Nutszaal in samenwerking met de gemeente wat meer aankleding te geven, is bereikbaar geacht. De voorzitter zei het te betreu ren. dat op twee brieven aan het ge meentebestuur nimmer antwoord is ont vangen. Naar aanleiding van een mededeling van een der leden en een publikatie in de pers. waarin de burgemeester heeft verklaard te wachten op initiatief in deze richting van particuliere zijde, bijvoor beeld van het Nutsbestuur, zal opnieuw contact worden opgenomen met het ge meentebestuur. Spaarbank Dc Nutsspaarbank die het gebouw in eigendom heeft wil ook uitbreiden. Het bestuur van de spaarbank heeft voor deze uitbreiding zelfs gaarne de beschik king over het gehele pand. Wanneer de Nutskleuterschool, gevestigd achter dc zaal, tot de bouw van een nieuwe school kan overgaan, komt er wat meer armslag en zijn uitbreiding en verbetering van de Nutszaal stellig mogelijk. De verwach ting werd uitgesproken, dat dit over drie jaar kan gebeuren. In deze vergadering werden de jaar verslagen uitgebracht door de secretaris, de heer H. van der Linde, en de pen ningmeester. de heer Th. den Daas. De laatste moest een nadelig saldo melden van f 737.76. De heron L. Boot cn C. J. van Geen werden in het bestuur herkozen, evenals de heer P. den Hertog in het bestuur van de Nutsspaarbank. In de plaats van het overleden lid de heer G. van Gulik koos men in het bestuur van de Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting de heer C. T. Zwaan. De heren W. Noordenbos en R. Ger main werden herkozen in het bestuur van de Nutskleuterschool. In de plaats van de heren mr. H. H. Kirchheiner en mr. J. Kist werden gekozen de heren C. P. Mulder en ir. M. Kroes. Ir. F. H. Kotter werd benoemd tot af gevaardigde naar de algemene vergade- De heren J. Constandse. P. Groenhart en J. J. den Hertog zullen het huishou delijk reglement van het departement herzien. Ten slotte werden twintig nieuwe leden aangenomen- Op zekere diaig komt die gewezen band leider zijn vmegeTe zangeres bezoeken en eist f 10.000 zwijggeld. Radeloos om deze grote som roept mevrouw Sluizer de hulp in ram vriend, de heer Emile de Wilde (Arie Es veld) die bereid is de som te lenen. Chamles Duramd bedrinkt zich en wordt overreden dbor een tram. Na behande ling door dokter Sluizer, sterft hij. Maar hij licht voordden zijn zoon Fmeddde (Sjaak Rodenburg) in wie zijn moeder is en dat hij de zwijgsom bij haar kan incasseren. Deze gaat naar het huis de dokter en vertelt zijn moeder onge zouten de waarheid. Geheel overstuur verlaat zij haar echtelijke woning uit schaamte voor haar man. Emile de Wilde heeft connecties geknoopt met de doktersassistente Min Hagen (Lenie Esveld) en gaat een grote rol spelen bij de opsporing van de dwenen dokterevrouw. Hij onthuld daar bij het geheim van deze vrouw, aan haar Nadat de verdwenen echtgenote is te ruggevonden. besluit de dokter vi en zoon in huis te hou't^ Tijdens het zoeken wordt het publiek beziggehouden door oma Sluizer, mej. Annie van Heus- den en de huishoudster, mej. Bep Roden burg. Het toneelstuk had een goede strek king, de rolkennns was goed en ook de uitbeelding viel te loven. Dames van de C.P.B. verzorgden de comsumotie en er werden verloting ge houden. waar door de kas van het co mité weer behoorlijk is versterkt. V eilingoverzicht Dank zij het feit dat er nog zo weinig verse groenten op de veiling worden aangevoerd blijven de prijzen hoog. Het witlof staat goed genoteerd en de kwekers profiteren hiervan want de aanvoer hier in is goed en de kwaliteit eveneens. Ook het z.g. lange lof is goed prijshoudend. De handel in de nog schaars aange voerde kropsla is levendig en ook hierbij ls de kwaliteit goed, al is ze nog klein van stuk. Gezien het vroege tijdstip zal de aanvoer vooreerst niet veel groter worden. De spinazie is nog wat fijn maar de vraag naar groen is groot zodat ze een goede prijs opbrengt terwijl de aanvoer gering is. Knolselderij heeft een matige prijs om dat de kwaliteit niet al te best is. Uien en prei zijn opnieuw duur maai daar is ook al weinig aanvoer van. Spruiten blijven nog steeds hoog ge prijsd. De kwaliteit en de aanvoer loperi hierin echter terug. Hengelaars bijeen De hengelsportvereniging De Brasem hield haar jaarvergadering onder leiding van voorzitter G. J. WUzenbroek. De be langstelling was ondanks het slechte weer behoorlijk. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer B. Rietveld, vermeldde een batig saldo van f 769.45. De secretaris, de heer A. P, Touw, zei in zijn jaarverslag, dat de vereniging nu 74 leden telt. In het afgelopen jaar wer den 40 kilo karper uitgezet en 125 pond brasem, plus 300 stuks één zomerkarpei De put waarin dit alles is uitgezet, wordi een heerlijk viswater voor de leden. Er werden 9 wedstrijden gevist, w van 1 ten bate van de bejaardenreis. Het aantal gevangen vissen was 399, met el kaar 1294 punten waard. Voor de competitie werden de volgen de punten behaald: 1 D. van Leeuwen 243 punten (wiseelbeker); 2 Jac. Rietveld 133 pnt; 3 J. v. d. Haven 114 pnt: 4 M S'ra ver 72 pnt: 5. B. Rietveld 68 pnt; 6 R. Roggeveen 65 ont; 7 G. J. Wiizenbroek 63 pnt: 8 H. Hofland 50 pnt: 9 D. J Ver schuur 48 ont: 10 M. Rietveld 45 pnt. De voorzitter reikte de Driizen uit. Con troleur P. Broer kreeg uit dank een kist sigaren. De aftredende bestuursleden, de heren A. P. Touw en J. v. d. Starren, werden bii acclamatie herkozen. Vervolgens werd de nieuwe visserij- wet besoroken. De voorzitter gaf een uit eenzetting over de zintuigen van de vis In de rondvraag werd gehandeld over het sluiten van de wedstrijden. Daarover kan wel eens onenigheid bestaan. De le den wilden graag een grotere afstand tussen dq vissers bij de wedstrijden. Nog me»r viswater zou de leden eveneens welkom zijn. AT,KFAf4T)E Groslijst CHU In de zaal Van der Knijff vergaderde de afdeling Alkemade van de CHU Voorzitter Renee verblijdde zich over de goede opkomst en beklemtoonde de nood zakelijkheid van samenwerking met de anti-revolutionaire kiesvereniging. De groslijst voor de gemeenteraadsverkie zing werd als volgt samengesteld: 1. A de Blaeii: 2. M. Verboom: 3. K. Uiten- boogaard: 4 P. Wetsteijn: 5. A. van Pelt Raadslid De Blaeij beantwoordde vra gen over de gemeentepolitiek. De heei A. Eigenbrood uit Voorhout behandelde actuele problemen bezien van het CHU- gezichtpunt uit Schoolvereniging Dc christelijk-nationale schoolverent ging hield een jaarvergadering, die door de slechte weersomstandigheden maar matig was bezocht. Uit de jaarverslagen bleek, dat de terugloop van het aantal leerlingen tot gevolg heeft gehad, dat per 1 januari jl. de zevenmansschool een zesmansschool is geworden. Mede door verscheidene onderhouds werken aan de school is de financiële basis zwakker geworden. De heer G. de Wit trad uit het bestuur. De heer A. Sna- terse werd in zijn plaats gekozen. In hel afgelopen jaar ontstonden vier vacatures worden bewoond door beter gesitueerden. Dit is echter een logisch gevolg van de woningwet. Gedurende vele jaren waren het in hoofdzaak slechts woningwet woningen. die de colleges van B. en W. konden verdelen en toewijzen. Er was voor iets meer draagkrachtigen niet dp keus tussen een woningwetwoning en een wat duurder huis. Stonden zij lang genoeg op de wachtlijst van woningbehoevenden, dan moest ook aan hen wel een woning wetwoning worden toegewezen. Van vrijwillige opschuiving naar duur dere woningen heeft spr., geen grote ver wachtingen. Bij toewijzing van in de toe komst gereedkomende woningwetwonin gen zou wel op draagkracht kunnen wor den gelet. Een voorwaarde is dan echter, dat steeds meer woningen in de vrije sector kunnen worden gebouwd. In uit breidingsplannen moet hiervoor steeds voldoende grond beschikbaar zijn. Vrije sector Met veel waardering sprak de heer Var- den Heuvel over de vele arbeiders in zijn woonplaats, die zelf in de vrije sector bouwen of een huis kopen. Het zou vol gens hem onbillijk zijn ten opzichte van dergelijke mensen hen meer voor de grond te laten betalen dan strikt nodig is aangezien anders een scheve verhou ding ontstaat ten opzichte van de huur ders van woningwetwoningen, die toch al gemiddeld een rijksbijdrage van circa f 5500 ontvangen. Helaas worden gemeen tebesturen wel eens tot onbillijkheid in deze richting gedwongen door de curve- bepalingen. Ten slotte stond de heer Van den Heu vel stil bij de in studie zijnde toekomstige huurverhoging en de looncompensatie. Er ls overeenstemming nodig tussen huur- en bouwkosten, zo zei hij, wil ons land snel en goed de woningnood kunnen op lossen. Daarbij moeten offers worden ge bracht. Spr. was zelf voor een huurcom- nensatie van 3.6 procent met een huur verhoging met 30 procent, waarbij dan voor de compensatie een minimumbedra" moet worden vastgesteld. In dit verband is ook de belastingverlaging per 1 juli a.s. van belang. Een snellere aanpassing van de huren aan de bouwkosten is alleszins WOUBRUGGE In de oude Hervormde kerk te Woubrugge gaf maandagavond de christelijk gemengde zangvereniging De Lofstem een uitvoering, waaraan het Leiderdorps christelijk mannen koor medewerking verleende. De be langstelling voor dit kerkconcert was maar zeer matig. In zijn openingswoord heette ere voorzitter S. Couperus o.a. welkom me vrouw Van Wageningen en de beide predikanten. Het programma was zeer afwisselend en werd geopend door De Lofstem met een Duits geestelijk lied van Gastoldi: In dir ist Freide. Met pianobegeleiding van Willy Braakhekke werd vervolgens Handels ..Naar 't fon kelende sterrendak" vertolkt uit diens oratorium Simson. Melodisch veel moei lijker dan het eerste nummer, doch des ondanks goed gezongen. Van een drietal motetten werd Schulz motet: Vor dir, o Ewiger", zeer zuiver en vol overgave gezongen, terwijl ook aan de uitspraak veel aandacht werd ge schonken. Het motet over psalm 24 van Ferd. Möhring was sterk ritmisch. Soms iets onzuiver klonk het volgende num mer: „De Schepping" van S. Strating. Het betrekkelijk kleine dameskoor bracht vervolgens ten gehore: „Zaliig zijn de doden" en „O, grote God", waar bij vooral de sopranen uitblonken door zuiverheid en helderheid van toon. Het optreden van het Leiderdorps mannenkoor was een succes. Met orgel begeleiding van Huug Boer waren de beste nummers o.m. Wees stil tot God" van Ihme, terwijl Schuberts' ,,Zum Sanctus" bepaald indrukwekkend werd weergegeven. Het beste vertolkt werd ongetwijfeld het bekende gebed van D Bortnianski: „U bid ik aan", dat met volle overtui ging werd gezongen, fors, doch tevens eerbiedig en zuiver. Ten slotte werden nog drie moderne bewerkingen van psalmen voor volks zang van L. de Vocht gezongen, door de gezamenlijke koren. Dirigent Hans Boe- lee toonde hier duidelijk zijn leiding en vooral de sterk ritmische bewerking van psalm 117 klonk zeer stijlvol. Het programma werd besloten met Feike Asma's bewerking van gezang 282: Blijf bij mij Heer, door koren en aanwezigen gezongen. de moeite van het overwegen waard. Hier ligt volgens spr. ook een taak voor de vakbeweging. De heer Van den Heuvel bepleitte een zo „vrij" mogelijke bouw in de vrije sector. Het is onjuist te denken, dat hier door alleen de rijken worden bevoor- Er volgde nog een geanimeerde bespre king. Z""1 ISTERAVOND omstreeks half acht werd brand ontdekt in de 25 meter lange timmerloods van scheepswerf De Industrie van D. en Joh. Boot N.V. aan de Wilhelminalaan. In enkele minuten ontwikkelde zich het vuur tot een van de felste branden in onze gemeente van de laatste jaren en deze oudste loods van De Industrie, die ongeveer zestig jaar geleden werd gebouwd, ging voor een belangrijk deel in vlammen op. De brandweer was spoedig ter plaat- zelfs de spuit uit Aarlanderveen was twintig minuten na het alarm aanwezig Hoog laaiden de vlammen toen reeds boven het dak uit. Ze waren van ver te zien. De brand trok dan ook honder den kijkers en de politie had moeite ruimte te houden voor de brandweer Het gemotoriseerde verkeer kon gemak kelijk worden omgelegd. Handicap De brandweer, die onder leiding de heer A. Korver werkte, zorgde er eerst voor dat de afdeling voor metaal- onder het personeel, die tijdig werden vervuld. Ter stimulering van het vglo-onderwij* is een adviescommissie in het leven ge roepen, bestaande uit leden van de chris telijke scholen uit Nieuwe Wetering, OudeWetering en Leimuiden. Om hei huishoudonderwijs voor meisjes op de vglo-school beter tot zijn recht te latei» komen, zullen de meisjes uit de hoogste klas eenmaal per veertien dagen in ge zinnen werken. bewerking schadevrij bleef. Men slaagde erin de vuurhaard to' de loods te beper ken. Dit ondanks de handicap dat door vuil voor de zuigers de waterdruk nogal eens onvoldoende werd. De zolder van de loods diende voor de opslag van allerlei soorten hout en daar was het vuur hc* meest hardnekkig. Maar na een uur was het toch volledig bedwongen en kon men aan het na blussen beginnen. Naar de oorzaak zal vandaag een onderzoek worden ingesteld. Volgens personeel van het bedrijf, dat nog op het terrein aanwezig was, zou men het eerst het vuur hebben waargeno men in de hoek waar een compressor stond. De schade bedraagt stellig tienduizen den guldens, want in de loods stond ook een zevental vrij kostbare machines voo- houtbewerking. Er loopt echter een ver zekering. Burgemeester Bruins Slot en politie- inspecteur Groothuyse. beiden buiten Al phen toen de brand uitbrak, hebben zich later ter plaatse op de hoog'.: gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6