Geen Geref. steun voor Zuidafrikaanse kerk S.S.K.-steuii voor kerken in buitenland Meer categorale bonden van N.S.-personeel In Westfalen zijn veel te kerkgebouwen weinig Een woord voor vandaag Wereldorganisaties worden geholpen door kerken Liechtenstein krijgt r.k. zender voor ..oecumene" Chefarine ,4 Tussen schoolpoort en huisdeur UIT WELK SOORT NEST KOMEN DE KINDEREN? 2 ANDERZIJDS BIDDEN AAN TAFEL In ,JDe Bazuin", het orgaan van de Theologische Hogeschool te Kampen, bespreekt ds. J. D. Boerkool, naar aanleiding van een vraag, het gebed. Hij schrijft: Een lezer uit Noord-Holland schrijft me over zijn moeilijkheid om. ais hij zes maal dagelijks aan tafel in gebed voorgaat. telkens andere woorden te vinden. Hij ge bruikt daarom ook wel eens het ge bed vóór, en de dankzegging na het eten, zoals die vroeger onder de .enige gezangen", die aan de psalmen waren toegevoegd, voor kwamen. Hij stemt toe. dat ze on der de liederen, die in de kerk aan geheven mogen worden, niet thuis behoren; maar in het gezin acht hij ze vóór en na de maaltijd zeer bruikbaar. Onder verwijzing naar wat ik „uit het winterkwartier op de Veluwe" over het nieuwe Gebe denboek opmerkte, vraagt hij nu. of ik die beide verzen ato tafelge bed afkeur. Omdat er zeker meer huisvader* zijn. die deze moeilijkheid bij het hardop bidden kennen. en mis schien enkelen dezelfde conclusies uit mijn artikeltje getrokken heb ben, wil ik er hier even op ingaan. Het is een onder ons gelukkig nog veel voorkomende goede ge woonte, dat het gezinshoofd (en dat kan ook de moeder zijn) aan tafel het gebed uitspreekt Er wordt toch wel een belangrijk en samen bindend element gemist, waar dit nooit gebeurt En wanneer de va der het niet doet leren de kinde ren het ook niet; ze laten het even eens na, als ze zelf een gezin heb ben gevormd; „bij ons thuis deden ze het ook niet". Omgekeerd, het goede voorbeeld van een vader werkt later in de gezinnen van zijn kinderen door. De broeder, wiens brief ik nu voor me heb. heeft dank zij zijn vader, op huisbezoek, kerker a adsvergadering, gemeente- vergadering en zo vaak hij de pre dikant moet opleiden, geen remmin gen in het bidden. En in zijn gezin taat hij, het gebruik in het ouder- jke huis volgende, ook voor; al leen maar, daar valt het hem be zwaarlijker. Nu kan daaraan iets tegemoet Kkomen worden, door riet alle ren hardop te bidden. Het be hoeft geen regel te zijn, dat dit zesmaal dagelijks plaats heeft. Ik meen, dat men zijn hulsgenoten ook eens de gelegenheid moet ge ven. om eigen gedachten en begeer ten in stil gebed voor God neer te leggen. Men kan dan het hard op bidden tot drie maal per dag beperken. eens laat bidden. Dat heb ik wel meege maakt in een gezin, toen de vader zei: Henk wil Jij nu eens bidden. Henk was zeven jaar. Eerlijk ge zegd. in alle kinderlijkheid zat iets ontroerends. Hij begon zo: „lieve Here, we danken U. dat we van daag lekker gehakt krijgen. En dat de slagerswinkel zo vol was." Verschillende dingen. waarover pas gepraat was. haalde die knaap aan; en zijn vader zegde hem zin na zin na. U zult verrast zijn, als u het zo eens probeert. Dankbaar heid voor kleine alledaagse dingen en een onbegrensd vertrouwen spra ken zich in dat kindergebedje uit. En voorts, ik heb het „O Vader, die al 't leven voedt"; en het „O. Heer, wij danken U van harte", volstrekt niet afgekeurd. Ik heb enkel gezegd, dat het geen gezang voor de eredienst was, en daarom terecht geschrapt is. En mist iemand ae vrijmoedigheid om aan tafel voor te gaan, of ont komt hij er niet aan, aan geijkte termen te kleven, laat bij dan die gebeden gerust maar gebruiken. Daar zijn ze voor. Maar we heb ben er nóg twee, in de formulierge beden achter in oos psalmboek. En die zijn er óók voor. Men zal ze niet aanstoods met gesloten ogen uit het hoofd kunnen opzeggen. Men zal ze moeten lezen. Toch geen bezwaar? De dominee op de preekstoel zegt ook niet alle for muliergebeden uit zijn hoofd op. Aan variatie ontbreekt het niet Dus: laat zo nu en dan iedere dis genoot maar eens voor zichzelf bid den. Vraag ook een* aan uw kinde ren om het op hun manier, hard op te doen. Bidt afwisselend ook zelf in een vrij gebed luidop, en tracht zoveel mogelijk in andere woorden, of in andere volgorde de behoeften te formuleren. En neem van tijd tot tijd het psalmboek maar ter haod, om. behalve die beide gezangen, ook de andere ge beden op de lippen te nemen. Men ral ervaren, dat men uit de verlegenheid komt; en het bidden van steeds dezelfde zinnen en zins wendingen, vaak op een dreun, waarbij men de kinderen niet meer tot luisteren noopt (ook dit is geen zeldzaamheid) maakt plaats voor een bidden, dat met aandacht kan worden gevolgd. En laten we vooral zorgen, niet „mooi" te willen bidden, maar op een eerbiedige en God welbehaag lijke wijze. Het kindergebedje kan ons daarbii aanwijzingen geven; immers: uit de mond van kinderen hebt Gij sterkte gegrondvest. Laatste synodeweek in Apeldoorn? (Van een onzer verslaggevers) Bij hervatting van de werk zaamheden der generale synode van de Gereformeerde kerken (te Apeldoorn) heeft de praeses, ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, de hoop uitgesproken dat dit de laatste synodeweek zou zijn. De praeses deed voorlezing van een aantal ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de Stichting Steun v.;u» Kerkbouw. Hierin deelt S.S.K. mede dat. a"r^Bd"? L zij door de geslaagde actie van 1961' (opbrengst ruim zeven miljoen gulden) in de gelegenheid is ook buitenlandse kerken bij kerkbouw te steunen. Zo zal men, in overleg met de deputaten voor de evangelisatie in België, de kerken van Boechout, Brussel en Gent in België helpen. Naar de Evangelisch-christelijke kerk in Nieuw-Guinea gaat een dotatie van 25.000,mede bestemd voor de bouw van één grote en drie kleine kerken. De Gereformeerde kerk van Castro- landa (Brazilië) ontvangt een lening van ƒ50.000,voor de tijd van tien jaar. De synode nam een aantal beslissin- Advertentie Ook voor alleenwonenden en als BIJVERWARMING een Coleman oliehaard Reeds voor f 208.- Ylrkrijgkaêr Mj 4a trk»*4* ktrnétl Beroe pi n gsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw Leusen (toez. W. Straatsma te Saaxum (Gr.); i 't Harde: R. J. van de Hoef, kand. te Lunberen; te Brouwershaven: R. Oort, kand. t« Assen; te Duivendrecht (toez.): J. Korpershoek te Anna Paulowna; te Holwerd: R. Hoen te Beetgum. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hengelo (Ov.v D. Wolfson te Tiel. Beroepbaarstelling: R. Oort, kand. Wil- helminastraat 19 te Assen; M. Raven horst. kand Beresteinseweg 6a te 's-Graveland; S. J. Seinen, kand. Abra ham Kuyperstraat 23 te Utrecht. Evangeliebediening: D. J. Cuperus. Snlepweg 13 te Waddinx*»een; R. Drost. „Het Grote Bos" te Doom; F. O. van Gennep. Jephtastr. 651 te Amsterdam-W; W. A. Hage. Willemstraat 19 te Dor drecht; W. Kruidenier Rijksstraatweg 281 te Eist (Utr.); A. de Looze. Patrijs straat 15 te Katwijk aan Zee; L. J. R. Ort. Oost Kinderdijk 181 te Alblasser- dam; W. H. Schuurmans Stekhoven. Jacob van Ruysdaalstraat 66 te Utrecht: J. Voordouw. Burg. G. R. Vonklaan 16 te Bodegraven. Na gehouden colloquium is aan mej M. D. v. d. Heil. Kleidijk 20 te Lent (O B een getuigschrift uitgereikt, be doeld in artikel 18 van de ordinantie van de opleiding en vorming van dienaar des Woord* GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Grootegast (vac. J. A. van NettenX S. van der Linde te Opperdoes. Aangenomen naar Idskenhuizen: N. Wijngaarden te Vollenhove. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Breda: K. C. Smouter te Valthermond. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Noodsche Schut: W. de Jood* te 's-Gravenhage-Z; voor Zutphen: W. Steenbergen te Meppel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Klaaswaal: W. Hage te Middelburg en Chr. van Dam te Roitterdam-Z. Beroepen te Kampen: A. Vergunst te Rotterdam-C die bedankte voor Krab- bendijke. UNIE VAN BAPT GEM. Beroepen te Stavoren: J. H. Blinkers te Hoogeveen. Zwendel op Russische universiteiten Het jeugddagblad ..Komsomolskaya Prawda" heeft de knoeierijen aan de kaak gesteld van een aantal „handelaars in Invloed" die de zonen van rijke Rui sen op universiteiten weten te plastsen door functionarissen van deze instituten De bende maakte er tevens haar werk van. goede studenten examens te doen afleggen voor academische lichtgewich ten. wier ouders daarvoor in de regel tot 4000 roebel (ongeveer 16.000) be taalden. De bende, aan het hoofd waarvan de directeur van een experimenteel labora torium te Mo9kou stond, vervalste docu- Drie worden eind maart opgericht De voorzitter van de vakver eniging voor rijdend personeel van de Nederlandse Spoorwegen, de heer J. Gijsbertse, heeft op een in Utrecht gehouden bijeen komst van het hoofdbestuur de zer vereniging verklaard, dat in maart oprichtingsvergaderingen zullen worden belegd voor nog meer categorale bonden van NS-- personeel. Respectievelijk op 26, 27, en 28 maart zullen deze ver gaderingen worden gehouden voor vakverenigingen voor admi nistratief personeel, voor perso neel van de buitendienst en voor technisch personeel van de Ned. Spoorwegen. Het hoofdbestuur van de vakvereniging voor rijdend personeel heeft de contact mensen voor deze nieuwe groeperingen van instructies voorzien. Bij de oprich ting van de nieuwe bonden zal steun worden verkregen van de vakvereniging voor rijdend personeel. De heer Gijs bertse legde er nog eens de nadruk op. dat zowel ln als buiten het spoorwegbe drijf grote ongerustheid bestaat omtrent het overleg in het algemeen en dat van de vakbeweging in het bijzonder.De drie door de directie van de N.S. erkende vak verenigingen buiten, aldus de heer Gijs bertse. hun monopolistische positie uit om de nieuwe vakvereniging van rijdend personeel bij het overleg te weren. Zij be strijden volgens hem de nieuwe groepe ring met misleidende voorlichting aan hun leden, omdat zij met lede ogen moeten aanzien, dat steeds meer NS- menten en gaf voor aanstaande univer- siteitsfunctionarissen steekpenningen om klanten geplaatst te krijgen. Een functionaris van het instituut voor spoorwegtransport kreeg 92000 roebel om de toelating te bewerken van vier studenten zonder toelatingsexamen, aldus het bericht. Het blad deelde mede. dat leden de bende en corrupte functionarissen bin nenkort te Moskou zullen terechtstaan. ÏN Westfalen heeft de Dortmund komt men aan mund is gevestigd, be- Evangelische Kerk de 9000 gemeenteleden kend gemaakt. met een nijpend tekort per kerk. Ook in Hagen Men heeft vast kun- aan kerkgebouwen te en Witten-Hattingen nen stellen dat de kerk kampen. Na de oorlog wordt het vastgestelde zich verplaatst. In de zijn 131 verwoeste kerk- gemiddelde van 4600 nieuwe woonwijken van gebouwen hersteld, 176 per kerkgebouw ver de steden zijn steeds nieuwe zijn er bijgeko- overschreden. meer kerken nodig. De men en toch moeten er Deze kerkelijke or er- mensen trekken uit de nog minstens 300 kerken bevolking is te wijten benauwde, ongezonde bijgebouwd worden om aan de grote trek naar binnenstad naar de fris- in de ergste nood te de industriegebieden van se buitenwijken waar kunnen voorzien. Vooral de laatste jaren. Een te het veel geriéflijker wo- in de omgeving van Bie- hoog geboortecijfer heeft nen is en de kerk moet lefeld en Herford in de bier vrijwel niets mee te wel volgen. Dit heeft industriegebieden is het maken. Merkwaardig is tengevolge dat de bouw- tekort aan kerkgebou- dat na de crisis in de lasten van de kerk veel wen ontstellend proot. mijnbouw en het stop- hoger worden, zonder Men heeft uitgerekend zetten van de vluchte- dat er sprake is van een dat in Duitsland een lingenstroom. waardoor groeiende gemeente o1 is er veel minder mensen verhoogde kerkelijke be naar de industriegebie- las*ing. Vooral de finan- den kwamen het grote ciëel zwakke gemeenten Het besluit om toe te treden tot de Nederlandse Vakcentrale is nog niet ge nomen, aldus de heer Gijsbertse. Hier over zal binnenkort worden beslist. Het totaal aantal personen, dat momenteel b(j alle categorale bonden ln ons land is aangesloten, bedraagt volgens hem 230.000. Over de op handen zijnde wij ziging van het reglement dienst voor waarden voor het N.S. personeel «el de heer Gijsbertse, dat de leden van de nieuwe vakbeweging stellig niet de be doeling hebben onrast te zaaien bi het bedrijf. Zij eisen wél, dat z|) geboord worden bU het overleg en meetellen wan neer er wordt gesproken over de bezol diging. Meer onderwijzers in 1961 voor Papoea's Een vergelijking van cijfers over het onderwijs voor papoea's in Ned. Nieuw- Guinea in de afgelopen jaren 1960 en 1961 geeft het volgende beeld. Het aantal dorpsscholen in Ned. Nieuw- Guinea nam toe van 634 eind 1960 tot 712 op het einde van het afgelopen jaar. Voor de vervolgscholen zijn deze cijfers 23 en 25. Het aantal lagere scholen be droeg eind 1960 19 en eind' 1961 21. Het totale aantal leerkrachten bij het lager onderwijs dorpsscholen, vervolgscho len en lagere scholen bedroeg eind 1960 156 Europese. 734 autochtone en 393 niet-Europese, niet-autochtone leer krachten totaal 1283 leerkrachten- Voor 1961 zijn er deze cijfers resp- 173. 843 en 395, totaal 1411 leerkrachten. Het totaal aantal primaire middelbare scholen, en de kweekschool blijft gelijk, namelijk 7 en 1. Op deze scholen zijn enkel Europese leerkrachten, hun aan tal steeg van 19 op 31. Het aantal opleidingsscholen voor dorpsonderwijzers steeg van 4 op 8. Het aantal Europese leerkrachten nam toe an 17 op 25. Voor de instelling van de kweekschool kwamen vorig jaar de normalistenkur- sussen te vervallen. Het aantal lagere technische scholen bleef gelijk namelijk 4. Het aantal Europese leerkrachten kwam van 17 op 18. De meisjesnijverheidsondërwijssehool in Hollandia trok in het afgelopen jaar 3 nieuwe Europese vrouwelijke docenten aan. Het aantal leerlingen op al deze lagere en middelbare scholen nam toe van 39.358 tot 43.792 leerlingen! Van de dorpsscholen van 30.271 tot 33.374. ver volgscholen 2842 tot 3263. Lagere scholen 5033 tot 5601 primaire middelbare scholen tot 579. Kweekschool 55 tot 77, opleidingsscholen voor dorpsonder wijzers 453 tot 578, lagere technische scholen 267 tot 289, meisjesschool vai 8 tot 31 leerlingen. De linkse socialistische partij in Ita lië onder Nenni heeft haar goedkeuring gehecht aan het program van de voor gestelde regering van christen-democra ten, sociaal-democraten en republikeinen onder leiding van prof. Fanfani. Deze coalitie streeft naar steun van Nenni en de zijnen in het parlement. (Advertentie) kerkgebouw nodig voor ongeveer 4600 gelo vigen. ïn het Ruhrge- bied zijn er in werkelijk- gebrek kerkgebou- slaan deze ontwikkeling is bljjeen beslaan, met zorg gade. Het pro- heeft het instituut bleem is niet nieuw, rhen. Recklinghausen, voor kerkelijke bouw- want ook het westen van Gladbeck Bottrop en plannen, dat in Dort- ons land kent deze zorg. aard, o.m. dat er een besluitenboekje van deze synode zal verschijnen, aange vuld met enige besluiten van de synode te Utrecht (toen een dergelijk boekje niet is uitgekomen). Wat méér tijd nam de behandeling van een verzoek om financiële steun voor de oprichting en uitbouw van een „Teo- logiese skool vir Nie-Blankjes" uit gaande van de Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika. Het schrijven meldde dat de school zowel als de studenten financieel moet worden gedragen door de „blanke ker ken". Het ledental van de Gereformeer de kerk in Zuid-Afrika bedraagt slechts 54.000 tegenover een Bantoe-bevolking van twaalf miljoen, waarvan pas enkele procenten christen zijn. De commissie ter synode, die advies gaf over dit schrijven, vond het niet raadzaam om deze steun te verlenen. Niet alleen omdat een gedetailleerde op gaaf ontbrak, maar ook omdat de thans zittende synode reeds besloot voorlopig geen zendingswerk te aanvaarden ln Zuid-Afrika. terwijl men deze „Teologie- se Skool" feitelijk als een missionaire aangelegenheid moet zien. Wanneer men er bovendien rekening mee houdt, dat de gereformeerde zen ding reeds 20 tot 25 procent méér geld van de kerken vraagt dan vorig jaar, dan is ook dat een reden om niet bij de kerken op een extra bijdrage voor Zuid- Afrika aan te dringen. Bij de bespreking van dit voorstel pleitten ds. W. Tom te Alphen a.d. Rijn- N. en ds. D. van Enk te Veenendaal er voor om toch steun te verlenen. De laatste zei: „We hebben aan Zuid-Afrika wel iets goed te maken als we denken aan de besprekingen in een vorige (be sloten) zitting. Ook ds. G. Y. Vellenga te Apeldoorn stemde hiermee in. Hij vergeleek de Het fijnste trultl* voor uw baby „lanwzaren katoen, van glanegareu - Raglan mouw. Hygie niech verpakt 7C in cellofaan, |d Üa MhMkM*" t95 ia*r door te dragen. Gereformeerde kerken met mensen die tegen eigen broers heel schriel zijn. maar royaal tegenover verre neven of anderen, die helemaal niet van de fa milie zijn. Waarom geeft men geen steun aan een Zuidafrikaanse zusterkerk en wel aan niet-direct verwante kerken in Pakistan. Roeanda-Oeroendi Volgens ds. Vellenga zijn er veel ge reformeerden die het zendingswerk ir Zuid-Afrika willen steunen. Maar daar voor moeten ze zich nu wenden tot de Christelijke-gereformeerde of vrijge maakte kerken. De synode hield echter vast overweging van de commissie, dat tegen het verlenen van financiële steun aan zendingswerk van een andere kerk, dat niet gepaard gaat met het ontvangen van medeverantwoordelijkheid, ernstige bezwaren bestaan. ZU besloot thans niet te voldoen het verzoek om steun. Op voorstel prof. dr. D. Nauta zal men de in het verzoek genoemde zaak aan de gerefor meerde oecumenische synode leggen. Er bestaat in de Gereformeerde ker ken geen uniformiteit ten aan de positie der predikanten in zendings- dienst. Men kent thans drie mogelijk heden: predikanten in algemene dienst predikanten die verbonden zijn aan eer zendende kerk; en predikanten die ver bonden blijven aan de kerk die zij het laatst dienden. De generale deputaten voor de zending vroegen om een uniforme regeling. De synode besloot hiervoor een deputaat- schap in het leven te roepen, dat moet proberen om zulk een regeling te ont werpen. Tenslotte kwam de vergadertechniek der synode in bespreking, naar aanlei ding van een daarover ingediend rap port. Deze zaak kon niet aanstonds wor den afgewerkt. Bovendien benoemde de synode gister avond nog een evangelisatiepredikant in algemene dienst, ds. P. B Suurmond te De Glinn, Utrecht. Ds. Suurmond, die 7 september 1921 werd geboren, was van zijn 16de tot zijn 23ste jaar werkzaam bij de rijksbelastingendienst. Hij studeerde theologie aan de Vrije Universiteit en werd op 1 oktober 1950 predikant te Oppenhuizen in Friesland. In 1954 vertrok hij naar Makkum in Friesland en in 1955 werd hij predikant bij de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea met standplaats Sorong. Op 9 november 1958 deed hij zijn in trede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Suurmond maakt deel uit van het college van generale evangelisatie depu taten, heeft zitting in het bestuur van Evangelisch Herstel en Opbouw en is lid van het curatorium voor het evan gelisatievormingscentrum. „En zij raakten volkomen hun verstand kwijt." Dat is de conclusie van Lucas als hij de houding beschrijft van een aantal schriftgeleerden en farizeeën (Lucas 611). Zij hebben gezien hoe Christus een verschrompelde hand op de sabbat genas en hebben zich kwaad gemaakt. In die ene zin zien we het gevaar van boosheid. Woede staat ons verstand in de weg. Woede verhindert ons rustig te denken. Woede brengt ons er toe dingen te doen, die wij anders niet zouden hebben gedaan. De Bijbel leert ons om ons verstand te gebruiken. Dat lijkt wat vreemd, want is het verstand juist niet in strijd met het geloof? Ligt daar niet een geweldige kloof? Neen. Dat wil zeggen mits het verstand werkelijk werkt en rekening houdt met de Schepper. Maar het moet ook rekening houden met nog iets, namelijk met het feit, dat ons verstand door de zonde verduisterd is. Niet voor niets zegt het spreekwoord: „De mens wikt, maar God beschikt". Het verstand is niet langer een spiegel die de feiten duidelijk weergeeft, maar een lach spiegel die vaak de feiten uit hun verband trekt en het belangrijkste feit: de zorg van .God voor Zijn schepping en schepselen, eenvoudig weigert te weerkaatsen. Daarom vraagt God, dat we ons verstand aan Hem overgeven. Steun aan ontwikkelings gebieden Nadat in december 1960 de se cretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. W. A. Vis ser 't Hooft, een brief had gezon den aan alle aangesloten kerken, waarin hij hen uitnodigde de .freedom from hunger cam paign" van de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenig de Naties te steunen, is thans dui delijk geworden hoe gunstig deze kerken op dit verzoek hebben ge reageerd, zo deelt het bureau voor Internationale Technische Hulp te Den Haag mede. In Australië, Canada, Frankrijk, Japan, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk en Zwitserland werken deze kerken samen met de natio nale comité's. die belast zijn met de landelijke inzamelingen in het kader van deze FAO-actie. In de bondsrepubliek Duitsland is een protestantse campagne Brot für die Welt", die dateert van uitgeroepen tot een permanente leven geroepen. Ook op andere wijze verlenen de gesloten kerken via de Interchurch Aid n de Service to Refugees hulp chtergebleven landen in Afrika, Azië n Latijns Amerika, voornamelijk door het inzamelen van gelden en het be- In het vorstendom Liechten stein zal volgens bestaande plan nen een christelijke radiozender worden gebouwd. Het project is reeds door het Liechtensteinse parlement behandeld. Het steunt op een aanbod van de bezitter van de destijds in Tanger geëxploi teerde „Radio Africa-Maghreb" aan de internationale r ooms- katholieke vereniging voor radio en televisie, de „Unda", om de nodige technici ter beschikking te stellen, de bouw- en exploitatie kosten op zich te nemen en het vorstendom jaarlijks een bedrag aan concessiesgeld te betalen. De zender zou in dienst van ..het stre ven naar hereniging der christenheid" gesteld worden en behalve rooms-ka- tholieke ook evangelische program ma's uitzenden, maar geen reclame of politieke programma's. Op het dagelijks programma zouden evangelie-lezingen, een mis voor zie ken en ouden van dagen, godsdienstige kinderuurtjes. schooluitzendingcn, rooms-katholiekc literatuur en uitzen dingen over verschillende beroepen staan. 1 Zoals gemeld bestaan er ook plannen voor oprichting van een protestantse zender in Zwitserland waaraan de meeste kantonnale synodes hun steun hebben gegeven. Tevens worden nog altijd pogingen ln het werk gesteld om ln Nederland tot een christelijk radiostation voor Europa te komen. Dit station zou protestantse uitzendingen verzorgen in alle talen van Europa en zendtijd beschikbaar stellen aan kerken ln Europa die in hun eigen landen over geen of onvol doende zendtijd kunnen beschikken. Gezien dit nieuwe rooms-katholieke plan om ln Liechtenstein een zender te gaan exploiteren, terwij deze kerk reeds beschikt over de sterke zenders van radlo-Vatlcaan, die in de gehele wereld beluisterd kunnen worden, wordt het een noodzakelijkheid dat Westenropese landen ook de protestan ten ln staat zullen stellen hun stem te doen boren. Op het ogenblik werkt er in Europa slechts een radiostation dat prote stantse uitzendingen in verschillende talen verzorgd, namelijk „The Voice of the Gospel" een onafhankelijke or ganisatie die er in geslaagd is een zender van Radio-Monaco te huren. De uitzendingen worden vooral in Rus land. maar ook in Zuideuropese landen goed ontvangen. Deze zender zendt in de avonduren een programma van een kwartier uit in het Nederlands. schikbaar stellen van goederen. Vooral de „American Churches Church World Service" heeft hierin veel bijgedragen. In vijf jaar werden goederen ter waarde van 180 miljoen gulden naar 45 verschil lende landen gezonden. De gezamenlijke bijdragen van de Canadese, Duitse, Ne derlandse, Nieuwzeelandse en Skandina- vische kerken bedroeg in die periode 200 miljoen gulden. Het voornemen bestaat om in de na bije toekomst dë charitatieve hulp aan te vullen door het doen uitvoeren van so ciale hulpprojecten, waarvoor als voor beeld dienen projecten uitgevoerd door de „Agricultural Missions inc.". Deze or ganisatie heeft in veertig landen reeds enkele honderden opleidings- en voor lichtingscentra. proefboerderijen, coöpe raties en kredietverenigingen, e,tc. op gericht. De plannen van de Wereldraad van Kerken omvatten o.a. het „Bengal Re fugee Service Project" in Ina"ia, dat agra rische en sociale opleidingsprogramma's 563 vludhtelingenkolonies inhoudt; een ontwikkelingsprogramma in Noord-Ohili op het gebied van landbouw en huisin dustrie; een landbouwschool op Mada gascar; een agrarisch opleidingscentrum ir dorpsontwikkeling in Oost-Pakistan, 1 landbouw- annex bevloeiingsproject Jordanië en een agrarisch project in Noord-Griekenland. Van dë hulpprojecten die thans reeds kunnen worden uitgevoerd dank zij om vangrijke subsidies van de bij de We reldraad van Kerken aangesloten ker ken, zijn te noemen: landbouwcoöpera ties en een demonstratieboerderij in Oost-Pakistan, een dörpsontwikkelings- project in Korea, een herbebossingspro ject in Hong"kong teneinde de landerosie te beteugelen en een boerenleenbank in West-Pakistan. De Evangelische Kerk in West-Duits- land heeft aanzienlijke hoeveelheden zaaizaad, jonge fruitbomen, jong vee en bronbemalingsmateriaal beschikbaar ge steld. o.a. ten behoeve van Griekenland, Jordanië. West-Pakistan. India, Ceylon, Liberia en Nigeria (in dit land' in samen- werkng met de FAO). Deze kerken hebben in 1900 ook weer opleidingscentra geopend voor de oplei ding van deskundigen die naar onder ontwikkelde lanóën zullen vertrekken. I Van deze centra is dat op academisch niveau in Hamburg gevestigd, dat op lager, technisch niveau in Mainz. Meer dan 300 Duitse jongeren hebben hier reeds onderricht genoten. Advertentie Samenwerking bij bestrijding van pijn! Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el* kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt echter niet alleen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. JBSÊmTVmtTmTttÊÊf^ wisje 20 tabletten f 0.80 fd'O® stripverpakking 40 tabletten f t.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 IK mag u het verhaal niet onthou- stond ik daar, mijn fiets die ze had den. De meesten van u hebben vastgegrepen, aan de hand. Toen de status van ouders bereikt. Ik f ch"e r nadere verklaring oefen het eerzame beroep van £ch wel nqdig. Het ging c schooljuffrouw uit. Een niet altijd Een les met een plaat, zei Pieter de en wel dat santé functie met erg uiteenlopende hand. Binnenhuisje kanten. Kanten die zowel in het Hoogh. De kinderen vlak van de humor als van de tra giek plegen te liggen. Vandaar dat ik sprak van een verhaal. Maar voor ik eraan begin wil ik u toch eerst een nederige bekentenis deen. Kijk. ik heb uit een soort roeping deze werkkring gekozen en over het algemeen gaat het me. mag ik wel zeggen, vrij aardig af. Toch ben ik tot de conclusie gekomen dat ik in mijn tactiek nogal eens fout ben ge weest doordat ik. misschien wegens een hiaat in mijn opleiding de standaardopleiding voor ons vak verzuimde kennis te nemen van de aard en samenstelling der gezinnen En om u daarvan een bewijs te geven ga ik u dus mijn verhaal ver tellen, op voorhand een eerlijk „mea culpa" uitsprekend. Ik was na schooltijd opgewacht juf met hart door een moeder. Haar dochtertj Renske had straf gehad. Iets wat i alle scholen van de wereld dag i. dag uit een weinig schokkende ge- ten. Natuurlijk heeft iedere "meester beurtenis is Voor mij was de ge- of juffrouw zo de eigen voorkeuren schiedenis dan ook al zowat van de en het zal bij geen zinnig mens op- baan, maar in het (mij volslagen on- komen een pleidooi voor onze ver bekende) nest had het blijkbaar rukkelijke oude meesters tot een groot tumult teweeggebracht. soort misdaad te bestempelen. En- uit de fin. ik wilde die jonge ogen openen. ik besprak de wonderlijke evolutie konden gaan la ter, dan naar zo'n artiestenmarkt met spijker-ijzerdraad-diggels en lompen-schilderstukken, waarover ze zelf tegen mij hun kinderlijke ver bijstering hadden uitgesproken. Renske rapporteerde mijn betoog prompt in de huiselijke kring waar pa het „genie" dus, zich door zo'n De moeder kwam het '•«eken doen. Machtsmisbruik.... Onaanvaardbare bemoeizucht., lediging van een hedendaags genie. Be- Toe levensgroot vraagteken dat de schilderkunst: dat er tcgen- dig maar wat met de pet naar erd gegooid (modderen, rotzooien), het algemeen beter juf die pas kwam kijken, ongelooflijk be'edigd voelde. Kleine Renske. niet van de verle- genste, pleegde de ene obstructie na de andere, kreeg de helft van de klas op haar hand en tenslotte van mij een portie straf waarvoor moe mij ter verantwoording riep. Op nogal schutterige manier heb ik daar op het troittoir de heilige principes van de opvoeding staan te verdedigen. Had ik misschien het recht niet, onbehoorlijk gedrag af te keuren, te straffen ten slotte? Toen ik eindelijk de kans kreeg op mijn fiets te stappen, bleven mijn gedachten draaien om de vinnige, on evenwichtige Renske, die er soms zo ouwelijk verkommerd uit kon zien. Wat wist je eigenlijk van zo'n kind.... De volgende dag lichtte de Juf frouw van de zesde me in. De moeder, vertelde ze. is de slovende gade van en abstracte prutsschil der met een ongebreideld Schiedam- complex. Vijf. zes kinderen. Eeuwig in de schuld. Slaande ruzies aan de lopen de band. Toen ging me een licht op. Ik deed verslag over mijn les en vroeg of er altemet verband kon bestaan me_t de scène die de vrouw me was komen maken. Had dat kind straf gehad? vroeg de collega. Ja, ik bevestigde dat de brutaliteit sedertdien in stij gende lijn ging. Niet helemaal haar schuld, was het commentaar. Die vader steigert zodra ze aan z'n zogenaamde kunst raken. Je kunt je het spektakel in denken. Die Renske. vroeg wijs. on dervoed. in alle opzichten zielig, neemt het toch voor de mislukkel ig op. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Je zult er nog wel vaker last mee krijgen, ten zij je op een gegeven moment haar kinderziel weet te beroeren. Som mige van die stakkerds reageren nu eenmaal zo op huiselijke misère Opeens drong het tot me door dat ik door gebrek aan inzicht een peda gogische blunder had begaan cn een onschuldig kind tegen me in het har nas had gejaagd. Ik moest maar eens meer pogen het nest zo discreet mogelijk te be naderen. Het is een beproefd sys teem. Dat kan ik u verzekeren

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2