NU... NIEUWE OOGST co oranjemarmelade Minister Kennedy wordt dagelijks optimistischer SCHEEP V AARTBERICHTEN Visser - Neer landiapr ij zen in Rolzaal uitgereikt Bruno Walter overleden: Iiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii -Mil NIEUWE* I en sinaasappelmarmelade tiORKIERS rilEUWE LEIDSCHE COURANT 8 MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 Het geschil met Indonesië TTET zesdaagse bezoek van de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, aan Indonesië heeft vooral de internationale zijde van de Nieuwguinese kwestie in het licht gesteld. Hoewel van Indonesische en Amerikaanse zijde de nadruk erop is gelegd, dat de broer van president John F. Kennedy niet als onderhandelaar moet worden gezien, kan toch niet worden ontkend, dat hij in de pogingen tot oplossing van het geschil een rol speelt. Men weet in Djakarta niet wat hij de Nederlandse regering zal mededelen. En minister Subandrio (buitenlandse zaken) verklaarde gistermiddag: ,Jk weet niet of er uit dit alles iets zal voortkomen". Hij zei dit nadat minister Kennedy twee privégesprëkken met president Sukarno had gehad en met minister Subandrio had geluncht. Algemeen ziet men in elk geval als nattig effect van het ministeriële be zoek, dat zowel de president als de stu- denten. die naar zijn toespraken hebben geluisterd, thans duidelijk weten, dat de Verenigde Staten ln de kwestie Nieuw - Gulnea geen party kiezen, maar wel be reid zijn hnn hulp te bieden bU het tot stand brengen van een vreedzame rege ling. Kort voor zijn vertrek naar Bangkok (Thailand) zei Robert Kennedy „elke dag optimistischer" te worden ten aan zien van een dergelijke regeling. Op een aanvankelijk stormachtige studentenbij eenkomst had hij onder meer gezegd: „Wij zijn een van de weinige overgeble ven landen die tot Indonesië en Neder land beide kunnen spreken." Schertsend had h(j verklaard toen zijn vliegtuig van Russische makelij niet in staat bleek hem naar Bandoeng te brengen: „De Russen kunnen nu wel de maan, maar Bandoeng niet bereiken". Met dergelijke opmerkingen wist Ken nedy meermalen de gespannen sfeer te breken. Hij zag er echter ook niet tegen op de studenten te vermanen, dat zij enrige rijpheid moesten tonen. Verder pleitte hij voor raadpleging van de Papoea's voor eT een beslissing over Nieuw-Guinea wordt genomen, iets waar Indonesië hevig tegen gekant is. Te Tokio heeft Kennedy verklaard dat hU in Nederland waarschijnlijk niet over Nieuw-Guinea zal spreken. Demonstratie Kenmerkend voor de opschudding die het conflict met Nederland in Indonesië teweeg brengt, zijn de demonstraties bij Amerikaanse gebouwen in Soerabaja. Hier werden vrij aanzienlijke beschadi gingen aangericht. De demonstranten droegen borden mee. waarop protesten waren geklad tegen het doortocht ver lenen aan Nederlandse militairen. Dezelf de borden deden dienst bij demonstraties voor het Japanse consulaat in Soerabaj dat eveneens werd beschadigd. Van offi ciële zijde werd spijt betuigd en gezegd, dat de Japanse sympathie-actie niet was begrepen. (Japan verbood immers de landing van Nederlandse chartervliegtui gen en uitte zijn bezorgdheid over het gebruik van lijntoestellen voor het ver voer van militairen). Japan heeft inmiddels tegen de aanval geprotesteerd. In Japan werden zaterdag twee van de drie Indonesische studenten vrijgela ten, die gearresteerd waren na de anti- Nederlandse demonstratie van donderdag in Tokio. De derde student wordt moge lijk berecht wegens schending van het Nederlandse ambassadeterrein bij het neerhalen van de Nederlandse vlag Anderzijds hebben Japanse ambtenaren gisteren weer een DC-7 van de KX,M.. d;e op weg was naar Biak, grondig door zocht toen het een tussenlanding bij To kio maakte. Het toestel kon overigens ongehinderd vertrekken. Te Tokio werd volgens Ass. Press aangenomen dat er zich 32 militairen aan boord bevonden. Inmiddels is Hr. Ms. onderzeebootjager Friesland naar Nleuw-Guinea vertrok ken. Het betreft hier een normale aflos sing, zo werd van marinezijde verklaard. In Makassar zjjn inmiddels de eerste van de tienduizend vrijwilligers voor de ..bevrijding West-Irian" uit Djakarta aan gekomen. een plechtige bijeenkomst in de Rolzaal te Den Haag zijn zaterdagmiddag de Visser-Neerlandiaprijzen uitgereikt. Dit jaar vielen de prijzen ten deel aan twaalf Nederlanders, twee Belgen, vier Nederlandse verenigingen of stichtingen één Belgisch instituut; zij mochten een totaal bedrag van f 42.500 aan prijzen in ontvangst nemen. Deze prjj- worden sinds '55 uitgereikt aan per- •n of instellingen, die zich op zede lijk, sociaal, maatschappelijk, weten schappelijk of cultureel gebied hebben onderscheiden of verdienstelijk hebben gemaakt. Het Algemeen Nederlands Ver bond, dat de prijzen uitreikt, is hiertoe Onder de vele genodigden, die zater dag naar de Rolzaal waren gekomen, bevonden zich de ambassadeur van Bel gië en Zuid-Afrika. De heer F. Koote, voorzitter van de toneelcommissie van het ANV. overhan digde alle prijswinnaars een bul, de prijs alsmede een monografie van mr. Visser. Onder de prijswinnaars bevond zich mevr. G. Wijsmuller-Meyer uit Amster dam. die de prijs kreeg voor hetgeen zij gedaan heeft voor de Joodse kinde ren vóór en tijdens de bezetting. Dui zenden kinderen heeft zij uit de handen van Eichmann gered. „U bent een be kende figuur in de stad waar het Anne- Frankhuis staat", zei de heer Koote. „Het is ongelooflijk wat u gepresteerd hebt. Mr. Visser zou dit ongetwijfeld de meest verdiende beloning gevonden hebben". Mevr. L. Spelberg-Stokman ontving de prijs voor haar liefdewerk aan zieken met haar actie „Vreugde Centrale". De moeder van de heer B. N. van der Hengel nam de prijs in ontvangst voor haar zoon. die in Iran verblijft. Hem werd de onderscheiding toegekend voor zijn arbeid ten behoeve van gebrekkige medemensen, die hij van prothesen voor ziet. Prof. drs. S. van Crefeld te Amster dam nam de prijs in ontvangst ten bate van de bestrijding der hemofilie (bloed ziekten) Tragisch moment Een tragisch ogenblik brak aan, toen de ouders van de enige weken geleden overleden 25-jarige G. de Leeuw Uit Enschede de prijs in ontvangst namen. Hun zoon heeft zich jaren ingespannen voor de culturele ontwikkeling en re creatie van medepatiënten in het re- validiteitscentrum „Overijssel". Ook mevrouw M. Graafstal-van der Steur te Haarlem, aan wie prijs was toe gekend voor haar menslievende arbeid voor verweesde en hulpbehoevende kin deren in het voormalige Ned. Indië, is inmiddels overleden. Margaretha Glanzer (18) uit Den Haag, kreeg haar prijs voor haar doorzettings vermogen en karaktervastheid geduren de haar schooltijd onder vaak moeilijke omstandigheden. Reeds vorige week schreven wij over dit meisje. Dr. F. H. Glastra van Loon uit Was senaar mocht de prijs in ontvangst ne men voor zijn onderzoek naar medische, psychologische en sociologische factoren en omstandigheden bij aanvragers van een rijbewijs, die herhaaldelijk bij het rij-eXamen zijn afgewezen. In zijn dank woord noemde dr. Glastra van Loon het bevreemdend, dat men bij het vlieg- wezen wel alle aandacht besteedt aan de psychologische achtergronden, maar dat men dat op de weg blijkbaar niet nodig acht. Allen moeten we meehelpen het verkeer op de weg zo veilig mogelijk te maken; de psychologische aspecten spelen, vooral bij ongevallen, een belang rijke rol. De prijzen voor toneel en muziek zul len waarschijnlijk medio mei worden uit gereikt. Er is in deze sector zoveel ma teriaal ter beoordeling ingezonden, dat de jury met de bestudering ervan nog niet gereed is gekomen. De prijsuitrei king van zaterdag werd opgeluisterd door het gemengd koor Die Haghe onder leiding van de heer J. de Peinder. Vriend en verkondiger van Mahler en zijn muziek (Van onze muziekredactie) URUNO WALTER overleden! Dit bericht zal velen in ons land diep *-* schokken. Men herinnert zich zijn prachtig uitgewogen interpretaties van de grote Weense klassieken, de jongeren uit zijn vele grammofoon- opnamen, de ouderen nog uit de tijd, toen hij regelmatig het Concertge bouworkest dirigeerde. Maar bovenal zal men met eerbied zijn Mahler- vertolkingen gedenken: hij, vriend en leerling van Mahler, was het meest vertrouwd met zijn kunst en zijn weergave droeg het stempel der authen ticiteit. Bruno Walter, die eigenlijk Bruno Walter Schlesinger heette, werd in Ber lijn geboren op 15 "september 1876. Hij kreeg zijn opleiding op het Stem Con servatorium in Berlijn, waar H. Ehr- lich, L. Bussier en R. Radecke zijn leer meesters waren. Hij begon zijn loopbaan als dirigent in Keulen, Hamburg, Bres- lau, Pressburg, Riga en Berlijn. Van 1901 tot 1912 werkte hij aan de Weense Hofoper, waar tot 1907 Gustav Mahler de artistiek directeur was. Hij heeft van Mahler bijzonder veel geleerd. Mahler immers was behalve componist een begenadigd operadirigent en onder zijn leiding werd Wenen een van de grootste Europese muziekcentra. Walter onder ging Mahler's invloed heel sterk en zijn leven lang zou hij voor Mahler's kunst blijven vechten. Na Wenen volgde Mün- chen, waar hij van 1913 tot 1922 General Musik Direktor werd. Hij organiseerde in München grootse festivals van opera en concert. Intussen raakte zijn naam ook buiten Duitsland en Oostenrijk be kend en hij trad ook geregeld in New York op. In 1925 aanvaardde Bruno Walter de post van dirigent van de Opera ln Ber lijn, en in 1930 kwam daarbij de leiding over de Gewandhaus concerten in Leipzig die grote faam verkregen. Maar toe Hit- Ier in 1933 aan de macht kwam, moest Bru no Walter verdwijnen en toen werd Oos tenrijk het middelpunt van zijn werk zaamheden. Hij maakte de Festivals in Salzburg wereldberoemd, in Wenen werd hij artistiek adviseur van de Staats- opera, en hij leidde er menig belang rijke voorstelling en concert. Totdat in 1938 de „Anschluss" kwam en hij al weer moest verdwijnen. Hij ging in Parijs wonen, kreeg de Franse nationaliteit, maar toen de Hit- Ierse dreiging naderbij kwam, vertrok hij naar de Verenigde Staten, waar hij een definitief tehuis vond. Hij verbond zich niet meer vast aan een orkest nf operagezelschap, maar trad als (jast- dirigent op en de grammofoonmaat schappijen legden voortdurend beslaig op hem. In ons land heeft hij na de tweedo wereldoorlog nog maar één keer het Concertgebouworkest gedirigeerd. In de laatste jaren waren zijn krachten afge nomen, maar in 1960 heeft hij nog de Wie ner Festwochen geopend met een con cert, waarin hij de Wiener Philharmoni* ker en Mahler's Vierde Symfonie diri geerde (met Elisabeth Schwarzkopf als sopraan-soliste). Een waarlijk grootse herleving van Mahler's kunst is deze uitvoering geworden waarin Walter als 't ware voor het laatst zijn opperste krachten gaf. Bruno Walter is altijd beroemd ge weest om de zingende klank, om de even wichtige rust van zijn interpretaties, om zijn beschouwende en lyrische opvat ting. Hij was een van de weinige werke lijk universele kunstenaars. 85 jaar is hij geworden en hij overleed ver van zijn land, in Beverley Hills, bij Hollywood, California. Weer is een van de generatie der grote dirigenten uit het begin van onze eeuw overleden. Er zijn er niet veel meer over: Monteux (86!), Schu- richt (82), Stokowsky (80) en als .jong ste" Kemperer (77). Zij hebben nog de binding met de 19e eeuw de binding, die onze generatie mist. Andere heerlijke "DE BETUWE" VRUCHTENPRODUKTEN; zijn b.v. TOVA pudding- en ijssaus CALOVA vruchtenlimonade. natuur"lijk beter! KONINKLIJKE MIJ. LEIDEN ALPHEN Een fraai voorbeeld uil onze vermaarde buitenlandse kollektie bruidstoiletten. Deze Engelse japon van ragfijne kant in kom. binatie met batisten roos en strikgarnering, heeft Kort model 119,- Lang model 139,- Bruidskroontje met parelgarnering 12,50 Tasje 6,90 Handschoenen 3,90 N.V. ORTHOPAEDISCHE FABRIEK v.h. J. VAN LIEROP Leiden Alblasserdam Eindhoven Delft Leeuwarden, vraagt voor haar kantoor te Leiden ASSISTENTE voor de boekhouding Leeftijd niet beneden 18 jaar. Enige ervaring met het doorschrijfsysteem gewenst doch niet vereist s adres. Nieuwe Rijn 55—56, SNEL EN GOEDKOOP LEREN AUTORIJDEN Bonds Autorijschool MADI. Leiden. Tel. 24066. AAMBEIEN? Jeuk, pijn en branderig gevoel verdwijnen spoedig na gebruik van RECTO-SEROL Vraag uw apotheker of drogist KOFFIEZETMACHINES ALLE MATEN FILTERS EN FILTERPAPIER FA. J. SCHOONDERGANG LANGE MARE 65—67. TELEFOON 22025 LEIDEN EFFATHA Chr. Instituut voor dove kinderen te Voorburg Gevraagd een GROEPSLEIDSTER PLAATST EEN KOERIER. 'T IS DE MANIER SPEKKIE EN BLEKKIE EN HET MONSTER VAN GROLNES Ben Bokkel kwam terug met zijn foto toestel en maakte een paar mooie opnamen van de gebroeders Sevenkluit en tot diens merkbare voldoening ook van wacht meester Grof van Draat. die voor deze bijzondere gelegenheid zijn meest krijgs haftige gezicht trok. „Zo. mensen," sprak de verslaggever, „nu dadelijk nog een paar plaatjes van de rivier en dan kunnen we weer op huis af. Maar u ziet mij vanavond wel weer terug, wachtmeester. Want ik wil hier vannacht de wacht wel eens houden, om te zien of het monster zich ook aan mij zal willen vertonen." „Precies mijn idee. mijnheer Bokkel," riep Spekkie uit. „Ja. wij gaan even naar Pippeldrecht terug om dr ;nwendige te m 'Ma U doen co komea dan dut- Grol- nes, gewapend met brood en warme cho colademelk, verrekijkers en kiekapparaten. En als mijn complete zoetwatermonster hoort dat ik er ben. zal hij vast en ze ker zijn kop wel even boven water steken om mij goedendag te zeggen Onze vrienden namen afscheid van de gebroeders Sevenkluit en nadat Ben Bok kel de rivier met de mysterieuze wakken had gefotografeerd, drukten ze ook wacht meester Grof van Draat de hand en stapten weer in het autootje van de jour- „Wat zou zo'n compleet zoetwatermon ster eten?" vroeg Spekkie mijmerend, oen ze weer over de kronkelende dijk re ien. „Als ik dat wist. zou ik iets mee kunnen brengen Want ook al leef je on der water, je hl» f ve' iraag ge vuld houden, lijkt mij lo toe. Als ik eens een pond vis kocht en een peperkoek, Blek? Een hartige hap en iets zoets. Dan kan mijn monster kiezen wat het hebben ..Maar hoe wil je het geven. Spek?" lachte Ben Bokkel. ..Je kunt moeilijk bij het wak gaan staan en het in zijn mond stoppen. Als het beestje jou voor een ver tengstuk van de peperkoek mocht aanzien, zou het jou misschien ook opslokken. En lat zou beslist jammer zijn „Maakt u zich over mij maar geen zor gen. mijnheer Bokkel," antwoordde Spek kie. „Ik heb wel oog in"oog gestaan met een verscheurende leeuw, zoals u weet. En voor een compleet zoetwatermonster ben ik ook niet bang Maar ik zal de schel vis de koek bij een van de wakken leg ~>an hoeft u over mij niet in angst te zitten," Woningruil Aangeboden te Breda Brabantpark, moderne vr. woning, 2 w.k., 3 sl.k., dou checel, zolder, schuurtje, voor- en achtertuin. Huur ƒ71,p.m. Gevr. ovei komstige woning te Leiden, Oegstgeest e.o. Evt. meer- hoeksruil. Br. no. 3639 bur. van dit blad. 0 Woningruil: Gevraagd: lieel huis met ten minste 5 kamers. Ook genegen te ko pen. Aangeboden: 3- of 4-ka- merflat. douchecel, tuin voor en achter, stenen schuur. Br. no. 3640 bur. v. d. blad. Te koop aanqeb. 2 Eiken ledikanten met toebehoren. 2-pits gasstel; een als nieuwe kolenkachel en een wringer. Noordeinde 44, Rijnsburg Aangeb.: Invalidewagen. v. d. Meij, Holstr. 36, Rijns burg. 0 Te koop Wolseley 6/90 1955, kleur zwart met rood lederen bekleding. In goede staat. Prijs ƒ1850. Te bezich tigen V. d. Putten. Rhijn- geesterstraatweg 163. Oegst geest. tel. 01710—30686. Diversen 0 Bijverdienste Tippen v thuiswerk, folders bez. enz Inl. Postbus 21 H. I. Am bacht. 0 Hoest uw kind? Natter- mann's Melrosum Forte helpt, lost taai slijm op. smaakt goed Flacon 2.— bü elke drogist. 0 Duitse. Zwitserse. Oos tenrijkse. Holl. vriendrim- nen wensen briefwisseling met Hollanders Inl gratis Wereldkoerier Box 6057 Rotterdam Telefoon 33300 0 Kinderrijwielen vjl f 49.50 Sportrijwielen va. f89.-. Ook Rudge en Simplex voorradig Fa. Dusoswa. Turfmarkt 1-2- 3. Telefoon 24409. 0 Verhuur van nieuwe luxe automobielen, oa Mercedes Opel. Simca, V.W en DAF Bierman's Automobtelbedr Oude Singel 66. Leiden. Tel no 24403 0 Koelkast 135 liter, prijs inclusief groentelade 398.- min. 10 korting, voor ieder die lid wordt van onze Con sumentenorganisatie. Postbus 158, Leiden. Voorschoten. Voor snelle en goede opleiding rijbewijs autorijschool „De Klim". Rijlessen in nieuwe auto. Gratis halen en brengen. L. v. d. Heden, Krimkade 2, Tel. 2646 (01717). 0 Versleten boorden? Nwe boorden met stevige voe ring op elk overhemd ƒ2.95 Aannaai-boorden ƒ2,He renmode Warnecke. Haar lemmerstraat 158, Leiden. 0 Spaden, schoffels, harken, slangen, bloem- en tuinza den, graven, kippengaas, harm. gaas. volièregaas, tuin- netten, tuinbanken, tuinstoe len en alles voor uw tuin. Hartwijk. Nieuwe Beesten markt 7-9-4, Leiden. Telefoon no. 26627. 0 10 Rijlessen voor 47,50 in de nieuwe Dauphine. Er kende Bonds Autorijschool .Irene". Boddcns Hosang- weg 52. Woubrugge. TeL 286, Leiden. Tel. 26753. 0 Knap de boel eens op! Al le materialen voor schilder- behang- en witwerk. Wij hebben 35-jarige ervaring, dus de juiste voorlichting. Rich. J. Blok. Hogewoerd 62, tel. 23123 Erkend schilder - behanger. 0 Gelmok het beste op het gebied van lederen kleding. Gebr. Huisman, Hogewoerd 6668, Leiden. Credleten t/m 3000. >r iedereen en zonder borg) voor aankoop meube- en woningtextiel, direct fabriek leverbaar. Uiterst soepele betalingsreg. Strikte geheimhouding. Vraagt vrij blijvend inlichtingen of fol ders. Postbus 538 Den Haag. 0 Cursus „Weg pech onder weg" 4 praktische lessen d. gedipl. leraar. Maandags 8 uur n.m. ƒ20. Kwak's Ver- keersinst. Tel. 22803. Zoeter- woudse Singel 104, Leiden. Rijles in V.W. en Daffo dils Kwak's Verkeerslnst. o-l.v. oud-examinator Zoe- terw Singel 104. Woensdags 8 uur n.m. verkeersles voor ieder f 2.- p.p. Tel. 22803. Strijktnrlchting Ozon - uw fijne was H. Rijn dijk 34a. Tel. 22675. Bromel. Een beslist goede hoestbonbon. 0,50 per pakje bij Uw Apoth. en Erk. Dro gist

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 8