Uw probleem is het onze Enkele kanttekeningen Christenstudenten belegden gebedsdag Grijsaards begonnen weer met frisse moed Een woord voor vandaag Prins Bernhard sprak tot Nederlandse jeugd Zomer- en winterkerk voor Geref. Schiermonnikoog 2 BUITENLAND TEN VOORBEELD VOLGENS sommigen lopen in Nederland de werknemers veel te veel aan de leiband van de overheid. De voorschriften en richtlijnen van de overheid op het terrein van lonen en arbeidsvoorwaarden zouden vrijwel zonder enige bedenking worden geslikt. De werknemersvakcentralen zouden zich alleen nog maar inspannen om eventueel verzet tegen bet aanvaarden van richtlijnen van bovenaf de kop in te drukken. Als klap op de vuurpijl wordt er dan nog wel bij verkondigd, dat de ont wikkeling in het buitenland na de oorlog veel gezonder geweest is. Hleri hebben de werknemers beter hun plaats geweten en zijn zij krachtiger voor' hun belangen opgekomen. Als bewijs hiervoor geldt het veel talrijker voor komen van werkstakingen. Wij hebben reeds enkele malen dergelijke opvattingen bestreden. Stakingen brengen immers niet altijd winst, maar dikwijls wel verlies. Verhoging van de lonen, gepaard gaande met verhoging van de prijzen, betekent voor de arbeiders evenmin winst. Bovendien worden biervan ook de rentetrekkers en de ouden van dagen het slachtoffer. Interessant zijn echter ook de stemmen die thans uit het buitenland vernomen worden. Het blijkt in dat buitenland, ook volgens de buitenlanders zelf, voor de werknemers helemaal niet beter gegaan te zijn. Het is daar eerder slechter geweest Frankrijk Is met name het land, waar de werknemers nogal eens actie menen te moeten voeren. Maar wat verklaarde onlangs de Fransman Robert Mar- jolin, lid van de Europese Commissie, in het Europese parlement te Straats burg? Het lijkt ons interessant hieraan in dit verband nog eens te herinneren. De heer Marjolin merkte op, dat bU de Europese Commissie de allergrootste belangstelling bestaat voor de Nederlandse politiek van samenwerking tussen overheid en werkgevers, en werknemersorganisaties. De E.E.G.-commissie belast met het bestuderen van de conjunctuurpolitiek heeft zelfs opdracht gekregen met name de Nederlandse politiek nauwkeurig te volgen. De heer Marjolin achtte een politiek zoals in Nederland wordt gevoerd, waar bij overheid en bedrijfsleven de mogelijkheden tot loonsverhoging nagaan in het licht van de algemene economische ontwikkeling, gewenst om de inflatie spiraal van stijgende arbeidskosten en stijgende prijzen tot staan te brengen. NEDERLAND VOORTVAREND DE belangstelling in bet buitenland voor de Nederlandse loon- en prijs politiek blijkt bovendien niet alleen op ministerieel niveau te bestaan. Nee, ook de buitenlandse werknemers vinden wat er in Nederland gebeurt Interessant genoeg om er eens naar te komen kijken. Dit in tegenstelling tot de meningen van sommige werknemers in ons eigen land. Vijftien vakbondsvertegenwoordigers uit zeven Westeuropese landen hebben namelijk van 4 tot 10 februari in het kader van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) en in samenwerking met de Contactcommissie Opvoering Produktiviteit een bezoek aan ons land gebracht. Zij hebben kennis genomen van de Nederlandse loonpolitiek «n de prognose van de economische ontwikkeling. De vakbondsbestuurders waren afkomstig uit Frankrijk, Italië, Duitsland, Engeland, Denemarken, Ierland en Turkije. Zij hebben zich van voorlichting laten dienen bij de drie werknemersvakcen tralen, bet N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. en voorts zijn zij op bezoek geweest bij het ministerie van economische zaken, het Centraal Bureau de Statistiek, bet Centraal Planbureau en de Sociaal-Economische Raad. Ook vermelden wij bier nog het feit, dat de bestuursraad van het Britse vak verbond, Trades Union Congress, besloten heeft zitting te nemen in de Nationale Economische Ontwikkelingsraad (National Economie Development Council). In deze raad worden de loonpolitieke plannen van de Britse regering met bet bedrijfsleven besproken. Het zou op grond van al deze feiten niet zo verwonderlijk zijn, indien ook het buitenland voor het sociaal-economisch beleid in de toekomst de richting sou kiezen die Nederland reeds is ingeslagen. Er heeft zich na de oorlog bijna over de hele wereld een geheel nieuwe ontwikkeling op sociaal economisch terrein voorgedaan. Er is in vele landen een situatie van volledige werkgelegenheid ontstaan. Deze situatie van volledige werkgelegenheid vraagt bijzondere maatregelen. Maatregelen ter voorkoming van te grote loonstijgingen, tot het tegengaan van prijsverhogingen, tot handhaving van een gezonde betalingsbalans en een beheerste omvang van de investeringen van het bedrijfsleven. Dit is een heel andere problematiek dan het vooroorlogse tegengaan van een te grote werkloosheid, waarbij loonsverlagingen en prijsdalingen aan de orde van de dag waren. De nieuwe problematiek vraagt ook nieuwe verhoudingen tussen overheid en bedrijfsleven. Nederland is op deze weg reeds ver gevorderd. Voor deze voortvarendheid kunnen wij erkentelijk zijn. Deze erkentelijkheid richt zich ook tot de vakcentralen. die belangrijk hebben bijgedragen en nog bijdragen tot deze ontwikkeling. Maar ook in Nederland zijn we er thans nog niet. De moeizame besprekingen van de commissie-Schouten (ingesteld door de Sociaal-Economische Raad) over het loonbeleid op langere termijn, zijn hiervan een duidelijke illustratie. Dit neemt echter niet weg, dat er na de oorlog in Nederland door het georga niseerde bedrijfsleven een goed stuk werk werd verricht waarop we trots kunnen zijn en waarnaar het buitenland kan komen kijken. (Van een onzer medewerkers) Ongeveer 300 studenten kwa men zaterdag in Amsterdam bij een in de Nieuwe Zijds Kapel ter bijwoning van een conferentie naar aanleiding van de wereld- studentengebedsdag, die naar ge woonte op de derde zondag van februari gehouden is. Het geheel gaat uit van de Wereldfederatie voor christen studenten (WSCF). Ongeveer 80 landen zijn hierbij aangesloten. De Federatie is i i in Zweden op enten door studenten. Tegenwoordig het het ontmoetingsorgaan van christen studenten en naar buiten toe informeert zich vooral. Dit valt onder dieproject van 7 Jaren dat in 1958 begon over leven en zending van de kerk. Men bestudeert het communisme, ontwikke lingslanden-problematiek en de huidige verwereldlijking van wetenschap menszijn. Deze zomer wordt in Graz een grote internationale conferentie gehouden dit studieproject en men heeft daar als hoofdthema: „Wie is de mens" onder titel „Blijft de aanwezigheid^ van Jezus Christus in deze werel<" onderdelen van deze conferentie heeft de titel: „Aanstekelijk menszijn. Nederland bij de federatie aangesloten verenigingen. Ned. Chr. Stud. Ver. (NCSV) en Vrijzinnig Chr. Stud. Bond (VCSB) de Prot. Gespreksgroep (PGG) kozen dit laatste onderwerp als thema de Federatiedagen 1962 in Amster- 5 uur opende de heer P. H. Groe- dt, praeses van het gemeenschappe lijk comité van genoemde verenigingen de conferentie. „We moeten in groter verbanden een antwoord geven dat het ons ernst is met de waarheid en de een heid. De beelden die wij van elkaar heb ben moeten bestormd worden We moe ten ons stellen achter de 1% van het nationale inkomen voor landen in nood. al scheelt dat misschien 200,in onze studiebeurzen, al zouden de sigaretten Advertentie daarvoor duurder moeten worden. U moet zich omdraaien. We moeten in be weging komen." Dr. Cramer Dr. A. W. Cramer sprak nu als eerste .er het conferentiethema. Het gaat om het aftasten van de mogelijkheden van christelijke visie op de hedendaagse sen om het innerlijk waarnemings vermogen te vergroten t.a.v. Christus' aanwezigheid vandaag bij de hedendaag- Wij moeten kritisch toetsen wat in ons aanstekelijk is of behoort te zijn. De mens wil gefascineerd worden, maar bij gebrek aan beter vertrouwt hij zich wel toe aan een menszijn dat hem geen vra gen stelt, geen stem heeft. Slechts de door God gegrepen mens kan zich vol ledig realiseren, altijd innerlijk klaar om de ander te zien naar wat hem ten diepste beweegt Dit is pas mogelijk wanneer de mens iets van de liefde van God voor deze wereld begrepen heeft. Prof. Diepenhorst Na de vertoning van een film „Nicht mehr fliehen" en na de maaltijd in de mensa in de Damstraat kwam men op nieuw in de Brakke grond zondagmiddag om 2 uur. Nu refereerde prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, over het thema Hier werden in al haar con creetheid en veelvuldigheid vragen aan de orde gesteld in cultuur, samenleving, staat en sociale orde en toegespitst op de christen .die daar ook midden in staat. De verhouding gezag en vrijheid, de mensenrechten en partijvorming werden naar voren gebracht als gemakkelijk te beschimpen doch uiterst waardevolle verschijnselen in de vandaag enige ver antwoorde staatsvorm, de democratie. Het is moeilijk dagelijks leven te ver binden met de heilsopenbaring. Wijzelf liggen mee in de modder maar er wordt ons van God tijd gegeven om desondanks de staat recht te dienen en bij te dragen tot vrede en veiligheid. God wil zijn kracht in zwakheid voltrekken. ••n weldadig# wtrkJng. Hallzama, dl#pw#rk#nd# KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek 4 (TH in 1 potje IjÜU De paus benoemt tien kardinalen Paus Johannes heeft het afgelopen weekend bekend gemaakt dal hij het| college van kardinalen met tien leden i zal uitbreiden. In de afgelopen twee' weken waren drie kardinalen over leden. Een van de nieuw benoemde kar-| dinalen is Joseph Suencns de Belgische aartsbisschop, die medio december van het vorig jaar kardinaal Van Roey op-, volgde als primaat van België. Het col-; R. Kok, predikant van de christelijke gereformeer- Senioren op de kansel rERLEDEN week heeft ds. lege telt nu 87 leden, het hoogste aantal uit de geschiedenis van de Rooms Katho lieke Kerk. De andere nieuwe kardinalen komen uit Italië (3). Zuid-Amerika <2>, Ierland (1>. Portugal (1». Spanje (1) en Syrië (1». Het college omvat nu 30 Italianen, 6 Spanjaarden. 5 Amerikanen. 3 Duitsers. 2 Brazilianen. 2 Britten, 2 Canadezen. 2 Ieren, 2 Argentijnen. 2 Portugezen en 2 Syriërs. De officiële verheffing tot kar dinaal zal plaats vinden op 19 maart. De zojuist benoemde Zuidamerikaanse kar dinaal Rickets Is 48 Jaar en de jongste van het college. Erepromoties aan de Gentse universiteit De universiteit van Gent heeft zater dag ter gelegenheid van haar dies natalis het diploma van doctor honoris causa verleend aan een aantal buitenlandse hoogleraren, onder wie prof. dr. J. Tin bergen. hoogleraar in de wiskundige eco nomie en ontwikkelingsprogrammering te Rotterdam en prof. dr. A. G. Brom. hoogleraar in de thorax-chirurgie te Lei den. De andere buitenlandse hoogleraren zijn de Fransen Roger Houm. Paul Bas- tien. Marc Pelcgrin en Robert Debre, de Britten Harry Emeleur en Cyril Dor- lington en de Amerikaan Sidney Ferberi. Prof. Debre was afwezig zodat zijn di ploma aan een vertegenwoordiger van de Franse ambassade werd overhandigd Namens de nieuwe eredoctors heeft prof. Brom een dankwoord uitgesproken. Nieuw oec. tijdschrift voor pastoors en predikanten Een dezer dagen als predikanten eerste nummer lioke tijdschrift z.nning ..oecu tijdschrift dat illen zowel pastoors exemplaar van het het nieuwe katho- oecumenische be- ontvangen. In dit de twee maanden verschijnen is het beleende blad Schild' opgegaan. Het eerste nummer van dit blad bevat bijdragen van verschillende stromingen. Dr A. Fiolet schrijft over (Se katho lieke oecumenische geloofshouding, dr. J. G. Remmers over het oecumenisch gesprek tussen orthodoxie en rooms- katholicisme en dr. A. Camps over de oecimenische contacten tussen missie en rending in de laatste jaren. Dr. H. van der Linden verzorgt een kroniek over New Delhi. de kerk te Ede, een be roep aangenomen naar Alphen aan den Rijn. Op zichzelf niets bijzonders. In ons domineeland worden dagelijks beroepen aan genomen. Maar de zaak veran dert, wanneer het zoals in dit geval een predikant betreft, die reeds éénenzeventig jaar is. Zoiets komt niet elke dag voor. In de Hervormde Kerk kan het niet ïns meer voorkomen, dat iemand op deze leeftijd nog een beroep aanneemt In andere kerken is het, ofschoon for meel mogelijk, niet gebruikelijk. In vroegere tijden, toen er geen be palingen omtrent verplicht emeritaat bestonden en vele predikanten zelfs geen staat konden maken op emeritaats- geld, kwam het voor dat zeer oude do minees alsmaar in de actieve dienst bleven. Soms loste men het wel eens zo op. dat een ,&djunct-predikant" beroepen werd. Deze kreeg dan een deel van het domineestraktement plus een klei ne toelage. De oude predikant behield hiermee zijn recht op traktement en hield, na vrijwillige afstand van een deel daarvan, voldoende over om in leven te blijven. De adjunct-predikant ontving weliswaar geen vol salaris, maar hij stond tenminste volwaardig in de bediening en hij had het recht van opvolging. Als regel beriep men echter die oude dominees niet meer in andere gemeen ten: begrijpelijk. Een zeer ongewoon geval deed zich in de 17e eeuw op dit •bied echter voor te Hedel. Een hoog waarde dominee ontving daar nog een Dat zat zo. Van 1612 tot 1661 stond hier ds. Nicolaes Bakkerus. Gedurende ter die naderhand predikant te Zaltbom- mel en Nijmegen was, leefde in laatst genoemde stad reeds als emeritus van tachtig jaar, toen hij zich op zekere dag fit genoeg voelde om weer in de actieve dienst te treden. Hij probeerde opnieuw in Nijmegen beroepen te worden maar dat lukte niet. Vervolgens wendde Van Venray zich tot de vroedschap van zijn vroegere gemeente Zaltbommel. Deze trapte er in en beriep in 1621 de tach tigjarige dominee. Nog vier jaar hield ds. Van Venray het preken vol. In tijden van gebrek aan predikanten wordt de leeftijdsgrens van dienstdoen de voorgangers vanzelf hoger. Ook neemt het aantal toe van hen die zich op latere leeftijd voor het predikambt gaan bekwamen. Hendrik de Cock, de „vader der afscheiding", leidde diverse ouderen op voor de bediening in de af gescheiden gemeenten. Tot hen behoorde o.a. J. M. Kloppenburg, die in 1840 be roepbaar verklaard werd. De Cock be vestigde hem in datzelfde jaar te Stads kanaal. De ..jonge leraar" was twee entachtig jaar oud. Nog twee jaar heeft hij deze gemeente gediend. Opnieuw begonnen Het is duidelijk dat iemand die reeds op de leeftijd der geëmeriteerden een beroep aanneemt, niet de verwachting koestert dat hij zijn nieuwe gemeente nog lang zal dienen. Ds. C. J. Leenman» aanvaardde in i28 een beroep naar de hervormde ge meente van Gouderak. Hij was éénen zeventig jaar en hij had er al een jaai emeritaat opzitten. Nog twee jaar waf hij te Gouderak werzaam toen ging hij opnieuw met emeritaat. Dr. J. Helder verliet in 190Ü de tieve dienst. Zeker niet te vroeg, want hij had drieënveertig dienstjaren: de laatste twintig jaar was Zierikzee zijn standplaats geweest. Nog geen twee jaar later beriep de hervormde gemeente van Zierikzee haar emeritus echter op nieuw. Dat kon toen nog en dr. Helder was in 1907 beslist geen afgeleefde grijsaard. Zo begon de achtenxestlgjarlge dr. Helder opnieuw te Zierikzee. Ruim drie ëntwintig jaar duurde deze tweede pe- Gebedsdienst Om 5 uur kwam men bijeen in de cen trale gebedsdienst in de Nieuwe Zijds Kapel waar voorgingen dr. A. W. Cra mer. remonstrants studentenpredikant in Leiden en algemeen secretaris van de VCSB en ook ds. H. M. Kuitert. gerefor meerd studentenpredikant aan de Uni versiteit van Amsterdam. In verlegenheid met de grootse, ruime opdracht nl. geroepen om vrU te zijn el kander dienend door de liefde, legde men I dit neer in de bede. opdat de muren tus- God en medemens geslecht zullen worden en de intellectuelen die In de •ereld een leidende rol spelen de wijs heid mogen hebben dit te *ijn in een oortdurend luisteren naar Gods Woord. Secretaris hervormde zendingsraad naar Nieuw-Guinea De secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk, mr. C. C. W. Uffelie, is in opdracht van de Raad naar Nieuw Guinea vertrokken om. nu daar een stichting voor dingsonderwijs is gevormd, waarin de Evangelisch Christelijke Kerk. de her vormde zending, de doopsgezinde zen ding en de Molukse Protestantse Kerk vertegenwoordigd zijn. de overdracht van andere bezittingen aan de kerk sprake komen. Met het gouvernement zal over sub sidieregelingen overleg worden gepleegd. Mr. Uffelie hoopt half maart naar Nederland terug te keren. Afbraak bedreigt kerk uit 1300 Gistermiddag zijn te Mantgum (gem. Baarderadcel) tijdens een persconferen tie mededelingen gedaan over een actie tot behoud van het historische kerkge bouw met toren te Lions (gem. Baar- deradeel). Het bouwwerk dateert uit 1300. Dit bouwvallige middeleeuwse kerkje zou worden afgebroken, de afbraakver gunning was reeds verleend en het or gel werd uit de kerk verwijderd. Lief hebbers van de Friese historie en inwo- Lions kwamen hiertegen in ver zet. Er ontstond een actie om het kerk gebouw te behouden en de gezinnen in Lions offerden gemiddeld een bedrag van 300 per gezin. Verder werd er een beroep gedaan op monumentenzorg, op het rijk, de provincie en de gemeente. Van deze instanties hoopt men nu sub sidies te verkrijgen voor de restauratie, welke een bedrag van ongeveer ƒ200.000 zal vergen. Lions is een der oudste woonkernen op het Friese zeeklei-gebied. Verscheidene •ondsten, o.a. die van gouden munten en bronzen beeldje van de godin ,,For- tuna", hebben uitgewezen, dat in de e tijd het terpje reeds werd be woond. Beroepingswerk J. Ewoldt te Kampen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Klundert: H. Pest man te Appingedam (nadêre beslis- j sing). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk: L. Rijkscn te Rotterdam-W. Eerste school voor moeilijke kinderen In september zullen in Emmen de deuren van de eerste regionale school voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden opengaan. De stichtings- acte voor de school is reeds gepasseerd. De stichting van de school is tot stand gekomen door samenwerking van de openbare-, de protestantse- en rooms- katholieke onderwijs groeperingen in Z.O. Drente. Het bestuur van de school wordt gevormd door drie vertegenwoor digers van elke groepering. Tot voor zitter werd benoemd de heer R. Zege- ring Hadders, wethouder van de ge meente Emmen en lid der Tweede Ka- Wereldconferentie doopsgezinden dit jaar in Canada „Christus de Heer van de wereld en in ons leven", is het thema van de volgende Doopsgezinde Wereldconferen tie. Deze conferentie wordt van 1 tot 7 augustus te Kitchener in Canada ge houden. Teneinde de deelname uit ce Europese landen te bevorderen heeft het voorbereidingscomité een aantal vliegtuigen gecharterd, die de afgev digden op zeer voordelige condities n Kitchener en terug naar Europa len .vervoeren. Het chartervliegtuig zal oo 31 juli uit Nederland vertrekken. De 1ste september komt het weer op Schiphol aan. Ds. C. B. Boere met emeritaat Ds. C. B. Boere, hervormd predikant te Driel (Betuwe), bereikt over enkele maanden de emeritaatsleeftijd. Om zijn gemeente de gelegenheid te geven om te zien naar een opvolger, heeft hij toege zegd tot en met september het ambt nog te zullen vervullen. Ds. Boere, die Leiden studeerde en een groot deel zijn loopbaan in het voormalige Indië heeft gewerkt, is meer dan 35 jaar pre dikant in de Nederlands Hervormde Kerk geweest. Na enkele maanden te hebben gestaan in de hervormde ge meente van Oudenhoorn bij Brielle, ver trok ds. Boere in 1927 naar de Archipel. Ds. Boere kwam in 1946 in ons land te- ;n werd beroepen in Delft Hij heeff daar vier jaar gewerkt. In 1948 werd hij door de Zeeuws- vlaamse gemeente Groede beroepen. In 1954 kwam ds. Boere naar zijn tegenwoor dige standplaats Driel. De Amerikaanse astronaut John Glenn vertoont geen afwijkingen die hem ongeschikt voor ziin taak zouden maken. Dit is door zijn arts meege deeld. Glenns lancering is al tienmaal uitgesteld. Weer staat de krant in het teken van een ramp. Nauwelijks zijn de slachtoffers van de mijnramp in Duitsland begraven of een watervloed eist opnieuw zijn tol, ditmaal in een gebied dat veilig leek voor rampen. „Gods oordeel", zegt de een. „Het bewijs dat er geen God is", zegt een ander, die meent dat God dergelijke dingen had moeten voorkomen. En zij vergeten dat aan het kruis van Golgotha Gods oordeel door Christus is gedragen. En zij ver geten dat geloof in God geen gemakkelijk leven garandeert. Zij vergeten dat de wereldgeschiedenis bepaald wordt, niet door beslissingen van staatshoofden, of door de opstand van de natuur, maar door het grote duel tussen God en Satan, die beiden strijden om de macht. Het is de strijd tussen orde en chaos, maar dat zijn maar menselijke woorden om de geeste lijke krachten te vertegenwoordigen. Het gaat immers God niet alleen om de ziel van de mens. Het gaat God om de gehele schepping. „De aarde is des Heren", zegt de psalmist. Maar de Satan wordt Prins van deze wereld genoemd. En ook hij wil van tijd tot tijd zijn macht doen voelen. Maar Christus heeft overwonnen. Deze strijd is niet eeuwig. De overwinning is zeker. En wie in Christus is, heeft over wonnen. mandeur van de Johanniter-orde, in Nederland heeft Prins Bern hard gisteravond, in het Ikor- ra dioprogramma over de zender Hilversum I, een toespraak ge houden. De Prins richtte zich tot gediplomeerde verpleegsters en de protestants-chris telijke jeugd in het algemeen om zich te laten inschakelen in het werk van de Johanniter-orde. welke interker kelijke gemeenschap zich inzet voor de hulp aan chronische zieken, invaliden en bejaarden. Vrijwillige krachten, aldus de prins, zijn er op velerlei gebied zeer nodig. In dit verband memoreerde de Prins het grote verpleegsterstekort, de uit gebreide vredestaak van het Neder- Nieuw instituut te Groningen wordt dinsdag geopend Dinsdagmiddag 27 februari zal het nieuwe instituut voor Romaanse taai en letterkunde met er in opgenomen het (eerste Nederlandse) talenlaborato rium van de Rijksuniversiteit te Gro ningen officieel worden geopend. Na een voordracht van mevrouw Marie-Jeanne Durry, hoogleraar aan de Sorbonne in Parijs en directrice van de ecole nor male superieure de jeune filles, over „L'amour dans la comédie humaine" zal de plechtigheid plaats hebben. Luthersen geven voor jeugd kerkmuziek De Lutherse werkgroep voor kerkmu ziek houdt van 26 tot 28 april kerkmu- ziekdagen voor de jeugd in Amster dam, op 6 mei een kerkkorendag te Leiden en op 20 mei ,,de dag der kerk muziek" in alle gemeenten. Van 28 juli tot 4 augustus de 12e werkweek voor kerkmuziek te Bennekom met slotcon- cert te Arnhem. de laatste Jaren van zijn bijna vijftig- riode. In 1930 ging hij op éénennegen- jarige dienst te Hedel werd ds. Bakke- tigjarige leeftijd wederom met emerl- geasslsteerd door zijn zoon Wilhel- taat. Preken deed hij toen niet meer, een proponent. Deze. ook lang maar vergaderingen en catechisaties had niet Jong meer. volgde in 1661 zijn va- hij steeds aangehouden, der op. maar overleed reeds in het vol- j Wie ooit gedacht had op zijn oude gende jaar. dag nog een beroep te ontvangen, ds. De oude Bakkerus. die toen hij In 1612 |L. van Giffen te Wyckel in Friesland sar Hedel kwam reeds de vijftig na- niet. In 1829 als kandidaat in deze ge- derde, stelde ilcb na het overlijden van meente gekomen, had hij het daar vijf- iljn soon wéér beroepbaar. Zo geviel len vijftig jaar uitgehouden. Of hield de het dat In 1662 een negen- en negentig- gemeente het zolang uit met hém? Want jarire dominee aan de gemeente werd Wyckel was een rechtzinnige gemeente verbonden. en ds. Van Giffen behoorde tot de Volgens aantekeningen in de familie-dernen. Zo was in 1884 een beroep papieren zou hij door de gemeente ..met het dorpje Feerwerd in Groningen veel liefde zijn aangenomen". Vol ijver beide partijen welkom. Ds. Van Giffen zou deze Methusalem nog vijf Jaar tel werd door de gemeente niet meer ge- Hedel hebben gearbeid. In 1667 overleed waardeerd. Neg veertien jaar heeft Van hij. oud honderdvier Jaar. i Giffen m Ferwerd gestaan. Hij ovei Jan van Venray, een gewezen pries-lleed in 1898, éénennegentig jaar oud. Zowel de eilandbewoners als de vakantiegangers op Schiermonnik oog zullen van de zomer in de gereformeerde kerk gemakkelijk een plaatsje kunnen vinden. Het kerkschip van de nieuwe kerk, die op dit eiland verrijst, kan 255 kerkgangers bevatten. Door de zij vleugels te benutten kan dit aan tal zonder moeite uitgebreid wor den tot 450. De nieuwe kerk is een ontwerp van architect G. Steen uit Leeuwarden. Toen architect Steen de opdracht kreeg om een kerk voor Schiermonnik- oogte ontwerpen had hij rekening te houden met de zo zeer verschillende grootte van de gemeente "s zomers 's winters. Dit komt in de bouw van kerkje uit. 's Winters zat men als het ware verloren in een veel te grote ruimte. De architect heeft dit probleem opgelost door in de zijvleugels van het kerkgebouw geen banken maar stoelen te plaatsen. Zijn er veel kerkgangers dan kunnen deze vleugels normaal ge bruikt worden. Zijn er weinig kerkgan gers dan worden ze ontruimd. Om te voorkomen dat men dan tegen gapende holle ruimte aan moet kijken had men bijv. harmonicadeuren kun nen aanbrengen om de ruimte af te sluiten. Architect Steen vond echter dat ;n de ruimte beter op een andere wij kon benutten, 's Winters wil hij er palmen neerzetten die door een zacht diffuus licht worden beschenen waar door het ruimte-idee wordt behouden. waardoor tevens de sfeer wordt verhoogd. Harmonie Het ontwerp van architect Steen is :er eenvoudig en harmonieert uitste kend tegen de achtergrond van het woest, duinachtig landschap, dat ken merkend is voor Schiermonnikoog. Het nieuwe kerkje, met haar mooie ai van Amerikaans grenenhout binnen voorzien worden van e houten plafond. Dit zal er toe bijdragen dat er een zekere wijding van het ge bouw uitgaat. Het liturgisch centrum heeft een centrale opstelling gekregen Architect Steen heeft er echter wel vc gezorgd dat het de eentonigheid niet de hand werkt. Het oude gereformeerde kerkje is afgebroken en men is. hard bezig met de bouw voor het nieuwe. De bewoners van Schiermonnikoog willen dat het kerkje bij het aanbreken van het sei zoen klaar zal zijn. Voor het eerst zullen dan de eiland bewoners, na een lange eenza ter op hun geïsoleerde eiland, met de vakantiegangers, een kerkdienst bij kun- iedereen plaats is. de vakantieweken voor invaliden Hattem. De Prins vervolgde zijn toe spraak aldus: Het korps Johanniter zusters en helpsters is nog te klein. Daarom doe ik op twee categorieën van personen een beroep. In de eerste plaats op gediplomeerde verpleegsters en met name op hen, die niet in bepaald verband, zoals het diaconessenverband, zijn opgenomen. Daarnaast doe ik een beroep op de protestantse jeugd en in het bijzonder op vrouwen en meisjes tussen 18 en 45 jaar, gehuwd of ongehuwd, om zich te laten opleiden tot Johanniter help ster en dan een deel van hun vrije tijd te geven voor hulpverlening aan de naaste. c hoop dat mijn beroep op de protes tantse jeugd van Nederland niet te vergeefs zal zijn en dat uw antwoord zal worden bepaald door het doel van de orde. dat aldus geformuleerd is: „Menselijk leed helpen voorkomen en verzachten en in woord en daad van de Here Jezus Christus getuigen". „Vrij heid" onderwerp Uniecongres S.S.R. Wageningen Vrijheid is het onderwerp waarover de volgende week op 27 en 28 fe bruari en op 1 maart lezingen zullen worden gehouden op het Uniecongres de Societas Studiosorum Reformato- dat de afdeling Wageningen dit jaarorganiseert. Over de vrijheid zal worden gesproken in de aula van de Landbouwhogeschool. De congrescommissie in Wageningen heeft onder meer een toneelvoorstelling op het programma gezet. De toneel groep BAM van de Wageningse SSR soeelt in de schouwburg Junushoff te Wageningen het toneelstuk Caligula van de Franse existentialist Albert Camus. De regisseur van deze voorstelling is de acteur van de Arnhemse toneelgroep Piet van der Meulen. Na deze voorstelling vieren de gere formeerde studenten hun slotfeest in de ocieteit Sela. Brochure over appèl tot kerkherstel Het bestuur van de „Vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid der gereformeerde belijders" heeft een bro chure gepubliceerd over twee belangrij ke toespraken, die gehouden werden op een bijeenkomst in Utrecht op 28 okto ber jl. Beide toespraken, uitgesproken door twee kerkleden (kerkelijk van elkaar gescheiden door de breuk van 1944) zijn een appèl vanuit het persoonlijk geloof in Jezus Christus, gericht tot alle kerk leden. De brochure kan besteld worden bij de penningmeester van de Vereni ging.-Het adres is Burg. Tenkinkstraat Doetinchem. Ds. Van Oostrum weer in Nederland Ds. H. J. van Oostrum. die indertijd door de Sumba-zending als missionair predikant werd uitgezonden, is na een verblijf van vijf en een half jaar op Sumba met ziin gezin in Nederland te ruggekeerd. Over zijn toekomstige be stemming is nog niets bekend. Het adres van ds Van Oostrum is voorlopig: Nas- saulaan 47a. Groningen. Ds. Van Oostrum zal tot 1 april geen preek- en spreek beurten kunnen aanvaarden. Advertentie Vraag: Hoe komt Aken aan de Fran se naam Aix-lcs Bains? lijkt gekker dan Antwoord: Aken was in de Romein- ermee, dat men se tijd een belangrijke nederzetting kunnen wegens de warme bronnen. Hieraan ontleent de stad ook filet C vquisgré i de planten moet Wanneer ijzer eenmaal aangeslagen nodig hebben. En is. gaat het ook onder water, zij het u.ji. ,n voorai langzaam, door met roesten. Het is moeilijk dus zaak ook het ijzer, dat onder Apollo Granus, die planten kunt houden, zal zich op de ter zit, te beschermen tegen roest. bi. dergelijke bronnen (aquae) eerd 'erd. Vandaar het Franse Aix- les-Baii Vraag: Onlangs werd ik er bii een verjaardag op geattendeerd, woordenboekje staat, dat dit hetzelfde betekent. Wat is uw mening? Antwoord: „Feliciteren" komt duur wel oplossen, omdat wel liefhebberij Breng eerst op de bodem een flinke laag potscherven aan voor een goede ontwatering. Vervolgens brengt u in harte gelukgewenst" had gezegd de bak een flinke hoeveelheid goede plaats van ..gefeliciteerd". In mijn bloemistengrond. wat goede tuingrond lied Land of hope and en verteerde mest in de verhouding „Dear land of hope, thy ho. één op "één op één. Denk eraan, dat ned, God make thee mightier gietrand van 1% tot 2 cm moet On sovereign brows, beloved, toch Juist op de grens van water en lucht is het gevaar van roesten het grootst, vandaar de putten. Vraag: Wat is de tekst van het lied „Land of hope and glory"! Antwoord: De tekst van het Engelse dit gebod uitvoerig 1 glory - - Dear land of hope, thy hope is Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet I onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. yet! het Franse werkwoord .feliciter", dat overblijven. Plant de bak niet te vol. gelukwensen betekent. Dc beide den dekken dus hetzelfde begrip. Vraag: We hebben een bic van 40 bij 45 cm en 12 cm diep. blik en zwart geverfd. Graag zoi hierin wat mooie planten laten zetten, maar niet de gewone, die je overal ziet. We hebben een grote kamer in een flat op de vierde verdieping op de zonnekant, zodat er volop licht is. Ook hebben wij centrale verwarming. Tot mijn schande moet ik bekennen, dat ik niet zo best met planten kan omgaan. Ik heb wel eens de raad ge- Zet marenta (Tiengebo- denplant) in bloembak blad. verder ik folius, een bonte peperonia. of andere bloeiende plantje" more thy crown is set, Thi- equai laws, by Freedom gained, dat mooie bonte Have ruled thee well and long. By ose Saint paulia. Freedom gained, by truth maintained cyperus alterni- thine Empire shall be strong. Land of Hope and Glory, Mother of the Free, How shall we extol thee. ordt beschreven? Antwoord: De tekst van het gebod van Augustus is niet bekend. Om er meer over te weten te komen kan men raadplegen „Uit de wereld van het Nieuwe Testament" van prof. dr. A. Sizoo, of „Lucas" van dr. S. Greyda- nus in de serie „Korte verklaring der Heilige Schrift" beide uitgegeven door J. H. Kok te Kampen. Vraag: Uit de oorlog heb ik nog sunhghtzeep. die is erg hard ge- b.v. een erassula. De bloemenpak is Who are born of Thee. Wider still and worden. Zou die ook nog dienst kun- dat je tegen planten moet in het ijzer komen? Antwoord: Het toch graag goede raad hebben. dan vol. Een bloemist zal wider Shall thy bounds be set, God flanten kunnen helpen. Who made thee mighty Make thee \vaar dat ijzer onder mightier yet God mighty Make thee Vraag: Reeds lang zoek ik naar een het gebod van dracht gaf "de gehele wereld te be schrijven. in Nederlandse vertaling. Is het mogelijk mij deze tekst mede te Vraag: Is het waar dat ijzer onder water niet roest? Roest reeds aange slagen ijzer onder water door? Zitten z e. putten alleen op de snee van het getrouwe weergave water of kunnen die ook onder water keizer Augustus i dientc ^-volge zal het ijzer delen of anders het geschrift, doen als zachte l Antwoord: U snippert de harde stuk made thee ken zeep en zet ze met een weinig water op en laat ze op een vuurtje smelten en oplossen. Als de zeep ge heel gesmolten en opgelost is, laat u het geheel afkoelen. U hebt dan zach te zeep. Het gaat er natuurlijk om de juiste hoeveelheid water te gebruiken. Is de zeep wat te dun geworden, dan laat u deze nog wat indampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2