Conflict om brief Ambtsaanvaarding in Leiden Prof. Jansen Schoonhoven over Zending en tolerantie ME UWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag evangelist Anne van der Bijl, m.mv. meisjeskoor van Ex Animo. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Vader". Gebouw K en W„ 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; solisten: Elly Ameling, sopraan, Aafje Heynis, alt- Zondag Luxortheater. 1030 uur: Gespreksbij eenkomst Bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente, M. Weima over ..Het v geluk van de koopman". Marckerk, 7 uur nm: Bijeenkomst terkerkeliik jeugdcontact Leiden; spre ker ds. H. Bouter (Herv). Maandag Schouwburg, o uur: Abonnements voorstelling toneelgroep Theater. „Voor de grote muur" en ..De bruiloft". Stadsgehoorzaal, 2.30, 7 en 9.15 nm: Lenteshow Libelle Prytaneum, 8 uur: Salon Indien. Nico Crama over de tekenfilm. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Rotterdams Toneel met „Boeing- Boeing". Diligentia, 8 uur: Ellen MacGillavry, fluit, en Hans Schouwman, clavecimbel. Dinsdag Academie, 815 uiir nm.: prof. dr. M. S. ïpsiroglu, Istanbul, over „Felsenikir- chen in Kappadokien". Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Veer tig jaar N. C. Reis V. Schouwburg, 8 uur: Abonnem voorstelling toneelgroep Theater, de grote muur" en „De bruiloft". Filmzaal academie. 8 uur: K. en filmstudiekring, „De tekenfilm", door Nico Crama. Doelenkazerne. 8 uur: Dienst Wel zijnszorg, De Clingendaelers met dertien aan een tafel". Leiderdorp, Dorpshuis, 7.30 J aarvergadering gy mnastiekveren iging ,§parta". i o - Den Haag, Ivon. Schouwburg, uur: Toneelgroep Theater met „Brieven van een dichter1*! ------ Gebouw K. en W„ 8 uur: Kunstmaand Orkest o.l.v. Anton Kersjes; solisten: Herman Krebbers, viool, Marilyn Tyler, sopraan en Wim Koopman, tenor. Diligentia, 8.15 uur Museum Kamer orkest en Museum Kamerkoor o.l.v. D. J. Balfoort Woensdag Zolder V.V S-L.-gebouw. 9 oor: LAK, Feike Boschma en zijn marionettenthea ter Restaurant Van der Heijden, 3 uur. Kon. Ned. Middenstandsbond. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Dr. H. H. Frese over: „Hoe kinderen het TAE Leidse universiteit, die steeds bijzondere aandacht heeft gewijd E-^de studie der niet-westerse wereld (als nieuw bewijs: op 2 mrt. spreekt proL .dr. E. Zürcher-zijn inaugurele oratie uit als gewoon hoogleraar in de geschiedenis van 't yerre-Op5ten,-in 't bijzonder van de ontmoeting tussen Oost en West), heeft thans een personele band geschapen met de Neder landse Zendingshogeschool der Hervormde Kerk te Oegstgeest, die haar bemoeienissen eveneens bepaalt tot de niet-westerse wereld. Deze band is de toelating van een bijzondere leerstoel in de zendingswetenschap voor de Stichting de Zending der Hervormde Kerk, die is bezet door prof. dr. E. Jansen Schoonhoven. Deze aanvaardde zijn ambt gistermiddag officieel met een rede over „Zending en tolerantie", uitgesproken in het groot auditorium der universiteit in aanwezigheid van talrijke belangstellenden, vooral uit de wereld van kerk en zending. De zending Heeft, vooral in vroeger hiden, blootgestaan aan veel kritiek, aldus begon de nieuwe hoogleraar zijn rede, met het gevolg dat zij in vele op zichten faalde Hiervoor zijn volgens de Indische historicus Panik kar vier fac toren aan te wijzen: de intolerantie der zendelingen, de verbinding met het.im perialisme. het Europese superioriteits- 't Boshuis. Hoflaan, o uur: Christen vrouwen Leiden Zuidwest, W. M. van Andel over: „De gevaren van de grote Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: Cursus avond K. en O., „De oude Kerk in het nieuwe Rusland", door prof. dr. P. Hen- De Turk, 8 uur: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Caltex-film- avond. Kerkzaal academie, 11.25 uur: Mid dagpauzebijeenkomst. Doopsgezinde kerk, 3 uur: Ds. K. C. van Oossanen, pred. Adventkerk, over „Het teken tussen God en mens". Marekerk, 8 uur: Gemeenteavond Herv. Molenwijk, ds. J. Swijnenburg, Amers foort over „De uitdaging der Pinkster beweging". Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: .Ne<L Comedie met „Caroline". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Wilhelm Kempff. Diligentia, 8.15 uur: John Browning, piano. Kurzaal, 8 uur: Residentie Opera Koor en Haags Opera Mannenkoor o.l.v. Nico Ringels, „Macbeth" van Verdi. Houtrust, 8 uur: Weense IJsrevue „II- lusionen". Donderdag Prytaneum zolder, 12.15 uur: LAK, Overste Jacobowsky van Franz Werf el, te spelen door leden van Sanctus Augus- tinus. Schouwburg, 2.30 uur: Schoolvoorstel ling De Nieuwe Komedie. „De zeereis", van Georges Schehadé, L. J. A. en K. en O. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Dean Dixon; soliste: Edith Peinemann. viool, voor K. en O. Doelenkazerne, leslokaal 10. 8 uur: Ex- pogë, voorlichtingsavond groenten en fruit. Pieterskerk. 7,15 uur: Avondgebed. Den Burcht, 2.304.30 uur: Receptje J. M. J. Post, 40 jaar groothandelaar in dranken. Den Haag. Kon. Schouwburg. 3.15 uur: Toneelgroep Centrum met „Voor het laatst Lady Barker". Diligentia. o uur: Wilma Driessen. so praan. Bernard Kruysen, bariton. Nicole Au bert, piano. Houtrust. 8 uur: Weense IJsrevue ,J1- lusionen Vrijdag Filmzaal academie. 12.20 uur: LAK- paurefilms. Koningskerk, einde Koningstraat, 3.30 uur: Eerste steenlegging door ds. M. Ot- te vanger. Stadsgehoorzaal, 250 uur: Margriet modeshow. Café Aniba, 8 uur „Door Eendracht Verbonden". Academie. 4.15 uur: Ambtsaanvaarding P Mazur, gewoon hoogleraar in de theo retische natuurkunde. Den Haag. Kon. Schouwburg. 815 ir: Haagsche Comedie met „Arme Bi- tos" Weense IJsrevue „II- gevoel en de kerkelijke verdeeldheid. Misverstanden Ten aanrten van de Intolerantie merkte prof Jansen Schoonhoven op dat de In ternationale Zendingsraad zowel als de Wereldraad van Kerken tn de laatste decennia op de bres heeft gestaan ..religious liberty", dit In merkwaardige tegenstelling tot vijftien eeuwen kerkge schiedenis De christelijke. Intolerantie van. deze eenwen Is if verklaren uit drie misverstanden van het Evangelie. In de eerste plaats, ten opzichte het „Corpus Christianum", waarbij niet voldoende werd verstaan dat deheer schappij van Christus élke dwang uit sluit en dat het, Koninkrijk Gods een eschatologische grootheid is. 'die niét door menselijke inspanning wordt gerealiseerd Het .tweede misverstand betreft het karakter der evangelische waarheid, waarbij men meende de waarheid het Evangelie in een aantal dogmatische stellingen te kunnen'vangen. In (Je theólogischeontwikkcHng de laatste veertig jaar evenwel is existentiële karakter van. de geloofs kennis en daarmee de waardeloosheid van een onderwerping aan het kerjee lijk dogma, los van. de existentiële ge- loofsbesliSsing, steeds duidelijker het licht getreden. In de zending*: wétënschap correspondeert 'hiermee een afzien van de agressieve of contro versiële zen<}ingsmethode, die eeuwen lang de heersende is geweest, waarhij men door intellectuele argumentatie de dwalingen van de n iet-christelijke godsdiensten en de waarheid van het Christendom wilde aantonen. Het derde misverstand, dat to.t de christelijke intolerantie heeft geleid, is dat van de bekende formule jHuiten de Kerk geen heir. r>dk" MertiT speelt een echt evangelisch inzicht mee, namelijk, dat-de in Christus-geopenbaarde waar heid reddende waarheid is en dat het In het Evangelie gaat om de tegenstelling tussen heil en onheil, léven ép dood, be houden worden en verloren gaan. Het misverstand was echter dat de Kerk zich niet slecht als verkondigster en uitdeelster van het heil, als bezitster en garant van het heil ging verstaan. Zo kon zij de volken Europa tot de doop trachten? te bewegen beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breesfraat 108 - leiden Zsterdar Restaurant Vati der Heijden, 8 uur: Ons Grunnegerland. Schouwburg. 8 uur:. Litteris .Sacrum met „De Huzaren", van P. Jv Bréal. Het gulden Vlies, 3—5 uur Receptie v. Leidse Boys t.g.v. 40-jarig bestaan. Rijksherbarium, 2 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, excursie naar Hortus Botanicus. Bevrijdingskerk. 7.307.50 uur nm: Herv. Geref. Avondgebed. n Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met- Es- mor ei f" en ,.Esbatemen,t van' den Vis- seher": 8.15 uur: Haagsche Comedie niét De Vader". Gebouw K en W.. 8.15 uur: Concertge bouworkest o.l.v. Hern ar d Haitiiik;' so list: Tibor de Machula, violoncel. Diligentia, 8 uur: Voortiurgs Opera- koor o.l.v. Harry Hottman. utrust, 8 uur. Weense IJsrevue „II- Casino (2 en 750 uur): The nun's story (14 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Slachtof fers van hun driftejWIS jaar). buxor (2.30, 7 en 9-15 uur): Vergel ding (18 jaar), Rex (2 30, 7.15 en- 9.15 uur>: De .strop wacht (14 jaar).. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Diepre sident' (alle leeftijden). Trianon (250, 7-en 9J5,uur>: De ka- annen van Navarone (14 jaar). Tentoonstellingen Trappenhuis academie, werken van Theo Blom en Wilfred Voet'(tot 24 febr.). Lakenhal, werken van Ap Sok (tot' 5 maart). Lakenhal, „Vijftig best verzórgde boe- •n" (tot 5 maart). Rijksmuseum van Oudbeden, Neder landse o<pgravn>gen in .Egypte. tót 18 maart). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag dinsdag van 4 tot 550 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 450 uur in vrijdag «speciaal voor de grotere eugd) van 650 tot 650 uur avonds. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straal 27. maandag en woensdag van 1 rot 550 en van 7 tot uur; dinsdag van tot 550 uur; vrijdag van 10 tot 550 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van .l<h- 5.30. u Rijksmuseüm van Oudheden, „Neder landse opgravingen la Egypte" (tot 26 februari). Bijkantoor ohr. echooi Obrechtstmnt volw dinsdag en donderdag van 6.30—6 a.m.. zaterdag 2—5 uur; Jeugd: elke woensdag 2—5 uur. door hun voor te houden dat alle onge- doopten het hellevuur wachtte. Zo kon zij inquisitie en brandstapel verdedigen door te beweren dat de ketters de aller gevaarlijkste lieden voor de samenleving warén, omdat zij de mensen, door hen van de Orthodoxe leer af te trekken, de eeuwige zaligheid-zouden doen verspelen Grenzen Toch heeft nlteraard de tolerantie haar grenzen. Toynbee en Radhakrishnan menen dat het Christendom zich moet reinigen van het geloof In een naijverig God. Doch de christelijke kerk kan het eerste gebod van de decaloog „GU zult geen andere goden voor Mijn aangericht hebben" moeiljjk laten vallen, zonder op te houden Christendom te zijn. Hierdoor wórdt altijd weer de indruk va tl intolerantie gewekt bü hen. die alle religies zien als ..wegen tot het onuit sprekelijke mysterie". Maar het Christen dom is niet de leer van de mensen tot God. doch andersom: van God tot de Deze ergernis, die de zending met haar boodschap wekt, kan niet worden weg genomen. Hier staat de grondovertuiging van Na het uitspreken van de inau gurele rede hield. prof. dr. E. Jansen Schoonhoven een recep tie, die druk wérd. bezocht. Hier v'.l.n.r. d&. P. J. Mackaay, dr. K. J. Brouwer., beiden. verbonden adn.de Zendingshogeschool, en. het hoogleraarsechtpaar. Foto N. van der Horst het Christendom recht tegenover dat van het Hindoeïsme, dat zich ergert aan een religie, die zich krachtens haar grond- overtuiging niet kan laten inpassen ln het schema van de verzoening aller tegen, delen en telkens dreigt intolerant te worden tegenover zulk een religie. Degenen die de zending kritiseren schenken vooral aandacht aan twee voor de zending hoogst actuele problemen, namelijk dat van de communicatie en dat van een komende wereldsamenleving, die wordt gekenmerkt door een godsdien stig pluralisme. De nieuwe zendingswetenschap Is zich er ten volle van bewust dat elk christelijk superioriteitsgevoel en elke vorm van dwang om mensen voor de christelijke boodschap te vinden. In strijd is met het Evangelie. Daarnaast wordt veel aan dacht geschonken aan de ontmoeting met de nlet-chrlsteliike religies, hetgeen in houdt dat men de ander serieus neemt, ook in zijn „living faith". Hierbij dient deze centrale vraag overheersend te zijn: wat heeft Christus mij ln de ontmoeting met deze naasten te ze?ren? Bondgenoot „Ik meen." aldus besloot prof Jansen Schoonhoven zijn oratie, „niet verbloemd te hebben dat de zending in veel van haar vertegenwoordigers dikwijls aan leiding heeft gegeven tot het verwijt van Panikkar Maar ook is gebleken dat in allerlei kringen der missionair-oecume- nische beweging geworsteld wordt met het probleem der tolerantie in deze die pere zin. Deze kringen, die inzien dat geestelijke Vrijheid tot het wezen, van de bijbelse boodschap behoort, zullen met dankbaar heid een bondgenoot berkenen in een Universiteit, die als wapenspreuk voert- Praesidium Libertatis". Een druk bezochte receptie besloot de plechtigheid! Notering varkensbeurs Utrecht De notering van de Utrechtse varkens- beurs: ruim aanbod van Gelderse kant. beantwoord, zijn burgemeester Prijzen variabel, één h twee cent minder, houders dan bereid de raad zo spoedig Zwaardere varkens met de.gebruikelijke .mogelijk in te lichten omtrent de resul- korting. talen van het onderzoek 7 Werkmans Wilskracht in feeststemming rPER VIERING van het zestigjarig jubileum van Werkmans Wils kracht werd in de Stadsgehoorzaal een feestavond gehouden. Voorzit ter J. Bij sprak het openingswoord en wees op de belangrijke plaats die de jongeren in het harmoniekorps innemen. Namens de jubileumcom missie bood de lieer J. Ouwerkerk „beter laat dan nooit" een bloemstuk aan en overhandigde een enveloppe met inhoud. Het bedrag zal worden aangewend voor de aanschaffing van nieuwe instrumenten. Onder de toepasselijke titel ,,Tarara Boemdiee" volgde een non-stop cabaret programma, gepresenteerd door Rens van Dorth en zijn ensemble. Een luchtig geheel vol leuke liedjes, schetsen, bal let en acrobatiek. Rens van Dorth toonde zijn kwali teiten, begeleid door zijn trio Cas Oost hoek, Koos Huisman en Henk Knop pers. Acrobatische toeren werden door Les Valco's verricht. Marijke Mozley zong een liedje over een vamp, getiteld ,,lk ben geen zus". De Jack Bow's Aces dansten „futuri stic" en één van de Valco's ontving een hartelijk applaus voor een knap uitge voerde Russische dans. Verder werkten mee het trio Willy de Vries. Sylvia Sylvestra en Harry Valk. Vóór de finale „Spektakel" wipte Rens van Dorth nog even gezellig ouderwets Vragen over Gemeente werken Hel lid van de prot-chr. fractie in de Leidse raad, de heer P. S. Harmsen. heeft B. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben burgemeester en wethou ders kennis genomen van het in de dag bladen van 14 februari 1962 opgenomen verslag van een strafzaak tegen een firmant van een aannemersbedrijf te Voorschoten, volgens welk verslag tij dens genoemde rechtzitting om. is ge sproken over een „falend beleid van de afdeling gemeentewerken van Leiden 2. Zijn burgemeester en wethouders voornemens een onderzoek in te stellen c.q. reeds overgegaan tot het instellen van een onderzoek naar de juistheid van de in punt 1 genoemde beweringen? ,3. Indien vraag 2 bevestigend wordt Tussen de bladzijden Slachtoffer van hun driften LTDO. Om de Arthur Rankfilm „Victim", die de afschuwelijke Neder landse titel „Slachtoffer van hun drif ten" heeft meegekregen, goéd te begrij pen, moet men wel wat afweten Engelse samenleving. Deze rolprent be handelt namelijk het lot van de homo- sexuelen op het Britse eiland. De ouderde Britse wetten stellen homo- sexuele praktijken, ook tussen volwas senen. even strafbaar als een roofoverval. Het gevolg is. dat mensen met deze afwijking een willige prooi chanteurs. Zij vinden immers bij de politie geen bescherming, omdat een aan klacht automatisch hun eigen maat- schappelije ondergang met zich brengt. Bovendien veroorlooft de Engelse pers ach een veel grótere vrijheid dan de >nze, aangezien alle zaken, de bij ons met gesloten deuren worden behandeld, daar in geuren en kleuren op de voor pagina verschijnen, met dé namen en adressen van de betrokkenen vet ge drukt. Mensen met enige ontwikkeling weten, dat homosexualiteit een afwijking is, die soms door een psychiatrische behande ling is te genezen, maar nooit door huwelijk-zgnder-meer. Dit gegeven door regisseur Basil Dearden behandeld in de film „Victim", waarin dus toe standen worden geschilderd die land niet bestaanbaar zijn. Een Jonge en zeer bekwame advocaat raakt wikkeld in een vertakte chanteurszaak. gebaseerd op homosexuele activiteiten Hij probeert de slachtoffers ertoe te brengen hun zaak aanhangig te maken, maar de bedreiging met langdurige ge vangenisstraffen is in de geesten deze mensen zozeer tot een obsessie ge worden, dat de chanteurs vrij spel heb ben en o<?k de sympathieke politie-jn- spectcur machteloos staat, al vallen ei ook doden. Het voert te ver de gehele inhoud van dezè intelligent opgebouwde film te vertellen. Dat is ook niet nodig. Ge noeg 'zij, dat Dearden teurs als Dirk Bogarde. Nigel Stock en John Barrie een moedige film heeft gemaakt, niet gemakkelijk verstaanbaar, ook al door het complexe gegeven, maar wel zeer waardevol. Het. zal duidelijk zijn. dat dit zeer zeker geeh publiekfilm is. Slechts werkelijk geïnteresseerden .in het probleem zullen de rolprent naai rijn grote waarde kunnen schatten. Mis schien dat dp publieke opinie, du ten onzent ondanks, domheid of dood gewone ongeïnteresseerdheid, toch be gint te neigen naer een beter begrijpen van de homosexualiteit, ook op deze wijze in gunstige zin beïnvloed. (Belangrijke film over breekbaar ge- Vergelding LUXOR. —..Vergelding", een even nieuw als «bijna 4 kilometer!! lang. pro- dukt van de Amerikaanse filmindustrie, draact een bijzonder tintje: Marlon Brando debuteert hier namelijk als gisseur, terwijl hij bovendien de hoofd rol speelt in deze woelige, twee uur durende film. Beide taken vervult hij niet onverdienstelijk maai dat wil nog niet zeggen, dat we on: kunnen verheugen over deze film Als de bankrover Rio is Marlon Bran do bijna voortdurend in het beeld. Het verhaal speelt zich af tegen het eind van de 19de eeuw in Mexico. De bank rovér Rio wordt door zijn vriend. Dad bij een achtervolging in de steek gela ten en komt hierdoor in de gevangem: terecht, waaruit hij na -vijf jaar wee te ontsnappen. Zijn zogenaamde vriend is er ondertussen met de buit bankoverval vandoor gegaan en heeft zich in die vijf jaar opgewerkt tot sheriff van een stadje in California. Vervuld 'Er is een conflict ontstaan tussen een eel van hét .Leidse zang- èn muziek leven en het college van B. en W. van Leiden. Hèt vindt zijn oorsprong in een brief ie het college op vrijdag 2 februari bereikte, waarin Kritiek werd geuit op het, feit'dat de gerestaureerde Gehoor zaal. geen oplopende vloer krijgt ei met klem ufordt verzocht alsnog vol doende aandacht aan het zitplaatsen probleem te besteden. De brief was ondertekend door het chr. muziek- en toneelgezelschap Sem- pre Avanti, het Toonkunstkoorde zangvereniging De Steni des Volks, de chr. zangvereniging Ex Animo, het r.-k. Alma Materkoor, het Ned. Madrigaal koor, het chr. tamboer- en pijperkorps K. en G., de Postharmonie, het Leidse Politie-mueiekgezelschap, Nieuw Le ven, de chr. muziekvereniging Con cordia, de f.fcv Leidse Harmonie, Trouw en Durf en Werkmdns Wilskracht. Reeds- voordot de brief werd verzon den, was op een uitvoering van Sempre Avanti in de Gehoorzaal mondeling kritiek op deze gang vaii zaken geuit. Het is gebleken, dat de brief het collage nogal hoog zit. Ongetwijfeld •en vertegenwoordiger van het ge meentebestuur op de donderdagavond gehouden receptie twin. Werkmans Wilskracht in de Burcht aanwezig zijn geweest, als W.W. de gewraakte brief maar niet had ondertekend. In de ge gevenomstandigheden meeride het col lege rich van dit feest te moeten dis- tanciëren. De verontwaardiging van B. en W. geldt niet de in de brief aangesneden zaak» maar uitsluitend de toon waarin hij is gesteld. Men behoeft niemand van het college over deze onverkwikke lijke aangelegenheid te spreken om aan te nemen., dat Ij. en W. van mening zijn, dat men om de overheid bepaalde wensen en eventueel grieven onder de aandacht te brengen, andere bew dingen kiest dan waarvan de opstellers van deze brief zich hebben bediend. B. en W. zijn van oordeeldat. het gemeentebestuur het culturele leven van Leiden zoveel, mogelijk van dienst is en dat zijn medeleven niet slechts in het verlenen van de nodige subsidies tot uitdrukking korni. Het college geeft op allerlei manieren van zijn daadwer kelijke belangstelling blijk. Wensen van da kant van het verenigingsleven worden als het maar even kan ingepast in het gemeentelijke beleid. Dan is het ongepast, zich op dez< wijze tot het gemeentebestuur te wen den. De toon van de brief vindt het college denigrerend en het is niet van zins er positief op in te gaan. Daarbij komt nog, dat het college v> mening zal zijn, dat de brief te laat gekomen. Het voorstel tot restauratie van de Gehoorzaal is uitvoerig ii gemeenteraad behandeld en het is aan gekomen- Het voorstel tot restaurati in de mogelijke behoefte van een ot lopende vloer. In die raadsvergadering zijn van c zijde van het college ook de bezwaren daartegen naar voren gebracht. De Ge hoorzaal wordt nu eenmaal voor schillende doeleinden gebruikt en zal een oplopende vloer in het ene val een uitkomst zijn maar in het dere bepaald niet. Een losse verhoging achterin de zaal zou herrie veroor zaken. Bovendien heeft de brandweer z'n bepalingen. Het komt ons voor, dat de opstellers en ondertekenaars van de brief wel hebben beseft, dat zij aan de late kant Daaruit zou men kunnen afleiden, dat het met de behoefte aan een op lopende vloer nog wel meevalt. Als die behoefte evident was, had men toch wel moeten reageren onmiddellijk nadat het restauratieplan was gelan- Anderzijds de rij van onderteke naars van de bewuste brief zo respec tabel, dat. hij door duizenden Leide- naa.rs geschreven had. kunnen zijn Het getal van hen die een oplopende vloer begeren, is moeilijk te schatten, maar wij hebben reden om aan fe men dat het een belangrijk deel vo burgerij uitmaakt. Dat rechtvaardigt deze brief, ook al zou hij mosterd, va de maaltijd zijn. Te betreuren i-s het, dat het same spel in het zang- en muzieklev blijkbaar niet van dien aard is. dat men op het juiste moment in actie kan komen. Een werkelijk belangrijke zaak moet worden behartigd voordat beslissingen worden genomen, die be hartiging zinloos maken. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit achtemj-de-koppen-bij-elkaar-steken de oorzaak is van de noem het wat ondeugende toon waarin de be- iste brief is gesteld. Het is ons bekend, dat het contact n de initiatiefnemers over deze zaak •t de onderscheidene besturen oppervlakkig is geweest en dat het hele protest met opmerkelijke spoed op poten is gezet. We kunnen on •oorstellen, dat de ondertekenaars door hun onmiddellijke instemming met de zakelijke inhoud van de brief inder hebben gelet op het kleed riarin de kritiek was gestoken. Men mag dat niet verstandig ach n, maar de snelheid waarmee nan Ier mening moest worden gehandeld, rechtvaardigt., er begrip voor te I ben. Zou het juiste moment zijn i gegrepen, dan hadden de besturen der crenigingcn er ongetwijfeld een offi cieel agendapunt van gemaakt en i gemeenschappelijke brief wellicht een andere, meer overwogen vorm gekozen. Nu draagt de brief het kenmerk van een spontane reactie. erkwaardig genoeg op iets dat veel eerder aandacht had verdiend. Wij kunnen dan ook niet aanemen, dat het de bedoeling van de opstellers en ondertekenaars is geweest, het ge meentebestuur te kwetsen. B. en W. zijn gewend op een andere toon te worden aangesproken en een afwijking daarvan als de onderhavige, het algemeen is te veroordelen, heeft het college wellicht geschokt, maar mogen zij de soepelheid, geest opbrengen dit meer menselijk dan ambtelijk te beoordelen en mogen de ondertekenende verenigingen over wegen hoe zij de vermoedelijke druk kunnen wegnemen, dat aan hun boutade de opzet tot grieven grondslag zou hebben gelegen. Het staat vast, dat de sfeer moet worden gezuiverd. De verstandhou ding tussen zang- en muziekleven gemeentebestuur is altijd, te goed ge- eest don dot de controverse lang zou innen voortduren. Naar onze mening leent zich voor n oplossing het gesprek het beste. Om concreet te zijn: een deputatie van de ondertekenaars en de wethouder culturele zaken dienen elkaar te ontmoeten, waarbij elk voetstuk meden moge worden. Wij kunnen ons, mits men elkaar met begrip en vertrouwen tegemoct- treedt, niet voorstellen, dat het resul taat negatief zon zijn. Ten slotte nag een kort woord over de vloer. s voor verschillende categorieën gebruikers vqn de Gehoorzaal wij denken bijv. aan de sportverenigingen een oplopende vloer in ernstige te bezwaarlijk is, zal de zang- en iziekwereld, die ook zonder oplo pende vloer van de Gehoorzaal ge bruik kan maken, zirh voorlopig bij de keuze van een vlakke vloer moe ten neerleggen. Door gebrek aan allerlei accommo datie wordt van de Gehoorzaal nu eenmaal een zeer intensief gebruik ge maakt. De zaal moet daarom zo zijn. dat, zolang andere voorzieningen ont breken; deze concentratie mogelijk blijft. Dat sluit in, dat bepaalde iren- bij deze restauratie onvervulbaar kunnen zijn. Laat men dan maar bltjven hopen op betere tijden. De nieuwe schouwburg en de in de toekomst te bouwen sport hallen zullen Leiden allicht zoveel armslag geven, dat de Gehoorzaal spe ciaal voor die uitvoeringen kan wor den. gebruikt, waarvoor een oplopende vloer alleszins gewenst is. van haat weet Rio hem te vinden. Aan vankelijk wil hij zich op zijn voormalige vriend wreken door diens stiefdochter te misbruiken. De sheriff wreekt zich, hierna weer. gebruik makend van een schietpartij, waarbij een dode valt. Daar na gebeuren er nog allerlei onverkwik kelijke dingen maar ten slotte zegeviert Rio. wiens haat dan eindelijk is bekoeld. Met de stiefdochter is de verhouding dan inmiddels idealer dan ooit geworden De film gaat hier en daar mank aan een zekere langdradigheid en er komen en dit vinden we erger bepaald onsmakelijke vertoningen in voor zoals een breed uitgemeten gesclpartij en der gelijke mishandelingen. (Haatdragende Marlon Brando als re gisseur). Zuster Luc CASINO. Wederom draait in Lei den de eerder door ons besproken film Zuster Luc, waarin Audrey Hepburn op waardige wyze de hoofdrol vervult. Do film is gebaseerd op de gelijknamige in van Kathryn Hulmc. Deze bevat het aangrijpende verhaal van een jong meisje, dat zich aanvankelijk geroepen voelt een religieus leven te gaan leiden. Tijdens de opleiding in het klooster wordt zij echter steeds weer geconfron teerd met de geestelijke zwakheid en de vele tekortkomingen van haarzelf en haar mede-kloostergenoten. Door haar ijfel komt zij in een kwellend gc- ?tensconflict terecht, en ten slotte keert zij het klooster de rug toe, nadat een aantal formele moeilijkheden, die uit een dergelijke stap voortvloeien, zijn overwonnen. it verhaal is poëtisch verfilmd en de sfeer van het klooster (waarin vrij wel de 'gehele film is opgenomen) draagt het hare hiertoe bij. Sterk is het con trast tussen het modieus geklede meisje, dat in het begin van het verhaal vol idealen en roepingsbescf het klooster betreedt om het novietenkleed te gaan dragen en hetzelfde meisje, dat ten slotte haar eigen kleding weer in ont vangst neemt om als een gedesillu sioneerde maar daardoor geestelijk ge rijpte jonge vrouw, vervuld van andere idealen, het klooster te verlaten. (Jonge vrouw ln conflictsituatie). De president STUDIO. De geschiedenis heeft be wezen, dat de mensen, die politiek zon der een greintje eigenbelang bedrijven, met een kaarsje tc zoeken zijn. Een van deze weinige politici is de president (Jean Gabin), die de hoofdrol speelt in de film ,,De President" naar het gelijk namige boek van George Simenon. Hij is politicus puh sang, die alles doet voor het welzijn van zijn vaderland. Frankrijk. Hij is eerlijk, oprecht en mee dogenloos voor collega's, die met de rechtvaardigheid een loopje nemen. Regisseur Henri Verneuil heeft er een onderhoudende film van gemaakt Een film, die in het begin nog wat ..warrn moet draaien, maar geleidelijk aan steeds beter op dreef raakt. Er wordt in „De President" vrij veel gepraat, maar al deze ..causerieën'' ondermijnen uit gezonderd bij de start wellicht -— niet de vaart van de film. ..De President", waarin enkele fijne typisch Franse situaties worden ge schetst, is een rolprent, die het bekijken alleszins waard is. (Belangeloze politiek in Franse versie). De strop tvaehl REX Dat slechte daden in het wil de westen althans in films niet onge straft blijven kan week-in week-uit in Rex worden waargenomen. Waarom bezichtiging van het jongste produkt, „De strop wacht", dan nog nodig zou zijn kunnen we niet uitleggen. Klaarblijkelijk beantwoordt het genre nog altijd aan Verdrongen verlangens bij geestelijk niet geheel volwassenen. (Laat maar wachteen De kanonnen van IS'avaronc TRIANON Dp reusachtige kanon nen van Navarone blijven nog een week bulderen, wel een bewijs dat deze groots opgezette oorlogsfilm inderdaad een schot in de roos is geweest, om in de stijl te blijven. 'tKARREWIEL HOTEL - CAFE - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 2250? Zaal voor uw receptie-, zaken- en hnwelljksdiner. Leidse universiteit kreeg koeken Gisteren heeft in de kamer van rector magnificus, prof. dr. G. Seven- er. een plechtigheid plaats gehad. Na n welkomstwoord van d<- rector bood prof. dr. Alcssandro dc Masi. directeur in het Italiaans Cultureel Instituut te •Gravenhage en cultureel itta h4 vu de Italiaanse Ambassade aldaar, een aan tal boeken op het gebied van de Itali aanse lot ter kunde aan dc Leidse uni versiteit aan. Mevrouw dr. I Hijmans-Tromp, lcc- >r in de Italiaanse taal- en letterkundp. ces in haar dankwoord in het bijzonder op de betekenis van deze schenking. 'J de plechtigheid waren, behalve en kele hoogleraren uit de literaire facul teit, ook aanwezig, mr. J R de Groot, directeur van de universiteitsbiblio theek. vergezeld van de onderbibliothek.i- ris, dr. P. C. Boeren. Zie voor stadsnieuws ook pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3