Jlicuuie £rikscl)e (fouraitl ZEE BEUKT NOORDDUITSE DIJKEN Commentaar ïijiia Hamburg onder water en zonder gas of licht Na angstige nacht kalmeerde storm langs Nederlandse kust Ook vanmiddag werd vloedgolf verwacht Nederland Sheffield: 80.000 huizen liepen stormschade op Vliegtuigen boven Nieuw-Guinea ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 oer millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12407 CHRISTEL]JK-N ATtONAAL DAGBLAD „Stontvasttcli if fhrfcltvea oign htrl in tfg^enspati" in 'n woelige wereld veilig verzekerd. Kromme Nleuwegrscht 8—10 UTRECHT Vieuws in één oogopslag De zware storm van gis teren en de afgelopen nacht heeft in ons land. maar vooral in Engeland en Noord-Duitslanó grote schade veroorzaakt. Op Schiermonnikoog brak een dijk op twee plaatsen door. Er zijn, zowel in ons land als daarbuiten, doden te betreuren. Vanmorgen was de situatie in Hamburg bij zonder kritiek. De regering heeft krach tig geprotesteerd tegen de inhoud van de Russische verklaring over Neder lands Nieuw-Guinea. Het protest gold ook de verkla ring van de Russische am bassade in Den Haag. Mochten zich herhalingen voordoen in dit opzicht, dan zullen tegen de diplo matieke vertegenwoordi gers geëigende maatrege len worden genomen. Plunderend en brand stichtend trekt een menig te door Georgetown, de hoofdstad van Brits Guya na. Stakingen zijn aan de gang uit protest tegen de belastingvoorstellen van premier Jagan. Engelse troepen zijn naar het land overgebracht om de rege ring bij te staan. Naar het oordeel van de Ver. Naties is de stabiliteit van de centrale Kongolese regering toegenomen. Met voorrang streven de V.N. nu naar het herstel van het vervoerapparaat. Zo dra ,het Kongolese be stuursapparaat normaal functioneert, zullen de V.N.-strijdkrachten wor den teruggetrokken. In een vergadering in Den Haag heeft het kader van de drie samenwerken de centrales van overheids personeel besloten een dringend appel op de Tweede Kamer te doen om te bevorderen, dat de amb tenaren wordt gegeven het geen^ hun rechtens toe- deel van Europa heeft geraasd, heeft in Nederland gelukkig geen ramp veroorzaakt. Alleen op Schier monnikoog was dc toestand kritiek doordat hier een zwakke dijk bezweek. Erger was het aan de Duitse noordkust, waar een nog onbekend aantal doden is gevallen. Nadat eerst bij Bremerhaven een dijk was overstroomd dorpjes raakten geïsoleerd en in de DUIZENDEN soldaten van het Westduitse leger en de grenswacht, spe ciale politie-eenheden, brandweer en Rode Kruis werden vanmorgen vroeg opgeroepen om hulp te verlenen bij de dijkbescherming en bij het in veiligheid brengen van de bewoners. In de middaguren werd een wa terstand van tweeëneenhalve meter boven normaal verwacht, wat een tweede vloedgolf zou kunnen inhouden. De gevolgen van een en ander zijn nog niet te overzien. Duizenden zijn van nacht al geëvacueerd. De elektriciteits voorziening in Hamburg is gedeeltelijk gestoord, de gasvoorziening is praktisch geheel beëindigd daar het noodzakelijk was de gasfabriek stil te leggen. De be volking is aangeraden om water voor consumptie te koken. Tram en onder grondse rijden slechts met lange tussen pozen door het stroomgebrek. In de overstroomde wyk Wilhelmsburg beijvert het- leger zich met het redden van de bewoners. In dekens gehulde vrouwen en kinderen worden overge bracht naar het ziekenhuis Hamburg- Harburg. De wegverbinding tussen Hamburg en de wijk Harburg was vanmorgen ge stremd: de telefoonverbindingen waren verbroken. Een onbekend aantal doden is hier gevallen. Voor de eerste maal in de geschiede nis van de stad is de Elbetunnel onder water komen te staan. De bewoners van de wijk Wilhelmsburg De minister van buitenlandse zaken, mr Joseph Af. A. H. Luns, brengt een bezoek aan West- Berlijn. In het raadhuis van Schöneberg werd hij in het gou den boek van de stad Berlijn ingeschreven. Burgemeester Willy Brandt overhandigde hem een nagemaakte „vrijheidsklok" in porselein en een porseleinen schaal. Bij de Brandenburger Tor (op de achtergrond), vlak bij de muur die Oost- en West- Berlijn in tweeën deelt, werd mr. Luns gefotografeerd met de Berlijnse senator voor de wo ningbouw, Rolf Schwedler. Europawegen mogen niet achterblijven De Europa wegen moeten sneller tot stand komen. Dit betogen de Kamers van Koophandel van Luik, Aken, Has selt, Maastricht en Heerlen in een re quest gericht aan de ministers van ver keer in Nederland, België en West-Duits- land. De vijf Kamers menen dat dit dringend nodig is om bij de groeiende eenwording van Europa, de gebieden van de Kamers die in de onderscheidene landen als randgebieden gelden niet economisch in ontwikkeling achter te doen blijven. Deze gebieden kunnen ge zamenlijk een belangrijk kerngebied worden, aldus wordt in het request ge schreven. werden vannacht door het water rast en zijn voor het merendeel in nacht kleding de straat op gevlucht. In Sleeswijk-Holstein moesten voorbe reidingen getroffen worden voor de eva cuatie van zesduizend mensen. Van het eiland Tipimhover zijn tweehonderd per sonen uit veertig huizen geëvacueerd. De dijken langs de noordwestkust van Duitsland zijn op verscheidene plaatsen zwaar beschadigd, zodat het gevaar voor nieuwe overstromingen dreigt. Bij de herstelwerkzaamheden is hier groot ge brek aan zakken en zand. Duizenden soldaten zijn voor herstel van de ge vaarlijkste gaten opgeroepen. In Nederland is het gelukkig mee gevallen. Wel heeft men in vele delen van ons land veel last van het opge stuwde water ondervonden, brak op Schiermonnikoog een dijk op twee plaatsen door en moesten gezinnen hun toevlucht nemen tot bovenver diepingen. Wel hebben de mannen van het dijkleger met angst in het hart ge zien, hoe het water bleef stijgen, ter- wel de storm nog in kracht leek toe te nemen. Maar bijzonder gevaarlijke situaties zijn nergens ontstaan, zodat vanochtend door Rijkswaterstaat kon worden meegedeeld, dat de beperkte dijkbewaking in de districten Den Helder. Zuid cn Harlingen werd op geheven. Toch zijn er nog enkele doden te be treuren: in Lochem werd iemand door vallende boom gedood en op de Ne derlandse kustvaarder Fokke de Jong werden gisteravond bij de Oostfriese eilanden twee opvarenden vermist. De Waddeneilanden Schiermonnikoog Ameland hebben het gisteravond het hardst te verduren gehad Op Schiermon nikoog brak de polderdijk op de zuidkant het eiland in de loop van de avond door, nadat men reeds geruime tijd met en macht had getracht om met zand zakken een dreigende dijkdoorbraak te voorkomen. Het water stroomde de Bankspolder binnen, die gedeeltelijk on der water liep. Op Ameland werd over een lengte van enkele honderden meters een tien meter brede strook van de duinen aan het noorderstrand weggeslagen. Twee hotels die tegen de duinen zfjn opgebouwd, dreigden in te storten, maar het gevaar werd tijdig afgewend toen het water zich omstreeks acht uur begon terug te trek ken. In het anders zo rustige dorpje Schier monnikoog loeide gisteravond de B.B.- e en worden in allerijl vrijwilligers opgetrommeld om het al het rijdend ma terieel dat op het eiland kon worden ge- requireerd uit te rukken naar dc polder de zeedijk het op enkele plekken dreigde te begeven. Het alarm kwam niet helemaal onver wacht Ook op Schiermonnikoog was de beperkte dijkwacht ingesteld en de man nen van Rijkswaterstaat hielden dus een wakend oogje in het zeil. Dc zandzakken werden klaargelegd dierentuin verdronken vele dieren braken de dij ken ten noorden van Hamburg door. Het water drong diep de stad in en kwam zelfs tot het stadhuis. De wijk Wilhelmsburg aan de zuidelijke oever van de Elbe liep geheel onder water. Het water rees tot twee meter hoogte. Van de daken en uit de bomen klonk in de stromende regen het hulpgeroep van de gevhichte be woners. het geval er werkelijk gevaar ging dreigen. Het leek echter een beetje mee te vallen en buiten de dertien mensen die reeds waren ingeschakeld om zand zakken gereed te maken, werd er geen hulp nodig geacht B.B. gereed Niettemin hield de B.B. zich gereed om op het eerste sein in actie te kunnen komen. Dat sein liet niet lang op zich wachten. Daar waar de riolering onder de dijk lag en op de plaats waar de nieuwe aanlegdam wordt gebouwd, ont stonden gaten in de dijk door het over slaande zeewater. Het leek toch nood zakelijk om vrijwilligers in te schake len. Naargeestig loeide even laiter de si rene van de B.B. boven het geweld van de stormwind uit. Van alle kanten haas ten zie hde vrijwilligers naar de vracht wagens. waarvan er gelukkig dank zij de werkzaamheden aan de nieuwe aan legsteiger, meer dan gewoonlijk op het eiland aanwezig waren. Geladen met zandzakken reden de wagens even later de polder in naar de bederigde plekken. Een van dc auto's strandde echter en liep vast in de moerassige bodem aan de voet van de dijk. Waar de rio lering onder de dijk doorloopt, bleek reeds een flink gat in de zeedijk te zijn geslagen. De sltnatle was kritiek, man en macht werd er gezwoegd het gevaar te bezweren. Dat gelukte' echter maar ten dele. de hoeveelheid beschikbare zandzakken bleek ontoereikend om de dijk voldoen de te versterken. De meest bedreigde plek In de zeedijk bevond zich bij de in aanleg zijnde aanlegsteiger. In de loop van de avond, toen het water feeds weer begon te zakken, bezweek de dijk hier over een afstand van ongeveer veer tig meter. Het zeewater kolkte hierop de vlakke polder binnen, enkele werk- keten met zich meesleurend. Aangezien het inmiddels afgaand tij was geworden, besloten de boeren in de polder hun vee nog niet te evacueren. Rond de meeat bederidge boerderij van de veehouder J. de Vries werd een wal van zandzak- ten gelegd. De arbeider F. Kuiper, die en eindje bij de boerderij vandaan loont, werd met zijn gezin naar het lorp geëvacueerd omdat het water zijn zoning binnenstroomde. Voor vervolg zie pagina 4 Prof. mr. P. J. Oud: Niet wijken voor Wrakhout van kapot geslagen kratten en duigen van haringtonnen bleven op de kade achter na het hoog water en de storm, die vannacht de golven in de eerste binenhaven van Scheveuingcn over de loswal joegen. f30 min. schade in Engeland; alarm in heel Europa r\E FEBRUARIMAAND Is de maand van de stormen. Hoe heugen ons nog de eerste dagen van die maand in het jaar 1953. De storm van vannacht moge min der ernstig geweest zijn, in de kracht die hij ontwikkelde zowel als in de gevolgen, niettemin was ook ditmaal dc situatie soms angstig en soms zelfs kritiek. Ons land is er nu eenmaal een, dat aan geleund ligt tegen de zee. Eens is het voor grote delen aan de zee ontworsteld, maar ook blijft het door de zee bedreigd. Het blijft Lage Landen, omgeven door dijken waartegen de golven beuken en welke golven de dijken trachten hetzij te over spoelen hetzij listig te ondermijnen. Het water is onze vriend, maar tegelijk onze vijand, onze erfvijand zelfs, tegen wie waakzaamheid cn paraatheid te allen tijde geboden zijn. Is er samenspel tussen de loeiende wind en het door vloed rij zende water, dan Is er in vele eenzame huizen, aan de voet van de dijk of in stille polders, bezorgdheid en vrees. De storm van vannacht heeft ons allen opnieuw opmerkzaam gemaakt op de na tuurlijke toestand waarin wij ons als land en volk bevinden. Hij heeft ons kun nen sterken in de overtuiging. dat wij onafgebroken bezig moeten zijn in het krachtiger maken van onze afweer. Hij heeft zwakke plekken kunnen onthullen in die afweer. Westelijk, maar ook noor delijk is er de zee. En zoals een ketting zo sterk is als de zwakste schakel, zo kan ook in de bescherming van ons volk geen zwakke stee worden geduld. Van de storm van vannacht zal een nieuwe impuls uit gaan om. ook als volk, met deze zaken bezig te zijn. Er moge ook in deze dagen veel zijn, dat op onze aandacht beslag legt, daaronder zijn verschijnselen die zich telkens weer melden. En als een volk dat leeft bij de zee weten we. welke dat zijn. Er is meer dat we mogen weten. En dat is, dat we, ook in de storm, ons veilig mogen weten, indien we ons geborgen weten in Gods hand. Hij sch'ep de ele menten. De mens moge trachten zich tegen hun bedreiging te besehermen aan Hem zijn ze gehoorzaam. Hij is het ook. die In de elementen, die ook in de storm tot ons spreken wil. We worden in deze tijd van vele geluiden cn vele stemmen omgeven. Mogen ze ons de gelegenheid laten om te luisteren naar wat Hij ons. tot ons heil. te zeggen heeft. (rita) annacht hebben in Groot-Brit- tannië vooral het kustgebied vat Norfolk geteisterd. In Sheffield were bijna de helft van de 163.000 hui zen beschadigd. Ruim honderd wer- erwoest. Drie personen kwa men om het leven, terwijl er twee honderd gewond en driehonderd dakloos werden. In Bradford, in Yorkshire werderrj acht scholen zo zwaar beschadigd, dat tweeduizend leerlingen naar huis ge stuurd moesten worden. De Tyne werd onbevaarbaar door omgevallen masten an hoogspanningsleidingen. In geheel Engeland zouden elf personen n het leven zijn gekomen. Voorlopig is de schade op dertig miljoen gulden ge- In Oost-Berlijn stortten delen van de betonnen grensmuur in. toen het dak van spoorwegstation werd afgerukt en op de muuh terechtkwam. Twee Oostduit- a-s maakten van het noodweer gebruik n naar het Westen te zwemmen. In Oostenrijk trotseerden helikopters de sneeuwstorm om levensmiddelen te brengen naar zevenhonderd bouwvakar beiders, die in een Alpenkamp ten wes- had tot vanmorgen toe noodseinen uitge zonden. De ernst van elk der gevallen afzonderlijk liet zich toen nog niet over zien. De voor het Noord-Oostzeekanaal bestemde schepen konden van de Elbe bij Brunsbuttelkoog af het kanaal niet binnengeschut worden. Talrijke vracht schepen waren op de rede voor anker gegaan. Twee daarvan waren van hun ankers geslagen en dreven in het opge zweepte water rond. Voor de monding van de Wezer dreven vier schepen. Voor de Deense westkust geraakten drie vrachtschepen iq nood. Op een daar van werden de luiken door de overspoe lende golven kapot geslagen, in het ruim van een ander ging de lading aan het schuiven. Voor de Engelse oostkust hadden twee schepen met moe:lijkheden te kampen. chantage n Prof. mr. P. J. Oud, fractievoorzitter van de volkspartij voor vrijheid en de mocratie, heeft in een verkiezingsverga dering te Enschede verklaard, dat ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea bezwijken voor overmacht niet eerloos is, doch bezwijken voor chantage nooit j va" In"sbrück °P in het belang van de nationale waardig- achttienhonderd meter heid is. „Onze nationale waardigheid eist dat wij een gesloten front vormen achter de regering", zeide hij. Vrijdaghuddag is op de Stadionweg te Rotterdam een uit Wiegen in Limburg afkomstige personenauto, bestuurd door de 23-jarige J. B. in aanrijding gekomen vrachtwagen. De personenauto, die geen voorrang verleende aan de van rechts komende vrachtauto, werd bijna geheel vernield. De bestuurder werd levensgevaarlijk gewond. Zijn naast hem zittende 28-jarige broer, F. B„ overleed enkele ogenblikken na de botsing. Een andere inzittende van de auto kreeg een verstuikte pols. Kopje koffie niet onaangemeld duurder Het hoofdbestuur van Horecaf heeft zich met een rondschrijven, waaraan een toelichting van de zijde der federatie van ondernemersorganisaties in het ho recabedrijf was toegevoegd, tot haar le den gewend om er met klem op aan te dringen prijsverhogingen, in strijd met de bestaande gedragsregels ingevoerd, ongedaan te maken en geen prijsverho gingen in te voeren, zonder dat deze bij het ministerie van economische zaken zijn aangemeld. Het Horecaf-hoofdbestuur onderschrijft geheel het standpunt van de regering, dat een inflatoire ontwikkeling met alle macht moet worden tegengegaan. Prijsverhoging is echter gemotiveerd wanneer externe kostenstijgingen daar toe nopen. Daaronder verstaat men ojn.. prijsstijgingen van grondstoffen en ver boging der tarieven van de openbare nutsbedrijven. Prijsverhoging is ook toe gestaan indien het bedrijf met verlies de buiten wereld zijn afgesneden. In Italië werden tal van dorpjes ge ïsoleerd en werd hier en daar vrij ern stige schade aangericht. In België liep het dorp Chatelet in Henegouwen onder water. In Kopenhagen kwam een arbeider onder een instortende muur. Hij kwam om het leven; een collega werd zwaar gewond. In Jutland werden van verschei dene huizen de daken afgerukt. Een vijtiental schepen op de Noordzee Vrijdagmiddag in Oudeschild op Texel (waar de Helderse boot aankomt): het water staat hoog op de kade. J~lE zeer zware westerstorm bereikte gisteravond naar hoogtepunt toen boven de Waddenzee een gemiddelde windsnelheid van 110 tot 115 km. per uur werd waargenomen. Een sterke verho ging van de waterstand was daarvan het gevolg. De grootste afwijking werd in Delfzijl waargenomen en bedroeg drie meter 30 cm. boven het normalen peil. Ook vandaag staat er nog 'n harde tot stormachtige wind uit het noordwesten die geleidelijk wat koudere lucht aan voert waarin ook enkele gure buien, vergezeld van hagel, zijn te verwachten. Een nieuwe depressie tussen Groenland en IJsland trekt ook naar het oosten en zal tegen zondagmiddag de wind weer kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zondag: zon op 7.53, onder 17.56; maan op 15.46, onder 6.51 uur. Maandag: zon op 7.51, onder 17.58; maan op 16.58, onder 7.25 uur. 19 februari Volle Maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 februari: 2.54 v.m.; 15.05 n.m. 19 februari: 3.32 v.m.; 15.40 n.m. Teoden> stijgend wind tussen noordwest en west. Vannacht t zuidwest doen draaien. Het weer houdt de komende dagen een sterk onbestendig karakter waarbij zondagavond opnieuw een In krocht toe nemende wind is te verwachten. De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige tot matige, maar langs de kust aanvankelijk nog stormachtige tot harde De commandant der strijdkrachten Nederlands Nieuw-Guinea heeft heden in een officieel communiqué medegedeeld dat ten noordwesten Nederlands Nieuw-Guinea niet geïdentificeerde vliegtuigen zijn waargenomen. De strijdkrachten hebben hun waakzaamheid ver hoogd. BANANEN a r o m al HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Jllslli Zd -Limb Helsinki München ZUncb Geneve Lucaroo zw. bew. h. bew. windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1