De tijd van verrassingen voorbij E VOOR U A VOOR ONS Waar zouden we yen l Lachen met Jan 0) 3 K ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 DE WERELD 25 JAAR GELEDEN door G. PUCHINGER ..De hewapening te land en in de lucht, en de wcderbezetting van het Rijnland, waren de meest drieste ondernemingen van mijn leven." ADOLF HITLER, Rgksdagrede, 30 januari 1937. ,,y ij zijn en gevoelen ons reeds sedert jaren niet meer geïsoleerd." ADOLF HITLER, Rgk»d«grede, 30 januari 1937. H ET JAAR 1937 is voor de wereld een jaar van hoop en vrees geweest, waarbij tussen Engeland en Duitsland een situatie ontstond die noch als bevredigend noch als hopeloos ge kwalificeerd kan worden. Wij, die de afloop kennen van de diplomatieke strijd, die van 1933 tot 1939 tussen beide mo gendheden is gevoerd, vergeten wel eens, dat de diplomatie méde tot taak heeft een uiterste poging aan te wenden, een vijand te doen evolueren tot vriend. een staat, die in wezen een kerk is. een kerk met al haar praal en bij komstigheden. met geheel haar beto verend apparaat van profetie en mysticisme en cul tuseen nieuwe kerk, in de kracht van de Islam met zijn geloof in Allah, die groot is en Mo hammed is zijn pro dienen concessies te geschieden om de vijand ten goede te be ïnvloeden. Die concessies kunnen te groot zijn (dat is het drama van Neville Chamberlain ge weest!) maar ze zijn soms no dig. ja ze zijn vereist, om de vredelievende mogendheden aan te tonen dat oorlog werkelijk het laatste en enige middel was. In deze geest schreef de van 1937 tot 1939 te Berlijn zetelende Britse ambassadeur Neville Hen derson in zijn memoires: ..Velen zullen mijn volharding beschou wen als een bewijs, dat het mij aan elk intellectueel begrip van de Nazi-, of zelfs Duitse menta liteit ontbrak. Dat kan waar zijn; maar zelfs vandaag nog be treur ik het niet. getracht te hebben in Duitslands eer en ge zond verstand te geloven. Wat er ook gebeurt, ik zal altijd blij ven denken, dat het juist was de poging te doen. dat er niets ver loren was met het doen ervan, maar dat wij integendeel nooit deze oorlog als enig keizerrijk en enige natie zouden zijn ingegaan, met de morele steun van de neutrale opinie achter ons. in dien de poging niet was gedaan." (pag. VI—VII) Het zijn deze moeizame pogin gen waarvan de diplomatieke he mel in 1937 vol was. cn die aller minst uiting waren van gebrek aan overtuigdheid, maar de fase weergeven van moeizame conces sies ter voorkóming van het dra ma dat men sinds 1933 vreesde! Januari 1937 Op 31 december 1936 richtte Hitier een Nieuwjaarsboodschap tot zijn Partij, waarin hij onder meer uitsprak: ..Geef mij vier jaren tijd. was het verzoek dat ik in 1933 op de dag van de overname der macht tot het Duitse volk richtte. Het vierde jaar is thans geëindigd. Een ont moedigd. politiek en moreel ver slagen en economisch geruïneerd volk heeft zich weer opgeheven. Dit wonder is het werk van de Nationaal Socialistische Partij. Haar komt de verdienste toe de ze grote keer der Natie te heb ben voorbereid, verwezenlijkt en volbracht. Duitsland zal steeds meer een bolwerk zijn van de Europese beschaving tegenover het Bolsjewisme, dat de vijand Is van het mensdom. Door het succes van het grote werk van nationaal herstel wordt Duitsland tevens een veilige waarborg voor de Europese vrede." Inmiddels valt op dat de uitvoer van Duitsland naar Rusland in het jaar 1936 desondanks 3'2 maal zo groot was ais in 1935; slechts de uitvoer van Rusland oaar Duitsland was afgenomen! Francois Poncet, de Franse ambassadeur te Berlijn, sprak op de Nieuwjaarsreceptie van de Franse kolonie tc Berlijn, de voorzichtige woorden: ,.Dit jaar is verstreken, zonder dat zich een tragedie of een onherstelbaar ongeluk heeft voorgedaan, in weerwil van de ernstige episo den. welke de wereld heeft door gemaakt. Dit is op zich zelf reeds een reden tot optimisme". Hitler sprak op de Nieuwjaars rede van het Corps Diplomatique op maandag 11 januari 1937 te Berlijn onder meer: ..Het meest dankbaar zijn wij, dat het ons gelukt is om de werkloosheid verder te verminderen". Daarnaast vallen andere gegc- De Duitse dagbladen moesten op last van de regering per 1 januari 1937 het papiergebruik met 10 pet. verminderen, waar uit blijkt dat de economische si tuatie van Duitsland nog onbe vredigend was. In het jaar 1936 werden niet minder dan 10 pet. van de bui tenlandse persvertegenwoordigers Duitsland uitgezet, omdat zij be richten doorgaven die aan de Hit- Ier-regering onwelgevallig waren. De Duitse Nobelprijswinnaar (1935) Carl von Ossletzky 11385— 1938) mocht niet alleen niet naar Stockholm reizen, om zijn prijs in ontvangst hem werd tionaal verzoek verboden zich in een ander land te vestigen, daar de Duitse regering vreesde dat hij als agitator tegen het Hitier- regime zou optreden. Op 19 december 1936 had de universiteit van Bonn aan de gro te Duitse schrijver Thomas Mann (1875—1955) bericht, dat. nu zijn Duits staatsburgerschap hem ont nomen was. hij ook geschrapt werd als eredoctor van de uni versiteit. In een open brief aan de deken van de literaire facul teit antwoordde Thomas Mann in januari 1937 dat de universiteit van Bonn hierdoor medeplichtig was geworden aan Duitslands on geluk. en waarschuwde hij krach tig tegen de politiek die de uni versiteit van Bonn op deze wijze moreel steunde: ..Geen land ter wereld is zo weinig in staat ore een oorlog te voeren als Duits land. Het zal er onherroepelijk door te gronde gaan!" Dat waren slechts enkele gege vens die in januari 1937 In de internationale pers over Duits land verschenen, en daaraan kon een schoonschijnend bericht dat de Duitse regering een grote verbouwing van de binnenstad van Berlijn aankondigde, al heel weinig veranderen. I f€Het feit dat de Duitse Evangelische Kerk zich ondanks al die strijd nog heeft weten te handhaven, is een bewijs van de kracht van het Christendom, niet staan, maar ook om zichzelf opnieuw te reconstrueren, te consolideren en te versterken, om zich op te heffen uit traagheid, mWh langrijke bedissingen kreeg te nrmrn. maar dip ook dn titel „best geklede man ter uereld" Karl Barth over Duitsland Steeds scherper werd het con flict tussen Hitler cn de kerken, zowel die der reformatie als die De mededeling, eens door Hit- Ier gedaan vóór hij rijkskanse lier werd. dat ook voor hem de bijbel een bron van kracht was, bleek vrijwel uitsluitend voor de goedgelovige kiezers bedoeld ge weest te zijn. Met de jaren protesteerden de protestantse kerken in Duitsland steeds heviger tegen de nieuwe ..germaanse religie" en de grove staatsbemoeiing. Namen als die van Karl Barth, Martin Nlcmöl- Icr en Dietrich Bonnhoeffcr zijn voorgoed aan dat verzet ver bonden. Te Lübeck werden, nu juist vijfentwintig jaren geleden, ne gen predikanten door de zg. ..Deutsche Christen" uit hun ambt ontzet, terwijl ze bovendien huisarrest kregen. Een godlozen-actie stortte zich over geheel Duitsland uit, waar bij de Jodenvervolging steeds weer één der hoofdpunten vorm de van het germaanse hcidenre- In januari 1937 werd bekend gemaakt dat tegen Pasen overal Adolf-Hitler-scholen zouden wor den opgericht. Dit plan. uitgaan- dr. Ley en de thans nog Het valt op hoe juist en raak Karl Barth in deze uit spraken het Nazi- heiclendom in die jarem gevonnist heeft Rome Niet minder fel verzette zach de Roomse Kerk! Ro me was in 1933 begonnen met een concordaat met Hitler-Duitsland te sluiten. Dit concor daat is immer zwaar bekritiseerd, en zeer zeker heeft het Hitler in zijn eer ste vier regerings jaren veel gezag i ieder geval was hier een poging ge- - daan de goede krachten, die mo gelijk nog achter zijn regering ston den. naar voren te doen komen. Maar tevergeefs, het concordaat is door de nazi's jaar op jaar geschonden, en de rooms-katholie- ken hebben niet nagelaten in het openbaar te protesteren tegen de vele wandaden van het nationaal- soeialisme. In zijn preek op Oudejaarsavond 1936 protesteerde Kardinaal Faul- liaber te München tegen de ont- kerstcningscampagne van het Duitse nationaal-socialisme. en sprak uit: ..Ik lees met afschuw in de publicaties van de „Duitse Geloofsbeweging", dat ..Het Kruis" moet vallen, wil Duitsland leven." de bepalen van de superklasse, die in de toekomst Duitsland zou regeren. Midden januari verbood de Beierse minister van onderwijs het onderwijs in het Hebreeuws op de Beierse gymnasia. Op zondag 17 januari 1937 sprak Julius Streiclicr te Mün chen tweeduizend jonge Duitse huismoeders toe. en begroette ze met de opmerking, dat hij blij was dat tijdens zijn toespraak de kerkklokken luidden, „omdat gij wellicht een meer goddelijke dienst verricht, dan zij die op dit ogenblik in dc kerk zijn". In januari 1937 gaf Karl Barth, toen reeds hoogleraar in de dog matiek te Bazel, in de ..British Weekly" zijn opinie over het Duitse protestantisme, waarbij hij onverholen zijn afschuw over de toestand uitsprak: „In eigen kamp dwaling en wanorde; een nieuw heidendom, waarvan de primitieve godsdiens ten van de germaanse oudheid de voornaamste elementen zijn; en de Staat, die een monopolie eist. zelfs in de sfeer van de godsdienst.... Op alle gebieden openbaart zich een wereld, die ge karakteriseerd is door een sys teem van autoriteit en van col lectivisme. een wereld van bin dingen en van massaal denken, een wereld waarin mensen beve len en gehoorzamen in een at mosfeer van hardheid en ruw heid. Met deze terugkeer tot auto riteit cn collectivisme, is een nieuwe godsdienst binnengeslopen. .de gast van kroonprins Umberto. Te vens bracht Goring een bezoek aan de St. Pieter. maar geen af gezanten van de paus waren ter verwelkoming aanwezig: slechts als particulier betrad hij de groot se basiliek... Op maandag 18 januari ver klaarde Mussolini in het Palazzo Venezia aan Roland Strunk, de speciale correspondent van de „Völkischer Beobachter": „Wij hebben een grote stap vooruit ge daan. Wij hebben de as Berlijn- Rome gesmeed! Dat is het begin van een proces van Europese consolidatie. Ik geloof niet in de Verenigde Staten van Europa. Dat is een utopie, historisch en geografisch een onmogelijkheid. Wij zijn er hier in ons werelddeel allen te oud voor: elke staat, ieder volk heeft zijn eigen geschiedenis, eigen bronnen waaruit zijn staat kundige en zedelijke normen ont sproten zijn. In Amerika is dat anders. Daar is alles jonger, nieuwer met minder traditie-." Spanningen Inmiddels duurden de spannin gen in Europa onverminderd voort: communisten, fascisten en nazi's trachtten in Spanje de uit slag van de grote burgeroorlog te beïnvloeden, hetgeen een voor spel dreigde te worden van een algemene Europese oorlog. Enge land trachtte te bemiddelen, de Franse regering Blum wenste al thans tot een compromis met Ita lië en Duitsland te komen, om te voorkomen dat zij zouden ingrij pen in Spanje, waardoor Frank rijk de kans liep ingesloten te worden tussen drie fascistisch ge regeerde landen Begin januari 1937 sloten Enge land en Italië (sinds de Italiaans- Abessijnse oorlog met elkaar in conflict over de machtsverhoudin gen in Afrika en in de Middelland se Zee) een „gentlemen's agree ment". dat in Engeland mei wrevel, in Duitsland met voldoe ning. en daardoor daarna in En geland met nóg meer wrevel ont vangen werd. Inmiddels poneerde de Engelse ..Evening Standard" de stelling dat Hitier thans aan de beurt was voor een concreet vredesaan bod, gegrond op een ontwapenings gesprek gepubliceerd met de Duitse minister Rudolf Hess in de Russische ..Prawda", waar in deze verklaarde: ..Een staatsman levert de groot ste bijdrage tot de wereldvrede, wanneer hij zijn volk tevreden maakt, want een volkomen te vreden volk is een bolwerk van de vrede. Duitsland wenst als land van de vrede goede betrek kingen met al zijn buren. Het wil geen oorlog: Hitier en zijn medewerkers hebben in de We reldoorlog gevochten, en weten dus wat oorlog betekent. Indien echter iemand Duitsland zou aanvallen, zou hij op de groot ste tegenstand stuiten". Gaf deze uitspraak hoop? vroeg men zich in Europa af Midden januari hield Eden een even waarschuwende als nodigen de rede in het Engelse Lagerhuis over de internationale verhoudin gen, voornamelijk met het oog op de inmengingsgevaren in de Spaanse burgeroorlog. Hierbij schrijven van de Duitse bisschop pen voorgelezen, waarin werd uit gesproken. dat de rooms-katho- lieke kerk Hitier onmogelijk kon steunen in zijn strijd tegen het bolsjewisme, zolang eigen kerke- leven ondermijnd werd door het heersende regime. Inmiddels vertrokken de bis schoppen van Duitsland naar Ro me, om aan de zieke paus Pius XI en zijn staatssecretaris Pacel- li 'de latere Pius XII) verslag uit te brengen van de droeve geestelijke situatie in Duitsland. Zondag 17 januari ontving Pius XI aan zijn ziekbed de Duitse prelaten: de kardinalen Bertram Breslau). Faulhaber (München), Schulte (Keulen). Von "Galen 'Münster) en aartsbisschop Von Preysing van Berlijn. Zij namen een besluit dat gro te gevolgen had. cn waarvan bin nenkort de gehele wereld zou De As Nóg een Duitser vertoefde in januari 1937 te Rome: dat was soort bijzonder Hermann Göring. Zijn bezoek werd destijds nog als een experiment gezien, maar was in wezen reeds een uiting van een bondgenootschappelijk samengaan van Duitsland en Ita lië. om de as-Rome-Berlijn te de monstreren. Voor het eerst had Mussolini in een rede te Milaan, op 10 no vember 1936 de term „Asse Ro- ma-Berlino" als slagwoord uitge sproken, en onder die naam is ook het rampspoedige bondgenoot schap tussen beide dictatoren de geschiedenis ingegaan. Van 20 tot 27 oktober 1936 had Ciano. de Italiaanse minister van buitenlandse zaken. Berlijn be zocht, en tijdens dit bezoek wa» tc Berlijn de erkenning afgekon digd van de verovering van Ethiopië door Italië. Thans bracht de gezamenlijke hulpverlening aan generaal Fran co beide dictatoren nog nauwer bijeen, en om daartoe besprekin gen te voeren, reisde Göring in januari 1937 naar Rome. De Italiaanse pers heette hem hartelijk welkom, Mussolini en Ciano begroetten hun gast op 13 januari bij zijn aankomst aan het Stazione Termini te Rome; de koning ontving Göring op het „Een groot volk heeft het be wustzijn van het ras en het na tionalisme opgevoerd tot een Credó. dat wordt toegepast met dezelfde geestdrift, waarmede het wordt verkondigd. De we reld vraagt zich thans af, waar toe deze leerstellingen Duits land en ons allen moeten bren gen. Europa verlangt dringend antwoord op deze vraag, want het kan niet een steeds onzeker der toekomst tegemoet gaan. Het staat aan de Duitse macht hebbers, invloed uit te oefenen op de keuze, die niet alleen over het 'ot van Duitsland maar over dat van geheel Europa zal beslissen. Indien Duitsland sa menwerking met de rest van Europa verkiest, zal er niemand in Engeland zijn, die het niet van ganser harte zal helpen, bij het uit dc weg ruimen van mis verstanden en het effenen van de weg naar vrede en wei- Maar ook deze duidelijke waar schuwing én uitnodigi,ïg werd di rect door de Duitse „Völkischer Beobachter" van de hand gewe zen met de woorden: ,.De conclu- dezer redevoering is één dier heeft De Duitse rijksregering reageer de slechts met het bericht dat Hit- Ier persoonlijk Eden zou antwoor- Op dinsdag 26 januari kwam het Duitse Rijkskabinet bijeen om te beraadslagen. Wederom deden zich enkele op timistische feiten voor: de Fran se minister-president Léon Blum hield op zondag 24 januari een gematigde en welwillende rede je gens Hitler. In Engeland deed de ning van George VI. Zo naderde de 30e januari 1937. de datum waarop de Rijksdag in Duitsland bijeen kwam. om de machtsovername door Hitier, vier jaar geleden, met een rede van Hitier te vieren. Hitiers rede OP DE morgen van die dag kwam het Duitse Rijkskabinet in feestelijke zitting bijeen: Hitier schonk de ministers het gouden partij-insigne, en alle ministers die nog geen lid waren van de Nazi-partij werden honoris cau sa in de partij opgenomen! 's Middags kwamen de 741 Rijksdagleden (wel genoemd het duurste mannen-zangkoor van Duitsland, omdat hun enige acti viteit bestond uit het toezingen van Hitler), die te zamen een salaris ontvingen van 5Vi miljoen Rijks marken. onder presidium van Her man Göring bijeen. Ondanks de felle koude was er buiten het gebouw enorme belang- Reacties De eerste indruk was te Lou den niet ongunstig. Men greep zich vast aan Hitler's verklaring dat het tijdperk der verrassingen nu voorbij was, en meende daar in althans een zwakke reactie te vinden op de vredespogingen van Eden Blum. De„U"is deze week de heer A. van D. te D., die vraagt: stelling toen de auto van de Füh- rer onder luide toejuichingen het gebouw naderde. Ook de ambassadeurs von Pa pen (Wenen) en von Ribbentrop (Londen) waren aanwezig, even als oud-minister Hugenberg. In de loges hadden de buitenlandse di plomaten plaatsgenomen. Op merkelijk was dat er ditmaal nie mand van het Nederlandse ge zantschap aanwezig was, en dat waar Hitier ook een verklaring over Nederland zou afleggen! Nadat Hitier de zaal was bin nengetreden. voorafgegaan door Göring, gevolgd door Rudolf Hess. stelde de fractieleider van de Na zi-partij, dr. Frick, voor, om de op 23 maart 1933 voor vier jaar vastgestelde volmachten, die op 1 april 1937 afliepen, tot 1941 te ver lengen, hetgeen zonder enige dis cussie met algemene stemmen werd aanvaard. Daarna sprak Hitier zijn grote De rede muntte uit door een uitvoerige verhandeling van de rassentheorie en het antisemitis me. en Hitier gaf hoog op van de resultaten van de afgelopen vier regeringsjaren: ..Wie kan het te genwoordige Duitsland nog verge lijken met dat, hetwelk op deze 30e januari vóór vier jaren be stond, toen ik op dit uur in han den van de eerbiedwaardige Rijkspresident de eed heb afge legd?" Duitsland was volgens Hitier thans in zijn eer hersteld, „een eerherstel, dat niet door onder handelingen te verkrijgen is. maar uitsluitend door het zelf te némen.... Ik nam de handteke ning terug van het aan een zwak- schuld aan de oorlog heeft." Inmiddels werd opnieuw een deel van het Verdrag van Ver sailles opgezegd, door de medede ling dat de Duitse Rijksbank en de Rijksspoorwegen, die nog on der internationale controle ston den, thans weer geheel onder Duitse soevereiniteit zouden wor den gesteld. Daarnevens sprak Hitler de ge denkwaardige woorden: „Thans wil Ik hier nog een verklaring aan toevoegen: de tijd van de verrassingen is nu voorbij, nu wij weer gelijkberechtigd zijn." Vervolgens sprak Hitier de woorden: „Duitsland heeft altijd verklaard, en ik herhaal het, dat er geen enkele reden is, welke een conflict, tussen Duitsland en Frankrijk bijvoorbeeld, noodzake lijk zou maken. Ik heb aan Bel gië en Nederland verklaard, dat Duitsland onder alle omstandighe den, de neutraliteit van deze lan den volstrekt wil garanderen." Na Hitler's lange reden nam Göring het woord, en sprak: ..Als een tweede voorbeeld hoe men Duitsland tracht te krenken, noem ik de toekenning van de Nobelvredesprijs aan Ossietzkv Dat men aan een landverrader, een met tuchthuis bestraft indivi du, een prijs voor de vrede toe kent, is niet alleen voor Duits land beschamend, maar belache lijk voor degenen, die dit gedaan hebben. Dit is de reden, waarom Hitier het decreet heeft uitgevaar digd over de stichting van een Duitse Nationale Prijs." Vervolgens las Göring het de creet van Hitier voor: „Om in de toekomst bescha mende gebeurtenissen te voorko men, sticht ik met ingang van he den een Duitse Nationale Prijs voor Kunsten en Wetenschappen. Deze nationale prijs ter waarde van 100.000 rijksmarken wordt jaarlijks aan drie daarvoor in aanmerking komende Duitsers verleend. Het aannemen van de Nobelprijs is daardoor in de toe komst aan alle Duitsers verbo den. De uitvoering hiervan wordt aan de minister van propaganda en volksvoorlichting overgelaten." netjes ingepakt" vangstijd een grote heksenke tel. Er was in de zaal ruimte voor misschien 400 mensen en nu waren er zo'n kleine 600 jongeren bezig een plaats te veroveren op de plasticleren stoelen. Dat woord heksenketel wekt wellicht de indruk, dat het een ordeloze bende was. Laat ik dan onmiddellijk zeggen, dat die ene politieman in de zaal en de leden van het actiecomité maar heel weinig moeite hadden de belangstellenden „in elkaar te passen". En na een half uur kon het feest dan toch beginnen: een amateur-avond voor de Anti-Honger-actie „10 x 10". Het stemmenrumoer verstomde toen het gordijn week om het eerste orkest ten toon te stellen en juist op het ogenblik, dat de jongelui hun elektrische gitaren, hun drums en die ene snaar van hun theekist zouden gaan bewerken, begonnen die 600 teenagers (alsof het afgesproken werk was), te stampen, te fluiten, te applaudisseren en te gillen, maar de band-leden hadden hier kennelijk op gerekend, want het volume van hun elektrische gitaren was zo keihard gezet, dat het met gemak over die oceaan van geluid heen kwam en zo ging dan „The Black Eyes Rock" de zaal in.. Er was na dit nummer laaiend enthousiasme. Ook toen de andere orkesten zich presenteerden met andere „rocks" en „twisten" (of is het „twists"?). Ook toen er enkele „Brothers" en „Sisters" voor het doek verschenen om „Little Ship" en andere hits in legio versies te brengen. Of het mooi was? Voor mijn oren niet. Voor die van de rest van het publiek wel. Mijn oren zijn nog afgestemd op dat „hele rustige" van vroeger, zoals „Mood Indigo", of „Solitude", of „Schwarze Augen" (dat nu „Black Eyes Rock" werd). Maar dat heeft er allemaal niets mee te maken. Want al die jongelui brachten met elkaar op deze avond zo'n vijfhonderd gulden bij elkaar voor de Anti-Honger-actie ..10x10". Oké, ze kwamen in de eerste plaats om hun muziek te horen, maarze kwamen. En het venijn (vat dat niet al té letterlijk op) zit ook in dit geval in de staart. Toen ik veertien dagen geleden las, dat ook „oudere personen" af en toe wel eens iets in die „Ruimte"-rubriek van de krant zouden mogen schrijven, kwam me ineens die 10x10- avond in gedachten. En ik dacht daarbij: Die „Ruimte"-groep heeft het mooiste middel (een veelgelezen krant) in handen om voor die actie van hun leeftijdgenoten ook iets te doen en waar blgven ze nou? Voor mij mogen jullie, zolang die Anti-Honger-actie „10x10" duurt, bijvoorbeeld die „Duelloog" op sterk water zetten (want naar mijn smaak druipt daar de bet-weterige pedanterie aan alle kanten af) en in die ruimte propaganda maken voor de bestrijding van de honger, via de Actie „10x10". Hoe? Jullie hebben fantasie genoeg om dat zelf te bedenken. A. VAN D. TE D. l!Ullll!i!l!lll!!iill!!!iIllllli!II!l!ll!lll Onze vraag Waar zouden wé blijven als we onze fan tasie, die we volgens u genoeg hebben, in propaganda voor acties zouden investeren? Wat u niet weet (en niet kunt weten) is, dat we vaak, zeer vaak verzoeken krijgen om aan acties mee te doen, ja zelfs om acties te ontketenen. U kunt dat niet we ten, omdat we nooit op dergelijke verzoeken doelen, zijn ingegaan. Waar zouden we blijven? We zouden voortdurend in actie zijn voor goede Maar aldra ontdekte men dat Hitier eigenlijk niets concreets had geantwoord, en dat hij op nieuw een inbreuk had gemaakt op het Verdrag van Versailles, zonder énige voorafgaande waar schuwing of onderhandeling. Brussel was evenzeer teleurge steld, Nederland gereserveerd. Oostenrijk lauw. Frankrijk voor zichtig. Amerika afwachtend, en alleen Italië was voor het eerst enthousiast. Begin februari 1937 werd be kend dat de boeken „Inside Europe" van John Gunther en de biografie van von Hindenburg door J. W. Wheeler Bennet in Duitsland verboden werden. In een rede op 2 februari 1937 kondigde de Franse minister van defensie, Eduard Daladier. ver sterking van de Franse defensie Tsjechoslowakljc verbood acht Duitse bladen en tijdschriften bin nen zijn territoor, omdat deze niet ophielden onrust te verwek ken jegens Tsjechoslowakije. -Algemeen was duidelijk dat de weg tot toenadering allerminst gevonden was. Was de tijd der verrassingen voorbij? Maar wat kon dit anders zijn dan een vage toezegging zonder énige grond? Europa diende de weg verder te bewandelen van moeizame di plomatieke onderhandelingen, met weinig hoop. met veel vrees. Men vreesde dat die hoop eens be schaamd zou worden, maar juist de vrees voor een dramatische ontknoping stimuleerde tot rustig afwachten. Er is een hoop die eerst bru taal beschaamd moet worden, al eer deze wordt opgegeven.. betere doelen, voor beste doe len. We zouden zó in actie zijn, dat we een wekelijkse doelen-pagina konden brengen. Geen jeugdpagina, geen ..Ruimte voor ons", maar een ruimte voor het goede doel. Mogen we even een kleine greep doen uit de stapels verzoeken, die we kregen? Melk- busjes voor Kongo, geld voor een invalide jongen, weer geld (en mankracht) voor het aanleggen van een weg naar een geisoleerd bergdorp in Zwitserland, boeken voor een arme Joegoslaaf....: allemaal acties, die on ze moeite waard zouden zijn, maar als je daar eenmaal mee begint, zou je nérgens blijven. Vergist u zich niet en schuift u het niet op onze passiviteit (die is in allerlei verband al dikwijls misbruikt). Velen van ons werken aan acties mee, maar dan gewoon privé, niet op onze pagina. Overigens heeft u wel een optimistisch beeld gegeven van de door u bijgewoonde ..heksenketel" voor de actie „10 x 10". We geloven u direkt, die zaal zal best vol zijn geweest. Minder rooskleurig zag een derge lijke avond er uit, waar een van onze redak- tieleden was; er waren slechts veertig be langstellenden in een zaal, die er minstens 600 kon bergen! Daarvoor nu wilt u de rubriek „Duelloog" op sterk water gezet zien. Toe maar! Dit is óns, e geei hedendaagse poëzie, wat wegwijs te maken. Veel jonge dichters vragen of hun werk in deze rubriek besproken mag worden. Dit moois wilt u op sterk water hebben? Over uw kwalificatie van „Duelloog" (de betwete rige pedanterie druipt er van af) zullen we het zeker nog wel eens hebben. Dat is een ander hoofdstuk, misschien een hoofdstuk P.S. Hoe zit een plastic-leren stoel? Uitnodiging van Wim Zwart uit Rotterdam ha, ha, ha Het oprichten van een fan-club zou een alle daagse. onopvallende ge beurtenis zijn, indien de pers er geen publiciteit aan gaf. Zij zorgt voor de in- jekties. die het wicht in le ven houden. Maar hoe ver tederend wordt het als de voorzitter van zo'n club zei ve in de koesterende ar men van een damesweek blad over het perspodium wordt gedragen! In een aflevering van „Rosita" leest men veel interessants over de God fried Bomans-kring en haar voorzitter, de acht tienjarige Jan Versteegh, o.m. Een keurig gekleed jongmens met een inne mend. intelligent gezicht De bijgaande kleurenfoto toonde dat „Rosita" de waarheid lief had. Een aardige Jan en een aardi ge afdruktechniek. Dat de voorzitter helaas bijzonder slecht op de hoogte is met het oeuvre van Bomans, leert zijn nogal flemerige uitspraak: „Zij is vol hu mor, milde, goedaardige humor, die nooit iemand pijn doet". Graag vestigen we voorzitters aandacht op de boeken „Op het vinken touw" en „Noten kraken", waarvan de inhoud sterk afwijkt van „De avonturen van tante Pollewop". Wijzen we verder nog op dc voordelen van het vijf gulden kostende deelne- mersrecht van de fan-club. Die zijn niet mis! U ont vangt niet alleen de keuri ge lidmaatschapskaart (die in de toekomst zekere privileges zal geven) maar ook op het maandelijkse kringorgaan, waarin niet alleen Bomans en niet al leen het bestuur.... nee. nee, de vereniging is geen loos grapje maar ook u zelf aan het woord komt, omdat er minstens één maal per jaar een geschrift van eigen hand wordt ver wacht. Aldus de statuten. Het zal natuurlijk niet mo gelijk zijn al deze bijdra gen te plaatsen. In welk een benijdenswaardige po sitie verkeert echter het bestuur, dat per jaar hon derden velletjes humor ont vangt, Bomans werk op de voet volgt en in deze zee van humor af en toe zelf een stukje schrijft. Hoe zou men daar uitgelachen Wil men op de volgende bestuursvergadering (in een ogenblik van ernst) óók de volgende punten ten 2 Humor vindt men in het onverwachte weg kringblad 3 Humor richt zich tot iedereen weg lidmaat schapskaart 1 Beschaafde humor ge waarborgd door innemend uiterlijk van de voorzitter. 2 De twee hobbies van Jan Versteegh zijn: „De loop der internationale po litiek" en „humor" waar tussen, dunkt ons, een ze ker verband zit. Konklusie: Al met al blijft er nog genoeg reden tot lachen over. WIM ZWART

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 16