De koffie is klaar DICHTERS VAN DE INNIGHEID GEESTELIJK LEVEN MAAR DE TENT IS GESLOTEN zochten de eenzaamheid DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 Avondmaalsgemeenschap ^«ngrijkste opmerking van de afgelopen week op kerkelijk gebied komt van de hervormde synode. ~*ze heeft een brief gericht aan de hervormde ker keraden van ons land, waarin aandacht wordt geschon ken aan de avondmaalsgemeenschap. In dit schrijven wordt ingegaan op een tegenstelling die zich de laat ste jaren openbaarde in de oecumenische beweging. Er zijn sommigen die het gemeenschappelijk avondmaal zien ais het eindpunt van het zoeken naar de eenheid, or als het grote doel. Anderen daarentegen willen be ginnen met het gemeenschappelijk avondmaal en zien intercommunie als een uitgangspuht. Vooral prof. dr. g J. C. Hoekendijk heeft dit inzicht indertijd verdedigd op de oecumenische jeugdconferentie in Lausanne. Het gesprek in de Wereldraad was eigenlijk een beet je vastgelopen in een keuze tussen het ene en het an dere principe. De Oosters-Orthodoxe, Episcopaalse en de meeste Lutherse Kerken kozen voor ,.doer\ vele andere reformatorische en zogenaamde vrije kerken voor ..uitgangspunt". De hervormde synode heeft zich nu tegen beide ge zichtspunten uitgesproken en daarmede de gehele chris telijke kerk een enorme dienst bewezen. Zij heeft dui delijk te kennen gegeven dat naar haar inzicht de te genstelling vals is. Avondmaalsgemeenschap mag noch het doel van. noch het uitgangspunt voor het eenheid zijn. Daardoor wordt deze gemeenschap verlaagd tot een gemeen schap tussen christenen, of eigenlijk zelfs tussen leden van verschillende kerken. De nadruk moet bij het avondmaal niet liggen op de gemeenschap met elkaar, maar op de gemeenschap van de Kerk met haar Heer. Natuurlijk is een vrucht van die verticale gemeen schap ook een horizontale gemeenschap, maar wij mo gen de zaken niet op hun kop zetten. Enkele jaren geleden plantte een vriend van mij een appelboompje in zijn ..madurodam-stadstuintje". Het bloeide wel dat eerste jaar. maar droeg geen vrucht. In een gekke bui kocht hij een kilo glanzende appels en bond ze met draadjes aan de boom vast. Vrienden spraken hun verbazing uit over de vruchtbaarheid van het jonge boompje, maar hij was bij ieder bezoek be nauwd dat ze de tuin in zouden lopen en het bedrog ontdekken. Deze appels maakten de boom niet vrucht baar. We maken de boom van de gemeenschap niet vrucht baar door er vruchten van de gemeenschap aan te han gen. hetzij door avondmaalsgemeenschap te zien als een wijze waarop die gemeenschap tot stand komt (uitgangspunt), hetzij door die avondmaalsgemeen schap te zien als het doel van onze gemeenschap en eenheid. In beide gevallen wordt de vrucht gehangen aan de boom. Terecht heeft de hervormde synode daar op gewezen. Mozaïek, gedachten van heilssoldaten Boreel geweest. Hij heeft wellicht heeft ^et 'elst van a'len <*e kerk gekri tiseerd. In het kort komt het hier op neer. dat het evangelie slechts i de bijbel is te vinden Asceet In de Eerste Wereldoorlog overleed in New- York .Diamond" Jim Brady, de Haroun Al Ra- schid van Broadway, een miljonair, die er merk waardige gewoonten op na hield. Hy organiseerde feestjes, die veertien uur en langer duurden en ver over de honderdduizend dollar kostten. Hy gaf zyn honderden gasten kleine souvenirs mee naar huis diamanten broches byv. van dui zend dollar per stuk. Alleen zyn rekening voor chocolade e.d. bedroeg meer dan vierduizend dol lar per maand. Hij kreeg zijn naam, omdat hij zich letterlijk kleedde in diamanten. Hij had een costuum dat bedekt was met tweedui zend vijfhonderd en achtenveertig edelstenen Hij had vijf duizend zakdoeken, tweehonderd costuums en duizenden das sen, schoenen, overhemden enz. Maar was Jim gelukkig? Toen hij stierf waren plotseling al zijn vrienden verdwe nen. De enige spreker op zijn graf was zijn huisknecht. „Ik heb mijn meester vaak huilend in zijn slaapkamer aange troffen en hem horen snikken: ik ben zo ongelukkig ik heb niets ik heb niemand". Totaliteit Dit verhaal is ontleend aan de bijdrage, die envoy Jan Fillus, verbonden aan het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Am sterdam, heeft geleverd aan Mo zaïek, een boekje met „gedach ten van Heilssoldaten", dat door hun hoofdkwartier is uitgegeven. Jan Filius schrijft over geluk en gelukzoekers wie weet wat hem is de eenzaamheid het geluk is? „Zuster Gustafsson was te goed: veertig jaar geleden een van de leukste Heilssoldaatjes van een korps in Stockholm. Ze schitterde in lekespelen en iedereen zei: Die kan best aan 't toneel. Het meis je zelf vond het eigenlijk ook. is er iets mooiers dan beroemd te worden? En beroemd werd ze. Ze werd ontdekt, kwam aan het to- de film. Haar to- Bepaaldc predikanten in Engeland blijven hun strijd voortzetten tegen de atoom beu opening met een enthousiasme alsof met het uitbannen tan de atoom bom tevens het duizendjarig vrederijk zal aanbre ken. Een van de felste voorstanders van dit „nieuwe evangelie" is de anglicaan ds. Dennis Shau< van de St. Matthetvs-kerk in het Londensc Betlinal Green. Gadegeslagen door een rij wachtenden voor de publieke tiibune tan de rechtbank protesteerde de geestelijke als sandtvich-manmet de woorden „In de naam tan Christus, ban de bom uit". Voor de rechter moesten zes leden van het „Comité van Honderd" verschijnen die in december hadden deel genomen aan een demonstratie en zich tegen de politie hadden verzet. „O eenzame afgescheidenheid Gij hebt noit iemant ingeleid In uw geheim der heiligheden Of hebt uw heil hem mee- gedeelt 't Geen d'Eeuwige Erff'nis hem verbeeld neelf later vertoont me, stromingen d,e vandaag de dag Z^conCoaieJ^ ISM S van" de "S^edip" htfg "aï LoSelS'lu^'S deerd ja Oe dichterjan ÏST wam Vriovlge^tond slechfs één weg W^narael.jkmtde Voetius. genoot in de gerelacha" I h»t pcn «rote vermaardheid. D~— versterken waïhrt hwLkm van 7l^n boetpredikaties werd hij haar doel,tellingen: Collegian- JEgSïïi'SX",™ ïi£SS&'.n ten. Piëtisten en Keforma- de ware stichting gevonden werd. verJuüS Tn 3- i die samenkomsten had de be* ninfen" "heeft grote groepen mensen kerk en daarbuiten aanspre ken. Die beweging is de ge- schiedenis ingegaan onder ver schillende namen, die echter gemeente treden, een karakteristiek geven teurs wilden eigenlijk allemaal hetzelfde, te weten het geloof ,Heiu* «een enkel bindend ge- In Christus brlijden, uitsluitrnd 1, 8,r |rtoof." Jé" «n ^lÓnTn gefundeerd op eigen inzicht en deren elkaar in volkomen vrij heid en gelijkheid met de werken der liefde, zoals dr. G. Knuvel- der schrijft in zijn „Handboek tot de geschiedenis der Neder landse letterkunde". Vrije stichting met verwerping van het in de kerk hooggehouden gezag van de traditie. In de praktijk hield dit in, dat de gezelschappen ontstonden, waar de predikant geen overheersende rol meer speelde en ieder het woord kon nemen die dat wilde. In strikte zin niet tot de Colle- jianten behorend, maar in die kringen wel hogelijk deerd is de dichter Ja.. die weliswaar in de wereld maakte met zijn bundel „De Duytse Lier", vol sensuele ver- Door zen- maar die in diezelfde bundel ..ij in tochfOok een lied vol inkeer als de Domstad enerzijds hogelijk ge- ••A|r" opnam, waarin de dichter j anderzijds diep belijdt, dat alle wereldse geneug- -• bundel „Uyts ningen" heeft hij zijn gedii over wereldmijding en innigheid van godsdienstig gevoelsleven bij eengebracht. In een van zijn ge dichten, getiteld „Eensaamheyd Het Leger des Heils brengt r 75-jaar lang liet evangelie straat en in plaatsen wanr he mensenschuwe actrice verklaarde onlangs, dat zij na haar jeugd nooit meer echt gelukkig was ge- „Er was eens een man (Lou Bandy), die miljoenen Nederlan ders aan het lachen kreeg, een man, die alles scheen te hebben wat een mens verlangen kan. Hij stierf als een ongelukkig mens te midden van onvervulbare illusies op vergane glorie gebaseerd". Wat is geluk? „Niet zo schrijft Jan Filius voor de een dit, voor de ander dat. De totaliteit van ons menszijn is in wezen toch voor ons allen gelijk. Geluk bete kent in feite niets anders dan dat het geluksverlangen van die tota liteit bevredigd wordt. En daarheen, hoe arrogant het ook moge klinken, leidt slechts één weg. Jezus Christus, die tot de ongelovige Thomas van vroe ger en nu zegt: Ik ben de Weg Wij zijn allemaal gelukzoekers. Er liggen vele wegen voor ons open. Veelbelovende, sommige min of meer onzeker, andere schijnbaar recht op het doel af gaand. Schijnbaar. Want slechts één weg Ik ben de Weg... Tent Gechargeerd Uit dezelfde kring afkomstig, maar aanzienlijk gematigder was Ondanks alls t,erin0s d< h«ber,ier-dichter-theokK,? gezelschappen bezochten het er over eens. dat de zelfstandige ontwikkeling van het godsdien stig gemoedsleven hoofdzaak h„t maaiuja, maar omnaaiae nen op Utoéjckelim. bevorderd «Uchtelijko tOMprotan .Ook Zoet „De zoete rust' gasten niet zoz< een goed glas en een verzorgde maaltijd, maar onthaalde hen op met Godt", zegt hij: ,Al mijn trachten, mijn verwachten is na U mijn Godt alleen; Want de klare segen-a'ren scheyden sig uyt U van een. O heylig eensaam Met Godt gemeensaam Was ick maar met U gemeen". Dat echter de strengste asceet Dat Luiken in de gezelschappen zo druk gelezen werd, ligt moge lijk aan een wel wat sterk bena drukte bekering. Zijn biograaf schrijft: „in 't 26ste jaar zijns ouderdoms is de Heere hem op krachtdadige wijze aan het herte verschenen, waarop hij vuurig door de liefde Gods ontsteeken zijnde, resolveerde om een geheel andere manier van leven te lei den, zijn oud en slecht gezelschap verlaatende, voegde hij zich bij dien tijd als Hij placht zijn niets menselijks vreemd is. moge te bekoren met blijken uit een gedicht wa verzuchting: dat deze ontwikkeling bevorderd werd door een sterke accentu ering van de eenzaamheid en dat bekende dichters als Jan Luiken en Camphuysen de beleving van deze eenzaamheid in hun poëzie den afgeschaft Zelf onder woorden brachten. Maar paald een exempel fel voorstander geweest van de anti-confessionele inzich ten van Boreel. De belijdenis achtte hij van geen waarde en het leraarsambt_ diende te wor- verdraag- Jck prank uw schouders in balijnen in doecken en in diere kant En doe in soet verschiet verschijnen ook figuren van het tweede plan zaamheid. verfoeit hij de onver- Uit Rijnsburg. hebben in hun werk zuiver het traagzame preken in de officiële Rijnsburger Collegianten rtreoen naar de vernieuwing die STSSTkA hl,! Ï2i£f te geven. vrije „tong de merkwaardigste dellijke inwerking van de „extra- de kerk toch niet Moderne literatuuronderzoe kers menen evenwel reeds In „De Duytse Lier" aanwijzingen te zien voor een Inkeer, zodat de be keringsgeschiedenis mogelijk wat gechargeerd ls door de biograaf. In zijn tweede bundel „Jezus en de ziel" heeft Luiken in ieder geval geheel met zijn vroegere leven gebroken. Zijn groot en oorspronkelijk talent heeft hem de behoed voor gelegenheidspoëzie, bij- Een begeerte kent Luiken nog nde maar: het opgaan van de ziel in God zoals de druppel water die in el- rode wijn geplengd wordt, zich- iheel verliest voor wat smaak, reuk en geur betreft, zo volkomen moet de ziel ook „in Mozaïek vinden we een voor treffelijk boekje door de toon, waarop het is geschreven, door de aanpassing van de verhalen aan het gewone leven van alledag. Heilssoldaten in het bijzonder verstaan de kunst voorvallen uit het dagelijkse leven in een gees telijk vlak te trekken en op die manier te dragen. Mijn vrouw en ik schrijft lt.-commissioner W. F. Palstra waren eens op reis, en omdat we verkleumd en ver stijfd waren keken we uit naar een gelegenheid, waar we een kop warme koffie zouden kunnen ge bruiken, Ineens ontdekten we een kiosk, langs de kant van de weg en opzij een bord met de hoop volle aankondiging: De koffie is klaar! We stopten de auto en stapten op de kiosk af. Maar groot was onze teleurstelling toen we bemerkten, dat de kiosk was gesloten. De tent was dicht Sindsdien is: „de koffie is klaarmaar de tent is dicht, bij mij thuis een standaard-uit drukking geworden. We duiden er alles mee aan, dat de naam heeft iets goeds te zijn of te bicden, zonder dat de werkelijkheid daar achter staatZou ik in dit ver band mogen wijzen op de grote verantwoordelijkheid van ons al len, die zich christenen noemen? Ergens in de bijbel vinden we een aanklacht tegen een ganse gemeente: Gij hebt de naam, dat gij leeft, maar gij zijt dood Wij mogen de ere-naam christe nen dragen. Dat houdt in, dat wij de hoogste normen huldigen voor ons persoonlijk leven en voor de omgang met onze medemensen, dat de Geest van Hem, aan Wie wij onze naam ontlenen, ons be zielt en leidt in al ons doen en laten". Braambos Achtendertig ..gedachten van Heilssoldaten" zijn in Mozaïek neergelegd. Het zijn maar korte gedachten. In druk slechts enkele pagina's lang. Maar er zijn ju weeltjes onder, gedachten, die di rect aanspreken en tot denken dwingen. En naast deze gedachten zijn in het in pocketvorm verschenen boekje enkele gedichten opgeno men. Als we de ruimte hadden zouden we ze afdrukken. Maar nu slechts een strofe uit „Voor mij geen braambosvhn envoy H. Smallegange: „Gij hebt voor mij geen braambos aangestoken, En ook geen letters in 't graniet ge hakt; 't Program van alledag werd niet doorbroken Er was geen schokkend speciaal con tact En tozh, o God, ben 'k aan Uw wil gebonden, Toch hebt G' Uw koers mij voluit aan gezegd: Gij hebt tot in minu ten en seconden Op heel mijn repertoire beslaggelegd". Van Mozaïek kan worden ge zegd: De koffie is klaaren de tent is open. Thomas wordt naamgever van nieuwe kerken By de naamgeving van kerken duiken soms namen op, die men nooit eerder by een kerk hoorde. Zo kreeg dé noodkerk, die de ge reformeerden te Ryswyk als der de bedehuls hebben geopend, de naam „Licht der Wereld-kerk". Of dergel yke namen, hoe zinvol ove rigens, navolging vinden, staat nog te bezien. Erg gcmakkeiyk hanteer baar zyn ze niet. Veel gunstiger staat het met na men van apostelen en evangelisten. Vóór 1940 werd praktisch alleen de apostel Paulus vernoemd. Thans ko men vele andere aan de beurt. Jo hannes heeft al diverse kerken op zyn naam staan. Mattheüs heeft er één, Marcus twee en Lucas twee. Naar Petrus zyn tot heden drie ker ken genoemd waarvan één oude, die deze naam in de voorreforma- torische tyd al droeg naar An dreas reeds vyf. Toen enkele jaren geleden te Nymcgen een nieuwe hervormde kerk Jclaar kwam in een wijk juist op de greiis van Nijmegen en Hees, vond men voor dit twijfelgeval geen naam beter dan Thomaskerk. Blijkbaar moesten velen er aan wennen, dat naar deze apostel een kerk ging heten. Vorig jaar be sloot men de nu in aanbouw zijnde hervormde kerk te Zeist eveneens naar Thomas te vernoe men. De papieren van de apostel gaan omhoog; thans geeft de ker- keraad van Enschede aan de weldra te bouwen hervormde kerk in het Stadsveld deze naam. De vrijlating van Powers - Heeft Russisch gebaar sym bolische betekenis - Blaffende honden bijten niet. DE meest spectaculaire ge beurtenis van dexe dagen was de vrijlating van de Ame rikaanse U-2-plloot Francis Ga ry Powers, die op 1 mei 1960 boven Swerdiovsk in de Sowjet- unie zodanig in moeilijkheden kwam te verkeren, dat hij tot landen werd gedwongen. Geheel onverwacht kwam deze vrijla ting niet. In feite is het zo. dat zij later ls gekomen, dan in 1960 algemeen werd aangenomen. Na het proces, waarin Powers tot tien Jaar werd veroordeeld, was er reden om te veronderstellen, dat Chroesjtsjef Powers zo spoe dig mogelijk zou gebruiken als pion in de koude oorlog. Dit hield tn. dat de verkiezing van John F. Kennedy tot president van de Verenigde Staten als op volger van Dwlght D. Eisenho wer de Rnsslsche premier reeds aanleiding zou kunnen geven, Powers naar de Verenigde Sta ten te doen terugkeren. Dit Is dus niet onmiddellijk gebeurd: Kennedy ls al langer dan een Jaar aan het bewind en er ts ln die tijd heel wat gebeurd. En er Is nu dan ook reden om ilrh af te vragen, waarom Chroesjtsjef Towers niet eerder heeft vrijge laten. Hoe ging het Wat de noodlanding van de U-2 betreft was op het ogenblik dat we dit schreven nog niet be kend. wat Powers daar bij zijn terugkeer in de Verenigde Sta ten zelf over heeft gezegd. MaBr het is zeer waarschijnlijk, dat de Russische lezing, als zou de U-2 op zeeï grote hoogte door een raket zijn neergehaald, de finitief zal worden tegengespro ken. Als dat inderdaad het geval is. blijven er twee mogelijkhe den over: in de eerste plaats kan de U-2 motorstoring hebben ge kregen, waardoor zij tenslotte zoveel hoogte verloor, dat zij binnen het bereik kw^m van af weergeschut of straaljagers. Bij zonder groot is deze mogelijk heid evenwel niet, omdat alge meen bekend is. dat de U-2 zeer langdurig met uitgeschakelde motor kan vliegen. Was dit laat ste niet het geval, dan zouden vluchten dwars over de Sowjet- ume niet mogelijk zijn geweest omdat een licht vliegtuigje als de U-2 nooit de grote hoeveel heid brandstof zou kunnen ver voeren. die daarvoor nodig zou zijn geweest. Rest een andere mogelijkheid, waarmede ernstig rekening moet worden gehouden. Sabotage Die tweede mogelijkheid is: sabotage Het was ook de Ame rikanen bekend, dat de Russi sche geheime dienst op de hoog te was van de vluchten, die Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen boven Russisch grondge bied maakten. Chroesjtsjef heeft er zelfs wel eens openlijk zijn gal over uitgespuwd, maar nam geen maatregelen om de Ver. Staten te dwingen, de vluchten tc beëindigen, omdat hij daar mede erkend zou hebben, on machtig te staan tegenover be doelde geheime vluchten. Pas wanneer de Russen er in zouden slagen, zo'n toestel neer te ha len en de piloot levend in han den te krijgen, zou een dergelij ke geruchtmakende stap moge lijk zijn. Het Is dus niet gewaagd te veronderstellen, dat de U-C als gevolg van sabotage boven Swerdiovsk in grote moeilijkhe den is gekomen en een noodlan ding moest maken, nadat zij al dan niet door afweergeschut of door het optreden van straalja gers tot landen werd gedwongen. Verwacht Aangenomen mag worden, dat de Russische geheime dienst op de hoogte was van de vlucht, die de U-2 moest maken en dat zij kans heeft gezien, een van haar agenten „iets" in of aan het toestel te doen aanbrengen, voordat het de grote sprong van Turkije naar Noorwegen ging wagen. Het kan haast niet an ders. of de U-2 met Powers aan boord werd in de Sowjetunie verwacht. Het onderscheppen van het vliegtuig kwam zo vol komen in de kraam van Chroesj tsjef te pas. dat het element van verrassing bijna uitgesloten moet worden geacht. Men weet, dat Chroesjtsjef het U-2-incident gebruikte om de Parijse topcon ferentie (waar dc Russische le gerleiders grote bezwaren te gen hadden» te laten mislukken, voordat zij was begonnen en om volledig met president Eisen hower te breken, wiens tweede ambtsperiode pas negen maan den daarna zou aflopen. Dit optreden van Chroesjtsjef paste volkomen in diens voortdu rend streven, dc buitenlandse politiek van de Ver. Staten in een kwaad daglicht te plaatsen, verwijdering te veroorzaken tus sen de drie grote westelijke mo gendheden en zodoende As Navo tc verzwakken. Het was echter ook voor binnenlands gebruik bestemd. Onder druk Algemeen wordt aangenomen, dat er een regeling Voor de Ber- lijnse kwestie in de lucht zat. toen in mei 1960 in Parijs de topconferentie over het Duitse probleem zou worden gehouden. Het was echter eveneens duide lijk geworden, dat er in Moskou fel verzet was gerezen tegen dit voornemen, dat aan Chroesjtsjef werd toegeschreven. Voor in kringen van de legerleiding was men van mening, dat de veilig heid van de Sowjetunie door een dergelijke regeling in gevaar zou worden gebracht. En de po litici, die tot de tegenstanders 'van Chroesjtsjef behoorden maakten een dankbaar gebruik van dit verzet uit een onver dachte hoek. Ook rood China fulmineerde tegen een compro mis inzake Berlijn en Chroesj tsjef moest wel naar een ge gronde reden gaan zoeken, om van die topconferentie af te ko men en de protesten te doen En nu een van de twee: óf de U-2 vloog hem als het ware als een gebraden vogel in de mond óf het L-2-incldent werd met ge bruikmaking van het wapen der sabotage door de Russen in scè ne gezet (waarbij men zich ver volgens weer zou kunnen afvra gen. of dit in opdracht van Chroesjtsjef of wat minder waarschyniyk is op eigen .initiatief van de legerleiding ge beurde om dc premier voor een voldongen feit te plaatsen). Tegenvaller Hoe dan ook. Powers heeft een belangrijke rol gespeeld, zowel in de interne machtsstrijd in de Sowjetunie. als in de koude oorlog tussen Oost en West. Die rol was al lang uitgespeeld en voor de Amerikanen was het al leen nog maar de vraag, wan neer Chroesjtsjef het nuttig en wenselijk zou oordelen, zich van Powers te ontdoen. Dat is nu blijkbaar het geval. Vorig jaar heeft de Russische premier Po wers nog achter de hand gehou den. omdat hij dacht, de nieuwe president van de Verenigde Sta ten te kunnen intimideren en op voordelige voorwaarden compro missen te kunnen sluiten, zonder dat hij zelf concessies zou be hoeven te doen. Dit laatste is de grote tegen valler van Chroesjtsjef geweest. We hebben het al vaker betoogd en we willen het nu nog eens onderstrepen: de Russische pre mier heeft vorig jaar heel dui delijk begrepen, dat de Ver. Sta ten onder Kennedy minstens even vastberaden zijn kernwa pens te gebruiken om de vrij heid van de niet-communistische wereld te verdedigen, als onder Truman en Eisenhower het ge- En als hij thans inderdaad za ken wil doen, betekent dat niet dat het Westen nu de handen in de schoot kan leggen en maar rustig behoeft af te wachten, welke regeling de Russen ten slotte zullen aanbieden. Integen deel. Het zal er nu eens te meer op aankomen, een blijvende de monstratie van vastbeslotenheid als die van vorig jaar inzake Berlijn te geven. Symbolisch Het is niet onmogelijk, dat de vrijlating van Powers voor de Russen een symbolische bete kenis heeft. nl. dat zij wat hun politiek met betrekking tot Duitsland (inclusief Berlijn) be treft bereid zijn, de draad weer op te nemen, waar zij hem in mei 1960 hebben afgebroken. On danks de speldeprik-politiek in de luchtcorridors. die men slechts als afleidingsmanoeuvres moet zien. zijn er tekenen, die er op wijzen, dat Chroesjtsjef naar een of andere regeling zoekt, dat hij zich daarbij niet langer stoort aan de wensen, die de communistische zetbazen in Oost-Berlijn er op na houden en dat hij vooral streeft naar een Chrojesjtsjef is weer wat van plan. maar voorlopig biyft het nog een raadsel, wat het Is en hoe ver hij wil gaan. onderonsje tussen de Sowjetunie en West-Duitsland. Aanvankelijk zal wanneer er inderdaad sprake van toena dering zal zijn de Russische premier zijn eisen zo hoog mo gelijk stellen en er niet voor te rugschrikken, dreigementen uit te spreken. Maar blaffende hon den bijten niet en de nederlaag, die Chroesjtsjef vorig jaar heeft geaccepteerd door ook Oost- Berlijn geheel achter het ijzeren gordijn te trekken. In plaats van zijn dreigementen uit tc voeren met betrekking tot dc positie van West-Berlljn, is er om de juistheid van deze veronderstel ling aan te tonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 14