BREDA krijgt een Cruises mr jenteren paardenhotel Flieinup Cciilsrljt (ümirnnl Als uitvloeisel van een nieuw soort „recreatie" Groot enthousiasme in Engeland voor de reizen van de Dunera ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 Schoolreizen naar Griekenland, Italië, Scandinavië en Rusland Ideaal voor rondtrekkende ruiters Tegelijk met dit bericht k\yam uit Engeland de me dedeling dat de British India Steamship Com pany, die verleden jaar het motor schip Dunera ge heel en al voor „jongenscruises" inrichtte, met de ze proef zo bijzon der veel succes heeft gehad, dat zij thans ook het troepenschip Devonshire voor hetzelfde doel zal laten verbouwen. Toen de directie van de „Ne derland" haar besluit nam, was zij zonder twijfel ook op de hoogte van de werkelijk verrassende resultaten van het initiatief der Engelse Maat schappij. Sedert de Dunera in de lente van het vorig jaar als „kinderschip" in gebruik ge nomen werd, heeft men er niet minder dan 10.000 scholieren mee vervoerd! Op 12 april 1961 vertrok de Dunera met 800 Schotse scho lieren voor de eerste dertien- daagse cruise naar La Coru- na, Gibraltar en Lissabon. Had den de directeuren van de British India Steamship Com pany niet over het nodige ide alisme beschikt, dan zouden zij er stellig niet aan begon nen zijn. Naar het heet, heb ben enkele Engelse onderwijs- experts hen „omgepraat" om met dit soort reizen te begin nen. De Britse Regering zeg de een subsidie van 5 pet. op de kostprijs toe- Op de eerste reis volgde een aantal cruises naar Scandinavië, Hamburg en Amsterdam. School Terwijl de reizen van het Nederlandse schip als „leer zame vakantiereizen" bedoeld zijn, liggen de cruises van de Dunera toch voor een groot deel op een ander vlak. De Du nera is namelijk min of meer een „drijvende school". Er zijn acht klasselokalen aan boord, waar de jonge zeerei zigers dagelijks hun gewone schoollessen krijgen. Zoveel mogelijk neemt men gehele klassen mee, met de onderwij zers en de leraren er bij. De Dunera vaart nu het ge hele jaar door. Op 22 januari begon de eerste dertiendaagse cruise, die de jeugdige deelne mers naar Napels, Palermo. Malta, Dubrovnik en Venetië bracht. Zowel jongens als meis jes kunnen deelnemen aan de reizen, die in de folders aan geprezen worden met de slag zin ..There Is Nothing Finer Than an Oceanliner". De kin deren slapen in slaapzalen; er zijn er 37 aan boord, met plaats voor acht tot veertig personen. Voor de leerkrachten en de groepleiders zijn eerste klas- hutten beschikbaar. In de eetzaal heeft men het cafetaria-systeem Ingevoerd Voor het vermaak is van alles aan boord; een lounge met een jukebox en een bibliotheek, een theaterzaal met 300 plaatsen, waarin ook films vertoond kun nen worden, een sportdek en een zwembad. Behalve de Dovengenoemde havensteden zijn dit jaar ook Marseille,, Palermo. Piraeus. Casablanca. Leningrad. Stock holm. Helsinki en Barcelona opgenomen in de meer dan twintig zeereizen, die het schip tot december met kinderen zal maken. Niet onaardig voor schoolreisjes, nietwaar? Niet goedkoop Ja, en nu vraagt u natuur lijk. hoeveel dat wel kost. Wij moeten zeggen, dat het niet goedkoop is. De minimumprijs gen bedraagt per kind onge veer driehonderd gulden. Er is echter gebleken, dat er in En geland genoeg ouders te vin nen zijn, dia hun kind of hu kinderen voor dat bedrag aan een der ..educational cruises- willen laten deelnemen. Hier boven werd reeds opgemerkt, dat men zoveel mogelijk gehe le klassen meeneemt: er werd ons medegedeeld, dat de school fondsen over „extra potjes" be schikken. waaruit eventueel bij gepast kan worden, indien het bedrag voor enkele ouders te hoog mocht zijn... Intussen heeft de British India Steam ship Company nu ook besloten om tegen een extra lage prijs P korte reizen met kinderen r de Shetlands Eilanden en Hebriden te maken. Orde scholen, treft boord aan. Er worden zelfs ci. fers gegeven voor het opru. men van de slaapzalen, fdit op ruimen is het enige corvee- werk, dat de kinderen te doen hebben». Verder wordt onder de jeugdige reizigers prijzen tien uur moeten alle jeugdige passagiers in bed liggen Naar wij vernamen, is de Engelse maatschappij eventu eel ook bereid een groep Ne derlandse kinderen op reis mee te nemen. De plannen konden echter nog niet verwezenlijkj en zal voorlopig al niet minder dan 24 boxen tellen. Dat is wel nodig, daar er al onmiddellijk een aantal gegadigden voor is uit Bre da zelf. Alleen leden van „De Ba ronie", die thans over te weinig of helemaal geen stalruimte be schikken. De vereniging koopt wel is waar ten behoeve van haar le den het voedsel voor de die ren in, maar de heer Daams en een stalknecht nemen het voede ren, drenken en de verdere ver zorging voor hun rekening. Daar komt nog iets bij. Ruiters van buiten Breda, die er straks prijs op stellen, hun paard enige dagen of weken in „De Kogelvanger" in pension te doen. en zelf eigenlijk ook wel hier in pension zouden willen gaan, krijgen daartoe over enige tijd net zo goed de gelegenheid. Daar toe zal op het café-restaurant nl. een aantal hotelkamers worden gebouwd. Waaruit dus voldoende blijkt, dat men moeiten noch kos ten wil sparen, om iets goeds tot stand te brengen. Als eenmaal al les gereed is, kan de heer Daams zich erop beroemen, dat hij de enige ondernemer als zodanig in de provincie Noord-Brabant is. Of hij ook de enige in heel Ne derland zal zijn kon hij ons niet met zekerheid zeggen. De heer Sanders wees er voorts op. hoe het bestuur van „De Ba ronie" er voortdurend op uit is, voor haar leden wedstrijden te or ganiseren, wandelritten, rallypa pers, slipjachten e.d.. waaraan soms ook leden van rijverenigin- gen buiten Breda kunnen deelne men. Geen leden van ..landelijke ruiterverenigingen" echter, welke verenigingen een ander karakter hebben en daarom ook een eigen organisatie. „De Baronie" heeft wèl herhaaldelijk contact met de Rotterdamse Rijsociëteit in Kra lingen wier leden gaarne en veel vuldig ontspanning zoeken in Bre da en hier ook op diverse wed strijden plegen uit te komen. Instructeur Voor degenen in Breda, die lid worden van ..De Baronie", maar van paardrijden nog weinig be grip hebben, heeft zich een ge- fiensioneerde officier, de oud-cava- erist J. J. Deurloo beschikbaar gesteld, om hen die sport te leren. Hij bracht ons onder de aandacht, dat iedere leermethode zonder instructeur ten dode is op geschreven. Voorts wees hij er op, dat zij, die geen liefde voor een paard hebben, geen ge duld bezitten-onder-alle-omstan- digheden, flinkheid van karakter niissen en niet zelf een voorbeeld zijn van netheid in houding en varu nauwgezetheid, nimmer de paardesport moeten gaan beoefe- „Tot de eerste beginselen van het rijonderricht behoort o.m. het geven van vertrouwen aan de rui ter", aldus de heer Deurloo. „Het onderrichten van de jonge ruiter stuit in het begin meestal af op onberedeneerdheid en onwillekeu rige tegenstand van zijn zenuw en spierstelsel, wat stijfheid ten gevolge heeft. Deze algemene fou ten moeten daarom bestreden worden, door zo'n pasbeginnende op luchtige en vrolijke wijze le- nigheidsoeïenHfgen op het paard te laten doen. Hiertoe- behoren het draaien of „rollen'* van het hoofd, het zwaaien met één arm, het draaien van het bovenlijf naar links en naar rechts, het bui gen van het bovenlijf naar links en naar rechts, het voorover bui gen van het bovenlijf, het heffen van de dijen, het brengen van een been over de hals van het paard, het „rollen" van de linker- en rechterdij, het zwaaien van het onderbeen vanuit de knie, en het buigzaam maken van het en kelgewricht." „Hoe lang het duurt", zo zei de heer Deurloo ons desgevraagd, „alvorens men al deze zaken mees ter is, hangt af van allerlei fac toren, zoals de leeftijd van de ruiter, zijn moed en doorzettings vermogen en vooral zijn structuur. Vorderingen zijn nooit het gevolg van de bewegingen „an sich", volwassenen als kinderen, vertel de men ons nog, dat zich onder de leden van „De Baronie" heel wat dames bevinden, 's Winters lijkt het zelfs wel, of de dames in de meerderheid zijn. Dat komt echter, omdat de meeste manne lijke ruiters overdag verhinderd zijn in de stijgbeugel te stappen en het 's avonds te vroeg donker is. Het zijn dus in de winter vnl. de vrouwen, die h^t paard in con ditie-houden, terwijl zomers de heer des huizes daarvoor zorg Hoe koopt men nu een paard en wat kost het? zorgsmaatregelen, nog in 20 van de 100 gevallen mistast. Dan is het zaak, het dier van de hand te doen en opnieuw z'n geluk t* beproeven. 't Is met 't kopen van paarden net als met het kopen van een tweedehands auto: trots het des kundige onderzoek zit je soms nóg in de boot. En voor dit feit kan men komen te staan zowel bij het kopen van een ingereden (afgericht) paard als bij het ko pen van een „groen" paard. Het africhten van een paard neemt doorgaans twee jaar in be slag en het leren berijden van een paard vereist gemiddeld 40 4 50 lessen van een uur. Sporadisch Ongelukken doen zich maar spo radisch voor, tenzij men er zelf om vraagt door zich veelvuldig vlak achter een paard op te hou den. Alleen bij het zware werk, zoals het willen nemen van zeer moeilijke hindernissen, gebeurt wel eens wat. Doch ook daar loopt het met de valpartijen veel al wel los, doordat tot iedere goe de ruiteropleiding ook het leren vallen behoort. Zoals bij de judo- sport. Ik heb het één keer meege maakt, aldus de heer Sanders, dat ik eep smak maakte, maar de omstandigheden waren er dan ook naar. Het gebeurde met een Engelse volbloed, die ik pas van een boer had gekocht hoewel ik wist, dat het dier volkomen ver keerd behandeld was. Het dier was kwaadaardig geworden, maar ik had schik in zijn bouw en hoop te met een goede behandeling er weer een uitstekend rijpaard van te kunnen maken. Dat lukte me inderdaad. Toen ik er evenwel op een avond mee door de bossen reed, kwam er plotselmg een gro te jachthond om een hoek gerend, die in volle vaart tegen de borst van m'n paard opsprong. Een se conde later dook ook de jager op, met het geweer in de aanslag nog wel, daar hij meende, dat er een ree in aantocht was. Het paard wierp van de schrik de voorbenen hoog in de lucht en deed dat met zóveel kracht, dat ik vijf meter verder tussen het struikgewas terecht kwam. Daar ik gelukkig wist hoe ik vallen moest, kon ik zonder enig letsel weer overeind krabbelen en naar de stal wandelen, waar m'n paard i stond te wachten.. Kosten De op die bewegingen worden uitge- „zit' Zodra men de ruiter het ver eiste vertrouwen heeft bijgebracht, moet men hem leren die houding te verkrijgen, die het mogelijk maakt het onderricht snel voor uit te brengen. Zo moet hij bij voorbeeld nog leren, dat hij zich in het zadel houdt door de „zit". Hieronder verstaat men de eigen schap, om in alle omstandigheden zijn evenwicht te bewaren, hoe de bewegingen van het paard ook mogen zijn." „Met dat al", zo zei de heer Deurloo, „zult u begrijpen, dat wanneer op een ingereden paard steeds een onervaren ruiter komt, dus iemand die geen kennis heeft „Om met het laatste te begin nen," aldus de heer Sanders, „bij ons lopen er van 1000 en van 4000 a 5000 rond. En de po ny's variëren van ƒ300—ƒ1000. Wanneer men zich een paard wil aanschaffen gaat men op stap met een kenner, die hoofdzakelijk moet oordelen naar het exterieur of de bouw van het paard. Er wordt dan nog een veearts bijge haald, die hart, longen e.d. con troleert, waarna men als dat allemaal in orde is toch nog maar moet afwachten of men een goede of een slechte koop heeft gedaan. De praktijk heeft geleerd, dat men, ondanks al die voor- het ook nog vaak ruw optreedt, paard wordt verpest. Soortgelijke moeilijkheden doen zich nogal eens voor bij pony's, daar de meeste jongelui nog niet in staat zijn, een zeker over wicht op die paardjes te krijgen. En juist dit overwieht is zo be langrijk. Gelukkig echter, dat een pony over het algemeen gemak kelijk iets leert". Hiermee komen we intussen op een heel ander terrein, nl. dat van het africhten van 't paard, waar over de heer Deurloo ons even eens nogal wat wist mee te de- Ofschoon het te hem op de voet te volgen, wil len we toch ook nu de voornaam ste dingen aanstippen. Zo kan men met dit werk reeds begin nen als bet dier twee jaar oud is. Doch als het een paard van zes of zeven jaar is. kan men er nog wel een rijpaard van maken. Gesteld natuurlijk, dat het over de noodzakelijke eigenschapQcn beschikt. En dat africhten moet uiteraard geschieden door een er varen ruiter. Deze laat het paard eerst eens rustig stappen, dan in een drafje lopen, wendingen ma ken enz. Daarbij bedient hij zich van een aantal zgn. teugelhulpen, waaruit het paard moet leren be grijpen wat van hem wordt ver langd. Voorts maakt de ruiter ge bruik van z'n gewichtshulp. het geen wil zeggen dat hij wat naar voren gaat zitten of wat naar achter, of wat naar rechts als het paard naar rechts moet. Dan beschikt de ruiter nog over beenhulpen, waarmee bepaalde manoeuvres met de kuiten wor den bedoeld, om bijv. het paard een voorwaartse beweging te ge- En tenslotte kan de ruiter zich bedienen van bijkomende hulpen, als sporen, een karwats, de tong slag (een bepaald geluid maken De grote scheiding en De reis naar Venus De grote schelding en De reis naar Venus door C. 8. Le wis. Carlllonreeks, uitgave W. ten Have, Amsterdam. De bekende schrijver van „Brie ven uit de hel", C.' S. Lewis zoekt telkens andere vormen om zijn gevonden geloof uit de dra gen. Reeds voor de eerste raket het hemelruim ingezonden werd gebruikte hij de „science fiction" in de dienst van het evangelie. In de Carillon pocketreeks van Ten Have is nu een herdruk ver schenen van „Reis naar Venus", het tweede deel van een trilogie, waarvan ieder boek eigenlijk toch ook weer op zichzelf staat. Le wis probeert via het medium van een spannend „science fiction" verhaal enig doorzicht te geven in de strijd tussen engelen en de monen om het bezit van aarde en heelal. „De grote scheiding" biedt ook een zekere vorm van „science fic tion", maar is kennelijk een droom, waarin twee werelden, de vallei van de schaduw des doods en de vallei van de schaduw van de hemel met elkaar geconfron teerd worden. Het boek beschrijft de ontmoeting van „behoudenen" en „verlorenen". Ook dit boek is in een pocket-herdruk verschenen en is een waardige pendant van „Brieven uit de hel". Ging het :n dat boek om de vergeefse de monische poging een ziel voor de hel te behouden, in dit boek wordt op indringende wijze ge toond, waarom mensen verloren gaan, waarom zij zich niet voor God willen buigen. Duidelijk blijkt hoe moederliefde verkapte zelf zucht kan zijn, hoe zelfs een bis schop de Waarheid kan vergeten om de zucht naar het zoeken van de waarheid, hoe zucht naar roem tot verderf kan leiden. Hoewel Le wis een uitgebreide serie „strui kelblokken van de hel" beschre ven heeft is de boodschap van het boek duidelijk. De mens kan alleen God zien, als hij van zich zelf wil afzien. iiiiiiiiliiiiiiiiliiiililiiiiiiiiiinii Voor het opruimen van de slaapzalen worden cijfers gegeven, dip iedere dag op een bord worden bekendgemaakt. Zoals steeds meer mensen voor hun plezier een autootje erop na gaan houden, zo schijnt ook het aantal dergenen, die zich voor louter genoegen een paard aanschaffen, voort durend toe te nemen. Dit heb ben we althans begrepen uit een gesprek, dat we onlangs mochten hebben met enkele he ren te Breda, alwaar 8 februa ri van het vorig jaar de rui- tersportvereniging „De Baro nie" werd opgericht een ver eniging, die nu al 130 leden telt en 30 grote paarden plus zo'n 40 pony's omvat. We ontmoetten die heren in de buurt van het café-restau rant „De Kogelvanger", Galder- seweg 55 dat is halverwege BredaCentrum en het Belgi sche plaatsje Meerseldreef waar wij vol interesse tal van jeugdige ruiters gadesloegen. Tien jaar geleden liet de heer L. Daams. zelf een liefhebber van paarden, hier, aan de rand van het Mastbos en nabij de Ul- venhoutse en Chaamse bossen, een architectonisch fraai gebouw tje zetten, dat van lieverlede be langstelling ging ondervinden van rondtrekkende paardrijders, en zo het karakter kreeg van een centrum voor de ruitersport. Voor al toen als voorloopster der vereniging „De Baronie" een kleine kerngroep van individuele Bredase ruiters besloot tot stich ting van een comité, om contact te zoeken met ruiters elders, wed strijden te organiseren enz. enz. Nadat „De Baronie" was ge sticht en koninklijke goedkeuring had verworven, zomede een in structeur en een vlak naast „De Kogelvanger" gelegen stuk ge meentegrond als oefenterrein, kon scheiidene midden- stanlders de ontdek king gedaan, wélk een grote ontspan ning het paardrij den biedit. Als je tenminste de kunst van het rijden ver- s'nat. Vandaar dat zij, die eenmaal rij den kunnen, blij ven rijden, tot hun dood toe. En nu heeft Breda het voorrecht, dat het over een prachtige, natuurrijke omge ving beschikt, di:e zich bijzonder voor het paardrijden leent. Daarom wenst al menig rui ter uit Rotterdam. Dordrecht etc. zijn vakantie of weekend in Breda door te brengen. In vele gevallen zou hij het echter pas ideaal vin den, als hij niet alleen voor zich zelf. maar ook voor zijn paard een goed onderdak zou kunnen krijgen. Daarop nu is het streven van de heer Daams gericht Tot dusver werden die paarden met veewagens hierheen gebracht. Dan gingen^de^ ruiters met hun vonds moesten deze weer per auto naar huis, respectievelijk naar hun manéges in de steden worden getransporteerd. Als straks echter „De Kogelvanger" verrijkt is met een paardenhotel, is de mogelijkheid geschapen voor een langer en prima verzorgd ver blijf van ruiter én paard in de natuur van Breda". Aanpak

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13