ïlicuiue £eilt$rJ)e GToitrant Staat wint kort geding over uitzending naar Nw-Guinea Commentaar Kennedy werkt vastberaden voor oplossing geschil Officier van justitie krijgt berisping Reizen in burger is geen „vermomming Emigratie Engelien „was niet onjuist" Langdurige gesprekken over Nieuw-Guinea GJemi weer de ruimte niet in WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12404 CHRIST ELIJK-NATIOIS AAL DAGBLAD „Stantvatticli if ahrblmn myn bert ia Ugtjeospotl" Pauze in overleg met Algerijnen Zie pagina 7 Nieuw-Guinea laten reizen. Ook de vermelding „rijksambtenaar" in hun pas is geoorloofd. Dit heeft de rechtbank in Den Haag vanmorgen verklaard, uitspraak doen de in een kort geding, dat door de vader van een dienstplichtige tegen de staat was aangespannen. De vader van de dienstplichtige militair, de heer Lindeman te Amster dam, had namens zijn zoon geëist, (Van onze parlementsredactie) U'NGELINE Egberts wist eigenlijk niet precies wat zij wilde. Aan de ene kant wilde zij hier blijven, aan de andere kant was zij zeer aan het gezin gebonden. De indruk bestond, dat de moeilijkhe den rond haar zeventienjarig persoontje vooral werden veroorzaakt door haar aanstaande schoonfamilie. Minister Beerman haalt het bo venstaande aan uit een rapport van een maatschappelijk werkster van Pro Juventute Rijnland. Hü verstrekt deze gegevens aan het liberale Tweede-Kamerlid, mr. Berkhouwer, die in het vertrek van het meisje naar haar geëmi greerde ouders aanleiding had ge vonden. de bewindsman van jus titie enkele vragen te stellen. Mr. Beerman deelt mee, dat een groot aantal instanties met de moeilijkheden rond Engeline be- nibeienis hebben gehad. Zij waren unaniem van oordeel, dat het re delijk was, dat het meisje met haar ouders naar Australië zou' vertrekken. Kort voordat de ouders met hun overige negen kinderen emigreer- len, onttrok Engeline zich aan het ouderlijk gezag. Nadat de ouders waren vertrok ken. meldde Engeline zich bij de kinderpolitie in Leiden. Deze heeft daarna onmiddellijk contact ge zocht met de Raad voor de Kin derbescherming in Den Haag. Het meisje werd. in overleg met haar oom. geplaatst in een tehuis aan de Keizersgracht in Amsterdam. Vandaar uit is zij op 7 februari door haar oom, die op zijn verzoek was vergezeld door de kinderpo litie te Amsterdam, naar Schiphol gebracht. Nieuws in Minister Beerman schrijft, niet te gelo ven. dat de wijze van transport en dr inscheping van het meisje onjuist ziju geweest. Het ligt niet op zijn weg, zu ineent hij. te beoordelen, in hoeverre het meisje zich al dan niet vrijwillig aan boord van het vliegtuig begaf. Het komt er op aan, schrijft hij, dat voldaan werd ean het gerechtvaardigd verlangen van de ouders van het meisje. Aan hèn stond ter beslissing, of hun minderjarige doch ter hier mocht blijven of niet. (Zie voorts pagina 7) dal diens paspoort met de aanduiding „rijksambtenaar" zou worden vernie tigd en dat een nieuw paspoort zou worden verstrekt met een foto, waar op hij in militair uniform zou staan Voorts zou zijn zoon in uniform moe ten reizen en in het bezit moeten zijn van zijn militaire identiteitskaart. In de dagvaarding was een dwangsom van vijftien miljoen gulden gevor derd. Mr. R. Prins, vice-president van de rechtbank in Den Haag, voor wie het kort geding diende, verwierp al deze eisen en stelde de staat op alle pun ten in het gelijk. „Het Is het goed recht van de staat, zijn dienstplichtigen op de voorgenomen wijze naar Nieuw-Guinea te vervoeren en geen vijand zal deze dienstplichtigen eventueel als spion kunnen behandelen. De rechtbank heeft geen onregelmatig heden in deze zaak kunnen constateren. Een uitspraak over het beleid van de staat komt haar niet toe". Dit heeft mr. Prins onder meer overwogen, voordat hij in het kort geding een uitspraak deed ten gunste van de staat. Ten onrechte heeft de eiser, de heer Lindeman, gesproken over een vermom ming van de dienstplichtigen in burger- In Manokwari, in het westen van Nieuw-Guinea, krijgen Papoea's een militaire opleiding voor het vrijwilligerskorps. In een kamp zijn tweehonderd man in training. één oogopslag De Fnawda heeft erop gezinspeeld, dat premier Chroestsjef toch naar Ge- tnève zal gaan, ook al wei geren Amerika en Enge land deel te nemen aan een topconferentie medio maart. Het Westen blijft op het standpunt staan, dat een topconferentie de ont wapening werkelijk moet dienen en dat, wanneer de ze waarborg er niet is, zo'n conferentie beter achter wege kan blijven. De besprekingen, die dicht bij de Zwitserse grens aan d'e gamg waren tussen een Franse en een Algerijnse delegatie, zijn geschorst, nedat verslag gevers de aanwezigheid van de Algerijnen 'hadden ontdekt. De Zwitserse negering heeft de pers dringend verzocht het ge heime karakter van de be sprekingen in acht te ne men. Volgens de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio zullen president Sukarno en mi nister Kennedy proberen op korte termijn een op lossing te yiraden voor het Nederlandis-Indonesi sche geschil om Nieuw-Guinea. Een tweede gesprek tussen de beide politici zal zondag plaatsvinden. Aangezien de weersver wachtingen ongunstig wa ren, is de ruimtereis van John Glenn jr., die was vastgesteld op vanmiddag half twee, vierentwintig uur uitgesteld. De Ver. Naties organi seren een grootscheepse huloactie voor de ongeveer 60.000 mensen, die als ge volg van de stammenoor- log uit Roearrda-Oeroendi naar de provincie Kivoe aan de oostgrens van Kon go zijn gevlucht en daar in kampen verblijven. Vlieg tuigen zullen deze week 18 ton melk en rijst naar het gebied brengen. Bij het uitbreken van een gewapend conflict zal de taak van de overheid in de economische sector worden overgenomen door provinciale econ-mische en. Momen- waarnemende doende de organisatie. kleding tijdens hun reis naar Nieuw- Guinea. zo heet het in de overwegingen van mr. Prins. Het feit, dat de militairen niet in uniform en zonder wapens rei zen. is geen vermomming, maar een nor male gang van zaken in zulke omstan digheden. Wel meende mr. Prins dat de beroeps aanduiding „rijksambtenaar" in de pas poorten van de dienstplichtigen wellicht overbodig is en misschien weggelaten zou kunnen worden. Men kan echler niet spreken van een vervalst paspoort. In dit verband merkte mr. Prins op. dat verandering van beroep niet de verplich ting meebreivgt, een pas te laten wijzigen. Overigens Is de vermelding „rijksambte naar" voor iemand In dienst van de staat niet onwaar, hoewel misschien minder juist. Deze aanduiding behoeft echter voor de betrokkenen geen nadeel op te leveren. Mr. Prins overwoog voorts, dat de eis, dat im heit paspoort een foto van de hou der in militair uniform moet worden op genomen. niet met een wettelijk voor schrift kan worden gestaafd. De eiser heeft naar zijn mening ten onrechte ge steld. dat zijn zoon beroofd wordt van de bescherming der Rode-Kruisverdraeen. Nederland is immers met geen enkel land in oorlof? en er beslaat ook geen gewapend conflict. Als er tijdens de reis oorlog zou ont staan en de dienstolichitige in handen van de vijand zou vallen, zou er geen essen tieel verschil bestaan tussen de behande ling waarop hij. volgens de internationale verdragen, als burger of als militair recht heeft. Ten aanzien van de militaire identiteitskaart, die de Rode-Kruisver- dragen voorschrijven, verklaarde mr. Prins, dait deze eis voortijdig is. „aange zien we nog In vredestijd leven". Mr. Prins veroordeelde de heer Linde man tot de kosten van het geding, zynde 250 gulden. De advocaat van de heer Lin deman, mr. N. J. van Proosdij, kon na de uitspraak niet meteen zeggen, of hoger beroep zal worden aangetekend. Hij merkte in dit verband op. dat de staat had beloofd, de zoon van de heer I inde man niet voor 15 februari naar Nieuw- Guinea te zenden. Deze termUn loopt morgen af. In Parijs zijn gisteren acht slachtoffers begraven van de onlusten die donderdag zijn uitgebroken toen een demonstratie tegen de O.A.S. uit liep op een massaal treffen lussen politie en burgerij. De foto toont de stoet in de Avenue de Ia République, waar langs het monument voor de gevallenen werd gereden. Op de trottoirs stonden Parijzenaars in een geladen stilte vele rijen dik toe te zien. Ernstige fouten - plichtsverzuim DE officier van justitie, hoofd het arrondissementsparket Utrecht, mr. W. H. Overbeek, is schriftelijk berispt naar aanleiding van zijn optreden in het opsporings onderzoek tegen Boudewijn H., die er van wordt verdacht betrokken te zijn in de bekende Baarnse moord zaak. De disciplinaire straf van schriftelijke berisping is de betrokken functionaris opgelegd wegens plichtsverzuim, be staande in het maken van ernstige be leidsfouten. Dit deelt de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, mee in antwoord op schriftelijke vragen die het Tweede-Kamer lid, mr. Berkhouwer (lib.), in november van het vorig jaar heeft gesteld. De Utrechtse officier van Justitie was betrokken bij het opsporingsonder zoek tegen Boudewijn H., die ervan wordt verdacht te hebben deelgenomen aan de moord op de 14-jarige Theo Mast wijk in Baarn. Mr. Overbeek arresteerde persoonlijk op 9 november Boudewijn H. in het huis van de ouders van de jon gen in Baarn. Boudewijn was op 6 vember na een verhoor door de officier van Justitie uit het Baarnse politiebu reau ontsnapt. Mr. Overbeek kon de vluchteling in het huis van zijn ouders arresteren, nadat de advocaat van familie H., op advies van de vader Boudewijn. de justitie in Utrecht had gewaarschuwd. In de auto van mr. G. H. C. van Dij ken. substituut-officier van Justitie ir Utrecht, die met mr. Overbeek naai Baarn was gekomen, werd de vluchte ling naar het huis van bewaring ir Utrecht overgebracht. Ook de vader var Boudewijn H. maakte de reis mee. Het feit, dat terwijl de gezochte al in het Utrechtse huis van bewaring ondergebracht Baarnse politiemannen nog ijverig speurden, wekte destijds ver ontwaardiging. De minister schrijft dat. zoals bekend, een onderzoek werd ingesteld door de procureur-generaal, mr. J. de Zaaier Deze bracht 15 december van het vorige jaar een rapport uit over zijn bevindin gen. Op verzoek van de minister maak te ook de procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, mr. G E. Langemeijer, zijn zienswijze schrifte lijk kenbaar. De bestudering van deze rapporten leidde tot de opgelegde berisping. Hier bij werd de zeer goede staat van dienst de officier van justitie in aanmer king genomen. TJRESIDENT Sukarno en de Ame- -*• rikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, trachten volgens de Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, een snelle oplossing te vinden voor het Neder lands-Indonesische geschil over Nw- Guinea. Volgens Ass. Press heeft Kennedy's vastberadenheid meer in druk op de Indonesiërs gemaakt dan zijn argumenten. Hij heeft gisteren bijna de gehele dag gewijd aan be sprekingen met Sukarno en zijn me dewerkers. Herhaaldelijk heeft hij gewezen op de nauwe banden tussen de Verenigde Staten en Nederland en dit heeft de hoop van de Indone siërs dat zij hem ertoe zouden bewe gen de Amerikaanse regering druk te doen uitoefenen op Nederland, de bodem ingeslagen. Geen van de Indonesische politici met wie hij sprak, heeft in het openbaar kri tiek geuit op de V.S., hoewel de Ameri kaanse Zuidoostaziatische politiek in het neutralistische Indonesië dikwijls gekri tiseerd wordt. Kennedy heeft echter t i deel Prins Bemhard woonde gister avond in Den Haag de première bij van de Nederlandse marine film Mare Liberum. Hij maakte een praatje met de maker, de heer Ted de Wit. (Versla? op pagina 7) Koele stemming al wat beter zijn drukbezette programma bestemd voor representatie en het winnen van vrienden. Hij begon gistermorgen half acht alle leden van zijn militair es corte de hand te schudden en gister avond scherste hij nog met Indonesi sche autoriteiten op een banket. Tegen het einde van de dag begon de stem ming in Djakarta, waar hij opmerke lijk koel ontvangen was, iets te stij gen. Op verschillende plaatsen werd Kennedy met applaus begroet en som migen riepen „Slamat Datang" (wel De toon in de hoofdartikelen van di onder regeringstoezicht staande pers was vriendelijk. In het algemeen pleitte men voor meer begrip van de Verenigde Staten inzake Nieuw-Guinea. Mevrouw Kennedy baarde opzien door in een verkeersopstopping de an dere deelnemers aan het verkeer de hand te schudden, toen zij op weg was naar een ziekenhuis, waar zij babbelde met invalide kinderen en speelgoed uitdeelde. Militairen bewaakten de gehele route van Kennedy, maar er waren geen aan wijzingen dat zich moeilijkheden zouden voordoen. Kennedy bukte snel Hedenmorgen wist hij een gekookt el (anderen zoggen: een prop papier) dat door een jongeman In zyn richting ge worpen werd, te ontwijken door snel te bukken. Dit was in de aula van de uni versiteit van Indonesië, enkele minuten voordat hjj de studenten toesprak en juist toen hü het spreekgestoelte betrad. Drie studenten pakten de jongeman on middellijk vast en brachten hem buiten de aula, waar zij hem aan de politie over gaven. Van de zijde van de universiteit deelde men mede dat de dader geen stu dent was. Het was de eerste onvriende lijkheid sedert Kennedy gistermorgen aankwam. Later werd verteld dat het geen ei maar een prop papier zou zijn geweest, maar omstanders houden vol dat bet een ei was. Men h3d grote moeilijkheden gevreesd. Een aantal studenten had toeslemming gevraagd om geweren te dragen teneinde Kennedy te tonen, dat zij de Indonesi sche eisen inzake Nieuw-Guinea steun, den. De regering wees dit verzoek van de hand. Kennedy liet zich door het gebeurde niet van de wijs brengen en begon rustig te spreken over het onderwerp: „Ameri- ka's politiek en programma's". Na lijn rede werd hij onderworpen aan een kruisvuur van vragen, merendeels over het Amerikaanse standpunt inzake Nieuw-Guinea en het rassenonderscheid in de V.S. Wat doet Amerika? Hij was ontstemd toen iemand hem aan de tand voelde over Amerika's hou ding, indien de onderhandelingen over Nieuw-Guinea zouden mislukken. Ken nedy zeide: „Wat de V.S. doen In geval de onderhandelingen mislukken, hangt er van af, wie de onderhandelingen verbreekt. WU spannen ons zeer In n en Nederland samen te brengen. WU hebben allemaal onze onenigheden. Soms zUn wU het niet met u eens en dan weer is u het niet met ons eens. maar dat betekent toch niet dat u kan zeggen, dat de V.S. naar de duivel kun- Hy was er zeker van dat het netelige geschil door onderhandelingen zou kun- ;n worden opgelost. In zijn gesprek met de vakbondsbe stuurders heeft Kennedy gisteren nog verklaard: Vrijwel alle Amerikanen be grijpen uw positie. Ik hoop. dat u de zal begrijpen. Ook vertelde hij dat Ame rika het eerste land is geweest, dat geen toestemming had gegeven voor troepen vervoer met chartervliegtuigen Nieuw-Guinea. Deze zaak heeft vele kan ten. Onder meer is er een luchtvaartover eenkomst tussen Amerika en Nederland. Voor vervolg zie pagina 11 JN DUITSLAND hebben zich de liberaal Mende en de socialistische burgemees ter van West-Berlijn Brandt voorstander getoond van rechtstreekse besprekingen met Rusland. Van beide zijden is hieraan toegevoegd, dat hiermede slechts besprekingen zijn bedoeld en geen onderhandelingen. Men wil bovendien niet buiten de geallieerden omgaan. Wat Brandt betreft, hij is in dc oppositie. Hetgeen hij wil moge belangrijk zijn, de buitenlandse politiek in Duitsland zo. goed als elders wordt niet door dc oppositie bepaald. Op zijn best mag zij er invloed op hebben. De liberale partij echter steunt als zo danig dc regering, sinds het na de jong ste verkiezingen niet mogelijk bleek een regering samen te stellen, uitsluitend steu nend op de partij der christen-democraten. Ook van de overzijde van de Russische kant, is tevoren reeds de idee geopperd van rechtstreeks contact lussen Rusland en Duitsland. Chroesjtsjef heeft te dezen aanzien wel eens een balletje opgeworpen in dc richting van Adenauer, maar die bleek niet bereid het balletje op te vangen. Als om de toenadering gemakkelijker te maken heeft Chroesjtsjef de laatste tijd weinig gelegenheden onbenut gelaten om te laten merken, dat hij zich aan de Oost duitser Ulbricht weinig gelegen laat lig gen. Wanneer het op beslissingen aankomt, pleegt Chroesjtsjef zich geen scrupules te maken over dc communisten in de lan den waarom het gaat. De Finse commu nisten hebben hot ervaren, toen Chroesj tsjef onverholen de conservatief Kekkonen steunde, daarmede in dat land de com munisten van de eerste plaats verdrin gend. En op zijn wijze, pijnlijker wellicht nog. heeft ook Ulbricht het moeten be leven. Wat nu betreft Brandt cn Mende, men behoeft hen niet te verslijten voor vrien den van Rusland. In het bijzonder Brandt heeft tegenover Rusland van zijn onver schrokkenheid laten blijken. Maar dat Chroesjtsjef zo duidelijk getoond heeft, zich van een figuur als Ulbricht te kun nen losmaken, kan hun niet zijn ontgaan. Bovenal blijven de beide Duitslanden, nu wreed gescheiden, op elkaar aantrekken. De vraag rijst intussen, of, nu het westen reeds doende is Chroesjtsjef op de mo gelijkheid van een benadering te polsen, nu zich bovendien in de politiek van Chroesjtsjef reeds een dooi openbaart, deze eigen geluiden naar het tijdstip opportuun mogen heten. Ook al is er terstond en met klem aan toegevoegd, dat de bespre kingen met de Instemming der geallieer den gevoerd zouden dienen te worden. CrnrT) „Mam! Hebt u soms mijn pop gezien Tendens stügend stormdepressie van maandag. De kern van deze depressie lag boren Noord- Rusland. Boven de Noordzee veroorzaak te hij nog een stormachtige noordelijke wind, waarmede voortdurend koude en onstabiele lucht werd aangevoerd. Tijdens opklaringen na sneeuwbuien daalde de temperatuur de afgelopen nacht plaatse lijk tot iets beneden het vriespunt. In de komende nacht kan de temperatuur iets verder dalen omdat zowel de toind als de buiigheid zullen afnemen onder invloed van een naderbijkomende rug van hoge onder luchtdruk. Deze rug wordt gevolgd door een de- HOOGWATER SCHEVENINGEN pressie die vanmorgen bij IJsland lag. 15 Icbruarl. 0 00 vm- 12.23 n m. Deze depressie kan morgen de bewolking doen toenemen en later in het i het land wellicht wat sneeuu Het koude weer duurt daarbij De Bilt verwacht tot donderdagavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een sneeuw- of hagelbui. Tot matig af nemende wind tussen Noordwest en Noord, later krimpend naar West tot Zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt 11.15 uur). Zon en n ztn^n. het weer in europa Rapporten hedenmorgen zeven uur Donderdag 15 februari: De lancering van astronaut John Glenn voor een vlucht die hem drie maal rond de aarde zou voeren, is vandaag uitgesteld tot morgen omdat de weersomstandigheden op de Atlan tische Oceaan te ongunstig zijn. Zij ia thans voorlopig vastgesteld op donderdag tussen half één en half zeven uur Nederlandse tijd. Twen» EindtL Za.-Limb Madrid Mallorca Llaaaboo 5 -1 0.3

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1