Russen proberen visserij te automatiseren Raad Rijnsburg gaat spreken R/JN-EN VEENSTREEK over onteigeningsplannen Australië wil niet om Nw.-Guinea vechten NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 "TEN lange agenda wacht morgenavond de gemeenteraad van Rijnsburg, -*-J een agenda van 22 punten. Twee daarvan willen we als eerste noemen: de voorlopige goedkeuring van onteigeningsplannen in „West" en bij de toekomstige Van der Koddestraat B. en W. schijnen dus voort te willen gaan op de weg van voorlopige onteigeningsplannen vóórdat alles is ge probeerd om langs minnelijke weg tot overeenstemming te komen met grondeigenaren en pachters. In het college van B. en W. blijkt geen een stemmigheid te bestaan over dit punt. Het preadvies spreekt van een voor stel van de meerderheid van het college, althans voor wat betreft de gronden in plan „West". op RUnsbnrgs gebied ter beschikking Een belangrijk punt is ook het voorstel tot medewerking aan de stichting van een tweede kleuterschool. Hoewel B. en W. in principe hun medewerking willen verlenen moeten verdere mededelingen achterwege blijven, omdat nog onder handelingen worden gevoerd over het aantal schoollokalen. Herziening Met de voorlopige plannen tot onteige ning hanit samen een herziening van het partieel uitbreidingsplan voor de omge ving Sandtlaan/Katwykorweg. In ver band met de zeer beperkte bebouwings mogelijkheden in en rondom de kom der gemeente en om economische redenen is thans voor het genoemde gebied een intensievere verkaveling ontworpen. In het nieuwe plan „West" zullen 175 wo ningen kunnen verrijzen: 105 eengezins woningen. 28 woningen in twee woon lagen en 42 woningen in drie woonlagen. Realisering van deze bouwplannen houdt in dat rond 30 bestaande woningen zul len moeten worden afgebroken. Het ontwerpplan lag 4 weken ter Inzage. Er zijn geen bezwaren Inge diend. B. en W. stellen voor het plan „West" met de daarbij behoren de be bon wings voorschriften goed te keuren. Het collere acht dit nodig om de continuïteit in de woningbouw te verzekeren. Het uitbreidingsplan Brouwerstraat dat thans bouwrijp wordt gemaakt zal slechts een be trekkelijk gering aantal woningen kunnen omvatten. Er Ls alle reden, schrijven B. en W„ dat reeds voor de in 1963 uit te voeren woningbouw over althans een deel van de In plan .West" begrepen grond moet kunnen worden beschikt. Deze gronden zijn de laatste die voor de woningbouw Van Zuylen kampioen? Het ziet er naar uit, dat de jeugdige dammer G. van Zuylen dit jaar dam- kampioen van Rijnsburg wordt. De hui dige kampioen Nico Imming is uitge speeld en staat met Van Egmond. die donderdag eveneens zijn laatste partij speelde, op de eerste plaats met 17 pun ten uit 12 wedstrijden. Van Zuylen moet echter nog 2 wedstrijden spelen, die voor hem niet zwaar zijn. Hij staat nu met 10 wedstrijden op 14 punten. Wint hij zijn laatste twee wedstrijden, dan is hij kampioen. Verliest hij een punt. dan moet tussen hem, Imming en Van Egmond een dubbele ronde worden ge speeld. Wim Leeuwenburg staat 1 punt onder Van Zuylen. maar hij heeft nog twee wedstrijden te spelen. Het w dus erg spannend in de kopgroep. Overzicht veiling Flora Een risico heette de tulpenbroeierij döt jaar te zijn. Hoewel de meeste broes- era een aardig kraampje bol bloemen achter de band hebben, moeten er, ge zien de grote aanvoeren, toch nog be hoorlijke kwanta zijn bijgekocht. De broodetende profeten die in de afgelo pen zomer hebben beweerd dat de bol- bloemen deze winter duur zouden zijn. hebben gekjk gekregen: het is duur op ..Flora", zeer duur zelfs. Een groot ge deelte van de aanvoer verdwijnt naar slokop Duiteland, maar ook Zwitserland is een grote afnemer. Alleen de export naar Engeland ligt vrijwel stil. Ook gisteren joeg de veilingmeester een grote hoeveelheid bloemen onder de klok door tegen fancyprijzen. waardoor dc dagomzet tot boven de honderddui zend gulden steeg. De tulpen brengen meestal boven die f 1,50 per bos op. maar meer dan f 2,50 is echt geen zeldzaamheid. Narcissen brengen al gauw f 1 per bos op en ook voor hyacinten telt men goed geld neer. Tulpen: Volendam 160175; First Lady 160—175; Topscore 140—155; Rose Cop land 138-160; W. Copland 130—150; Br. Star 60—85; Zenober 110—130; Fr. Nan- sen 125—140; Wintergold 120—150; Hoeff 105; Lustige WUwe 165; Prunus 190-230; Superba 130—150; V d Eerde 140-165; Gokten Harvest 170-185; Bellona 140— 180; Axel Munthly 170—190; Gen De Wet 150—170; K Doorman 190—220; Apel doorn 225255; Dubbel gemengd 150 170; Pink Attraction 250—300; Queen of the Night 190—240; John Gay 140—170; Bdtfth Eddy 136—150; Red Champion 170-105; Corde.il Hll 180—200; White Sail 130—150; Paul Richter 150-175; De- lice 130-145; Bengalen 135—140; Paris 150—170; Beatrix 140-155; Arguns 145— 160; Purper Copland 130—140; Hondon 210—250; Yellow Gem 160180; Dimeter 180-210. All Bright 136-150; Pionier 200—220; White Imperator 150-175; Pro- minence 150—170; Pax 150—160; MMo- nem 140—150; Aladin 170-180; Heis 90— 100; Telesoopium 180—190; Oxford 180— 200; aPrade 180—210; Paul Richter 150— 170; alles per bos. Narcissen: Helios 70—80; Carlton 100 120; Queen of the iBcolor 105; Unsurpas sable 145; Flower Record 70—85 per bos. Hyacinten: Pink Pearl 1634; Ge mengd 21—26; wit 17; Jan Vos 16; Bis- marck 18—23; Delfts Blauw 27—24; Os- ♦ara 18—27 per stuk. Hyacinten per bos: 90—105. Anjers: Shocking 18—23; Arthur 30; witte Sim 21—32; rose Sim 18—38; Dusty Sim 18; rode Sim 19—28; Skanra 26-30 per stuk. Blauwe Druifjes 30—52 per bos: Irissen 36 ct per stuk; amaryllis 40 ct per kelk. Iritse nitraat Met een opgewekt programma viert dc buurtvereniging ..Irissenstraat" van avond haar jaarfeest in ds Jeugdhavcn Jaarfeest Morgenavond houden de Geref. jon gens- en meisjesclubs in de Petrakerk hun jaarvergadering. B. en W. achten het vanzelfsprekend, dat vóór tot onteigening wordt overge gaan, eerst zal worden getracht met de eigenaren tot een minnelijke schikking te komen. In dit verband deelt het col lege mede, dat de onderhandelingen die inmiddels met één van de zeven eigena ren hebben plaats gehad, niet tot bevre digend resultaat hebben geleid. Naar de mening van B. cn W. moeten de gronden van de volgende eigenaren in het onteigeningsplan worden opgenomen: N. Zandbergen Wzn (23.242 m2. verdeeld over drie percelen), erven C. van Delft (8868 m2, verdeeld over vier percelen», C. P. van Egmond (6.165 m2, verdeeld over twee percelen). Vereniging het Spi- nozahuis (336 m2>, J. Schoneveld Dzn (750 m2), G. Bouwman <1720 m2) en A. de Vletter (1210 m2). Om de doorbraak Brouwerstraat/Col- legiarrtenstraat te kunnen verwezenlij ken, is het nodig dat de gemeente de woningen Brouwerstraat 108 en 110 met bijbehorende schuren cn erven In haar bezit krijgt. Deze zyn eigendom van de heren K. Monster en J. S. Heemskerk. Een voorstel hopen B. en W. in één van de eerstvolgende vergaderingen te kun nen voorleggen. Om in geval van nood geen tijd t« verliezen, stellen B. en W Voor, een onteigeningsplan voorlopig goed te keuren. Voorgesteld wordt drie krotwoningen bestemd voor afbraak (Spinozalaan 5, 7, 9.) te kopen van de heer L. de Mooy, Spinozalaan 3. Prijs: 12600 totaaL De officiële overdracht ral plaats hebben als voor de bewoners andere woonruim te besdtikbaar ls. B. en W. stellen voor, ter versnelling van het zandstrooien cn personeelébe- sparing, voor ƒ4000 een Deens apparaat eerstkomende jaren van grote werken moet het personeel van gemeentewerken worden uitgebreid. De nieuwe kracht zal een plaats vin. den in een noodlakaliteit gemeentewer ken naast de nood-mulo. De rijks goed keuring hiervoor zal dit kwartaal wel afkomen. Boven de reeds beschikbaar gestelde ƒ35.000 voor de aanschaf vra gen B. en W. nu ƒ15.000 voor installe. ringsloost en. B. en W. komen tot een vergoeding voor die Muloschool van 74,79 por leerling. Men moet daarbij bedenken, dat de kosten van instandhouding van de noodschoot voor rekening van de ge meente komen. Voor de kleuterschool viel de defini tieve vergoeding 1961 304 hoger uit dan aan voorschotten was verstrekt. Het voorschot 1962 stollen B. en W. voor te bepalen op ƒ9472. Herinnering Ook ls er een voorstel om de kinderen van de lagere scholen en de Mulo als herinnering aan het 25-jarig huwelijks feest van de Koningin en Prins Bern- hard een beker met afbeelding van het koninklijk paar ten geschenke tegeven. De bekers kosten ongeveer ƒ1,15 per stuk en er zijn 1250 leerlingen. Hoewel G.S. -hébben geadviseerd de verbetering van de verbindingswegen met de badplaatsen in één keer aan te besteden, achten B. en W. het gewenst met de verbetering van de Sandilaan niet langer te wachten. De tijdelijke oprit naar de Sandtlaan- brug is zeer gevaarlijk. Bovendien moet met de rioleringswericzaamheden langs de Sandtlaan worden begonnen. Het is de bedoeling het gehele werk op te dra gen aan de fa. Versluys te Bodegraven. Men verwacht, dat de werkzaamheden vóór het badseizoen klaar komen. Grossiersvereniging Gisteren hield de groenten- en fruit- grossiersvereniging Rynsburg haar jaar vergadering, onder voorzitterschap van de heer Joh. Verhave. Twee overleden leden werden herdacht Secretaris W. Vooys toonde zich in zijn jaarverslag nogal optimistisch. Het gehele bestuur was aftredend. De heer H. de Haan stel de zich niet herkiesbaar. In zijn plaats koos men de heer F. Bouwman. De an deren werden herkozen. ALPHEN AAN DEN RIJN Chr. grafici hadden een ontspanningsavond Voor de gisteravond gehouden ont spanningsavond van de Ned. Chr. Grafi sche Bedrijfsbond was de belangstelling groot. Het hoofdbestuur van de N.C.G.B. had deze bijeenkomst in „Nabij" belegd, mede voor de leden uit Gouda, Boskoop en Waddinxveen, die ook vrij goed ver tegenwoordigd waren. De voorzitter van de afdeling Alphen de heer L. Koster, opende de avond. Hierna draaide eerst een aardig kleurenfilmpje van een scho lingskamp voor de jeugdleden, vorig jaar in Oisterwijk gehouden, en daarna tekcnfilmpje. Van het hoofdbestuur was aanwezig de heer W. Pinxsteren die niet alleen als filmoperateur optrad, maar ook een kor te toespraak hield. Hij wees op de vo< rechten, die we in Nederland beleven deze spannende tijden, waartegenover het bedrag aan bondscontributie toch wel in het niet valt Maar voorrechten schep pen ook verantwoordelijkheid niet beperkt tot de buurvrouw of de collega op het werk, maar strekt veel verder. In dit verband werd de nood, ook van de jeugd, geschetst in verschil lende delen van de wereld. Voor een gulden, de waarde van een Hollands pak je sigaretten kan men bij vier kinderen de melaatsheid afdoende bestrijden. Na de koffiepauze draaide de ont spanningsfilm ..Lopen of liften", de lot gevallen van twee kinderen, Danny en Janine. die zijn weggelopen, op zoek naar resp. hun vader en moeder, die op hun beurt samen allerlei verwikkelin gen beleven, als ze speuren naar hun kinderen. Het was een luchtig verbaal, waarvan kennelijk werd genoten. Dagboek van Anne Frank De afdeling Alphen aan den Rijn van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meis- jesbond heeft gisteravond een bijeen komst gehouden in restaurant Van Oos ten. Mevrouw Groot Enserink-v. d. Tas te Maaéland gaf een interessante be schouwing over „Het dagboek van Anne Frank". Erwtensoepfeest De leden van de vereniging „Ouder domszorgen" hebben gisteren een erw tensoepfeest gehouden, 's Morgens om 11 uur kwam men daarvoor bijeen in het IJsclubgebouw. Eerst werd de koffie gebruikt met koek (door een d»r leden, de heer A. van Wilgen gebakken). Om streeks 1 uur kwam de erwtensoep op tafel. Voor hen, die niet van deze oud- vaderlandse kost houden of maagbezwa- Visserij golfjes TN Rusland wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de bouw van een ultra-modern fabrieksschip voor de visserij. Dit vaartuig zal een inhoud krijgen van ongeveer 6000 ton en volledig worden geautomatiseerd. Al het werk kan door 20 man worden gedaan. Op vergelijkbare eenheden verblijft thans een bemanning van 100 man. De kostprijs ligt slechts 30 percent hoger dan die voor een fabrieksschip van het gebruikelijke type. Het schip zal onder meer worden uitgerust met een elektronisch brein. Bij het vertrek naar de visgronden zal de schipper de te bereiken positie aan dit brein opgeven. Dit apparaat zal het vaar tuig in de gewenste koers houden en zal automatisch de nodige verbete ringen aanbrengen waar dit nodig mocht blijken tengevolge van wind richting en stroming. Het net wordt automatisch overboord gezet. Op dit net zullen zich luisterapparaten met grote gevoeligheid bevinden. Tijdens het zakken zullen deze instrumenten alle echo's signaleren die door vis- scholen worden veroorzaakt. Deze echo's worden onmiddellijk aan het elektronisch brein doorgegeven. Dit regelt de lengte van het net en plaatst het in de juiste positie, terwijl de ligging van het vaartuig en de snelheid eveneens worden aangepast. Als het net vol is, krijgt het brein weer een seintje en het net wordt automatisch aan boord getrokken. De verwerking van de vangsten geschiedt geheel langs me chanische weg. De resten worden auto matisch tot vismeel verwerkt. De beman ning zal door deze tot het uiterst door gevoerde automatisering geheel uit spe cialisten bestaan. Als de vis in het door het brein bepaalde gebied „op" is, wijst dit automatisch een andere visgrond aan. Dit zijn de nog wat vage gegevens die vanachter het IJzeren Gordijn zijn ge komen. Het klinkt allemaal fantastisch, maar de Russen getroosten zich nu een maal enorme inspanningen om hun vis serij te perfectioneren. Op geld behoeft niet te worden gekeken. Daarvoor zorgt de Staat Het staat in ieder geval vast, dat Rusland 'n geweldige automatisering aan het doorvoeren is.Deze ontwikkeling zal door de West-Europese landen met ar gusogen bekeken moeten worden. Straks kapen de Russen ons onze „eigen" vis voor de neus weg. Wat er was In Umuiden zorgden 104 vaartuigen voor een aanvoer van 8300 kisten,, waar van 325 schelvis, 2360 wijting, 335 gul en kabeljauw. 400 koolvis. 1090 haring, 45 makreel, 2050 schol, 85 tarbot 580 di versen. 6960 stuks kabeljauw en 51.500 kilo tong. Hoewel de handel zaterdag had gedreigd niet meer voor de vis te betalen dan de wel kopende collega's hadden neergelegd, bracht de tong pri ma prijzen op, die zelfs hoger lagen dan het gemiddelde van de vorige week. Verslechtering Om de Noord troffen de schepen zater dag vrij goed weer. De netten konden overboord worden gezel De vangsten vielen niet tegen. Zo meldde de Britten burg een trek van 40 manden, waarvan 20 haring en de rest wijting en koolvis. Zondrk trad er echter een verslechtering in het weer in. De netten moesten op de pennen worden gezet en het was weer steken geblazen. Bij de P-boeien was het zaterdag even eens redelijk weer. De Adriana gaf een dagvangst door van 240 kilo tong, 50 kilo tarbot en 40 manden schol en wij ting. Ook hier konden zondag door het slechte weer de netten niet in zee wor den gezet. Op de kust werd het afge lopen weekeinde niet gevist. De loggers kotters lagen binnen of vierden de zondag op zee. De slechte resultaten om de Noord ziende hebben de reders van de SCH 8 Gerardina en VL 121 Willem deze sche pen naar de Ierse Zee gedirigeerd om te trachten aldaar een makreeltje te ver schalken. Mocht deze visserij op een mis lukking uitlopen dan zullen de schepen met een vracht gekochte haring naar de thuishaven worden gezonden. In Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer 50 kisten schelvis. 350 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 110 kisten kool vis, 70 kisten haring, 30 kisten makreel 1000 kisten schol. Vandaag aan de markt Vandaag lag in IJmuiden onder i in de markt de Rijnmond 1 KW 15 iet ongeveer 400 kisten. Deze hek trawler werd geflankeerd door tiental len loggers en kotters met platvis. Deze schepen hadden eigenlijk maandag al moeten lossen maar daar door slechte weer toch niet uitgevaren kon worden, besloten de schippers nog een dagje, of desnoods twee te wachten. Het is tekenend voor de situatie in IJmuider vishallen, dat dit besluit felle protesten van de handel uitlokte. Deze kon heel wat meer tong gebruiken dan de aangevoerde 50.000 kilo. „Zie je wel' riep een van de viskopers uil „zij wil len ons niet terwille zijn". Het is allemaal heel moeilijk, dat blijkt wel uit deze reactie. Toespraak De voorzitter van de Nederlandse Zee- visgroothandelsvereniging, de heer P. Krab, heeft maandagmorgen voor hé begin van de eerste afslag in de Umui- der vishallen een toespraak gehouden, waarin hij voor aanstaande donderdag een ledenvergadering aankondigde. Hier op zal het bestuur de maatregelen die zijn getroffen om een situatie als van zaterdag te voorkomen ter goedkeuring aan de leden voorleggen. De heer Krab was buitengewoon te leurgesteld over de houding van de re ders die hadden toegezegd voortaan op zaterdag niet meer dan 400 kisten aan te voeren. Ondanks deze belofte ston den er de afgelopen zaterddg ruim 1500 kisten in de markt. Men had toch moe ten weten, dat de zonder personeel zit tende handel deze aanvoer onmogelijk kon verwerken. De heer Krab betreurde het verder dat sommige handelaren zaterdag weinig-be heersing hadden getoond en voor spot prijzen hadden gekocht Zo iets zal in de toekomst niet meer mogen gebeuren. Op de komende vergadering zal hierover dan ook een hartig woordje worden ge sproken. Opgebracht De Poolse trawlers Nida en Luzyca zijn door een Iers patrouillevaartuig op gebracht naar Waterford. Zij visten bin nen de territoriale wateren van dat land. De schippers werden tot een boete van 20 pond veroordeeld. Het vistuig en de van-gst die hoofdzakelijk uit haring be stond werden in beslag genomen. Verdrag Japan en Tsjechoslowakije hebben een handelsverdrag gesloten voor de levering van tonijn door eerstgenoemd land. De tonijn zal afkomstig zijn van de Japanse vissers die in de omgeving van Las Pal- mas opereren. Op dat eiland zal een diepvriesopslagplaats van 2000 ton wor den ingericht om de vangsten voorlopig op te slaan. Begin De bouw van de IJmuider vishal E is begonnen. Het oude complex is tegen de vlakte gegaan. De nieuwe hal zal bre der worden en ook een betere accommo datie dan de oude krijgen. Maandag morgen verscheen een heimachine die met monotone regelmaat de fundering in de grond sloeg. De bouw zal in een snel tempo geschieden daar men de hal op drukke dagen hard nodig heeft. Mislukt Dc IJslandse reis van de HD 74 Mi- chiel is mislukt. Schipper Freek Slot en zijn mannen besoraden voor 100 kis ten schelvis, 100 kisten kabeljauw, 100 kisten koolvis en 50 kisten roodbaars in de Schotse haven Aberdeen slechts f 10.000. Daar moet dik geld bij! Volgens de Belgische visschippcr is dit teleur stellende resultaat te wijten aan het te lichte vistuig. De trawler is inmiddels in Umuiden binnengelopen. Er zal een tweede poging worden gedaan, maar zwaarder vistuig. Het voorbeeld van de Helderse vissers heeft inspirerend gewerkt. Ook de UM 26 's-Gravenhage is naar IJslandse dre ven vertrokken. ren hébben, was er groentesoep, alles ge kookt in de chr. nijverheidsschool voor meisjes. Er is een grote hoeveelheid ver orberd; het overschot werd gratis ver deeld. Nadat men ook nog de thee in het IJsclubgebouw had gebruikt, werd het festijn om vier uur beëindigd. Geslaagd Onze plaatsgenote' mejuffrouw A. F. Kanis is te Leiden geslaagd voor het examen medisch analiste. Verkeersongelukken L. den H. uit Zegveld kwam in de Jan Luikenstraat met zijn brommer te val len. Hij liep een herssenschudding en een snij wond op. Zijn broer, die achterop zal kwam er beter af. Doordat de uit Leiden afkomstige be stuurder van een personenauto op hef kruispunt Oranje-Nassausingel geen voorrang gaf aan een auto, bestuurd door iemand uit Capelle a. d. IJsseL ontstond een botsing. Laatstgenoemde auto rolde ondersteboven. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook o pde Oudshoomseweg had een botsing plaats tussen twee auto's en wel doordat de bestuurder van een van de wagens moest uitwijken voor een paar fietsers; er was slechts materiële schade Ouderavond speeltuin De speeltuinvereniging „Vreugde oord" hield gisteravond een bijzonder gezellige en druk bezochte bijeenkomst In het Nutsgebouw onder leiding van voorzitter J. Bosman. De heer J. J. W. Kleijn en de zijnen zorgden voor vro lijke muziek, de heer P. van Dam met zijn jeugdige partner Berthe van Leeuw wen leverden een paar staaltjes fiets- acrobatiek, er waren drie leutige „cow girls" en onder leiding van de heer W. v. d. Louw werd het toneelstuk „De onruststoker" over het voetlicht gebracht Na de pauze werd deze ouderavond verder opgeluisterd door ritmische groe pen. de zangclub en de klepperclub, respectievelijk onder leiding van mevr A. Koren-Boek. mevr. G. Zonderop-van Oyen en de heer L. H. v. d. Aar. Noordwijkers zongen in Avifauna Het knapen- en mannenkoor uit Noordwijk aan Zee gaf gisteravond in Avifauna een uitvoering onder leiding van dirigent L. H. P. Peeters. De belang stelling voor deze avond was bijzonder gering. BENTHUIZEN „Hosanna" gaat weer zingen Na de repetities ruim 21» maand te hebben gestaagt omdat men zonder di rigent zal taat de christelijke gemengde zangvereniging „Hosanna" deze week weer zingen. Het bestuur is erin geslaagd een nieuwe dirigent aan te trekken in de persoon van de heer Kurpershoek. musicus te Leiden. De oefenavond blijft donderdag. Voor het kindetkoor zijn de repetities 6 tot 7 uur; voor het meisjeskoor 7 tot 8 uur en voor het gemengd koor van 8 tot 10 uur. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het kinderkoor de eerste oefenavond niet om 6. doch om 7 uur wordt verwacht Het bestuur hoopt dan (donderdag as.) vele nieuwe leden te kunnen begroeten, want het ledental zou nog aanmerkelijk kunnen worden opge- Gereformeerde Gemeente beroept Tijdens de gisteravond in het kerk gebouw aan de Dorpsstraat gehouden manslidmatenvergadering heeft de Ge reformeerde Gemeente een beroep uit gebracht op ds. W. Hage van Middel burg, die op tweetal stond met ds. Hof man van Zeist. Bij de verkiezing van de ambtsdragers werd in de vacature C. Bregman Abr.zn. de heer P. C. de Peinder gekozen als ouderling. De heer C. Bregman C. (Dorpsstraat 121) werd gekozen in vacature P. C. de Peinder (iakén). HAZERSWOVDE Evangelisatiebijeenkomst Donderdagavond om kwart voor 3 spreekt de heer L. J. Sussenbach, af komstig uit Suriname maar nu wonend te Haarlem, in de bovenzaal van „Het oude raadhuis" op een interkerkelijke evangelisatiebijeenkomst. DE KAAG „Looft den Heer" De chr. gem. zangvereniging „Looft den Heer" houdt donderdag en vrijdag een feestelijke jaarvergadering. Na het voorlezen van de venslagen van secreta ris en penningmeester zal het blijspel „Welkom binnen" van Ch. Hoogerwerf worden opgevoerd. Regie: J. van Mamt- gem, Den Haag. De avonden worden om 8 uur in de jeugdherberg gehouden. OUDE WETERING Hanegevecht De haan op de toren van de Geref. kerk kreeg het gisteren zwaar te ver duren door de storm. Aangezien het ge vaarte gevaarlijke capriolen begon te maken, stelde zich in de nabijheid een politieman op teneinde voorbijgangers te waarschuwen. Het duurde nog gerui me tijd voordat de haan de strijd moest opgeven. Met standaard en al tuimelde hij ten slotte naar beneden. De storm deed voorts op de Wetering- weg een bestelauto van een Rotterdamse schuimrubberfabriek kantelen. De be stuurder bleef ongedeerd maar de wa gen werd zwaar beschadigd. TER AAR Plattelandsvrouwen Morgenavond houdt de Chr. Platte landsvrouwenbond een jaarvergadering in het gymlokaal, aanvang 780 uur. Ds. A. J. Kret te Leiden hoopt te spre ken over: „Christen-zijn als opvoedings probleem". Ook de mannen zijn deze keer welkom. Veilingoverzicht De nog maar schaars aangevoerde sla vindt een gretig onthaal tegen een beste prijs, tegen de drie dubbeltjes per stuk. Als er meer was, zou de export er zeker ook interesse voor hebben. De kwali teit is heel goed en de sla is minder hard cn stug dan vorig jaar. Verder is het nog steeds witlof wat de klok draait; witlof in allerlei kwa liteiten, overwegend heel goede. Al ls de witlof dan niet zo duur als aan het begin van het jaar, de prijs is nog goed De winst is echter niet zo groot als in het najaar. Men rooit een behoorlijk percentage. In de afgelopen week steeg de prijs langzaam, zodat vrijdag weer boven de 60 cent werd genoteerd. De aanvoer is nog steeds flink, soms zclls grool Spruiten zijn zo goed als van het to neel verdwenen, ze zijn zeker op. De restanten zijn niet zo best meer. De aanvoerlijst vermeldt niet veel meer, het assortiment is heel gering. AUSTRALIË zou dwaas en on verstandig handelen indien het om Nieuw-Guinea een oorlog met Indonesië waagde, onverschillig welke houding Groot-Brittannië en de Verenigde Staten innemen", aldus heeft de Australische premier Men- zies verklaard. Australië heeft de Nederlandse soevereiniteit erkend, r dit neemt niet weg dat alle Aziatische landen Indonesiës aan spraken steunen, verklaarde Men- zies. Australië is bereid zijn eigen deel var Nieuw-Guinea te verdedigen. Het is te gen agressie en voor zelfbeschikking er heeft dit aan Nederland, Indonesië, En geland, de V.S. en het secretariaat de Verenigde Naties duidelijk gemaakl Geen land heeft meer gedaan om donesië te overtuigen dat wapengeweld niet de juiste weg is dan Australië. Het wanhoopt niet aan een vreedzame er rechtvaardige oplossing. Hij verklaarde dit in antwoord op eer aanval van de leider der arbeidersoppo sitie. Calwell, die de regering beschul digde van wanhopige zwakte en schip- Tanker bedreigd De Sun Herald en de Sydney Morning Herald melden te Sydney dat Indonesi sche militaire vliegtuigen op dreigende wijze Australische tankschepen in wateren tussen Sumatra en Australië volgen. Een van de Britse marine over genomen Gannet vloog rakelings i: Javazee over een Australische tanker met 27 miljoen liter ruwe olie. „Met al die brandstof aan boord zouden we gemakkelijk doel zijn geweest," zeide de kapitein. Een andere kapitein, C. Wheeler, ver telde dat hij door een machinegebrek gedwongen was geweest met een lading suiker een Indonesisch eiland aan doen. Hij werd gepraaid door een Indo nesische kanonneerboot waarvan eieren op zijn schip overstapten. Deze beschuldigden hem van spionage de Nederlanders, doch de Maleise be manning wist de Indonesiërs ten slotte van het tegendeel te overtuigen. De leider van de arbeiderspartij ii Nieuw-Zeeland, Walter Nash, hééft ver klaard dat het vraagstuk van Nederlands Nieuw-Guinea niet zou worden opgelost door bestuursoverdracht aan Indonesië. Hij noemde de enige oplossing zelfbe stuur voor geheel Nieuw-Guinea, waarbij alle belanghebbende landen bijdragen zouden leveren voor de volgende tien jaar of voor het volgende geslacht om de bewoners in staat te stellen hun levens standaard te verhogen en hun eigen'de mocratie te vestigen. Indonesiërs te Tokio Zondag is een DC-7 van de KLM. op weg naar Nederlands Nieuw-Guinea In Tokio bestormd door verslaggevers en fotografen. Aan boord bevonden zich de militairen in burger, die te Ancho rage gestrand waren geweest. Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken had zaterdag verzocht geen Nederlandse militairen meer In burger over Tokio te laten reizen maar de Nederlandse bassadenr had geantwoord, dat deze mi litairen in bnrger het recht hadden in burgervliegtuigen over Japan te reizen. Zaterdag hadden 25 Indonesische stu denten bij de Japanse minister van bui tenlandse zaken een protest ingediend omdat een KLM-vliegtuig met militairen voor Nieuw-Guinea een landing te Tokio had gemaakt De Indonesiërs kondigden aan, dat zij zondag op het vliegveld zouden betogen. De studenten v, wel bij de aankomst aanwezig, doch om de een of andere reden is de betoging niet doorgegaan (A.F.P. meldde, dat hetgeen later onjuist bleek te zijn maar zes passagiers voor Tokio en vier monteurs voor Biak aan boord waren). Te Tokio stapte in het vliegtuig de vertegenwoordiger van het Rode Kruis, j n Nederlands Nieuw-Guinea de te rugkeer van de Indonesische gevangenen moet regelen. Deze werd bij aankomst te Biak verwelkomd door de gouverneur n andere autoriteiten. Actie tegen Kennedy „Kennedy ga naar huis" was te Djakar- te te lezen op pamfletten en gekalkt op de muren, enkele uren voordat de broer van president Kennedy en minister t Justitie. Robert Kennedy te Djakar- a ank wam. De plakkers en kalkers :en jonge mannen die spandoeken j droegen met de woorden „Imperialisten vap de Amerikaanse regering". Verder men nog de woorden: „Amerika, nee" „Amerika steunt de Nederlanders". Zijn vliegtuig vertrok zondag in de mist uit Tokio. Zijn verblijf in Indonesië zal dagen duren. Hij heeft een persoon lijke brief van de president aan Sukarno bij zich. Robert Kennedy zeide te Singapore te erwachten, dat hy met Sukarno over i Nieuw-Guinea zou spreken doch dat hij niet gekomen was met enigerlei opdracht ten aanzien van deze aangelegenheid. Hij zeide voorts dat de Verenigde Sta ten op een vreedzame oplossing hopen. „Acht u dat mogelijk?" vroeg men hem hij antwoordde met: „Ja". RIJNSBVRG Groenteveiling Vanavond houdt de groenteveiling Rijnsburg en omstreken zyn jaarverga dering in Vüethof. Uit het omzetover- zicht blijkl dat de omzet van één mil joen gulden net niet is gehaald: ƒ985.000. Vorig jaar werd een recordomzet van 1.410.000 genoteerd. De belangrijkste oorzaak was de verminderde peenaan- voer: vorig jaar 2V4 miljoen kg ƒ997.118, in 1961 ruim 2 miljoen kg vooi ƒ35.465. Tot. nog toe is het 1962 (het boekjaar loopt ber31 oktober) aanmerkelijk meer be vredigend. In e 441.000 fust het belangrijkste produkt in geld echter bloemkool met 70.000 Van de overige 38 produkten komt al leen andijvie met ƒ20.540 boven 20.000. Gewicht in de schaal leggen ook boerekool ƒ17.000), rode kool (ƒ15.700) bospeen (ƒ19.300), sla (ƒ13.000) en groe ne kool 11.000). Financieel was 1960/61 evenmin gunstig. Er was een verlies ƒ7187,13. OEGSTGEEST A.r.-kiesvereniging De a.r. kiesvereniging hield gisteravond in het gebouw achter de gereformeerde kerk een ledenvergadering, die slecht was bezocht. Wegens verhindering van voorzitter L. van Veen had de heer A. v. d. Bos de leiding. Gemeenteraadslid P van Nieuwkoop sprak over de wo ningbouw, waarbij vooral het twistpunt hoogbouw of laagbouw aan de orde kwam. De heer Van Nieuwkoop van oordeel, dat de plaatselijke situatie de doorslag moet geven. Vervolgens werd over tal van onder werpen gediscussieerd, bijvoorbeeld ovei de buslijn en de parkeerstroken. De heer J P. Brouwer gaf een toelichting. De groslijst werd als volgt samenge steld: P. van Nieuwkoop, J. P. Brouwer. A. van den Bos, A. Goedharl Jac. Amers foort R. L. Zielhuis. C. P. B. Littooy. J. A. Heidsma, D. Hortensius, F. van der Mey. KATWIJK Kind stak plotseling over Een vierjarig kind, A. de W„ stak bij het kruispunt Molentulnweg-Provinciale- weg plotseling over en liep tegen het achterspatbord van een juist passerende personenauto op. Het kind liep een rech- teronderbeenbreuk op en werd naar het Acad. ziekenhuis te Leiden gebracht Woonschuit op drift In het Additionele kanaal raakte, door het voorbijvaren van het demonstratie vaartuig van een scheepsschroevenfa- briek, een woonschip op drift. Er ont stond enige schade, die de eigenaar van hte demonstratievaartuig zal vergoeden. Arrestaties Vorige week zijn in de Zuid-Molukken drieëndertig mensen gearresteerd als „door Nederlanders opgeruide elemen ten". aldus meldt Antara. Een woord voerder van het Indonesische leger zeide zaterdag te Makassar dat de arrestaties verband hielden met het onderzoek naar de aanslag op Sukarno. De gearresteer den worden volgens hem verdacht van geheime betrekkingen met Nederlands- gezinde ondergrondse organisaties. Volgens Antara is de eerste groep van 10.000 vrijwilligers voor Nieuw-Guinea uit Tandjong Priok naar westelijk Nieuw-Guinea Vertrokken. Deze zouden zowel een militaire als een para-militaire taak krijgen en zullen de Indonesi sche vlag in Nieuw-Guinea hijsen. Deze groep is afkomstig uit de omgeving van Djakarta. Reuter meldt dat de groep dui zend man telt. De chef-staf van de Indonesische lucht macht. vice-luchtmaarschalk Omar Danl, is zaterdagavond te Moskou aangekomen. Tevoren had hij een dag te Praag ver toefd. Hij werd o.a. verwelkomd door de Russische luchtmaarschalk Serge Roe- denko. Hij was in gezelschap van een aantal officieren en komt praten over versnelling van de Russische wapenleve ringen, voor de veróvering van Nieuw- Guinea. Twee hoge Indonesische diplomaten zijn zaterdag te Djakarta aangekomen om over Nieuw-Guinea te spreken, Sud- jarwo Tjóndronegoro, die deelnam aan de besprekingen met Oe Thanl en de Indonesische ambassadeur in West-Duits- land, Lukman Hakim. De eerste zeide: „Wij voeren een politiek van confrontatie Op alle fronten, met inbegrip van het di plomatieke. Wij behoeven niet pessimis tisch te zijn over de afloop. Ik heb ver trouwen in de kracht en de geestdrift van het Indonesische volk om West- Irian te bevrijden"*. Geen hadji De minister van godsdienstzaken, Wa- hib Wahab, heeft bekend gemaakt, dat mocht de crisis over Nieuw-Guinea de komende twee maanden tot een hoog tepunt komen de jaarlijkse bedevaart naar Mekka zal worden afgelast De sche pen moeten in mei vertrekken. De bede vaart is een godsdienstige plicht maar „dat is de bevrijding van West-Irian ook", zeide de minister. Hakim zeide dat hij teruggeroepen was in verband met allerlei gebeurtenissen i in West-Duitsland, die in verband staan met de kwestie West-Irian". De chef-staf van de landmacht, gene raal Gatot Subroto, is uit Djakarta naar Makassar vertrokken voor besprekingen met hoge officieren. Samen zullen zij een insoectietocht ondernemen door de oostelijke delen van Indonesië, die het dichtst bU Nederlands Nieuw-Guinea liggea De vertegenwoordiger van het Rode Kruis, de heer A. Durand, heeft te Hol land ia in de gouverneurswoning een be spreking gehouden met schout-bij-nacht H. F. Reeser, de procureur-generaal, de intendant en een marine-officier, die hem tezamen met een gouvernementsambte naar zal vergezellen. Bij zijn aankomst had men naast de vlaggen van Neder- West-Papoea, die van de V.N. gehesen, doch deze laatste werd later ge streken, omdat de heer Durand de V.N. niet vertegenwoordigt Hij zeide geen persconferentie te zullen houden. Morgen zal hij naar Kaimana vliegen om het graf van drie gesneuvelde Indonesische militairen te bezoeken. Vandaag zou hij de drie gewonde Indonesiërs bezoeken en de Indonesische gevangenen te Biak, die uit Hollandia en Sorong daarheen zijn overgebracht. Kritiek op Calwell Twee Australische bladen hebben de leider van de oppositie. Calwell er van beschuldigd, dat hij voorstander is van een koers, waarbij Australië onverant woordelijk zou balanceren op de rand van de afgrond ln de kwestie Nieuw- Guinea. De Daily Telegraph te Symey ver klaart dat de premier zijn jongste ver klaring terecht als „dwaas en onverant woordelijk" heeft gebrandmerkt Oeenig mogelijke uitlegging van Cal wells woor den is dat Australië voor wapengeweld een Indonesische poging om het beheer over westelijk Nieuw-Guinea te krijgen, zou moeten weerstaan. „Dit stelt ons voor het koude, harde feil dat Australië op zijn hoogst met Nederlandse hulp. maar mogelijk alleen, betrokken zou worden In een strijd met een natie van 90 miljoen zielen over een stuk grond gebied. waarop wij geen aanspraak heb- ben". Als de heer Calwell, dit werkelijk wil, moet hU dit openlijk zeggen. Als hij dit niet wil. moet hij geen oor logszuchtige verklaring meer afleggen zonder rekening te houden met de wer kelijkheid van wat zou volgen. Parlementair beraad Op verzoek van de commissies voor buitenlandse zaken en Nieuw-Guinea uit de Eerste Kamer zullen deze commissies gecombineerd een bespreking hebben o.a over Niouw-Guinea. De bedoeling is op de hoogte te blijven van de stand van zaken. De terugkeer van staatsse cretaris mr. Th. H. Bot is daarbij een gunstige omstandigheid. Bovendien be reidt de Kamer stukken voor in verband mot de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. Van regerings zijde zullen aan deze vertrouwelijke be sprekingen deelnemen minister-president prof. dr. J. E. de Quay, minister mr. J. M. A. H. Luns en staatssecretaris Bot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4