-DE DOKTER Hervormde synode sprak over reclame-televisie Een kantteli iening Meningen van anderen Een woord voor vandaag Synode wijst t.y.-zender van bedrijfsleven af Diepgaande bestudering vakantiespreiding nodig Chefarine 4 PERSOONLIJKE LENINGEN aan 'i woord WRATTEN EN HYPNOSE 2 DE STATEN-PROVINCIAAL RE VERSCHILLENDE PARTIJEN bereiden zich voor op de verkiezingen voor de Provinciale Staten, die dit jaar worden gehouden. Destijds schreef dr. Kuyper, dat „de Staten-Provinciaal niet meer leven in j het politieke hart van ons volk". Er is bij de verkiezingen wel levendige be langstelling, maar dat is, volgens Kuyper, vooral te danken aan het feit, dat de Staten de kiescolleges zijn voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Voor de eigen provinciale huishouding is de interesse niet groot Kuyper zag hierin ten dele een oordeel over de regeling, die aan onze pro vinciale aangelegenheden is gegeven. De mannen van 1813, Van Hogendorp voorop, hebben het stellig anders bedoeld. Zij wilden het provinciaal leven niet doden, maar veeleer opwekken. Maar de uitkomst heeft niet aan die goede bedoeling beantwoord. „De schrik zat er nu eenmaal in, dat de provinciën haar aloude souverelni- teits-pretenties zouden hernieuwen. Dit moest op alle manleren belet en voorkomen, ja de mogelijkheid ertoe afgesneden. „Vandaar de benoeming van de commissaris, zelfs zonder voordracht, door de Koning, het samenstellen van bijna alle provinciale actie en bevoegdheid in de gedeputeerden onder diens leiding, en wat niet minder de schroef aan zette, een gestadige, altoos doorwerkende magiek van het centraal gezag, deels door een steeds zich uitbreiden van de wetgevende bevoegdheid, ook over provinciale regelingen, deels door de altoos zich vermeerderende bevoegd heid van de minister om vernietiging van wat de Provinciale Staten besloten aan de Kroon voor te dragen „Maar wat Thorbecke ook deed om terzijde nieuw leven aan de Staten in te blazen, hun betekenis kreeg tot dusver nog nimmer de zozeer gewenste ex ponent. En vooral sinds het hoofdgewicht der provinciale stembus ln de keuze van de Eerste Kamer werd gevoeld, viel allengs op, dat wat de Staten daarbeneden deden steeds nog somberder schaduw kreeg." Kuyper schreef dit in 1916. Toen reeds was zijn schets al te somber. Onder de wet van Thorbecke, die eerst nu op de helling is gekomen, heeft zich het provinciale leven naar vele zijden kunnen ontwikkelen. Er is vooral in de laat ste halve eeuw veel veranderd. De betekenis van de Staten is zeer toegenomen, al moet erkend worden dat zij de belangstelling van het grote publiek in mindere mate trekken dan de Kamers cn de gemeenteraden. Ook kan geredelijk worden toegestemd, dat de regering wel eens te weinig no*a die in grote lgncn gewaar- eerbied toonde voor de gewestelijke autcnomie. al moet daaraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat de moderne maatschappelijke ontwikkeling het streven naar centralisatie in niet geringe mate begunstigde. Zij heeft op meer dan een gebied tengevolge, dat sterk varicrende provinciale regelingen met de eisen van het leven, met de belangen van het verkeer, enz. onverenigbaar kunnen zijn. De uitbreiding van de rijkswetgeving heeft voorts de taak der provincie, met name de werkzaamheid der Gedeputeerde Staten, in de sfeer van het zelfbestuur, belangrijk doen toenemen. Men mag bij dit alles ook niet vergeten, dat in 1813, met veler instemming, geen federatieve maar een eenheidsstaat is gevormd. Ten tijde van de Repu bliek is stellig aan de kracht van onze natie afbreuk gedaan door de te grote zelfstandigheid der provincies. In een staat als waarin wij leven moet autonomie binnen zekere grenzen Beves,i9 Uw kunstflebif van.provtein en (Onecnten wal „paard tian mel toelicht va» ho„r fe,»s jjg LXïï"._. op het gebruik dat van de zelfregenug wordt gemaakt. Zonder deze centrale schadelijke, smaakloze hechlmiddel zou de eenheid van de centrale leiding niet gehandhaafd kunnen worden, ook leenf Uw tandprothese gedurende de ge- zelfs waar zij volstrekt noodzakelijk is door maatregelen van lagere organen hele een s,evifl bemoeilijkt kunnen worden. vos'- u un' nu wee' Dat van dit toezicht, door centralisatiezucht, wel eens misbruik is gemaakt, erkennen wij. Maar deze te veroordelen praktijk mag ons niet leiden tot ver werping van het principe. Het toezicht is ten onzent in enkele gevallen pre ventief hetgeen wij niet zonder reserve toejuichen terwijl repressief toezicht bestaat voor alle besluiten der lagere gemeenschappen. Vernietiging kan plaats hebben wegens strijd met de wet of met het algemeen belang. Men verlieze ook niet uit het oog, dat, dank zij het zelfbestuur, rtog de mo gelijkheid is gegeven om enigszins bij de toepassing van bepaalde wetten rekening te houden met plaatselijke en gewestelijke omstandigheden. Over het, zich steeds uitbreidende werk der Provincies, schrijven wij nader. Het zal dan wel blijken, dat de verkiezingen niet alléén belangrijk zijn uit het oogpunt van de samenstelling der Eerste Kamer. de hervormde synode gisteren bijeen op Hydepark voor de wintervergadering. Besproken werd een nota van de Raad van zaken van kerk en samenleving over reclame in de televisie. De synode kwam tot de conclusie dat het ongewenst is dat er een afzonderlijke organisatie komt, opgericht en betaald door het be drijfsleven, die de bedoeling heeft een televisie-reclamezender te exploiteren, zij het dan, dat er een zelfstandig curatorium zal worden gevormd voor de niet- commerciële programmaonder delen. De Synode, dit blijkt uit de Liever reclame in televisie dan commerciële t.v. kerkredacteur) Advertentie Gevoelt U zich inzeker biet Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kunt U weer alles kauwen!, de gehele dog en met het spe- s bestrooien. Dit on- kunt lochen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geroken. Als U iedere och tend wol Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergelen, dot Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult r het verschil constateren! Meer dan 40.000 landorlsen in de gehele wereld raden hun gebruiken. Het is verkrijg baar in alle apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflacon. DENTOFIX kerk in deze kwestie niet een te absoluut oordeel moet uitspreken. Voorts wees hij op de legaliteit van de reclame voor het bedrijfsleven. Waakzaamheid zal nodig zijn. als de reclame via de tele- het oog gehouden moeten worden. Samenvattend zei de praeses, dr. _3. van den Hooff, dat gebleken is, de nota in grote lijnen gewaardeerd de.rd werd voelt meer voor.S? M reclame in de televisie dan voor gaan van de „Raad voor zaken van kerk Benoemingen van herv. synode In dc avondvergadering van de hervormde synode brachten enkele afgevaardigden naar de derde assem blee van de Wereldraad van Kerken in New Delhi verslag uit bij monde van prof. dr. H. Berkhof cn mejuf frouw mr. S. M. Holsteyn. De synode vierde aan het eind vand e avond het heilig avondmaal in de kapel van het seminarium. Tot leden van het moderamen koos dc synode: ds. P. G. van den Hooff prae ses. ds. G. Spilt, assessor, ds. C. Spoor, sec. assessor, ds. H. D. Scholten. tert. asesor. Dc ynode benoemde tot leden van het breed moderamen buiten de reeds genoemden: ds. G. P. Post. ds. J. R. Wolfensberger. J. J. van Bmsbergen. W. Oomkens, C. Edewaard. mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, Th U van Hazel cn J. J. Rus. De generale commissie voor het op zicht voor 1962 wordt als volgt samen gesteld: ds. W. van Griethuvsen. ds. A. Noorman, ds. E. E. de Looze, mr. H. W. Kuipers, mr. H. Brongers. Tot lid van de „Raad voor de herder lijke zorg" werd benoemd: ds. R. J. Mooi te Zuidwolde; tot voorzitter van de „Raad voor de zaken van kerk cn school": drs. W. Dekker te Doorn en tot lid van deze raad W. van Wijngaarden te Utrecht: tot lid van de „Raad voor kerk en gezin: dr. D. A. van Krevelen te Den Haag: tot secretaris van de „Raad voor de zaken van kerk en over heid". tevens wnd. gedeputeerde bij de overheid: mr. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken te Doesburg. de synode keurde de benoeming goed tot secretaris van de sectic kinderbe scherming, gevangeniswezen en reclas sering van de algemene diaconale raad van P. W. A. de Wit Tn verband met het feit dat dr. T. Dokter, secretaris van de „Raad voor kerk cn theologie een functie bij het middelbaar onderwijs aangenomen heeft en zijn arbeid als predikant van Odijk zal neerleggen, verzocht de raad zijn secretaris te beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. De synode besloot tot deze beroeping ovar te gaan. ONGEORGANISEERD EN C.A.O. ln het Christelijk Historisch Weekblad is een artikel gepubli ceerd over het probleem van de ongeorganiseerde werknemer en de c.a.o. Blijkens een artikel in De Werk gever, het officieel orgaan van het verbond van protestants-christelij ke werkgevers in Nederland is in de afgelopen tijd in het overleg over c.a.o.'s voor bepaalde onder nemingen en bedrijfstakken aan de orde gesteld het maken van onder scheid tussen georganiseerden cn ongeorganiseerden. Voor de geor ganiseerde werknemer zouden dan gunstiger arbeidsvoorwaarden be dongen worden zoals meer vrije da gen of extra-uitkeringen. Wij ach ten de gedachtengang. die hierach ter schuilt zonder meer verwerpe lijk. ook al hebben wc oog voor het argument van de vakbeweging dat dank zij de organisatie er voor de werknemer, al-of niet aangesloten, veel is bereikt en dat dus de niet georganiseerde werknemer profi teert van het werk van zijn geor ganiseerde collega. Wij vragen ons hierbij ook af of het wel strookt met de bedoeling van collectieve arbeidsovereenkom sten, indien deze discriminatie wordt vastgelegd. Het gaat bij de c.a.o. om het vastleggen van ar beidsprestatie tegen bepaalde voor waarden. De prestatie is doorslaggevend als mede de omstandigheden waar onder deze moet worden geleverd. Het lidmaatschap van de vakbe weging oefent hier geen enkele in vloed ten gunste uit. De niet-geor- ganiseerde ligt niet achter in pres tatie vanwege zijn „nihilisme". De bestaande belangenstrijd tussen verschillende groepen binnen de vakbeweging toont trouwens aan, dat er andere factoren van invloed zijn, die de prestatie beïnvloeden. Het ontstaan van categorale werk nemersorganisaties is hiervan o.a. het gevolg. Wanneer men dit vraagstuk nader bestudeert, zal men eerst hieraan aandacht dienen te schenken en kan de vraag ge steld worden of de houding van de overheid tegenover de vakcentra les en in het overleg een dergelij ke ontwikkeling niet in de hand heeft gewerkt. Het Dedingen van voordelen voor georganiseerden bij c.a.o.'s lijkt ons ook om andere redenen princi pieel verwerpelijk. Een volgende vakbond, in overeenstemming met het organisatiepatroon van een on derneming. Wil men de geest van de arbeidsovereenkomst zuiver hou den dan moet men deze weg niet op. Het gevolg zal alleen maar zijn een grote belangenstrijd binnen de organisatie, een devalueren van de roeping der vakbeweging en een interne strijd om bestuurszetels, waardoor de positie van de vak vereniging wordt ondermijnd. In een land waar ieder het recht bezit niet te vergaderen en zich niet aan te sluiten, zal men de con sequenties hiervan hebben te aan vaarden. commerciële televisie. Met commerciële televisie bedoelt de nota dan de exploitatie van een televisie net op commerciële basis. Zoals een courant voor een groot deel gedragen wordt door advertenties, zo zou de tele visie voor een deel of geheel uit de inkomsten van reclame bekostigd moeten worden. Daartegenover wordt in de nota de mogelijkheid gesteld om ..reclame in de televisie" te hebben. Daarbij worden de programma's zelfstandig voorbereid en wordt de reclame slechts toegevoegd en dan nog in de vorm van voorlichting. Het rapport voelt hierbij noch voor het Amerikaanse systeem, waarbij de spon sors programma's maken, noch voor het Britse systeem. Vrijheid In de nota wordt uitgesproken dat de kerk moet waarschuwen tegen het gevaar dat de commercie een overheersende rol zal - gaan spelen. De brede culturele functie van radio- en televisie-omroep mag niet naar die ene kant worden scheefgetrokken. Op die manier zouden deze xedia in hun vrije ontwikkeling belemmerd worden. Het argument dat de democratische vrijheid ook vrijheid voor het bedrijfsleven moet Inhouden iloitatie van een televisienet wordt lijnargument genoemd. Juist ter- wille van de vrijheid Is het onaanvaard baar, indien televisie bij voorbaat in een commercieel kader wordt onder-1 gebracht. Daarom brengt de nota twee punten mr voren, waarop de kerk moet wijzen: De televisie moet zichzelf in de rechte vrijheid kunnen ontplooien. De kijkers moeten leren in vrijheid en verantwoordelijkheid met dit medium om te gaan. Het passieve consumeren van een tv.-produkt is altijd funest, of het nu commercieel is of niet. De nota komt tot deze conclusie, omdat :de belangrijke taak van de televisie I wordt gezien. Reeds in het rapport '..Christen ziin in de Nederlandse samen leving". had de synode sterk de nadruk gelegd hoe de keik haar cultuurarbeid ziet. Het gaat om „de strijd voor een leefbaar bestaan, om ruimte te scheppen voor de geplaagde, verwarde en voort gedreven creatuur". Daarom kan de kerk ook niet onverschillig staan ten opzichte |van de ontwikkeling van een zo belang rijk cultuurmedium als de televisie. „Meer nog dan de pers", zegt het I rapport dat gisteren werd besproken, „en de radio schept de televisie een I beeldwereld die mens en maatschappij jg', conclusies van het moderamen in zullen worden opgenomen. Conclusies rapport over t.v. ook aan Interk. Overleg In het slot van de zitting heeft de f be stuk van de commerciële televisie, dfe aan het rapport van de „Raad van za ken voor kerk en samenleving" zullen worden toegevoegd door te geven aan het Interkerkelijk Overleg in Overheids zaken, zodat ook de andere Nederland se kerken over deze conclusies hun in zichten kunnen geven. Het overleg in dit Ikoo is reeds gaande. Zendingsconferentie te Baarn In het zendingscentrum te Baarn zal van 3 tot 5 maart een algemene zen dingsconferentie worden gehouden. Ds. J. A. C. Rullmann zal spreken over Zending vandaag in de wereld van morgen. Ook ds. S. Roosjen. die on langs uit Indonesië is teruggekeerd, zal een referaat houden. Als Jezus Christus op een sabbat leert in een synagoge ziet hij een vrouw die een „geest van zwakheid" had en daarbij „verkromd was en zich in het geheel niet kon oprichten" (Luc. 1310). Het een is kennelijk een gevolg van het ander, i Het gaat hier maar niet om de een of andere lichamelijke ziektemaar tegelijkertijd om een ziekte van haar geest. Haar lichaam is naar haar geest gaan staan. Hebt u. nooit eens van iemand gezegd: „Wat ziet die er onte- vreden uit!" Ook in zo'n geval zijn de trekken van het gezicht j gaan staan naar de geest. Het een is niet los te maken van het ander. Maar het is geen oplossing om in een dergelijk geval te proberen het lichaam te genezen. Het is niet waar, wat men lang heeft geloofd, dat een gezond lichaam garantie is voor een gezonde geest. En evenmin behoeft het omgekeerde altijd het geval te zijn. Maar toch vaak heeft het een invloed op het ander. En het gaat er om bij de diagnose de juiste oorzaak van de ziekte vast te stellen. De mensen zagen in dit geval het verkromde lichaam, maar Christus zag de „geest van zwakheid". Hij zegt dan ook niet: „Gij zijt genezen maar „Gij zijt verlost van uw zwakheid". De Heiland pakt onze problemen in de kern aan. Uitvoerig is over het rapport „commerciële televisie" door de synodeleden van gedachten ge wisseld. Enkele stemmen gingen op die het rapport te zwak von den, maar over het algemeen kom men zich met de uitspraken verenigen. De belangrijkste con clusie uit de bespreking was wel dat het ongewenst moet worden geacht dat er een afzonderlijke organisatie wordt opgericht en betaald door het bedrijfsleven, die de bedoeling heeft een televi siereclamezender te exploiteren. Tijdens het debat gaf ds. A. Faber van Emmen te kennen dat hij wel zou willen dat de kerk in het vraagstuk te levisie en reclame een positieve hou ding zou annemen, omdat ook de kerk zelf zich op het terrein van de reclame heeft begeven. Ds. J. Vermaas, vroeg om een duide lijke uitsrpraak van de kerk. Hij vindt Vereniging Ned. Gemeenten lenen. Daarom is de verantwoordelijkheid groot van hen. die deze beeldwereld doen ontstaan." De nota vervolgt dan: „Hoewel de televisie ongetwijfeld com merciële belangen kan dienen heeft zij toch van aanvang af een sterk cultureel karakter. Daarin verschilt haar oor sprong van die der couranten op handelsaangelegenheden betrekking had). De televisie is bij uitstek het middel om voor velen de aarde meer bereikbaar en het leven meer leefbaar te maken. Zij kan uitgroeien tot een cultuurarbeid bij uitnemendheid. Het commerciële element zal daarbij geen overheersende rol mogen spelen." Verantwoordelijkheid Regeling bij wet is mogelijkheid De Vereniging van Nederland se Gemeenten heeft in een brief aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ver klaard, dat zij een diepgaande gecoördineerde bestudering ge wenst acht van de mogelijkheden die zich voordoen de vakantie spreiding uit de impasse te hel pen. Aandacht dient te worden ge-' schonken aan oplossingen geba seerd oo vrijwillige medewerking van onderwijs en bedrijfsleven, zoals bijvoorbeeld een jaarlijks advies van de S.E.R., dat tot Het rapport komt dan tot de conclusie »t de overheid dr uitbouw moet be- stand zou moeten komen met ïn- dat de overheid de uitbouw moet be-| vorderen van een televisicbestcl. dat in schakeling van onderwijsinstan- de moderne samenleving werkelijk functioneert. Dat betekent niet alleen het treffen van financiële maatregelen, maar ook het deelnemen aan het beleid in een evenredige verhouding met de omroepverenigingen. Ook het bedrijfs leven cn de eventuele reclame-organen zouden in dit beleid een stem moeten hebben. „Het moet mogelijk zijn in een voortdurend overleg de culturele ont wikkeling in de breedste zin te dienen. Het gaat om dc toekomst van onze cul tuur. Daartoe moeten ook van alle kan ten duidelijke positieve bijdragen worden gegeven." Bespreking Tijdens de zitting van gisteren gaf drs. C. P. van Andel, secretaris van de raad die dit rapport had opgesteld, een lichting. Hij was van mening dat de ties. Ook de vraag of de spreiding moet worden bevorderd door wettelijke maat regelen, dient bij deze bestudering aan de orde te komen. ,.In de eerste plaats is het denkbaar, dat in de onderwijswetten een bepaling wordt oneenomen. die de minister de bevoegdheid verleent de aanvangsdata voor dc zomervakantie van jaar tot jaar en voor de verschillende delen van het land vast te stellen", aldus de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Deze bepaling zou een nadere uitwerking be hoeven en bijvoorbeeld overleg moeten voorschrijven met belanghebbende orga nisaties. Een andere oplossing zou kunnen w den gezocht in de sfeer van wetgeving met betrekking tot de leerplicht. „In de leerplichtwet zou een bepaling kunnen 'worden opgenomen, die de leerplicht gedurende een bepaalde, door de minis ter vast te stellen, periode in de zomer opheft Deze periode zou dan geheel of gedeeltelijk moeten samenvallen met de vakantieperiode van grote groepen Hét bedrijfsleven. Op deze wijze zou mogelijk gemaakt worden, dat leerlin gen buiten de eigenlijke schoolvakantie geoorloofd afwezig zijn". Voorts is in een Kamerdebat reeds een oplossing genoemd, die centrale voorzieningen zou vragen, namelijk verschuiving van het schooljaar in ?in. dat h«' einde niet meer in de mer valt Een dergelijke verschuiving zou wijzigingen ln het aanvangstijdstip, de duur en het einde van de zomerva kantie op de scholen minder bezwaar lijk maken. In één hand Ten slotte noemt de vereniging de mogelijkheid een algemene wettelijke regeling van het vakantlcwezen in te voeren. Het wettelijk ingrijpen moet zich hierbij niet beperken tot de onder- De regeling van de vakantie komt bi) deze oplossing in een hand. In verband met deze laatste mogelijk heid merkt de Vereniging van Neder landse Gemeenten op dat de raadgeven de vergadering van de Raad van Euro pa onlangs een ontwerp van een Euro pees sociaal charter heeft aanvaard. Volgens dit ontwe sluitende partijen tingen op zich, die o.a. betrekking heb- .,a. betrekking op het recht op goede arbeiasv rden len Onder deze arbeidsvoorwaar den wordt genoemd een jaarlijkse be taalde vakantie van ten minste drie we ken. Wanneer ons land dit handvest zal aanvaarden, kan het mede tot de taak regering worden gerekend de ilijking van reëel vakantiege- een ieder te verzekeren. Een wettelijke regeling van het vakantiewe zen zou hiervan in ons land het gevolg kunnen zijn. Deze zou dan ook de va kantiespreiding kunnen omvatten. het rapport te zwak en wil bepaalde richtlijnen „omdat er een positieve voorlichtende arbeid van de kerk moet uitgaan inzake reclame en de televi sie". Ds. W. Vroegindewey, wees eveneens op de positieve taak, die de kerk in de ze heeft. De kerk moet de program ma's kritisch beoordelen en daarom vraagt hij een nota van de kerk hier- Ds. F. H. Landsman, secretaris voor algemene zaken, stelde dat het niet i gaat om algemene beschouwingen over reclame en voer televisie. Het gaat concreet om de Nota-Scholten, waarin aan een lichaam als de OTEM cconces- sie wordt verleend een zender te exploi teren. Het komt hem voor dat het Beierse systeem voor ons land het bes te zou zijn. Hierbij wordt in het bestel van de omroepverenigingen de reclame verzorgd. Ds. Landsman wil de conclu sies van de vorige vergadering handha ven en vraagt een bepaald beleid van uit de kerk, ook al is dat niet populair. Nadat een aantal synodeleden en ad viseurs enkele opmerkingen gemaakt hadden, sprak de praeses samenvattend uit dat gebleken is, dat de nota in grote lijnen gewaardeerd wordt door de sy node. Op zijn voorstel besluit de syno de dat de volgende conclusies in de no- 1. Dat de vraag of er plaats moet wor den gemaakt voor reclame in de televisie op zichzelf beschouwd legi tiem is. Bij de beschouwing hierover zullen vooral ook de economische mo tieven duchtig moeten meespreken. 2. Als deze motieven doorslaggevend zouden blijken te zijn, moet verre weg de voorkeur worden gegeven aan I een systeem, waarbij de reclame in gevoerd wordt op bepaalde tijden in de programma's, die binnen het ka der van het thans vigerende of in de toekomst eventueel gereorganiseerde omroepbestel worden verzorgd door de daarvoor aangewezen organisaties. 3. Het bovenstaande betekent niet dat de generale synode niet achter een streven zou staan dat ten doel heeft in radio en televisie tot een bredere en verdergaande samenwer king te eraken. doch wel dat zij van oordeel is dat ook dit vraagstuk af zonderlijk zal moeten worden bezien i en dat een op dit gebied wenselijke ontwikkeling tot stand zal moeten ko men binnen het kader van de arbeid aan een nieuwe omroepwet. 4. Het moet daarom ongewernst wor den geacht dat er een afzonder lijke organisatie komt. opgericht en betaald door het bedrijfsleven, die de bedoeling heeft een televisiereclame zender te exploiteren, zij het dan dat er een zelfstandig curatorium zou worden gevormd voor de niet-com- merciële programmaonderdelen. Advertentie Vier middelen ie zamen werken krachtiger tonder de maag van streek te maken I De vier middelen van Chefarine 4" werken niet alleen krachtiger bij de bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want Un ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen bultje 20 tablattan f 0.8> Handigs atrlpvarpakklng 40 Ublalten f 1.50 Voordiligt flacon 100 hblitUa f 3.50 Inlichtingen bij ^>9^ Financiering* Maatschappij HAHUKO; Vestigingen In alle ken toren ven de AMSTERDAMSCHE BANK „Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie Tan ons blad met linksboven op de envelopi „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rnbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief." Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St. Annaland en te Schoon- rewoerd: R. J. van de Hoef. kand. te Luntercn; te St. Philipsland: L. van Nieuwpoort. kand. te Linscbotcn. Aangenomen het beroep van de pro vinciale kerkvergadering van Noord- Holland naar Huizen (N.H. noodgem.): V. E. Schaefer te Hemmen, naar Rid derkerk I: L. Blok te Capclle aan de IJssel. Bedankt voor Hasselt: L. van Doppen- berg te Wilsum. Toegelaten tot de evangeliebediening: J. C. van den Berg. Silvoldseweg 6. Ter- borg. J Broekhuis. Langstraat 40. Bar- neveld, J Voordouw. Burg. Vonklaan 16, Bodegraven. Beroepbaarstelling A. M. A. Hellen - doorn. vic. Poortstraat 50 te Utrecht is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rhoon: H. J. Koffrie te Leimuiden; te Scharendijke cn Beijerland: J. Jurjens. kand. te Grams- bergen: te Willemstad: J. van Eijk, kand. te Emmen. Bedankt voor Campen (Duitsland): A. Segger te Zoutkamp. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Brampton (Ont. Can. Ca nadian Reformed Church): C. Bakker te Twijzel; te Bilthoven: C. van Leeu wen te IJsselmuiden-Grafhorst; te Bun schoten-Spakenburg ivac. W. van Nieu- wenhuis) en te Zuidhorn: H. J. Nijen- huis te Overschie. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Amsterdam-Z.J. M. Visser te Dokkum. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Hengelo-O. «2e pred. plaats): J. Bouritus te 2e Exloërmond. DOOPSG. BROEDERSCHAP Beroepen te Heerenveen: T. Hoogslag te St. Annaparochie. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen: W. Hage te Middelburg. BEHOEVEN de lezer waarschijnlijk niet te vertellen, wat wratten zijn, want deze woe keringen van de opperhuid zijn een ieder wel be kend. Er zijn verschillende soorten die de her- t kenning kunnen bemoeilijken, maar daarover wil len wc het niet hebben. We volstaan met te schrij- m dat de wratten vooral bij jonge mensen voor- ko. -n, voornamelijk aan de handen en voeten (waur ~e vaak onder de huid weggedrukt wor den), so* vs ook aan de knieën, lippen en sporadi- scher ook n andere huidgedeelten. Wat de lezer mogelijk niet weet. is. dat wratten tegenwoordig geacht worden besmettelijk te zijn. Als we wratten bij één lid van een gezin vinden, zien we ook bij de andere leden van dat gezin vaak meer wratten dan normaal, evenals bij hen die met de „patiënt" veel in contact komen. Na ver wonding van een wrat ziet men in de omgeving geregeld nieuwe wratjes ontslaan. Men spreekt dan ook van een ..moederwrat" cn van de „dochter- wratten". (Vreemd genoeg spreekt men nooit van „zoonwratten"!). Vele proeven, ook in Nederland genomen, tonen aan. dat wratten „overentbaar" zijn, d.w.z. dat wrat ten, door middel van een soort aftreksel van wrat ten gemaakt, bij anderen of bij de persoon zelf nieu we wratten kunnen doen ontstaan. Het blijkt herhaal delijk. dat men in zwembaden naast de veel voor komende voetschimmels wratten kan oplopen. Het wordt daarom zeer waarschijnlijk genoemd, dat de wratten veroorzaakt worden door een „infec tie" van een zeer fijne levende smetstof. Een fijne levende smetstof wordt in de geneeskunde een „vi rus" genoemd. Bewezen is deze theorie nog niet tenvolle, omdat de geneesmiddelen, die we tegen andere virusinfecties gebruiken, bij de wratten geen succes hebben. Vele artsen twijfelen daarom nog om aan te nemen dat wratten door een virusinfectie worden veroorzaakt Men heeft wel eens patiënten, die wratten hadden, onder een röntgenapparaat geplaatst, alsof men deze wratten ging bestralen. Men stelde daartoe al les in het werk alsof er echt bestraald zou worden, doch het toestel werd niet ingeschakeld, maar de patiënten meenden dat zij bestraald waren. De wratten waren na enkele weken verdwenen! Eén ding was zeker, niet door röntgenbestraling! Het heeft er dus wel veel van, dat we hier met sug gestie te maken hebben, en laat daar een virus zich niet door vangen, de mens kennelijk wel! Nu was het trouwens al veel langer bekend, dat wratten bijvoorbeeld door handopleggingen konden worden „genezen". Vele kwakzalvers hebben hier ruimschoots gebruik van gemaakt Ook met behulp van de hypnose zijn vele „wrattenlijders" van hun kwaal afgekomen. Bij de geblinddoekte patiënt werd- de wratten met een willekeurige kleurstof ins-^enaeeld, of ingespoten met een onschuldige vloeistof. Daarna werd met behulp van een be paalde gespreksvorm de wratten na enige tijd tot genezing gebracht. Het is zelfs een Engelse psychiater gelukt om bij verschillende mensen met behulp van de hypnose wratten aan één helft van het li chaam tot verdwijnen te doen brengen, terwijl ze aan de andere helft aanwezig bleven! Weer andere neigen tegenwoordig naar de mening, dat wratten, evenals zovele andere ziekten, zouden kunnen ontstaan door geestelijke oorzaken. Deze geestelijke oorzaken zouden een lichamelijk lijden tot gevolg kunnen hebben, evenals dat bekend is van de maagzweer, de asthma, eczeem en nog an dere ziekten. Men noemt dit „psychosomatische ziek ten". Genezing kan dus ontstaan door behandeling van de geestelijke kwaal. Hiermee echter hebben we nog niet het raadsel van het niet-werkende rönt genapparaat opgelost! Zou het niet zó kunnen zijn, dat wratten na enige tijd vanzelf genezen? Het is inderdaad mogelijk, dat het virus (als we het toch op een virus houden) na enige tijd vanzelf dood gaat. en dan zal de wrat vanzelf verdwijnen. Maar dan moeten we erbij den ken, dat het virus inderdaad enige jaren kan blij ven leven.. De behandeling van de wratten is daarom eigen lijk nog steeds als vanouds door de meeste medici bedreven: verwijdering door middel van een mesje in de vorm van een klein lepeltje, aanstippen met een etsende vloeistof of bestralen. Al deze metho den laten in de regel wel littekentjes of vlekjes na en zijn daarom alleen geschikt voor een gering aan tal wratten. Waarom zouden we daarom niet, als we er geen hebben, de wratten rustig laten zitten? Na

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2