X13 r Mar ja Habraken: jongste van dochters Bennett Vrees van Van Baal 5nieuw Kongo voor Indonesisch voorstel aan Eerste-Kamerlid MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 Dam-vraag 207 (Eerste publicatie) Iedere problemist weet dat als vraagstuk op een slotmotief zal digen en de resterende stukken daar van nog eerst op hun velden moeten worden gebracht, hierdoor het effect wordt vergroot. Bij uiterste perfectie moet het pro bleem dan aan alle scherpe regels vol doen en mag b.v. een dam op de lyn 6 tot 50 niet op een willekeurig, doch moet slechts op één veld kunnen slaan of zetten om te winnen. Dit vraagstuk van Polman te Halfweg is zo'n geval! Als U wilt ondervinden hoe bewerke lijk het is, probeer het dan ook eens. Het gras is U beslist niet voor de voe ten weggemaaid! Bezorgdheid over Nw-Guinea 0 m Schaak-vraag 207 Wit had een slechte loper achter de pionnenketen in de partij Waltmann Zwaan. Hij forceerde vanuit de dia gramstand: wit, Kgl, Ta6, Ld2, pi b4, c5, d4, e3, g3, g5 en h4; zwart: Kg7, Tc8, Ph7, pi b5, c6. e4, e6, f5 en h5, toch winst door een listig pionoffer. I. d4d5Een mogelijkheid die er vaak inzit in gesloten eindspelen. 1. e6xd5. Zwart moet natuurlijk slaan, wil hij nog even spelen. 2. Ld2 c3f. Waar moet de koning heen? 2. Kg7f8 kost na 3. g5g6 een paard. 2 Kg 7g6 wordt be antwoord met 3. Ta6a7, Tc8—g8 4. Ta7c7 en zwart verliest kansloos. Een derde mogelijkheid 2Kg7 g8 vindt haar weerlegging in 3. Ta6 a7, Ph7—f8 4. Ta7—g7f, Kg8—h8 5. Tg7c7f met torenwinst. Bridge De winnende voortzetting in het vorige 3 Sans-Atoutcontract is: in slag 2 onmiddellijk harten 9 spelen! Speelt West laag, dan is hartenboer reeds de 9e slag! Het beste tegenspel voor West is dus, om te nemen met hartenheer en schoppen na te spelen. Zuid neemt met de heer, incasseert ruitenaas-heer en gaat de ruiten af spelen, waarbij West in moeilijkheden komt. Ziehier de positie welke ontstaat, i al zijn ruiten Uit Noord volgt nu ruiten 6. Zuid gooit een klaveren af en West moet hartenaas sec zetten. Hartenvrouw wordt nagespeeld. West neemt, mag nog 2 slagen in schoppen maken, maar moet dan in de klaverenvork spelen en Zuid heeft zijn 9e slag! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. zuivelprodukt - ge meente in N. Brabant, 2. oude lengte maat - zeker tijdperk - lied, 3. op schik - stuk geschut, - 4. strekking - familielid, 5. vreemde munt - deel van het gebit, 6. palmboom - kleef- middel - lidwoord, 7. vreemde munt - voegwoord - niet dicht opeen staan de, 8. gemeente in Gelderland - ge meente in Gelderland - voedsel, 9. on gewoon - kruipend dier. Verticaal: 1. gemeente in N. Brabant - deel van een huis, 2. vette vloeistof - railroad (afk.) - meisjesnaam, 3. twijg - aardsoort - bekende afkorting, 4. achting - duister, 5. haal of trek - vreemde taal, 6. bezittelijk voornaam woord - jongensnaam - sus loco (afk.), 7. de fijnste vederen - vriend (Fr) - scheikundig element (afk.), 8. bij naam van Ezau - na dato (afk.) - tel woord, 9. scheikundig element (afk.) - schadelyk. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. vazal, 5. abces, 10. ader, 12. eten, 13. de, 14. koets, 17. no.. 18. Ems, 20. mee, 21. adé, 22. Ta, 24. on, 25. kolk, 26. mode, 28. L. S., 30. me. 32. iep, 34. oer. 36. rat, 38. n.d., 39. opeen, 41. do. 42. Deen. 44. idee, 46. erker, 47. akant Verticaal: 1. vader, 2. adem, 3. ze, 4. ark, 6. bes, 7. ct.. 8. eend, 9. snoek, 11. beet, 15. om. 16. te, 19. stolp, 21. ander, 23. als, 24. oom, 27. linde. 29. peen, 31. stoet, 33. Eder, 34. op, 35. re, 37. Aden, 39. one, 40. nik, 43. E.K., 45. Da (Van onze parlementsrcdactie) A LS wij Nieuw-Guinea nu over- dragen aan Indonesië, zouden wij eraan voorbijgaan, dat een groot aantal Papoea's bezwaar heeft, met Indonesië samen te gaan. Na de overdracht zouden zij binnen Nw- Guinca verzetshaarden vormen. Niet alleen zou de rust in het land zijn 'erstoord, maar bovendien zou Ne derland evenals België m.b.t. Kongo de schuld krijgen, het ver zet tegen Indonesië te hebben aan gewakkerd". Deze woorden sprak de oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, prof. dr, J. van Baf.) zaterdag in Den Haag op een bijeen komst van het Comité Zelfbeschikking Nieuw-Guinea. Hij vervolgde: „Wanneer aan de andere kant de Papoea's in eer» versneld tempo zelfstandigheid wordt ge geven, is een „nieuwe Kongo" evenmin te vermijden." „Zeker', zei prof. Van Baal, „ik ben er mede voor verantwoordelijk geweest, dal Nederland begon met een politiek van zelfstandigmaking en ik heb gepleit voor de oprichting van een Nieuw-Guinea- Raad. Ik heb echter niet daarmee be doeld de leden van die raad over heel de wereld te sleuren. Ik ben uitermate bezorgd over de grote snelheid, waarmee de zelfstandigmaking wordt nagestreefd .Naar mijn mening" vervolgde de hoogleraar, „is Nieuw-Guinea daarvoor nog niet rijp. Dit is bewezen door mijn Op de bijeenkomst voerde ook de Papoea-student Z. Sawor het woord. Hij deed dat met spre kende gebaren. goede vriend Kirihio. Hij handelde als een stamhoofd. Hij ging alléén naar In donesië en activeerde de tegenstelling tussen stammen en groepen". Prof. Van Baal zag in een dergelijk optreden een parallel met dat van Loemoemba. Wat dan wel? Volgens de hoogleraar la momenteel alleen realiseerbaar een poli- ,van even de pas inhouden". Neder land moet, zei hij, proberen tot zaken te komen met Indonesië want de huidige slechte verhouding mag niet duurzaam zijn. Bovendien zijn de meeste Indonesiërs niet haatdragend jegens Nederland. Tegelijk moeten wij, aldus prof. Van Baal, doorgaan met de ontwikkeling vai» het land, zonder de zaak over de kop te „Ik geloof, dat zoals de zaken op hel ogenblik liggen, gebondenheid van Nw. De voormalig gouverneur van Nieuw-Guinea. prof. dr. J. van Baul heeft zaterdag in Den Haag op een bijeenkomstbelegd door het „Comité zelfbeschikking Nieuw-Guinea" verklaard, dat Nieuw-Guinea tot zaken moet komen met Indonesië. Guinea aan Indonesië een gewenste zaal» is. Men moet hier echter niet forceren Men handelt niet immoreel", aldus prol Van Baal. „als men rekening houdt me» de werkelijkheid. Wèl, als men heenstap) over de beloften, die men heeft gege- Tevoren verklaarde de voorzitter van de Papoea-studentenvereniging in on» land de heer Z. Sawor, dat overdracht van zijn land aan Indonesië geen reali teit is. ,Wij moeten niet door de knieën gaan voor onrecht. Wat zou de wereld dan een chaos worden!" riep hij uit. Di naakte inwoners van het binnenland van 'Nieuw-Guinea zouden, zo meende hij, van een overdracht het slachtoffer worden De heer Sawor studeert tropische land bouw in Deventer. Het Comité, dat zaterdag de bijeen komst in Den Haag belegde, zond eer» telegram aan de Nieuw-Guinearaad waaraan de trouw aan het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht werd bena drukt. Twee roofovervallen in Amsterdam In de binnenstad van Amsterdam zün dit weekeinde twee roofovervallen ge pleegd, waarbij een 38-jarige Chinese kok en een 78-jarige loswerkman van hun geld werden beroofd. De Chinese kok Tse Fook, die op weg was van zijr werk naar zijn woning aan de Manege straat, werd omstreeks half een in d« Nieuwe Kerkstraat door enkele man nen overvallen, die hem een klap op zijn hoofd gaven en er met zijn porte feuille vandoor gingen. Er zat een be drag in van f 1100 in verschillende va- tuta. Deze overval werd door twee man nen gepleegd, terwijl in de onmiddel lijke nabijheid nog vier andere manner aanwezig waren. Of deze ook iets met de overval te maken hadden, is niet be- De 78-jarige los-werkman W. Z„ die op de Zeedijk had gepassagierd omstreeks zes uur bij de Koningstraat door twee mannen vastgegrepen, die hem zijn portefeuille ontfutselde. Er zou f 450 in hebben gezeten. In beide gevallen beschikt de politie over een vaag sig nalement. Comité schrootfraude onregelmatigheden waren er wel Het comité schrootfraude heeft scherp stelling genomen tegen de uitlating de advocaat-generaal bij het gerechts hof in Den Haag, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, dat „in de Neder landse schrootwereld niets onrechtma tigs is gebleken, hoewel een diepgaand onderzoek heeft plaatsgevonden". Mr van Voost tot Voorst zei dit bij de be handeling van de smaadprocedure tegen de heer Worms. De opmerking van baron Van Voorst tot Voorst wordt verrassend genoemd, omdat het volgens het comité van algo- bekendheid is, dat het eerste door de heer Worms gesignaleerde geval Nederland bedreven schrootfraude een strafrechtelijke veroordeling door de Haagse rechtbank heeft geleid Bovendien beschikt volgens het comité de justitie over gegevens waaruit blijkt dat in Nederland wel degelijk onregel matigheden zyn gepleegd, verrjcht op het ten onrechte onttrekken van ver- eveningsgelden aan de kas. met het ge- olg dat ook inderdaad zulke onttrek kingen hebben plaats gevonden. Vannacht is de 64-jarige stoker S Goossens uit Rotterdam toen hij op de fiets de weg overstak aangereden door een auto. De heer Goossens is later over leden. De auto reed dooi', de bestuurder reed onder invloed. Bij Markenesse in de Noord-Oost polder is zaterdag een personenauto uit de bocht gevlogen. De bestuurder, de 36-jarige L. de Lange uit Vollenhove is aan de gevolgen van het ongeluk over- Bij Heino is gisteren een auto tegen een boom gebotst. Beide inzittenden de 66-jarige heer A. Mulder en zijn 71-jarige echtgenote kwamen om het leven. TNDONESIE heeft zich volgens het Alg. Dagblad bereid verklaard tot zogenaamde tegemoetkomingen mits Nederland bereid is zij het ook met een soepele overgangsre geling het bestuur over Ned. Nieuw- Guinea aan Indonesië over te dra gen. Deze bereidverklaring is niet geschied bij de besprekingen met de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, maar met het Nederlandse Eerste Kamerlid dr. L de Gou (kath.) De Indonesiërs waren belangrijke ver tegenwoordigers van Nasution en Su bandrio en hun rang was hoger dan die van ambassadeur. De genoemde voorstellen (mits Ne derland dus het bestuur wil overdragen' zijn: 1) Indonesië heeft geen bezwaar tegen onderhandelingen met Nederland in tegenwoordigheid van een derde, mo gelijk een vertegenwoordiger dei Amerikaanse regering, bijvoorbeeld een ambassadeur. 2) Indonesië wil het Nederlandse ont wikkelingsplan overnemen en Inter nationale bijstand aanvaarden. 3) Het wil de plicht op zich nemen om de Papoea's zelfbeschikkingsrecht ie laten uitoefenen voor bijvoorbeeld tien jaar. Daarna zou onder interna tlonaal toezicht een volksstemmina onder de Papoea's kunnen worden gehouden over hun toekomstige sta tus. Nadere precisering over de overlgt verplichtingen kan op de conferentie ge schieden. Er bestaat geen bezwaar om de soe vereiniteit zwevende te laten. De twr antwoording daarvan wil Indonesië la ten afhangen van de volksstemming. In donesië wenst aan de formele onder handelingen informele besprekingen te laten voorafgaan. Voor Indonesië staal net vast dat het contact met Oe Thani tot niets leidt, omdat het wantrouwen voortduurt. Indonesië had veel gezien in de Nederlandse verklaring van 2 jh nuari. doch meent dat daarna het Ne derlandse standpunt verstard is. De Ne derlandse regering beschikt reeds ge ruime tijd over deze inlichtingen. He» contact tussen de. De Gou en de ambas- oade te Bonn is een voortzetting van he» gesprek te Brussel van een Amsterdam» publicist, doch deze stuitte in Den Haag op een vijandige houding. De Nederlandse regering heeft zater dag verklaard dat zij particuliere be moeienissen afwijst omdat deze de be sprekingen van Oe Thant in gevaar kun nen brengen. Geen zendelinge, geen coureur maar actrice Oud-leerlinge chr. gymnasium vindt toneelspelen heerlijk Toen ik eenmaal op het 's-Gravcn- haags Christelijk Gymnasium kwam en in het bestuur van de toneelvereniging „Thaleia" zitting kreeg, begon ik lang zamerhand veel voor het toneel te voe len. Ik deed niets anders meer dan voor dragen op avondjes en zo ontstond mijn volgende droom: „Ik zou een gróót ac trice willen worden". Nooit heb ik dit tegen anderen durven zeggen. Het is nu eenmaal vaak zo, dat iedereen naar de tonèelschool wil, maar dat bijna nie mand er voor geschikt is. En ik wal echt een beetje bang. dat ze me van hoogmoedswaan zouden beschuldigen. Mijn eerste officiële voorstelling was op de jaarlijkse schoolavond. We speelden .Lancelot van Denemarken" onder regie van Sieto Hoving. Hij vroeg na afloop aan me: „Wat wil Je eigenlijk gaan doen. als je van het gym af bent?" Natuurlijk durfde ik niet te zeggen „Naar de to neelschool", dus zei ik quasi onverschil lig „O. dat weet ik nog niet!" Sieto had me meteen door, want hij zei: „Voel Je niets voor de toneelschool?" Ik bekende. Ik deed toelatingsexamen en slaagde Toen werd het drie jaar dag en nacht werken. Maar wanneer je iets fijn vindt, gaat 't eigenlijk vanzelf. Wanneer Je eens een paar avonden vrU had, ging Je na tuurlijk zo vaak mogelijk naar de schouwburg, dat spreekt vanzelf. Toen ik met mijn tweede jaar bezig was, maakte ik mijn televisie-debuut. De ge slaagden van de toneelschool brachten een stuk. maar ze hadden geen meisjes. Ik moest invallen. Na mijn eindexamen speelde ik in „Kruispunt der Tijden". Ze neemt voorzichtig een slokje van haar koffie. We bieden haar een sigaret aan. ..Roken?" Nee. sinds twee maanden al niet meer. Maar het kost me wel moeite. Het moet wel. voor mijn stem. Op de toneelschool heb ik zelfs al eens een zwijgkuur moeten doen. Dat is zo'n gekke gewaarwording. Ik mocht zelfs niet fluisterenEn vooral voor mij is 't erg moeilijk een paar weken Je mond te houden!" Marja lacht en gaat druk gesticulerend verder met haar verhaal. Ze strijkt voor de zoveelste maal de weerbarstige lok uit haar gezicht en vervolgt: .De serie „De vier dochters Bennet" is nu klaar. Wanneer de volgende afle vering voor de televisie wordt uitge zonden, weet ik niet zo precies, maar dat merk ik wel. Ik speel de dochter Mary. Enig. Ik was niet alleen in het stuk de jongste, ook in werkelijkheid. Het is fijn om met echt goede spelers samen te werken en wat zo leuk was; er was steeds zo'n fijne stemming. Een goede verstandhouding is altijd erg be langrijk. NIET ALLÉÉN TV. Wanneer we over het medium tele visie beginnen, komt er een denkrimpel boven haar wipneusje. „Voor de televisie werken is heerlijk. Je kunt zo echt klei ne dingen, een bepaalde uitdrukking in je ogen, een trek om je mond. of een fronsen van je voorhoofd, laten zien. Kijk, en dat gaat nu op het toneel niet Nogmaals, ik vind het heerlijk om voor de televisie te werken, maar ik zou nooit voor de tv. alléén willen optreden, want echt toneel is toch ook fantastisch". Dit jaar werkt ze nog free-lance, maar ze weet nog niet of volgend Jaar een contract met het Rotterdams Toneel zal worden afgesloten. „Op het ogenblik heb ik drie rollen in „Cyrano de Bergerac", dat zojuist In pre- MM vraagt uw mening Koop eens CHONOTA bij uw kruide nier. Proef het en geef ons eens te kennen, hoe U dit nieuwe artikel vindt. Zoet genoeg? Te zoet? Noten te grof of te fijn? Te veel chocolade- smaak of te weinig? Lekker? Uw mening kan U een aardige attentie opleveren. Schrijf aan Mc Mil.LAN, Afd.34, Amsterdam, Postbus 4082. 40 Dan ineens was het weer verdwenen. Ik had het e kunnen verbeelden, maar dat soort verbeelding bezit ik niet. Ik bewoog me nog langzamer voort dan eerst, drukte mijn hoed diep over mijn ogen, sloeg mijn kraag hoog op zodat ook maar de min ste glinstering niet mijn gezicht kon verraden en zelfs een meter van me vandaan zou niemand het geritsel van de zware oliejas gehoord kunnen heb- |ben. Ik verwenste die slingerplanten. De ranken wonden zich om mijn gezicht en ik moest mijn ogen sluiten op het moment dat ogen sluiten mijn laatste daad op aarde had kunnen zijn. Bovendien benamen ze me alle zicht tot ik er het meeste voor voelde om maar op mijn knieën kruipend verder te gaan. Ik deed het echter niet, omdat dan het gekraak van de oliejas me verraden zou kunnen hebben. Opnieuw zag ik dat vage lichtschijnsel. Het bevond zich misschien negen meter van me vandaan, wees echter niet in mijn richting, maar wel op iets op de grond. Ik deed twee geruisloze stappen naar voren om nauwkeurig te kunnen zien waar het lichtschijnsel voor diende en ont dekte dat mijn navigatie in het aardedonker zeer goed was geweest. De moestuin was omgeven door een houten hek en ik liep er recht tegen aan. Het gaf een klap alsof de deur van een kerker werd dichtgeslagen. Ik hoorde een onderdrukte kreet, het licht ging uit, even bleef h'et stil en dan ging de lantaarn weer aan. Nu was het licht niet meer op de grond gericht, maar dwaalde en zocht het de moestuin af. Degene die de lantaarn vasthield was zo zenuwachtig als een juffershondje, want anders had ik in minder dan drie seconden in het licht gevangen moeten zijn. Nu echter bewoog de lichtstraal zich beverig en onzeker heen en weer en kreeg ik tijd om onhoorbaar een stap achteruit te doen. Tijd voor meer dan die stap werd me niet gegund. Zover het mogelijk is met een in de buurt staande eik te versmelten, versmolt ik met een in de buurt staande eik. Ik drukte me tegen die eik aan alsof ik die boom omver wilde duwen en wenste vurig dat ik een revolver had. „Geef mij die lantaarn." De koude, zachte stem was onmiskenbaar die van Royale. De lichtstraal aarzelde, kwam dan tot rust en werd weer op de grond gericht „Doorgaan! Vooruitl" .Maar ik hoorde iets, mijnheer Royale." De 11 JA door Alistair MacLean stem van Larry kwam niet boven een bevend ge fluister uit „Ginds. Ik weet het zeker." „Ik ook, maar het is in orde." Met een stem als die van Royale, met niet meer warmte als in een champagnekoeler, is het moeilijk om iemand op zijn gemak te stellen, maar de man deed zijn best. „In het donker zijn de bossen vol geluiden. Een warme dag, 's avonds een koude regen, krim pen en het barst van de geluiden. Opschieten! Wil je hier de hele nacht in de regen blijven staan?" „Luistert u nu even, mijnheer Royale." Het ge fluister klonk nu wanhopig. „Ik vergiste me niet Heus niet Jk hoorde „Sloeg je vanavond je portie „sneeuw" over?" onderbrak Royale de jongen wreed. De poging en inspanning om vriendelijk te zijn waren te veel voor hem geweest. „Waarom zit ik opgescheept met een vent als jij? Hpud je mond en ga verder." Larry hield zijn mond. Sinds ik Larry had ge zien, was ik me ergens over gaan verbazen. Zijn gedrag, het feit dat hij door Vyland en de generaal geduld werd en bovenal zijn aanwezigheid in het huis dit alles had mijn nieuwsgierigheid gaan de gemaakt. Misdadige organisaties die het om een grote inzet te doen is en dat was hier zeker het geval kiezen hun medewerkers gewoonlijk met evenveel zorg en overleg als een groot con cern zijn topmensen. Met nog meer zorg en over leg zelfs. Een nonchalant foutje, een onvoorzichtig heid van de kant van een topfiguur zullen een groot concern de das niet omdoen, maar kunnen wel een door misdadigers ontworpen plan doen mislukken. Grote misdaden zijn grote zaken. Grote misdadigers zijn grote zakenlui die zich met even grote zorg en pijnlijke nauwkeurigheid van hun taken kwijten als hun meer de wet eerbiedigende collega's. Als het onverhoopt nodig mocht blijken om concurrenten of gevaar opleverende personen uit de weg te ruimen, dan werd dat toevertrouwd aan beleefde, rustige lieden als bijvoorbeeld Roya le, maar Larry was voor hen van evenveel nut als een lucifer in een kruitmagazijn. Ze bevonden zich met hun drieën in die hoek van de moestuin. Royale, Larry en de butler wiens plichten een groter gebied bestreken dan normaal gesproken van een butler in een deftig landhuis verwacht kon worden. Larry en de butler waren met schoppen aan het werk. Eerst dacht ik dat ze aan het graven waren. Royale had het licht van de lantaarn namelijk met zijn hand afgeschermd en bovendien kon ik door de regen weinig onder scheiden, maar ten slotte, meer op mijn oren dan ogen vertrouwend, begreep ik dat ze een kuil aan het dichtgooien waren. Ik grinnikte in het donker. Ik wilde er een groot bedrag om verwedden dat ze iets waardevols aan het begraven waren, iets dat daar niet lang onder de grond zou blijven. Een moestuin was bepaald geen ideale plaats voor het verbergen van een schat. Drie minuten later waren de heren klaar. Iemand harkte de dicht gegooide kuil aan ik veronderstelde dat ze in een pas omgespit en geharkte groentebed aan het graven waren geweest en daarna begaven ze zich met hun drieën naar een schuurtje om de schoppen en de hark Weg te brengen. Vlak daarop kwamen ze zacht pratend weer naar buiten. Royale liep voorop met de lantaarn. Ze gingen een hekje door en nog geen vijf meter van me vandaan, maar ik had inmiddels dekking achter een dikke boom gevonden. Ze liepen hei pad naar de voorkant van het huis op. Het geluid van de mompelende stemmen verstierf. De voordeur werd geopend en er viel licht op de veranda. Dan hoor de ik hoe iemand de voordeur weer sloot en grendelde. Toen werd het stil. (Wordt vervolgd). mière is gegaan. Eerst ben ik bloemen meisje. later een actrice en in het laatste bedrijf een nonnetje, met io n bruine pij en zo'n enorme Franse kap. Ik noem het altijd ccn „flatteus vliegtuig" zegt ze lachend „Zeg, om nog even op die televisie te rug te komen, weet Je wat hier in Ne derland zo jammer is. we hebben twee-, driemaal zo weinig tijd om een stuk in te studeren als in het buitenland, omdat er geen ruimte en geen geld is Op onze vraag, voor welke acteurs of actrices Marja enorme bewondering heeft, antwoordt ze: „Ik ben niet een figuur, die voor iemand een fan-club wil oprichten, want zo iets zou ik „mijn idool" niet aan willen doen; dat lijkt me iets verschrikkelijks. Maar wie ik werkelijk bewonder, dat is Ida Wasser man. Ze is grandioos! Zij is de enige ac trice in Nederland, van wie ik kan zeg gen. dat ik van haar spel koude rillingen krijg, zo ontroerend goed". En als regisseur vind ik Ton Lutz in één woord geweldig. Toekomstplannen? „Ja en neen" zegt Marja nadenkend. Ik weet dus nog niet of ik „vast" bij het Rotterdams toneel ga werken of niet. en wat me ook geweldig lijkt: caba ret of musical. Het laatste lijkt me ide aal. Natuurlijk zou ik dan zang- en bal letlessen moeten gaan nemen, want voor de musical moet je erg veelzijdig zijn. Het is laat geworden. De hele dag heeft ze gerepeteerd in Rotterdam. Ze neemt het laatste slokje van de koffie. Strijkt nog eens de blonde pony uit het ge zicht en staat op. Bij het weggaan roept ze nog: „Denk er om, niets geks over me in de krant zetten hoor. wan zó iets bij zonders ben ik bepaald niet....". De Schotse plooirok danst bij iedere bewe ging, die ze inaakt. Weer valt een weer barstige blonde lok voor haar ogen Miss Marja Bennett Habraken Een grappig wipneusje, twee pittige staalblauwe ogen en een speelse blonde pony over het voorhoofd. Dat is Maria Habraken, 21 jaar, al enige tijd free-lance actrice bij het Rotterdams Toneel, in televisie-kijkend Nederland beter bekend als Mary, een van de vier dochters Bennett. Dol enthousiast is ze. Actrice? Een heerlijk beroep. „Vroeger wilde ik zende linge worden. Toen ik op de lagere school, de Dr. Herman Bavinckschool hier in Den Haag zat, vond ik die zendingsverhalen altijd zo prachtig, dat ik beslist ook zendelinge wilde worden. Machtig, de oerwouden in, in boorlingen gunstig stemmen met spiegeltjes en zo Ze lacht. Een kinder droom. „Wat later kwam ik met andere ideeën. Al was het dan niet ge bruikelijk voor een meisje, maar ik moest en zou coureur worden. Ook dat is er niet van gekomen, hoewel het toch nog in mijn achterhoofd zit. Ik ben nu tenminste voor een klein autootje aan het sparen ETHERGOLVEN Songfestival 7V7A HET traditionele zaterdagavond- televisieprogramma van de KRO, waarin we ons eens te meer konden verbazen waarop Teddy en Henk Schol ten door de jaren heen zichzelf weten te blijven en zich aan het eigen genre houden en waarin Joop Simons enkele artistieke zaken van Parijs presenteer de. kregen we laat op de avond gelegen heid het Italiaanse songfestival vla verse bandopname in de finale te zien. Ditmaal werden beelden en geluid beter dan ooit tevoren en het program ma ook onderhoudender. Willem O, Duys, in San Remo aanwezig, vertelde hoe de plaatsen in dit Casino voor de drie festivalsavonden tezamen f 420 per stuk hadden gekost, maar niettemin was de zaal met meer dan duizend belangstel lenden stampvol. Ook was men zeer gul met applaus, dat dikwijls al tussen couplet en refrein enthousiast opklonk. Van de 32 gepresenteerde liedjes op de voorgaande avonden waren er 12 in de finale gekomen en wat we daarvan hoorden was wel klasse op het gebied van het lichte lied. Dat er kanshebbers bij zijn voor het Eurovisie-Songfestival lijdt peen twijfel, maar hopelijk zullen de Italianen (die vrijelijk vóór 19 fe bruari a.s. hun stem moeten hebben uit gebracht, niet een van die wel heel mu zikale, maar veel te ingewikkelde song» uitkiezen, opdat Italië dan eindelijk eens de zo vurig verbeide top kan bestor- De grote Domenico Modugno had weer een voortreffelijke bijdrage geleverd, maar die zelf zo overdreven-hartstoch telijk gezongen, dat de tweede presen tator, Claudio Vigla. met dit „Addle add ie" in de finale kwam, reden waar om Modugno nu, volgens Willem Duys, .woedend in de gangen van het Casino ijsbeerde". De bijdragen liepen uiteen van een heel lief wiegeliedje vla veel liefdes liedjes tot een vu ripe Tango Italiano, zodat er keus genoeg bij is. En nu maar afwachten, wie met een liedje op het testijn in Luxemburg zal verschijnen. Prograinmaveriiielding Aangezien wij van nu af aan de radio- en televisieprojiramma's in hun geheel zullen vermelden van zes uur 's avonds tot de volgende avond zes uur. is het overbodig geworden de aankondigingen „Radio vanavond" en „Televisie van avond" te plaatsen. U zult deze dus niet meer in de rubriek Ethergolven aan treffen. MAANDAG 12 FEBRUARI 1982 402 m' 18 00 KerkorgOconc 18 30 Lichte gram 10.00 Nw» en weert)er 12'!2 £P man af praatje 19.15 Gr»m 19 30 Radiokirant 19.50 Lichte orkestmuz 20.15 Het schip Bsperanca, hoorspel 21.25 ^nVlktK>r' s°K^tcl» en Instrumenten 22.00 Pari comm 22 15 igeunermuz (gr) 22.9) Nw» 22 40 Avondoverdenking 22.55 BoeWbespr 23.05 Rep van het congre» van de Vereniging voor de Volkszang 23.35 Gram 23 55—24.00 Nw». Hilversum II, 298 m. 18.00 Nw» 18 15 Uitz van de Pacifistisch Soclalistlche Par. tij: BoevenbedTog (BB) 19 00 LaJcmé. ope ra (gr), verkorte uitvoering) 19 50 Plano recital (gri 20 00 Nw» 20.05 De Radloscoop gevar progr 2X30 Nw» en eventueel meeled 21 40 Act oo Jazz Sociëteit 23 do Ucht ensemble 2356—24 00 Nw». Televlsleprogr. NTS: 30.00 Journaal cn weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nw» 20.30 Aanchiitnlg gemist. een muzikale --- 21.05 Fwmret Welbeschouwd forum. DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 Hilversum I, 402 m. 74« kc/s. KRO: 7 00 Nw» 7.15 Kla» gram 7.30 V d jeugd 7.45 Morgengebed en overweging 800 Nw» 8.18 Kr»m 8 50 V d vrouw 9.35 Waterst 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10 15 Lichtbalken lezing 10.25 Klas» gram 11.00 V d vrouw 11.30 Lichte graan 11.50 Vol- aan vooruit, lezing 12 00 MlddagWok- noodklc* 12 04 Als de dag van gisteren, klankbeeld 12.30 Land. en tulrvbouwmeded 1^33 Pianoqpel L2.50 Act 13.00 Nws 13.18 pro?r <herh> 1350 Pianospel (gr) 18.00 V d zieken 18 30 Zlekerolof 17.00 V d Jeugd 17.40 Beurflber 17.45 Regerings- uifcr Antilliaanse nieuwsbrief, door Henk t .'iüAH,Ura, 298 m' AVRO: 7 00 Nws 7.10 Och tend gym 7 20 Lichte gram. VPRO- 7.50 Dagopening. AVRO: 8.Ö0 Nws 8.15 Lichte gram 900 Och fend gym v d vrouw 9 10 De groenteman 9 15 Franse muz uit (§r) 9.40 Morgenwijding 10 00 Arbeidsvitaminen (gr) 10.50 V d kleuters 11.00 RVU: Insekticldcn. door dr DDrea- 1130 V d zieken 12 00 Licht ensemble Beursbcr 13.30 Promenade-odk taarspel (gr) 'Mi 14 40 Schoolr 1520 Fluh •poor der wetenschap iherh van zondar- »rl) 18.15 Lichte gram 18.30 ...J0 Amateursprogr 17.55 New York calling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7