Duitser verdient nog het meest BON Atoomgeleerde van V.S. sprak mond voorbij Geen werkloosheid, dan ook geen premie Portugal zou samengaan met Spanje zoeken Verschil tussen grafiet en diamant Oppercommando VS. in burgerhanden Ta eeft fcoate 9 Over Russische kernproeven i In de lezing: verklaarde Bethe verder I nog dat een zestig-megatonsbom die de 1 Russen eind oktober tot ontploffing had den gebracht, voorzien was van een lood- mantel rondom de kern van fusiemate riaal, waardoor het radioactieve neer slag en speciaal het deel daarvan dat op Het Amerikaanse Congreslid£yt"ttaH«Fb"d ,ou b<- Meivin Price, democratisch afge vaardigde van Illinois, heeft ver klaard, dat de kernfysicus Hans Bethe over de recente Russische kernproeven dingen heeft onthuld j die niet openbaar gemaakt had-' den mogen worden. Price noem de enkele verklaringen die Bethel op 5 januari in een lezing aan de1 Cornell-universiteit had afgelegd, hoogst ongelukkig. Hij zei er niet bij, welke uitlatingen hij daarbij op het oog had. Bethe heeft volgens de verslagen in deze lezing gezegd dat de Russische proeven klaarblijkelijk verband hielden met de ontwikkeling van een kernlading voor een raket die overeenkwam met de Amerikaanse Minuteman, een geleid projectiel dat in ondergrondse bunkers wordt opgesteld en dat daardoor on kwetsbaar is voor de eerste vijandelijke perkt l ..Hadden ze In plaats van lood een mantel van uranium gebruikt", zo zei Bethe, „dan zou de kracht van de bom honderd megaton of iets groter zfjn ge- gezien dat voor hen alle reden nemen om als eersten toe te slaan. Bethe maakte deel uit van de Ameri kaanse regeringscommissie van geleer den die de beschikbare gegevens over de Russische proeven op Nova Zembla hebben geanalyseerd. Volgens de Washington Post kan hij in elk geval rekenen op een officiële berisping voor zijn opmerkingen. Kapitein Galvao bij verstek veroordeeld Kapitein Henrique Galvao is zaterdag te Lissabon bij verstek tot 22 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het kapen van het passagiersschip Santa Maria in januari van het vorig jaar. Van de 32 andere beklaagden, allen voortvluchtig, zijn er 25 tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Zeven zijn vrijgesproken. Ex-generaal Humberto Delgado. die sinds zijn nederlaag bij de presidents verkiezingen in 1958 in ballingschap leeft, werd wegens zijn morele verant woordelijkheid voor het kapen van de Santa Maria, de dood van de derde of ficier van dit schip en voor ,,de poging tot moord op twee andere leden van de bemanning" tot negentien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Opstand in Nepal neergeslagen De Nepalese minister van binnenland se zaken, dr. Toelsi Giri, heeft zater dag gezegd, dat „anti-nationale elemen ten", die drie plaatsen in Zuid-Nepal hadden bezet, waren „vernietigd". Het leger is de toestand meester. De op standelingen bezetten Thori, Narayan- garh en Bharatpoer aan de grens met India, ten zuidwesten van Katmandoe. Zij werden uiteengeslagen en zijn ge vlucht, aldus Giri. Het merendeel van de deelnemers aan de opstand, naar schatting enkele hon derden, heeft zich aan achtervolging door de regeringsstrijdkrachten kunnen onttrekken door te vluchten in het bos van Tsjitwan aan de grens met India. De opstandelingen hebben de stad Bharatpoer 24 uur in bezit gehad. Vier Russen krijgen de doodstraf Het opperste gerechtshof van Litauen heeft vier Russen ter dood veroordeeld wegens deviezen-speculaties. Vier ande ren zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen van vier tot tien paar. Zij zullen door een vuurpeloton wor den terechtgesteld. Volgens het persbureau Tass hebben zij „deviezen voor grote bedragen ge kocht en als parasieten geleefd en heb ben zij door hun onwettige activiteiten het smokkelen van deviezen uit de Sow- jetunie vergemakkelijkt en de nationale rijkdom schade toegebracht". Chroesjtsjef en Kennedy voor de televisie? Volgens de New York Times worden er tussen de regeringen in Washington en Moskou in het geheim besprekingen gevoerd over de mogelijkheid president Kennedy en premier Chroestjtsjef in een gemeenschappelijke televisie-uitzending de volkeren van de Verenigde Staten en de Sowjetunie te laten toespreken. De besprekingen zouden in een verge vorderd stadium zijn. Kennedy zou een toespraak tot het Russische volk van een kwartier op tele- recording laten vastleggen en Chroesjtsjef zou een kwartier tot het Amerikaanse volk spreken. De twee redevoeringen zouden tegelijkertijd worden vertaald. In beide landen zou men beide spre kers kunnen volgen. Het programma zou in maart worden uitgezonden. Kandidaatstelling in Sowjetunie Premier Chroesjtsjef heeft verklaard dat hij uit de meer dan honderd dis tricten die hem kandidaat hebben ge steld voor de Opperste Sowjet, het dsi- trict in Moskou had gekozen, dat bekend staat onder de naam Kalinin. Westelijke waarnemers merkten schertsend op dat dit voor Chroesjtsjef een „veilig" district was, waar hij zeker kon zijn van zijn verkiezing. President Leonid Breznjef heeft de kandidatuur in het district Bauman aan vaard, hoewel hij in zeker veertig an dere districten eveneens kandidaat had kunnen worden. Nog een man met ruime keus was de eerste vice-premier iföikojan. Ook hij aanvaardde de kandidatuur in zijn eigen district in Armenië. Ruimteman Joeri Gagarin aanvaardde de kandidatuur in zijn geboorteplaats Sjatsk. en zijn collega Titof die in zijn woonplaats bij Alma Ata in Kazachstan het gebied waar de tsaren vroeger de ballingen stuurden. Fanfaui aangezocht als formateur President Giovanni Gronchi van Ita- lië heeft zaterdagavond professor Amin- tore Fanfani verzocht een nieuwe cen trum-linkse coalitieregering te vormen, i is officieel in Rome meegedeeld. President Gronchi, die nog niet ge heel hersteld is van een griep, die de besprekingen met de leiders van de Italiaanse parlementaire fracties heeft vertraagd, ontving professor Fanfani in zijn woonhuis. De bekendmaking ge schiedde volgens het protocol in het quirinaal in het centrum van Rome. Voorlopig tot 1 april a.s. (Van onze correspondent in Bonn) BONN. De Bondsregering heeft met nog 2 maanden (tot 1 april a.s.) de pe riode verlengd, waarin de Westduitse werknemer geen werkloosheidspremie behoeft te betalen. Deze periode was op 1 augustus van het vorige jaar be gonnen en zou tot 31 januari duren. De premie, die voordien werd betaald, bedroeg 2 procent van het loon. Van 1 april a.s. af is deze bijdrage ver laagd tot 1.4 procent. Zij is op dit be drag vastgesteld tot en met 31 decem ber 1963. De betaling van werkloosheidspremie werd voorlopig opgeschort, omdat de „Bundesajistalt fiir Arbeitslosenversi- cherung" in Neurenberg een saldo van vijf miljard mark had opgepot. De Bondsregering achtte het niet nodig deze aktiva, bij de praktische afwezigheid van werkeloosheid in de Bondsrepu bliek, nog verder te verhogen. Het saldo bij de „Bundesanstalt für Arbeitslosenversicherung in Neuren berg, heeft in de volksmond de bij naam van de ..Sabel-Toren" gekregen, naar de president van de „Bundesan stalt". Anton Sabel. .In 1961 groeide het saldo bij de ..Bun desanstalt" ondanks de opschorting van de premie sinds 1 augustus met 639 miljoen mark. Volgens Sabel is dit voldoende om door een niet al te strenge winter heen te komen, wan neer vanwege de weersomstandlgheid de bouwactiviteit niet te zeer moet wor den beperkt en bouwvakkers werkloos worden, wat meestal in de winter maanden het geval is. Het gaat op berekeningen van Sabel en zijn verslag aan minister van ar beid. Theodor Blank, terug dat de Bondsregering het wettelijke premiebe drag tot en met 31 december 1903 thans heeft vastgesteld op 1.4 procent het loon. Dit percentage is ge makkelijk te verdelen over werkgever en werknemer (die ieder de helft moe ten betalen). Bij dit percentage zou het inkomen der „Bundesanstalt", bij aan houdende conjunctuur, in 1962 1 mil jard mark bedragen. Daarmede zou den de reserves van het fonds niet iets kunnen worden verhoogd. De werkge vers-organisaties hadden een verminde ring van de premie tot 1 procent ge- eist. Hiertegen heeft Sabel zich verzet. Hij wil in conjunctureel goede tijden Er circuleren berichten, dat Spanje en Portugal van plan zijn om tot een volledige integratie van beide landen te komen. Waarschijnlijk vandaag wan neer is niet precies bekend zullen generaal Franco van Spanje en premier Salazar van Portugal bijeenkomen om in het diepste geheim te spreken over een eventueel samengaan van Het zwarte stiftje in uw potlood is vervaardigd van grafiet, een stof die in allerlei gesteenten voorkomt en ontstaat hetzij doordat koolstof on der hoge druk uit het magma om- kristalliseert, hetzij doordat koolstof van organische oorsprong is gekris talliseerd. Soms wordt koolstof van organische oorsprong gevonden die nog niet geheel tot grafiet is om gezet, maar dan hebben we eigenlijk met een soort anthraciet te doen, die amorfe graniet wordt genoemd. We vermeiden dit, op dat u kunt zien hoe dicht de verschillen de verschijningsvor men van koolstof naast elkaar lig gen. Voor we onszelf een antwoord gun nen op de vraag waarom de vetach- tig aanvoelende, zachte grafiet wél als schrijfmateriaal kan worden ge bruikt en de eveneens uit koolstof bestaande diamant daarvoor beslist ongeschikt is, moeten we even een misverstand opruimen. Bij de mees te gebruikers van het potlood be staat de opvatting dat grafiet voor namelijk voor potloden wordt ge bruikt. Dit is beslist niet het geval, want door de geringe uitzetting bij verhitting, chemische bestendigheid, groot geleidingsvermogen voor warmte en elektriciteit, wordt gra fiet voornamelijk gebruikt in de staalglcterljen en de elektrische Industrie. Naar schatting eist de me taalindustrie ongeveer 60 procent van alle grafiet voor zich op en is slechts 4 procent voor de vervaardi ging van alle potloden ter wereld. Maar goed, laten we ons liever eens verdiepen in de vraag waarom met potlood kan worden geschreven en waarom diamant zich daarvoor in het geheel niet leent. In de mo- TOCH IS HET ZO! leculen van beide stoffen hebben de koolstof atom en zich tot zeshoeken verenigd. Btf grafiet zjjn deze zes hoeken geheel vlak en liggen ver scheidene moleculen op gelijke hoog te, keurig naast elkaar. Hierdoor zijn de grafietdeeltjes gemakkelijk in dunne lagen splitsbaar, vooral ook omdat de afstand tussen twee opeenvolgende lagen vrij groot is en deze lagen bovendien geen sterke sa menhang onderling vertonen. Grafiet kan hierdoor gemakkelijk afschilfe ren, of afgeven, zo als we van een pot lood zouden zeggen. Hoe geheel anders vertonen zich ech ter de koolstofato men in een diamant. Ook hier hebben de atomen zich welis waar tot zeshoeken verenigd, maar de hoekpunten van deze zeshoeken liggen niet in één vlak, maar in drie vlakken! Een van de hoekpunten van die zeshoek is naar boven omgebogen en heeft een ver binding aangegaan met twee mole culen van het bovenliggende vlak, terwijl de tegenoverliggende hoek punten hetzelfde hebben gedaan met het onderliggende vlak. Hierdoor is het verklaarbaar waarom de dia mantdeeltjes een zo veel grotere sa menhang vertonen dan de veel los ser gebonden grafietdeeltjes. Tevens is hiermee de vraag beantwoord waarom diamant niet afgeeft en in tegenstelling daarmee zelfs ccn hard heid heeft die spreekwoordelijk is. Bij diamant zijn de deeltjes ook veel dichter in elkaar geperst, welk feit duidelijk wordt gedemonstreerd door het soortelijk gewicht, dat van dia mant 3,5 is en van grafiet 2,2 En weet u dat kunstmatige dia mant duurder is dan echte? Daarover een volgende keer! Spanje en Portugal in een fede ratie van het Iberische schier eiland. Deze bijeenkomst vindt plaats op dringend verzoek van Salazar. Geruchten over een dergelijke fe deratie hebben de laatste twee maan den in Spanje steeds de ronde ge daan. Blijkbaar is hier voor het eerst over gesproken op een bijeenkomst van de generale staven van beide landen, die in januari heeft plaatsge vonden. Een federatie zou van het grootste belang zijn voor beide lan- den en voor de gehele westerse we-l reld. Het grote en goed uitgeruste leger van Spanje zou in dat geval zeer nut tig zijn voor het handhaven van de Por tugese overzeese gebiedsdelen. Wanneer Franco en Salazar inderdaad zullen spreken over een samengaan van beide landen, zal het verloop van de onder handelingen ongetwijfeld strikt geheim gehouden worden, totdat een definitief besluit is genomen. Vermoedelijk zullen de twee staatslie den elkaar ontmoeten in de Spaanse plaats Ciudad Rodrigo op 25 kilome ter afstand van de Portugese grens. Het kasteel van Hendrik II zou als ont- moetingsplaats dienen. Het wordt ge bruikt als hotel, maar het staat momen teel geheel leeg, omdat in verband met de ophanden zijnde conferentie geen gas ten zijn toegelaten. Ivenjatta is tegen scheiding Kenia Jomo Kenjatta, leider van het Afri kaanse nationaal verbond in Kenia is zondag in Londen aangekomen. Hij zal hier de conferentie over een nieuwe grondwet voor Kenia, die woensdag be gint, bijwonen. De algemene secretaris van de partij, Tom Mboja, is zaterdag reeds in Londen gearriveerd. Tegenover verslaggevers verklaarde Kenjatta. dat het land een centrale re gering met een grondwet nodig heeft. Hij was tegenstander van scheiding van Kenia in afzonderlijke delen. De leider van de Keniasc kadu-partij, Ronald Ngala. die ook reeds in Londen is, had zaterdag gepleit voor een regionaal be wind in Kenia. Yier jaar cel voor Russische spion Het Westduitse opperste gerechtshof heeft een employé van de Russische han delsvertegenwoordiging Ln Keulen wegens spionage veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf. De 43-jarige ingenieur Pri- poltsef werd ten laste gelegd dat hij ge gevens had verzameld over de Ameri kaanse F 104 G Star-toestellen die door West-Duitsland en andere landen van dc Navo worden gebruikt. De Westduitse regering had een Rus sisch verzoek om vrijlating afgewezen. Moskou beweerde dat de verdachte als lid van de handelsmissie diplomatieke Im muniteit genoot en niet in Duitsland be recht kon worden. niet aantasten. Hij herin nerde in dit verband aan de jaren 1930—1933, toen de toenmalige Rijks- „Anstalt" geen reserves had en de pre mie tot 6.5 procent moest worden ver hoogd, zonder dat daarmede alle werk loosheids-ondersteuning kon worden ge geven die nodig zou zijn geweest. 100.000 werklozen 0.4 procent van het huidige aantal werknemers in West- duitsland kosten per jaar 300 miljoen mark aan steun. „Vollbeschaftigung" geldt naar internationale begrippen ook nog bij een werkloosheid van 4 cent. Zoveel werklozen zouden de stalt" echter 2.4 miljard per jaar kos ten. De reserves van 5 miljard zouden dan snel zijn uitgeput. Ook een werk loosheids-percentage van 2.5 zou de „Anstalt" 1.5 miljard per jaar kosten. Munitieleverantie voor Luftwaffe Het Duitse persbureau D.P.A. weet te melden, dat het Nederlandse bedrijf „De Kruithoorn" in 's-Hertogenbosch, van de Westduitse Luftwaffe een order zou heb ben ontvangen voor het leveren van mu nitie tot een waarde van 55 miljoen mark. Het zou hier gaan om een partij munitie, geschikt voor de boordwapens van Star- fighters, welke toestellen, zoals bekend, gemeenschappelijk door België. Duits land en Nederland, in licentie worden ge bouwd. Bandieten overvallen bus: vijftien doden Colombiaanse bandieten hebben zon dag in de omgeving van Ibague, 150 ki lometer ten Westen van de hoofdstad Bogota, een autobus overvallen en vijf tien inzittenden doodgeschoten. Acht passagiers werden gewond. Onder de doden bevindt zich een jongen van tien jaar. in een bos bij de rampmijn in de Saarlandse stad Völklingen is zaterdag een massale rouwdienst gehouden voor de vele doden van de verschrikkelijke ramp. Dr. Heinrich Liibke, de Westduitse Bondspresident, hield een rede voering, terwijl twee mijnwerkers de wacht hielden bij de onaf zienbare rijen doodkisten. (Telefoto). Sowjetruimtevaart kent tegenslagen De ontwikkeling van de Sowjetrussi- sche ruimteraketten is niet zonder mislukkingen verlopen. Onze onderzoe kingen en experimenten zijn verre van altijd succesvol geweest. Dit heeft het Sowjetrussische pers bureau Tass, dat een artikel van een niet met name genoemde vooraanstaan de Russische ontwerper van raketten voor ruimteschepen in de Prawda aan haalde, gisteren gemeld. De schrijver verklaarde, dat er grote moeilijkheden zijn geweest en dat niet elke proef met een voltooide construc tie succesvol is verlopen. Ruimteschepen met motoren die nog krachtiger zijn zullen spoedig de dichtstbijzijnde plane ten bereiken en de Russen zullen hier op de eerste onderzoekers zijn, aldus het artikel. Zaterdag is bij besprekingen tussen vertegenwoordigers van vakverenigin gen en werkgevers in de Westduitse staalindustrie en voorlopige overeen komst bereikt, waarin voorzien wordt in een loonsverhoging van zes procent voor de 500.000 metaalarbeiders in Zuid-West-Duitsland alsmede drie dagen extra betaalde vakantie per jaar. riE MERKWAARDIGSTE ontwik- keling, die bovendien het minst is opgevallen in het eerste rege ringsjaar van president Kennedy, is de verschuiving in verantwoordelijk heid voor de belangrijkste militaire beslissingen geweest. De grote be sluiten worden thans voornamelijk door twee burgers genomen, nl. de president zelf en de minister van defensie McNamara. Deze twee mensen hebben niet de leden van McNamara's staf, die ook gro tendeels uit burgers bestaat een veel groter aandeel gehad in de vorming van het nieutve defensie plan dan degenen, die volgens de constitutionele regels voor de voor bereiding van de defensie verant woordelijk zijn: de commissie van stafchefs. JTEN VAN de gevolgen daarvan is geweest, dat er nogal wat erger nis is gewekt bij de verschillende onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten. Die ergenis had evenwel voorkomen kunnen worden, als de leiders van die strijdkrach ten hun traditionele onvermogen om het met elkaar eens te worden had den weten te overwinnen. Ik kan me althans moeilijk indenken, dat zelfs een zo krachtige man als de minister van defensie zich tegen een eensluidend advies van de verschil lende stafchefs zou verzetten. Aan gezien er van zulk een advies even wel geen sprake was, hebben McNa mara en de president hun eigen oordeel doen spreken in een mate die zonder precedent is. Dat is voor het eerst sinds James Forestall let terlijk een eind aan zijn leven maakte door in eigen persoon de defensiebegroting voor 1949 op te stellen, die toen door president Tru man en Louis Johnson in flarden werd gescheurd. IJ ET RESULTAAT van deze civie le denk-operatie is een gelukkige injectie van politiek-strategisch realisme geweest. Om met de „de terrent" het afschrikwekkende mid del) te beginnen, de leer van de periode Eisenhower was gebaseerd op Eisenhowers herhaalde verkla ring, dat de Verenigde Staten nooit het eerst met kernwapens zouden aanvallen. De luchtmacht trachtte daar verandering in te brengen, maar de militaire planning bleef op die terugslaan-tactiek gebaseerd. Zowel president Kennedy als McNamara zijn echter al vroeg tot de conclusie gekomen, dat een „de terrent" die niet tot een eerste klap in staat is, waarschijnlijk helemaal niets zal afwenden, behalve een aan val met kernwapens. Uit deze con clusie vloeide de nieutoe conceptie omtrent de deterrentvoort, wel ke een veel bredere marge van aanvalskracht met kernwapens be vat. JOSEPH ALS0P Aovenenite (Van onze correspondent in Bonn) Met Amerika en Zweden be hoort de Westduitse Bondsrepu bliek tot de landen, waar de hoogste lonen worden betaald. In de E.E.G. heeft de Bondsrepu bliek zelfs de hoogste lonen. Tot deze conclusies zijn verschillen de internationale organisaties ge komen, die de laatste maanden loon-vergelijkende onderzoekin gen hebben ingesteld. De hoge lonen in West-Duitsland zijn de voornaamste reden voor de trans migratie van Nederlandse en Bel gische arbeiders naar Bondsre- publikeinse ondernemingen, voor al van arbeiders in de grensge bieden. Dc laatste loonvergelijkingen E.E.G. hebben betrekking op het jaar 1959. Zij toonde reeds aan, noe zij sinds 1954 opklom tot de hoogste rangen van de loon-ranglijst. Intussen is de posite van de Westduitse loontrekker echter nog weer gunstiger geworden: eind 1961 zijn dienstinkomen nogmaals met gemiddeld 10 procent gestegen. Reke ning houdend met deze stijging en hel doorsnee-loon in West-Duitsland op 100 j stellend komt de Amerikaanse arbeider op 313 „index-punten", de Zweedse op 130, de Westduitse op 100, de Zwitserse op 87, de Britse en Belgische op 86, de Franse op 85, de Nederlandse op 71 en de Italiaanse op 68. Natuurlijk „hinkt" deze vergelijking. Bij de hoge Amerikaanse index moet re kening worden gehouden met de omwis- selingskoers van de dollar, terwijl zo wel in Amerika als in Zweden de kos ten van het levensonderhoud hoger lig gen, zodat de grotere verdiensten van de Amerikaanse en de Zweedse arbeider voor een deel worden genivelleerd door hogere huren, duurder eten en kostbaar der kleding. Voor Nederland geldt pre cies het omgekeerde: de Nederlandse ar beider kan met zijn in vergelijking tot de Bonsrepubliek lagere loon méér doen Het voordeel van de hogere lonen in West-Duitsland geldt voor de aldaar werkende Nederlandse arbeider slechts, wanneer hij metterwoon in Nederland blijft en naar zijn werkplaats in de Bondsrepubliek heen en weer reist. Zo dra hij zich in West-Duitsland vestigt, gaan de voordelen van de betere beta ling in West-Duitsland verloren aan de hogere kosten van het levensonderhoud (vooral huren en voeding). f^EN TWEEDE gevolg was de voortwoekerende ruzie tussen McNamara en de luchtmacht over de betekenis van de strategische luchtmacht, waarvan de kern het eenvoudige feit is, dat door de ont wikkeling van het raketwapen zelfs de snelste vliegtuigen tot een wapen van de tweede rang geworden zijn. Het besluit tot vergroting van de aanvalskracht van de deterrent maakt, dat nu aan een „deterrent'' wordt gewerkt, die in waarlijk wan hopige omstandigheden voor een aanval gebruikt zou kunnen worden in de situatie bijv. waarin En geland verkeerde, toen het door Hit- Ier werd aangevallen. TJIERMEE KOMT men tot wat de ingewijden het „ophogen van de drempel" hebben genoemd, d.i. de versterking van de conventionele strijdkrachten van het Westen in een zodanige mate, dat bij een aan val op belangrijke westelijke posi ties strijdkrachten van de Sowjet unie zelf moeten worden ingezet. De bedoeling is, de Sowjets duidelijk te maken, dat uit iedere directe con frontatie van Amerikaanse en Rus sische strijdkrachten spoedig een kernoorlog moet voortvloeien. Door het „ophogen van de drempel" hoopt men de Sowjetstrategen van hun te genwoordige alternatief voor het in zetten van eigen strijdkrachten te be roven, nl. het inzetten van troepen van een satelliet. En zo zou de „de terrent" op het gebied van de kern wapens ook een aanval met conven tionele strijdkrachten kunnen voor komen. IIET laatste onderdeel van het drieledige defensieplan van Ken nedy is het ten zeerste versterkte accent op speciale strijdkrachten", die bij ondergrondse en guerrilla-ac ties moeten worden ingezet. Iedereen weet al lang, dat deze laatste soort oorlogvoering verreweg de ernstig ste bedreiging vormt van alle grens- posities van het Westen, met Ber lijn als enige uitzondering. Door het ministerie van defensie werd op dit gebied echter heel weinig gedaan, voornamelijk omdat dat ministerie zich niet kon voorstellen, dat Ameri kaanse troepen anders dan in een officiële oorlog zouden moeten vech ten. Na veel verzet heeft het leger nu een organisatie van speciale strijd krachten" gevormd, onder leiding van brigade-generaal William B. Rosson, die zich rechtstreeks met de stafchef van de landmacht in ver binding kan stellen. Voorts wordt onder de commissie van de staf chefs een soortgelijke organisatie gevormd, aan het hoofd waarvan een generaal-majoor van de mari niers zal worden geplaatst. ste detachementen „speciale strijdkrachten" reeds in Zuid-Vietnam zijn aangekomen, en daar als „adviseurs" van het leger van president Ngo Dinh Diem reeds- in actie zijn. Een zeer bijzondere nieuwigheid is, dat zij als het zo ver mocht komen bevel hebben gekregen, terug te schieten als er op hen geschoten wordt. Dit trijst er op, dat de nieuwe strategen niet alleen nuchtere theoretici zijn, maar zich ook tn de praktijk niet van de wijs laten brengen. Om te voorkomen dat de weckflessen open gaan, moet u de ringen eerst eens in opkoken. In 1954 overigens stond de Westduitse arbeider nog vrij onderaan op de loon schaal, n.l. op de derde plaats i deren, met alleen Nederland en Italië nog achter zich. Tussen 1954 en 1959 stegen in de Westduitse industrie de bru tolonen met niet minder dan 44 procent, meer dan in andere landen. In de jaren 1959 en 1960 kwamen er nog eens 15 pro- cent bij. Intussen bewijzen deze cijfers! wel. hoe moeilijk bet voor de E.E.G. Jq jn wot't Is heel - harrrmnjs„. IIWWI eenvoudig. Het staat op blz. 70 in „Dat zit Zo". MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U Echtpaar en vier kinderen in de Rijn verdronken Zes mensen zijn gisteren te Kleef om gekomen, doordat een auto bij een brug slipte en onderste boven in de Rijn te rechtkwam. In de auto zaten een echt paar en zijn vijf kinderen. Hoewel bet water op die plaats slechts 1,30 meter diep was, slaagden de te hulp gescho ten politieagenten er slechts in een twaalfjarig meisje levend uit de auto te I De filmactrice Jayne Mansfield, gestoken in een beige japon en een mantel van hermelijn en het fraaie hoofd bedekt door een grote, zwarte moeilijk in een vliegtuig, dat haar naar Dallas in Texas zou brengen. In Dallas wonen haar drie kinderen en haar ouders. Voor haar vertrek zei zij, dat dc schipbreuk haar niet in de koude kleren was gaan zitten en dat zij zich nog erg beverig voelde. I „Dc liefdeshistorie van de eeuw", dit is een naam die gegeven kan worden aan het verhaal van de liefde tussen een Zuidafrikaans model en een Britse lilliputster. die beiden optreden in een revue, waarmee een tournee door Zuid-Ame- rlka wordt gemaakt. Maar evenals in de lief- vertelde er echter bij. dat Blucher gedood werd in de grote zuiveringen van kameraad Stalln. Hij is nu volledig gerehabi liteerd. deshistorie van Romeo Prinses Beatrix is giste- i Julia, hebben de ge- ren in St. Anton aan- lieven een probleem. De 29-jarige Ramona Austin is ongeveer 1.78 meter lang en de 27-jarige Da vid Johnson meet niet meer dan 1.17 meter. Beiden verklaarden, dat het liefde op het eerste gezicht was. I De pers in Moskou her dacht gisteren het feit, dat maarschalk Blucher in de Russische burger oorlog de Witrussische legers versloeg. Blucher werd uitbundig gepre zen. Geen enkele krant gekomen voor een ski vakantie van twee we ken. Zij verblijft hier in gezelschap van haar l Zes jongelui (uiteraard dodelijk vermoeid) heb ben in Engeland gedu rende meer dan 24 uur de twist gedanst. Zij be weren het bestaande we reldrecord hiermee te hebben verbeterd. De dans werd ingezet door ongeveer zestig tieners. De dansers mochten elk uur drie minuten op adem komen cn elke vijf uur een lunchpauze van twintig minuten houden. De organisator van de monsterdans ver klaarde, dat het pude record achttien uur was en in Amerika was ge vestigd. Eerste Wereldoorlog door een jonge Duitse soldaat in Frankrijk was gepost, is nu eindelijk op haar bestemming aange komen. De soldaat en zijn verloofde, aan wie de kaart was gericht, zijn later getrouwd en reeds gestorven. De kaart is bij hun veertigjarige dochter bezorgd. ln envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan het Bureau van dit blad). U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingangv» rn rs o» BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing ls) Zelf was lk al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit Zo" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5