Verdachte inbraak A.Z. ontkent en hult zich in zwijgzaamheid I Kritiek van de zending op Nieuw-Guinea-politiek Charmant Alphens meisje zingt op songfestival Sinds zaterdag in handen van Leidse politie Genetische schade van ioniserende straling RIJN- EN VEENSTREEK T.A. V. V- Wou brugge: 1-5 Elly Verhagen wordt Ella Raya NIEUWE LETDSCHE COURANT MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag: Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Rotterdams Toneel met „Cyrano de Bergerac". Diligentia, 8 uur: Alfons en Aloys Kontrasky, piano. Binnenhof, Rolzaal, 8.15 uur: Herman Krabbers en Theo Olof. viool Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uurLeidsche Kunstkring „Voor Allen" trio Jo Juda. Jean Decroos en Daniele Dechennc. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 38a, 7.15 uut: Ruilavond ,,De Phila telist". Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel met Boeing-Boeing" van Mare Camoletti, voor K. en O. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nederlands Dans Theater. Diligentia, 8 uur: Sylvette Milliot, cel lo, Lily Bienven-u, piano. Woensdag Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Kerkzaal academisch ziekenhuis. 1 125 uur: Middagpauze bijeenkomst. Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel met .BoeLng-Boeing" van Mare Ca moletti, voor K. en W Rehoboth. 10.30 uur vjm.11 uur n.m. Bazaar kiesvereniging Leiden der OHU. Den Burcht, 8 uur: Propaganda-con- tactavond Ned. Jeugdherberg Centrale. Prytaneum, 12.20 uur: LAK-pauzecon- cert, Maarten Worp declameert Marsman en speelt Moussorgsky. Oegst geest, Patronaatsgebouiw. 8 uur: Toneeluitvoering ,,De Lèkenspe- lers", .,'t Sloofje" door IJs Visseh Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nederlandse Comedie met „Caro line". Gebouw K. en W .8..15 uur: Residentie- Orkest ojI.v. Willem van Otterloo; So list: Eduardo del Pueyo, piano. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel met Boeing-Boeing" van Mare Camoletti, voor K. en O. groene kaarten. Stadsgehoorzaal, 8 uurGemengd Toonkunstkoor en het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Iskar Ari- bo met oratorium „Die Schöpfung" van Haydn. Het gulden Vlies, 2.30 uur: Modeshow voor a.s. moeders „Uw baby en U". van Gerzon. „De Hoeksteen", 8 uur: Huish. voor lichting, gezellige avond met show en quiz. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Filmzaal academie, 8.45 uur: Film ,Be journal d'un Curé de Campagne" van Bresson. Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, A. Dronkert over „Provinciale Politiek". Rijksherbarium. 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, dr. W. Ver voort over reis naar Noorwegen. Den Haag, Kon. Sdhouwburg, Haag- sche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W., 8 uur: Nederlandse Opera o.l.v. Joh. den Hertog met „Die lustigen Weiber von Windsor" van Ni- Diiigentia, 8 uur: Theo Bruins, piano. VrUdag Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To- neei met .Boeing-Boeing" van Mare Camoletti, voor K. en O. groene kaarten Den Burcht. 8 uur: Feestavond CJ.V. ,Jong Leiden". Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Concert en feestavond v d Hanmomekapel „Werk- mans Wilskracht" Academie. 4.15 uur: Ambtsaanvaarding prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, bijzon der hoogleraar in de zendingsweten schap. De Doelen. 8 uur: Genootschap Neder land-Engeland, Giles Best over „The Eng lish Bar". Antoniusclubhuis, 8 uur: Selskip „Frys- 13n", toanieljoun. Oegstgeest, zaal Willem de ZwiJ- gerkerk, 8 uur: Huish. en gezinsvoor lichting, „Vqeding en Gezondheid". Den Haag, Diligentia, 8 uur: Car roll Glenn, viool en Jean Anitonietti, piano. Zaterdag Doelenkazerne, 3 uur: Jaarvergadering Bond Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers afd Zuid-Holland-noord. Den Ha a g. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Vader". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; solisten: Elly Ameling, sopraan, Aafje Heynis, alt. Films Casino (2 en 7.30 uur): Analyse van een moord (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Ursus (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Wien wie es weint und lacht (14 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): De zondares van Assyrië (14 jaar); donderdag: Duis tere driften (18 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur); De kreet (18 jaar). Trianon (2 en 7-30 uur); De kanonnen van Navarone (14 Jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313 en Havenapotheek. Haven 18, tel. 20085 (Advertentie Ook de apotheken te Leiden gaan des zaterdags met een beperkte bezetting werken! In spoedgevallen staan wfl voor II klaar: Biedt Uw recepten en herha lingen tijdig aan, doch zo min mogelUk op zaterdag. DE LEIDSE APOTHEKERS. Tentoonstellingen Trappenhuis academie, werken van Theo Blom en Wilfred Voet (tot 24 febr Lakenhal, werken van Ap Sok (tot 5 maart). Lakenhal, „Vijftig best verzorgde boe k«a" (tot 5 maart). (Van een onzer verslaggevers) TAE 51-jarige Hagenaar W. van W., die ervan wordt verdacht de hoofd- dader te zijn van de in de nacht van 25 op 26 januari j.l. in het acade misch ziekenhuis te Leiden gepleegde inbraak (buit circa een kwart mil joen gulden) bevindt zich sinds zaterdagmiddag half vier in het politie bureau aan de Zonncveldstraat te Leiden. Hij ontkent de inbraak te heb ben gepleegd en tijdens de verhoren weigert hij verder ook maar één vraag, die op de zaak betrekking heeft, te beantwoorden, zo deelden de hoofdinspecteurs J. C. Hofstede en D. J. Verzijden ons mede. Zodra het gesprek niet over de inbraak gaat, gedraagt hij zich als een genoeglijk causeur. Toen hem de gevonden zuurstofcilinder werd getoond, was zijn reactie „Een leuk ding, maar ik heb 'm nog nooit eerder gezien". Op het zien van een gedeelte van de gevonden kledingstukken reageerde hij niet. Overigens is hij ondertussen ook nog niet met een aannemelijke verkla ring van eigen onschuld gekomen. Ook wil hij niet zeggen, waar hij de afgelopen dagen is geweest. Daarentegen meent de politie over voldoen de bewijzen van zijn schuld te beschikken. bleek later een kwartier na het tele foongesprek te zijn aangezien hij nie» het risico wilde lopen, onderweg te wor den gearresteerd. Om deze reden wilde hij zich ook niet naar Leiden begeven om zich daar te melden. De redactie had dit telefoontje nog net geverifieerd of Van W. stapte Zoals we in ons blad van zaterdag al in het kort berichtten, heeft Van W. zich zaterdagochtend om plm. kwart voor 12 in het bureau van de Haagse politie aan het Alexanderplein gemeld na over leg met zijn raadsman, mr. B. H. A. Lan- gerwerff, met wie h(j sinds vrijdagavond contact heeft gehad. Kort voordat hij blad in Den Haag. „U spreekt met Willem van Wijk, u weet welzo klonkt het. Na de reactie van onze man in Den Haag („Fijn dat u ons even helt....") verklaarde Van W., dat hij het niet eens was met wat er in de kranten over hem was geschreven. Hij was een paar dagen de stad uitgeweest waarheen, wilde hij niet zeggen en zonder eerst z'n woning te be zoeken, was Van W. volgens z'n zeg gen vrijdagavond gelijk naar zijn raadsman gegaan. Deze kon 's avonds geen contact meer krijgen met de officier van justitie, mr. C. Dyserinck, zodat pas zaterdagoch tend spijkers met koppen konden worden geslagen. ..Hier hen ik!" Diploma-uitreiking drukkersbedrijf Zaterdagmiddag heeft de opleidings- commisie in het boek- en rasterdiepdruk- kersbedrijf voor het district Leiden en Omstreken in de Turk aan een dertigtal jongezelzetters en -drukkers het jonge- gezellen-diploma uitgereikt. De voorzitter van de D.O.C. releveerde met nadruk de waarde van het onderhavige diploma. Met klem adviseerde hij zijn jeugdige toehoorders de vakstudie voort te zetten. De commisie had besloten voor de best geslaagde leerling een prestatie-prijsje beschikbaar te stelen. Onder grote bijval mocht rasterdiepdrukker J. C. Gans een boekenbon in ontvangst nemen. De heer J. J. Sjardin, secretaris van de D.O.C., reikte vervolgens met een toepasselijk woord de diploma's uit. Namens de C.O.C wenste hoofdcontroleur T. J. W. Blaauw de geslaagden geluk. Vervolgens voerden het woord de heer C.C. Moret, directeur van de Haagse grafische school, de heer E. A. E. van Dishoeck, namens de Fede ratie van Drukkerspatroons, de heer H. A. Chaudron van de NCGB, de heer H. de Graaf van de ANGB, de heer C. J. Stok- kermans van de NKGB, en oud-voorzitter Merkelijn. Geslaagd zijn de jongezelzet ters J S Breedeveld, J Demee, F Hale wijn, W G van der Kaaij, D A van der Reijden, F Redel, Chr Soudan, H J Ligt- voet, B Viele (allen te Leiden), G H Koot (Lisse), W C van Houten (Noordwijk). F B Hulsbos (Zoeterwoude) en P M Cor- velijn (Alkmade); de jongezeldrukkers: W v d Blij, F J Jansen, Joh van Kla veren (allen te Leiden), Jac v d Plas (Katwijk aan Zee), A Goedemans (Lisse); de jongezeldiepdruk-retoucheurs: J Bak ker, P B Bakker. J C Gan.s C Favier, C L Segaar M Snijders, J W v d Steen, OEGSTGEEST Weekagenda Maandag: bovenzaal achter gerefor meerde kerk, 8 uur, ledenvergadering a.r. kiesvereniging. Kandidaatstelling gemeenteraadsverkiezing. Raadsleden spreken over gemeentepolitiek. Woensdag: Patronaatsgebouw, 8 uur. De Lekespelers voeren op 't Sloofje. Vrijdag: zaaltje W. de ZwijgeTkerk, 8 uur, vergadering commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting. Een diëtiste spreekt over: Voeding en ge- Zondheid. het politiebureau aan het Alexander plein binnen (in verband met de vrije zaterdag was de hoofdine-ang gesio'en). Hoofdagent De Jong had hier de por- tlersdlenst. „Hier ben ik, ik ben Willem van W(jk", zei Van W. Hoofdagent De Jong legde zijn hand op de schouder van Van W. en sprak de historische woorden „In naam der wet Van W. werd daarna naar de afdeling recherche op de tweede verdieping ge bracht, waar hij een stoel kreeg aange- BENTHUIZEN Inzameling voor Dlaconessenhuis Zoals bekend, wordt in Leiden i r.ieuw Diaconessenhuis gebouwd. Daar voor is een kapitaal van miljoenen gul dens nodig. Het geld is geleend en vooi rente en aflossing hebben de gemeenten zich garant gesteld. Garantie is dus niet meer nodig, maar wel daadwerkelijke hulp! Binnen betrekkelijk korte moet namelijk een reservefonds van miljoen gulden worden gevormd. Meer dan de helft is reeds in het „Steunfonds Diaconessenhuis Leiden" bijeengebracht De ontbrekende 475.000 zouden binnen drie jaar bij elkaar zijn, ais elk protes tants gezin jaarlijks ten minste twee gulden zou geven. Bij het propaganda- comité in Benthuizen leeft de wens. dat de inwoners een royaal bedrag afzon deren in het besef, dat dit ziekenhuis ook deze gemeente tot een zegen kan zijn. Deze week zullen de enveloppen, die gelijktijdig rhet eert circulaire wer den verspreid, worden opgehaald. P. de Vrij lijstaanvoerder Vorige week werden schriftelijke stemmingen gehouden om te komen tol een kandidatenlijst voor de protestants christelijke raadsfractie. Uit deze stem mingen is komen vast te staan, dat de heer P. de Vrij M.zn. (a.r.) ook nu als lijstaanvoerder zal fungeren. De heer A M. Slootmaker (c.h.u.), het tweede zit tende raadslid, neemt een vaste tweede plaats in. Evenals voorheen zullen de anti-revolutionaire partij en de christe- lijk-historische unie in Benthuizen weer een gecombineerde raadsfractie vormen De kandidatenlijst luidt als volgt: 1 P. de Vrij M.zn; 2. A. M. Slootmaker 3. B. A. Bouvé; 4. H. Merbls; 5. G. de Ruiter; 6. A. van Noort; 7. Joh. Noordam Jzn; 8. A. van Staalduinen; 9. A. Schel hngerhout, en 10. W. P. LievaarL Rust voor ds. Laurense Ds. W. A. S. Laurense, Hervormd pre dikant, die tijdens een avonddienst on wel werd, is volstrekte rust voorge schreven. Begrafenis Zaterdagmiddag werd de heer P. var Oord van der Vlies, wie woensdagmor gen een auto-ongeval) overkwam en een half uur daarna op weg naar het zie kenhuis aan de gevolgen daarvan over leed, ten grave gedragen. Rond de groe ve sdiaarde zich, naast de familieleden een groot deel van de Benthuizer bevol king. De heer Kaashoek, ouderling van de Gereformeerde Gemeente, leidde d* begrafenis. Verkiezing ambtsdragers Vanavond om half acht houdt de Ge reformeerde Gemeente een manslidma tenvergadering. De heer C. Bregman Abr.zn. is aftredend en heeft zich om gezondheidsredenen niet herkiesbaar ge steld. In deze vacature van ouderling is een tweetal gesteld, dat bestaat uit de heren P. C. de Peinder en C. Bregman C.zn. (Dorpsstraat 121). De heer P. C de Peinder, thans diaken, is ook aftre dend. Tweetal: de aftredende en de heei C Bregman C.zn (Beelaertspark 9). Voorts zal een predikant worden beroepen uit het tweetal ds. Hofman Zeist en ds. Hage Middelburg. Bewijsmateriaal Om drie uur brachten twee re chercheurs de ongeboeide Van W. in een zwarte Mercedes-personen- wagen in snel tempo naar Leiden, waar genoemde hoofdinspecteurs al gauw met de inleidende besprekin gen begonnen, 's Avonds had het eerste korte verhoor plaats. Tijdens dit verhoor en de volgende verhoren gedraagt hij zich, zodra „de zaak" wordt aangeroerd, als een ware Wil- lem Jo Zmiinor Een dergelijke houding heeft Van W. ook bij vroegere verhoren naar aanleiding van andere brandkastkra- ken al aangenomen, maar deson danks heeft hij bij elkaar toch al 13 jaar in de gevangenis doorge- Voor de politie zegt deze zwijgzaam heid. gezien het bewijsmateriaal nleta. Blijft Van W. echter zwijgen in het Leid se politiebureau, dan zal hij na 4x24 uur, dat is dus woensdag, voor de offi cier van justitie worden geleid, die zal moeten beslissen over eventuele verdere hechtenis en het voorbrengen van de weitjes te verrichten voor de huisvrou- zaak. De politie tast nog steeds in het wen aan de Rijndijk en in Koudekerk duister over mogelijke medeplichtigen. I De opbrengst bedraagt t 201 HAZERSWOUDE Bindingsavond B.B. Zaterdag hield de plaatselijke BB. ee* O lodingsavond onder leiding van de heet W. J. S. Bedet, die in het bijzonder bu» gemeesier A. Smit en wethouder H. van Rijn kon begroeten. Hierna hield burg" meester Smit een korte toespraak; hil richtte zich in het bijzonder tot de aan wezige echtgenotes van de BB.-ers. Ooa de heer Ros, hoofd van het district, w» aanwezig Nadat was gewezen op da noodzakelijkheid van een parate B.B werden enige films ovct het werk va» de B.B. vertoond. Burgemeester Smit reikte hierna, ge assusteerd door de heer W. J. S. Bede een diploma voor 5 jaar trou-wc dienst uit aan: mej. F. v. d. Aa, mej. A. Slooft weg en de heren Th. Spierenburg. A. J Luyken, T. G. van der Ven, A. C. van der Voort, J. van der Berg, J. C. de Boet T Hoogendoom, J. C. van Ooien en C Mabze. Er volgde nog een gezellig samenzijn Gecombineerde vergadering De afdeling van de C.B.C. en de afde ling van de P.C.B. hielden zaterdagavond een gecombineerde vergadering in hert clubhuis van „Ons Verblijf" onder lei ding van de heer J. J. van Vliet. Uit da laarverslagen van de secretarissen A. J Verzendaal en D. van Vliet bleek een stabiel ledental en de penningmeesters T. van Veen en J. de Lange meldden een batig saldo. Hoofdbestuurslid Broeksma sprak ovei de betekenis van de christelijke vakbe weging. Agendanieuws Woensdag: half 8, Verenigingsgebouw gecombineerde vergadering MV. „Lydia" en M.V „Ora et labora"; zuster Taconis spreekt over kraam verzorging. Donderdag 7.45 uur, achter Geref. kerk Gemeente-avond Geref. Kerk; ds. Lugtig- held te Maam spreekt over het geeste lijke leven. KOUDEKERK A. D. RIJN Voor actie 10 x 10 De leden van de meisjesclub „Jong ea Jolig" hebben zich zaterdag verdienstelijk gemaakt voor de actie 10 x 10 door kar- Zaterdag was het dan weer zover, dal er gevoetbald kon worden op het ter rein van TAW. Het veld was wel nat en modderig en het moet voor de spe lers een zeer vermoeiende bezigheid ge weest zUn. We hebben weer voetbal ge zien. maar niet veel moois, want het ging er wel wat hard aan toe. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub. Twee keer achter elkaar werd de veste van Woubrugge onder vuur genomen, maar resultaat leverde dit mei op. Het duurde 20 minuten voor de eer ste goal kwam en dat was een succes voor Woubrugge. die over een betere er schotvaardiger voorhoede beschikte dan TAW, 0—1. Tweede doelpunt Tien minuten na het eerste doelpuni kwam het tweede. De bal ging over d» zijlijn en werd abusievelijk door Wou brugge ingegooid. Maar het resultaat was verrassend. Langs de linkervleugel ging het leer naar voren, waarop de ach terhoede miste en de keeper het nakij ken had: 02. Dat was de eerste helft, met een wal geflatteerde voorsprong van Woubrugge De str\jd was nogal vrij rustia verlopen de scheidsrechter hield de spelers kalm Na de hervatting kwam het tot eéix incident toen de grensrechter van TAW de vlag in de grond zette en het werk staakte omdat de scheidsrechter niet voldoende op zijn vlagseinen had gelet, vooral bij buitenspel. Vervangen mocht h\j niet worden, dus dan maar zonder vlagofficier de tweede helft ver der. De spelers van TAW, die de eerst» wedstrijd na een lange rustperiode spee> den zetten de tweede helft vlot in. Mei- wilde het echt proberen, misschien wa> het geluk hen beter gezind dan voor de rust. En waarlijk het lukte. Versteeg kreeg de bal op rechts aangegeven er. schoot in. Een verdediger van de gas ten probeerde nog te redden, maar daar door had de keeper geen kans meer 1—2. Nog probeerde TAW het. Diescollege dr. Locher uit Oegstgeest T~\E zendingssecretaris der Nederlandse Hervormde Kerk, dr. G. P. H. Locher uit Oegstgeest, sprak in zijn diescollege over: Nieuw-Guinea als missionair probleem. Hij zei, dat Nieuw-Guinea officieel weliswaar geen kolonie van Nederland is, maar dat neemt niet weg, dat Nederlandse normen en vormen er de boventoon voeren. In de tijd, dat alleen de merk palen met het Nederlandse wapen er het teken van waren, dat ons land iets met Nieuw-Guinea had te maken, heeft de zending gepleit voor de in voering van een koloniaal bestuur. Het is immers niet zo, dat zo'n bewind slechts onderdrukking en uitbuiting kent Er zijn ook zegeningen aan ver bonden. De zendelingen vroegen om Nederlands bestuur. Pas later ging men ernstige bezwaren koesteren. en het gouvernement, bij alle verschil van inzicht tussen die twee. De zendings- predikant ds. Kijne heeft terecht opge merkt: voor de Papoea bestaat er eer nauwere relatie tussen de goddelijke drieëenheid en de Nederlandse driekleur dan menigeen vermoedt. De vrijheidsstrijd van de Indonesia liet Nieuw-Guinea niet onberoerd. Maar Nederland hervatte op dit eiland zijn werk of er niets gebeurd was in de we reld. Het enige verschil met vroeger was, dat nu werd gesproken over zelfbeschik king, zij het op zeer lange termijn. Voors hands bleek deze wijziging slechts var formele betekenis. De zending evenwel was met grote zorg vervuld over de voortzetting van het Nederlandse bewind. Men ging daarbij niet alleen uit van de zendingsbelangen. maar men had in de eerste plaats de Papoea's zelf op het oog. Het zag ernaar uit, dat zij het slachtoffer zouden .worden van de weigering regering en parlement de realiteit te derkennen. Hun werden beloften daan. die Nederland naar alle waarschijn lijkheid niet zou kunnen vervullen. De oproep van de synode in 1956, die op deze materie betrekking had, sprak voor die dagen revolutionaire taal. Vandaag de dag ziet nagenoeg een ieder wel in, dat het Nederlands bestuur niet zonder meer kan wor den gehandhaafd, de regering zelf heeft internationalisatie voorgesteld Maar het onheil is intussen geschied. Onder de Papoea's is een fervent nationalisme ontstaan en dat terwijl het Nederlandse gezag labieler is dan ooit. Van een rationele verwer king van de Nederlandse beloften is bij de Papoea's helaas nauwelijks of in het geheel geen sprake. De vraag dringt zich op of het ver antwoord is, dat de Nederlandse zending onder deze omstandigheden haar werk voortzet, meewerkt aan een ontwikkeling die toch niet te verwezenlijken is. Wan- men blijft draagt men immers on genetische stralcnschade en de volks gezondheid van toekomstige generaties. Hij constateerde dat de genetische schade van ioniserende straling (waarvan rönt genstraling de meest bekende is) over wegend nadelig van karakter moet wor den geacht. Mutaties, die door deze scha de worden veroorzaakt in de chromoso men der voortplantingscellen. werken onherroepelijk door in het nageslacht, en wel veel sterker recessief dan direct In het volgende geslacht aantoonbaar. veranderingen zijn bU demens vooralsnog moeilijk aan te wij zen, omdat geen onderzoek kon worden ingsteld naar een reeks opeenvolgende generaties en vooral omdat men de mens niet als experimenteel materiaal kan hanteren. Groots opgezette onderzoekingen me» dier-materiaal, bijvoorbeeld muizen heb ben enkele belangrijke gegevens opg« leverd. Zo is geconcludeerd, dat er geen irempelwaarde voor genetische schade lijke straling bestaat, dus dat er niei een bepaalde grens is waar beneden straling genetisch onschadelijk zou zijn Voorts is gebleken tegen de aan vankelijke verwachting in dat sprei ding van een bepaalde stralingsdosis dc genetische schade met een factor vlei vermindert, vergeleken bij de sch" te var. ■en accuut toegediende evengrote dosis Dit lijkt in strijd met het additieve ka rakter van de genetische stralingsschade maar wordt thans verklaard uit het op treden van een bepaalde periode waar binnen de b'-chadigde chromosomen zich nog wel zouden kunnen herstellen. Prof. Sobels legde er de nadruk op, dal Oepaald geen ongerustheid behoeft te bestaan over de schade, die aanwezir zou kunnen zijn of worden veroorzaak- dnor medische toepassing van inolseren de straling, maar dat niettemin grote zorgvuldigheid ln acht dient te worden genomen. lijkheid voor de gang van zaken daar. Men is tot de conclusie gekomen, dat te rugtrekking alleen gerechtvaardigd zou zijn, wanneer niet-Nederlandse zendelin gen het werk zouden voortzetten. Zelfstandig Het bleek niet gemakkelijk buiten landse zendelingen voor Nieuw-Guinea aan te trekken. En de zending kan toch ook niet alleen een kritisch toeschouwer zijn. Daarom is het werk voortgezet, waarbij men als pluspunt heeft, dat men kritiek op de regeringspolitiek kan uit oefenen, iets wat buitenlandse zendelin gen zich niet spoedig veroorloven. Wel heeft men de Evangelisch Christelijke Kerk van Nieuw-Guinea onmiddellii k zelfstandig laten worden (1956), uitgaan de van de regel, dat de zelfstandigheid staat aan het begin en niet pas aan het einde. De moeilijkheden daarvan waren niet gering, temeer daar men rechtstreeks inging tegen de geest van het Neder landse gouvernementele bestel, waarin een zelfstandige Papoese Kerk helemaal niet paste. Toch werd de zelfstandigheid in vele opzichten werkelijkheid. De Kerk, aldus dr. Locher, moet er steeds op bedacht zijn, dat de zending niet staat in dienst van het Koninkrijk der Nederlanden, maar in dienst van het Koninkrijk Gods. Er is goede hoop, dat de internatio nalisering van de zending nu toch een feit zal worden. Er zijn twee Duitse zendingspredikanten en de kans is groot, dat ook een Ameri kaanse en een Aziatische kerk een predikant zullen zenden. Dit is een gelukkige omstandigheid, want de dagen van het Nederlandse bewind op Nieuw-Guinea zijn geteld. Een onvermijdelijk iets, dat echter geen reden tot juichen geeft. Er is veel opgebouwd na de oorlog. Wij Ne derlanders kunnen daar trots op zijn. Maar een Europees bewind over een gekleurde bevolking is in de huidige wereldsituatie een onmo gelijkheid. welke goede bedoelingen er ook achter staan. Men kan slechts hopen, dat de overgang geen abrup te zal zijn, maar een geleidelijke een geordende. Daarom is de zen delingen gevraagd te blijven. Zal de Nederlandse zending het Nederlandse bewind overleven, zal zij langer in Nieuw-Guinea blijven zoals zij er ook eerder gekomen is? Dit is een onvruchtbare vraag. Het is ook niet eens een belangrijke vraag. Wel belangrijk is de Chris telijk Evangelische Kerk op Nieuw- Guinea, een voorbeeld van broeder lijke samenwerking. En wat die Kerk betreft: de Kerk moet altijd vooruit zien. Vooruit zien vooral naar het Rijk dat komt. over links. Een door de middenlinie op gebrachte bal kwain bij Hoogenes. hij schoot, maar het geluk was weer ver dwenen. nul op request. Woubrugge trok weer ten aanval, over links. De bal ging naar het doel, waar Van Reenen het hoofd eronder plaatste: 1—3. Het veld werd slechter en TAW ver moeider. Keeper v. d. Zwan, die ove rigens z'n mannetje wel staat, kon zicb maar moeilijk roeren ln de modderplek bU het doel. Het vierde doelpunt van de gasten zou h(j in een droog doelge bied niet hebben laten passeren, nu wu het wel raak: 1—4. TAW probeerde het nog wel maar het afwerken van te kort, er zat te wei nig vaart meer in. Woubrugge had nog een keer succes in de druilerige mist. Alphia-Alphen 0-3 In deze plaatselijke ontmoeting is de club van achter liet bospark met do punten naar huis gegaan. Het was niet zozeer omdat men duidelijk de meer dere was: integendeel. Over het geheel genomen had de thuisclub een veldmeer- derheid. Maar men kwam slechts zelden verder dan de Alphen achterspeler, waar- In stopper Van HeUningcn weer de grote man was, letterlijk en figuurlijk. Aan de overzijde was men minder ze ker van de zaak. Vooral de scherp on tstelde mid voor Van Harskamp stichtte nogal eens verwarring. Hij was het ook. die na tien minuten Alphen aan een voorsprong hielp. Dit was ook de rust- stand. Na de thee bleef het spelbeeld onge wijzigd. Het ging soms vrij hard, maar de leiding was goed. Toen de tweede oelft een kwartier oud was, gaf rechts- nuiten Lagerweij doelman Noorlande* die toch wel meespeelde) voor de twee de maal het nakijken: 02. Deze voor sprong kwam niet meer in gevaar cn Kort voor het einde werd het zelfs nog 03, een wel wat royale beloning. ALPHEN AAN DEN RIJN Druk filmprogramma De filmliefhebbers kunnen deze weck wel aan hun trekken komen. De Filmclub vertoont dinsdag, en don derdagavond om 8 uur in het Nutsge- douw „De herberg van het zesde geluk". Het is een lange film (2% uur) en do hoofdrollen worden o.a. gespeeld door tngrid Bergman, Curt Jürgens en Robert Donak. Op de Christelijke Filmactie wordt ook nog steeds aandrang uitgeoefend het u» Alphen a.d. Rijn te proberen. Woensdag avond wordt eveneens in het Nutsge- oouw om 8 uur de boeiende spionagefilm .Odette Churchill" vertoond, 's Middags >m 2 uur wordt de jeugdfilm „De laatste passagier Kwikkie" gedraaid. Diezelfde avond geeft „Youth for Christ" in het lokaal van de „Vergade ring der gelovigen" een filmbijeenkomst En als men dan weet, dat in Luxor do film „Exodus" zal draaien, dan is het inderdaad een overvol programma. De leden van de Ned. Chr. Grafische Bond worden hedenavond in „Nabij" ver wacht, waar ook een interessante film zal worden vertoond. RIJNS ATF.RWOI IDE Jaarvergadering J.V.'s De christelijke jeugdverenigingen Jeugdhaven en Benjamin hebben zater dagavond in het Nutsgebouw hun jaar- vergadering gehouden. Ds. C. J. Baart verwelkomde de vele belangstellenden en sprak zijn waardering uit over het werk van de verenigingen in het afge lopen jaar. Na het jaarverslag voerden acht Benjamins het aardige stuk „Kamp- avontuur aan de grens" op en na de pauze speelden leden van Jeugdhaven het stuk in drie bedrijven „Verbroken banden" Ds. Baart sloot de gezellige avond met de mededeling dat een herhaling zal wor den gegeven voor de vele belangstellen den die niet meer in de zaal konden. LISSE Ds. Peltinga naar Israël De predikant van de Herv. 'gemeente, is. G. Pettinga. zal morgen om 15.15 uur met nog ongeveer veertig „pelgrim^* naar Israël vertrekken. Het gezelschap reist met een vliegtuig van de Israëlisch* luchtvaartmaatschappij. Nog dezelfde ■wond hoopt ds. Pettinga door de stra ten van Ashkelon te wandelen. Hoofd doel van de reis is een bezoek aan Je ruzalem en Tiberias Op 27 februari zal ds. Pettinga weer in ons land terug ojn. A LS een lange reeks voorbereidingen en repetities zal worden afgesloten door het Nationaal Songfestival op dinsdag 27 februari, dan zal onder meisje zijn. Elly Verhagen, die enkele jaren geleden als leerlinge van het de deelnemende zangers en zangeressen voor het eerst ook een Alphens Koninklijk Conservatorium te Den Haag haar solistenexamen deed (met bijzondere onderscheiding voor solistische kwaliteiten), leek voorbestemd voor het vertolken van operarollen. i half jaar geleden maakte vonden: Ella Raya. Die naam herinnerde Dr. LOCHER vooruitzien :lj bij de Nederlandse Opera haar de- juut, sedertdien heeft zij aan heel .litvoeringen met succes medewerking .•erleend. Zij zal het belcanto dan ook {eenszins de rug toekeren, al maakt zij .■en kleine zijsprong naar de „lichte ziek". „Ik zie geen enkel bezwaar in het i ioen met een songfestival", zei Elly bij ons bezoek ten huize van haar ouders jan de Van Mandersloostraat in Alphei tan den Rijn. „Ik beschouw het als eei simpel avontuurtje, waaraan niet de min ste gevaren verbonden zijn voor mijn loopbaan bij de Opera", zo vervolgde dit cangeresje, dat van de directie Jederlandse Opera toestemming kreeg et festival bij te an die toestemming: het door haar te Er zijn twee voorwaarden verbonden ngen liedje „Heb je nog die oude grach- en" moet op muzikaal hoog peil staan cn '.lly moet onder een psudonicm meedin- Wat het eerste betreft Elly behoudt zich het recht voor zich desnoods terug te trekken. De schuilnaam was snel ge- Elly zich nog van vroeger. Iemand de haar eens Raya (lichtstraal) en dat heeft ze goed in haar geheugen geprent De eisen voor deelname, gesteld aan dt driehonderd kandidaten, zijn niet licht Na vele malen tegen elkaar afwegen ko men naast Ella Raya de volgende zes vo calisten op de voor-selectie in ..Concor dia" te Bussum op 27 februari: Rita Co- rita met het lied .Carnaval", Padre Twins (de Haagse tweeling Hein en Wtm Vader) met „Katinka", Joke van de Burg met „Het is voorbij', Ger Timmermans met „Niets", Cnnie van de Bos met „Zachtjes" en Pat Berry met „Wees zui nig op de wereld". Berry is het pseudo niem van een baszanger bij de Ne. derlandse Opera. Muzikale begeleiding wordt verzorgd door het orkest van Dolf van der Linden, de produktieleiding be rust bij G. Michou. Van de te zingen liedjes worden grammofoonplaten ge Het Eurovisie Songfestival, waarheci. de Nederlandse winnaar of winnares z«> worden gez nJen, wordt op 18 maart ln Luxemburg gehouden. Dat de mezzosopraan haar hart heeft verpand aan de muziek, in welke vorm dan ook. blijkt ook uit het feit dat zij inmiddels lerares is geworden aan nel conservatorium in Den Haag. Zij is dna* ook assistente van Laurens Bochtman (ba riton». hoofdleraar voor solistcnopleiding. Zelf studeert zij nog bij Jo Bolle- Kamp te Rotterdam, bij wie ook Elly Ameling en Gerry de Groot zanglessen ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 9 feoruari RIJlcaun.veralten. C Sri» erltjn U Den Haag Den Haag. G A 1 7ta te Livk-n, Rijswijk en W op de voor het doet. ex. j g. J H van Dam aer Hooi; te Rot- 'te Den''HaagSawC K P D C Brok* te NoordwUk aan R E Ni'Vzris c Dordrecht; voor h ex. mej. E Cos* chalk te Vooihurg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3