Chief Whip BON „Aanval" op corridor afgeslagen MAX Wordt het staatsapparaat kind van de rekening? Mijiidirectie spreekt van minder dan 300 doden Za eea fi-aafce Kij, Kristallen uit magma =mica VERLOOP VAN CONJUNCTUUR De minister van economische zaken ziet geen reden om de ontwikkeling van de conjunctuur in de naaste toekomst met ongerustheid te bezien, zo schrijft hij aan de Eerste Kamer. Hoewel de conjunctuur in het afge lopen jaar een enigszins aarzelend karakter is gaan vertonen, doordat zich in enkele bedrijfstakken hier en daar afzetmoeilijkheden hebben voorgedaan, is de algemene vraag naar goederen en diensten nog steeds zeer groot. Tegen deze achtergrond gezien mag worden verwacht, dat het grotere aantal jonge arbeidskrachten dat dit jaar als gevolg van de naoorlogse geboortegolf op de arbeidsmarkt beschikbaar zal komen, zonder moeilijkheden zal kunnen worden opgenomen. Dit vergrote aanbod zal er juist toe kunnen bijdragen de spanningen enigszins te verlichten. WIJZIGING ARBEIDSWET De staatssecretaris van sociale zaken heeft een voorstel tot wijziging van de Arbeidswet 1919 met betrekking tot zondagsarbeid van horeca- personeel ingediend. In 1951 werd deze wet bij amendement zodanig gewijzigd, dat per 1 januari 1958 een in de horeca-sector wekelijkse onafgebroken rusttijd van tenminste 36 uur zou moeten gelden die minimaal 17 per jaar op zondag zou moeten vallen zonder uitwijkmogelijkheid. Dit nu, zo schrijft de staatssecretaris, heeft tot onoverkomelijke moeilijkheden in deze bedrijfstak geleid. Organisaties van werkgevers en werknemers hebben unaniem verklaard, dat het strak vasthouden aan de 17 vrije zondagen per jaar zonder een enkele uitwijkmogelijkheid in de praktijk niet is te handhaven. Staatssecretaris Roolvink stelt nu voor een clausule in de wet aan te brengen volgens welke de norm van 17 zondagen blijft gehandhaafd, doch bij algemene maatregel van bestuur op niet minder dan 13 kan worden teruggebracht mits daartoe vergunning ontvangen wordt. VOORZICHTIG MET WINKELCENTRA In verband met het gevaar dat shopping-centers min of meer gefor ceerd tot stand zouden kunnen komen, wijst de staatssecretaris van economische zaken de Eerste Kamer erop, dat het ontbreken van vol doende planning in de geografische spreiding kan leiden tot het ver richten van onrendabele investeringen. Door zich tegenstander te verklaren van een dergelijke ontwikkeling heeft de staatssecretaris niet te kennen willen geven, dat hij voornemens zou zijn bepaalde investe ringen te belemmeren ten behoeve van het bestaande distributie apparaat. Wel heeft hij in het algemeen willen waarschuwen tegen initiatieven die meer schijnen te zijn ingegeven door ontwikkelingen die elders hebben plaats gehad dan door de behoefte. Het komt de staats secretaris wenselijk voor, dat de gemeenten terzake de nodige voorzich tigheid betrachten en geen beslissingen nemen dan na een grondig onderzoek en voorlichting door het C.O.M. (Centraal orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijven). PRIJZENBESCHIKKING BOUWBEDRIJF Met betrekking tot de arresten van de gerechtshoven te Amsterdam en Den Haag inzake de onverbindendverklaring van de prijzen- beschikking bouwbedrijf 1960 zal de minister van economische zaken cassatie instellen. LEEFTIJDSGRENS BROMFIETSERS Het hoofdbestuur van het Verbond voor veilig verkeer deelt ten aan zien van de door de minister van verkeer en waterstaat overwogen verhoging van de leeftijdsgrens voor bromfietsers van zestien tot acht tien jaar mede van een dergelijke verhoging geen voorstander te zijn. Het streven naar een grotere veiligheid op de weg zal, naar de mening van het verbond, geen oplossing vinden in het kunstmatig beperken van het verkeer. Daarbij komt, dat de ten dienste staande statistische gegevens onvol doende gedetailleerd zijn om de conclusie te wettigen, dat de categorie van zestien tot achttien jaar onder de bromfietsers een onrustbarend groter aantal ongelukken veroorzaakt dan bromfietsers van andere leeftijdsgroepen. Het hoofdbestuur staat echter op het standpunt, dat alles zal moeten worden gedaan om de bromfietser althans enige ele mentaire verkeerskennis bij te brengen. Het verbond blijft derhalve vasthouden aan zijn standpunt, dat het afgeven van een rijvergunning, voorafgegaan door een eenvoudige schriftelijke test, dringend gewenst is. Nadat de Amerikanen gister morgen de Russische comman dant van Oost-Berlijn, Solofjef, de toegang tot West-Berlijn ont zegd hadden, is gistermiddag van geallieerde zijde meege deeld, dat de drie westelijke be- zettingsmogendheden gezamen lijk een Russische poging om het verkeer in de luchtcorridor tus sen Berlijn en West-Duitsland te hinderen, hebben verijdeld. De Russen hadden voor woensdag en donderdag beperkingen van de vlieghoogte geëist, omdat Russi sche militaire toestellen van de corridors gebruik moesten ma ken. De geallieerden hebben deze eis als onwettig van de hand ge wezen. Volgens de viermogendhedenovereen- komst moet elke vlucht via de corridor tevoren worden opgegeven aan het vlieg- veiligheidscentrum in Berlijn teneinde botsingen te voorkomen. De geallieer den zijn van mening, dat het reserveren van ..hoogteblokken" in de corridors onwettig is. De Russen eisten, dat er geen vliegtuigen mochten vliegen tussen de 2100 en 2250 meter, aangezien zij de ze hoogte nodig hadden voor militaire vliegoefeningen. Alle gewone commerciële vluchten tussen Berlijn en het Westen (met als hoogte tussen 2400 en 3.000 meter) von den normaal doorgang, terwijl de geal lieerden nog extra militaire vliegtuigen via de luchtweg zonden om hun rechten nog eens duidelijk te onderstrepen. De ze toestellen vlogen ook binnen de pla fonds door de Russen aangegeven. Er hebben zich geen incidenten voor gedaan en er werden geen Russische toestellen gesignaleerd. Dit wordt be schouwd als blijk, dat de Russen het pertinente verzet van de geallieerden hebben aanvaard. een van de transportvliegtuigen, die gisteren door de noordelijke corri dor vlogen, zaten de persoonlijke verte genwoordiger van president Kennedy in Berlijn, generaal Clay, en de burge meester van West-Berlijn, Willy Brandt. Ook dit vliegtuig had opdracht beneden de hoogtegrens van 2250 meter te vlie gen, waaronder de Russen wensten te oefenen. De 58-jarige heer H. Habing uit Kiel-Windeweer is gistermiddag in Wes terbroek (Gr.) bij het oversteken onder een auto gekomen. Hij was op slag Uw fraaie plant doet het niet Door te weihig water Moet uw plant veel water hebben He' antwoord vindt u in de duidelijke bloementabel van „Dat zit Zo". MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U LfttlDSE. HEKEÜ Mjpf In envelop (of op kaan geplakt) verzenden het Bureau van dit blad) U kunt noteren als nieuwe abonnee Datum van ingang BETALING PER WEEK/M A AN U/KW ART A AL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was Ik al abonnee Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DA1 ZIT ZO oi PIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit Zo" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop ..Merdeka" in de lucht op ieders lip! Vacatureprobleem is op te lossen Stuks f 1 .- Klokken luiden rouwdag in De directie van de mijnen in Saarbrücken heeft een communi qué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat 280 mijnwerkers, die als gevolg van de explosie het leven hebben verloren, naar boven zijn gebracht. Bovendien zijn zes slachtoffers in zieken huizen overleden. In het commu niqué werd geen melding ge maakt van vermisten, doch des gevraagd deelde de mijndirectie mee, dat dit er minder dan tien zijn. Er worden nog 63 gewonden in ziekenhuizen verpleegd. Het Westduitse Rode Kruis had als aantal doden 305 genoemd. Vanmorgen gaf klokgelui in alle kerken in Saarland het begin aan van de rouwdienst in Saarbrücken. Daar- na nam het verkeer een minuut stilte in acht. Bij de plechtigheid sprak bondspresident, dr. Heinrich Lübke. een herdenkingsrede uit. Ook de Ne derlandse mijnindustrie was in de dienst vertegenwoordigd, namelijk door de hoofddirecteur van de Staats mijnen, ir. H. Hellemons, de directeur van de Oranje-N assaumijn, ir. C. Raedt, de heer F. Dohme, voorzitter van de Katholieke mijnwerkersbond, de heer J. Hennekens, voorzitter van de Katholieke Limburgse mijnbeamb- tenbond. Laatste loon In een kantoor naast de schacht van de getroffen mijn, kwamen gisteren de nabestaanden van de omgekomenen het laatste loon van de verongelukten halen. Nog steeds verdrongen zich toen ook huilende mensen om de dodenlijsten ïn de muur van de portierswoning. Van alle kanten komen intussen con doleances en giften binnen. Er is reeds dan 3,5 miljoen mark ontvangen. Het Duitse Rode kruis richt een stich ting op, met een beginkapitaal van 100.000 mark, ter bekostiging van de opleiding van de kinderen der slacht offers. De Westduitse mijnwerkersvakbond heeft gisteren aangedrongen op een on afhankelijke onderzoekscommissie en de instelling van een commissie bij het Saarlandse parlement, naar het voor beeld van de parlementaire mijnveilig- he^idscommissie in Noordrijnland-West- Evenais gisteren werd In Luxemburg een bijeenkomst gehouden van ruim honderd mijnveiligheidsdeskundlgen uit de zes landen van de Europese ge meenschap voor kolen en staal en uit Engeland, ter gelegenheid van de prijsuitreiking voor het uitvinden van nieuwe vclligheidsmlddelen. De heer Potthoff, Duits lid van de Hoge Autoriteit, deelde mede dat de prijsvraag nog niet is afgesloten, om dat er geen volledig afdoend apparaat voor het registreren van een eventueel tekort aan zuurstof is gevonden. Wel reikte hij twee prijzen van. 35.000 en zes van 10.000 dollar uit aan de uitvin ders van nieuwe draagbare apparaten voor het registreren van mijngas. De heer Potthoff, die mededeelde dat het onderzoek op het gebied van de ligheid al 1,7 miljoen dollar beschibkaar is gesteld, deed een dringend beroep op alle deskundigen om met alle kracht te streven naar afdoende bescherming middelen. ,,De beveiliging van de mij werkers moet de hoogste prioriteit krij gen", zo zei hij. (Advertentie) De huidige schaarste op de arbeids markt stelt zowel bedrijfsleven als overheid voor grote problemen. Daar bij gaat het met name gedurende de afgelopen twee jaren in het bijzon der om tekorten aan lagere en mid delbare technici enerzijds; om een manco aan topfunctionarissen, spe ciaal academisch gevormden, ander zijds. Wanneer men het personeels probleem van de overheid beziet in het licht van een behborlyjk functio neren van het gehele administratieve staatsapparaat, dan moet van een onrustbarende ontwikkeling worden gesproken, welke, als er geen maat regelen worden genomen, elke dag tot ernstiger gevolgen aanleiding zal geven. Men behoeft waarlijk geen profeet te zijn om zich aan deze voorspelling te wagen. Immers: de over heid bevindt zich tegenover iedere werknemer, die één der vele vacatures in genoemde func tie zou kunnen vervullen en ook tegenover hen, die thans bij haar een dusdanige positie bekleden, duidelijk in het nadeel ten opzichte van het particuliere be drijfsleven. Gevolg: het weinige aan bod dat er nog is, kiest overwegend vóór dat bedrijfs leven. Wijken de sala rissen van de des betreffende lagere en middelbare ambtenaren wel ke we allereerst onder de loep wil len i Visie uit oogpunt personeelsbeleid De hoge cijfers over vertrek uit overheidsdiensten, die in deze dagen herhaaldelijk worden genoemd nu de ambtenaren salarissen weer verhevigd in het geding zijn, waren voor ons aanleiding nader commentaar tc vragen over de invloed van deze afvloeiing op de overheids diensten in het algemeen en de wijze waarop de huidige ont wikkeling wellicht ten goede zou kunnen worden omgebogen. Van uiterst deskundige zijde heeft men ons hierover geïnfor meerd. Bijgaand betoog, dat de problematiek tracht te liesehou- wen uit een oogpunt van rijks- personeelsbeleid, was er het resultaat van. in belangrijke mate af van die het be drijfsleven in over- eenkomstige func ties globaal aan biedt? Neen. Gezegd mag worden dat er, oppervlakkig bezien, geen op merkelijke salarisverschillen aantoon baar zijn. De staat als werkgever heeft zich over het algemeen behoorlijk aan gepast aan bestaade c.a.o.'s, zoals die in het vrije bedrijf gelden. Vanwaar dan de overwegende keus der betrokken werknemers voor de particuliere sector? Omdat het be drijfsleven in tegenstelling met de overheid nog allerlei mogelijkheden kan benutten welke de inkomensvorming van de zozeer begeerde gespecialiseerde werknemers vergróót! Er ligt hier een heel gamma open: van onkostenver goedingen af tot het meeprofiteren van bedrijfsresultaten toe. En het zijn deze faciliteiten, deze extra „versieringen", die de overheid als publiek lichaam nu eenmaal niet vermag te geven, omdat haar ambtenaren bij wijze van spreken voor het nuttigen van een kop koffie tijdens hun dienstreizen gebonden zijn aan een Algemene Maatregel van Be stuur. Dat er door „versierde" en „on versierde" salarissen wél de nodige divergentie optreedt, behoeft geen be toog. Welke moeilijkheden de overheids diensten nu reeds door de vele vaca tures in de besproken sector ondervin den mogen enkele voorbeelden illustre ren. Herhaaldelijk moeten overheids diensten en -instelling en deskundig per soneel van particuliere bedrijven huren om datgene te verrichten, waar die rijksdiensten en -instellingen zélf geen mensen meer voor hebben. Zo besteedt de PTT thans het aanleggen van huis aansluitingen voor telefoon uit en zo moet Marine, teneinde zijn normale onderhoudsschema voor de vloot te kunnen uitvoeren, wat men eerder in eigen beheer te Den Helder deed, arbeidskrachten lenen van scheepswer ven. Een absurde situatie, als men be denkt dat de Staat dan aan de particu liere werknemer datgene geeft wat zij haar eigen werknemers onthoudt, ter wijl voorts de uitlenende werkgever er nog aan moet verdienen. Tot zover enkele aspecten van de moeilijkheden en hun gevolgen inzake de vacaturevoorziening in lagere en middelbare functies. Bij de hogere ambtenaren is het beeld al I Bij gebrek aan geschikte tegenstanders komt de Australische middenaf- standloopster Dixie Willis sinds kort uit op 800 me ter wedstrijden voor he ren, uiteraard met toe stemming van de Austra lische atletiekbond. Toen Dixie onlangs als vijfde eindigde in een race over 880 yards en daarbij twee mannelijke concur renten achter zich liet kon men aan de finish twee bejaarde dames ho ren verzuchten: „Die jonge meisjes van tegen woordig loper, zelfs op het sportveld de mannen achterna". I De filmactrice Jayne Mansfield heeft, na het onaangename avontuur op zee, waarbij zij, haar man en een vriend een nacht moesten doorbren gen op een koraalrif, in middels twaalf uur ge slapen en zoals ze giste ren tegenover de pers verklaarde, „voel ik me weer helemaal boven- jan". Ze zei, dat het voor al haar angst voor haaien was geweest, die het avontuur voor haar zo verschrikkelijk had ge maakt. Ter gelegenheid van de 500ste voorstelling van de musical My fair lady, gis teravond in het theater Carré in Amsterdam, zijn de medewerkers van deze show gisteren door het gemeentebestuur van Amsterdam ontvangen. Burgemeester Van Hall kreeg van de jongste danseres van het gezel schap, Serima de Jong, een pop, voorstellende Eliza, de hoofdfiguur uit de musical. Een aantal grensboeren, dat zich door het Duits- Nederlandse grensver drag van 1960 benadeeld voelt, dreigt met een klacht tegen de regering in Bonn. Deze klacht kan echter pas naar voren ge bracht worden, wanneer het verdrag ook door het Nederlandse parlement is bekrachtigd. Gronden van Duitse boeren op Neder lands grondgebied waar van het bezit hun meer dan honderd jaar geleden „voor eeuwig" is verze kerd, zijn na de oorlog als vijandelijk vermogen door Nederland in be slag genomen en aan Ne derlandse boeren te koop aangeboden. De Duitse boeren zouden nu de nog niet verkochte gronden kunnen terugkopen, maar zij klagen dat alleen on gunstig gelegen gronden tegen zeer hoge prijzen worden aangeboden, Op klaarlichte dag Is gisteren een overval ge pleegd op een juweliers zaak in de Rue Faubourg St. Honoré. De gewapen de daders wisten te ont komen met naar schat ting 60.000 francs aan pa rels en diamanten. De eigenaar blies na de over val uit alle macht op een politiefluitje, dat hij had gekocht na een overval op zijn winkel in decem ber, waarbij de dieven voor 100.000 francs mee namen. Zelfs het fluitje kon de dieven niet tegen- j houden. I Edward M. Kennedy, ook i een broer van de Ameri- j kaanse president, is gis-1 teren van het Newyorkse vliegveld Idlewild naar Brussel vertrokken. Hii zal een reis van 2J weck maken, waarbij hij onder! meer Israël en Polen zal bezoeken. Zoals hekend komt de Amerikaanse j president uit een groot i gezin. 822) Mica bestaat uil een alu minium - kalium - sillcaatverbin- dlng (eventueel nog gebonden aan mangaan) dat in grote, platte kris tallen in graniet wordt aangetroffen. Kleine stukken mica in graniet he ten glimmer, maar behalve dit on belangrijke produkt kennen we nog de mooie grote platen mica die ons een kijkje geven In het vuur van de haard. Het verschil tussen glimmer en de grote platen mica zit overi gens niet alleen in de afmeting en dus in de economische waarde, maar vooral In de ontstaanswijze van bel de vormen, een onderwerp dat be langrijk genoeg is om voor een paar minuten onze aandacht tc bln- We weten, dat zich onder de vaste aardkorst het magma be vindt, een gloei end vloeibare stof die In de aard korst kan uitkris talliseren tot diep tegesteenten en aan het aardop pervlak tot de zgn. uitvloeiingsge steenten. In dit kristallisatieproces kunnen, al naar gelang de omstan digheden, verschillende variaties op treden die bepalend zijn voor de vorm waarin wij de verschillende mineralen in dc gesteenten zullen aantreffen. Bij snelle afkoelj^fe; van het magma kunnen zich immers slechts kleine kristallen vormen, zoals blijkt uit de lava die uit vul kanen naar buiten treedt en door de snelle afkoeling ln dc atmosfeer tot een fijnkorrelige massa uitkris talliseert. Soms Is de afkoeling zelfs zo plotseling dat de lava geheel of gedeeltelijk tot een glasachtige mas sa stolt omdat het magma niet eens lang genoeg tijd heeft gekregen om microscopische kristalletjes te vormen en daarom tot een onder koelde vloeistof is „bevroren". Bij langzame afkoeling kunnen zich uit het magma echter grote kristallen ontwikkelen. Dan kunnen ook de grote, platte mica-kristallen zich vormen, maar de grote platen die wij wensen, vragen nog andere TOCH IS HET ZO! voorwaarden die aan de vorming vooraf dienen te gaan. Deze kunnen aanwezig zijn wanneer een groot magma-lichaam geleidelijk uitkris talliseert, ln het inwendige een hoe veelheid elementen die nog niet aan dit kristallisatieproces toe zijn, op gesloten houdend. De concentratie van deze elementen wordt voortdu rend groter, samengeperst In een steeds inkrimpende ruimte. Wanneer dan tenslotte het grote magma-li chaam op een onderdeel van een procent na gestold Is, kan het laat ste vloeibare restje een waterige op lossing onder zeer hoge druk zijn, zeer rijk aan zulke buitenissige be standdelen. Deze dunvloeibare op lossing, waarvoor in het kristallise rende gesteente eigenlijk geen plaats is, zal zich dan een uitweg moeten zoeken ln spleten en gaten, waarbij zich on danks snelle afkoe- ling tóch grote kristallen kunnen vormen. Kristallen van een kubieke meter zjjn in dit geval geen zeldzaamheid. De mica die in grote platen ln het graniet wordt aangetroffen, Is op een dergelijke wijze ontstaan. Een onder geweldige druk staande vloeistof van hoge „ralca-concentra- tie" heeft zich gevormd in het bin nenste en is met enorme kracht ge perst tussen holten en spleten van het graniet. Na het voorgaande zouden we aan het gebruik van mica te kort doen, door te veronderstellen dat de door ons genoemde haard de voor naamste afnemer van mica is. Een kijkje bi bet inwendige van uw strijkijzer zal u direct van het te gendeel overtuigen, want mica wordt wegens het sterk isolerend vermogen voornamelijk aangewend ln electrl- sche apparaten, commutatoren, con densors, dynamo's e.d. O Ja, vindt u het niet zonderling, dat u met diamant niet kunt schrij ven, terwijl het toch evenals uw potlood uit koolstof bestaat? Daarover een volgende keer! wekkend. Hier is dc overheid misschien nog duidelijker in het nadeel, verge leken met het bedrijfsleven. Exacte ge gevens over salarissen in overeenkomsti ge posities bij het bedrijfsleven zijn niet te achterhalen. Weliswaar heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek getracht cr een onderzoek naar in te stellen, doch dit stuitte af omdat het bedrijfsleven vanuit zijn standpunt gezien wellidit terecht weigerde daarover de nodige inlichtingen te verschaffen. Via de fis cus gelukte het uiteraard al evenmin onze belastinggeheimen zijn daar in veilige handen zodat men zich van indicaties moest bedienen. Daaruit blijken enorme verschillen ten nadele van de overheidsdienaren. Iedereen weet daarvan. Wie gehoord heeft dat de directeur-generaal van de PTT minder verdient dan een hoofd ingenieur in de telecommunicatie-in- dustrie, kan er zich een voorstelling van maken in hoe discrepantie sprake kan zijn. Het gevolg is ook in deze sector een wegvloeien van on ontbeerlijke krach ten. die grote ver antwoordelijkheden droegen en op zijn zachtst gezegd moeilijk vervangen kunnen worden. Aanvankelijk heeft het rijk nog ge profiteerd van een groot aantal uit het voormalige Ned. Indië beschikbaar gekomen hogere ambtenaren, die vooral wegens con tinuering van hun pensioen- en wacht geldregeling een voorkeur voor een voortgezette amb- tenarenstatus aan de dag legden, maar ook deze bron is inmiddels opgedroogd. Toen grote moei lijkheden dreigden hebben de afdelingen personeelszaken van de overheidsdiensten een aantal noodvoorzieningen getroffen. Men ver zachtte de eisen door a. met ouderen genoegen te nemen; b. minder-gezonden te accepteren: c. ook die sollicitanten te aanvaarden, die niet ten volle aan de gestelde eisen voldeden. Dit alles be tekende nog niet dat de op deze wijze aangetrokken hogere ambtenaren min der presteerden: wél, dat voorzover onder de omstandigheden mogelijk, concessies waren gedaan. Een andere noodmaatregel was werk studenten voor halve dagen in dienst te nemen, die over het algemeen na vol tooiing van hun academische studie ge neigd zijn te blijven. Maar toch ook weer niet langer dan gemiddeld vijf a zes jaar; na die periode stappen ze doorgaans over naar het bedrijfsleven met als veelal ongerechtvaardigd motief; te trage promotie. De derde noodmaatregel was bepaal de ambtenarenrangen over te slaan, opdat de waarde van met name door jonge veelbelovende academici te ver vullen functies beter kon worden door berekend. Zo begon een afgestudeerde academicus vroeger als adjunct-weten schappelijk ambtenaar; thans begint hij als wetenschappelijk ambtenaar zonder meer. Enzovoorts. Er werd in zekere zin dus roofbouw op de hogere rangen gepleegd. Het is duidelijk dat men hiermee salarieel vastloopt, omdat nu heel vlug het plafond is bereikt. Dat geldt trouwens in principe voor alle hier genoemde noodmaatregelen. De positieve effecten ervan negatieve, zopls de mogelijkheid van onvolgroeide figuren op hoge posten laten we nu maar e%'en buiten beschouwing lopen ten einde. Dat de tijdelijke voordelen der nood maatregelen zo goed als uitgewerkt zijn wordt duidelijk gedemonstreerd aan de toenemende ontslagaanvragen elders in dit nummer worden daarover enkele totaalcijfers genoemd. De PTT mist thans 30 procent van zijn normale aantal ingenieurs en dat. terwijl de PTT-taak dagelijks omvangrijker wordt. Bij het CBS dat over 65 academische hoofdambtenaren beschikt, ontstonden het afgelopen half jaar in die sector 7 vacatures, waarvan het minstens met veel pijn en moeite! een half jaar duurt alvorens ze weer vervuld zijn. Neem daarbij in aanmerking dat het ruim een jaar vergt voor „een nieuwe man" in zijn functie volledig pmduktief kan zijn. dan betekenen deze 7 vacatures in feite een arbeidsverlies van 10 tot 12 dienstjaren-op-hoog- niveau. En ook van dit voorbeeld geldt dat het met vele andere zou zijn aan te vullen De oplossing? Als de bestaande discrepantie tussen de honorering door de overheid en die door het bedrijfs leven alleen maar wordt verkleind (vol ledig opheffen kan niet en is trouwens ook niet nodig) dan zal volgens des kundigen in het vacatureprobleem voor de overheid een ontwikkeling ten goe de ontstaan, zij het niet onmiddellijk. Niet onmiddellijk, omdat hierbij sprake zal zjjn van een traagheidsver- schijnsel: er moet nl. mee worden ge rekend dat het scheppen van vergeliik- baarder arbeidsvoorwaarden slechts langzaam tot de „massa" potentiële sol licitanten zal dóórdringen. Dc aldaar algemeen geldende opvatting: ..Bij de overheid behoef je niet te solliciteren, want daar krijg je te weinig", wordt immers niet zo één. twee. drie herzien. Waaróm behoeft de achterstand t.o.v. het bedrijfsleven niet volledig tc wor den gecompenseerd? Omdat de over heidsfunctie ten slotte (gelukkig) ook nog een aantal zwaarwegende voordelen heeft boven de werkkring in het be drijfsleven. Een belangrijk „pré" voor de functie van academisch gevormde ambtenaar is. dat een hem aangeboden hoger gewaardeerde positie bij het be drijfsleven meestal een verschraling van zijn arbeidsveld zal betekenen. Een niet te onderschatten factor, die alles met arbeidsvreugde te maken heeft. Ook een aantal sociale voorzieningen bij het rijk gedacht wordt daarbij aan wachtgeld en pensioenvoorzie ningen spreken duidelijk in het voordeel van de overheidsdienst. En ten slotte onderschatte men nimmer de nivellerende werking van de progres sieve loon- en inkomstenbelasting op de zeer hoge salarissen, die het be drijfsleven voor topfuncties kan bieden. Amerikaanse staten spreken woensdag neer over Cuba De raad van de Organisatie van Ame rikaanse Staten zal woensdag bijeenko men om officieel stappen te doen voor de uitstoting van Cuba,, zo is gisteren te Washington bekendgesr.aakt. Volgens waarnemers verwacht mén, dat de raad officieel nota zal nemen van de onlangs aanvaarde resolutie, waarin de meerder heid zich uitsprak tegen het regime van Fidel Casto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5