TTt V KEA TAN heeft huis - Blad een kamer als een Mes snijdt aan drie kanten 0pen briel KIJK, ZOVEEL BEN JE GEGROEID ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND Mijlpaal op 'n artistieke weg Kea Tan zwart opgestoken haar met ponnie, lichtbruine ogen, 32 jaar heeft de poppenziekte! Haar (alles in één) woon-, eet-, werk- en studeerkamer is dan ook net een poppenhuis. Of de etalage van een ouderwetse galanteriezaak, u weet wel, met honderden kleine spulletjes achter de winkelruit. Als je een uur voor zo'n etalage staat heb je nog niet alles gezien. Mudvol is de kamer van Kea Tan. Beeldjes, malle diertjes, een beschilderde kokosnoot, plastic zakjes met kreeften-poten, zo maar dingetjes die nergens voor te gebruiken, doch alleen maar leuk zijn, poppetjes, vooral veel poppenoveral staan, hangen of liggen ze. Op de tafel, de schoorsteen, het blad van een boekenkast, een extra bijzet bankje en dito tafeltje: waar er maar plaats is vind je wat, tot op de grond toe. llRIllHIllilillHI: Zelfs de ficus, die zich het haér vilten creaties, want daar zijn ene blad na het andere een we toch voor gekomen? weg heeft gevochten tussen dit Ze schudt ze uit de grote plastic alles door, draagt nog gekleurde zak. een complete verzameling houten en andere balletjes om warrige armen en benen, gekke zijn steel met zich mee. Als de koppetjes en wonderlijke lijfjes, hamster tussen zijn vier glazen Als je ze stuk voor stuk in de wanden acte de présence geeft, handen neemt, zie je dat ken lopen maar niet uit huis mo gen, weken weer gewoon kunnen le- dan weer ziek „En 't gek ke is, dat ik ner gens bij hoor, ka pitalen aan doktersrekeningen ben ik al kwijt, maar kom ik bij die stichting, dan zeggen ze: „we kun nen niets voor u doen", kom ik bij een andere instantie, dan pas ik daar ook weer niet in het schema. En toch schijnen er vergoedingen te bestaan voor mensen, die in een kamp hebben gezeten en op wie ze hebben geëxperimenteerd". Ze haalt even haar schouders op en schenkt voor de zoveelste maal die middag de koffiekoppen vol. verbaas je je er bijna over, dat 'ie geen strik- je om zijn staart heeft. Dat is dus de poppen- Het kan voor of tegen me pleiten, maar na het beklimmen van de be- cocoste trap en het pas- donker gangetje, is m'n eerste gedachte: „hoe stof je dèt allemaal af". De reactie van mevrouw Tan is al even huis- vrouwelijk. „Kijk maar niet n?ar de rommel", zegt ze, iets dat in Zo'n kamer gauwer is gezegd dan gedaan. „Hoe ik het afstof?", raadt ze m'n gedachten, „o gewoon, ik blaas zo nu en dan eensWaar ze het tussen die honderd en een fleurige zaakjes vandaan haalt is me nog een raadsel, maar bin nen één minuut staat er heerlijk warme kof fie op tafel naast scha len en gekleurde glazen vol lekkertjes. Koffie uit een moderne percu- lator, zo veel je maar wiltchocolade, rose en witte balletjes, koek óók zoveel je maar wilt. De minuut daarop heeft ze al een blauw koffertje ergens onder vandaan gehaald en daar komen ze dan uit: de poppen, zonder leuk zijn. Eigen lijk zijn het persifla ges zoals die twee professoren, de een in statig paars, zijn col lega iets frivoler in een andere kleur vilt. Of zoals „juffrouw vita- mien" met haar toma- tenhoofd. haar lijf van prei, haar ene arm een banaan, haar andere een aubergine en be nen van selderij. Haar schoenen hadden eigen lijk champignons moe ten voorstellen, „maar ik vin'd bruin geen prettige kleur, daarom heb ik er maar padde stoelen van gemaakt". Daar is ook de kokette dame, schuin omhoog kijkende ogen en haar hoed iets té veel op een oor. Een omvangrijke taille dat ze heeft Of de poes, best een lief dier, maar hij heeft een vossestaart. En ver geet de kunstschilder niet, zijn hoofd min of meer in de wolken, want het heeft de vorm van een vlieger. Als u straks uw jaarlijkse plicht weer vervult, uw naam op de lijst, die het schoolkind u voor houdt weer invult, en dan het zegeltje van de kinderpostzegels op uw voordeur plakt (anders blijft u maar naar die bel lopen) kunt u na een tijdje óók kennis maken met een paar van die pop pen. Aangenomen dan, dat u niet alleen postzegels, maar ook prentbriefkaarten bestelt. Want daar staan die vilten figuren op: .juffrouw vitamien", een wat triest kijkend b.loemenvrouwtje, een zijn uiterste best doende kok of de al genoemde kunstschilder... 't zijn originele kaarten dit jaar. En Kea Tan is wat gelukkig met die opdracht, omdat ze er (einde lijk) een wat vastere voet door op de grond heeft gekregen. Want als je met de poppenziekte bgnt besmet, kun je het er soms moei lijk mee hebben. Contacten met reclame-bureau's, filmstudio's, uitgevers van prentbriefkaarten, illustratoren van kinderboeken die ogenschijnlijk veel beloften in houden, draaien in negen van de tien gevallen op niets uit. En daar gaat je enthousiasme en werklust. Vooral als je dan zelf met je koffertje ,,de boer op gaat", links en rechts met men sen praat, uren achter de telefoon zit om vriendelijk te vragen of er soms iemand belangstelling voor je werk heeft, kan dat als maar „we zullen wel eens zien" dat later op ,,nee, het spijt ons" uitdraait je de moed in de schoe nen laten zakken. Vandaar dat j Kea Tan zo gelukkig is met deze opdracht van de Stichting voor het Kind, het Ned. Comité voor Kinderpostzegels. Natuurlijk, de financiële kant van zo'n opdracht is aantrekkelijk, daarnaast even wel heeft mevrouw Tan een der gelijke stimulans ook een beetje voor zichzelf nodig. Vijf cijfertjes Eigenlijk wordt alles heel dui delijk door vijf blauw-zwarte cij fertjes, die onuitwisbaar in haar linkerarm zijn getatoeëerd: 67594. Een blijvende herinnering aan de Ondanks Maar ondanks het plastic voor de ramen in haar kamer (aan de overkant in dit Amsterdamse steegje wordt door een grote krant dagelijks papier versnip perd en zonder plastic zou het helemaal zo'n enorme stofboel worden).... ondanks weken huisar rest vanwege die lastige bronchi tis.... ondanks contacten die op niets uitlopen, houdt ze vol. Maakt ze poppen of aparte ket tingen en malle oorhangers, op bed of in haar stoel. Voor die kettingen en oorbellen gebruikt ze de wonderlijkste zaken. van kreeftenpoten af, via walnoten tot doorgezaagde stukken mergpijp toe. Zo zwart op wit in een krant lijkt dat wat wonderlijk het is het ook maar als je 't ziet is het grappig en origineel. Ook met die bijous gaat mevrouw Tan bin nenkort ,,de boer op", als ze weer beter is en naar buiten mag. Er moet toch wel iets mee te verdie nen zijn. „We zijn niet dood-arm, maar...." Dat „maar" is inder daad belangrijk. Want toen Kea Stuiver zeven jaar geleden voor de burgerlijke stand de (Chinese) naam van haar man kreeg, vol uit Tan Oei Han, studeerde haar bruidegom van destijds nog niet zó lang. Hij veranderde bovendien nog van studierichting, doch is nu over een half jaartje wel klaar. Het spelen voor ober in een Chinees restaurant was een financiële, maar de studie be lemmerende oplossing. De paar jaar Kunstnijverheidsschool in Maastricht, het knippen van en spelen met poppen van kinds af aan, én de speelse fantasie van Kea Tan-Stuiver waren een ande re mogelijkheid tot versterking van de financiën. Schatten Een mijlpaal op deze artistieke weg zijn thans ongetwijfeld de prentbriefkaarten voor het Kin derpostzegel-comité, waarbij fi guurtjes de hoofdrol spelen. Ge creëerd in een kamer als een poppenhuis..., cén bonte, kleurige verzameling van kleine schatten, die mee moeten helpen zeven blauw-zwarte cijfertjes in een arm gegrift te overstemmen, 'k Hoop, dat het ze zal lukken. Overal slaat, hangt of ligt t Persiflage op de professor Al stopt U ze in de waschmachine! Straks overhemden, die nooit meer kreuken No-iron: leek bijna een toverwoord, dat ons huisvrouwen ineens verloste van stijven en strijken, vooral voor over hemden een tijdrovend karwei. In de praktijk is het evenwel niet altijd meegevallen. Stijven hoefde dan wel niet meer, een strijkbeurt moest er nog vaak aan te pas komen om de overhemden kreukvrij te krijgen. Bovendien hadden de witte hemden dan nog de vervelende eigenschap geel te kunnen worden. Zeer binnenkort kunnen we echter kennis maken met een ander begrip, namelijk Bel-O- fast. dat ons inderdaad een vol komen kreukvrij overhemd garandeert. Al stoppen we het in de wasmachine en daarna in de centrifuge, al wringen we het met de hand: het over hemd blijft glad alsof het zo uit de winkel is gekomen. Oplossing Dit nieuwe procédé heeft niets met no-iron te maken. Wat wij onder no-iron ver staan betekende namelijk een behandeling van het ka toen met een kunsthars. Dit kunsthars maakte de shirts na veel wassen dan ook geel. Te gen bleken kon het niet en al evenmin tegen heet water. In Amerika nu is men gaan zoe ken naar een oplossing van dit probleem. Een groep che mici heeft die oplossing thans gevonden. Zij schoven alles op zij wat tot nu toe op het ge bied van no-iron finishes was bereikt en begonnen dus ge heel opnieuw. Uitgangspunt werd nu de organische struc tuur van de katoenvezel met de gedachte: we moeten iets in die vezel zélf aanbrengen. En 't lukte, waarmee men te vens de concurrentiestrijd met kunstvezels (zoals tricot nylon) weer kon aanbinden. Besparing We zullen deze nieuwe vin ding maar niet al te technisch gaan omschrijven: feit is dat Bel-O-fast ons veel werk gaat besparen. We kunnen zelfs der gelijke overhemden uitkoken, een chloorbeurt geven, en zoals gezegd, in de wasmachine en de centrifuge doen. Dat houdt uiteraard óók in, dat we ze niet meer kletsnat op een hangertje hoeven te laten uit- druppen en drogen. Een was voorschrift is er dus niet bij en u kunt ieder wasmiddel, synthetisch of op zeepbasis, ervoor gebruiken. In productie Op het ogenblik heeft een bekend katoenbedrijf in ons land de produktie van dit type katoen al ter hand genomen. Er wordt druk gewerkt om de eerste overhemden eind fe bruari, begin maart, op de markt te hebben. Voorlopig gaat het nog uitsluitend om wit Bel-O-fast katoen voor overhemden, later in het jaar volgen effen poplins in alle ge wenste kleuren. Tevens gaat men bontgeweven stoffen van dit type leveren. Het over hemd speelt daarbij voorlopig dus nog de hoofdrol, maar ho- penlijk zal het niet al te lang duren of men brengt ook on kreukbare japonstoffen in de handel. Daar deze finish in principe zelfs bruikbaar wordt geacht voor jacquard-weverij en, ziet het er naar uit. dat we na verloop van tijd kreuk loos én strijkijzer-loos door het huisvrouwelijke leven kun nen gaan.... Misschien krijgen wc brieven met „dat doen we hier al lang", maar dit risico nemend willen we tocb even de aandacht vestigen op een naar ons gevoel nieuw idee uit een van onze provinciale hoofdsteden. In deze stad Mid delburg om precies te zijn kun nen moeders van kleine kinderen op marktdag (donderdag) rustig haar inkopen doen op de markt, zonder dat zij zich om haar klein tjes zorgen hoeven maken. 's Middags tussen twee en vier uur kunnen de kinderen na melijk worden „afgeleverd" in een gebouw, waar de jeugd vak kundig wordt 'bezig gehouden door meisjes, die aan de plaat selijke huishoudschool een oplei ding voor kinderverzorgster vol gen. Dat is een leuk idee, omdat het mes hier aan drie kanten snijdt: moeder kan op de markt haar hart ophalen zonder zich te hoeven haasten, het kind leert ge zellig met andere leeftijdgenootjes omgaan en de toekomstige kin derverzorgsters hebben een nuttig middagje praktijk. Men overweegt in Middelburg nog meer van zul ke speelmiddagen (of dito mor gens i in te stellen, bijvoorbeeld op ..wasdag". Een idee-ter-navol ging wellicht? Wat zal ik eens aantrekken Al geruime tijd wordt er elk jaar een lijst gepubliceerd van de tien best geklede vrouwen ter wereld... We hebben nu ook een „het best-geklede-man" bijgékre- gen.... Het is de uit Perzié af komstige mijnheer Khaiber Ka- han en hij woont in Parijs. Mijn heer Kahan een miljonair kan namelijk kiezen uit.... 88 voorjaarskostuums. 127 zomer- pakken, 77 herfstkostuums. 100 pakken voor de winter en 55 smo kings. Ter „bekroning" staan hem dan nog 150 hoeden ter be schikking.... Het „wat zal ik nou vandaag eens aantrekken?" is voor hem dus geen probleem. Of juist wel? Sir bijna niet door te komen jaren in het kamp Auschwitz. Twaalf was ze toen ze achter het prikkeldraad verdween, vijftien toen ze er weer achter vandaan kwam. „Dat ik nog leef komt geloof ik door m'n bloedgroep en de experimenten, die ze daardoor met me konden uithalen. Steeds namen ze me bloed af om me weer ander bloed in te spulten. Konden ze nagaan of het allemaal klopte...." Brood mager en doodziek was ze toen het 1945 werd; het Joodse meisje Kea Stuiver leefde nog, maar vraag niet hoe. Nu, toch al weer bijna zeventien jaar later, is ze er nog niet helemaal boven op. „En dat zal wel nooit meer goed komen ook". De ene ziekte na de andere, weken in bed, we- VANMIDDAG kwam mijn jong ste zoon die na vieren geluk kig buiten spelen kan nu de da gen lengen en de lucht soms wonder boven wonder sehoon- waalt, verontwaardigd binnen- namelijk gebeurd? Wel, een troepje kinderen van onze rij speelde spoorzoekertje. De laat ste keer moesten twee jongens vier a vijf meisjes zoeken. En wat hadden de meisjes gedaan? Op een belangrijke hoek hadden zij, nadat ze tijden geen pijl had den gezet, ineens vier pijlen getc- waartegen onze lichte onrust een vrome glans krijgt. Niet huichel achtig. nee. waarachtig gemeend. Dat is christen-zijn, zeg je: den ken aan anderen, dingen in acht nemen, proberen echt te zijn zo als je bent. En dat is niet erg als we dat denken. Die dominee was ook niet fout. natuurlijk niet Je anders, levendiger luge. Hij i> pas tevreden als hij Het is ook allemaal waar. het is minder moedeloos, meer „jezelf bij „genoten weldaden ook aan vroom. Als we er maar geen pas op de plaats bij maken! Want precies als die zoon van mij op de hoek met de vier pijlen, zijn ook wij nog nérgens met dat kunt zijn dan nu. Bij één brief- denkt schrijfster duikt bovendien nog dan dankbaar. Hij mag blij zijn i probleempje op, terzijde: zij voelt zich. nu het zo ver is, grenzeloos bevoorrecht. Mag dat nu, denkt ze. mag ik boffen terwijl zo velen vult t kend in alle windrichtingen daar stonden de jongens, meen, was hun oordeej. De kok in de keuken Ieder kind wil groot zijn.... Geen mooier compliment voor een hum mel van een paar turven hoog, dan „wat ben Jij al een flinke vent", of „wat een groot kind". En laten we eerlijk zijn: wij als ouderen doen daar allemaal hard aan mee. „Al vier jaar, tjonge tjonge" knikken we op verjaarda gen als er een taart met zegge en schrijve vier kaarsjes wordt bin nengedragen, „is me dat een leef tijd...." Een glunderend toetje Is dan onze beloning voor onze lich telijk hypocritische vleierij. Groot zijn -dusal" naar de lagere school gaan! Een hulpmid deltje om dit in de ogen van de meeste kinderen machtig Ideaal visueel te maken, is en blijft nog steeds de meetlat. Voor een beetje handige vader la het te doen zo'n lat zelf te vervaardigen. Bij gebrek aan vaardigheid óf de nodige tijd kun je altijd nog een kindcrmeetlat of -lint in een wa renhuis kopen. Misschien hebt u die vilten stroken met aardige prentjes en een duidelijke centime- terverdeling er op wel eens ge zien. Een andere, bijzonder aardi ge mogelijkheid Is, dat moeder zo'n gevalletje maakt. Daarvoor heeft de Stichting „Goed Hand werk" een leuk ontwerp voor een meetlat van naturelkleurig linnen, bezaaid met fleurige kruissteek motiefjes. Het patroon met de werkbeschrijving kost 1.90, maar men kan daarbij ook het materi aal bestellen. Voor geïnteresseer den even het adres van de pen- ningmeesteresse van deze stich ting, Frederiklaan 55, Rijswijk (ZH), giro 454700. (zei mijn zoon) met ONS krijt! En toen hij weer verdwenen was en Ik door de brieven bladerde, voelde ik me als het ware ook op een hoek met vier pijlen staan. Welke pijl zal ik volgen? Ik heb kindertekeningen in mijn map, want geen winter gaat voorbij of moeders die ijverig zit ten te pennen, sluiten er een paar „Zalig zijn de armen van geest" en ondertekend: een uitgeputte lezeres. Helaas is dat een anonie me mijn gevoelens blijven ook kleurloos. DAN heb ik allerlei opmerkin gen over het benoemen van familieleden waarbij opvalt dat men in benoeming van ouders een christelijke daad ziet. als het ware een vermelding van een vervulde belofte Gods. En dan zijn er. behalve de brieven van H. en M. en mevr. S. (mijn brief komt nog), waarvoor hartelijk dank, wonderlijk genoeg een paar brieven over verhuizing. Er is iemand die naar drie-hoog gaat, voor het eerst in een eigen huis, ze is er verrukt van. En er is iemand die van vier-hoog naar een vrij huis gaat omdat zij het hoog in de lucht, in een betrek kelijke eenzaamheid, niet kan uit houden. En nota bene is er nóg iemand die van haar vrijstaand huis juist om de eenzaamheid naar een flat wil. omdat zij denkt dat de band met anderen daar hechter zou zijn dan in een huis Al deze brieven hebben -- bijkomende gedachten: a meenschap, over hoop op dergelijke gedachte. Ook deze }.anSf wordt verbonden met christen- ue b' huis, maar hij mag zijn hart niet op zelttn. En io zeggen sommigen hier in Neder, christen-zijn Wij hebben pijlen ouoers volgd, wij zijn aan het spoorzoe- eigen ken. Maar christen-zijn is onein- zin voigc. in tngeiana gaven vee) dig wijder en dieper een GE. christenen hun kinderen bijbelse DRAGS-lijn volgen. Christen-zijn: nampn en ook onder hen zullen God danken dat je in een appel w.n. mag b^ten. En God danken voor Picasso. En God danken voor de griekse oudheid, en voor de logi ca, en voor je nieuwe flat. Kort om: God danken dat Hij, toen je de pijlen van de schijnbare ■■ÜM JB vormde. Met ons krijt. Met ons vlees en bloed: Jezus Christus de gestalte van een mens Hij kent ons. Hij is in ons gelovig besl,a" Nu zijn christenen nog steeds mensen die kunnen liegen en be driegen en zich aanstellen en trots zijn op succes: niets mense- lacht. moet bedenken dat lijks is hun vreemd. Maar één men zo mogelijk nog harder lacht ding is veranderd: Christus heeft om óns. En alles bij elkaar: wat de brave achtergrond weggescho- heeft het met gelóóf te maken. ven. Het Kruis staat daar nu. Vroeger, vertelde mij eens Dat is het bijna huiveringwekken- iemand, liep een dominee uren de van ons leven als christen: kinderen noemt dan wan „iaai zin volgt. In Engeland gaven vee) di»'wiidpr "hristenen hun kinderen bijb"'0" imen, en ook onder hen zu er zijn die dat eigenlijk beter den dan zomaar een naam. Kort om, overal op de wereld heeft men denkbeelden omtrent chris ten zijn. Ik behoef u over niet-roken van t^a^h/pden6 n ipt"te ^nrek^n^lfit menselijkevrijheid stond te "kij* taalgebieden niet te spreken, dit \-en van d;_ D;jipn is genoeg bekend, denk ik. Kcn' J"n..ai.e piJ,?n Zelf heb ik een Schotse wordt gedragen: rose of licht blauw wordt als niet zo aangeslagen, en evenzo gaat het met de make-up: persoonlijk blijft zij bij een beetje witte poe der als haar neus glimt. Wie hier in aansluiting op de tip: plastic speelgoed repareren met een soldeerbout, wil me juffrouw A. J. de Jong even wijzen op het gebruik van een heet strijkijzer voor dat doel. dit als men geen so,id«*fbou' bezit. We laten het bij dit ene inhakertje en gaan door met Dochtertje Llesbeth van mevrouw M. Millenaar-Loeff uit Den Haag bezorgt haar moeder een tip-boek met een middeltje om niet goed sluiten de portemonnees en portefeuil les weer in tact te brengen. Als de drukknoop-sluiting van zo'n beurs lam is geworden kan er een stukje leukoplast over de holle helft van de druknoop worden geplakt. De knoop drukt het stukje p eister naar binnen en de sluiting blijft stevig dicht. LEK IN PLASTIC Aan de verschillende hulp middeltjes om een lek in een plastic afwasteil te repareren, voegen we het idee van mej. D. Noordam uit Rotterdam nog toe. Zij plakte een stuk leukoplast (5 cm. breed) op het gat en doet nu al weer anderhalf jaar met diezelfde bak. MET AZIJN Als u alles al geprobeerd hebt om ergens een inktvlek uit te krijgen (zoals melk of citroen) dan moet u de vlek in een schoteltje met jn dompelen en er daarna él voorzichtig met de kurk van de bleekwaterfles over heen gaan. Mevrouw Kema uit Barendrecht heeft hier in ieder geval prima resultaten mee geboekt. LEER EN BUIL Volgens mevrouw M. Eel- kema-Haaksma uit Den Haag kunt u een lederen jas het beste onderhouden door hem zo nu en dan met een spek- zwoerd in te wrijven, 't Mate riaal blijft soepel en water dicht. Leren meubelen knappen zienderogen op door inwrijven met geklopt eiwit, aldus me vrouw G. D. van den Eenden- burg uit Monster. terwijl eiwit ook een prima „genees middeltje" kan zijn. Als u 's avonds een pijnlijke neus hebt door het bril-dragen. moet u de zere plaatsjes eens met dat rauwe eiwit insme ren. Helpt fantastisch verze kert mevrouw A. Hollcman uit Maassluis. RAMEN ZEMEN 'n Handigheidje van me vrouw D. J. Eckhorst-Boeg- heim uit Gorkum: gebruik uw waterspuitende autoborstel óók voor het wassen van uw ramen buitenshuis. De borstel gaat aan een slang en op een lange stok en al spuitend en wrijvend kunt u met behulp van een trapleer zelfs de twee de verdieping gemakkelijk be reiken. Zo'n borstel is met aluminium beugels en kope ren schroeven aan een stok vast te maken. ZIEK ZIJN Om u zelf heel wat ge loop bij het verzorgen van een zieke te besparen kunt u In een handwerk- of andere tas allerlei spulletjes stoppen, die de zieke nodig heeft. 'n Nat washandje in een plastic zakje, servet, toilettasje, een boek en vult u zelf maar aan heeft de zieke dan zo bij de hand, aldus mevrouw J. C. Engelsman-Wassenburg uit LIT DE OL'DE DOOS Met name voor jongere gezinnen een tip uit de oude doos. Mocht uw afvoerpijp van de gootsteen plotseling lek zijn geworden en kunt u niet een-twee-drie een loodgieter krijgen, maak het gat dan voorlopig dicht met een plak vet spek. Een doekje er om heen, vastbinden en 't houdt weer even. schrijft mevrouw W. de Zoete uit Naaldwijk. HARDBOARD SCHILDEREN Het beschilderen van hard board brengt heel wat voorbe handelingen met zich mee. Staat u voor zo'n karweitje, gebruik dan grondverf op plas tic basis. Dit trekt namelijk niet in het board is de erva ring van de heer R. Koek uit Den Haag. RITMTE-n ESP AREND In een krappe servies- kast kunt u de schalen ge makkelijk kwijt als u tegen de achterwand een breed elas tiek bevestigt en daar de schalen rechtop achter zet luidt de tip van mevrouw J. C. de Waard te Velde uit Mon ster. 't IS JAMMER, MAAR... De navolgende briefschrijfsters zien haar tip niet naar de voor raad verhulzen. Dat spijt me voor mevr. de wed. S. uit Slecuwijli heus al geplaatst): mevr. H Bergschenhoek Letdschendari» "I. uit RIJr* <n L.-H. S.-B. de c iruggen de overzijde voerden, waar zijn post, ja. maar ook de Sama" m'inder doen dan ik van plan h'j dan wccr een evenredig stuk ritaanse die haar makc-up aan- urac moet ik het meerdere terug moest lopen om op de brengt: binnen het offer van het bloed is alles mogelijk. De cata comben. maar ook de opium- C. de V.-B. mevr. J. M. K. mevr. A. M. B.-v.__d. M. Zwijndrci Dordt; mevr. C. P. V. Haag; dan niet weggeve: OOK is nog naar aanleiding var de vorige Open Brief de ge dachte naar voren gekomen: zijn niet heel plaats te komen avondkerkdienst moest leiden. Dit deed hij uit christelijke lief- schuivers, de bloemen in dekhuis- I de (tussen haakjes: ik heb hier- voor grote eerbied), omdat er anders" dan broeders waren die verdrietig bootje de overzijde bracht. „11: gewoon, niet alleen bij brief- werden schrijven, maar b.v. ook bij op bezoek gaan? Zijn we dikwijls niet veel vriendelijker tegen vreemden dan tegen huisgenoten? Spelen we niet allerlei rolletjes? Al deze dingen nu wil ik eens samenbrengen in één gedachte: wij hebben zo dikwijls een sta tisch beeld van wat een christen is. Wij maken als het ware pas op de plaats bij dat woord: chris ten. Die doet zo en zo, en hij laat Oosten dit en dat. Hij stelt zich niet aan doet er niet toe: ze dienen een- en hij beheerst zijn drang naar voudig als donkere achtergrond kamer en de wandelende domi nee. ALLES is Hem gegeven. De nozem niet minder dan de jonge vrouw op haar flat. Chu i. n- dat hem in tien minuten zijn is. geloof ik, dit: dat wij van dit ALLES" een klein vermoe den krijgen. wel HPHHHHPen genle- ten van het voorrecht, etc. etc., is eigenlijk die ongekende broe ders oproepen. Als achterwand, i e nu onderontwikkelde ge-l noemt of de zoveel dui-' mevr. J. C. uit Scheveningen; mej. en dhr. P. uit Dordt; mevr. K. uit Rotterdam; mevr. C. L.- v. d. K, uit Den Haag; mevr. B. uit Hardinxveld; mevr. M. H uit Bleikensgraaf; mevr. K. uit Slik kerveer; mevr. P. J. B.-van M. Uit Bodegraven; mevr. D. V.-v. d. W. uit Vlaardlngen; mevr. M. A. B.-S. uit Voorschoten; mevr. J. K.-M. uit Rotterdammevr. N J. L. uit Koudekerk a. d. Rijn; mevr. H. van H.-B. uit Blelswljk; mevr. M. G. van D.-L uit Rot terdam; mevr. E. C. F.-van der S. uit Klaaswaal; mevr. B -R. uit Rotterdam en mevr. L. van D -M H uit Oudemolen. Tk wil i i op attent ma-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15