Uw probleem is het onze Met meer samenwerking arbeidstekort bestrijden Een kanttekening Verbeteringen noodzakelijk Vrije zaterdag en zwart loon grootste problemen BOEKENHOEK Een woord voor vandaag Vier Lutherse kerken in V.S. smelten samen Herv. geref. radiodiensten namen toe in aantal 2 SPAARLUST HANDHAAFT ZICH QOK LN lihi Diruwe jaar nujit het geld naar de spaarbanken stromen. Sterker no*, enkele berichten maken er selfs gewag van, dat er meer gespaard wordt dan verleden jaar. De spaarbank voor de stad Amsterdam b.v. boekte in januari een record aan Inlagen, een record aan nieuwe rekeningen en een spaaroverschot van f 4,2 miljoen tegen f 3,3 miljoen een jaar ervoor. Ook in Den Haag was de spaar - lust groter (f 5.9 miljoen nu tegen f 4,7 miljoen toen). En zo zijn er meer voorbeelden van een grotere spaarstroom: Amersfoort, Hilversum, Maas tricht. Natuurlijk kan niet elke spaarbank op dit succes bogen. Te Utrecht en Gro ningen b.v. was het spaarsaldo in januari wat lager dan een Jaar geleden. Maar globaal genomen kunnen wij toch wel zeggen, dat de spaaractivitelt zich op een hoog peil handhaaft. Er is aanleiding voor om dit te verwachten. De Inkomens zijn namelijk ook In het afgelopen Jaar in een aantal sectoren van ons bedrijfsleven gestegen: nemen wij bet bedrijfsleven als één geheel, dan blijkt dat de uurlonen in 1961 5 pet boven het peil van 1960 zijn komen te liggen. Dat de werknemers hiervan door de stijging van de kosten van levensonderhoud niet .voor 100 pet geprofiteerd hebben, is een andere kwestie, waarop wij nog terug komen. Ondanks de toegenomen inkomens zou de spaarstroom ook kleiner geworden kannen zijn. En wel als de spaarder de waarde van het geld wantrouwt Als hij vreest dat de gulden steeds minder waard wordt zodat het geld, dat hij in vol vertrouwen wegbrengt,'geleidelijk aan minder waard zal worden. De grootste vijand van de spaarbanken is dan ook een voortdurende en opval lende waardedaling van het geld. Uit de gezonde spaarlust van vele Nederlanders kunnen wij dus de con clusie trekken, dat zij zich over onze gulden geen zorgen maken, althans er niet over piekeren. Met andere woorden, geen zorgen voor de dag vanmorgen. Dit paradijsachtige vertrouwen vinden wij echter niet bij iedereen. Zo viel het ons op, dat vele leden van de Eerste Kamer in het voorlopige verslag op de begroting van het departement van economische zaken een waarschuwend geluid lieten horen over de inflatoire prijsbeweging in de sector van de con sumptiegoederen. In 1961 lag het indexcijfer van de kosten vau levensonderhoud niet mee gerekend de verplichte sociale verzekering en de belastingen goed 6 pet. hoger dan het indexcijfer van 1957. Dat betekent, dat het leven gemiddeld lj pet. per jaar duurder werd. Alleen al van 15 december 1960 tot 15 decem ber 1961 (latere cijfers zijn er nog niet) trad er een stijging op van 2j pet. En dan gaan wfj er nog maar van uit, dat de indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek de stijging van de kosten van levensonderhoud goed illustreren, iets wat aan gerede twijfel onderhevig is. Door het duurder worden van het leven wordt een deel van de loonstijging afgeroomd. Dat dit er kan inhakken, bewijzen de volgende cijfers. In 1961 lagen de regelingslonen in de industrie gemiddeld 51 pet. boven het peil 1954. De kosten van levensonderhoud «aren in die jaren echter met 22 pet. ^dementerT komen' tot een ge gestegen, zodat er een werkelijke stijging van het inkomen (het zogenaamde reële loon) van 24 pet. overbleef. Staatssecretaris Roolvink voor C.B.T.B. Als een van de oorzaken van het aanzienlijke tekort aan arbeiders in de landbouw moet aangemerkt worden het streven van de agra rische ondernemers met allerlei kunstgrepen en hulpmiddelen de zaak nog gaande te houden. Men heeft een door de overheid gesub sidieerde verplaatsing van landar beiders georganiseerd om zo in perioden van grote seizoendrukte de ergste personeelstekorten te overbruggen. Maar een construc tieve aanpak bleef achterwege. De heer Roolvink, staatssecreta ris van sociale zaken, verklaarde dit op de sociale conferentie van de C.B.T.B., die gisteren in Utrecht werd gehouden. Om voor de toekomst de perso- neelsmoeilijkheden in de landbouw beter het hoofd te kunnen bieden, achtte hij het nodig, dat regionaal de agrarische en niet-agrarische meenschappelijk plan om te voor- Dat er hierdoor een zeker onbehagen over de gulden is ontstaan, moge de spaarbankwereld dan nog niet gemerkt hebben, elders is het toch wel te vinden. Zo is het heel opvallend hoe de belangstelling voor het onroerende goed toe neemt, hetgeen tot uiting komt in behoorlijke prijzen op de huizenveilingen. En dit niet alleen voor huizen die vrij worden opgeleverd hetgeen bij de de nog altijd bestaande woningnood niets bijzonders is maar ook voor huizen die bewoond zijn. 4Vij beseffen, dat in het laatste geva. ook andere motieven een rol meespelen (fiscale), maar het is welhaast zeker dat kopers van onroerend goed zich ook door de gedachte laten leiden, dat zij bij een verdere daling van de waarde van de gulden geen angst voor een waardedaling van hun huls be hoeven te hebben. Van een vlucht in huizen kunnen wij berlist nog niet spreken, maar de koop lust is te opvallend om haar niet te signaleren. Er zijn nog andere voorbeelden van gestegen belangstelling voor zakelijke waarden. Wij denken dan aan antiek, aan gouden munten, maar ook aan aandelen. Eind december 1960 was het indexcijfer van de aandelen van de groep Industrie 329; eind 1961 was het 367; er. afgelopen maandag 5 februari was het 388. En deze stijging is dan nog maar een zwakke afschaduwing van de stijging die bepaalde fondsen laten zien. Toegegeven, een stijging van soms honderden punten wijst op bijzondere oorzaken, maar dat doet toch alles niets af van het feit, dat de belangstelling voor aandelen eerder toe- dan afneemt. En dat hoewel het rendement vaak maar treurig is. Twee tot drie procent is helemaal geen uitzondering, terwijl op obligaties gemakkelijk 4 pet. ge maakt kan worden om niet te vergeten de rente (3} pet. en soms 4 pet.) die banken geven. Wij zien dus tegenwoordig naast de sterke spaarlust, die bewijst dat velen op geen enkele wijze wantrouwen in onze gulden hebben, een niet minder sterke belangstelling voor „Sachwerte", hetgeen bewijst, dat andere geldbe leggers weer met andere ogen naar de waarde van de gulden kijken. zien in het personeelstekort. Dode Zee-rol is ontcijferd Een van de Dode Zee-rollen die uit de eerste eeuw na Christus dateert, is ont rold en ontcijferd in het Palestijns archeologisch museum te Jeruzalem. De rol is door het museum in 1956 gekocht van een Bedoein en is nu eigendom van de Jordaanse fegering. De Amerikaanse school voor het onderzoek van het oosten heeft het publicatierecht gekocht. Het geld hiervoor is geschon ken door een Amerikaans echtpaar. De Amerikaanse theoloog J. A. Sanders moet over de rol rapport uitbrengen. In meegedeeld dat de rol psalmen en andere teksten het Hebreeuws bevat. De rol is mi dan vier meter lang en 17 centimeter breed. Het is mogelijk dat de rol oorspronkelijk langer is geweest. Onder de 36 Oud-Testamentische psal men is ook psalm 151. waarvan tot nu toe alleen de Griekse tekst bekend was. Men neemt aan dat de rol het psalmen boek is van de Esseense inwoners van een vestiging te Qumran. De tekst zal in een serie publicaties worden bekendgemaakt (Van onze soc.-econ. redactie) er op het punt van de personeelsvoor ziening met andere bedrijfstakken to taal gem contact. Het leek de heer Roolvink niet on waarschijnlijk, dat in de toekomst de personeelsvoorziening in de landbouw het karakter zal gaan dragen van een werving. De aantrekkelijke kanten van het beroep zullen naar voren gebracht moeten worden, zoals het werken In de vrije natuur, de technische hulpmidde len, het overzien van het produktlepro- ces en de omgang met dieren. Ook zul len vele verbeteringen aangebracht die nen te worden zoals op het gebied van de arbeidsverhoudingen, de huisvesting Ook bij de stadsjeugd zal belangstel ling gekw.ekt moeten worden voor het 'werken in het landbouwbedrijf. Behalve het aantrekken en binden van jeugdige arbeiders aan het landbouwbedrijf moe ten ook de volwassen arbeidskrachten, die thans in de landbouw werkzaam zijn zoveel mogelijk vastgehouden worden. De heer Roolvink vroeg zich af. of hier niet gezamenlijk door het Land bouw Economisch Instituut, het land bouwschap. de rijksland- en tuinbouw voorlichtingsdiensten en de directie ar beidsvoorziening van het departement van sociale zaken belangrijk werk kan worden gedaan. Van groot belang achtte de heer Rool vink het ook, het landarbeidersvak meer tot een geschoold beroep te ma ken. Het. maatschappelijk aanzien wordt daardoor verhoogd, maar tevens wordt hierdoor de produktiviteit verhoogd en dus loonsverhogingen mogelijk ge maakt. ..Het landarbeiderswerk behoort het werk van geschoolden te zijn", aldus de heer Roolvink. Hij dacht daarbij aan dc hoge graad van mechanisatie^dn de landbouw, de moderne bedrijfsvoering. Dr. J. Spcrna Weiland wordt hoogleraar te Amsterdam De Rotterdamse predikant, dr. J. Spcrna Weiland, is benoemd tot ge woon hoogleraar in de geschiedenis van de theologie en de encyclopedie der godgeleerdheid aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Nog maar onlangs heeft dr. Sperna Wei land bedankt voor een beroep naar Utrecht als stndentcnpredikant. In de leeropdracht, die dr. Sperna Welland heeft ontvangen, wordt de reeds gedoceerde encyclopedie der godgeleerdheid verenigd met de in ons land nog niet eerder onderwezen geschiedenis der theologie, zodat het hier een nieuwe leerstof betreft. Dr. Sperna Weiland deed in november 1966 intrede in Rotterdam en werd toen bevestigd door de Amsterdamse hoogleraar prof. dn M. A. Beek. wiens collega hij nu wordt. Hij had toen reeds enkele jaren als assistent aan de theologische Faculteit van de Rijks universiteit te Groningen meegewerkt. Dat was van 1948 tot 1951. Hij sloot deze werkzaamheden af met zijn pro motie op 6 juli 1951 toen hij cum laude zijn doctorstitel verwierf op een proef schrift getiteld: Humanitas-Christia- mtas. a Cristical Survey of Kierke gaard in Connection with Christianity." De eerste gemeente van deze jonge hoogleraar die In 1925 werd geboren was Brouwershaven waar hij datzelf de jaar nog werd bevestigd. In de herfct van 1960 kreeg dr. Sperna Wei land een beroep van de hervormde gemeente Van Utrecht om daar stu denten-predikant te worden. Hij nam dit beroep eerst aan maar kwam in de lente van het vorig jaar op zijn beslissing terug. Ambtsaanvaarding prof. Jellinek Prof. dr. F. Jellinek, die benoemd is tot hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurwetenschappen om onderwijs te geven in de anorganische en elemen taire analytische scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen heeft zijn ambt aanvaard met een rede. getiteld ..De anorganicus en de anorganisrtie chemie". Deze rede werd uitgesproken in de aula van de universiteit. Ambtsaanvaarding en benoemingen Agrariërs geven hun mening: (Van onze soc.-econ. redactie) Van de forumdiscussie op de sociale conferentie van de politie-apparaat moeten op zondag mers functioneren. Velen vroegen zich af wat nog het nut is van ccn c a o. als in een groot -T. ij aantal gevallen toch ƒ10 tot ƒ15 per C.B.T.B., die gisteren in Utrecht week meer betaald wordt. Aan de Wet werd gehouden, hebben de C.B.- Vervreemding landbouwgronden wordt n -. niet de hand gehouden, de regering is T.B.-ers druk gebruik gemaakt daa„m va„ pl"„ de;e we, maar sf ,e om uiting te geven aan de moei- schaffen. ..Schaf dan ook de ljjkheden waarmee zy op hun bedrijf te kampen hebben. De ernstige klachten werden geuit over de betaling van zwarte lonen en het geforceerd streven naar een vrqe zaterdag, ook in de landbouw. In de vergadering werd het voorstel van de r.k. tuindersorganisatie in het westen van het land, om het aantal vrije zaterdagen In de tuinbouw 's win ters op 13 te houden en in de zomer op zaterdag slechts tot tien nur te wer ken, afgewezen. Het vervoer naar de veilingen en dus ze export van tuinbouwprodukten zou hierdoor kunnen stagneren. De veehouder* hadden ook ernstig be varen tegen een verdere, doorvoering »n de vrije zaterdag. De heer H. M. Gerbrandy verzekerde zijn gehoor, dat inca de koeien nog ateed* geen injectie kan geven, waardoor ze onder narco se komen en gedurende de zaterdag en de zondag geen melk geven. Wat betreft de werktijdverkorting vroeg hij zich af. of 7 uur per dag in de industrie werken niet moeilijker kan zijn dan 9 tot 10 uur per dag in de veehou derij. Hij was voorstander van verbe tering van de arbeidsvoorwaarden, maar hij vroeg hierbij de verantwoordelijkheid voor het bedrijf niet uit het oog te ver liezen. Ook de medische zorg, en het de landbouw maar af", aldus het com mentaar van een van de C.B.T.B.-ers". In de praktijk worden op de landbouw bedrijven toch de industrie-lonen be- betaald. Anderzijds bleken er ook vele geval- arin de industrieionen vrijwel nis rekening gehouden met de ingehou- ringspremies. Tenslotte werden stemmen gehoord, die dringend vroegen om vert>etering van de huisvestingssituatie voor de landar beiders. ..De woningen van de landar beiders zijn dikwijls hemeltergend slecht", aldus eep mening uit dc gadering. Advertentie Benoemingen Bij Kon. Besluit i* benoemd, met in gang van de dag. waarop hij zyn ambt zal aanvaarden, tot en met 31 augustus t964. tot buitengewoon lector in ae af deling Her werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de constructie Oriënteringscursus soc. wetenschappen In mei 1961 is de Academie voor Soci ale Wetenschappen en Maatschappelijk werk te Rotterdam, met een cursus ge start voor functionarissen, die in de personeelsdienst van een onderneming of instelling werkzaam zijn en zich hierover nader willen oriënteren. Zij waren afkomstig uit Rotterdam cn om geving. Het waren voornamelijk assis tenten van een personeelsafdeling of personeelschefs van kleinere onderne mingen. Deze oriënteringscursus van een jaar loopt omstreeks Pasen ten einde. Dit Rotterdamse innltiatief heeft de stellige indruk gegeven vooral op de uitingen van de cursisten gegrond dat men er mee in een bestaande be hoefte voorzag. De opzet en supervisie berustte bij dr. Joh. H. Sehreurer, stafdocent dezer aca demie. De ervaring met dit experiment doet de academie overwegen nog eens zo'n cursus te organiseren; temeer nu reeds van enkele kanten verzoeken daar toe binnenkomen. Het werkprogramma is enerzijds gebouwd op een meer the oretisch inzicht, anderzijds vooral op dc praktijk van dit werk. Vertaalmachine steunt wetenschappelijk werk Volgens geleerden van de George town universiteit in Washington, die een belangrijk aandeel hebben in het ont werpen van de moderne „robot-verta lers" vinden de elektronische vertaal machines wetenschappelijke artikelen gemakkelijker te vertalen dan andere teksten in een vreemde taal. In wezen zijn deze vertaalmachines computers of „rekentuigen". De machi nes worden „gevoed" met ponskaarten, waarop voor elke term in een vreemde taal een Engels- equivalent is aange bracht. Wanneer nu een tekst in vreem de taal in de machine wordt gebracht wordt deze met een snelheid van 5.000 tot 10.000 bewerkingen per seconde het Engels vertaald. De vertaling i* momenteel nog aller minst ..glad", maar onlangs werd leerboek van organische scheikunde 50.000 woorden vlot vertaald en de sultaten waren zeer bevredigend. Bij wetenschappelijk werk kan de rriachine over een kleinere woordenschat beschik ken dan bU letterkundig werk: tal van woorden zijn internationaal, meest van latijnse origine, en hun structuur is een voudig. Bovendien is van een bepaald idioom geen sprake en is de volgorde der woorden grotendeels gelijk. nieuwe teelt- en bemestingsmethoden enz. Zo zou ook voor de landarbeid een leerlingenstelsel ontwikkeld dienen te Ln dit verband dacht de staatssecre taris aan het bijscholen van volwasser landarbeiders. Van de scholing ver wachtte hij ook een sterkere Dinding aan de bedrijfstak en het beroep, een binding welke thans nog veelal breekt. Ook zag hij mogelijkheden een betere spreiding van het werk het hele jaar. zodat seizoenwerkloosheid wordt tegengegaan. Gelijke lonen Wat betr ft de lonen in de landbouw, was de heer Roolvink niet pessimistisch. Hij constateerde dat op basis van de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek de landarbeider in Nederland gemiddeld aan een brutoloon komt van 97.51 per week tegen de industrie-ar beider 97,85. In de landbouw wordt daarvoor alleen een aantal uren langer gewerkt. De achterstand in de beloning voor de landarbeider en de industrie- arbeider acht ik via de verkorting van de werktijd in het landbouwbedrijf wel te bereiken", aldus staatssecretaris ".oolvink. De genoemde lonen golden voor de periode van augustus tot no vember 1960. Oogheelkundige problemen bij het slechtziende kind. inaugurele rede van prof. dr. H. R. Henkes. R.U. Utrecht. Buitengaats, jeugdperiodiek onder re dactie van Anthony van Kampen. Uit gave Koninklijke Nederlandsche Ree- dersvereeniging, Stationsweg 135. 's-Gravenhage. Van de zondares, die in het huis van de Farizeeër de voeten van Christus kwam zalven, zei de Heiland: „Haar zonden zijn haar vergeven, al waren zij vele, want zij betoonde veel liefde" (Lucas 747). Er zijn weinig teksten zo misbruikt als juist deze. Velen hebben in de woorden de gedachte gezien dat wij vergeven worden op grond van de liefde die wij be tonen. Dan is vergeving niet meer uit genade maar uit goede werken. Men mag een tekst nimmer uit zijn verband rukken en zeker deze tekst niet, want aan deze woorden gaat iets vooraf. Jezus heeft een gelijkenis verteld van twee schuldeisers. De een is veel vergeven, de ander weinig. Wie zal het meeste dankbaar zijn, vraagt Christus en Simon zegt: Die het meeste vergeven is. Op grond van die woorden wijst Jezus op de daden van deze vrouw en op de daden van Simon en laat zien dat de eerste voortspruiten uit vergeving. Simon betoonde geen liefde, omdat hij meende Christus niet nodig te hebben, maar de vrouw toonde haar dankbaarheid, omdat zij zonder Christus niet kon leven. Vergeving berust niet op goede werken, maar vergeving brengt wel goede werken en in ieder geval dankbaarheid voort. Dank baarheid is het bewijs van de vergeving, niet de basis. De plannen voor de bijeenkomst deze zomer in Detroit van de nieuwe Lutherse Kerk in Ame rika zijn goedgekeurd. Deze Lu therse Kerk in Amerika is het resultaat van een fusie die vier Amerikaanse Lutherse Kerken zijn aangegaan. De nieuwe kerk zal met 3.200.000 leden de groot ste Lutherse Kerk in Amerika zijn. Kurt Schmidt-Clausen, de secretaris van de Lutherse Wereld Federatie zal on deze bijeenkomst een boodschap van deze organisatie overbrengen aan de 1900 gedelegeerden en bezoekers. Dit werd de leden van de commissie, die aangesteld was om de eenheid tot stand te brengen, op de zitting van 20 januari medegedeeld. De bijeenkomst van de nieuwe Luther se Kerk in Amerika zal van 28 juni tot 1 juli in Detroit gehouden worden. Dan zullen de bijeenkomsten van de vier aan gesloten kerken net beëindigd zijn. De Het moderamen van de her vormde synode heeft geantwoord op een klacht van de hervormde kerkeraad van Veenendaal dat zo weinig hervormd-gerefor- meerde predikanten worden uit genodigd om voor te gaan in ra diokerkdiensten. Het moderamen schrijft nu echter dat het aantal kerkdiensten is toegenomen in plaats van afgenomen en dat de vooruitgang over 1960/1961 zelfs dertig procent bedroeg. In de brief, die werd geciteerd door Duizend studenten in Tilburg in één jaar De R.K. Economische Hogeschool in Tilburg heeft, voor de eerste maal sedert de oprichting in 1927. in één studiejaar zijn duizendste student ingeschreven. Het was de heer J. Duyndam uit Wasse naar. die donderdagmiddag officieel werd geregistreerd als student in de economi sche wetenschappen. Tijdens een korte plechtigheid, bijgewoond door hoog leraren en studenten, werd hij, bij ont stentenis wegens ziekte van de rector magnificus prof. dr. M. H. Plattel, toe gesproken door prof. dr. B. J. Schouten, die hem namens de senaat een boekwerk overhandigde. Rijksmuseum schrijft prijsvraag voor schoolbladen uit Het Rijksmuseum en de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer te Amster dam hebben een prijsvraag uitgeschre ven voor de Nederlandse schoolbladen. Gevraagd wordt een artikel over onze Nederlandse musea en/of over onze Ne derlandse kunst rnet het doel meer be langstelling te wekken voor de beelden de kunst in de sehoolpers. Het beste ar tikel van een leerling van het v.h.m o. zal worden beloond met een Rembrandt- tocht van drie dagen voor de gehele klas van de auteur van het bekroonde artikel en voor de redactie van het schoolblad dat dit artikel heeft gepubli ceerd. hel ..Gereformeerd Weekblad" (Uit gave Bout» wordt onder meer gezegd: ..Aangezien het Ikor een commissie van de oecumenische raad van kerken in Nederland is. heeft het moderamen zich tot deze commissie gewend om inlichtingen. Het is het moderamen daarna gebleken, dat het aantal predi kanten uit de door u bedoelde groepe ring. dat de diensten voor het Ikor ver zorgt. de laatste jaren toegenomen is. Van 19601961 bedroeg de vooruitgang 30 Het is ons uit niets gebleken, dat de commissie niet bereid zou zijn het aan tal medewerkend! predikanten uit bo venbedoelde groepering nog groter te doen worden. Het zal daarbij echter met enkele factoren rekening moeten houden, die verband houden met de eisen die het massacommunicatiemiddel, dat de radio in het algemeen is. stelt en met de functie van de radio bij kerkelijke uit zendingen in het bijzonder. Dat wil zeggen dat de keuze van de predikanten enerzijds beperkt wordt door technische factoren, anderzijds dal er rekening mee moet worden gehou den. dat de kerkdiensten mede ten doel hebben die luisteraars te bereiken, die op andere wijze niet of nauwelijks met het evangelie in aanraking komen. Daar door moet een vrij sterke selectie plaats vinden, die echter onafhankelijk van de modaliteit, waartoe de predikant be. hoort, geschiedt. Wij vertrouwen echter, dat uw brief voor het bestuur van het Ikor te meer een aansporing zal. zijn, vooral ook in de kring van de door u bedoelde predi kanten. nog eens goed na te gaan wie van hen over de gaven beschikt die voor de uitzending van kerkdiensten gewenst AR partij wint 4000 leden Eind 1961 is door de Anti-Revolutio naire Partij een internationale leden werfactie opgezet onder het motto ..Eén op Tien". De tot nu toe geboekte aan meldingen van nieuwe leden bevestig den het vermoeden van een gunstig eind resultaat. Het laatste jaarverslag van de Anti-Revolutionaire Partij vermeld de een verlies van 1.500 leden. In het kader van de hierboven ge noemde ledenwerfactie zijn thans reeds ruim 4.000 nieuwe leden ingeschreven. De actie wordt nog gedurende enkele maanden voortgezet. Dr. Carlos Martin, die is benoemd tot lector in de faculteit der letteren aan dc Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwij* te geven in de Spaans- Amerikaanse letteren zal op vrijdag 16 februari zijn ambt aanvaarden. De wetenschappelijk hoofdambtenaar N. D M. Dekker, dierenarts, is be noemd tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar A bij de faculteit derf dierge nce*kunde. kliniek voor inwr Het^colfe ge'J 'van'curao re rT van de. doch uiterlijk tot en met 31 augustus katholieke universiteit heeft benoemd 1963. in de faculteit der diergeneeskunde tot wetenschappelijk medewerker bij aan deze universiteit onderwijs te geven J. Buijnsters te BoxteL mechanische onderdelen der elektro techniek. ir F. C W. Sloof f. thans be last met het geven van dit onderwijs aan deze hogeschool. Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunston en wetenschappen is opdracht verleend aan drs. G. H. Huis man. wetenschappelijk ambtenaar bij de Rijksuniversiteit te Utrecht, om alsnog jlge ziek- gedurende het tijdvak van 1 september Utrecht 11961 tot een nader te bepalen datum. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Wemeldinge: N. Koore man te Rhenep. Beroepbaar-stelling. Kand. J Broekhuis. Langstraat 40 te Barneveld, tel. 03420 2129. is beroepbaar GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Rh oor J. Kosserie, Leimui- den cn A. G. Kornet, Oude- en Nieuwe- Wetertng 'a s vac. H. H. v. Kapel). Beroepen te Klailenaveen: G. de Zeeuw- te Ezinge. Aangenomen naar Giessendam-Neder- hardinxveld: W Horkings te Elim (Dr.>; naar Hyum en Finkum: F. Dijkstra, kand. te Leeuwarden, die bedankte voor Goén- ga. Bedankt voor Rotterdam-Lombardijen: A. Reen te Alkmaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn: d*. R. Kok te Ede. Vraag: Mijn vrouw houdt als hobbie zuigwortels aan de twee tot drie kalveren, die zij opfokt dit schadelijk zijn tot zij van drie maanden ruim jaar geworden zijn. Hoe staat het met de belasting en betaling van ten. Verder heeft i A.O.W. - en A.W.W.-premie. Beschouwt al men dit nu als werk van mijn ln mijn bedrijf? muur hecht, kan voor de volle grond, dat zeer langzaam vooral voor de groeit, maar na verloop van lange ja- onder gunstige omstandigheden -- ;ot drie meter hoog kan worden, ln klimop nog- Voorlopig moet u dus rekenen op Antwoord: Winst uit liefhebberij of hobby wordt in beginsel niet tot het belastbaar inkomen gerekend. Een tweede vraag i* natuurlijk hoe be wijst men, dat het een liefhebberij is. gevraagd aannemelijk moeten maken, dat het een liefhebberij is. Wat hier voor de inkomstenbelasting geldt, geldt ook voor de A.O.W. en de A.W.W. Op gemerkt moet worden, dat als het hier een bijverdienste betreft, het nog al tijd de vraag is. of de opbrengst zo hoog is. dat deze belastbaar is. Waar schijnlijk is er wel in uw plaats een mussennesten, die veel mei geven. Er zijn mensen, die op vogelnesten gesteld zijn, terwijl ande- ren weer niets daarvoor voelen. Ook meng de grond met heeft men bij klimop aan de muur veel last van vliegen en muggen. Het is aan te bevelen de klimop gedurig in april planten knippen. Hiertegenover staat, dat boompje goed aangieten klimop de muur droog trekt, beschut- met turfmolm afdekken. laag boompje. U kunt hiermee rekening houden bij het kiezen van een plaats Maak een flink plantgat en ;n flinke hoeveel heid turfmolm en verteerde stalmest. Vraag: Ik heb donker vergulde lijst eromheen. Nu Meestal voldoet een enkele kleur nieh d* late bloei, dikwijls nog in de winter het drukke tnsectenverkeer. waar over Jac. Ph. Thysse zo boeiend wist te schrijven. Al met al een geheel van voor- en nadelen, waarbij de persoon lijke keuze moet beslissen. wilde ik die lijst graag licht maken, maar worden er twee of tinten hebben wij daarvoor nodig? Antwoord: Het in een lichtere kleur schilderen van een vergulde lijst kun nen wij in het algemeen niét aanbe velen. Hiermede moet men al een flin- ke ervaring bezitten, wil men een re- raag: Ik ben in het bezit gekomen delijk resultaat kunnen boeken. In de ■n een picea_ conica, een dwergspar- eerste plaats moet de lijst zeer gron- toegevoegd of opgespat. Een en ander hangt sterk af van het on derwerp en de aard van het schilderij, alsmede van het interieur, waarin dit geplaatst wordt. En vooral is de per soonlijke smaak belangrijk! Vraag: Op een donker eikenhouten ledikant zijn «nekken gekomen, af- Lutherse Kerk in Amerika, de Lutherse Kerk van Augustana, de Amerikaanse Evangelische Lutherse Kerk en de Finse Evangelische Lutherse Kerk. Voorzitter De president van de Lutherse Kerk in Augustana, dr. Malvin H. Lundeen uit Minneapolis is verzocht de bijeenkomst te leiden. Dr. Lundeen is lid van het uit voerende comité van de Lutherse We reld Federatie en voorzitter van de com missie van de vier kerken. De commissie had aanvankelijk de rechter James F. Henninger, een ver tegenwoordiger van de Verenigde Lu therse Kerk in Amerika, tot secretaris van de bijeenkomst gekozen. Rechter Henninger heeft om gezondheidsredenen uit New York gekozen. Dr. Harkens is voorzitter van de subcommissie van de vier kerken en vanaf 1961 secretaris van de Verenigde Lutherse Kerk in Amerika. Het thema van de bijeenkomst zal zijn: ,.Een God, een geloof". Paulus heeft deze woorden gebruikt in zijn brief aan de Efezeërs. Dr. Franklin Clark Fry, de voorzitter van de Verenigde Lutherse Kerk in Amerika, heeft dit thema voor gesteld. De commissie heeft beslist dat Het Heilig Avondmaal, waarmee de bijeen komst geopend wordt en de dankdienst ln de centrale arena gehouden zuilen worden. Hier is plaats voor 6000 mensen. Veertig geestelijken zouden tegelijker tijd het avondmaal kunnen bedienen aan 160 mensen. Dan is het mogelijk om de 6000 gedelegeerden en bezoekers binnen 30 minuten aan het avondmaal deel te laten nemen. Veertig voorzitters van sy nodes, conferenties en districten zullen het avondmaal bedienen. Vier van de Amerikaanse Evangelisch Lutherse Kerk en van de Suomi synode, acht van de Lutherse Kerk in Augustana en 24 van de Verenigde Lutherse Kerken in Ame rika. Dr. Raymond W. Wargelin zal de nieuwe ambtsdragers van de Lutherse Kerk in Amerika installeren Dr. War- gehn is voorzitter van de Suomi synode. Hij werd op de laatste zitting van de commissie van de vier Lutherse Kerken als vice-voorzitter herkozen. Na de januarizittingen zullen er ncfg twee vol ger. Een van 2 tot 3 maart en een eind maart. Dan zal het werk van de com missie voltooid zijn. De nieuwe Lutherse Kerk in Amerika zal de zesde grote protestantse kerk van Amerika zijn. De methodistenkerk is met 9.9 miljoen leden groter. Dan zyn er nog twee Baptistenconventies, de Episcopaalse Kerk van de Anglicaan se Kerk en de Presbyteriaanse Kerk. Het aantal Lutheranen onder de Ame rikaanse protestanten is tamelijk groot. Hun organisatie is echter zeer verdeeld. Op het ogenblik zijn de drie grote Lu therse Kerken in Noord-Amerika: de Verenigde Lutherse Kerk in Amerika met 2.5 miljoen leden, de Missouri sy node van de Lutherse Kerk met 2.47 miljoen en de Amerikaanse Lutherse Kerk met 2 3 miljoen. De vie* kerken die de Lutherse Kerk In Amerika zullen vormen zfjn aangeslo ten bij de Lutherse Wereld Federatie en bU de Wereldraad van Kerken. De Suomi synode trad vorig Jaar op de fterde Assemblee te New Delhi tot de Wereldraad toe. Bond Geref. mannen herdenkt dit jaar 40-jarig jubileum De Bond van Gereformeerde Mannen Verenigingen in Nederland hoopt dit jaar op 5 en 6 juni. met een tweedaags con gres :n Zeist, te herdenken dat zij veer tig jaar geleden in Rotterdam werd op gericht. Op de eerste dag van de con ferentie zal in de namiddag de huishou delijke agenda afgewerkt worden. Te vens zullen de jubileumgangers op deze dag een feestelijk programma aangebo den krijgen. De bondsvoorzitter ds. IJ. v. d. Zee zal op deze conferentie voor het laatst in zijn functie als praeses aan wezig zijn. Wie zijn plaats in zal nemen is nog niet bekend. de tint. Een sterk geprofileerde lijst is echter moeilijk egaal te schilderen, omdat op de ..heuvels" de verf te schilderstuk met schraal en in de ..dalen" te dik wordt. Vraag: Is klimop langs de delig? Tast deze stenen en specie of beschermt deze de warmte en koude? Antwoord: Uw boompje is een varië- stevii tegen teit van de P. Albertina en vormt een mei lage. zeer dichte kegelvorm met helder- evet af met warm water. Wanneer daarna het hout daarna opgedroogd is. moet de plekken insmeren met edelolie middel afnemen. Hierna schilderen of teakolie, verkrijgbaar bij de dro- Antwoord: Daar de klimop zich met groene naalden. Het is een sparretje met de gewenste verf in de verlang- gist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2