„VOLGENS PAS ZOU L. GEEN MILITAIR ZIJN" Leids meisje nu toch naar Australië vertrokken Mej. Van Nienes directrice van nieuwe bejaardentehuis Watervervuiling in ons gewest vraagt oplossing Honderd jaar lichamelijke opvoeding in Nederland NIEUWE LE1DSCHE COURANT 4 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 Verdediger in paspoort-zaak: DE^dr.T Geen rijksambtenaar maar soldaat voor Nieuw-Guinea bank, mr. R. Grins, is giste ren begonnen met het kort geding dat aanhangig is gemaakt door de vader van een militair, die aange wezen was voor uitzending naar Nw.-Guinea, doch waarbij bezwaar werd gemaakt dat betrokkene vol gens het paspoort in burgerstaat zou reizen. Deze militaire is een zoon van de Amsterdamse textielhande laar J. A. C. Lindeman. Het contin gent waartoe hij behoorde is inmid dels reeds naar Nieuw-Guinea ver trokken, doch hangende het kort ge ding heeft de minister toestemming verleend aan L. om niet te ver trekken. De vader eiste, dat uit het paspootf van zijn zoon de aanduiding „rijks ambtenaar" zou worden verwijderd en dit paspoort binnen 24 uur wordt te ruggebracht naar het gemeente-secre tarie. Voorts wordt geëist dat dan een nieuw paspoort wordt verstrekt met een foto van de zoon in militair tenue en hij daarin ook naar Nieuw-Guinea zal reizen en in het bezit is van een identiteitskaart ingevolge de conven ties te Genève. Op overtreding dient een dwang som gesteld van 10 miljoen gulden. Voor eiser Lindeman trad op mr. R. van Proosdij uit Amsterdam. Ifeze ging vanmorgen eerst de gang van zaken in deze affaire na. Hij wees erop. dat deze zaak uitsluitend ls opgezet voor eiser en dus niet voor enig ander persoon. Juist ook om onge wenste publicaties te voorkomen. Betrokkene was in de opleidingscursus te Harderwijk als radio-telegrafist Op 20 november kreeg de vader van de militair bericht dat zijn zoon was aan gewezen om naar Nieuw-Guinea te ver trekken. De vader diende bezwaren in. omdat de zoon last heeft van hoge bloed druk en een huidziekte die in warm kli maat verergerd. Na een herkeuring werd de jongeman echter toch goedgekeurd en ontving order een paspoort aan te vra gen, hetwelk hij overigens reeds bezat G. L. heeft de kwestie ppgenomen met het ministerie en voorgesteld de zaak binnenskamers te behandelen. Dit werd evenwel afgewezen. Op 24 januari werd de zoon gelast het paspoort ten stadhuize in te leveren, doch de vader had hot pas poort in zijn bezit en er gebeurde dus niets. Toen een nieuw bevel volgde, vroeg men zich af of de vader of de zoon strafbaar gesteld kon worden. De advocaat van de zoon adviseerde het paspoort in te leveren en dadelijk daarop heeft P. L. een protest gezon den aan de minister en volgde dc dag vaarding voor dit kort geding. Over de betekenis van het paspoort ïelde pleiter dat het voorbehoud dat wordt gemaakt dat een paspoort het eigendom blijft van de Staat der Neder landen. van weinig waarde Is. Indien aan iemand een bepaald stuk papier wordt verstrekt kan dat niet ronder meer op een gegeven moment weer worden teruggenomen. In de wet is ook geen speciale regeling daarvoor le vinden. Voorts constateert pi. dat er geen recht bestaat om in een paspoort valsheid te plegen. Het gebruik van zulk een pas poort ls bij de wet verboden Wanneer is een paspoort vals? Volgens arrest van de Hoge Raad, wanneer een integrerend deel van het paspoort vals is. Nu stond in het paspoort van Linde man jr. bij ..beroep" een streepje. Een streepje maakt een essentieel deel uit van het paspoort Daarop werd nu ech ter Ingevuld: ..rijksambtenaar". De be trokkene voldoet echter allerminst aan de eisen van een rijksambtenaar. Nu staat er wettelijk aangegeven dat militairen als rijksambtenaren .gelijkge steld zjjn. doch in het groot woorden boek heeft pl. ontdekt dat als gevolg juist van die gelijkstelling, in feite de militairen dus geen werkelijke ambte naren zijn. De schijn wordt door dit paspoort ge wekt alsof de drager daarvan geen mili tair is. Pl. constateert dat het paspoort op on rechtmatige wijze in het bezit van de autoriteiten is gekomen: een kapitein kan geen bevel geven tot het inleveren van een paspoort. Nu wordt dit valse paspoort gebruikt voor vervoer van een persoon naar Nw.- Guinea. Dit alles geschied nu vergezeld van een burgerlijke „vermomming" van de militair. Het mag dan waar zijn dat hij onder bepaalde omstandigheden burger kleding mag dragen. Maar is hij dat ver plicht? Hij reist thans in militair ver band. onder militair bevel voor mili taire doeleinden. Bij controle in andere landen moet hij evenwel een onschuldige verkla ring geven voor zijn reis naar Nieuw- Guinea zoals ..om voor een paar men sen wat goeds te doen". Vervolgens wijst pl. op de gevaren voor betrokkene, indien hij door be paalde omstandigheden b.v. in Indo nesië terecht zou komen. Door de bescherming van het Rode Kruis zouden als militair bepaalde beschermingsmogelijkheden als mili tair, ook door de conventie van Rome bestaan. Hierna kwam mr. E. Droogleever Fortuvn namens de staat aan 't woord. Hij betoogt dat het reizen door militai ren in burgerkleding een normale zaak is. De minister kan nl. gelasten of een bepaalde reis in militaire of burgerkle ding plaats vindt, hetgeen in overeen stemming ls met de internationale over eenkomsten en door de landen wordt aanvaardt. Het ls onjuist te menen dat een mi litair altijd in uniform gekleed moet zijn. Dal ls hfl des nacht b.v. ook niet. Pre sident.' „Tenzij h(J een rijkspiyama draagt". Pleiter: ..Maar slapen is voor een militair ook dienst". Pl. constateert dat aüeen bij krijgsver richtingen een militair zijn uniform moet dragen, al staat zulks ook nergens voor geschreven zo merkt pl. op. Een paspoort is slechts een legitimatie, dat de drager een Nederlander is. doch het heeft niets te maken met een beroep ad wordt dit globaal vermeld ter nadere informatie. Een onjuiste beroepsinformatie maakt een paspoort met ongeldig. Men is ook niet verplicht om indoen men van be roep veranderd dót dadelijk daarin aan te laten brengen. Het paspoort is eigen dom van de staat en de houder kan niet aangeven wat hij er wel of niet in wil hebben. De overheid wenste in dit ge val de aanduiding van „rijksambtenaar". Pl. heeft niet begrepen of eiseT de aan duiding „militair" in zijn paspoort wenst. Mr. Van Groosdij verklaart dat hij zulks zou wensen, of anders .zonder beroep". Nadrukkelijk wil pl. stellen dat de reis welke gemaakt wordt in geen enkel op zicht een overeenkomst van het volken recht schendt Dit kan pl. namens de staat verklaren. De militairen reizen als gewone burgers in een burgervlieg tuig. Dit verkeer is geregeld bij be paalde overeenkomsten met diverse lan den. Ook militairen die in een gewoon lijntoestel reizen ondervinden geen moei lijkheden. Mogelijk zou dit wel het ge val zijn met een militair chartertoestel. Indien tijdfns de reis een oorlogs conflict of gewapend conflict met Indo nesië zou uitbreken wijzigt er nog niets. :ou in een neutraal land kunnen te recht komen en mogelijk zou hij juist als militair wat slechter af zijn. Het ergste dat hem zou kunnen over komen is dat hij geïnterneerd wordt, hetgeen als militair nog sneller zou ge beuren. De staat heeft er belang bij vervoer van militairen te laten ge schieden in burgerkleding en dat alleen kan de staat beoordelen. Het beschermen door het Rode Kruis ondervindt geen enkele wijziging in Pl. wijst erop dat iemand die door de vijand gevangen wordt genomen als „franc tireur" kan worden behandeld indien hij niet in militaire uniform is. En alleen in uniform zouden onze mi litairen pas aan een eventuele oorlogs handeling deelnemen. Pl. constateert dat een advies door prof. Tamraes in deze zaak uitgebracht, zeer oppervlakkig is. Een bescherming is altijd gelijk. Er geen sprake van een gewapend conflict met Indonesië op dit moment. Pl. kritiseert nog enkele andere On derdelen in het bedoelde advies. De bij de jongste actie in N.-Guinea gevangen genomen Indonesiërs zijn geen krijgsgevangenen: zij zijn ook teruggezonden. Prof. Tammes denkt geheel in oorlogstermen. Reizen op een burgerpas geeft geen enkel voor deel aan betrokkene. Pl. concludeert tot afwijzing van de gestelde eisen. Er volgen na dit pleidooi van Drooghleever Fortuyn nog re- en plicken. De president der rechtbank daarna uitspraak doen. Mej. A. J. van Nienes, directrice van het studentenhuis Over 't Hoff aan het Gerecht, vroeger Federatiehuls). Ls be noemd tot directrice van het gemeente lijke bejaardentehuis aan de Cornells Schuytlaan. Dit huis is op het ogenblik in aanbouw maar het komt nog dit jaar voor bewoning gereed. Haar zal met haar personeel de zorg worden toevertrouwd over 185 bejaarden. Het tehuis heeft twee delen: het pension gebouw en een aantal galerijwoningen. Mej. Van Nienes bleek zeer ingenomen te zijn met deze benoeming. Vooral de Arbeidsbureau Leiden Vraag naar personeel iets teruggelopen In januari is die geregistreerde arbeids reserve in het gewest Leiden (waartoe de gemeenten Leiden. Alkemade, Lei derdorp, Oogjtgeest. Voorschoten, War mond en Zoeterwoude behoren) met 277 ingeschrevenen nagenoeg ongewijzigd gebleven, een gunstig verschijnsel in de eerste maand van het jaar. Vooral ha*: aantal werkloze bouwvakarbeiders liep belangrijk terug en de vraag naar tim merlieden en metselaars steeg zelfs. De werkgelegenheid ln het bouwvak Li trouwens zeer gunstig en slechts in en kele sectoren van het bedrijfsleven valt een lichte staging van het aanbod te constateren. De geregistreerde vraag daalde Iets, namelijk van 610 tot 572. In vrUwel alle bedrijfstakken is behoefte aan personeel en in enkele sectoren (bijv. de metaal nijverheid en de textielnijverheid rijn aanzienlijke personeelstekorten. Het te kort aan vrouwelijke arbeidskrachten is reer groot: tegenover een aanbod van 69 stond een vraag van 265. Vervoer Leiden-Haag Is opheffing gele en blauwe tram wel goede beslissing geweest naar Den Haag en de vervanging van deze tramlijnen door autobusdiensten op langer termijn gezien wel een openbaar vervoersbeiang genoemd kan worden. Deze verzuchting slaakte de heer F. L. van der Leeuw (lib.) In de gisteren voortgezette begrotingsvergadering van de Provinciale Staten, toen hU aandacht vroeg voor het streekvervoer in ons ge west De heer Ven der Leeuw bracht hierbij In het bijzonder het streekvervoer bin nen het gebied Leidcn-Den Haag-Delft ter sprake, waarbij hij de vraag stelde of do locale en regionale overheden onder de huidige omstandigheden dc vervoers- belangen op verantwoorde wijze weten te verzorgen. De liberale woordvoerder was ervan overtuigd dat alleen de overheid aan de vraag van het personenvervoer het hoofd kan bieden omdat er anders in de praktijk weinig van terecht komt Na de opheffing van de tramlijnen Den Haag-"Leiden is men nu wel begonnen met auiobusvervoer. maar vervoersdes- kundigen lq het binnen- en buitenland zijn tot de conclusie gekomen dat voor snel massavervoer de tram of een locaal spoor onmisbaar ls. De heer Van der Leeuw drong aan op een coördinatie van het streekvervoer in ons gewest en vroeg het college van Ged. Staten een nota over het streekvervoer aan de Provinciale Staten te doen toekomen. Voor dit laatste deed gedeputeerde Dcerenberg geen directe toezegging. „Misschien zal er ln de toekomst wel eens een nota komen." zo zei hij. „De staten zullen echter enig geduld moeten oefenen opdat Ged. Staten zelf enig in zicht in de ontwikkeling zullen hebben gekregen. De heer Deerenberg volstond ten slotte met de toezegging dat hij deze kwestie nog eens in een vergadering van Ged. Staten aas de orda zal stellen. laatste jaren heeft zij zich intensief bezig gehouden met de bejaardenzorg. Of zij haar lidmaatschap van de Leidse gemeenteraad zal kunnen blijven vullen, zal van de omvang van haar werk afhangen. Dat laatste zal uiteraard pre valeren. maar zij hoopt toch raadslid te kunnen blijven, al was het maar om niet het gevoel te krijgen, dat haar nieuwe functie haar min of meer isoléert. Mej. Van Nienesbracht haar jeugd door in de zuidoost-hoek van Drente. Haar opleiding tot huishoudkundige ont ving zij aan de vakschool voor meisjes te Coevorden. haar algemene vorming door stages in het buitenland, o.a. te Parijs. Zij maakte in verband met de bejaardenzorg een studiereis naar Dene marken en Engeland. Als lid van de gemeenteraad (p.v.d.a.* heeft mej. Van Nienes in verscheidene commissies zitting. Noemen wij slechts de commissie tot behoud van de Leidse hofjes en de monumentencommissie. Zij maakt ook deel uit van het bestuur van Oud-Leiden en vap de vrouwen-advies commissie voor de woningbouw. Bridgeclub „De Sleutels" Uitslagen pdremcompetitie: groep zwart, noord-zuidlijn: Kuyt-Eldering 159 pnt; dames Bernard-Bon 124 pnt: JanseivDe Jong 120 pnt; dames Schouten-Van Zijl 118 pnt: dames Derogee-Zier 108 pnt; echtp. Tijsen 91 pnt; oost-westlijn: echtp. De Vrind 142 pnt; Bislot-Plouvier 132 pnt. Vrijenhock-Van Helvert 130 pnt. Ge wal t- Gerritsen 109 pnt, Selier-Koning 107 pnt, Klinkentoerg-Smittenaar 100-pnt; groep Wit, noord-zuidlijn: De Jong-v. d. Plas 141 pnt, v. d. Meulen-V. Duinenveld 132 pnt, Lepelaar-Beugelsdijk 120 pnt. echtp. Dik 116 pnt, Schalke-Rijnsburger 113 pnt, Blansjaar-Kop 97 pnt; oost-westlijn: Betnard-Middelham 132 pnt. v. Leeuwen- v. Klaveren 124 pnt, v. d. Steen-Kappers 120 pnt, echtp. v. Kempen 120 pnt, Staal duinen-Vogel 116 pnt, Manders-Biezen 109 pnt. Leidse Christenvrouwen (centrum) over de broodsanering In verband met de moeilijkheden rond- n de broodbezorging werd tijdens een huishoudelijke vergadering van de Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Leiden- rum, de kwestie „broodsanering* ter tafel gebracht. Voor de vele bakkers die met perso neelsgebrek. hebben te kampen, zou de broodsanering zéker een oplossing bete kenen. Aan de kant van de huisvrouwen bestaan echter enkele bezwaren. Als de bakker al jarenlang en bovendien goed brood bezorgt, kan een verandering min der prettig, zelfs nadelig zijn. Het kan ertoe leiden, dat de huisvrouw desnoods zelf naar de winkel gaat ofn-toch bij de eigen bakker het brood te kopen. De leden van de Christen Vrouwen bond zijn in ieder geval bereid éénmaal per week zelf het brood te halen om zo een .bezorgloze" dag voor de bakker mogelijk te maken. Ook is men'niet tegen de verhoging van de prijs van hel te bezorgen brood. Een verhoging van één cent per brood zou het loon voor de bakkersknecht reeds aantrekkelijker kunnen maken. Een ert- ander werd besproken op ver zoek van de "Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Mevrouw C. Zeilstra-Verkoren trad af als bestuurslid, mevrouw H. J. Jonge- waard-Dorgelo zal haar taak als tweede penningmeesteresse overnemen. Geheimzinnig gedoe op Schiphol (Van een onzer verslaggevers) HET zeventienjarige Leidse meisje Lien Egberts, dat twee weken ge leden weigerde met haar ouders en negen broers en zusjes naar Australië te emigreren en zich aan de reis onttrok door zich te verstoppen, is gistermiddag met een lijntoestel van de KLM van Schiphol naar Sydney vertrokken. Zij werd in een politie-auto onder geleide van een inspecteur van de kinderpolitie en haar oom, H. Egberts uit Leiden, naar het vlieg veld gereden. Hoewel Lien zich, naar men weet, al enige tijd in het Am sterdamse tehuis voor minderjarige vrouwelijke gevangenen bevond, werd na haar vertrek van Schiphol officieel medegedeeld, „dat zij haar reis vrijwillig aanvaardde". Bevestiging daarvan uit haar eigen mond echter niet meer te krijgen. De officier van justitie in Den Haag had gelast, dat haar vertrek „zo geruis loos mogelijk" diende te geschieden en daarin is men volkomen geslaagd. Al leen enkele ingewijden wisten van het vertrek, dat pas later uitlekte toen Lien al hoog en breed in de lucht zat. De politieauto werd bij de hoofdingang van Schiphol opgevangen door combi-wagen van de havendienst, die Benoemingen Leidse universiteit Bij onderscheidene besluiten van ratoren der Rijksuniversiteit te Leiden zijm benoemd: dr. F. L. Bastet, wetenschappelijk amb tenaar in vaste diiengt bij de inwendige de arohaeologie, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst; dr. A. Bouhuys, wetenschappelijk amb tenaar i nvaste dienst bij de inwendige geneeskunde, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A; J. J. Bunk, wetenschappelijk ambte naar m tijdelijke dienst bij de farmaco logie, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963, wederom in deze functie; dr. M. Durieux, wetenschappelijk amb tenaar le klasse im tijdelijke dienst bij de natuurkunde, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst; P. Fuchs, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de algemene zo- ologie, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963, wederom in deze functie; mej. A. Gast, tort, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke diienst bij de bibliotheek; A. Haak. wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de inwen dige geneeskunde, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst; H. ter Harmsel, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de na- iuupkund£: Mevrouw, dr. J. van Hof-Van Duin hoofdassistente bij de fysiologie, tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in tii- delij'ke dienst; A. M. Koppius, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de alge mene dienst voor scheikunde, voor het tijdvak van 1 februari 1962 tot 1 augus tus 1962, wederom in deze functie; mej. H. Koster, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de facul teit dar letteren en wijsbegeerte, tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in veste dienst; mej. M. A. Llndenburg, wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit dér letteren en wijsbegeerte, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963, wedlerom in deze functie; dr. J. A. Los, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de anatomie, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke diienst; dr. P. Martinez, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de anatomie, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst; A. R. Miedema, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de natuurkunde, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963. we derom in deze functie; dr. H. P. Milikowski. wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de kindergeneeskunde, voor het tijdvak van 1 Januari 1962 tot 1 januari 1963, weder om in deze functie: mevr. G. W. A. E. Mulder, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klas se in tijdelijke dienst bij de fysiologie; T. J. Sekuur, wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de theoreti sche organische chemie, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januanj wederom in deze functie; J. W. I. M. Simons, benoemd tot tenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de stnalengenetica mej. M. A. E. Tholen, wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het Prentenkabinet voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963, weder om in deze functie: J. C. Verstelle, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de natuurkunde, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963, weder om in deze functie: J. Voogd, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de neuro-anato- mie, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963. wederom in deze functie; mr. P. L. Wery, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid; tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dliensrt Wijsgerige studie van Leids hoogleraar De -Nederlandse organisatie voor zul- ver-wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. R. F. Beerling. hoogleraar ln •ijsgerige sociologie aan de rijksuni versiteit te Leiden, een subsidie verleend de uitgave van zijn wijsgerige stu die „Heden en verleden, denken over geschiedenis". Prof. Beerling schreef dit boek in Indonesië, toen hij daar aan de universiteit van Djakarta hoogleraar ln de wijsbegeerte was. Door allerlei om standigheden bleef het manuscript tot nu toe in portefeuille, maar thans zal het, op zijn vroegst begin mei, in boek- >rm verschijnen. Het boek behandelt onder meer de objectiviteit van de historische kennis, de historische wetten, de causaliteit, het perspectivisme enzovoort. De diverse hoofdstukken monden uit in metafysi sche grondthema's over de wereld, hei lichaam, de betekenis, de tijd en de onderstellingen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN 7 februari. Rijksuniversiteit geschiedenis Leider F Boersma te Den Haag: vo< itgeschiedems de heer M LWurf- mej. G J M Hage te het kand te Leidt Haarlem. PROMOTIE TE LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in d_ IJsbegeerte op proefschrift, getiteld: - het ongelede prof. proefschrift afleidingen >rdt E M Uhlenbeck. 'elke lf ierbij voordoen Het :derlands zijn boeit legt begin met het onderzoek van de morfolo. gische bet eken issystemattek der gehelt Nederlandse woordenschat. De promotie geschiedde cum iaude. Prov. bestuur geeft (Van een onzer redacteuren) TAE toenemende waterverontreini- LJ ging in Zuid-Holland is in de gisteren voortgezette begrotingsver gadering van de Provinciale Staten uitvoerig ter sprake gekomen. Een probleem waarover al jaren wordt gestudeerd, maar over de oplossing waarvan verschillend wordt gedacht. Bij de debatten kwam dit dan ook duidelijk naar voren. Gedeputeerde mr. T. A. van Dijken, die de talloze op- en aanmerkingen van de Statenleden beantwoordde, «telde in zijn met tal van feiten gaïüustTcerd be toog nadrukkelijk vast. dot dc water schapsbesturen een autonome bevoegd heid hebben en dat het college van Ge deputeerde Staten met op de stoel van deze waterschapsbesturen zal mogen gaan zitten. „Daarom zal het provinciaal bestuur ten aanzien van de waterzuive ring zelf geen maatregelen nemen", al dus mr. Van Dijken. Nochtans wil dit met zeggen, dat het dagelijks bestuur dier provincte de toenemende vervuiling van de Zuid-Hollandse binnenwateren onverschillig laat. De activering en sti mulering van de strijd tegen de water- verontremtgrng ia wel degelijk door Ged. Staten ter hand genomen, zo liet mr. Van Dijken weten Hij noemde hiervoor enkele voorbeelden. Wanneer Ged. Staten ecu door een ge meenteraad vastgesteld uitbreidingsplan moeten goedkeuren, woedt er wel dege lijk opgelet of in dit plan een terrein is aangewezen voor een zuiveringsinstal latie voor het afvalwater. Maar boven- aanwijzingen voor verbeteringen dien hebben de Provinciale Starten de poldersbeetunen met het Algemeen Pol der Reglement wapens, dus machtmidde len in de hand gegeven om de veront reiniging van het polderwater tegen te gaan. Daarbij coen Ged. Staten voorstel len tot uitbreiding van de bevoegdheden van de waterbeheerders en oefenen zij druk uit op de vervuilers van hert water om afdoende maatregelen te nemen", al dus gedeputeerde mr. Van Dijken. Nieuwe Waterweg Bij dit debat kwam uiteraard ook de mogelijkheid van een lozing van afval water op de Nieuwe Waterweg aan de orde. Vooral, omdot. zoals de heer Em- mens (soc) mededeelde dijkgraaf en heemraden van Delfland toestemming weigerden tot het lozen van gezuiverd afvalwater op Delflands boezem. ..Daar over is zelfs een brief aan één der West- la ndse gemeenten geschreven", aldus de heer Emmens, diie kennelijk de plaats zijner inwoning Naaldwijk bedoelde. „Ik zou deze brief wel eens willen le zen. want bij ons is er niets van bekend", zo antwoordde mr. Van Dijken, die er vooraf op gewezen had. dat de Nieuwe Waterweg een rijkszaak is en dat het rijk dus toestemming zal moeten geven voor de lozing van gezuiverd of onge zuiverd afvalwater. Om hier een verant woorde beslissing te nemen, heeft de minister van verkeer en waterstaat studae-commissie benoemd. Over de beslissing van dijkgraaf hoogheemraden van Delfland om reeds gegeven lozingsvergunningen in te trek ken en geen nieuwe vergunningen lozing van afvalwater in Delflands boe zem te verstrekken, wilde mr. Van Dij ken geen oordeel uitspreken. ..Dit kan mag ik thans niet doen, want wanneer een gemeentebestuur tegen een beslis sing van Delfland bij Ged. Staten in be roep komt. zullen wij als rechter moeten optreden", aJdus spr. Naar aanleiding van een door Staten leden uitgesproken ongerustheid over hert water in de „Zoete" Brielse Maasboezem, kon mr. Van Dijken met een verwijzing naar een uitspraak van de minister ver klaren. dat hier geen enkele reden voor ongerustheid behoeft te bestaan. „Van een verzilting van do Rijnlandse wate ren is ook geen sprake, want een goede doorstroming zorgt voor afvoer van het zout in de rivieren", aldus mr. Van Dijken. Dijken Met mr. Schilthuis was mr. Van Dij ken het eens. dat de totstandkoming van de bij de Deltawet beoogde dijkver- berteringen een traag verloop heeft. „Dit is een gevolg van het te lang uitblijven van de beslissingen die de minister van verkeer en waterstaat moet nemen, al vorens de dijkbeheerders met de uitvoe- ring van de Delta-werken kunnen begin- tien. Ook de goedkeuring van de taxaties laat te lang op zich wachten", zo stelde gedeputeerde mr. Van Dijken met na druk vast. De dijk verbetering in Zuid-Holland heeft echter geen stagnatie ondergaan voor zover deze afhankelijk is van de toewijzing van vervangend bouwvolu me. De minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid stelt geen woningen extra voor dit doel ter beschikking. Al le Zuid-Hollandse gemeenten betalen dus aan de extra voor dit doel door Ged. Staten beschikbaar gestelde woning-con tingenten", aldus gedeputeerde mr. Van Dijken. over het platform de weg w het vliegtuig. Daar stapte Lien zonder opgemerkt te worden in. De persdienst van de luchthaven liet daarna hert geheim los. Een vertegen woordiger van deze dienst vertelde, dat Engelien, zoals zij voluit heet, blijkens inlichtingen die hij had ontvangen heim wee naar haar ouders had gekregen van mening was veranderd. Kennissen van Engeflien. haar oma haar 19-jarige verloofde Ton Ruytenbeek trekken de verkla-ring dat zij geheel vrijwillig zou zijn vertrokken ernstig twijfel. Tot dusverre is van vele kanten voortdurend medegedeeld, dat het meisje jarenlang door haar ouders slecht zijn behandeld. In decernbdr j.l. zouden vader en zoon Ruytenbeek samen mert Lien op het politiebureau in Leiden aangifte van mishandeling tegen vader Egberts hebben ingediend. De Raad de Kinderbescherming is in deze kwes tie gemoeid geweest De ouders van Lien hebben vertrek bij de politie een verzoek tot opsporing ingediend, opdat hert minder jarig meisje desnoods tegen haar weer ondier hun hoede kon worden ge bracht. Volgens de persdienst van luchthaven maakt Lien de reis als gewoon passagier en zonder speciaal toezicht of bewaking. Theoretisch is het dus mogelijk, dat zij onderweg uitstapt. Mocht dit niet gebeuren, dan zal zij drie weken eerder, in Australië zijn dan haar ouders, die de reis per boot maken en zich pas halverwege Australië bevinden. Ver moedelijk zal zij worden opgevangen door emigratie-autoriteiten. De vraag wie de vliegreis betaalt, is miet geheel duidelijk. Volgens de politie was het waarschijnlijk, dart de kosten daar va,n ten laste komen van de emi- grartded'ienst, naar de oom van Lien heeft verklaard, dut d» ouders bij hun ver trek geld voor dit doel hebben achten gelaten. Boos De advocaat van d'e familie Ruyten beek, mr. Schaper te Leiden, is nogal verontwaardigd -over de gang van za ken. Hij had een rekest aan de Koningin gestuurd en hij is van oordeel, dat ten minste toch hierover een beslissing had moeten worden genomen, voordat het meisjes op het vliegtuig kon worden ge zet. Ook mr. dr. C. Berkhouwer, het Tweede-Kamerlid, dat schriftelijk vragen had gesteld over deze kwestie, is boos. „De vragen waren al in hert bezit van d^ minister en toch is deze zaak doorgezet. Hiermee kan ik geert genoegen nemen". De familie Ruytenbeek meent, dat zij Mens is afhankelijk van de natuur op een dwaalspoor is geleid. Men zc verdoofde van het meisje hebben zekerd, dat zij nog lang niet zou trekken en iemand van de Leidse poli tie zou hebben gesuggereerd, dat zij in Den Haag zou bevinden, terwijl zij in werkelijkheid in een Amsterdams te huis was. Ton Ruytenbeek heeft van zijn vader toestemming zijn verloofde naar Australië te volgen, maar of daarvan iets zal komen, is geenszins zeker. De verhouding met de familie Egberts is bijzonder slecht. Enig perspectief komt er pas, wanneer Lien meerderjarig wordt. In eerste instantie wacht Ton nu op een brief van zijn verloofde, die naar hij ver wacht zeker spoedig zal komen. Voor de vragen van Kamerlid Berk houwer zie onze rubriek Den Haag op pagina 5. Jeugdconcert in een onrustige sfeer Voor een talrijk publiek van middel bare scholieren concerteerde gistermid dag het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder Kees Stolwijk. Het program ma van dit jeugdconcert. dat vooi tweede groep scholieren later op de mid- dag werd herhaald, bestond uit vier po pulaire werken van niet te moeilijke houd: Berlioz* ouverture „Le carnaval romain", H. Andnessens Kuhnauvaria- ties, het tweede deel uit Dvorak's vijfde symfonie en Smetana's beroemde Mol- Het orkest was niet slecht op dreef, de dirigent trachtte in zijn korte toelichtin gen belangstelling te wekken voor de te spelen werken, doch de onrustige sfeer die in de Stadsgehoorzaal heerst nu de verbouwing reeds een aanvang heeft ge nomen, en vooral de beukende slagen die het gebouw deden trillen, droegen niet bij tot de concentratie van spelers en toehoorders. Zo verdwenen de fijne scha keringen wel eens, bijvoorbeeld in het langzame deel uit Dvorak's Nieuwe We reld-symfonie, en in Smetana's betove rende Moldau. We hebben het jeugdige publiek wel eens rustiger meegemaakt. Maar een en ander is in de gegeven situatie heel be grijpelijk. Het programma werd niettemin met geestdrift ontvangen en de organisa toren kunnen stellig tevreden zijn. Dr. J. van der Veen Het ongeluk te Benthuizen Door een misgreep ter zetterij is bericht over het dodelijke ongeluk te Benthuizen gisteren helaas verminkt de krant gekomen. De juiste i t het slachtoffer (een man) it t Oordt van der Vlies en hij Holie Messe weer in Leiden Ook dit jaar zal het Leids Toonkunst koor In He Pieterskerk de HOhe Messe J. S. Bach tot klinken brengen. Dtt geschiedt op een avond tussen 15 juni 7 15 juli. Naar wijder horizon1 1 In het rijksmuseum voor Volkenkun de wordt van 28 juni tot 30 september tentoonstelling gehouden, die ge wijd zal zijn aan de manier waarop Nederland van 1815 af kennis nam de vreemde buitenwereld. De tentoon stelling zal heten: „Naar wijder hori- eel dingen nog afhankelijk is van de natuur. Vroeger voelde men zich sterk met de natuur verbonden, maar trie denkt tegenwoordig bij het woord cellu loid nog aan de katoenplant? Aldus de biotoop dr. J. D. Ramshorst, die gister avond in Rehoboth een lezing met kleu rendia's hield voor de Leidse afdeling. 0nze stadgenoten volkomen uit balans Leids VVS ging in Delfts rumoer ten onder Gelijktijdig met de belangrijke volley balwedstrijd Alexo—VVS werd gister avond in de Delftse sporthal ook een basketbalwedstrijd gespeeld waardoor de Vereniging tot Bevordering de Belangen van slechthorenden. De heer Ramshorst toonde aan, dat de planten- en dierenwereld bijdragen levert tot het lichamelijk en geestelijk welzijn van de mens. Verscheidene graénsoorten zijn belangrijke bestanddelen van „ons. dagelijks brood". Aardappels (pas in de 18e eeuw „ontdekt" als voedsel), mais, rijst en andere gewassen kunnen in na ture worden genuttigd, andere natuur- produkten (suikerriet, koolzaad* moeten eerst worden verwerkt. Zowel in marga rine als in veevoeder zit bijvoorbeeld koolzaad. De reeds twintig eeuwen bekende pe per was lange tijd zo kostbaar, dat het produkt in de middeleeuwen zelfs als betaalmiddel gebruikte. Er zijn talloze planten, die genees krachtige stoffen bezitten, zoals kamille, valeriaan, papaver (waarvan het vocht wel in de geneeskunde als slaap- of dovingsmiddel wordt gebruikt). Ook dieren spelen een rol in het leven van de mens. Zij kunnen worden ge bruikt als proefdier (in - de medische wetenschap*, trekdier en als leverancier van voedsel. Ten slotte zei dr. Ramshorst. dat de vrije natuur zich zo uitstekend leent voor ontspanning en recreatie. Dc geslaagde avond stond onder leiding van de vice-presidente, mevrouw T. Ver- meulen-Meijer. raakten. Hoewel zU alles hebben gepro beerd om zich te concentreren, het lukte niet. Het gevolg was dat Alexo, dat tuurlijk vaker met deze toestand wordt geconfronteerd, met een 30 zege ging strijken. In de eerste set bleek al dat de Leide- naren veel hinder ondervonden rumoer dat aan een basketbalwedstrijd. is verbonden. De tegenstanders maakten hiervan gretig gebruik sprong te nemen waardoor VVS nog meer in verdrukking kwam. Niettegen staande een klein herstel aan het eind bleef deze set met 1510 voor de DeUte- Na een tot 99 gelijkopgaande tweede set, profiteerde WS uitstekend pauze in de basketbalwedstrijd c I voorsDrong te nemen van 9—12! Helaas was de pauze van te korte duur zodat ook deze set met 15—13 door Alexo werd gew Gedeprimeerd door al deze tegenslagen lukte het in het begin van de derde set helemaal niet meer bij WS, waardoor Alexo gauw op 9—1 kwam. Mede door het uitstekende serveren van Monster zagen onze stadgenoten toch kans c te veranderen in een winst van 911, doch het slotoffensief van het Delftse team was zo sterk dat via 1313, 14 14 en de eindstand 1614 een volledige overwinning van Alexo tot stand kwam. IN HAARLEM GROOTS GEVIERD De Vereniging van leraren en onder wijzers ln dc lichamelijke opvoeding in Nederland heeft woensdag in Haarlem op waarlijk grootse wijze het feit her dacht. dat precies 100 jaar geleden in dezelfde stad de „Nederlandsche" werd opgericht. Honderd jaren lichamelijke opvoeding, die niet alleen in de woor den van voorzitter J. M. J. Korpershock, laar tevens in een serie demonstraties e revue passeerden. Want wat vooral Joanne van der Most- Leyerweert met ritmische gymnastiek en Jan Wickel met grondgymnastiek aan de ruim 1500 leraren voortoverde was een bijzonder goede afspiegeling van de he dendaagse lichamelijke vorming, vooral meer men de studenten van de Haag- Academie van Lichamelijke Opvoe ding als materiaal heeft De heer D. Schmull bracht met de studente nroelers, bij wie o.a. Blaisse en Venemans een keiharde conditietraining, volgens het interval-principe, naar vo ren, waarmede hij een ovatie oogstte en tevens de aanwezige leraren liet zien. dat lichamelijke opvoeding en sport een onafscheidelijk geheel vormen. Hoe groot het verschil tussen vroeger en nu wel is. zag men in een gymna stiekles van 100 jaar geleden. De oefe ningen uitgevoerd door in kniebroeken geklede jongens waren dermate milita ristisch dat zij voor de leerlingen meer een kwelling dan weldaad moeten zijn geweest. In de middaguren was er een ontvangst op het stadhuis in Haarlem. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de in specteur van het ministerie van O.. K. en W„ de heer C. Ras; de voorzitter van de Ned. sportfederatie, jhr. mr. A. Feith en de wethouder van onderwijs in. Haarlem, de heer W. Geluk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4