HET PLAKBORD Een kanttekening Lutherse kerk weerlegt Britse beschuldigingen om Grote steden strijden nieuwe universiteiten Een woord voor vandaag Kerk is uniek door de vergeving van zonde nE Explosieve toestand eist regeling voor N.-Guinea 2 I VERSLAPPING DOOR PERSONEELS- TEKORT IN de „Militaire Spectator", het officieel orgaan Tan de Koninklijke Land macht en Luchtmacht, van januari 1962, staat een openhartig artikel over verslapping van de krijgstucht in het leger. De gezaghebbende schrijver is kolonel J. C. E. Halx, hoofd van het Bureau Voorlichting, Vorming en Psychologische oorlogvoering van het Hoofdkwartier van de Generale Staf. Genoemde hoofdofficier stelt als een probleem van de hoogste orde, dat dc meerderheid van de militaire gezagsdragers onvoldoende en dikwijls in het geheel niet optreedt tegen het niet, onvoldoende of onjuist opvolgen van gegeven orders, opdrachten, reglementen, voorschriften, beschikkingen, enz. Wil de K.L. met een redelijke kans op succes te velde gaan, dan moet er een oplossing worden gevonden voor dit probleem, dat de gevechtswaarde van de ILL. dreigt te verstoren. Als motieven voor een te toegeeflijk optreden worden o.a. genoemd: onkunde, gebrek aan ervaring, angst, onzekerheid, ongeïnteresseerdheid, overmacht en specialisatie. Kort samengevat kan men zeggen, dat er onvoldoende leiderschap is. Dit tekort tracht men o.a. op te heffen door zo reëel mogelijke cursussen op het Studiecentrum voor militair leiderschap, mede op advies van de Prins der Nederlanden opgericht. WIJ hebben veel waardering voor alle pogingen om de defensie te verbeteren. Doch het verwondert ons, dat het Spectator-artikel in het geheel niet wijst op de grote oorxaak van de verslapping: het sinds jaren falende personeels beleid en dus grote tekorten en overbelasting. Leiderschap is vooral een zaak van persoonlijkheid, bekwaamheid, geestdrift, energie, tact, initiatief, moed, offervaardigheid, discipline, loyaliteit, eenvoud en sportiviteit. Kortom een zaak van voldoende en van goed personeel, dat na de nachtoefeningen van La Courtine en het bivakkeren in Hohne ook nog ergens een huis heeft met enige rust. De oorzaken van de verslapping worden te sterk in de psychologische sfeer gezocht en te weinig in de sociale en bedrijfseconomische omstandigheden. Nu ts bet niet eenvoudig om voldoende mannen te vinden die enigermate de nodige kwaliteiten bezitten. In deze kolommen hebben we verschillende keren op de hoogst ernstige per- soneelssltuatie gewezen. Thans wordt ook van officiële zijde de vinger op de wonde piek gelegd en dat verdient waardering of liever respect, om het militair te zeggen. Doch dat Is niet voldoende. Er dienen maatregelen te worden getroffen om het grote tekort aan jong personeel weg te werken. Dit tekort was o.a. volgens de gegevens van de commissie-Van Voorst plm. 11.000 man of wel plm. 33 bij bet leger (aanwezig 22.000 man). Een dergelijke ernstige situatie vindt men in Nederland noch in het bedrijfsleven, noch bij de luchtmacht, marine ef bij andere overheidsdiensten, en de gevolgen konden dan ook niet uit blijven. Wij achten het de taak van de regering, In 't bijzonder de ministers van defen sie. financiën en binnenlandse zaken, dat zij meer aandacht aan deze zaak 1 schenkt dan waarvan bij de jongste begrotingsbehandeling van defensie in de Tweede Kamer bleek. Met behulp van een particulier bedrijfsadviesbureau moet het voor dc minis ter van defensie niet moeilijk zijn om zijn ambtgenoten van financiën en binnenlandse zaken op objectieve wijze aan te tonen, hoe duur en ondoel matig de lange opleiding van zovele dienstplichtige specialisten is. Het is geen demagogie als we in dit verband over meer defensiekracht voor minder of betselfde geld spreken. Verschillende malen hebben we gewezen op de mogelijkheden, die er nog zijn voor een succesvolle werving, ondanks een krappe arbeidsmarkt en de ge ringe belangstelling voor het militaire beroep in Nederland. Terecht is er In de Tweede Kamer op gewezen dat het laatste ook de schuld van de regering Is. Want uit de vele vragen om inlichtingen bleek een goede belangstelling. Doch de achterstand van de lagere rangen, in vergelijking met het bedrijfs leven, schrok de gegadigden kennelijk af. Andere departementen en krijgsmachtsdelen kunnen deze moeilijkheid gro tendeels omzeilen door een hogere rang toe te kennen, doch in een leger met zijn vaste hiërarchie is dat onmogelijk. Een reden te meer om op korte termijn maatregelen te nemen die hout snijden. Dan komt het met de discipline ook wel weer in orde. De regering dient te begrijpen, dat zij ervoor moet zorgen, dat onze jonge mannen In dienst goede leiding krijgen en dat de defensie in deze tijd niet verwaarloosd mag worden. Zij dient hier zelfs extra zorg aan te schenken, omdat de morele kant van de defensie in een klein land moeilijker ligt dan in de grotere landen. Oecumene niet tegengewerkt Duitsland krijgt teveel studenten Evenals In andere landen vaal h£ Europa heeft ook m de Bonds- zetel van een nieuwe universiteit. Kon- rcnuhliek dp ffrote toename van'stanz wordt als favoriet beschouwd. Er repuoue* ae grote toename Uen desondanks echter nog een aan- studenten en de specialisatie tot tal nieuwe universiteiten moeten worden een crisis der Universiteiten ge- gebouwd, zodat o'e vraag waér dat dan 1 wel moet gebeuren, en nog aanleiding controverses zal geven. De bouw van een nieuwe universi- Een officiële woordvoerder van de Lutherse Wereldfederatie heeft in Genève tegengesproken, dat deze organisatie na de oorlog in Engeland de oecume nische beweging heeft tegen gewerkt door een Lutherse kerk te stichten in een land waag vroeger slechts enkele luthersen woonden. De kerken die bij de Lutherse Wereld Federatie zijn aangesloten, vonden in de landen van het Verenigd Koninkrijk vele lutherse emigranten, die behoefte hadden aan geestelijke bijstand in hun moedertaal. Zij hebben getracht in deze nood te voorzien aldus ds. William Schaeffer, de oudste vertegen woordiger van de Federatie in Londen. Ds. Schaeffer legde er de nadruk op dat herderlijke bezorgdheid'- geen theologische onderscheidingen of kerkelijke trots de luthersen uit Verenigde Staten hun geloofsgenoten in Groot-Britannië te hulp deed ko men. Diézelfde herderlijke bezorgdheid' was er de oorzaak van, dat men de hulpverlening voortzette. De afdeling Van de Wereld hulpverlening van de Lutherse Wereld Federatie heeft zich hiermee belast. Ds. Schaeffer heeft in de laatste af levering van de ..Lutherse Wereld het orgaan van de Lutherse Wereldfe deratie. een artikel geschreven over hel onderwerp: ..Is er nog plaats voor lu theraan op de Britse eilanden?" Hij be weerde dat. ofschoon vele Britse kerke lijke autoriteiten verwachtten dat de verschillende vluchtellngengroepen op genomen zouden worden ln de bestaan de parochie* en gemeenten, de luthersen op da Britse eilanden hebben besloten luthers te blijven. Dit betekent, dat voor de komende generaties een luther se kerk moet zijn. Een leider Lutherse Raad in Groot Britannië heeft eens gezegd: „De Lutherse kerk is verantwoordelijk voor de geestelijke verzorging van allen die tot onze kerk behoren en er in de toekomst toe zullen behoren." In zijn artikel weerlegde ds. Schaef fer enige punten van beschuldiging die tegen de Lutherse Wereld Federatie naar aanleiding van de hulpverlening ln Groot Britannië waren geuit. ,,De luthersen uit andere landen zou den in 1940 hun kerk in Groot Britan nië geïntroduceerd hebben." Ds. Schaef fer zegt hiervan: ..De Lutherse Kerk be stond ree<is in Engeland in 1669. Het is geen nieuwe kerk voor dit land. De Hamburgse Lutherse kerk in Londen bijvoorbeeld, bestaat al meer dan 300 jaar. Vijf lutherse gemeenten in Lon den, die geregeld samenkomsten hou den, werden reeds in 1700 gevestigd. In 1800 zijn er in Groot Britannië nog vele lutherse gemeenten bijgekomen." De tweede grief was. dat de Luther- kerken een belijdende kerk vestigden >or de vele buitenlandse emigranten in het Verenigd Koninkrijk zonder eerst de toestemming van de Britse kerke lijke autoriteiten te vragen. Ds. Schaeffer antwoordde hierop: .Onder auspiciën van de Britse Raad van Kerken is er een officieel comité voor buitenlandse medewerkers opge richt. Het doel van dit comité was om de kerkelijke autoriteiten van de ver schillende nationaliteiten bij te staan in het zoeken naar predikanten van eigen nationale richting en kleur. De kerken in Engeland die bij de Lu therse Wereldfederatie zijn aangesloten zouden hun werkelijke doel, evangeli satie, hebben verraden door diensten in het Engels te houden. „Het enige doel van de Lutherse Raad nu toe geen poging gedaan om te evan geliseren onder de Britten. We hebben integendeel getracht om alles wat op evangelisatie leek te vermijden. Er wor den slechts diensten in het Engels ge houden als de gemeente daarom vraagt, of indien men met luthersen van ver schillende nationaliteit te doen heeft." (Advertentie) smakelijk gezond licht verteerbaar Beroepingsiverk Beroepen b te Capelle a; duin-Capelle: bedankte voc Hier is de reactie van een kerkganger als een „slechte vrouw" de voeten van Jezus zalft; farizeeër Simon zegt bij zichzelf: Indien deze de profeet was, zou hij wel weten, wie en wat deze vrouw is, die hem aanraakt; dat zij een zondares is." Zijn gedachte is: de profeet, de Messias, zou zich zeker niet met slechte mensen bemoeien, die zou komen voor de gelovi gen, voor de mensen die hun best doen om zo goed mogelijk n""de "ijsseiVYe 's Gréfvei- te leven en de geboden te houden. c. Vos te Bennekom, dieDe tragiek van deze gedachte is dat Jezus dan vereenzelvigd wordt met de mensen die er een bepaalde levensstijl op na houden en daar trots op zijn. „Gelovigen" die zo denken, kijken neer op mensen die anders leven dan zij zelf. In deze kringen wordt vaak gesproken over ,^onde", dit soort mensen weet precies te zeggen wie een zondaar is en wie niet. De ellendige conclusie is echter dat je met zondaars niet omgaat. Maar juist die laatste levenshouding plaatst ons buiten de gemeenschap met Christus. Hij kwam niet voor een bepaalde groep, maar kwam om hondaren zalig te maken", de zonda ren van de straat en de zondaren van de kerk. Wie neerkijkt op mensen, kijkt neer op Christus, want Hij gaat naast 'die mensen staan. de genc- Pr buiten gewone werkzaamheden geestelijk ver zorger onder de gerepatrieerden G. J. Clay, voorheen zendingspred., woonach tig te Noordwijk aan zee. Bedankt voor Bergambacht: E. J. Schimmel te Oud-Be ij er land. GEREFORMEERDE KERKEN Examen De classis Sneek heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard: óe heer P. van Loo, kand. te Sneek, die 1 maart a.s. gaarne een eventueel beroep in over weging zal nemen. GEREFORMEERDE GEMEENTE Bedankt voor Werkendam: W. C. La- main te Grand Rapids (U.S.AA; voor St. Annaland: A. Hofman te Zeist. Generale synode Geref. Kerken weer bijeen De generale synode van de Gerefor meerde Kerken is bijeengeroepen op 19 februari ln de Brtnklaankcrk te Apel doorn. Het ligt in dc bedoeling, dat de synode aan het einde van deze weck definitief zal worden gesloten. Do vol gende generale synode zal hoogstwaar schijnlijk ln 1963 te Groningen bijeen komen. De synode resten nog ter afdoening enkele zaken waarmede zij nog niet ge reedkwam, zoals dc plaats van de diakenen op de vergaderingen, de ker kelijke positie van de predikant-leraar godsdienstonderwijs en vragen betreffen de het studentenavondmaal. Gezien de belangstelling die daarvoor bestaat in de gemeente, heeft het mode- ramen voorts besloten, dat het rapport over de intercommunie en de gemeen schappelijke kerkdiensten in de openba re avondzitting van dinsdag 20 februari dienen zal. Bisschop Lilje hekelt valse schijn lost wanneer een hervorming van de hogescholen gepaard gaat met de bouw van nieuwe teit kost veel geld. De deelstaten die te universiteiten. In de afgelopen ^m^uJreei0ngeb^Ub^erVc^ d"at wil jaren werden in Duitsland wel zeggen, dat de deelstaten en de stad is waar vele bestaande unlversl- ""u teiten en technische hogescho- ten opbrengt 11it nirl muur dit alles m*er blJ kijken. Waar moeten de leer- len uitgebreid, maar ait sues v(^r de vel# nleuwe leeritoe. universiteit komt. het leeu- de kosten daarvan moe- Er komt echter nog veel ,.i. Waar moeten de leer- - I krachten voor de vele nieuwe leerstoe- bleef slechts lapwerk. Er Zijn [cn vandaan komen'' Er bestaat nu al een groot gebrek aan bevoegde krachten. thans 18 universiteiten in de Bondsrepubliek en 8 technische hogescholen (die in West-Berlijn inbegrepen). Zij zijn allemaal overvol. Vijf van ds 18 universiteiten zijn in grote steden gevestigd, de overige uni versiteiten In kleine en middelgrote steden. Het aantal studenten van deze IR universiteiten Is in tien Jaar van 1949 tot 1959 met 52 000 gestegen Daarvan gingen 28 000. dus meer dan de helft naar de universiteiten in de vijf frnte steden. Ook in de jaren 1980 en 961 nam het aantal studenten weer toe en de trek naar de grote steden bleef bestaan, hetgeen de moeilijkheden al daar alleen maar vergroot. Frankfort aan de Main bijvoorbeeld la met zijn universiteit ingericht op 8000 studenten, het heeft er echter al bijna 13 000. Mün- chcn telt thans 20 000 studenten. in- plaats van de 13.000 de maximum capaciteit van deze universiteit. De ver houdingen zijn ln de overige universi teitssteden overeenkomstig: zij z'jn overvol, hebben niet voldoende college voldoende leerkrachten, te denten Grote steden De bouw van de Roer-universiteit ln Bochum zal 700 tot 750 miljoen gulden kosten. Dit geld moet voornamelijk door Noordrijn-Westfalen en de stad Bochum worden opgebracht. Nu is Noordrijn- Westfalen door zijn industrie een wel varend land en ook de stad Bochum is niet bepaald arm. hier en Ln de stad staat Bremen zal men met de nieuw bouw van de universiteit waarschijnlijk wel vlug opschieten. Maar de zaak ligt anders niet zo rijk land. zoala bijvoorbeeld de deelstaat Nedersaksen, een nieuwe uni versiteit wil bouwen. Het is daarom zeker geen toeval, dat onlangs de ataatsaecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen van de ze deelstaat. Dr. Konrad Muller. be pleitte nieuwe universiteiten alleen in de grote steden te bouwen. De ervaring heeft geleerd, dat een grote stad geens zins een belemmering is voor weten schappelijk werk, integendeel. weinig woningen. Nieuwe universiteiten acuut werd. ontstond een wedloop die Duitse steden, d>c wel graag een universiteit zouden willen hebben. Het waren er toen 12. Sindsdien hebben i „dm slechts drie steden hun doel bereikt: n,.J. v, Bochum won van Dortmund en krijgt d^rTSn bijdragen. Bovendien heeft van deze omvang slechts een bouwca paciteit van 15 miljoen mark per ji Een grote stad E KERK onderscheidt zich van iedere andere instantie die zich belast met de zielzorg en de noden van de mensen door de zekerheid dat zij alleen de vergeving der zonden kan verkondigen. Wanneer dc kerk hieraan vast blijft houden, zal zij een nooit te vervangen instel ling zijn. De in koortsachtige bedrijvigheid levende mens, het opgejaagde, haastige, door twij- aangegrepen individu zal binnen haar muren rust en heil voor zijn ziel vinden. Dit was het antwoord dat bis schop Lilje dezer dagen voor de Duitse radio gaf op de vraag: „Wat is nu het wezen van de kerk?" In dit verband zei bisschop Lilje om.: Jeugdleider naar Nieuw-Guinea De heer A. Gaikhorst van het zen dingshuis te Oegstgeest is voor een ver blijf van vier jaar naar Nieuw-Guinea vertrokken. Hij is door de Evangelisch Christelijke Kerken op Nieuw-Guinea uitgenodigd jeugd- en maatschappelijk werk op net eiland te gaan verrichten. Voor zover hij weet zijn er op Nieuw- Guinea slechts twee maatschappelijke Werksters. ..maar die zijn niet zo gc- ecialiseerd in het jeugdwerk, dat neem In dit verband zei bisschop I „De kerk dreigt tegenwoordig. Ie plaatsen van Duitsland is schijnsel waar te nemen, aa zoeking van een valse schijn, een cultu rele of een pseudoculturele een politieke of een pseudopolitieke positie, gehoor te geven, waardoor ze de kracht die in haar eigenlijke opdracht ligt, verliest. Wanneer het de kerk voor alles om de mens te doen ls. moet zij een plaats zijn waar deze mens zijn zonden kan biechten en vergeving kan ontvangen. De zielzorg en de' biecht die aan dt geestelijke zijn toevertrouwd, behoeden hem voor vervlakking en verwereldlij king. De moderne mens heeft, ervaren hebben, er behoefte zonden te biechten en vergeving te ont vangen." Contact Bisschop Lilje vertelde, dat de bi: «chopsconferentie van de Verenigde Evangelische-Lutherse Kerk zich op haar laatste zitting heeft beziggehouden met deze principiële overwegingen. Maar ook andere belangrijke proble-j men zijn besproken. Bisschop Lilje i noemde onder andere het prob'.c i meer dan 500 000 j citeit 60 ..Roer-universiteit". Bremen van Wilhelmshaven, in Zuid-Duitsland echter gaat de strijd nog tussen Ulm meer. Een bouw. die in Göttingen veertig jaren zou duren, zou door èen grote s'ad voor een be drag van 600 miljoen in tien jaren dus kunnen worden opgebracht. I ernieuicing In Baden-Würtemberg de deelstaat waane drie traditie-rijke universiteiten Heidelbt-rg. Tubingen en Freiburg in middel-grote steden »jn gevesiied. die het voordeel hebben temidden van een zeer aantrekkelijk landschap te liggen, zal nu waarschijnlijk Kon- stanz tot nieuwe universiteitsstad wor den verheven. Konstanz. een eveneens zeer idyllisch gelegen stadje van iets meer dan 50 000 inwoners, zou de Duit se traditie van de ..kleine ten en dientengevolge ook het idee van Humboldt van de eenheid van onder zoek en het leren zo zuiver mogelijk voortzetten. Een probleem, dat overi gens nauw verbonden is met het nog op daar één gstuk van een „interne Ds. Gaikhorst, die voor vier jaar naar Nieuw-Guinea zal gaan. zwaait op de vliegtuigtrap naar de men- ten die hem uitgeleide doen. veel gediscussieerd wordt, Is op het oecumenisch concilie, dat dit jaar op 11 oktober ln Rome begint, ver tegenwoordigd zullen zijn. Raad van Kerken in Indonesië: West-Irian hoort bij Indonesië Na ruim anderhalf jaar heeft de Raad van Kerken in Indonesië haar verklaring herhaald, waar in op de Indonesische en op de Nederlandse regering een beroep wordt gedaan om aan de confe rentietafel te gaan zitten teneinde te komen tot overeenstemming inzake Nederlands Nieuw-Gui nea. Het moderamen van de Raad is hiertoe gekomen, omdat de toestand thans veel explosie ver is dan anderhalf jaar gele den, zodat Nederland en Indone sië in een oorlog gewikkeld drei gen te raken, waarbij zo wordt hieraan toegevoegd wellicht ook andere landen betrokken zullen worden. Het moderamen groet de Evang. Chr. kerk van West-Irian en de ove rige christenen aldaar, alsmede alle leden van de kerken In Nederland verzoekt alle bij dc Raad aangesloten kerken om te bidden" dat ons. zowel hier als ginds, kracht en wijsheid raag hoe de protestantse christenen i moge worden gegeven om de ons op- J~' gelegde bediening der verzoening te vervullen in de explosieve omstandig heden van dit ogenblik. Laat ons 'an Kerken. De lutherse van mening dat deze een belangrijke stap in de richting van de eerthëid der christe nen betekent, vooral nu er zoveel ortho doxe en Jonge Afrikaanse kerken zijn toegetreden, kan de Wereldraad met recht zeggen dat zij bijna alle niet- rooms-katholieke kerken tot haar leden kan rekenen. Bisschop Lilje citeerde woordelijk het besluit van de confe rentie:,,De conferentie geeft de wens te kennen, haar instemming en haar dank baarheid maar ook haar kritische aan dacht aan de Assemblee te schenken. Het probleem van het eenworden der kerken vereist niet alleen een strenge Nieuw-Testamentische zakelijkheid in het doordenken van verschillende poli tieke aspecten, maar ook de bereid- drang, die één zijn te combineren. Daar om heeft de bisschopsconferentie ver klaard, dat zij hoopt dat het voorbeeld van de derde Assemblee navolging zal vinden in alle kleine gemeenten. dan zal zij een belangrijke en vooi kerkelijk leven beslissende betekenis hebben. (Advertentie) Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Zes onderwijzers naar Nieuw-Guinea Vijf onderwijzers en een onderwijzeres zijn met hun gezinnen in een KLM-DC-8 van Schiphol naar Nieuw-Guinea ver trokken. Ze hebben bij de zendings school te Oegstgeest een cursus gevolgd voor het christelijk onderwijs. „We achten de toestand in Nieuw-Gui nea niet dermate verontrustend, dat we de nieuwe cursus die in maart begint daarvoor zouden afgelasten", zei de heer J. Landzaat van de zendingsschool, die de onderwijzers op Schiphol uitgeleide deed. Het zestal zal op diverse plaatsen ln Nieuw-Guinea bij net onderwijs te werk worden gesteld. voorts bidden dat God onze regering in Indonesië en de regering van Ne derland hulp en leiding zal schenken bij het zoeken naar de beste oplos sing van het probleem Irian". Van de oproep is gisteren door ds. F. H. Landsman, secretaris voor alge mene zaken der Nederlandse hervorm de kerk, een afschrift overhandigd aan een aantal journalisten, met wie enke le leden van het moderamen van de N.H. Kerk een bespreking hielden. Hij deelde ln een korte toelichting mee, dat de Raad van Kerken in Indonesië aan de Evangelisch-Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea de uitnodiging tot een be zoek heeft gericht, dat men dan graag door een tegenbezoek gevolgd zag. In de oproep wordt de stelling her haald, dat de claim van Indonesië op West-Irian rechtmatig is. Toen de Raad van Kerken dit in Juli 1960 stelde, be doelde zij daarmee uit te spreken „dat tij zich niet kon verenigen met het voortbestaan van resten van kolonialis me In het gebied van de republiek In donesië en dat :;lj de vaste wil had die resten volledig op t« ruimen. Enerzijds is het op grond van kerkelijke, .geografische, politieke en culturele feiten to.a. de taalkundige ont wikkeling) duidelijk, dat het voor het gebied en het volk van West-Irian het beste zou zijn om als deel van de re publiek Indonesië mede te werken aan een ontwikkeling, die gericht is op een nieuwe wereld en op een nieuw Azië in •ubliek Indonesië zich uiteraard bewust s van haar verantwoordelijkheid om de vervulling van gerechtvaardigde verlan gens naar zo snel mogelijke opbouw en ontwikkeling te garanderen, in overeen stemming met de bijzondere plaats van West-Irian binnen het kader van de re publiek Indonesië". bewust lijkheld rustheid weg te nemen, die thans licht ln kringen van het volk van West- Irian bestaan aangaande de toekomst, die bun binnen het kader van de repu bliek Indonesië wacht, een ongerustheid, die het revolg Is van het afbreken vau de betrekkingen en van allerlei minder Juiste voorlichting in de afgelopen ja- Confereren Al is de toekomst explosiever dan i Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt i genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de de Evangelische Kerk. die gescheiden is haard van de pijn, waar een onmid- door de Berlijnse muur. het contact met de broeders en zusters in Oost-Duits' land levend houden en hoe hen te hel- dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin- gingsvermogen wanneer U Algesal Een ander „.Heem d.t In het ml«- ïïi' dha\dKe aan" deipunt van de belangstelling staat en van*el'jk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzjjn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Indonesische en de Nederlandse regering het eens: beiden denken zich de toe komst van West-Irian geheel los van Ne derland. Het moderamen wil de moeilijkheden bij het zoeken naar een basis voor be sprekingen niet onderschatten, maar het is er van overtuigd, dat „beide partij en zich bewust zijn, dat een oplossing in onderling overleg alleen maar voor delen kan bieden en ook de mogelijkheid zal scheppen tot herstel van de vriend schappelijke betrekkingen tussen beide landen en volken". De Raad van Kerken wijst er op nieuw op, dat aan de kerken, zowel in Indonesië inclusief West-Irian, als in Nederland, de bediening van de verzoe ning is opgedragen en citeert hierbij de teksten „En dit alles is uit God, die door Christus ons met zich verzoend heeft en ons de bediening van de ver zoening gegeven heeft" en ..Zalig zijn de vredestichters, letterlijk: zij die ver zoenen, want zij zullen kinderen Gods genoemd worden." „Nu de toestand zo explosief is ge worden, wordt van de kerken in Indo nesië binnen het verband van de raad van Kerken ln Indonesië, van de kerk in West-Irian al* ook van de kerken in Nederland verwacht, dat Ieder van hen zich nog meer -al Inspannen om een bedienaar van de verzoening te zijn. Zonder te wanhopen en met gebruikma king van alle bestaande of nog te schep pen mogelijkheden- uc Echter ook in Konstanz blijft het finan- universitei- c,cle vraagstuk moeilijk op te lossen. Een begin is echter gemaakt. Indien uitBochum en Bremen. Kooiun, Door MIET alleen voor de Kasteelbewoners koesterde 1 de vader overigens diep ontzag. Neen, ieder, die zich op enigerlei gebied had onderscheiden was het voorwerp van zijn hoogste eerbetoon. Hij uitte dat eerbetoon overigens op een aparte ma nier: hij hing alle groten en machtigen, alle staatslieden, denkers, dichters, theologen, filoso fen en medici van naam en faam plichtsgetrouw en correct naast elkander op. Ik weet dat dit ietwat luguber klinkt, maar dat was het toch werkelijk niet. Hij volstond met het verzamelen van alle mogelijke en onmogelij ke foto's en plakte die met dikke stijfsel op ste vig karton om tenslotte met zijn zakmesje in dat bordpapier een tweetal gaten te boren en daar doorheen een touwtje te rijgen. Zo kwamen ze aan de toand te bungelen. Ik geloof: hij was de voorloper van alle verzamelaars van filmsterren en play-boys; hij was het, die de stool gaf to\ een rage, die nog steeds geen einde gevonden heeft. Hoe hij dan aan die foto's kwam? Ja, daar moet men de geïllustreerde bladen uit het begin ran deze eeuw voor kennen. Ik heb er bij een boekenstalletje enkele zioaar gebonden, zwaar met gulden letters versierde jaargangen van gekocht: ik kan u hi erover tenminste nauwkeurig meelede- bijvoorbeeld het weekblad te lossen vraagsiux van een „interneten as model voor verucic nieuwe uur i w-—-— -- v - •- I hervorming" der Duitse universiteiten, j versiteiteu in Duitsland kunnen dienen. I een u»el zeer geavanceerd commercieel gebruik i het makende. Ik moet er trouwens bij zeggen dat die goede ..Prins der Geïllustreerde Bladen" stijl en allure had: er zat beslist iets vorstelijks in, ook al kunnen de afbeeldingen niet meer eenstemmig onze bewondering afdwingen. Destijds wel. Destijds waren de druktechnieken nog niet zo gevorderd als heden ten dage. Destijds beschikte men ook nog niet over de flitslampen en de fototoestellen met ultrakorte belichtingsmogelijkheden. De re portage slaagde er zelden of nooit in om wer kelijk schokkende gebeurtenissen vast te leggen: er werden geen foto's bekroond van juist door stoken ministers: er werden misschien wel he lemaal geen foto's bekroond en men kreeg hoog stens een prentje te zien van de plaats van het misdrijf. Met kruisjes erop: links had de boef ge staan en rechts de hoogwaardigheidsbekleder. Of als men nu per se actueel wilde zijn, tekende men romantisch na wat men in de krant las. Dan kon den de kijkers zich althans een voorstelling er van maken op welk een manier de kunstenaar het gebeurde had menen te mogen zien. De vader ondertussen lieten al deze afbeeldin gen siberisch. Hij volstond met de allerlaatste pagina, want daar stond zijn materiaal op afge drukt. Portretten en nog eens portretten. Zeer ge wetensvol in een vaste volgorde geplaatst, om dat in die dagen de wereld nog een vaste volg orde kende. Bovenaan de rechterlijke macht en de hoogleraren. Vervolgens vrouwelijke leden van buitenlandse vorstenhuizen. Daarna predikanten, op de voet gevolgd door hoge militairen. Weer la ger de artsen, de geleerden van buiten de gren zen, de geridderden en eindelijk de kleine jubi larissen en de honderd-zoveel-jarigen, die nog al tijd niet, dan wel juist verleden week, ten gravl daalden. En in die rij der ster/elijke onsterfelij- ken zette dan de vader zijn schaar en knipte er op los. Omdat of het titelblad vaak ook nog een zeer onderscheiden, zeer hoogmogend man prijkte ging dat er meestal meteen aan, zodat het tijdschrift uiteindelijk in zeer deplorabele staat in huiskamer en keuken belandde. Maar dat hinderde niet. De portretten waren verzameld. Eu eens in de maand werden ze opgeplakt. Met veel stijfsel op het dikste bordpapier. Daar hingen die geluksvogels dan, geestelijke vooroudergalerij in een kleine-stads-studeerkamer. Ze keken soms wel wat verbijsterd; ze loens- den wel eens kwaadaardig naar elkander, als hun geestelijke ligging of politieke overtuiging hen me ters benoorde gescheiden te houden, terujijl ze daar toch zo pal nevens elkaar vastgeklonterd zaten. Never mind.' Ze werden eenzelfde eer deel achtig: het ontzag van de vader omwolkte hen allen. Alleen het kind heeft er één keer een nachtmerrie van gehad, toen ze elkaar opeens en onvoorzien te lijf gingen. Maar daarvan zei de moeder dat de vader te luidruchtig placht te slapen en de vader oordeelde dat het kind te veel gegeten had. Het kind zelf uitte zich niet Het zou hem toch niet geholpen hebben.' Ere wie ere toekomt, al is het maar aan de wand. Als pin-up-Heer lang voor de eerste pin-up-girl werd uitgevonden! WIJKPREDIKANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2