Uw probleem is het onze SNELF Enkele kanttekeningen Lessen van derde Assemblee voor V.N. politiek Velen gaan met angstig hart ziekenhuis hinnen Een ivoord voor vandaag C.B.T.B.-voorzitter nam afscheid met receptie 2 REACTIE OP HOEFNAGELS DR. II. HOEFNAGELS Is erin geslaagd, met zijn artikel in de Sociologische Gids over de vraag, of Nederland een „sociaal paradijs" Is, vele pennen In beweging te brengen. Naar aanleiding van de commentaren in verschillende bladen heeft dr. Hoefnagels, die docent In de sociologie is aan het Nijmeegse Berchmanianum, nog weer enkele toelichtingen op zijn eerste artikel gegeven, waarmee thans een zeer brede discussie op gang ls gekomen. Dr. Hoefnagels betwist niet, dat er in Nederland op sociaal terrein reeds zeer vele verbeteringen zijn aangebracht in de afgelopen vijftig jaar. Hij ontkent echter wel, dat thans zo ongeveer het ideaal bereikt zou zijn. W ij kunnen bier een heel eind met hem meegaan, want wij geloven met hem, dat het stadium van een .sociaal paradijs" niet is bereikt. Dit zal naar onze mening wel nooit bereikt worden ook. De kritiek van dr. Hoefnagels richt zich echter met name op de methode, die gevolgd wordt om de werknemer in Nederland in een meer gelijkberechtigde positie te brengen ten opzichte van de werkgever. Met de meer gelijkberech tigde positie van de werknemer wordt dan vooral bedoeld een meer recht vaardige inkomensverdeling, een beloningssysteem waarbij de beloning van directeuren en commissarissen niet buiten elke proportie komt te staan ten opzichte van de beloning van de handarbeider. Om dit doel te bereiken gelooft dr. Hoefnagels, dat de arbeidersvakorgani saties weer meer strijdorganisaties zullen moeten worden. Naar zijn mening wordt op het ogenblik de sociale vrede teveel boven de sociale rechtvaardig heid gesteld. Mede aan de hand van reacties van buitenlandse vakbondsleiders concludeert dr. Hoefnagels, dat de werknemersvakbeweging in Nederland zich teveel heeft laten binden door richtlijnen van de regering op het gebied van de loonpoli tiek en door de toevallige bereidheid van de werkgevers, concessies te doen met betrekking tot de verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, vertaalt de woorden van pater Hoefnagels in een artikel in Vrij Nederland op de volgende wijze: Pater Hoefnagels predikt bijna openlijk het heil van de kiassestrijd en vindt dat de grote vakcentrales hun plicht verzaken. De vakbonden in Nederland plegen verraad aan hun roeping en gedragen zich als gewillige instrumenten van een overheid, die erop uit is de lonen laag te houden. Tot zover dr. Roemers. Dat men van de zijde van de vakbeweging zo scherp reageert op het artikel van pater Hoefnagels is niet zo vreemd, want ten diepste is zijn kritiek een forse aanval op het beleid van de werknemersvakbeweging in Nederland. POSITIE VAKBEWEGING TJE VAKBEWEGING heeft het op het ogenblik niet zo eenvoudig. Het i onmiskenbaar, dat de greep van de vakbeweging op de werknemers, i deze tijd van voortdurende welvaart, zwakker 1 van allerlei organisatorische moeilijkheden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar De Krim (O.): A. C. W. ten Cate te Cadzand: naar Cad- zand: W. C. Luuring te De Krim. Bedankt voor Putten op de Veluwe <4e pred. plaats): P. J. Bos te Sprang: voor Krimpen aan de Lek: T. Langerak te Vinkeveen: voor Woldendorp-Ter- munten-Borgsweer: E. J. C. Hamminga. kand. te Voorschoten. GEREFORMEERDE KERKEN (Vrijg.) Examen. De classis van Kampen heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard: de heer K. van den Belt, Buitenkwar tier 78, Zwartsluis. GEREFORMEERDE KERKEN Aangesteld als reserve legerpredikant (voor onbepaalde tijd): J. Plug te Roo sendaal (N.Br.). Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Nieuwe opleiding jeugdleiders Staatssecretaris Stubenrouch, die van- vandaag in Zaandam een nieuw ge bouw van de stichting voor karakter- vormend onderwijs voor de werkende jeugd heeft geopend, heeft bij die ge legenheid meegedeeld, dat hij binnen kort met de landelijke organisaties op wordt. Dit kan een gevolg zijn dit terrein van gedachten wil wisselen ,-an de veranderde taak van ?VV de Riding en bijscholing van A fleiders en docenten voor de werkende de vakbeweging, van het dikwijls gemiste contact van leiding en leden, van jeugd. het „overleg met de werkgevers", dat veel minder spectaculair ls dan de Het Zaanse vormingsinstituut heeft, acties voor loonsverhoging van vroeger. "mdpt het is voorgedragen als experi- De vakcentrale draagt op nationaal niveau mede-verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek en het hele sociaal-economische beleid fin Nederland. Maar de individuele werknemer slaagt erin, bij zijn werkgever een veel hoger (zwart) loon los te peuteren dan zijn vakbond aan de conferentie tafel met de werkgevers overeenkwam. Deze ontwikkeling ziende, heeft de werknemersvakbeweging in Nederland terecht geoordeeld, dat ook de individuele werknemer tot een grotere mede verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in het bedrijfsleven gebracht dient te worden. Langs de weg van de medeverantwoordelijkheid en dus de medezeggenschap zal de werknemer ook de plaats en taak van de moderne vakbeweging beter gaan begrijpen en meer waarderen. Maar ook op dit punt hebben de werkremersvakcentralen de wind niet mee. De ondernemingsraden zijn op gang gekomen, maar het is nog onzeker of zij in de praktijk ook het gewenste effect sorteren. Mr. J. Meijnen, directeur van de A.K.U., en voorts een studiecommissie van het Ned. Kath. Werkgeversverbond hebben onlangs belangwekkende dingen ten beste gegeven over het vraagstuk van de medezeggenschap. Maar gaat er nu ook iets gebeuren? De heer Ruppert, oud-voorzitter van het C.N.V. en lid van de Raad van State, heeft nog niet zo lang geleden in orze bladen met betrekking tot het vraagstuk van de medeverantwoordelijkheid voor de werknemer in het be drijfsleven op mogelijkheden gewezen, die vrijwel onmiddellijk te verwezen lijken zouden zijn. Een uitgebreide herziening van het vennootschapsrecht Is daarvoor niet direct noodzakelijk. De positie van de werknemersvakbeweging in Nederland is dus op het ogen blik niet eenvoudig. In deze sfeer is het ook te begrijpen, dat men van verschillende kanten meent te moeien komen met allerlei adviezen. Zo zijn enige tijd geleden min of meer vertrouwelijke rapporten over een sociologisch onderzoek naar de positie van de arbeider in de Amsterdamse en Rotterdamse havens gepubliceerd. Volgens sommigen hebben deze rap porten duidelijk gemaakt, waaraan het schort bij de vakbeweging. De bon den zouden het werkelijke contact met de leden volkomen missen. Thans is dr. Hoefnagels gekomen. Hij gaat nog een stap verder. Er moet niet alleen veel meer naar de arbeiden: geluisterd worden, hun eisen moeten eventueel door staking verwezenlijkt worden. Deze kritiek vraagt van de vakbeweging een stap terug te doen cn overwonnen standpunten weer in ere te herstellen. subsidie het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen ontvangen. Deze extra tegemoetkoming is toegekend, zo zei de- heer Stubenrouch. in de verwachting, dat in nauwe samenwerking met de andere centra waar op dit gebied wordt ge ëxperimenteerd en met de landelijke organisatie een waardevolle bijdrage zal Dr. F. Nolde van Wereldraad over: Dr. Frederick Nolde, de di recteur van de Raad voor Inter nationale Zaken van de Wereld raad van Kerken heeft verklaard dat niet alleen de wereldopinie maar ook het goddelijk oordeel beslissend moet zijn voor het hervatten van de proeven met kernwapens. Dr. Nolde zei dit tijdens een lunch die de Raad voor Internationale Zaken de heer Andrew Cordier, de assis tent van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, aan bood. Hij nam de gelegenheid te baat om de invloeden van de derde assemblee van de wereld raad van Kerken te New Delhi voor de buitenlandse politiek van de Verenigde Naties te analyse ren. Dr. Nolde liet de ter zake dienende verklaringen, boodschappen en rappor ten van de assemblee nog eens de re vue passeren en trok hier de volgende conclusies uit: Het Amerikaanse volk zal geen ge noegen mogen nemen met de verkla ring dat het omwille van de zekerheid nodig is de proeven met kernwapens te hervatten. Vooral niet wanneer de rege ringsleiders het niet onderling eens zijn en elkaar zo nu en dan zelfs tegenspre ken. De beslissing om de proeven met kernwapens te hervatten kan nooit ge nomen worden, indien men niet met concrete bewijzen heeft duidelijk ge maakt, waarom hervatting van de proe ven noodzakelijk is. Daardoor stelt men het publiek in staat op de genomen be sluiten te reageren. De bewapening van de Verenigde Staten zou voortdurend on der controle moeten staan. Indien bij voorbeeld plannen worden gemaakt en Amsterdams onderzoek toont aan: INKOMENSVERDELING Bij een kwart van de Amster damse bevolking is enige twijfel gerezen aan de kwaliteit van de verzorging van de patiënten in de Amsterdamse ziekenhuizen. Dit is een van de conclusies van een rap port, dat is samengesteld aan de hand van een zeer groot opinie onderzoek. Het rapport draagt als titel: Ziekenhuis - verpleegster - publiek. Duizend Amsterdammers zijn geïn terviewd en deze groep is zo genomen, dat een getrouwe afspiegeling is ver kregen van de verhoudingen, zoals die liggen in de Amsterdamse bevolking. De huidige verpleegster wordt naar persoonlijkheid en karakter overwegend gunstig beoordeeld. De Ideale verpleeg ster wordt gezien als een moederlijke vrouw met een warm en hartelijk ka rakter, In het algemeen wat ouder In leeftijd dan de huidige doorsnee-ver pleegster. De ideale verpleegster moet geen make-up gebruiken. Bij de analyse van de eerste associa ties. die men van het begrip ..Amster damse ziekenhuizen" heeft, werd vast gesteld. dat de Amsterdamse bevolking meer negatieve dan positieve associa ties geeft. In positieve zin denkt men vooral aan een goede behandeling, een goede hygiëne en een vriendelijk en deze buitenlandse verbazing tot nog toe i^nègaUeSTzin de'nk^m en^oora 1 EEN opmerkelijk punt in de kritiek van dr. Hoefnagels is nog het feit, dat hij sich in belangrijke mate heeft laten leiden door opvattingen van bui tenlanders over de Nederlandse verhoudingen tussen werkgever, werknemer en overheid. Het is niet onbekend, dat men in het buitenland wat vreemd aankijkt tegen onze Stichting van den Arbeid, waarin werkgevers en werknemers met elkaar het loonbeleid bespreken. Een publiekrechtelijk orgaan als de Sociaal-Econo mische Raad, waar regelmatig belangwekkende adviezen inzake het hele sociaal-economische beleid in Nederland door alle groeperingen uit het be drijfsleven aan de regering worden uitgebracht wekt dikwijls bij buiten landers nog grotere verbazing. In deze S.E.R. hebben ook nog vertegenwoor digers van dc Kroon zitting. In Nederland hebben oude en sombere gebouw tige sfeer door een teveel aan patiën ten. het verpleegsterstekort, een sfeer, die beklemmend aandoet en dan boven dien nog de onprettige ..ziekenhuis- lucht". De mensen die in een religieus zieken huis hebben gelegen, hebben over het algemeen minder kritiek dan de men- die in een gemeenteziekenhuis wa- opgenomen. Iedereen vindt het een veilig gevoel, dat er ziekenhuizen zijn. maar toch vindt een groot deel van de ondervraagden, dat een ziekenhuis een plaats is, waar je met de angst in het hart naar toe gaat. niet veel aangetrokken, omdat naar onze mening hier ook veel onbegrip in het spel ls. Dc laatste tijd schijnt hierin enige kentering te komen. In Engeland blijkt de belangstelling voor de gang van zaken op sociaal-economisch terrein in Nederland groter te worden. Dat dr. Hoefnagels zo onder de indruk Is gekomen van de kritische opmer kingen van enige buitenlanders heeft bij ons het vermoeden gewekt, dat dr. Hoefnagels zelf wellicht ook niet helemaal van de feitelijke situatie op de hoogte is. Hij vindt, dat er door de werknemers desnoods maar wat meer strijd geleverd moet worden om hun eLsen te verwerkelijken. Nu is het een feit, dat er in landen als Frankrijk inderdaad meer gestaakt wordt, maar wij geloven niet. dat daardoor in Frankrijk de gelijkgerechtigdheid voor de werknemers is toegenomen. Wel zijn met de lonen dc prijzen sterker gestegen dan in Neder land. is de waarde van de franc sterk gedaald en zijn de rentetrekkers en gepensioneerden hiervan het slachtoffer geworden. Uiteindelijk is hierdoor ook de concurrentiepositie van Frankrijk verzwakt en heeft dit een ongun stige invloed gehad op de werkgelegenheid in dit land. W ij zijn het met pater Hoefnagels eens, dat er in Nederland nog wel een aantal correcties toegepast dient te worden in de structuur van onze belonings verhoudingen. Aan deze correcties heeft het buitenland overigens ook nog wel behoefte. Dat in het algemeen gesproken een grotere gelijkgerechtigdheid in de in komensverhoudingen verkregen zou kunnen worden door meer gebruik te maken van het machtsmiddel van de staking lijkt ons onwaarschijnlijk. Ge bruik van machtsmiddelen kan leiden tot gewijzigde machtsposities. Wij vooral het werk van de verpleegster gaan er nog maar aan voorbij, dat in het verleden bij stakingen dikwijls ondervindt veel waardering. De helft weinig of niets werd bereikt. Maar om tot rechtvaardiger maatschappelijke ide verhoudingen te komen zal men in principe voor rechtsmiddelen behoren te|een S|rcht salaris, kiezen. Vertrouwen Het publiek heeft ten volle vertrou wen in de wijze, waarop artsen en ver plegend personeel hun taak opvatten en verrichten. Een kwart van de bevol king is van mening, dat er in de zie kenhuizen discriminatie bestaat, ten aan zien van de fondspatiënt. Een van de verwijten aan het adres van de artsen is. dat zij de patiënten niet voldoende over de te volgen behandeling voorlich- pleegsters meestal oudere en zure uwen en 13 procent van de onder vraagden is van mening, dat in een antoestanden Het rapport is het resultaat van het werk van de Amsterdamse commissie inzake onderzoek bevolking en zieken huizen. waarin vertegenwoordigd zijn de gemeentelijke en de zestien parti culiere ziekenhuizen. De gemeente Am sterdam stelde 300.000 gulden beschik- Ldit onderzoek, naast het door ziekenhuizen bijeenge- de narticuli brachte fonds. Conferentie Europese plattelandsjeugd Drieëntachtig jonge mannen en vrou wen. wonende op het platteland in Eu ropa. zijn van 1 tot 6 februari op kas teel Oud-Poelgeest te Oegstgeest bijeen geweest voor de tweede conferentie van de werkgroep van protestantse platte landsjongeren in Europa. Er waren vertegenwoordigers uit Duitsland. Frankrijk, Oostenrijk. Italië. Zwitserland en Nederland. De conferentie heeft zich in het bij zonder beziggehouden met de vraag wat de gevolgen zijn voor de Europese land bouw van het E.E.G.-verdrag dat vorige maand in Brussel tot stand kwam. Dr. F. Muler. verbonden aan het bureau van de gemeenschappelijke markt, meende, dat vooral de kleine bedrijven de gevol gen hiervan zullen ondervinden. Zij zul len zich moeten specialiseren en ziel moeten aanpassen aan de nieuwe om standigheden. De deelnemers hebben in discussie groepen gesproken over de betekenis van de Europese ontwikkelingen voor 1ri,,*n vragen die het ge- aangekondigd om de defensie uit te breiden, omdat de omstandigheden dat noodzakelijk maken, moeten er dan niet te gelijkertijd plannen gemaakt en aan gekondigd kunnen worden om de defen sie in te krimpen wanneer dat moge lijk wordt? ..Indien het bekend ls dat de economie wordt gestimuleerd door uitbreiding van de defensie, kan dan niet op even over tuigende wijze bekend gemaakt worden dat de economie er niet onder zal lij den. indien er stappen zullen worden genomen om tot ontwapening over te gaan?" ..In het besef dat het de taak van de militaire leiders is de defensie op te bouwen, moeten zij dan ook niet in hun verklaringen diepte en betekenis geven aan de officiële positie van de rege ring, opdat ook door hen werkelijk ge zocht zal worden naar een krachten- evenwicht dat berust op een wederzijd se controle?" „Wees er van overtuigd", zo vervolg de dr. Nolde nog. sprekend over de noodzaak om te komen tot ontwape ning, of op zijn minst, tot een rustpau ze in de herbewapeningswedloop, dat ik heus wel zie hoe geweldig gecompli ceerd deze taak is en ik kan alleen maar een oproep richten tot de mensen om een volledig en meelevend vertrou wen te stellen in hen, die voor ons de ze verantwoordelijkheid dragen." Berlijn Indien ik zou stellen dat een onder linge aanvaardbare oplossing voor hel Berlijnse vraagstuk gemakkelijk gevon den kan worden, dan zou ik mijn ogen sluiten voor de werkelijkheid. De wil moet er evenwel nog steeds zijn zo spoedig mogelijk tot onderhandelin gen te komen. We moeten blijven zoe ken naar een fantasierijke manier orr het conflict, zonder een politiek var verzoening door concessies, op te los sen. Het is nu wel gebleken, dat ook de meest serieuze pogingen om tot eer oplossing te komen, hebben gefaald Ondertussen moeten we wegen vinden om met dit onopgeloste probleem ver der te leven. Verenigde Naties De onpartijdigheid en de onafhanke lijkheid van het secretariaat van de V.N. moeten in principe gehandhaafd blijven en in de praktijk worden ge bracht, zei dr. Nolde sprekend over de ze wereldorganisatie. De actie van de Verenigde Naties in Congo verdient veel meer dan algemene, welgemeende steun. In sommige opzichten is deze ac tie nederig geweest en soms zelfs ver nederend. De actie heeft echter in zo verre succes gehad dat ze heeft kun nen voorkomen dat Congo een slagveld voor de Veren;gde Staten en de Sowjet- unie is geworden. De Verenigde Staten hebben de Ver enigde Naties financieel geholpen Pre sident Kennedy heef', een bedrag van honderd miljoen dollar voorgesteld wal de Verenigde Naties redelijk achten en aanvaarden. Tijdens de lunch, waar dr. No'de sprak, ontving zijn gast de heer Cor dier. de Walter W. van Kirkondersche:- ding voor christelijk staatsmanschap, die pas door de Raad voor Internatio nale Zaken is ingesteld. De heer Cor dier, een predikant van de Broederkeik is in 1946 bij de Verenigde Naties ge komen. De onbekende vrouw uit het verhaal van Lucas in hoofdstuk 7 komt met een albasten fles mirre de voeten van Jezus zalven. En toch lezen we: „Zij ging achter Hem staan". Als we deze woorden horen, zingt het lied „Wandel maar stillekens achter Hem aan" in ons. Maar dat lied slaat helemaal niet op deze situatie. Deze vrouw nadert Jezus niet van achteren, omdat zij Hem wil volgen op haar levensweg. Het gehele verhaal suggereert veeleer, dat zij Jezus van achter nadert, omdat zij Hem niet in de ogen durft te zien. Christus is voor haar al veel meer geworden dan een rond reizende rabbi. Hij heeft haar leven beïnvloed, meer nog, Hij heeft het totaal veranderd. En toch als zij naar Jezus komt om haar toewijding en dankbaarheid te tonen, zit haar oude leven haar dwars. Pas nu is het haar duidelijk geworden wat zij met haar leven heeft gedaan. Bij Christus raken wij onze zelfverzekerdheid kwijt. Niemand kan in Zijn nabijheid ver schijnen en zichzelf op zijn borst blijven slaan. Wie al tegoed van zichzelf denkt, heeft al te weinig van Christus gezien, ook al noemt hij zich een christen, gelovige, of wat dan ook. Om het m de taal van dit verhaal Lucas 7 36-50) te zeggen: Niemand kan de voeten van Christus zalven, als Hij ze niet eerst met zijn tranen heeft gewassen. (Van onze soc.-econ. redactie) De onlangs afgetreden voor zitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond „Holland-Bra bant", de heer B. Havenaar uit Berkel, heeft gisteren afscheid genomen uit zijn functie op een drukbezochte receptie in Delft. De heer Havenaar is 33 jaar lang lid van het dagelijks bestuur van de bond geweest, waarvan hij de laatste drie jaar is opgetreden als voorzitter. Hij is vanwege zijn verdiensten voor de bond be noemd tot erevoorzitter. Delft, werd de heer Havenaar een reis naar Canada aangeboden, waarvan hij gebruik gaat maken om zijn aldaar ge vestigde kinderen te bezoeken. Het ligt niet in zijn bedoeling zich geheel uit het bondswerk terug te trekken. Met name wil hij de belangen van de tuinders blij ven behartigen in het kader van de ge organiseerde landbouw. Uit hoofde van zijn voorzitterschap is de heer Havenaar lid geweest van ver schillende besturen en instellingen. Zo had hij onder meer zitting in het bestuur van het Landbouwschap, het produkt- schap voor groenten en fruit en het da gelijks bestuur van de Ned. CBTB. Zijn verdiensten voor land- en tuinbouw werden reeds vroeger erkend door zijn benoem'ng tot ridder in de Orde van Orznie-Nassau. Onder de velen, die g;steren hun op- w ich'inz kwamen maken in de Delftse Ftadsdoelen, bevond zich onder andere de voorzitter van de Nederlandse CBTB, Tijdens een receptie in Delft is gisteren afscheid genomen uan de voorzitter van de CBTB Holland-Brabant"de heer B. Havenaar uit Berkel. Plaatsver vangend voorzitter G. C. Knibbe uit Landsmeer drukte hem de hand ten afscheid, in het bijzijn van secretaris S. Baar (links), opvolger F. A. v. c7Berg (mid den) en bestuurslid C. van Vel den. Kinderen ran de heer Havenaar keken bij dit alles toe. mr. B. W. Biesheuvel, die zijn grote waardering uitsprak voor de arbeid die de heer Havenaar voor land- en tuin bouw in het algemeen en de CBTB in het bijzonder heeft verricht. Mr. Bies heuvel waardeerde daarbij met name de principiële instelling van de scheidende voorzitter, die bij alles wat hij deed liet blijken een vaste geloofsovertuiging als fundament te hebben. Waarderende woorden werden er voorts gesproken door de oud-voorzitter van de Holland-Brabantse CBTB. de heer Corn, van Dijk uit 's-Gravenzande, die de heer Havenaar dankte voor de betoonde sa menwerking bij het bondswerk. Waar dering sprak ook uit de woorden van de heren J. Groen (namens de andere Hol landse landbouworganisaties). Joh. Ver- kuyl en J. Aantjes (oud-bondssecretaris- sen), H. van Dam (namens de Chr. Land- arbeidersbond). S. Baar (alg. secretaris) en verschillende anderen. Naar gemeld is de heer F. A. v. d. Berg uit Bleskens- graaf gekozen als opvolger van de heer Havenaar. Dr. Adolf Keller pionier oec. beweging 90 jaar Dr. Adolf Keller een van de pioniers van de moderne oecumenische beweging zal vandaag zijn 90ste verjaardag vieren. In 1922 richtte dr. Keiler het Europese Centrale Bureau voor Interkerkelijke Hulpverlening op, dat men als de voor loper van de tegenwoordige afdeling voor Interkerkelijke Hulpverlening aan vluchtelingen en de Hulpverlening van de Wereldraad van Kerken kan be schouwen. Drie jaar later werd hij be noemd tot één van de secretarissen van de „Leef eri Werk" conferentie in Stock holm. Tevens was hij de eerste directeur van het Internationale Christelijke So ciale Bureau. Hij is oök de stichter van het oecumenisch seminarie in Ge- nève wat de voorloper is van de hui dige Graduate School te Bossey. Dr. W. A. Visser 't Hooft, de secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken heeft verklaard dat de oecume nische beweging dr. Keiler veel dank verschuldigd is. Dr. Keiler is altijd een voorvechter geweest voor de zaak van de oecumenen, ook in de tijd toen men van deze zaak weinig of niets begreep. Directeur Deventer school gaat met ziekteverlof (Van onze "correspondente) dr. N. van Harpen, tegen wiens beleid vorig jaar veel bezwaren door de lera ren. van zijn school waren ingebracht dat de minister van landbouw en visse rij op grond hiervan een commissie van onderzoek instelde, heeft op medisch ad vies ziekteverlof aangevraagd. De heer Van Harpen heeft het verzoek ingediend Het rapport van de commissie van on derzoek, die in Deventer de zaak heeft de minister geen Vraag: Wat is de beste behandeling Kardinaal Muencli ernstig ziek Kardinaal Aloisius Muench. die sinds zijn verkiezing in het college van kar dinalen in dec. 1959 lid is van de Vaticaanse curie lijdt in ernstige mate aan de ziekte van Parkinson. Hoewel de kardinaal niet in onmid dellijk levensgevaar verkeert, wordt zijn toestand door de doktoren van net Salvador-Mundi-iiekenhuis waar hu verpleegd wordt, als ernstig be stempeld. Gisteren werd meegedeeld dat com plicaties de toestand hebben ver ergerd de paus is op de hoogte ge steld van de ontwikkeling. Kardinaal Muench lijdt reeds enige Jaren aan de xiekte van Parkinson een aandoening van een bepaald ge deelte der hersenen. rchimenus? Antwoord: De archimenus houdt van warmte, volop licht, maar niet van brandende zon. Zij heeft een luchtig grondmengsel nodig. b.v. bladgrond met wat verteerde mest. turfmolm en wat zand. De potten moeten goed ge draineerd zijn. Men moet in de zomer water geven naar behoefte en zo nu en dan verdunde kamerplantcnmest. In het najaar krijgt zij geleidelijk minder water en de overbemesting moet wor- cn „cn. cn „cnlljk diet- 5"nle" boden,vck doen. pel. noen,, held- £«5™ w«. to h« vS£ jaar moet men de knolletjes uit de pot halen en opnieuw oppotten in •bovenge- tenfte I noemde grond. Warm zetten en zodra 'Ize beginnen uit te Jopen in het volle licht in een verwarmde kamer plaat- Vraag: Is het mogelijk, men een studerend kind heeft jaar en ouder, in aanmerking te ko men voor dubbele kinderbijslag? Antwoord: De kinderbijslag wordt niet dubbel of driedubbel uitbetaald. Vermoedelijk bedoelt u de kinderaftrek voor de belastingen. Deze wordt voor studerende kinderen boven de 16 jaar verdubbeld of verdrievoudigd al naar gelang van de omstandigheden. Men kan zich wenden tot de belastingdte"*» Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding; verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Antwoord:1 Daar het hier een bouw werk betreft, dat tientallen jaren moet blijven staan, raden wij u aan hier voor geen goedkoop materiaal te ge bruiken, want hier geldt, dat goedkoop duurkoop is. Voor isolatiemateriaal in koelhuizen gebruikt men wel vlas- scherven, een afvalprodukt van de vlasteelt. Een nadeel is. dat dit mate riaal geleidelijk inzakt, waardoor er langzamerhand een met-geïsoleerd Antwoord: Wij konden op het bijge- met-geïsole Het aangiftebiljet geeft aanwijzingen, voegde takje geen ziekten of insecten Tu[fmolm (fijn Ook is het raadzaam eens aan raad- ontdekken, zodat dit geel worden, slap niet duur H t* h T gebruikt pleging deskundige te denken, hangen lijk PROCO crème - shampoo MR 't nieuwsteI 't handigsteI milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 65 m. Vraag: Hoe moe: ik zwart-glacé handschoenen behandelen als zij erg nat zijn geregend de handschoenen goed op met krante- hébbenwijgemaaktbii de behande bij de kachel c.d Daarna kunt u uiterst voorzichtig met een I,uwe bout ^elachti'm "wóëmjli: :r de handschoenen strijken eventueel inwrijven met een weinig leerwas. Vergeet niet ze daarna goed Vraag: Ga; Vraag: Welke papieren zijn er nodig Veelal hebben deze vetplanten het 'té ,dr00g: betgeen van de andere midde- -n in de vakantie met een bromfiets goed en dat is juist fataal. Zeer len n'Pt iar Engeland te gaan? schijnlijk heeft deze plant het ii. Antwoord: U moet dan in het bezit najaar nog te goed gehad: veel water" bewijs, dat u verzekerd misschien ook nog bemesting. In de zomer in volle groei en bloei moet zij veel water hebben. In het vroege i jaar moet men dit geleidelijk verm deren en in de winter moet men zi zelden gieten. De men liefst in een ongestookte, vorstvrije kamer, dus liefst niet in verwarmd vertrek. In het voorjaar moet men geleidelijk meer water ge- te krijgen. Hoe de plant heet (varië- zij geeft geen teitkunnen wij niet zeggen, als we «ejijicen niet nog meer gegevens hebben over is tegen wettelijke aansprakelijkheid, een z g. groene kaart in duplo, .e. t.i ene van een internationaal rijb; erg verkreukeld Dat kunt u bii de ANWB. aar len niet gezegd kan worden. Vraag: Bij het reinigen van een sloot vond ik een munt uit 1786 i»et het opschrift: 1V< stuber. Aan de an dere zijde staat: Munx Gulich und Bergische Land. Weet u ook waar de- munt vandaan komt en of zij nog ik nog een „imelmina met hangend haar uit 1892. Heeft deze nog waarde? turn. meer bekend als thum echinatum veel op herfstasters. Zij "sluiten bloei nachts. De plant i, vrej in b« Vra„. ,k be|1 zou ik de titel wil- groei - de schrijver van een je ai boek van een Hollands journalist c'e actiejaren op de oostkust van Su- goed fri matra tussen 1946 en 1949 in het bij- water Plotseling, midden zonder over Belawan. Medan lembang. Er kwar hetgeen we van dit soort plant wel gewend zijn. De bladen bleven fors. vlezig, zij krijgt veel tsclmg. midden november, veranderde de toestand. De bladen gingen slap hangen en verdroogden. kan een lezer helpen. gordijnen (vitrage). Antwoord: De eerste munt is een kwart stuber uit het hertogdom Gulik fl «raafschap Berg, welke beide tot 1801 behoorden aan de Pfaltz Het monogram moet de letters C. T. van Carl Theodor. keurvorst van Beieren de Pfalz en paltsgraaf van o- ixbach, bevatten. Een kwart hoogte 2.5 stuber komt overeen met de Zuidne- u-,derlandse liard, het vierde gedeelte van de Zuidnederlandse stuiver. De waarde van uw guldenstuk hangt voor namelijk af van de staat waarin het :ch bevindt. Is het gaaf en zonder slijt- of andere vlekken, dan kunt u zeven gulden als richtlijn nemen. Ten- ik daarvoor kunnen gebrui- slotte hangt de waarde af. van wat de liefhebber ervoor geeft. bijkeuken timmeren. De afmetingen zijn: lengte Pfalz-Sulzbach, bevatten. Een 3.5 meter, breedte 2.6 m.. hoogte f" |^g~ m. De zijgevels worden dubbelwand.e. Nu wil ik tussen de buiten- en binnen wand isolatiemateriaal aanbrengen. maar hoe? Het moet een afvalprodukt zijn. Met andere woorden: het mag zich bevindt. Is het gaaf geen geld kosten. Ik had er fijne krul len tussen willen doen. maar dat werd me sterk afgeraden. Welk isolati

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2