ION Elten vreest verlies van inkomsten uit toerisme Eenvoudig geschenk mag ambtenaar aannemen V.S. vragen „studie" van betrekkingen met Cuba Jan Huygen in een ton Buitenland moet ander beeld van ons krijgen Uw Kunstgebit 5 BELEIDSFOUT? Het Tweede-Kamerlid Wierda (soc.) heeft de minister van defensie schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken bij het afscheid op Schiphol van de familieleden en de militairen die vrijdag naar Nieuw- Guinea vertrokken. De heer Wierda vraagt de minister te erkennen, dat er een ernstige beleidsfout is gemaakt door eerst de mogelijkheid van afscheid toe te zeggen, daarna deze toezegging in te trekken en tenslotte alsnog onder druk van de ontstemming der betrokkenen gelegen heid tot afscheid te geven. WALVISVANGST Het is niet bekend, of, en zo ja wanneer, de besprekingen tussen de rege ringen van Japan, Nederland, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk en de Sowjet-Unie over de verdeling van de walvisvangst zullen worden hervat, zo schrijft minister Marijnen aan de Tweede Kamer. Tussen de regeringen van de vier eerstgenoemde staten is overeenstemming bereikt over het ontwerp van een overeenkomst tot regeling van dit onderwerp. Het standpunt, dat de Sowjetunie inneemt, is evenwel nog steeds onbekend. In verband hiermee valt het tijdstip van het in werking treden van een eventuele overeenkomst niet te voorspellen. De regering heeft toegezegd weer tot de internationale walvisconventie toe te treden, zodra de overeenkomst door de vijf betrokken landen is ondertekend. BEVISSING NOORDZEE Een informele bespreking in februari 1961 tussen regeringsdelegaties van Zweden, Denemarken, West-Duitsland, België, Frankrijk, Ierland, het Ver. Koninkrijk en Nederland, leidde ertoe, dat in principe kon worden besloten op korte termijn een formele conferentie te beleggen, met het doel het uiterste te beproeven om een gemeenschappelijke basis te vinden voor de bevissing van de Noordzee. Sindsdien zijn onderhan delingen gaande over de conferentiedatum. Zij worden thans beïnvloed door een mogelijke deelneming van Groot-Britannië en de Skandina- vische landen aan de E.E.G., waardoor een andere situatie zou kunnen ontstaan. Aldus minister Marijnen in 't visserijhoofdstuk van zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer bij de Landbouwbegroting 1962. De Europese commissie heeft het voorbereidende werk voor een gemeenschappelijk visserijbeleid ter hand genomen. In de loop van het begrotingsjaar zal met het overleg een begin worden gemaakt. Beroering om nieuw weggedeelte De voorgestelde teruggave van het grensgebied Elten aan de Westduitse bondsrepubliek heeft moeilijkheden met zich meege bracht in verband met deaan sluiting van de nieuwe rijksweg 36 op de in Duitsland aangelegde voortzetting van deze belangrijke nieuwe verbinding met het Roer gebied. Tevens vrezen de Elte- naren binnenkort flinke verliezen te zullen gaan leiden doordat de toeristenstroom Elten niet meer zal aandoen. De oude rijksweg 36. die het Neder landse Zevenaar en de Duitse plaats Emmerik verbindt, loopt door Elten Verbod vliegtuigen te charteren voor I.C.C.C. opgeheven Na een langdurige en felle woor denstrijd, waarbij leden van het Ameri kaanse congres werden gebombardeerd met petities is de Internationale Raad van Christelijke Kerken (afgekort vol gens de Engelse naam: I.C.C.C.) er ein delijk in geslaagd om vliegtuigen te mo gen charteren. Hij kan nu vertegen woordigers van aangesloten kerken in staat stellen het vijfde algemene congres van deze organisatie in Amsterdam bij te wonen. Dit congres wordt gehouden van 14 tot 20 augustus in het Concert gebouw te Amsterdam. De organisatie keert dit jaar dus terug naar de plaats waar haar wieg stond. Want in augus tus 1948 werd deze internationale raad in betzelfde Concertgebouw gesticht. De I.C.C.C. had reeds maanden gele den een aantal vliegtuigen gecharterd van een grote Amerikaanse luchtvaart maatschappij. Een half jaar geleden kwam evenwel het bericht dat de char ter niet door kon gaan, omdat het niet langer is toegestaan aan organisaties met meer dan 20.000 leden gebruik te maken van chartervluchten. De voorzitter van de I.C.C.C., dr. Carl Mac Intire, heeft op dit verbod fel ge reageerd en onmiddellijk beroep aange tekend tegen de beslissing. Na een maan denlange strijd is hij er eindelijk in ge slaagd om de beslissing ongedaan te krijgen. De Amerikaanse kerken hopen onge veer 850 afgevaardigden naar Amster dam te zenden. Bovendien zijn zij van plan om een groot koor samen te stellen uit ledgn van kerkkoren van gemeenten die via hun bond van kerken of hun ker ken zijn aangesloten bij de I.C.C.C. Het is nog niet bekend hoe groot dit koor is en wie als dirigent met het koor zal meekomen. Weldoener gaf zijn spaargeld De onbekende weldoener, die de afge lopen maand in Beieren aan ongeveer 70 arme gezinnen geld heeft geschonken, is geen rijkaard en in het geheel geen rover. Hij heeft maandag tegen een ver slaggever gezegd, dat de giften, die 30 tot 50 mark bedroegen, uit zijn eigen spaargeld afkomstig waren. De weldoe ner. die anoniem wil blijven, werd door de Duitse posterijen in verband gebracht met de diefstal van een zending geld van ongeveer 150.000 mark, die verleden jaar tussen Neurenberg en Frankfort werd gestolen. De man verzekerde maandag in Neu-Ulm. dat hij het geld uit zuiver christelijke redenen verdeelt. Turkse aandrang op associatie E.E.G. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Sarper. heeft gisteravond de am bassadeurs van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap ontboden om hun andermaal mee te de len dat Turkije zich met de E.E.G. wenst te associëren. Reeds in oktober van het vorig jaar h«« de Turkse regering een dergelijke stap gedaan. Desondanks heeft de mi nisterraad van de EEG nog steeds niet geantwoord op een formeel verzoek om associatie vnn de Turkse regering dat van einde 1959 dateert. Waarnemers in Ankara zijn van me ning dat men in Turkse leidende kringen in zekere mate geërgerd is over het uit blijven van de bestudering van het Turk se vorzoc!:. te meer daar de EEG-raad wel hnas: heeft gemaakt met een Grieks verzoek dat tegelijkertijd werd gedaan. heen. Het groeiende grensverkeer maak te een nieuwe verbinding nodig. Dit werd de rijksweg 12, die thans (een- baans) tot aan de huidige grens is aan gelegd en praktisch gereed voor ge bruik is. Aan de andere zijde van de grens is een (driebaans) weg aange legd. die hierop aansluit. De nieuwe weg zal echter buiten Elten omlopen. Verwacht mag worden, dat de groot ste verkeersstroom via de nieuwe .weg zal gaan. Daarom zijn er op- en afritten gemaakt, die Elten met rijksweg 12 ver binden. Als de voorgestelde grenswijziging ge ratificeerd wordt (het voorstel is nog niet in behandeling genomen door het parlement) is het zinloos de noodzake lijke douanekantoren langs rijksweg 12 aan de huidige grens te bouwen. Als deze wordt verlegd komen de gebou wen immers op Duits gebied te staan. Daarom zijn in opdracht van het ir nisterie van financiën de kantoren o geveer vijf kilometer terug op Neder landse grond gevestigd. Wanneer de nieuwe weg nu wordt aangesloten, zou men vanuit Duitsland vijf kilometer Ne derland in kunnen rijden zonder gecon- toleerd te worden. Men zou ook van de weg af kunnen gaan. Het ministerie van financiën wil nu, als het ministerie van verkeer en waterstaat de weg openstelt, die vijf kilometer tot douaneweg ver- Dit houdt in. dat de Eltense op- en afritten geblokkeerd zullen moeten wor den. De Eltenaren zijn het daar helemaal et mee eens, zeker niet de expedi teurs die hun vestigingen moeten ver plaatsen, en de neringdoenden die vre- in geen tcerist meer te zullen zien. De landdrost van Elten. H. G. I. ba- >n van Tuyll van Serooskerken meent at er ..nooddoorlaatposten" gemaakt moeten worden. Zodra de grenswijziging tot stand gekomen zou zijn, zouden die dan weer opgeheven kunnen w.orden. De tijd dringt echter wel, want 30 maart wordt als datum voor de openstelling genoemd. Richtlijnenin West-Duitsland Op de hoeve van madame Marie Savoia in Asnières, bij de Fransi Zwitserse grens, is de geit Bru nette moeder geworden van een vierling. En omdat dit in de geitenwereld een even grote zeldzaamheid is, als bij mensen, ging dit plaatje naar vele redac- tiebureau's overal in Europa. Ook bij ons arriveerde de beel tenis van Brunette en haar gezin. Advertentie Ook voor alleenwonenden en als BIJVERWARMING een Coleman oliehaard Reeds voor f 208.- Dood van Hammarskjoeld Getuigetoestel kan nooit van boven af zijn aangevallen De commissie die een onderzoek in stelt naar de dood van Dag Hammar skjoeld, heeft gisteren de hoogste lucht vaartfunctionaris van Rhodesië gehoord. Deze. wingcommander Evans van de RAF, toonde zich bijzonder gebelgd over de berichten die melding maken van sabotage of van een aanval door een ander vliegtuig. Hij verklaarde dat het een normaal vliegtuigongeluk is geweest, veroorzaakt door een menselijke fout. Toen hem ge vraagd werd over het vroegere getui genis van ingenieur Virving, die van me ning was dat het vliegtuig was aangevallen door een nachtjager, antwoordde Evans, dat er totaal geen bewijzen voor deze stelling waren. De romp van het toestel van Ham marskjoeld vertoonde geen sporen van raketsplinters en bovendien konden de Katangaanse straaljagers niet met ra ketten worden uitgerust. Evans zei ver der: ,,Ik ben verbaasd over de verkla ring van een luchtvaartingenieur, die praat over een nachtjager die naar een ander vliegtuig duikt. Dat doet men des nachts nooit en op andere tijden ook niet. Zoiets betekent zelfmoord. In het duister valt men een vliegtuig van on deren af aan." Macmillan neemt het op voor lord Home Ter verdediging van zijn minister van buitenlandse zaken is de Engelse Pre- Frankrijk heett Znld-Slavlë verrocht Macmillan, gisteren in het Lager- zjjn ambassadeur in Parijs terug te roe huis verschenen, waarin lord Home pen en zich de toek0mst door een wegens zijn adelijke titel, zelf niet mag zaakgelastigde te laten vertegenwoordi- optreden. Labour had Home namelijk gen scherp gelaakt wegens zijn kritiek op de V.N. Macmillan stelde zich achter Home i verklaarde, dat de Veiligheidsraad onmachtig is geworden. Hij zeide onder meer dat het in de Assemblée gemak kelijk is een meerderheid van twee der den te bereiken met leden, die slechts vijfeneenhalf procent van het V.N.-bud get betalen. Slechts een op de vijf lan den draagt aan de actie in Kongo bij, De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft gisteren in Washington gezegd te hopen, dat de N.A.V.O.-landen en andere Amerika welgezinde naties hun handelsbetrekkingen met het Cubaanse bewind studie" zullen nemen. Hij sprak voor de commissie die de export naar communistische landen con troleert. „De Verenigde Staten venvachten dat hun besluit tot beëindiging van de han del met Cuba de betrokken mogendhe den duidelijk maakt, dat het in het be lang van de vrede noodzakelijk is hun handelsbetrekkingen met Cuba te her zien", aldus Rusk. De Amerikaanse bij de V.N., Steven de politieke V.N.-t klacht van Cuba tegen Amerika te be handelen had, dat Cuba door het indie- van de klacht over „agressie en in menging in binnenlandse aangelegenhe- zonder nieuwe argumenten aan te en, tracht de aandacht van de ver oordeling door de conferentie in Punta del Este af te leiden. „Cuba is dreiging voor het Amerikaanse conti nent door zijn opruiende politiek'" zei Stevenson. Hij voegde eraan „Wij kunnen niet dulden dat Cuba door een vreemde mogendheid wordt ge bruikt, die de vrijheid en democrati sche ontwikkeling van het Amerikaanse continent wil ondermijnen". De Cubaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Garcia, zei ter toelichting Frankrijk verzwakt betrekkingen met Zuid-Slavië zodat hier macht zonder verantwoorde lijkheid bestaat. I Overigens verzekerde Macmillan, dat Engeland zijn steun aan de V.N. zal i blijven geven. „Het is onze plicht ons niet te laten afleiden door kritiek. Wij moeten blijven streven naar verbetering (van de werkwijze en de doeltreffendheid I van de V.N." Macmillan noemde het uiten van kritiek echter geen bezwaar. Hij wees er op, dat de vaste Ameri- jkaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Stevenson, veel scherpere kritiek heeft I geleverd dan Home. Jan Huygen in een ton met een hoepeltje d'r om Jan Huygen, Jan Huygen en de ton die viel in duigen. Dit is het meer dan bekende kin derrijmpje waarin we op verzoek de identiteit van Jan Huygen moe ten vaststellen. Ware ons dit ver zoek niet gedaan, we zouden ons ze ker verre van dit vraagstuk hebben gehouden, want wei nig dingen zijn zo precair als het na sporen van namen die in raadsels, versjes en volksuit drukkingen van de oude stempel voor komen. Onder voor behoud, dat dc ti- brick bij ons antwoord niet op volle zwaarte wordt gewogen, willen wc trachten een oplossing aan de hand te doen, die we echter gaarne ruilen voor een betere documentatie. In een geschrift van mr. W. J. van Balen („Naar de Indische won derwereld") wordt erop gewezen dat de man die onze voorouders de weg heeft gewezen naar Indonesië en zon der wiens uitvoerige berichten wij zeker niet zo snel onze handelsbe trekkingen in dc Indische Archipel hadden kunnen aanknopen, in het moederland betrekkelijk snel In ver getelheid is geraakt. Deze baanbre ker was Jan Huygen van Linschotcn, tie in Portugese dienst naar Indië voer, gegevens verzamelde over de zeeweg naar dat gebied, bijzonder heden noteerde over dieren, planten, handelsgcwassen. handel en bedrijf, klimaat cn gezondheid, kortom van alle zaken die van betekenis zouden kunnen zijn. Bovendien bezocht hij China en Japan, verbleef enige jaren op dc Azoren en kwam toen naar Nederland, waar hjj te zamen met een stadgenoot de gegevens ordende en publiceerde. Dc volledige publi catie verscheen pas in 1956, doch het gedeelte waarin de route naar Indië was beschreven, was reeds te voren gedrukt, opdat het kon werden meegegeven aan Corne lls Houtman die op de eerste tocht naar Indië de aanwfj- Linschoten nauw gezet bestudeerde TOCII IS HET ZO! groot deel heeft op gevolgd. Toen Hout man naar Indic gen van Linschotcn zelf, op dringend verzoek van enige promotors bezig de doorvaart langs de noordkust van Europa en Azië te verkennen, welke ondernemingen, zoals bekend, geen succes hebben opgeleverd. Hoe het ook zij, Jan Huygen van Linschoten was een groot man, zó groot dat hij in volgende ecuwen bij kans vergeten werd, zodat hij door de in 1908 opgerichte Llnschoten-vcr- enlging onder het stof van dc histo rie moest worden uitgegraven. Het is waarschijnlijk doch geenszins zeker dat het bekende rijmpje op deze ontdekkingsreiziger slaat, die door dc jeugd beter in ere schijnt te zijn gehouden dan door de Over een ton gesproken, weet u dat Diogenes nooit in een ton heeft gewoond? Frankrijk kondigde tegelijkertijd dat het geen plaatsvervanger naar Bel grado zal zenden om de vorige Franse ambassadeur, die vorig jaar september naar zijn land is teruggekeerd, te vangen. Als reden voor deze stap werd door het Franse ministerie van buitenlandse zaken genoemd het feit. dat in een nieuwe lijst van diplomatieke vertegen woordigingen in Belgrado een missie van de Algerijnse voorlopige regering is opgenomen en dat aan het gebouw van deze missie in Belgrado een naam bord is aangebracht. Na deze „eenzijdige handeling" van Frankrijk heeft de Zuidslavische rege ring haar ambassadeur in Parijs terug geroepen, aldus een Zuidslavische ver klaring. De Fransen hebben nu voorgesteld de betrekkingen door zaakgelastigden te laten onderhouden. Franse mijnwerkers in hongerstaking In Decazeville in Zuidwest-Frankrijk zijn gisteren twintig mijnwerkers in hongerstaking gegaan. Zij eisen een nieuwe werkkring zonder dat zij er wat salaris en sociale voorzieningen betreft op achteruitgaan, als de mijnen in het betrokken gebied worden gesloten. Om dezelfde reden houden omstreeks 2500 mijnwerkers reeds zeven weken een zit- staking onder de grond. De hongersta kers, die door het lot uit 250 vrijwilli gers werden aangewezen, blijven boven de grond. De actie van dc mijnwerkers wordt gesteund door de bevolking van het de partement Aveyron. Ook hebben de burgemeesters van 307 plaatsen in het departement hun ontslag ingediend ter ondersteuning van de eisen van het mijnpersoneel. de klacht van zijn regering, dat de V.S. agressieve plannen tegen Cuba smeden en daartoe Cubanen en huurlingen op leiden. ..De besluiten in Punta del Este zijn onder Amerikaanse druk genomen en het stopzetten van de handel met Cuba is economische agressie", beweer de Garcia. Hij vroeg voorts V.N.-maat- regelen tegen de „nieuwe agressie". Stevenson antwoordde hem, dat hij éehoopt had iets nieuws te horen. ..Als uba bedreigd wordt, komt deze drei ging van binnenuit, van het Cubaanse volk zelf, dat een eind wil maken aan de rechteloosheid". Garcia, die hier fel tegen in ging, (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van binnenlandse zaken, de Beier dr. Hermann Höcherl, heeft aan de Westduitse ambtenaren richt lijnen laten uitgaan inzake de aanneming (dan wel weigering) van relatie-geschenken. Na de processen over het aan nemen van steekpenningen en andere vormen van zg. „pas sieve omkoping" (het accepteren van leenwagens van bekende Westduitse automobielfabrieken, het laten betalen van hotel rekeningen, het aannemen van uitnodigingen voor week-einde- of vakantieverblijven e.d.) heer ste in het 500.000 man sterke ambtenarencorps grote onzeker heid en onbehaaglijkheid. De ambtenaren wisten niet of zij op een kwade dag om een sleutelring of een fles wijn niet met een aan klacht wegens „passieve omkoping" voor de rechter zouden komen. Het ging zelfs zover, dat verscheidene ambtenaren meenden zilfs geen uit nodigingen te kunnen aanvaarden om bij de een of andere relatie te komen eten, als ze niet zelf hun bor rel mochten meebrengen. Welnu: zover behoeft hun voorzichtig heid niet te gaan. Als „stilzwijgend toe gestaan" heeft minister Höcherl in de door hem uitgevaardigde richtlijnen, be titeld de aanneming van „gebruikelijke en naar algemene opvatting niet afkeur- bare attenties van geringe waarde, als ook geschenken uit de kring van mede werkers van de betreffende ambtenaar' BALLPOINTS Daaronder vallen kalenders, schrijf- öcs, zakagenda's en ballpoints. Door slaggevend is daarbij echter de uitvoe- rleTs?ev,n,o,,"toc dat d/Tmolk 'nïl dte'to'lci Sh! rnïmn k nrtcUre 111 West-Duitsland zeer dure kroko "Uien- wapenen falen, gaat zij moorden". Hij fnch"f* i ze» ook, dat de Amerikanen getraeht SXSJSKT* bureaubloc in hebben in Punta del Este stemmen te Palissanderhout. De Russische afgevaardigde, Zorin, steunde Garcia en merkte op, dat Ste venson weliswaar had beweerd, dat de conferentie in Punta del Este had ge leid tot „nagenoeg eenparige steun van de Latijns-amerikoanse landen voor het standpunt van de V.S.", maar dat Ste venson niet had verklaard hoe hel kwam, dat de V.S. er niet in geslaagd waren sancties tegen Cuba erdoor te krijgen. Frankrijk sluit grens voor Nederlands en Westduits vee De Franse regering heeft tot nader order de grens gesloten voor de invoèr van rundvee en varkens uit West-Duits land en Nederland. Dit besluit werd ge- imen in verband met het voorkomen in mond- en klauwzeer in deze landen. De maatregel betekent dat ook. wan jer de minimumprijs van varkensvlees m 3,85 NF op de Franse markt wordt overschreden, er geen invoer van var kens of varkensvlees uit Nederland of West-Duitsland, of uit landen die hun dieren via die landen zenden, zal ge schieden. Het zelfde verschil in uitvoering geldt voor een onthaal, dat de ambtenaar zich laat aanleunen. Een eenvoudige maal tijd behoeft hij niet af te slaan. Officië le ontvangsten kan hij zonder bezwaar bezoeken en er tot zich nemen, wat er aan spijs en drank wordt geboden. Een copieus diner daarentegen met een aan sluitend bezoek aan een nachtclub is uit den boze. Het accepteren van een jacht- weekeinde op een landgoed eveneens, om van gratis vakanties in geleende au to's maar te zwijgen. Onoirbaar zijn en blijven het accepte ren van leningen, van gunsten als om bouw van een woning of aanleg van een zwembad in de tuin der ambtelijke wo ning, van hoge honoraria voor neven- ambtelijk verleende diensten als het op- stellen van expertises en nog een ganse reeks van „attenties" die een ambtenaar zouden kunnen worden bewezen met het doel hem op de een of andere manier te beïnvloeden. Het accepteren van ijs kasten, televisie-toestellen, radiogramo- foons, wasmachines etc. is natuurlijk al uitgesloten omdat deze geschenken nim mer kunnen vallen onder de door de mi nister genoemde „gebruikelijke attenties gjjr geringe waarde". VALSE INDRUK Koerswijziging in voorlichting een wens. die al geruime tijd geleden was geuit door de Duitse ambtenaren bond. De minister heeft bij deze gele genheid nog eens uitdrukkelijk verklaard dat door de corruptie-processen de val se indruk is ontstaan als zou het West- duitse ambtenarencorps niet integer zijn. (Deze indruk werd het vorig jaar nog eens versterkt door de betreurenswaar dige affaire-Stalmann). „Het tegendeel is waar: de overwegende meerderheid der ambtenaren", aldus minister Hö cherl „verricht zijn dienst bewust van "ijn plicht en betrouwbaar". Ook met deze richtlijnen zal het aan komen op de instelling en houding van de individuele ambtenaar. Wat de één een bagatel vindt, is voor de ander mis schien een onoirbare attentie. Niet al leen voor de ambtenaren zijn deze richtlijnen van betekenis: ook de Indus trie weet nu waar zij aan toe is en wel ke relatie-attenties zij kan bewijzen. Maar ook hier heersen verschillende opvattingen. De Volkswagenfabrieken b. v. hebben als Kerstgeschenk hun rela ties de gouden gedenkmunt toegezonden, die werd jjeslagen ter gelegenheid van de productie van de 5.000.000e V.W. De goudwaarde ervan bedraagt rond 30 mark. Is dat nu een geschenk van „ge ringe waarde".waarvan de aanneming „stilzwijgend toegestaan" is? Sneeuwstorm treft bedwingers Matterhorn In de Zwitserse wintersportplaats Zer- matt was men gisteravond nog steeds nieuws over de zeven al- storm zich verstoken pinisten, die in i0„im JüPjj diclft bij dc top van de Matterhorn moe ten bevinden. Aangenomen wordt dat zij in een klei- hut wachten, totdat de storm met windsnelheden van 120 km per uur wat gaat liggen. De alpinisten twee Zwit sers, twee Duitsers en drie Oostenrij kers zijn zondag achter de mist ea wolken verdwenen. De Zwitserse gidsen Hilti von Allmen i Paul Etter zijn het laatst gezien, toen zij van de 4.478 m hoge top af daalden naar de Solvayhut aan de rand van de oostelijke afgrond. Zij wa ren er als eersten in de geschiedenis in geslaagd 's winters dc Matterhorn van uit het noorden te beklimmen. Op dat ogenblik waren de vijf andc- in nog steeds onderweg naar de rand van de afgrond. Mr. Stikker: Navo blijve paraat Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de N.A.V.O.. heeft gisteren ge waarschuwd, dat de N.A.V.O. voor even tualiteiten paraat moet zijn, hoewel de spanning om Berlijn blijkbaar afneemt. „Moskou's politieke houding kan zich elk ogenblik wijzigen en wij moeten voor een dergelijke wijziging paraat zijn", al dus mr. Stikker na een conferentie van »n uur met de Amerikaanse minister in buitenlandse zaken Dean Rusk. Mr Stikker is zondag voor een reeks besprekingen en een bezoek aan presi dent Kennedy in de Amerikaanse hoofd stad aangekomen. Eerder op de dag had hij met de onderminister van buiten landse zaken George Mcghee en de plaatsvervangend onderminister va tenlandse zaken Foy D. Kohier j fereerd. In antwoord op een vraag deelde mr. Stikker mede. dat enige vordering is ge maakt ter zake van de omstreden kwes- tiè van een onafhankelijk kernwapen voor de N.A.V.O. Tot op hoog niveau zijn plan- nen besproken om een nieuwe'vnPr koers te geven aan de voorlich ting over Nederland. Gepoogd zal worden het in vele landen bestaande, vertekende, beeld van ons land als een gemeenschap van op klompen lopende koeien drijvers, molenaars, draaiorgel klanten en tulpenkwekers tussen polders, oud stedeschoon en musea in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid. De heer J. A. Risseeuw, directeur in de Algemene Nederlandse Vereni- Advertentie) Ho* houdt U de g*hele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dol U angst heeft, dol U> Kbit losschiet bij hel eten, lachen of niez n weinig Dentofix - 's morgens op gebitsplaot gestrooid - houdt Uw gebit wrikboar op rijn plools en doet U alle vr gere ongemakken vergeten. Verkrijgbaoi Vreemdelingenverkeer AN W., voert overleg met overheid en bedrijfs leven om het streven zowel in Europa als in Amerika Nederlands werkelijke gezicht te laten zien, te verwezenlijken. Een dergelijk streven vereist een ba sisplan, dat, gezien uitvoering en kos ten. over een aantal jaren dient te wor den gespreid. Op de duur wil de heer Risseeuw de tot dusver gebruikte voorlichtingsme thoden onder meer met behulp van klompen en bloemen gesierde vouwbla den secundair maken. Naar zijn me ning behoren vele belangrijke Neder landse aspecten, zoals de Deltawerken, de industriële ontwikkeling, de dienst verlenende bedrijven zoals scheep- en luchtvaart, de technische en weten schappelijke taken en resultaten enz., evenzeer tot het beeld van ons land als artistieke prestaties, musea, historische stadjes, bloemenrijkdom. landschaps- schoon, stranden, polders en landbouw. De heer Risseeuw hoopt, dat in sa menwerking tussen alle betrokkenen per jaar bijvoorbeeld enige „voorpro gramma-documentaires" van zodanig gehalte gemaakt zullen kunnen wor den. dat men deze films elders graag i bioscopen zal willen vertonen. Daarnaast zal ons land nog tal van de onderwerpen bieden voor regelmatig te 1 vertonen televisiereportages, die voor j buitenlanders belangwekkend en aan- trekkelijk zijn. Hij hoopt daarmee niet alleen de toeristische maar ook de za- I kelijke aantrekkingskracht van ons land te verhogen. 7Ü ecfi dftftfce Ky, Alles wat u van een krant verlangt, vindt in deze krant. Toch heeft ze iets eigens dat u ook verlangt. Daardoor past ze bij wie u op de bon zet. u In envelop (ot op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingangr, M BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing Is) Zelf i i Ik al abonnee. Voor bet aan- I Alle jongemannen tus sen de 19 en 22 jaar in Oost-Duitsland zijn gis teren opgeroepen zich te melden voor militaire dienst. Volgens het sta tistisch jaarboek van Oost-Duitsland zijn er in het land 543.000 mannen tussen 19 en 22 jaar. Ve len hunner zijn reeds on der de wapenen. I Jomo Kenjatta, dc volksleider in Kenia, heeft een Engelse verta ling in achttien delen van de Talmoed, dc Joodse godsdienstige wetten, ten geschenke gekregen van de Israëlische minister van handel en industrie. Kenjatta had bij een be zoek van deze minister aan Kenia om dit werk gevraagd. Hij wil de Tal moed bestuderen in ver band met het opstellen van een grondwet. I Het proces tegen Hen rique Galvao cn 32 ande ren wegens het roven van de Portugese lijn- boot Santa Maria in ja nuari 1961, zal morgen in Lissabon beginnen. Allen zullen bij afwezigheid worden berecht. Behalve de roof van het schip wordt hun ten laste ge legd diefstal, manslag, cn bedreiging. Een beroemd Syrisch astroloog heeft gisteren voorspeld, dat het mens dom nog 43 jaar te leven heeft. In een verklaring zegt Abed el Hraki, dat de „dag des oordeels" zal plaatsvinden in 2005 en niet eerder. Hij voor spelde dat dc derde we reldoorlog in 1963 zal uit breken, maar dat het mensdom deze zal over leven. I Amerikaanse ruimte- satellieten zullen in dc toekomst worden aange duid met de letters van het Griekse alfabet. De eerste satelliet die dit jaar wordt gelanceerd, zal het kenteken alpha 1962 krijgen, de tweede beta 1962, enz. I Het Franse ministerie van financiën heeft mee gedeeld, dat het aangif teformulier voor de in komstenbelasting zo danig zal worden ver eenvoudigd, dat de ge middelde Fransman het in tien minuten kan in vullen. Schrflf hier uw eigen naam en adres Een Friese boer, de ne© neb Ik dus recht op heer P. B. de Boer uit DAT ZIT ZO of TIP PARADE Stiens, zal van de Chris- 'Doorhalen wat niet van toepassing 1s> tian - Albertuniversiteit in Kiel in Duitsland prijs van tienduizend mark ontvangen. Deze prijs wordt jaarlijks uit- gekeerd aan mensen. die zich bijzonder ver- r» dienstelijk maken voor de landbouw. Dc heer Dl-023 De Boer krijgt de prijs I wegens zijn verdiensten op het gebied van de in- tensieve grasiandcui-Dat zit Zo" cn „Tin-Parade1* tuur. Dc prijswinnaar experimenteert al 25 - boeken boordevol met 011- jaar met zware stikstof-1 bemesting op zijn gras- geloof!ijk handige wenken - land en heeft in die tijd meer dan honderd ex- zijn lliet ill de winkel te koop. eursies van Duitse boe ren op zijn bedrijf rond geleid. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5