Is voor de vrijheid een massa-moord geoorloofd? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Het gulden Vlies, 8.15 uur: Openbare demonstratie „Spreken in het openbaar" instituut Rhetoric». Doelenkazerne, 8 uur: Ontspannings avond met cabaret Restaurant Van der Heijden, 4—6 uur: Receptie t.g.v. 50-Jarig bestaan fa. D. Kret en Zoon. Rijksmuseum van Oudheden. 8 uur: Jhr. ir. C. C. T. de Beaufort Amersfoort over. „De redding van de monumenten op het eiland Philae". Schouwburg. 8 uur: Jubileumprogram ma VPRO. „Tussen olielamp en spijker broek". Filmzaal academie. 8 uur: LAK-film- classics, ..Jeanne d'Arc" van Carl Dreyer. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep Theater met „Arturo UT. Diligentia, 8 uur: Quartet to Italiano" Woensdag Stadsgehoorzaal. 2 en 3.30 uur: 73ste Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Kees Stolwijk. Gebouw „Rehoboth". 8 uur: ledenver gadering afdeling Leiden der „Vereni ging tot bevordering der belangen van slechthorenden"; spreker dr. J. D. van Ramshorst. Schouwburg. 8 uur: Galavoorstelling diesstuk Leidse academie, „II Giuoco delle Parti", van Prandello. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 1— 1.25 uur: Middagpauzebijeenkomst Jeugdhuis, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Centrum. huishoudelijke verga dering. Prytaneum. 1230 uur: LAK-pauzecon- cert Ruth Heaseling, viool. Carel Alphe- naar, cello, en Ferry Eiselin, piano. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedie met „Caroline". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen tie-Orkest o-l.v. Willem van Otterloo: solist: Pierre Fournler, violoncel. Kurzaal. 8.15 uur: Karman-dansers uit Israël. Donderdag Het gulden Vlies, 8 uur: Dr. A. van Voorthuijsen-stichting, J. G. W. Schro der uit Groningen over stichting tehuis voor geestelijk gehandicapten. Casinotheater. 7 en 9.15 uur nm.: K. en O.-fllm van de maand, „Ascenseur pour '1 Echafaud". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Orkest oi.v. Willem van Otterloo; solist: Eduardo del Pueyo, piano. Stadsgehoorzaal, 2 uur: Diesrede prof. dr. G. Sevenster. Rehoboth. 8 uur Veron. heer Moraal over „Grid dippers en Oscilla toren". Den Haag. Kurzaal, 8.15 uur: Kar man-dansers uit Israël. Gemeentemuseum. 8.15 uur: Het Leon- hardt Consort, oude muziek op histori sche Instrumenten. VrUdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Jaarvergadering Vola. De Doelen. 4 uur: Ledenvergadering Mij. voor Toonkunst. Academie. Groot Auditorium. 4 uur: Forumbijeenkomst onder auspiciën van C.SJL onder leiding van dr. H. Faber. „Eenheid der Kerk". Filmzaal academie. 12.20 uur: LAK- pauzefilms. „Poème clectronique" en „Het schot is te boord". Schouwburg. 8 uur: Diestoneel. „II Giuoco delle Parti" van Pirandello. Den Haag. Kurzaal. 8 uur: Toneel groep Ensemble met „Een vrije dag". Zaterdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Muziekgezel schap „Concordia". Schouwburg. 8 uur: Diestoneel. „II Giuoco delle Parti" van Pirandello. De Turk. 3 uur: Diploma-uitreiking jongezel-zetters en -drukkers. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Ker sentuin". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Concert gebouworkest oJ.v. Bernard Haitink; so list: Robert Casadesus, piano. Lutherse kerk. Lutherse Burgwal, 8 uun Feike Asma, orgel. Zorgvlletkerk. Oude Scheveningseweg. 8 uur: Willem Talsma, orgel. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): De Olym pische Spelen van Rome (alle leeftij den). Lido (230. 7 en 9.15 uur): De stalen klauw (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Vrijge- /ellenflat (alle leeftijdenL Rex (2.30, 7.15 cn 9.15 uur): De dan seres en de vampier (18 jaar); donder dag: Liefde en begeerte (18 jaar). Studio 220. 7 en 9.15 uur): De vijf ge vonnisten 14 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Tentoonstellingen Trappenhuis academie, werken van Theo Blom en Wilfred Voet (tot 24 febr Lakenhal, werken van Ap Sok (tot 5 Lakenhal, „Vijftig best verzorgde boe ken" (tot 5 maart). JeugdbiDlioiheeK leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag diiwdag van 4 tot 5 30 uur woens dag en zaterdag van 13 tot 430 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8 30 uur "savonds LeeszaaJ en bibliotheek Reuvens. Bree straat 77. maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 9 our; dinsdag van 1 tot 8J0 uur; vrijdag van 10 tot 530 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 Rijksmuseum van Oudheden, „Neder landse opgravingen in Egypte" (tot 25 februari). Bijkantoor dir. schooi Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 630—8 uur BJH, zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. /~\P een drukbezochte openbare bijeenkomst in de foyer van de stads- gehoorzaal heeft dr. Kr. Strijd, studiesecretaris van Kerk en Vrede, gisteravond leiding gegeven aan een gesprek over de houding van de christen ten aanzien van de internationale problematiek. Dr. Strijd gaf als zijn mening te kennen, dat de liefdevolle band die ons met Christus bindt ons een nieuwe visie op alle dingen geeft Er ontstaat een nieuw schema van denken, spreken en handelen. Deze nieuwe visie houdt in nieuwe ver zoening, nieuwe barmhartigheid en nieuwe gerechtigheid, waarbij wij weten, dat we bij de winnende partij behoren, bij het Rijk dat geen einde heeft bij de Heer die alle boze machten in principe reeds heeft over- Dr. Strijd van „Kerk en Vrede in LEIDEN Uit deze gedachte mogen de christe- en leven. Zij moeten het wagen met Hem, die voor hen alles heeft gewaagd. Het zich laten opnemen in dit nieuwe denkschema is het meest fundamentele. Christenen leven uit de hoop, vertrou wen zich toe aan Christus' heerschappij. Als het goed is zijn zij daaraan dan ook te herkennen. Zij zien, aldus de apostel Paulus, met nieuwe ogen. Het is mees tal niet in orde als christenen er net /er denken als niet-christenen. An dere mensen, communisten, mohammeda- hindoes, moeten in hen iets van Jezus Christus zien. Vraa Dr. Strijd vroeg zich af, of in de han delingen van de westelijke landen, van het zogenaamde christelijke westen, iets van de Heiland is te bespeuren. In dit verband besprak hij drie praktische vraagstukken: Duitsland, de Nato, en de uitdaging van het communisme. Over Duitsland zei hij, dat het Westen in het jongste verleden goede kansen om tot bevredigende regeling te geraken, heeft gemist In 1952 werd een Russisch voorstel voor een verenigd Duitsland van de hand gewezen en een politiek van kracht voerde van kwaad tot erger tot tenslotte langs de rand van een we reldoorlog ging. Wij in het Westen lopen teveel achter de gebeurtenissen aan. bergen liever op dan dat we oplossen. De kwestie-Duits- land is een schuldvolle en tragische zaak. Na West-Duits land een herbewapening te hebben opgedrongen, glijden wc straks wellicht weer uit over het land, dat al tweemaal aanleiding tot een wereldoor- vas. Misschien is dit een teken, dat de duivel niet met BeëLzilul kan wor den uitgebannen. Missehieif kan, het Na- zijsme niet met geweld worden uitge roeid. Het geloof aan geweld en macht Andere „onderbouw" meisjes-H.B.S. De directrice van de hogere burger school voor meisjes met 6-jarige cursu< afdeling middelbare meisjesschool te Lelden heeft B. en W. voorgesteld te bevorderen, dat met Ingang van cursusjaar 1962/1963 de tweejarige derbouw aan haar school wordt vangen door een onderbouw van jaar. Ook B. en W. menen, dat een jarige onderbouw verschillende voorde len biedt. In de eerste plaats wijzen zij erop, it voor de leerlingen met zwakke wis- kunde-aanleg. doch met belangstelling voor de moderne talen, een algemene ontwikkeling cn een kunstzinnige ming het wiskunde-onderwijs in tweede klas van de onderbouw vaak zeer zwaar is, wat een doubleren deze klas ten gevolge kan hebben. De kans op doubleren in de tweede klas wordt veel geringer, wanneer in die klas voor de M.M.S.-leerlingen het wi kunde-onderwijs wordt vereenvoudigd. Vervolgens zal een eenjarige onder bouw meebrengen, dat de leerlingen, die de afdeling H.B.S.-B kiezen, reeds i tweede klas met een hoger tempo het wiakundeprogramma kunnen doorwer ken: zij worden dan niet in die klas ge remd door de meisjes, die juist om haar zwakke wiskunde-aanleg het plan heb ben de afdeling M.M.S. te volgen. Daar entegen kan bij eenjarige onderbouw door het vereenvoudigen van het kynde-onderwijs in de tweede klasse de M.M.S. meer aandacht worden be steed aan het onderwijs in de moderne talen en aan de algemene ontwikkeling en kunstzinnige vorming der leerlingen Als bezwaar kan worden aangevoerd, dat reeds na één jaar een keus moet worden gemaakt tussen de afdeling H.B.S.-B, de meer wiskundige afdeling, en de M.M.S.. de afdeling waar het taai en literatuuronderwijs een centrale plaats inneemt. Hieraan kan echter worden tegemoet gekomen door bijzondere zorg te besteden aan het observeren van de leerlingen gedurende het eerste leer jaar en aan het advies betreffende de keuze (H-B.S.-B of M-M.S.) dat aai eind van dit leerjaar aan de ouders wordt gegeven. Bovendien is de diffe rentiatie in het leerplan van de tweede klasse H.B.S.-B en de tweede klasse M.M.S. nog niet zo ingrijpend, dat, in geval de keuze achteraf verkeerd zou blijken te zijn. een horizontale verplaat sing uitgesloten moet worden geacht. Aanvullend subsidie voor Reuvens Over de jaren 1957 tot en met 1959 zijn aan dc Openbare Leeszaal en bliotheek „Reuvens" subsidies uit de ge meentekas toegekend van resp. 49.184,55. 54.689.43 en 47.722.74. Het exploitatietekort van „Reuvens" over 1960 bedraagt ƒ61.471.65. De hogere uitgaven vinden hun oorzaak in de ge stegen personeelslasten, in de verbete ringen. aangebracht aan en in het pand Breestraat 27. en in de inrichting van het in november 1960 geopende filiaal aan de Obrechtstraat. B. en W. achten bet verantwoord het subsidie aan „Reu vens" over I960 vast te stellen op het exploitatietekort ad ƒ61.471.65. Op de gemeentebegroting was deze Instelling een subsidie van 44.745,47 uitgetrokken, zodat een aanvullend kre diet nodig is van 16.726,18. dubieus geloof te blijkt vaak zijn. Wat de Nato betreft: heiligt het doel alle middelen Wanneer we bereid zijn onze christelijke vrijheden te verdedigen ten koste van miljoenen mensenlevens, herkennen we daar in dan nog iets van Jezus Christus Of hoort dit meer bjj de machten, die het merkteken van de ondergang reeds op het voorhoofd dragen Het gaat er niet om van de Nato-ideo- logie een karikatuur te maken, maar wel moeten wij de geest van de Nato-prak- tijk concreet onder ogen zien, kijken wat ■I overblijft wanneer het vuur van het Evangelie er doorheen speelt. Zowel x>r de christen in het Oosten als die i het Westen is het verkeerd zich aan •n bestaande ideologie met huid en haar /er te leveren. Dit betekent, aldus dr. Strijd, niet, dat e overal „nee" op moeten zeggen. Wan jer echter duidelijk wordt, dat een be scherming met zulke middelen, een be scherming ten koste van massa-moord niet met het Evangelie in overeenstem ming is te brengen, dan zullen wij naai nieuwe wegen moeten zoeken, een moei lijke taak, maar niet een onmogelijkheid. Antwoord Bij de nieuwe wegen behoort ook een nieuw antwoord op het communisme, het communisme dat sterk gelooft in de toekomst en dat spreekt over de nieuwe mens. Bekende termen voor een christen. De politiek van kracht heeft niet kun nen voorkomen, dat 'het communisme zich steeds meer uitbreidt. Hongerende massa's vragen niet naar politieke vrij heid, maar naar vrijheid van de honger. Onbaatzuchtige hulp is daarom geboden. Door ons teweer te stellen en te dreigen en door een tekortschieten in dienstbe toon kweken wij voor het communisme juist een vruchtbare voedingsbodem. Christenen die „nee" zeggen tegen de bewapeningswedloop behoeven verder niet met de armen over elkaar te zit ten. Dat wordt zo wel duidelijk. Het Christendom is niet alleen een zaak van geborgenheid, maar vooral ook van een nieuwe gehoorzaamheid. Dc wegen naar het nieuwe perspectief zijn moeilijker begaanbaar dan de gebaande wegen, maar zij bieden ontegenzeggelijk meer toekomst. De gedachtenwisseling was uitvoerig en zeer geanimeerd, hoewel enkele Je hova-getuigen lange monologen pro beerden te voeren. Met sommige vra genstellers zal dr. Strijd in correspon dentie treden. Agenda Leidse gemeenteraad Agenda benoeming van twee lei raar aan de hogere bu .elsjes met 6-Jarige cursus delbare meisjesschool; een lid van de Raad de Sportstichting; Pestalazzlschool Kolff uit haar betrekking t Gymnasium en aan it Dam-Nederhoed uft haar betrekking onderdirectrice van en lerares aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6- jarige cursus en afdeling middelbare meis jesschool; •bouw van twee jaren aan de gemeentelijke hogere burgerschool voor 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool t n onderbouw van een j inzake het vaststellen v, vervangen door t gewoon en uitgebreid lager onderwijs 1*960 aanspraak hebben, alsmede de vergoeding in aanmerking komende kosten over dat Jaar: inzake het vaststellen van de bedragen, die per leerling voor de openbare scholen, resp voor gewoon, voortgezet gewoon cn uitgebreid lager onderwijs voor het Jaair 1962 beschikbaar worden gesteld; ake het treffen van enige voorrieni»- ten behoeve van de brandveiligheid m een aantal openbare scholen in deze ge- inzake het uitbreiden van het gymnas tieklokaal aan de Duivenbodestraat met een ruimte voor was- en kleedlokalen en toi letten. alsmede een toesrtellenberging; ke het vaststellen van de bedragen, ;r leerling voor de openbare scholen buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige en aan lichamelijk gebrekkige kinderen voor 1962 beschikbaar worden ge steld: inzake het vaststellen van het bedrag, dat per leerling van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- cn opvoedingsmoeilijkheden, aan woonwagenkampkinderen en aan slechtho rende en spraakgebrekkige kinderen voor 1962 beschikbaar wordt gesteld; preadvies op het verzoek van het bestuur van het Liefdewerk van de H Cunera on medewerking voor de inrichting van d« tweeklassige kleuterschool Lorentzkade 15i met meubilair, speel-, ontwikkeling», ei buitenmateriaal; voorstel inzake het verlenen van een kre diet voor de eerste inrichting van de kleu terschool César Franekstraat uitgaande *r Christelijk Onder- de Vereeniging inzake vaststelling wijs; Leidse volkstuinen in Zoeterwoude de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reu- ;ns" voor 1960; inzake het beschikbaarstellen van gelden nor de aanleg van verlichting op de sin- •lbaan Leidse Hout en in het clubgebouw an het tennispark Haarlemmerweg; Inzake verhoging van de aan de stichting „Het Zuidhollandse Landschap" toegeken de jaarlijkse bijdrage; inzake het beschikbaaretellen van gelden oor de aanleg van een tijdelijk vodkFtuin complete in de Oostvlietpolder in de ge- een te Zoeterwoude; inzake onteigening van enige stroken grond ten behoeve van de verbetering van de Haagweg; ake het aan/kopen van een oppervlakte grond, gelegen achter perceel Hooigracht 67; inzake het verkopen vam een perceel bouwterrein, aan en nabij de Haagweg, voor de bouw van een r.k-vakschool voor meis jes ca-: de W gen „Eensgezindheid" premiewon-ingen in de Meerburgerpolder Onteigening voor verbetering van de Haagweg !n maart 1961 vesloot de Leidse raad 363.000— beschikbaar te stellen voor de doortrekking van de Ter Haarkade de Haagweg en de reconstructie van deze wegen. Voor de volledige realise ring van dit plan moet de eigendom worden verkregen van enige stroken grond (voortuinen) langs de Haagweg. De met de eigenaren gevoerde onder handelingen zijn nog niet zover gevor derd, dat overeenstemming over eer nnelijke regeling kon worden ver kregen. Aangezien ook de afwikkeling van een wellicht onvermijdelijke ont eigeningsprocedure tijd vergt, achten B. en W. het gewenst, dat inmiddels met deze procedure een begin wordt gemaakt. Miljoenen voor Leidse systeemscliolen Zoals bekend, gaat Leiden zes systeem- scholen bouwen voor het lager onder wijs: openbaar aan Berlagestraat en Joh. Wagenaarlaan, Hervormd aan Su- matrastraat en in Fortuinwijk. rooms- kath. in de Fortuinwijk en aan de Haag weg. Met de bouw van de school Suma- trastraat is begonnen. B. en W. hebben de raad meege deeld, dat de plannen voor de andere vijf scholen klaar zijn. De scholen be vatten alle 8 lokalen. De begrotingen zijn: school Berlage straat f 559.000; Joh. Wagenaarlaan f 571.000; Herv. C. Franekstraat f 565.650; R.-K. idem f 563.725; R.-K. Haagweg t 566.217. Totaal voor deze vijf: f 2.825.592 Gymlokaal Duivcnbodestraat B. en W. stellen de raad voor. het gym nastieklokaal aan de Duivenbodestraat uit te breiden met een stuk waarin was- en kleedruimten, toiletten en een toestel- lenberging worden ondergebracht. De kosten zijn ƒ59.900. U bent gezond- blijf gezond de natuurlijke krachtbron uit Zwitserland. tentoonstelling van pluimvee etc. Verhoging van bijdrage aan 1 .1H1 -C SllCCeSSeil Op Het Zuidhollands Landschap Het bestuur van de Stichting het Zuidhollands Landschap heeft B. en van Leiden gevraagd te bevorde- dat de jaarlijkse bijdrage wordt verhoogd. In dit verband delen B. en W. de raad *ee, dat „Nieuw Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout, een bezitting van de Stichting, een belangrijk recreatietcr- is. De Leidse Jeugdverblijven heb- over een gedeelte van het terrein de beschikking verkregen voor het Leid- jeugdwerk en de Stichting Het Zuid hollands Landschap is bereid gevonden jeugdgroepen via de Leidse Jeugdactie de gelegenheid te stellen te kamperen dit terreingedeelte voorlopig voor ten minste zes jaren gratis aan de Leidse Jeugdverblijven in gebruik te geven. t en het feit. dat nog enkele andere recreatieterreinen in de omgeving door de werkzaamheden der Stichting zijn opengesteld, in aanmerking nemend, me nen B. en W. dat er termen aanwezig zijn het verzoek in te willigen. De jaarlijkse bijdrage is te verhogen tot f 500. Premiebouw in de Meerburgerpolder B. en W. van Leiden stellen de raad voor, aan de bouwvereniging Eensge zindheid voor de bouw van 50 pre miewoningen in de Meerburgerpolder bouwterrein te verkopen: 1380 m2, prijs 156.000. Aan de bouwvereniging De Een dracht voor de bouw van 26 premie woningen aldaar 820 m2 voor 79.200. De bouw is opgedragen aan D. J. Lucas' bouwbedrijf te Rijswijk, dat voor De Eendracht ook 12 woningwet woningen voor bejaarden bouwt. (Advertentie) ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE. MAUTHE Verlichting einlelbaan L. Hout De Sportstichting verzocht de gemeen te de beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van een trainings verlichting op de sintelbaan in de Leid se Hout. De kosten hiervoor bedragen 2925. Daar het tegenwoordig voor het ver krijgen van een goede conditie voor atleten noodzakelijk is. ook in de win termaanden in de openlucht te trainen, zijn B. en W. van oordeel, dat het aan brengen van deze verlichting verant woord is. Voorts verzoekt de Sportstichting de aanleg van een verlichting in het club gebouwtje op het tennispark Haarlem merweg mogelijk te maken. De hieraan verbonden kosten, ƒ3500, zijn naar de mening van B. en W. ook verantwoord. Brandveiligheid in scholen De commandant van de brandweer heeft er de aandacht van B. en W. op gevestigd, dat een aantal openbare scho len niet meer voldoet aan de uit t cogpunt van brandveiligheid te stel! eisen. B. en W. achten het noodzakelijk, dat voorzieningen 'worden getroffen, zo als het maken van een nooduitgang, een noodtrap en het plaatsen van blusappo- raten. Voorts dient in een groot aantal scholen een stijgleiding met drukslan- genhaspel te worden aangebracht Hervormde kleuterschool aan de C. Franekstraat De gemeenteraad van Leiden wordt voorgesteld, een krediet van 5752 te ver lenen voor de eerste inrichting van de Hervormde kleuterschool aan de César Franekstraat (Zuid-West). Deze school is met één klas begonnen in de hulpschool met drie lokalen aan deze straat. Twee r.-k. huishoudschool aan Haagweg De Leidse raad wordt voorgesteld, aan de Zita-vereniging afd. r.k. vakschool voor meisjes, voor de bouw van eer. tweede vakschool voor meisjes en een klein internaat een terrein aan de Haag weg groot 6530 m2 te verkopen voor f 25 per m2. Bevestiging en intrede in Dokkum van ds. J. W. Schneider IH Zondag hadden de bevestiging en intrede plaats van onze oud-stadge- noot de heer J. W. Schneider, propo nent der Remonstrantse Broeder schap, als predikant van de Verenig de Doopsgezinde en Remonstrantse Gemeente te Dokkum. De bevestiging geschiedde door mej. ds. A. M. L. Frevel, emeritus-predikante dezer ge meente. De Verenigde Christelijke Gemeen te te Dokkum is een van de merk waardigste gemeenten in ons land. Zij is de enige vrucht van een oproep van de Remonstrantse Broederschap, in 1796 gedaan aan alle protestantse ge meenten in Nederland om zich te ver enigen op de grondslag van het gelooj in Jezus Christus, waarbij aan ieder zün mening over „beschouwelijke za ken" zou worden vrijgelaten. De bevestigingsdienst werd behalve door een vertegenwoordiger van de Commissie tot dc Zaken der Remonstr Broederschap en vertegenwoordigers van Remonstrantse Gemeenten in de noorde lijke provincies bijgewoond door een af gevaardigde van dc Ring Dantumawoude totstandkoming I der Doopsgezinde Gemeenten, waarvan de gron- Dokkum deel uitmaakt, benevens afge- Reeds in 1957 besloot de Leidse raad tot aankoop van percelen weiland opstallen in de Oostvlietpolder nabü de Vliet in de gemeente Zoeterwoude. De aankoop heeft in hoofdzaak plaats gehad voor de aanleg van tuinen ten behoeve van de volkstuinders, die hun tuinen tengevolge van de voortgaande stadsuit breiding moeten ontruimen. Binnen af zienbare tUd zal weer een aantal volks tuinen. gelegen in de Rodenburgerpol der. In het Morskwartler en In de Pest huispolder voor de stadsuitbreiding moe ten verdwijnen. In verband hiermee komt het B. en W. noodzakelijk fl thans over te gaan tot de aanleg een complex van 86 tuinen in de Oost vlietpolder. ter grootte van 2.69.70 ha in totaal, in aansluiting aan het reeds aanwezige tijdelUke volkstuincomplex. Er Is met het gemeentebestuur van Zoeter woude overleg gepleegd. De nieuwe tuinen zullen eveneens eer tijdelijk karakter hebben. Aanleg var een definitief volkstuincomplex eerst plaats hebben n van een recreatieplan. m m den betrokken zullen zijn. De kostenvaardigden uit Doopsgezinde Gemeen- aanleg van het tijdelijke volkstuin complex worden begroot op 12.000. Evenals het bestaande zal het nieuwe volkstuincomplex in gebruik worden ge geven aan de Leidse Bond van Volks tuinders tegen een vergoeding, berekend naar ƒ0,04 per m2 per jaar, onder voor waarde. dat geen opstallen mogen wor den gebouwd. ten in noord oost-Friesland. Daarnaast waren er afgevaardigden van de Her vormde Gemeente. de Gereformeerde Kerk. de Baptisten Gemeente en voor de eerste maal de Pastoor der Rooms Katholieke parochie te Dokkum. De bur gemeester en een wethouder gaven even eens van hun belangstelling blijk. Ds. Frevel predikte naar aanleiding van het woord van Christus: „Maar Ik ben in uw midden als dienaar" (Lucas 22 27). waarbij zij in het licht stelde, dat God heeft verkozen in Christus die nend in onze wereld tegenwoordig te zijn. Ds. Schneider ontleende zijn tekst aan Coloss. 3 9-10: „Gij hebt immers de oude mens met zijn praktijken afgelegd en de nieuwe aangedaan", waarbij hij er de nadruk op legde, dat in dc gemeente, die „de nieuwe mens". Christus, heeft aangedaan. Hij alleen de harten regeert Na de dienst werden de jonge predi kant en zijn echtgenote toegesproken door de voorzitter van de kerkeraad en afgevaardigden, die hem een zegenrijke arbeid toewensten. Ds. Schneider zal tevens optreden als voorganger van de Remonstrantse Kring Leeuwarden en de Werkgroep te Drach- Op de provinciale kampioenstentoon stelling van Zuid-Holland, georganiseerd door de vereniging V.Z.O.D. te Bergam bacht, behaalden weer vele leden van de Leidse pluimvee- en konijnensport vereniging L.P.K.V. fraaie successen. Hoenders: G J Bloemendaal, Hollandse kriel zwart haan jong, Z Z G, tevens kampioen met 20 p.. W Blijleven. Wijan- dotte wit haan oud, Z Z G en kampioen met 23 p., W Blijleven, Wijandotte wit hen jong. Z Z G en kampioen met 23 p.. Tevens had deze liefhebber 't mooiste dier van de tentoonstelling, mooiste krielhoender en mooiste dier op één na deze show. Zijn oude haan was kam pioen van de hoenders. Sierduiven: J de Meij, jeugdlid, met Duitse Baard tuimelaar, zwart doffer oud. Z Z G en kampioen 21 p.. idem. met Tippler, donker doffer oud, Z Z G kampioen met 21 p., idem, met doffer jong. Z Z G en kampioen met 22 p.. Stet- tiner hoogvlieger, zwart getekend. Konijnen: J Laman. Vlaamse reus wit voedster jong. Z Z G en kampioen met 24 p.. tevens mooiste dier der grote E Mekel, Vlaamse reus wit, voedster jong. Z Z G. S de Jong. Franse Hangoor, blauw grijs, voedster jong, Z Z G en kampioen met 23 p., D Bavelaar, Franse Hangoor, bont. Z Z G. A M v d Lee, Groot Chinchilla, voedster jong, Z Z G kampioen met 21 p. J Rol. Tan, voed ster jong, Z Z G en kampioen 23 p., te vens mooiste kleine rasssen en met rarr jong, Z Z G, kampioen met 23 p. B Th Rutgers, klein Chinchilla. Z Z G. Boonstra, Kleurdwerg. donker blauw marter. Z Z G en kampioen met 20 p. Ieder die kampioen werd, mag naar de landelijke kampioenstentoonstelling, die wordt gehouden op 23 en 24 febru- Na de laatste vergadering is het be stuur van L.P.K.V. als volgt samenge steld: P Zwanenburg, voorz: A v d Lee. seer.. Krauwelsteeg la; J Laman, pen- ningm; N Mank en G J Bloemendaal. commissarissen. Ondergedoken uit liefde Leids meisje toch naar Australië? Het 17-jarige Leidse meisje Lien Eg berts, dat veertien dagen geleden onder dook om niet met haar ouders naar Aus tralië te behoeven emigreren, heeft zich bü de kinderpolitie In haar woonplaats gemeld. De politie Is van plan haar bin nen enkele dagen per vliegtuig naai Australië te laten reizen. Zij komt daar dan nog veel eerder aan dan haar ouders en negen broers cn zusjes, die met de boot onderweg zijn. Het meisje dat op het ogenblik ir tehuis in Amsterdam is ondergebracht, is verloofd met de 19-jarige schoenma- kerszoon Ton Ruytenbeek uit Leiden. Zij willen bij elkaar blijven en vader Ruytenbeek heeft allerlei pogingen ge daan de emigratie van het gezin te ver hinderen, omdat hij van mening is, dat het zich in den vreemde geen bestaan zal kunnen verwerven. De Raad de Kinderbescherming wrs verzocht onderzoek in te stellen, maar dit zou zijn gebeurd. De advocaat van Lien Egberts en haar verloofde geloven niet, dat het zal luk ken het meisje in Nederland te houden. Als uiterste middel heeft de raadsman een rekest aan de Koningin gezonden. Leiden heeft ruim 97.400 inwoners Het aantal inwoners va-n Leiden steeg van 96.727 op 31 december 1960 tot 97.409 op 31 december jl.; de vrouwelijke, be woners blijken met 49.675 de overhand te hebben op de 47.734 mannelijke. Het aantal inwoners steeg in 1961 door ge boorte en vestiging met respectievelijk 1821 en 4229 en het daalde door het overlijden en vertrek met respectievelijk 707 en 4661 pensonen. Hoe Leiden spaarde In januari werd bij de Leidsche Spaarbank f 2.300368,61 ingelegd en f 1.932.039.56 terugbetaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 686 en het aantal afbetaalde 233. Op 6.345 re keningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f 127.992,-- bijgeschreven. Er werden 1.625 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 42.170,71. Het aantal inleg gers steeg met 453 en overschreed daar door de 50.000. Hun tegoed bedroeg aan het eind der maand f 46.169.822.85 (met inbegrip van de rente over 1961). TER AAR Witlof werd goedkoper Hebben we de gehele winter door niet behoeven te klagen over het blauw in het witlof, de laatste week waren er wel partijen met dit euvel. En bij de prijs- dalende tendens van de afgelopen week kwamen deze partijen er zeer slecht af Maar ook de goede kwaliteit was weer wat goedkoper; erge beste kon boven de 50 a 60 cent komen, maar de geringste afwijking deed de prijs beneden de halve gulden zakken. De aanvoer was behoor lijk groot en regelmatig. Maar de handel was beslist traag en vertoont nog geen tekenen van verbetering. De laatste goede spruiten werden goed betaald; de meeste partijen spruiten zijn niet mooi meer en daarvan is de prijs maar laag. Prei is ook weer wat afgezakt in prijs; de kwaliteit is echter nog heel goed. Boerenkool heeft haar tijd gehad wal kwaliteit en prijs aangaat; ze is bruin van kleur geworden. Knolselderij blijft goedkoop, ook al la dc kwaliteit goed. Het wordt tijd, dat er weer eens wat groen komt. want het witlof wordt te eentonig voor de consumptie. Eerste sla Gisteren werd op de veiling in Ter Aar de eerste sla aangevoerd en wel door de kweker A. Hoogervorst. Amstel. Nieuw- veen. De primeur werd gekocht door de groentehandelaren G. Verdonk tc Lei- muiden en A J. v. d. Jagt te Aalsmeer, die er 0 29-0.33 per stuk voor belaalden. ALPHEN AAN DEN RIJN Legaal voor vereniging „Oud-Alphen" Tijdens de maandagavond in de trouw zaal van het raadhuis te Alphen aan den Rijn onder grote belangstelling gehouden eerste bijeenkomst van dit jaar van de Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn en omstreken heeft voorzitter A. J. Dekker de verheugende mededeling gedaan, dat de vereniging, voor het eerst haar bestaan, een legaat ten deel is gevallen. Wijlen de heer D. ten Cate Brouwer heeft namelijk een legaat van f 1000 aan de vereniging ..Oud Alphen omgeving" vermaakt ten behoeve van museum. Voorts heeft de heer Ten Cate Brouwer de vereniging een oude kaart van Zuid-Holland en een crayon tekening van de schilder Arntzenius aan de vereniging nagelaten. Na deze in deze kring ongewone me dedeling sprak mejuffrouw Elka Schrij- :r over het onderwerp „Glas en kristal". Naast het fabrieksmatige glas komt glas ook in natuurlijke vorm voor, waar- het bergkristal dan weer een bij zondere vorm is. Van dit natuurlijke glas maakte men reeds in de prehistorische tijd gebruiksvoorwerpen, die vaak zeer •aren geslepen. Het oudste door de vervaardigde glazen voorwerp da teert van drie eeuwen voor Christus. Om streeks onze jaartelling ontdekten de Ro- echter de kunst van het glasbla- armee de mogelijkheden om van glas een fraai kunstwerk te scheppen veel groter werden. Men kent twee vormen van glasblazen: uit de hand en in een vorm. Vrijwel alle methoden van glasbewer king en glasversiering, die wij kennen, werden door de Romeinen ontdekt en door anderen slecht geïmiteerd. De tech niek verbeterde, maar verder hebben wij er in dit opzicht weinig bijgeleerd. Geslaagde ouderavond In de grote vergaderzaal van de Sal- vatorikerk is gisteravond een bijeen komst gehouden van ouders, die kinde ren op de J. W. Hoornenbongschool voor laiger onderwijs hebben. Als „kleine ouderavond" aangekondigd, werd toch een vrij uitvoerig en aantrekkelijk pro gramma afgewerkt. Het schoolhoofd, de heer P. J. Schuijl gaf een ovenzicht van het schoolleven, dat zeer bevredigend is geweest in het afgelopen jaar. Volgens het rappor*, van de schoolarts, dokter Hoeing, is de ge zondheidstoestand der kinderen goed. Naar aanleiding van een vraag werd medegedeeld dat het vraagstuk van de schooltest door een psycholoog, de aan dacht heeft. Hierna was de beurt aan de kinderen. Uit alle klassen deden enkele leerlingen een voordracht en er waren er. die deze kunst uitstekend verstonden. Ook werd blokfluitmuziek ten gehore gebracht on der leiding van de heer Schuijl, die van de beoefening van deze kunst een warm voorstander is. Na een geanimeerde koffiepauze ver toonde de hèer Konijnenburg een filmp je van een schoolreisje naar Bllthoven en vervolgens werd een fraaie collectie kleurendia's vertoond over het school leven Filmavond Ned. Relsvcreniging De Ned. Reisvereniging hield gisteren in hotel Toor een filmavond. Na een ope ningswoord van de Alphense consul der N.R.V., de heer C. F. J. Winkel, sprak de heer J. F. van Lunteren over Marokko. Aangezien hij hier zelf geruime tijd is geweest, kon hij zijn causerie een per soonlijk tintje geven. Films zorgden hier na voor een visuele toelichting. De aan wezigen zagen een boeiende kleurenfilm van de cineast Reinier Muller en de film „Plan de Constantine", die de sche en sociale ontwikkeling va belicht. Uitslagen cn programma ATTC In de afgelopen week behaalde ATTC 2, ondön*ks het feit dia*, het met een re serve moest uitkomen voor haar sterkste speler Boogaerdt, een ruime 81 zege op FSA 2. Verwoerd en Heemskerk i bleven ongeslagen, invaller Leijnse boek te tweemaal winst. ATTC 3 leed tegen Docos 6 een 64 nederlaag. J. Verheul was hier in goede vorm en won tweemaal, Jongeleen ze gevierde eenmaal, terwijl Mulder, die voor V. d. Hoek inviel, niet tot winst kon komen. Het dubbelspel werd door de Leidenairen gewonnen gegeven. ATTC 4 boekte een 10—0 zege op Tonido 1. De derde plaats voor dit team is thans binnen bereik. Het tweede damesteam verraste met een 5—ó gelijkspel tegen plaatsgenote Baronie 2. Dat betekende het eerste puntje voor ATTC 2. Waarschijnlijk heeft hier de plaatselijke strijd wel een woordje meegesproken. Mej. Henry won tweemaal, de dames De Vries en Van Berkel wonnen eenmaal, samen wonnen laatstgenoemden ook het dubbelspel met 21—18 in de derde game. Het eerste junioren startte slecht tegen de drager van de rode lantaarn TOV 2. Met een 64 zege kwamen De Graaf, Roggeveen en Rijvers maar net aan met de hakken over de sloot. Het dubbelspel j moesten zij voor deze zege nog met i 21—18 in de derde set in winst omzetten, j Thuis was destijds met 10—0 gewonnen. De Graaf en Roggeveen wonnen ieder tweemaal, Rijvers won slechte eenmaal. Programma 5 febr.: Steeds Vooruit 1—ATTC 2| (dames); 8 febr.: DDC 9ATTC 3; ATTC 4Scylla 6; ATTC 5—TOV 3; 10 febr.: Salamanders 6ATTC 1; ATTC 2— Scherpschutters 1; ATTC 6CTH 4 en ATTC 2—ATTC 1 (junioren). Opbrengst bijzondere collecte In de Gereformeerde kerk van Alphen aan den Rijn-Noord heeft de zondag ge houden collecte voor de Internationale Diaconale Raad f 977,30 opgebracht. Be cijferden we voor Alphen aan den Rijn gisteren een gemiddelde opbrengst van f 1.25. Noord heeft daarvoor vrijwel niet onder gedaan met f 1.20. BENTHUIZEN Bevolkingsonderzoek op tuberculose Hedenmiddag is het bevolkingsonder zoek op longtuberculose in het vereni gingsgebouw begonnen. Voor hen. die deze eerste dag wel een oproeping ont vingen en niet in de gelegenheid waren, bestaat alsnog gelegenheid op woensdag van 2 tot 3.30 uur of des avonds van 7 tot 9 uur. 1 Algerije Vorig jaar werd de eerste sla later aan gevoerd. Burgerlijke stand GEBOREN: Antonius L. M. zn van A Valentijn cn H. C. Vroonhof, Smidskadc 7, Astrid G. D. dr van J. Voortman cn J. M. Sivertsen, Langeraarseweg 177; Jo hanna N. dr van H. C. A. Broer en C. -van Leeuwen. Kerkweg 19; Hendricus C. zn van J. den Brave en A. Blonk. Aardamseweg 15; Emelia M. dr van C. van Donk en E. M. Simmerman, A. van Heusdenstraat 3. ONDERTROUWD: A. J. Versluis, 28 jr. en E. C. A. Volgering, 24 jr. GETROUWD: F. M. Hoogenboom. 23 ir. Rotterdam, en D. Meeuwis. 18 jr; C. Derks, 25 jr. Harderwijk, en M. B. Th. v d. Laan. 26 jr. OVERLEDEN: M. J. de Jong. 34 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4