Meuiue £riJtsd)c (ütmrant Amerika verbiedt alle Ned. chartervluchten Belgrado: verplicht sneeuwruimen Djakarta haalt de Stars and Stripes neer Vertrouwen in N.-Guinea in Nederlandse beleid Politie in Algerije treedt tegen geheime leger op TWIN! jemre halve Mw! KENNEDY VERBIEDT HANDEL MET CUBA Massabetoging onder leiding van Castro H u MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12396 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „StanttasUcfi is ahtbirvea tngn bert ia Ugljeaspotr Politiek voor TV. een duur grapje Zie pagina 5 TAE AMERIKAANSE regering geeft geen toestemming meer voor het landen op Amerikaanse vliegvelden van gecharterde vliegtuigen die Nederlandse militairen naar Nieuw-Guinea vervoeren. Dit heeft de ambassadeur der Ver. Staten in Den Haag, John Rice, van daag aan de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, medegedeeld (aan gezien minister Luns in Brussel verblijft). Amerika heeft het Japanse voorbeeld dus wel snel gevolgd. Het nieuw: werd bekend enkele uren nadat in Djakarta de Amerikaanse ambassade was aangevallen. Indonesische betogers uitten hiermee hun woede tegen het toestaan van dé landing van een Nederlands vliegtuig met militairen op Amerikaans grondgebied. Volgens Ass. Press heeft Amerika de toestemming voor het vorige week vertrokken chartervliegtuig reeds met tegenzin gegeven. Van de zijde van het Nederlandse ministerie van defensie verneemt Ass. Press dat men zich nog beraadt over de vertrekdatum van een tweede char tertoestel met dienstplichtigen. Van daag zou het vertrek niet plaats vinden. Honderd jonge Indonesiërs hebben vandaag met stokken en stenen een aan val gedaan op de kanselarij van de Ame rikaanse ambassade in Djakarta en er Mr. Bot keert tetug - STAATSSECRETARIS mr. Th. H. Bot is hedenmorgen uit Biak naar Nederland vertrokken na een bezoek van ruim twee weken aan Nieuw-Guinea. Voor radio-omroep Nieuw-Guinea deelde hij mede dat het trekken en uiten van conclusies voorbarig is. Hij zeide een zekere teleurstel ling te gevoelen „juist door de aard en toon van de vele open en eerlijke gesprekken, die ik vooral ln Nieuw-Guinea mocht hebben"), dat hij niet nog meer plaatsen en afgelegen spreken heeft kunnen bezoeken. Hij was zeer erkentelijk vooi de wijze, waarop allen hem waren tegemoet getreden „zonder omwe gen en soms bepaald zonder een Vieuws in één oogopslag Amerika volgt het J a- panse voorbeeld: gechar terde vliegtuigen voor het vervoer van militairen naar Nieuw-Guinea mogen geen tussenlandingen meer maken op Amerikaans grondgebied. Vanmorgen is de Ame rikaanse ambassade in Djakarta aangevallen door een groep Indonesische be togers, die aanzienlijke schade aanrichtten. Zij protesteerden hiermee tegen de faciliteiten die de V.S. aan Nederland ver lenen met betrekking tot het troepenvervoer naai Nieuw-Guinea. Ambassa deur Jones heeft krachtig geprotesteerd bij minister Subandrio. De Papoea-student Frits Kirihdo heeft zater dag in Keulen verklaard, dat aansluiting bij Indo nesië de enige oplossing voor Nieuw-Guinea is. Zelfs de stichting van een zelfstandige republiek Pa poea biedt volgens hem onvoldoende mogelijkhe den. Hij is inmiddels in Nederland teruggekeerd. President Kennedy heeft met ingang van woensdag alle handel van de V.S. met Cuba verbo den, hetgeen een woeden de reactie van Fidel Castro heeft uitgelokt. Ook Chroesjtsjef meent in de maatregel aanwijzingen te zien voor een nieuw complot tegen Cuba. Bij overvallen en be schietingen zijn dit week einde in Algerije 18 per •onen om het leven geko men. Leden van de O.A.S wisten op een postkantooi In Algiers een bedrag van 120.000 gulden buit te ma- ken, hetgeen te gemakke tljker ging daar de post ambtenaar geen enkele tegenstand bood. Zaterdag heeft de Chr sportbeweging het ver trouwen opgezegd in het dageliiks bestuur van de Ned. Chr. Sportunie. Una niem werd gekozen voor het voortbestaan van het Chr. Nationaal Sportfonds (plan-Kret), dat naar de mening van de vergade ring niet het volle ver trouwen genoot van het dagelijkse bestuur van de N.C.S.U. blad voor de mond te nemen". Hij van zijn kant heeft evenzeer getracht dui delijk en in bijzonderheden het onver anderde standpunt van de regering op nieuw toe te lichten, waarbij hij zijn woorden had gestaafd met verwijzing naar maatregelen en concrete feiten. Uit het wederwoord was hem gebleken dat men algemeen met het standpunt en het beleid kon instemmen en daaraan vertrouwen schonk. Men had men, zei mr. Bot terecht ge lijk vertrouwen teruggevraagd, omdat het niet weten en niet gekend worden samenhangend met de bestaande struc tuur en het ontbreken van een regelma tige pers. averechts en ongunstig werken. Organisaties voor bescherming van be volking kunnen in dit opzicht een be langrijke functie vervullen, zowel voor gemeenzaam overleg tussen overheid en burgerij als voor praktische gen. grote schade aangericht. Z\j haalden de Amerikaanse vlag neer, vernielden rui ten van geparkeerde auto's en wierpen stenen door de ruiten van het gebouw Een aantal leden van de ambassadestaf werd getroffen door rondvliegende glas splinters en een persoon werd licht ge wond. Het protest hield verband met de tussenlandingen van Nederlandse vliegtuigen met dienstplichtigen vooi Nederlands Nieuw-Guinea op Ameri kaanse vliegvelden. De ambassadeur, Howard Jones, die op het ogenblik van de betoging in| werkkamer was, diende een krachtig protest in bij het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken en zei, de Amerikaanse regering de Indonesische verantwoordelijk stelt voor de schade. De ambassade werd na de betoging streng bewaakt Vermoedelijk is er een aantal arrestaties verricht maar officieel zijn nog geen bijzonderheden verstrekt Men meent, dat de betogers behoren tot de communistisch-gezinde studentenorgani satie C.G.-M.I. Accent verlegd De hoogste militaire woordvoerder president Sukarno, generaal-majoor Achmed Jani, heeft medegedeeld dat de pogingen tot het vinden van een oplos sing van het conflict om Nieuw-Guinea op diplomatiek niveau worden voortge zet. Toch menen waarnemers te kunnen afleiden, dat Indonesië het accent verlegt naar militaire toebereidselen. Minister Subandrio. die zaterdag besloten zitting van het parlement heeft toegesproken, weigerde na afloop te zeg gen of Indonesië de hoop op een diplo matieke oplossing heeft laten varen, woordvoerder van het ministerie buitenlandse zaken verklaarde later dat Indonesië thans een passieve houding aanneemt ten aanzien van de bemidde lingspogingen van de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant. Men verwacht, dat morgen, als de Japanse kroonprins Indonesië heeft ver laten. een regeringsverklaring zal wor den uitgegeven. Gezien het feit, dat Subandrio heeft verklaard, dat zijn rede in het parlement „verschillende militaire aangelegenhe den" betrof, kan men mogelijk conclu deren dat Indonesië alleen nog de weg van een gewapend conflict op wiL /APNIEUW is er dit weekeinde een golf van terrorisme over Algerije gegaan. Bij overvallen en beschie tingen kwamen 18 personen, om het leven, terwijl er 23 gewonden vieden. Leden van de OAS hebben weer een overval gepleegd op een postkantoor in Algiers, waarbij ongeveer 120.000 gulden werd buitgemaakt. Door aoties van de Franse politie in Algerije is een lid van de OAS gedood, een OAS-lid gewond en vier gearresteerd. De door de OAS ontvoerde juriste is inmiddels bevrijd. Het postkantoor, dat dit weekeinde is in overvallen, staat in een buitenwijk Algiers. De postambtenaar overhandigde de met tommyguns gewapende bandieten 160.000 nieuwe francs. Hij deed geen po ging om hen tegen te houden, toen zij het gebouw verlieten. Franse autoriteiten menen, dat deze overvallen in de plaats komen van de rechtstreekse bijdragen aan de O.A.S, omdat een aantal firma's bezwaar had gemaakt tegen de „hoge belastingen" van de OA.S. De verliezen, welke door de overvallen zijn geleden, worden gedekt door de verzekering. Vermoed wordt, dat de mannen van de OA.S. medeplichtigen hebben op de banken, waar de overval len zijn gepleegd. Naar aanleiding van een tip heeft de politie een inval gedaan in een villa bii de Algerijnse kust, waarvan vermoed werd, dat het een schuilplaats van de O.A.S. was. Tijdens de omsingeling werd het vuur op de politie geopend. De poli tie beantwoordde het vuur, waardoor een dode viel en een gewonde. De anderen wisten te ontsnappen. Bij verkeerscon trole in de binnenstad van Algiers wer den vier zwaar bewapende O.A.S.-leden gearresteerd. Mevrouw Glaymann, de juriste, die vier dagen geleden door de O.A.S. was ontvogrd, is door de politie bevrijd. Dc politie gaf geen nadere details, behalve de mededeling, dat ze geen letsel had opgelopen. In Parijs zijn zaterdagavond vier man nen gearresteerd, onder wie kolonel De Sèze, de advocaat Jean Pirch en ma joor Casati. De arrestatie geschiedde in het huis van Pirch, waar de vier een vergadering hielden. De arrestaties hiel den. volgens de politie, geen verband met die van de O.A.S.-leiders Castille en Bouyer. Zoals bekend zal president De Gaulle vanavond voor radio en televisie een rede houden. Welingelichte kringen me- nen. dat de president geen sensationele onthullingen zal doen. De speciale afgevaardigde bij de V.N. Sudjarwo Tjondronegoro is naar Djakarta teruggeroepen om rapport uit te brengen. Sukarno schijnt bijzonder verbolgen ge weest te zijn over het zenden van Neder landse troepenversterkingen naar Nieuw- Guinea. In Indonesië zijn overigens vier havens (Semarang, Tandjong-Perak, Benoa en Koepang) „uit veiligheidsover wegingen" tot verboden gebied verklaard. in Tokio op wapens onderzocht Gistermorgen zijn op Biak honderd dertien militairen aangekomen. Boven dien zijn er dertig via de normale lijn dienst van de K.L.M. dus over Tokio gereisd. Op het vliegveld van Tokio werd het toestel onderzocht op wapens. Dit was de eerste maal na de oorlog dat een dergelijk onderzoek werd ingesteld Een Japanse ambtenaar verklaarde, dat de Japanners niet het recht hadden toestel dat ongewapende militairen boord had, het landen te weigeren. Met chartervliegtuigen ligt dat anders. Jour nalisten waren op het vliegveld Haneda (bij Tokio) aanwezig, maar konden de militairen niets te weten komen. Een van hen liet zijn pas zien (zij reisden in burger) om aan te tonen dat hij geen militair was. Voor vervolg zie pagina 4 Man doodt zijn vrouw met een blok hout In Rijperkerk onder de rook va„ Leeuwarden heeft gistermorgen de 44- jarige veehouder P. zijn eveneens 44-ja- rige echtgenote Minke P. -v. d. M. van het leven beroofd. Na een woordenwis seling vluchtte de vrouw het huis uit, waarna P., die haar in een toestand van razernij achtervolgde, haar zolang met een blok hout op het hoofd sloeg, dat de vrouw op het zandpad naast de boer derij dodelijk gewond in elkaar zakte. Het echtpaar kreeg 's morgens ruzie omdat de' vader en zuster- van mevrouw P. niet op bezoek kwamen. P. die twee weken geleden zijn onderbeen brak tij dens het voederen van het vee in de stal en in gips liep, werd woedend en bedreigde zijn vrouw met een blok hout, dat naast de kachel lag. De in doods angst verkerende vrouw vluchtte de ka mer uit, op de voeten gevolgd door P Bij de buitendeur greep het slachtoffer nog een spade, om zich te kunnen ver weren. P. kreeg hierdoor gelegenheid haar in te halen en pakte haar op hel pad naast het woongedeelte van de boer derij bij de arm. Met het houtblok sloeg hij op het hoofd van zijn vrouw, tot zij dood neerviel. Volkomen onbewogen werd hij 's mid dags aangetroffen door zijn 65-jarlge va der. dc heer T. P. die een 100 meter verder woont en na het eten het echt paar wilde bezoeken. Toen de vader het zandweggetje naar de boerderij opliep ontdekte hij het lijk van de vrouw. Het echtpaar stond gunstig bekend. Het had geen kinderen. Dc Neurenberger speelgoedbeurt, die volgende week zal worden ge houden. belooft grootser dan ooit te worden. Hetgeen voor de grote steden toekomstbeeld is, bete- kent voor de spoorwegmodelbou wers al werkelijkheid. Een spoor wegstation, waar de reizigers da delijk kunnen overstappen in de monorail. met Cuba verboden. Dit embargo gaat woensdag in. Het omvat „om humanitaire redenen" niet alle voedingsmiddelen en ook de uitvoer van geneesmiddelen blijft toegestaan. De Amerikaanse uitvoer naar Cuba beloopt jaarlijks 35 miljoen dollar en omvat voornamelijk tabak, fruit en groenten. Amerika is niet van plan het luchtverkeer met Cuba of de telefoonverbinding af te breken. Canada heeft besloten de leveranties van niet-militaire en niet-strategische goederen onverminderd te doen voort gaan. De Russische premier, Chroesj tsjef, heeft gisteren fel gereageerd op het besluit van president Ken nedy. Hij zond een boodschap naar Cuba (waar Fidel Castro een massa betoging leidde) waarin hij verklaar de, dat „internationale reactionairen en vooral de imperialistische kringen van de Verenigde Staten opnieuw complotten smeden tegen Cuba". Chroesjtsjef verklaarde verder dat Gastro niet alleen staat en dat de „groeiende strijdbare beweging van solidariteit met Cuba io de Latijns- Amerikaanse landen en in alle delen van de wereld het Cubaanse volk zal helpen de boze plannen van de Ameri kaanse imperialisten en hun huur lingen te onderdrukken. Het is on mogelijk het streven van de volkeren naar onafhankelijkheid en bevrijding van de slavernij, waarvan de Cubaanse revolutie een helder voorbeeld is, te onderdrukken.". Chroesjtjefs schoonzoon, Adzjoebel, hoofdredacteur van de Iswestia, die in Mexico verblijft, zei daar in een rede. dat Amerika nimmer opnieuw moet proberen Cuba binnen te vallen, „want wij hebben niet alleen voldoende raketten en andere wapens om dit land te helpen, maar ook omdat de Amerikanen bij hun eerste invasiepoging al een zware slag hebben moeten incasseren". Premier Fidel Castro ging op de massa betoging in Havanna uiteraard hevig te keer. Hij betoogde dat het .Amerikaanse Imperialisme de Cubaanse revolutie nim mer kan verpletteren". Triomfantelijk schreeuwde hij, dat de Verenigde Staten op de conferentie in Punta del Este een zware nederlaag hadden geleden. Hij zei, dat alleen Washingtons „koloniën" (der tien van de eenentwintig OA.S.-landen) meegegaan waren met de Amerikaanse campagne om Cuba uit de Interameri- kaanse instanties te verwijderen. Tien duizenden woonden de rede van Castro bij, wat geen wonder was, gezien het feit, dat de stranden van de hoofdstad en de „arbeidersgezelligheidsclubs" gesloten waren. Het enige vertier was daardoor de massabijeenkomst. Behalve van Chroesjtsjef en zijn schoonzoon heeft Castro ook steun ge kregen van de Tsjechen, zij het op weed tamer w(jze. ZU openden namelUk zater dag een luchtlijn op Havanna. Een an dere Tsjechische activiteit betreft het samen met Roemenië indienen van een ontwerpresolntie bij de politieke commis sie van de Verenigde Naties. Daarin wordt Amerika en Cnba verzocht hun geschil len met vreedzame middelen op te los- Bij Amerika wordt erop aangedrongen zich niet met de binnenlandse aangele genheden van Cuba te bemoeien en alles na te laten wat de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijkheid van Cuba kan schaden. De commissie kwam vandaag bijeen ter behandeling van een Cubaanse klacht over „Amerikaanse interventie". Voor vervolg zie pagina 4 ln de Amsterdamse stadsschouwburg hebben koningin Juliana en prins Bernhard zaterdag een voorstelling bijgewoond van Shakespeare's ,JMid zomernachtsdroom'dat daar werd gebracht door de Nederlandse Come- die. Ook prinses Beatrix woonde de voorstelling bij. In de pauze spraken de hoge gasten met dc medewerken den, die zich in kostuum naar de foyer hadden begeven. Op deze foto- H.M. de Koningin in gesprek met Han Bentz van den Berg en Ellen Vogel (Verslag op pagnia 7» Achttien doden bij vliegongeluk in Peru In de bergen van midden-Peru is gister middag een vliegtuig met achttien inzitten den, van wie vierAmerikanen, neergestort. Allen zijn omgekomen Het was een tweemotorig toestel van de Peruviaanse maatschappij Faucette. Een van de motoren was onklaar geraakt. Drie van de achttien inzittenden waren beman ningsleden. Crita) Tender aalend rrijdens het weekeinde heeft het 1 ■*- een sterk veranderlijk karakter toond. De storingen volgden elkaar in snel tempo op en veroorzaakten veelal 's nachts regen en wind. Na de front- passages klaarde de lucht op en werd de temperatuur gematigd. Deze weerstoe- stand wordt bestendigd door een zeer krachtige westcirculatie op de Atlantische - Oceaan. Tussen het Azoren-hogedrukge- bicd en een lagedrukgebide bij IJsland komen vooral in de hogere luchtlagen enorme snelheden voor die variëren tus sen 200 en 300 km per uur. Als gevolg hiervan steken de depressies die in de morgen ongeveer dezelfde temperaturen stroom worden opgenomen bijna in een als vandaag. (Opgemaakt 11.15 uur). etmaal de hele oceaan over. In de nacht van zondag op maandag koerste een cn maan van deze over de Noordzee naar DeneDinsdag: zon op 8.13, onder 17.36 uur; marken. Het front van de depressie bracht maan op 9.07, onder 19.47 uur. Eerste hier op de meeste plaatsen meer dan 10 kwartier 11 februari. mm regen. De wind wakkerde tot hard HOOGWATFR schfvfvivrvv en buitengaats tot stormachtig aan. Er MUUOM ATER SCHEt EN IN GEN breidt zich nu een rug van hoge lucht- februari: 4.04 vjn.; 16.18 mm. druk met opklaringen over ons land uitW/r^r» r,mAn. maar deze wordt morgen gevolgd door lilX 1 W LLK UN LUROrA snelheid van deze depressie is wat ge ringer dan van zijn voorgangers, zodat zijn invloed zich pas overdag doet gelden. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze de pressie na morgen ook in ons land een storm teweegbrengt. ïpenbwg De Bilt verwacht tot dinsdagavond: EeWe Matige tot krachtige, aan de Wadden- Bl" kust aanvankelijk nog harde noordwes- telijke wind, later krimpend naar zuid- j .umb west en aanwakkerend. Opklaringen. :ieisinkj later weer toenemende bewolking ge- volgd door enige regen. Koudere nacht, Kopenb SUtlOD weera- p .•esieidb Bz 5 c I! lag ^7uiHOav?ifhïadhI?M «da Joofdstraten i*f*r voor ver- alle levensmiddelenwinkels ven uur opgehouden. Zater- tionale luchtverkeer werd Zuidslavische hoofdstad keer toegankelijk te maken, open moeten zijn. dag heeft de Balkanexpres, naar Zagreb gedirigeerd, t avonds zeventig pro- Het werf ook bjj he| die van Athene op weg was waar de omstandigheden gun-' sneeuwruimen ingeschakeld. naarRe,grado Wenen, stiger waren. op bijna dezelfde plaats Intussen is uit Skoplje be- urenlang in de sneeuw vast- Het wegverkeer in het ontvangen dat de gezeten. Pas zaterdag was grootste deel van het land Belgrado, meer dan een meter hoog cent van alle straten m>g\ ligt, heeft zaterdag bevo- der een dik pak sneeuw, len dat alle gezonde man- Verschillende wijken nen tussen 18 en 50 jaar on- de stad konden daardoor richt w middellijk moeten begin- niet op tijd van brood, melk spoorlijn ten zuiden van die de trein uitgegraven,*zodat ligt stil. behalve aan ue tn *"dr" levensmiddelen stad weer vrij is. Vrijdag hij «ijn reis kon voortietten. Dalmalische kust en in de worden vooraien. De je- «vond ,s de Onentexpres, Het vliegveld van Belgra- noordwestelijke republiek sneeuwploegen en schoppen meenteraad bepaalde daar- afkomstig uit Athene en op do was voor alle luchtver- Slovenië, waar de sneeuwval gisteren, zondag, weg naar Parijs, daar ze- keer gesloten. Het interna- gering was. gewerkt om althans de om Londei gh bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1