V Fusie van ondernemingen wordt steeds sterker Kirihio terug uit Indonesië Koerier Mfcl UL LfclUMJHL COURANT 6 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 (Van onze economische medewerker) T^NGELAND is het strijdtoneel van twee reuzen geworden. Courtaulds, een enorm textielbedrijf, dreigt opgeslokt te worden door I.C.I., een reusachtig chemische con cern. De eerste aanval waarbij I.C.I. aan aandeelhouders Courtaulds drie aandelen I.C.I. aanbood tegen inle vering van vier aandelen Courtaulds, werd een mislukkig. Daarop bood I.C.I. vier aandelen aan tegen afgifte van vijf aandelen Courtaulds. Of die tweede aanval met grover geschut wèl resultaat zal op leveren. was op het ogenblik van schrijven nog niet bekend. Courtaulds zal haar aandeelhouders in elk geval adviseren niet in het lokaas te bijten Men kijkt in Engeland met gespannen aandacht toe: tezamen beheersen de reuzen een belangrijk deel van de Engelse markt, terwijl ze bovendien aan vele tienduizenden werk verschaf fen In ons land kennen wij xo'n gevecht om een begerenswaardige partij even eens. Het Is nog maar kort geleden, dat een onbekende gegadigde aanbood voor elk aandeel van de bouw- en exploitatie- maatschappij ..De Wereldhaven" 250 pet te betalen (f1250) De directie, die van niets wist was nog niet van de schrik bekomen, of een tweede gegadigde bood reeds 300 pet. (f 15001 per aandeel. De directie van „De Wereldhaven" reageer de hierop te langen leste met bekend te maken, dat haar aandelen aanmerkelijk meer dan 300 pet. waard xiJn. HET DOEL Ztehier twee pakkende voorbeelden van de manier, waarop men tegenwoor dig een andere onderneming in zijr macht probeert te krijgen. Met welk doel? Het antwoord is even verschil lend als er fusies plaatsvinden! In het algemeen gesproken kunnen wU xeggen. dat het nienwe bedrijf, het samengaan, betere resultaten wil bereiken bU de Inkoop, de prodnktle, hel transport, de verkoop, de service, research, de financiering. Het uiteinde lijk doel Is een daling van de kosten en een stijging van de opbrengt Vooral nu die Euromarkt voortdurend belangrijker wordt, gaan de kleine middelgrote bedrijven in ons land de noodzaak van een fusie inzien. Het ge volg is alleen, do' tal van bekende men van het tapijt verdwijnen of dat alleen nog maar om der wille de goodwill in naam gehandhaafd den De haas. drie het voor het zeggen heeft, zetelt ergens anders. VOORBEELDEN Een enkele keer rijn het twee i meer gelijkwaardiigc bedrijven die tot samenwerking komen. Zo lazen wij op 35 januari, dat de bankierskantoren Hope uit Amsterdam en Mees en Zoo nen uit Rotterdam een belangenge meenschap hebben gesloten. De prak tijk bewijst echter, dat meestentijds twee ongelijkwaardige partners tot een fusie komen. Ook hiervan een voorbeeld dat wij op 24 Januari lazen: Udema's vleesfabriek te Gieten gaat fusioneren me'. Hartogs Vleesfa brie ken te Oss. een dochteronderneming van Unilever. De gebruikelijke weg om tot een fu r.e te komen is rondom de tafel te gaan sitten, de mogelijkheden te onderzoe ken en de voorwaarden te wikken en te wegen. Is het over te nemen bedrijf een f» miliebedrijf dan is het de kunst om familieleden en vrienden, die de aan delen bezitten, ervan te overtuigen, dat he'. aantrekkelijk is hun aandelen aan de grotere onderneming te verkopen: tegen geld of tegen een pakket aande len van de grote broer Veel moeilijker wordt het. ais er tal van aandeelhouders lijn en de aande len op de bears verhandeld worden Na het overleg tussen de wederzijdse di recties verschijnt dan een bericht voor de aandeelhouders van de over te ne men onderneming, waarin de voorwaar den van de overneming xjjn opgenomen alsmede het oordeel van de directie over het bod. Tegenover deze fatsoenlijke, op on derhandelen gebaseerde tac'iek staat de overrompelingsVictiek van een 'meest al onbekend blijvende) gegadigde. die achter de rug van de directie om zich rechtstreeks tot de aandeelhouders var de begeerde onderneming wendt Door een gunstig bod tracht hij alle, of al thans een meerderheid van de aande kn te pokken te krijgen om het roer in handen t« kunnen nemen. VOORLICHTING Soms lukt drt, soms ook niet. Wam het bestuur, dat gevaar loopt uitgeran geerd te worden zal zijn vonnis niet mot de armen over elkaar afwachten Het zal de aandeelhouders inlichten hen door duidelijk cijfermateriaal op de hoogte brengen van de intrinsieke en rendementswaarde van de aandelen, van de reële vermogenspositie, van de toekomstmogelijkheden en van het te verwachten rendement, opdat aandeel houders hun aandelen niet voor een ap pel en een ed zullen verkopen. De beste manier om alles grondig uit de doeken te doen Is het bijeenroepen van een buitengewone algemene aandeelhou dersvergadering, waar vragen gesteld kannen worden en waar men tot een openhartig gesprek kan komen. PIKANT Is het om de één of andere reden niet mogelijk dit snel te doen. dam moet m elk geval spoedig een medede ling met de nodige informaties verschij nen. Het bestuur van „De Wereldha ven" heeft kortgeleden deze weg inge slagen. Een pikante noot is natuurlijk wel. dat de directie thans met gegevens voor de dag moet komen. d;c zij de aandeel houders altijd onthouden heeft De drei ging van de overneming is nodig om de kaarten op tafel te krijgen. Het gevaar van overrompeling Is niet van de laatste tijd. In vennootschaps- land Is men ook vroeger bedacht ge weest voor een onverhoedse aanval van buitenstaanders, vooral alt het balten- land Daarom hebben verscheidene on dernemingen tijdig maatregelen geno men. waardoor ren aanval bU voorbaat kansloos wordt. Dat hoopt men althans PRIORITEIT Een heel bekend mid<del is het schep pen van priontcitsaaadelen. De bezit ters hiervan krijgen bet uitsluitende recht een voordracht te doen voor nieu we directieleden en commissarissen Gewone aandeelhouders kunnen dus Voordelen èn gevaren nimmer invloed op het bestuur uitoefe- Een ander middel is de oprichting van een houdstermaatschappij, die de aandelen van het bedrijf m handen krijgt en daartegenover haar aandelen bij de beleggers plaatst De geldge vers krijgen hierdoor in het eigenlijke bedrijf niets te zeggen. Weer een andere mogelijkheid is het creëren van niet-royeerbane certifica ten van aandelen, uit te geven door een administratiekantoor. Het geld van de aandeelhouders stroomt via het admini stratiekantoor naar het bedrijf. Aandeel houders ontvangen echter geen aande len. maar certificaten van aandelen, drie nimmer in aandelen verwisseld kun nen worden. Vandaar de naam niet- royeerbare certificaten. Aandeelhouders kunnen met die oertificaiten noort tot de aandeelhoudersvergadering doordringen, dus geen stemrecht uitoefenen en niet aan de beraadslagingen deelnemen. GEEN INVLOED Op dexe wjjxe wordt de aandeelhou der Iedere mogelijkheid ontnomen om Invloed op de gang van zaken uit oefenen, terwijl hy als geldgever wél het volle risico loopt. Men ls dan ook vooral ln kringen, die op de bres staan voor de belangen van aandeel houders over het nlet-royeerbare certificaat niet bijster enthousiast. Ven nootschapsbesta ren kannen zich on der het mom dat zij zich tegen het gevaar van machtsoverneming door vreemden willen beschermen van dit middel bedienen om de aandeelhouders monddood te maken. Er Is ln de fi nanciële pers dan ook al menig harde noot over dit onderwerp gekraakt. Tot zover enkele voorbeelden hoe di recties ongewenste vreemdelingen bui ten hun dour proberen te houden Spits vondige juristen kunnen nog tal van sen vormen bedenken en constructies in elkaar zetten, die overvallen tot mis lukken moeten doemen. KEERZIJDE De keerzijde van deze medaille iï echter wel. dat goedwillende aandeel houders automatisch tot louter geldge vers worden gedegradeerd, die ove zaak waarin zij hun geld hebben zitten en waarvan zij in wezen mede-eige naar zijn, niets te zeggen hebben. Beveiliging tegen psychopaten wordt verbeterd De Inspecteur-generaal voor de psycho- patcnverpleging, die per 1 oktober het vorige jaar Ls benoemd, zal wel de gelijk kunnen bijdragen tot een grotere beveiliging en een Intensievere behande ling van de psychopaten, die in inrich tingen verblijven, en daardoor tevens tot vermindering van de risico's de samenleving, die voortvloeien uit de mogelijkheid tot ontsnapping. Dit verwacht minister Beerman. De bewindsman van justititie schrijft de Eerste Kamer, in de memorie antwoord van zijn begroting, dat het ook in het afgelopen jaar in enkele ge vallen is voorgekomen, dat een ter be schikking gestelde zich aan een ernstig agressief of sexueel misdrijf heeft schul dig gemaakt, nadat hij uit een inrich ting was ontsnapt of proefverlof had ge kregen. Het betrof hier zonder uitzonde ring personen, die zich tevoren niet een tiergelijk ernstig delict hadden schul dig gemaakt en ten aanzien van wie zo iets ook in de toekomst beslist niet werd verwacht. Naar het oordeel van mr. Beerman zullen mislukkelingen wel nooit geheel kunnen worden voorkomen. Wel bena drukt de bewindsman, op het standpunt te staan, dat ter beschikking gestel- den. die zich aan ernstige agresieve of sexuele misdrijven hebben schuldig gemaakt, zolang uit de samenleving dienden verwijderd te blijven, totdat met redelijke zekerheid mag worden verwacht, dat zij zich niet opnieuw op ernstige wijze zullen misgaan. Echter is het dan een eis van recht vaardigheid. zo meent de minister, dat tijdens de terbeschikkingstelling niet al leen wordt getracht, de betrokkenen het leven zo dragelijk mogelijk te maken. r dat vooral ernaar wordt gestreefd hen door een intensieve behandeling zo spoedig als verantwoord is opnieuw in te stellen op aanvaardbare wijze deel te nemen aan het maatschappelijk Dagelijkse arbeidsduur bij vijfdaagse werkweek Binnenkort zullen in de Staatscourant vee beschikingen verschijnen van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, die betrekking hebben op de duur van de dagelijkse werktijd bij invoering van een vijfdaagse werk week van vijfenveertig uur in fabrie ken of werkplaatsen en in de daarbij behorende kantoren. Indien het College van rijksbemidde laars of een daartoe gemachtigd orgaan het bedrijfsleven zijn goedkeuring heeft verleend aan de invoering van zulk een werkweek, is voor arbeiders 18 jaar en ouder een negenurige werkdag voor de eerste vijf dagen van de weck tot wederopzegging toegestaan. Voor arbeiders van 16 en 17 jaar. die géén vormend of op hun vak gericht on derwijs in de avonduren genieten, geldt deze toestemming tot 1 januari 1963. -Voor 14- en 15-jarigen en voor 16- en 17-jarigen. die wèl vormend of op hun vak gericht onderwijs in de avonduren genieten, dient echter een vergunning te worden aangevraagd bij het bevoegde districtshoofd van dc Arbeidsinspectie. Utrechtse Hypotheekbank: Uitgeloot zijn f 1.114.000 pahdbrieven Hypotheek bank voor Nederland, t.w. 3% series Q. R, Ra. W. 3%% s. Q. QQ. S. V. 414% s. Y. 5% s Z. 6% s. AB, die uiterlijk 26 fe bruari kunnen worden ingewisseld te gen 414% pandbrieven Utr. Hyp. Bank serie V van f 000 4 99%. Werkspoor zal over enkele weken te Sneck in een bestaande fabriek een ves- t .ging voor fabricage van schoepen voor stoomturbines openen me< 12 man; tegen eind 1962 wü men de gehele schoepenaf deling mee. 70 man daarheen overbren gen; Sneek stelt een aantal woningen be schikbaar voor vaklieden. Deze methoden passen dan ook niet goed m het schema van hen, die het aandeel populair proberen '.e maken. Geldbezitters, die men van het belang en het nut van een aandeel tracht te overtuigen, worden door deze methoden afgeschrikt. Bekijken wfj deze zaak echter ln wat ruimer verband, dan ls er wel wat voor te zeggen om tijdig de deur te grende len. zodat buitenlandse ondernemingen niet ongenood binnen kunnen komen en beslag kunnen leggen. Dat is niet in het nationale belang. NOODZAAK Samenwerking tussen ondernemingen mot als volledige vorm de samen smelting of fusie kan in het licht van de om zich heen grijpende Euromarkt een dringende noodzaak zijn Aan kwij nende ondernemingen, die moeilijk de concurrentiestrijd met het buitenland kuftnen voeren, hebben ons land, onze werknemers en onze aandeelhouders Maar zo'n fusie houdt wél in, dat aan deelhouders willens en wetens hun aan delen moeten afstoten. Zij krijgen wel iswaar een prijs, die veelal hoger ligt dan de beurskoers, maar zij weten niet, of zij tóch nog tekort worden gedaan. Ook de werknemers zullen niet weten met welke nieuwe baas zij in zee gaan. De verhoudingen veranderen, de chefs krijgen een andere plaats, de mensen moeten aan een nieuwe sfeer wennen. Daarom zijn openheid, eerlijkheid en mededeelzaamheid een zaak van groot belang. Hiermee zijn niet alleen de aan deelhouders gediend, maar ook de werk nemers. wier positie zo sterk van het wel en wee van hun zaak afhankelijk ls. Ook zjj hebben er recht op te we ten wat hnn bij een fusie boven het hoofd hangt. Weer naar Leiden De Papoeastudent Frits M. Kirihio. die eind december plotseling naar Indonesië bleek te zijn vertrokken is in Europa teruggekeerd. HU verbluft momenteel in Aken. Binnenkort zal hU naar Lelden terugkeren. Kirihio verklaarde, dat hij naar Nieuw- Guinea wil vertrekken om zijn land genoten duidelijk te maken, dat sluiting van Nieuw-Guinea bij Indonesië de beste oplossing is voor het Nieuw- Guinea-vraagstuk. Uit gesprekken met vooraanstaande Indonesiërs, onder wi< president Sukarno, had hij de indruk ge kregen. dat de Papoea's binnen het In donesische staatsverband een redelijke mate van zelfbeschikking kunnen krij gen. Als voorbeeld noemde hij Atjeh, dat een vrij grote mate van autonomie bezit. Het kabinet, dat gisteren ook over Kirihio heeft gesproken, schijnt er geen bezwaar tegen te hebben, dat de student binnenkort naar zijn geboorteland zal terugkeren om de Papoeabevolking van zijn bevindingen in Indonesië op de hoogte te stellen Wel wordt van hem verlangd, dat hU zün studie die immers door Nederland wordt betaald, afmaakt. Volgens Kirihio heeft ook Sukarno hem aangeraden, zijn studie af te maken. De Indonesische president heeft hem. zo zegt hij, geen bestuursfunctie aangebo den in een Nieuw-Guinea onder Indo nesisch beheer. De Papoea's dienen, aldus Kirihio, vrij te mogen beslissen over hun toekomst. Wel Is nodig, meent hU dat de leden van de Nieuw-Guinearaad een bezoek brengen aan Indonesië om zich daar te oriënteren over de mogelUkheden. die door aansluiting bU Indonesië worden geboden. Kirihio zelf herhaalde, voor stander van een dergelijke aansluiting te zijn. Hoogovens venvacht gelijke winst De Koninklijke Hoogovens verwacht over 1961 ongeveer gelijke resultaat als over 1960. hoewel het eerste halfjaar van 1961 beter was geweest, aldus verklaarde prof. dr. J. F. ten Doesschate bij een bezoek van beleggers. De conjuctuur heeft geen invloed op de investeringen. De afzonderlijke ondernemingen zijn in de Kolen- en Staalgemeenschap vrij in hun uitbreidingsplannen. De heer P. R. Bentz van den Berg. di recteur. meende dat midden 1962 de voor raden zo gedaald zullen zijn, dat vraag en verbruik ongeveer gelijk zullen wor den, zodat men een toenemende vraag verwacht. Het verbruik per hoofd en de bevolking nemen toe. De concurrentie kracht van Hoogovens is goed en men vertrouwt de produktie tc kunnen af- Prof. ten Doesschate deelde mede, dat er over het vierde kwartaal geen cijfers zullen verichijnen omdat door voorzie ningen de cijfers over vier kwartalen zouden kunnen afwijken van de jaarcij fers. Het zou weinig nut hebben voor certificaathouders om de korte en for mele aandeelhoudersvergadering bij te wonen, zeide hij. Bod op aandelen Vorstenlanden De N.V. Mij voor Executeele en Trust zaken te Amsterdam zal ln overleg met het bestuur van de Vereenigde Vorsten- landsche Cultuurmij N.V. namens op drachtgevers een bod uitbrengen op alle uitstaande aandelen en onderaandelen dezer N.V. van 5%, met uitzondering ten aanzien van het Indonesische bezit, waar voor houders bewijzen van deelgerech- tigheid zullen ontvangen. Op de winst bewijzen wordt f 1 per stuk geboden. Een bericht volgt Op 28 december was de koers van aan delen van f 50 3 bieden, aandelen van f 2,50 en f 5 zijn het laatst verhandeld op 29 januari tegen 7%, de certificaten van f 100 op 24 januari tegen 6^4%. Statuten wij zi ging Een tweede buitengewone aandeelhou dersvergadering van de Algemeene Kunstzijde Unie heeft de statutenwijzi ging aangenomen. Het bestuur zal nu geschieden door de directie alleen in plaats van tezamen met de gedelegeerde riissarissen en de directie behoeft bepaalde gevallen geen goedkeuring Een aandeelhouder voerde aan dat de regering de kosten van het proces inzake de Vereinigte Glazstoff zou moeten dra gen en hij meende dat de regering ver zuimd had garanties te vragen inzake de schadevergoeding aan Duitse aandeel houders, van wie 90% niets en 10% wei nig ontvangt. Hij wilde dat Aku aandringen bij de Nederlandse regering om de Duitse regering te bewegen zich aan het verdrag van Parijs te houden. Voorzitter prof. dr. J. R. M. van den Brink zeide, dat de Nederlandse regering geen partij was en geen garanties kon vragen. Samenwerking Philips Tabak, Due George en Velasques De N.V. Tabaksindustrie v/h Gebr. Philips te Maastricht, de sigarenfabrie ken Due George te Zeelst en Velasques Nederland N.V. te Meerveldhoven zijn ver gevorderd met besprekingen over een nauwe samenwerking, met vol be houd van zelfstandigheid. Men wil daar mede de positie op de Euromarkt ver sterken en de mogelijkheid voor pro duktie en speurwerk vergroten. Vlisco beperkt werk De arbeidsinspectie heeft het verzoek van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken om voorlopig acht we ken het werk te beperken, ingewilligd. Maandag zal een vierde deel van het lijmdrukkerijpersoneel (300 man) niet werken en een uitkering van 80 van het loon genieten. Voor vrijgezellen, niet- kostwinners, is de vergoeding lager. Beurs van New York v.k. 2 2 v.k. Atch. Topeka 25% 2Q'Iè 35% Baltimore 32 32'; Can. Pac fic23 26 21% Illln Centr45V4 N.Y.-Centr19», 20% 19% Pennsylvania 17% 18% 18% South Pacific 23% 26 29% Union Pac W, 34% Allied Chem51% 54% 53V. Am.-Can. 46% 47 491, A.C.F.-tndustr. 71% 71% 72 Am Smelting «3 63% 64". Am T.&T 129 131 128'. Am Tobacco 98% 7% «V Anaconda 51', 51% 50 Beth. Steel42% 42% 41", Boeing 53% 55 54% Chrysler 53A 55% 67 City Bank10*% Cons. Edison77 77 77 Doug'.. Air 35% 35% 53% Dup. de Nem. 232 333 231 Eastm. Kooak 107% 107 103'; Gen Electric 75,'. 71% 74% Gen Motors56%* 56% 97 Good Year T. 41%43% Am. Motor 16%15% Int Harvester 54 54 53% Int. Nic Int. T i Kei 5611 55". 55 82 82% 52% 53|! 54 Un Fruit U.S. Rubber U.S Steel Westinghou: Hoog spaaroverschot Bij de Rijkspostspaarbank werd ln januari f91,4 miljoen ingelegd en f64,3 min. terugbetaald, zodat het spaarover schot f 29,8 (vorige maand f 10,6, vorig jaar f 262) miljoen bedroeg. Het inleg gerstegoed nam toe tot f2925,8 (vorig jaar 2672.1) min. Personeel qevraaqd Gevr. een ervaren brom- fietsmonteur. Voor goed vak man goed loon. „Antilope". Seer. Varkevisserstr. 277A, Katwijk a 0 Gevr. een eenvoudige huishoudster. G.G. of N.H. bij vader. 76 j. en zoon, 51 j. Br. aan agent van dit blad. Van der Kraan. Hein Bader- straat 21. te Sassenheim, on der letter H. Gevraagd: Werkster voo 2 ochtenden per week. N.V de Condor v h Wilh. Schu- del Co.. Papengracht 2 Leiden. Werkster gevraagd di zelfst. kan werken; maand, v/oensd.-vrijdag of dinsd- öond.-zaterdag. vai voor klein gezin in klein huis. Van der Meer. Juffer- mansstraat 41, Oegstgeest. Gevraagd een ervan... kinderverzorgster. niet be neden de 20 jaar. Brieven met verlangd salaris: Kin derhotel Hans Brinkerhuis Piquéweg 3. Noordwijk. Gevraagd a. een O. be schaafde huish. kracht, liefst in staat enige leiding te ven: b. een beschaafde kin derverzorgster voor de ver zorging van kleine gehan dicapte kinderen. Mulq opl tfpwenM; in- of extern. „Buitenzorg", Hoge Rijndijk 19 Zoeterwoude. Bijverdienste. Actievi vertegenwoordigers sters gevraagd voor de verkoop van luxe en jiuishoudelijke artikelen aan particulierer op gemakkelijke betaling: voorwaarden. Brieven onder ro. 3565 bur van dit blad. Net Meisje gevraagd ir klein dierenarts gezin, voor hele of halve dagen. Zater dags en zondaes vrij. Mevr van Oostrom. Veursowe" 38 Voorschoten. Tel. 01717-2317 Alleenwonend echtpaai v raagt voor drie ochtender per week een zelfstandig» Werkster. Mevrouw Timn C-onesteinkade 2 (o.d. terwoudse singel), TeL 24027 De Commissie schappelijk Werk, uitgaande van de Geref. Kerk te Lel den vraagt voor de gezins verzorging huishoudelijk» hulp voor iedere ochtend of enkele ochtenden per week Aanb aan Mei. C. J Moet De Sitterlaan 99. Leiden. In klein moederloos ge zin wordt huishoudster ge vraagd van Chr. levensover tuiging. Liefst niet oudei dan 40 jaar. Brieven onder no 3566 bur. van dit bl°d Naaisters gevraagd. Wij vragen naaisters aank. naaisters Reisgeld wordt Aanm. dagelijks 17.30 uur 900—12.00 :n kunnen plaatsen, vergoed, ran 9.00— zaterdags van Confectie fabriek G. Biesot, Heren gracht 84. 0 Hulp- in de hulshouding gevraagd in klein gezin voor hele of halve dagen te Voor schoten. Br. no. 3573 bur. bl. Personeel aanqeb. 0 Net persoon. 67 jaar. zoekt enig werk als bijverdienste! Br. no. 3574 bur. v. d. blad. Adm. kracht in bezit var. rijbewijs BE. zoekt bijver dienste voor de avonduren Brieven no. 3570 bur. blad Franse les. Ervaren leraar geeft Franse grammatica, conversatie, handelscorres pondentie. Ant. Duyklaan 4. Leiden. Tel. 24633. Biedt zich aan Huish hulp voor 4 5 5 morgens per week. Liefst bij werken de huisvr. of dames om tij dens haar afw. alle voork werk te doen: v.g.g.v. Brie ven no. 3563 bureau blad. Te huur qevraaqd 0 Med analyste zoekt per 1 april gestoff. kamer, omge ving Acad. Ziekenhuis. Br. no. 3575 bur. van dit blad. Jongeman zoekt onge meubileerde kamer in Oegst geest Brieven no. 3571 bur van dit blad. 0 Ongemeub. kamers (liefs* vrije etage) gevraagd door jonge vrouw b.bhh. Brieven no. 3572 bur. van dit blad Woningruil Aangeboden: Benedenhui- 4 ruime kamers en bergka- mertje. grote keuken, tele foon. tuin op Z. met schuur. De la Reyweg 299. Den Haag. Gevraagd: 4-6 kamer woning; Leiden. Voorscho ten of omg. Brieven onder no. 3569 bur. von dit blad. Aangeboden: nog te aan vaarden 4 kamerflat, omge ving Churchilllaan. Gevr.: heel huis. Leiden of Leider dorp. Brieven no. 3567 bur. van dit blad. Aangeb.: Lelden-N. 4 ka merflat, hoekhuis, le etage, voor en achter balk., Bruyn- zeelkeuken, douchecel, breed trappenportaal, beneden kel der. Gevraagd: heel huis Brieven no. 3568 bureau bl. Te kooo nowraenrl 0 Gevraagd 4 HA groente teelt-vergunning. Punt 4 - 5 - 6 - 7 ook in gedeelten. War me kas huur. c.v. N. Bak ker Hzn., Roelofarendsveen, telefoon 01713 -487. Hoorngrammofoon of ouderwetse speeldoos te koop gevraagd. Tel. 070-725793. BU kunsthandel T. Oom: in- en verkoop van antieke meubelen, dekenkisten, ko peren lampen, ketels, doof potten. kristal, porselein Saksische groepen. Perzen enz. Keuze uit 400 schilder stukken. Haarlemmer straat 93. Leiden. Tel. 26638 Te koop aanqeb. Aangeboden 6000 toma tenplanten Cromco. W. Se- gaar. Leidseweg 542. Voor schoten. Tel. K 1710—21893 Degelijke woonboot. 4 af delingen, moet behangen en geschilderd worden. He' schip is goed. 2750. Zoe- 'crwoudse weg 23. tel. 21830 Peugeot 203 '55 met radie en schuifdak 1000; Ope' Kapitan 975 met revisie motor. Skoda 4 deurs 525 Simplex brommer type So lex. 6 mnd. oud ƒ250. In ruil ook motoren La ngenhorststraat 11. Voor- Philips T.V. vanaf ƒ195 Transistorradio's. bandre corders. Philips. Grundig. Oaja, Stussi. Loeuwe. Opta Telefunken. Prima spelende radio's. Philips. Erres. Tele funken, Tonfunk, alles met schriftelijke garantie. Nieu we Rijn 60. Perzisch kleed, hoekkast enz. Prima Duitse piano brandkast, bureaus 65, ma honie tafels, alles Bieder meier. antieke kisten, ronde eiken uittrektafel. elektr nskast 98 enz. Nieuwe Riir 80, bii hoek Hooigracht Tel no. 22150 Enkele occasions Perz 1 unlit en lopers. Karadja Afghan. Heriz. Burggraven- laan 215. na 16 uur. zaterd 10 uur Tel 24794 Ter overname: een in zeer goede staat verkerende I.udwlg Romer piano, in mo derne eikenhouten kast. krnissnarig. Prijs slechts ƒ1050. Leverine franko me» vijf jaar garantie. Firma R. van den Burg. Amersfoort. Arnhemsestraat. Tel. 03490- 3877. 0 Te koop z.g.a.n. motor- carrier. 148 c.c.m. Laadver mogen 500 kg. C. Kroon. Lijs- terbeslaan 25. Leimuiden. Austin A 95 Westminster i sept. 1958. slechts 55 000 km gelopen. Geheel in staat an nieuw. Genegen kleine a gen in te ruilen. Te be zichtigen: Rhijngeesterstraat- weg 163. Oegstgeest. telefoon Te koop Zwjindrechf luxe middenst.woning met garage. 5 sl.kamers Vrije vestiging Inl. Makelaars kantoor G. van der Horst Kortland 5. Alblasserdam Te Woon 01859-407 0 2de hands dames-, heren en kinderrijwielen. Alles ge moffeld en onder garantie. Dubbele Buurt 11. Riinsburg Telefoon 01718—2967. Gratis een accordeon, gitaar, mandoline, banjo, trommel, saxofoon of klari net. 3 mnd. lang mee naar huis voor deelneming aan testcursus. Gratis prospec tus. Muziekschool Zwaag. Korevaarstraat 5. tel. 24358. 01710-30686. Diversen Spaans spreken In Uw akantie. Privé-les v. tolk- •ertaler Hauwert Jr.. Ge- ersstraat 29. Oegstgeest Tel. 33777. Wit emaille fornuizen rieten bankstel. kasten kloostertafel, ameublemen ten. stalen ladenkasten 15. d.-essoirs ƒ10 en ƒ15. boe kenkasten. theemeubels, kin derbox. divanbedden, olie- haard. kachels, sloop eiken hout, bureaus, tafels. Pluym. Hogewoerd. Brood Is te duur voor Uw hond. De beste en voor deligste voeders zijn Flora- hondenbrood en Florita. 0 Florita Hondenvoer me' I 0 Gebruikte herenkleding. groenten, vlees enz. per k' Prima jekkers, winterjassen, lozak ƒ1.15. Vraagt steed regenjassen, kostuums, sport- zoutloos. gebakken Flor? |en werkjasjes, werkbroeken, hondenbrood. alle lerzaken verkrijgbaar, g Krediet tot 4000. aankoop meubelen, woning textiel. Vraagt gratis folder Discrete behandeling en zeer iage aflossingen. Postbus 1083 Rotterdam. Pedalion Organ Works. Het moderne twee klaviers pedalion heeft bij zeer veel organisten in het land een niet meer te vervangen plaats ingenomen. Door toe passing van vulstemmen en onberispelijke intonatie heb ben onze instrumenten een geheel eigen klankkarakter gekregen. Vraagt catalogus en condities aan bij: Firma R. van den Burg. Amersfoort. A rnh.straat. Gevestigd se dert 1887. Serieuze kennismaking verantwoorde correspon dentiebemiddeling. Prettig, absoluut betrouwb. systeem. Aparte afd. v. d. Christelijke groep. Inlichtingen in blan co couvert. Aleemeen Ne derlands Contactbureau. Pa tronaatstraat 19, Lichten voorde. Morris Minor 1955 1500; Opel Rekord 1957 2250; Fiat 600 1958 ƒ2150: Volks wagen 1959 weinig gelopen: Volkswagen rold. 1956 nieuw gespoten. Gar. J. v. d. Meer. Hoee Rijndijk 4A Tel. 25259. 0 Goede automobielen tegen lage prijs door inruil o.a.: Volkswagen met roldak 1954 1450; Volkswagen de Luxe 1952 f 1050: Hillman Califor- 1955 1650. Gar. J. v. d. Meer. Hoge Rijndijk 4A. tel. 25259. m Bestelwagen Ford Taunus 1960 FK. 1250, is gelijk als nieuw. Zeer weinig gelopen met org. kachel. Van le eige naar wegens bijz. omst.h. In ruil en financiering mog. Gar. v. d. Meer. Hoge Rijn dijk 4a. Tel. 25259. 0 le Klas gebruikte auto mobielen bij gar. J. v. d. Meer. Hoge Rijndijk 4A. Ci- Ideal eind 1958 in zeer goede staat. z.g.a.n. banden, i le eigenaar met garan- Inruil mogelijk. Groot elektronisch orgel! met 2 klav., een pedaal ƒ3195 Het beste uit Amerika, de ereldberoemde „Lowrey". Duits 2 klav 1695; 1980; met pedaal ƒ2250, zeer mo dern: 1 klavier vanaf 1050. Elektr. 'ƒ300: 470; ƒ645; 785 en hoger. Prachting- brum met pedaal, orkest- disp. 1545. zonder pedaal 1395; 200 piano's en orgels; ook bespeelde modellen '62. Sommer - Gorkum. Telef. 2759. Inruilen: reisvergoe- ding. Vr. broch. Uitsluitend net gedragen chemisch gereinigd, spotprijzen. Ook nieu' ding zeer voordelig. Tele foon 23759. Groenewegcn. Hogewoerd 127, Leiden. 0 Breuklijders: Wist U dat door het dragen var Scholte's Patent-Lucht- breukapparaat breukbezwa- ren verdwijnen. Vraagt gra tis boekje met afbeeldingen en prijzen. Fa. C. H. Scholte Prinses Margrietlaan 5f R'dam-Nrd. Tel. 83622. Rooyackers en naalmachl nes een begrip! Levenslange garantie en gratis service Geen woorden maar daden Leiden - Leemansstraat 31. Tel. 31324, Alphen a. d. Rijn, Iepstraat 12. tel. 3753. 0 WU verzorgen al uw drukwerk tegen billUke prij zen. o.a. visitekaartjes, ge boortekaartjes. verlovings kaartjes Prima afwerking en vlotte bediening Halps Vulpenservice. Haarlemmer straat 64 Naast Muziekhan del Gè Hnfenk 0 Strjjkinricbting Ozon voor uw fijne was. H. Rijn dijk 34a Tel. 22675. 0 Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes Opel, Simca. V W en DAF Bierman's Automobielbedr Oude Singel 66. Leiden. Tel no 24403. 0 Aciflt prijzen verlaagd. waardoor revisie overbodig Elk accu-doel Acifit. Acifit 'n begrip Vraag uw Garage if bel Acifit service 01710— 14850 Hoge Rijndijk 165. bij Leiderdorp Dag en nacht 0 Tropische vissen en plan ten, pompen, thermostaten, verwarmers. Tubifex. wa- terluis enz. Aquariumhuis Selecta. Oude Herengracht bij de Havenbrug. Tel. 31203. Nieuwe auto's zonder chauffeur. Nieuwste '61 mo dellen o.a. Taunus 17 M. Opel Rekord. Volkswagens, Anglia, ConsuL Volkswagen busjes met open dak. Garage Werkhoven. Maredijk 34a. Tel. 22300—32735. 0 Schuimrubber, schuim- plastic. kunstleder, plastic n alle maten, complete be kleding. autnhopzen. kappen pyama's. asbakjes, zonne- kleppen. bloemvaasjes spie gels kaplak, rubbermatten sloten enz Autobeklederp Kuijk Morsstraat 46, tel 30552 Hebt u last van rheuma- tlsche pijnen, bloedarmoede bleekzucht. verval dheid akte? Versterkingswijn, 0 Orgels - Plano's - zeer grote voorraad nieuwe en gebr. instrumenten. Bijz mooi elektr orgel met elek tronische effecten met pe daal f 1545. Vertegenwoor digers van de Lowrey elek tronische orgels. Grote voor raad nieuwe en gebruikte piano's Vraagt geïllustreer de prijslijst. Boot. Orgel- en Pianohandel Bodegraven 0 Vleessnijmachines, snel wegers, kasregisters, elektr gehakt- en elektr koffiemo- lens bij Leeuwenburg!) Goudses'neel 47 Telef isoos 10 RUlessen voor 47.50 in de nieuwe Dauphine. Er kende Bonds Autorijschool „Irene". Boddens Hosang- weg 52. Woubrugge. Tel. 286, Leiden. Tel. 26753. 0 RUwielen. Burgers, Jun ker. Raleigh. Locomotief, enz. Voor aansch. en onderh Betaling in overleg. J. Stam, Terweeweg 60, Oegstgeest. Telefoon 23815. Wist U dat een revlsle- batterU minstens 25 goed koper is dan een nieuwe en hierop zelfs l% jaar onvoor waardelijke garantie krijgt Vraagt uw garagehouder of bü Accu-Service Groenen, Nieuwe Rijn 106, Leiden. Tel "3140. Serieuze kennismaking. Absoluut betrouwbare be middeling. Discretie verze kerd. Aparte afd. Christelijke groep. Leeftijd 2180 jaar. Huisbezoek vol gens afspraak, inl. in blanco couvert Alg. Ned. Contact bureau, Postbus tc Lichten voorde (Gld). 0 Duitse. Zwitserse. Oos tenrijkse. Hol!, vriend! In)- nen wensen briefwisseling met Hollanders Inl gratis Wereldkoerier. Box 6057 Rotterdam. Telefoon 33300 0 Herenhoeden stomen, mo- delpersen, nieuw lint. ver groten en verkleinen Zelfs zéér oude hoge hoeden ge heel moderniseren. Van Vel- sen, hoedenkliniek. Donker- >teeg 3. Tel. 21406. Engels. Opleiding L.O., spreekvaardigheids-, handelscorrespondentie- en Cambridge examens. Ook zonder examendoel Bijwer ken scholieren. W Verboog Engels M.O., beëdigd Tolk- Vertaler. Cambridge CO P Steenschuur 18. Veiden. Tel 25335. C.V N. Bakker Hzn. Roelofarendsveen Tel 487 In sierteelt- en groenten teelt, vergunningen. Rijbewijs? Bondsrijschooi Hendriks geeft u vlugge •ihge en goedkope iessen de nieuwste Dauphint 1962 Lekstraat 55. tel 33623 0 Word detective! (Beroeps- of bijverdienste). Gratis in lichtingen over schrift, op leiding! Particuliere Recher che. Nieuwe Binnenweg 352a Rotterdam Tel 33300 krach- I Hardnekkige hoest? Prik- :enuw- I kei- en kramphoest? Nacht- rokershoest? Bronchicum Klmgers. Alleenverk G. C I Elixir helpt snel cn zeker. Kloksteeg 7 Flacon 2.—bü elke drogist Vak. oord Zomerlust Wlerden-O. Tel. 5496-598. Zo merhuisjes. tenten enz Kam peerterrein. Eig zwembad Gez. kantine. Folders op 0 Jac. de Mooy, Rijks- en medisch gedipl voetspecia list Wilt u gezonde nagels" Komt u dan eens praten Spreekuren 35 en van 7—8 uur nam Spieghelstraat 13 Morskwartier). Tel. 34859. Leiden. Divanbedden, wentelbed den. stalen ledikanten. Een pracht collectie tegen de laagste prijs bij de Kleine Winst Haarlemmerstr. 51 0 Houthandel Morspoorl biedt u latten en planken hardboard, tegelboard, bo- top en clairet voor tafels Fabion het plakplastic Colo- vinyltegels Morsstraat 58. 0 As. Bruidsparen Uw bruidstoet wordt le klas verzorgd door het gespecia liseerde trouwautobedriif Zeemanlaan 12a. Dir. De Jong. Telef 23055 Speciaal verwarmde 7-pers. auto's Keuze uit zwarte of witte bruidscoupé's. 0 De Sleutelkoning Bijma ken van alle sleutels, repa reren. veranderen en leve ren van elk slot. Haarlem merstraat 273. tel. 33958 bij de Overdekte Levering aan Rijk en Gemeente Maandagmorgen gesloten. 0 Sierteelt Het adres voor in- en verkoop huur en ver huur van alle Sierteeltver- gunndngen; ook alle inlich tingen hierover J Elsgeest. Roelofarendsveen. Telefoon 01713-291 Wasmachineverfa. ,.Edy" Leiden en omstreken Wasmachine met klok 2.-. centrifuge f 1,50 en f 1.75. Wasmachine met centrifuge f 3.Huur voor de gehele week. Kan ook eigendom worden. Bernhardkade 23 Telefoon 25245. Wasmachines 135.— Nog enkele dure machines, iets beschadigd 155.—. Centri fuges Fa Dusoswa. Turf markt 1-3. Tel 24409 0 Minder valide autorijden! In aangepaste lesauto. Kwak's Verkeersinstituut. Zoeter- woudsesingel 104, Leiden. Telefoon 22803. 0 Gelmok het beste op het gebied van lederen kleding. Gebr. Huisman, Hogewoerd 6668. Leiden. BERICHT VAN INZET Vrijdag 9 februari 1962. 7 uur n.m. in het Notarishuis. Ho gewoerd 144 te Leiden. AF SLAG van de n.v. percelen te Leiden, in bod gesteld a.v.: 1. Utrechtse Veer 23 op 4200 (onverhuurd) 2. Hansenstraat 20 op 4200 3. Oranjegracht 109/109a op ƒ4300 4. Cronjcstraat 8/8a op f3000 Notaris W. S. JONGSMA. Rapenburg 31, Leiden. REPARATIES AAN '<unsf»5ebitten 'oor de buitengemeenten s morgens met bode mee 's middags retour GANGETJE 1 - LEIDEN (hoek Brccstraat) Telef 24334 (b.g.g. 20234) Geslepen glas (§ebrS)uUaart1 LEIDEN KORTE MARE 2 Tel. 22388 b.g.g. 23406 Alphen a. d. Rijn moderne MIDDENSTANDS WONINGEN Koopsommen vanaf 24.400,k.k. Zeer ruime finanz. mog. VrUe vestiging. Inlichtingen: N.V. UMACO Maliebaan 63. Utrecht Tel. 030-11877. Na 19.00 uur: 02950—13546 l is de manier! SPEKKIE EN BLEKKIE EN HET MONSTER VAN CROLNES 7. ..Nu. ik zou die oude IJslandse ere- froet maar niet al te vaak brengen. als teef en Gijs er straks zijn." antwoord de Blekkie lachend ..Die begrijpen derge- i toe. ..O. maar je moet die groet ook maar één keer brengen, dadelijk als je op het ijs komt." zei Spekkie ernstig ..Hierna val ik vanzelfsprekend niet meer. Wat dacht jij nu, Blek? Je weet: ik staat op twee schaatsen net zo stevig als een beer op twee sokken O. help!" En de jonge heer Spoeling schoot onverwachts onderuit en kwam weer met een behoorlijke plof op het ijs terecht ..Ik dacht dat jij op twee schaatsen zo geweldig stevig stond, Spek?" grinnikt* wierp zijn vriend gepikeerd tegen „Maar ik tilde één been op en toen stond ik nog maar op één schaats." „Kom, we gaan een eindje rijden", ze' Blekkie. „In het begin zal het niet zo ge weldig goed gaan. maar als we een poos je geoefend hebben. komen we er wel weer beter in. Wacht, daar ga ik ook haast!" Maar Blekkie wist zich. door be hendig met zijn armen te manoevreren, nog juist in evenwich? te houden. Vergiste hij zich. of keek Blekkie ietwat spijtig, toen hij juist niet viel? „Ik maak dadelijk ook nog wel ee: smakker, hoor Spek," troostte hij vriend, en hij zag dat Spekkie's gezicht brachï/Blek? geestdriftig. „Wie het eerste bij het club huis is!" Blekkie, die veel harder kon rijden dan zijn vriend, liet de strijd aanvankelijk vrij gelijk opgaan en liep eer-t op het laatst een stukje ujt. ..Nu. je ziet wel. dat het nog heel be hoorlijk gaat. hè jongen?" vroeg Spekkie tevreden. „Ik moet alleen nog weer een beetje oefenen op mijn razend-snelle start. Maar dat komt ook wel weer. Je moet niet alles tegelijk van jezelf willen vergen. Kijk. daar heb je Bert.ook! En Gijs en Steef! Dat kan gezellig worden. Nu kunnen we dadeliik een echte wedstrijd organise- Heb jij nog een chronometer meege-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 8