Blad DE BRUINE SAUZEN THUIS ontbijten beroemde mensen €)pen briej Nogmaals: Binnenzakje in damesmantels ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 y VAN BLOEM EN PLANT Het boeket van uw leven Het woord bestond toen nog niet, we komen er rond voor uit, maar toen we nog „teen ager" waren plachten we soms weg te zijn van een of andere groot- dan wel schoonheid. Net zoals uw dochter misschien op dit moment dweept met Elvis Presley of uw neef compleet verrijkt is van Rita Reys, had den wij vroeger zo op g.-.zette tijden ook onze favorieten, al zouden we ons thans hun na men in de verste verte niet meer weten te herinneren. En evenals u wellicht aan uw dochter vraagt: „Wat zie je in die Elvis", zo kre gen wij destijds te horen: „Kind, 't zijn ook maar gewone mensen, die net zo eten en drinken als wij". Wat het „ge wone" betreft... dat klopt meestal wel, maar „net zo eten en drinken als wij?" Néé... nu het Franse weekblad Marie Claire" zich eens verdiept heeft in de ontbijtgewoonten van een aantal beroemde vrouwen en mannen (onder wie heel beken de filmsterren) zeggen we: hun ontbijt zou het onze niet zijn. Het uwe waarschijnlijk ook niet... Als .'t u interesseert: Marlène Dietrich bijvoorbeeld. De jeugdigst-uitziende grootmoe der ter wereld, zoals wordt be weerd, ontbijt zó. 's Morgens tussen zeven en acht als Mar lène wakker wordt, hebben ge dienstige handen géén boter hammen gesneden, maar wel diepbruine koffie gezet. Daar drinkt zij dan, in bed gezeten, vier koppen van. Koffie ron der suiker, wordt er uitdrukke lijk bij gezegd. Zou dat de sim pele sleutel zijn tot haar onuit puttelijke vitaliteit? We gaan nog een stapje verder en kijken bij Marilyn Monroe (hebt u vast wel eens van ge hoord....) om de hoek. Zij opent haar ogen iets later dan Mar lène, namelijk om kwart voor negen. Voor haar óók koffie, maar dan Amerikaanse, die veel minder sterk is. Marilyn drinkt een glas citroensap „toe". Frangoise Sagan, de Franse Ti met boter, waarbij ze alle kranten leest. Een van tweeën: of ze leest met de Franse slag of ze eet erg lang- De mannen i zijn door Marie Claire ook niet vergeten. Bij „onder zoek" bleek, dat president De Gaulle er al vroeg bij is, want hij ontbijt om half zeven met koffie, waarin een scheut melk. en twee boterhammen met jam. Een tikkeltje later wrijft Picas so zich de ogen uit. Om één uur 's middags begint hij de dag met een kop zeer sterke koffie, die hij zelf pleegt te Acteur Orson Welles laat bewonderaarsters diep geschokt werden door zijn lugubere rol in „Psycho" staat 's mor gens om elf uur in zijn keuken tje te ontbijten met zwarte kof fie zonder suiker, een glas vruch tensap en twee boterham men met bessenjam. Tenslotte nog de ontbijtgewoon ten van twee bekende schrij vers: George Simenon en An- dré Maurois. Voor de geestelij ke vader van Maigret zijn het twee potten zwarte koffie, bege leid door zo'n acht pijpen ta bak, opgedronken en aangesto ken van tien voor half zeven af. André Maurois zit om half zeven al in zijn eetkamer met een flesje melk en een goedbe legde sandwich. acht de wekker aflo- Gezien de aktivïteiten pen. Waar hij zich dan ook be vindt: het zijn altijd een stukje worst en wat oesters met cham pagne, die de ochtend openen. Een indrukwekkende sigaar hoort er ook nog bij. Tony Perkins de filmster wiens de verschillende hierboven genoem de persoonlijkheden kom je bij na vanzelf tot een conclusie. En wel dat een en ander van de behaalde successen op reke ning te schrijven is van.... véél zwarte koffiel EEN PIL MET ALLES ERIN Slik ze niet als ze «belegen» zijn schrijfster, blijkt langslaapster te zijn. want ze ontbijt pas om half elf. in bed, met een kop je „thé-citron", dat onmiddel lijk woijdt gevolgd door het ro ken van een uitgesproken Fran se sigaret: een Gaulois. Daar mee doet zij het dan. Een wat ander ontbijt wordt ge bruikt doo" Zizi Jeanmaire en Ludmilla Tchérina. ballerina's van wereldnaam. Zizi begint haar- dag met koffie en... een boterham, waarop geraspte cho colade zit. Haar al even be roemde collega drinkt slechts een glas water en begint daar na aan haar dagelijkse oefenin gen. De hyperslanke manne quin van Dior, die naar de exo tische naam „Kouka" luistert, trekt zich blijkbaar niets van de lijn aan. Zij drinkt name lijk om negen uur (in bedi thee met melk en eet daarbij een hele doos brosse koekjes op, die „kattetongen" worden genoemd. Marie Laure de Noailles een toneelspeelster als we ons niet vergissen ontbijt met .twee Een appetijtelijke hoeveelheid len en dat doet u fruit en groente, kaas en melk, ook niet. Want met mondt trechtersgewijs uit in één... klein pilletje. Al die kostelijke vi taminen uit de sinaasappelen, de komkommers, de melkfles en de en de wenselijkheid hiervan sla in één klap, beter in één hap, overigens al genoeg geschrev aarschijnlijk or niets slik- de zonloze wintermaan den met z'n allen honderden kilo's van die pilletjes vol vitaminen als het snoepjes. Over het nut r binnen. Romantiek we kunnen niet zonder Hoe is het met uw witte sau zen verlopen? Hopelijk goed, zodat we ons thans met en thousiasme op de bruine saH- zen kunnen werpen. Op nu naar de Spaanse saus. Omdat één en 'n kwart liter voor u 'n aardige hoeveelheid is, maakt u een bruine roux van zeventig gram boter en negentig gram bloem, en zorgt u voor het bij de hand hebben van twee liter bouillon. (Van water met blokjes desnoods.) Door de uitge- bruiste, net lichtbruin geworden boter of margarine roert u de bloem, waarna u het mengsel da nig verhit en onstuimig dooreen gaat roeren totdat het bruin is als de pel v.an een kastanje. Op deze roux, na volledige af koeling ervan, komt voorlopig één derde van de kokende bouil lon. De pasta die nu ontstaat laat zich gemakkelijker glad roeren dan de grote plas die zou ontstaan bij toevoeging van al het Aan de kook geheel weer aan de kook. De al dus ontstane saus moet nu min stens twee uur lang koken. Maar reeds bij de aanvang hiervan werpt u in: Blokjes van één flin ke ui, ccn kleine winterwortel en één prei; 'n blaadje laurier, 'n ftlukje thijm; 'n tiental gekneus de peperkorrels (alles van uw drogist) en één deciliter toma tenpuree. Ook 'n lapje spek- zwoerd is uw spaanse saus wel gevallig. En maar laten koken dus! Denkt u in het begin of la ter: „Oei, hij is te dik en gaat aanzetten", slap dan af met wa ter of bouillon. De saus kookt immers toch weer in. (Ter voor koming van aanbranding voorts nog: Lang kokende dikke vloei stoffen altijd in 'n dikbodemige pan!) Na twee uur, drie uur of zelfs nóg meer tijd (de bloemkor- rel verliest steeds meer z'n me ligheid, en de smaakstoffen van boeket en kruiden treden steeds welwillender naar buiten) pas seert u de saus zo fijn mogelijk: misschien wel door "n keuken- of 'n neteldoek. Moeder-saus Tenslotte gaat er nog iets van zout, maggi of Wor'cestersaus in. En uw Sauce Espagnol is ge reed, alhoewel nog niet voor het gebruik zonder meer. Want het betreft hier een extract-saus, 'n „moeder-saus", zoals de Fran sen'zeggen. U kunt er wel drie vier dagen plezier van hebben. daar gaan der op in. Want u weet het: vi tamine slikken blijft altijd het ad vies van de huisarts waard. Maar, heeft u zo'n flesje met van alles er in op de wastafel staan, dan is het goed te weten dat u de meeste vitamine-prepara ten niet al te lang kunt bewaren. Zou u b.v. een restje van vorig jaar over hebben en denken: o ja. laat ik die dmgen nu eens op maken. dan loopt u kans. dal ze in minder goede staat verkeren. Tenminste als het gaat om de vi taminen A en C. want die gaan In deze tijd vol schuimrubber, bij het bewaren snel achteruit. Nq sfa!en po*en en o'lec'mk zoeken een maand of acht vertonen ze na- we de romantiek blijkbaar in a'- meliik al een aanmerkelijke ach- ler'el soulleti-es. d?e de moer rs teruitgang. Daarom is het ook be- van onze grootmoeders al hanteer- ter uw vitaminen in een druk be den. dan wel te oronk hadden k)ante zaak te kopen, omdat ze staan. Witte fruitschalen op een anders misschien te lang in de voet. ander porcc.ein met s n wjnicei hebben gestaan, zo advi- .■ruchten als oor.... dat .^ouder- seei-t Consumentenbond. Voor het bewaren geldt ten slot,te. nog dat y. de preparaten Het lodderijnendoosje en de Roed afgesloten ,op een koele, „breidop" zijn andere attributen donkere plaats moet wegzetten, uit grootmoeders tijd, die opeens een soort rage zijn geworden, uiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiii Menige moderne vrouw heeft zo'n lodderijnendoosje in haar tas om er aspirientjes of pepermuntjes in mee te dragen. En de breidop heeft met recht een ..come back" gevierd, zo weet het blad ..Edelmetaal" te vertellen. Alleen fungeert de breidop op het ogen- Als jong meisje dromen we allemaal van de dag van ons leven, waarop we In een wolk van wit met een arm vol bloemen, naast een stralende bruidegom tussen een haag van mensen naar de kerk schrijden! En wie zou die bijzondere dag niet associëren met een stralende hemel en kwinkeleren de vogels in het prille lentegroen? Maar in werkelijkheid zijn we niet zo bevoorrecht. En vélen van ons moeten de gro te stap wagen in storm en regen of bibberend van de kou tijdens een periode van vorst en sneeuw! „Arme win- terbruid", zeggen de omstan ders, als het nerveuse bruid je ook nog de elementen moet trotseren. „Aan haar prachtige bruidsboeket zou je anders niet zeggen dat ze in het bloemloze jaargetijde trouwt", menen ze met een tikje afgunst. Met de tijd mee :kig eigenlijk dat Ja, gelukki. de winterbruit perkt meer is in haar keuze als vroeger. Ook 's winters en in het vroege voorjaar zijn de mogelijkheden tegen woordig verbijsterend. De tijd is voorbij dat we het met anjers moesten stellen. En al behoort de anjer nog altijd tot de sterkste bruids- bloemen. we willen toch wel eens wat anders als onze moeders en grootmoeders! Zowel het materiaal als de lijn van het boeket zijn met hun tijd meegegaan. Ook be hoeft de witte bruid niet meer per se een witte bruidsboeket te dragen, al blijft dit na tuurlijk altijd een kwestie van gevoel en appreciatie! Lijn hoofdzaak Op het ogenblik is de lijn van het boeket hoofdzaak. De bloemist houdt rekening met het figuur van de bruid, haar lengte en de coupe van haar toilet. En daarbij cre- eert hij haar tooi. Zij draagt geen waterval van bloemen meer, die vrij zwaar te dra gen was door de hoeveelheid en de lengte van de stelen. De bloemen wórden nu hoofd- „vv zakelijk stuk voor stuk op paragus plumosus en adian- turn geeft men tegenwoordig Een harmonisch lijnenspel voor de lange bruid in dit bruids boeket tan hyacintebloempjes, op draad gezet, tegen een ach tergrond van een groot anlhu- riumblad. het fijne groen draad gezet en door dit te buigen zal een sierlijk lijnen- de voorkeur spel ontstaan. Door dit sys- king mqt strakke afwer- - bladeren, teem zijn de mogelijkheden ZOals van croton. maranta, veel groter geworden en zo anthurium. klimop, e.d., kan een boeket van hyactn- waardoor het boeket zich dik tebloempjes trosnarcisjes. wijls mooier aftekent tegen cy- de japon. In de moderne stijl is, freesia's. azaleabloemen, clamen of kerstrozen luisterrijk zijn als een duur orchideeën-arrangement. Le lietjes-van-dalen blijven nog altijd geliefd voor het hele jonge bruidje. Moderne bloemen Tot de moderne bruidsbloe- men behoren verder lak-an- thurium, eucharis en gerbe- ra. Stephanotis. zowel !n knop danks het verschil in opvat ting, toch de romantische charme bewazrd gebleven. Pruts in elk geval nooit zelf een bruidsboeket in el kaar! Laat het privilege van de bruidegom zijn om, in overleg met en profiterend van de vakkennis van de bloemist, de schoonste tooi van uw leven op uw trouw dag in uw armen te mogen met: als har.dwerk-attribuut. maar als sieraad. Allerwegen vorden ineens die doppen als han gers aan zilveren colliers gedra- ,en en in de Zilverstad Schoon hoven komt men handen te kort om ze te maken. De vraag i groot, dat men in datzelfde Schoonhoven niet eens genoeg kettingen kan vervaardigen, waar die breidoppen aangehangen binnengekomen, kunnen worden. Nog eve N?ar aanleiding van de sugges tie: Iaat fabrikanten er toe over gaan in damesmantels een binnen zakje te naaien, zodat ook de gelegenheid heeft iden titeitspapieren bij zich te steken Zondagsblad van veertien dagen geleden, is nogal wat post lijk om de wenk: doe en uw geld in iets dergelijks PU 8H.„ BIPraktisch alle brieven en kaar- een of andere manier aan uw Kie- zilveren tabaksdoos hun pijp stop- ten waren bestemd voor de tip-ru- ding, b.v aan de binnenkant van penIjriek, zoals ook de brief van de uw jas. Niet alleen»bij ongelukken is dit praktisch, maar zeker ook als u op reis gaat. Een handtasje laat men wel eens in de trein lig gen of men verliest het ergens, tegenkomen, omdat Misschien herinnerde de schrijven- alle schrijvende le- de tip-geefsters het zich niet meer, maar in een van de vakantie-ru brieken van vorig jaar is deze suggestie al doorgegeven. Van linnen zakje of daar. dat we nu geen boeken meer bevestig dit op kunnen versturen, dat is begrijpe- iier aan uw kle- lijk. Niettemin wil ik toch even haar, die schreven, danken voor de snelle reactie... lezeres,- die deze suggestie stuur de. voor deze rubriek was bedoeld. U zult deze nagekomen post ech ter niet onder het bekende kopje „inhakertji gepubliceerd! 't Gaat déze lezeressen name- papieren nog (lang) niet door heen, maar do rest ervan komt dan weer over een paar maanden aan de beurt, vooraf eerst de gebruikelijke Inhaker- tjes. Zo wil mevrouw J. Swart uit Rotterdam even wijzen op het gebruiken van zg. so» tasch-clastiek voor kinderk e- ding. Is soepel en toch stevig- Mevr. A. M. van Sellen-Kroon uit Den Haag voorkomt het vuil wprden van kussens door een lapje schulmplastlc tussen sloop en kussen te leggen, ter wijl ten slotte mevr. J. Rodcn- burg-dc Graaf uit Vlaardlngen voor het ramen zemen de trap leer laat staan door ccn zg. supermald te gebruiken, klndertips beginnen '1 FI.F.N.IK V«OR DE IIOKTF.lt „Brengt u het plasje maar even bij me", zegt de dokter dan, maar hoe krijg je dc inhoud voor dat flesje bijeen als de kinderen nog erg klein zijn? Wel voor „mannelijke baby's vond een lezeres uit Hoek van Holland de oplossing. Toen het tobben bleek met het verzamelen in een flesje, ge bruikte ze een schoongewassen luchtballon, 't Ging prima Voor „vrouwelijke" baby s is een grote plastic zak te ge bruiken. U stopt de zieke baby met beentjes en al in de grote zak. bindt deze van boven met elastiek om het middeltje, zet door middel van een plank bed- ,e of kinderwagen wat schuin en ook aan dit probleem is een eind gekomen, aldus een lezeres uit Hedel. HIJ 't BREIEN w «aS u een witte rand in een gekleurd wollen jurkje of trui tje wilt breien, kunt u beter witte, ongebleekte katoen ne men, in plaas van witte wol, adviseert mevrouw M. C. van der Linden-Broekhuizen uit Heerjansdam. Dit wordt en blijft hagelwit, terwijl wol vaak geel wordt. STRIKJES DRAGEN Indien opgroeiende zonen in plaats van een stropdasje een strikje (butterfly) dragen, moet u als de strikjes nog nieuw zijn eens een stokje b.v. van een lolly er innaaien. Kun nen ze niet slap worden na een regenbui, dan wel na veel dra gen. is de ervaring van me vrouw A. Kluit uit 's-Graven- deel. NA AH IïEN GHOTEH BED Kinderen, die voor het eerst van het kleine ledikantje naar een groter bed verhuizen, voelen zich in dat grote bed soms onbehaaglijk en koud. Mevrouw M. van der Hoeven uit Maassluis legde daarom het kussen ongeveer in het midden en maakte het bed zó op. dat er aan de bovenkant nog een stuk van het bed te zien bleef, 't Staat misschien niet zo gezellig, maar 't is vee) warmer en prettiger slapen. KINDERWAGEN Straks, als de kinderwagen weer buiten wordt gezet, is het handig een lintje aan het stuur te bevesigen. Dan kunt u de windrichting bepalen en weet u precies hoe u de wagen moet plaatsen, aldus mevrouw B. Bakker uit Emmeloord. VERZORGDER kleine jongens over I»UUJA1:1»!»I!I- Snoezig bloesje Een snoezig en orgineel bloes je kozen wij als ons nieuwe pa troon. Vóvr het vervaardigen er van heeft men ongeveer 1,75 meter van 90 centimeter breedte nodig. De kraag doet het heel goed bij dit modelletje, dank zij de uiteenlopende slippen, die door een biesje bij elkaar wor den gehouden. De mouwen zijn tamelijk kort. Onder vermelding van num mer 354 is dit patroon aan onze bureaus verkrijgbaar tegen be taling van f 0,50 per stuk. Het is te leveren in de maten 40, 42 en 44. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden De prijs wordt dan O.GO Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop de bestelling wordt ge daan en wel naast het frankeer zegel aan de adreszijde. Bestel lingen moeten uiterlijk 10 fe bruari in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrach ten meer worden aanvaard. Telkens in 'n andere, uitgave. Bij voorbeeld: 1. Slag- of koffieroom erin, en Madeira. Daar kunnen dan aangefruite en vervolgens ontvette kippelevers, kalfs- of varkensnieren in gaar stoven. 2. Met room, champignons en cog nac. 'n Even aangefruit varkens haasje wordt er gr^fcg gaar in. 3. Met room en gehakte picca- lilly. Voor bij de gebakken bief stuk, bevrijd van z'n vette jus en heel even gesudderd hebbende in de afgemaakte saus. 4. Verrijkt met thijm, knoflook en 'n schep je suiker. Om er blokken lams- of schapevlees in gaar te stoven. En dan verzachten met wat Fantasie Al deze gerechten propageren het „Geef 'ns 'n keer rijst bij uw vlees!" Het vervolg van dit saus-verhaal wordt weer gere serveerd voor uw ruime fantasie. U bent immers al lang aan 't denken over toevoeging van ande re sterke dranken, wijnen, krui den, groentes en.... Driemaal sprak ik u over het maken van gebonden sauzen mét behulp van 'n roux en 'n vocht. De volgende keer zal ik u spre ken over bepaalde gerechten van vlees, bij de bereiding waarvan automatisch de bijbehorende ge bonden saus ontstaat. Ik denk zovast aan „het meer deftige runderlapje" en aan „de betere i vinden bricf- ilijk. Anderen niet. Ik behoor tot de laatste groep, dat spreekt. Toch kan ik, als ik de hele bocht van het ge makkelijk briefschrijven beschre ven heb, ook weer zeggen dat briefschrijven moeilijk is. Ik zal dat proberen uit te leg gen en al doende twee van mijn brief-vrlendinnen op haar vragen antwoorden. zou zien dat ik lang zo'n beste niet ben als ik voorgeef te zijn", je dat ik Of: „O zeg, wat zou ik je tegen- me i vallen, ik ben helemaal niet zo in- clka; teressant, en ook niet ontwikkeld, is dc eigenlijk niets bijzonders." En nu iets diept mijn ene vriendin dit nog hetzelfde. Want ook zonder ont moeting weet ik al lang dat de Denk je dat ik dat niet ben? Denk pen er met je vandoorgaat. Ik Als een tijdje de korte broek gaan dragen staat het veel verzorgder door de pijpjes van de onderbroekjes een elastiek je te halen, is de tip van me vrouw G. H. Buten-van der Loon uit Leerdam. A G GEREPAREERD Voor winkelhaakji interessant blijf als je moet je er alleen nog hebben wilt, wanneer we tuigen dat dit met mij ook het ge- ar jaren en jaren kennen? En val is. Geloof dat nu van me. Ge it nu direct „oneerlijk" - die loof dat ik heus niet alles zo grap- andere indruk die de brief pig opneem als ik het hier presen- T precies de fan- teer. Maar ik schrijf zegt: „Zie je. dat komt geloof tasie die je het alledaagse leven toe. Geloof ook niet dat ik altijd j_4 brief die je draaglijk maakt, die je zulke leu- zo christelijk ben als ik hier ik omdat je Houdt u van gember? AÏs u van gember houdt en qp geregelde tijden zo'n leuk potje met die exotische vrucht jes van Oosterse afkomst koopt, zult u wel eens ontdekt hebben, dat die gember na verloop van tijd zo onhebbelijk gaat versuikeren. Eén raad, ga er dan niet met een vork of een mes in „spitten". Als u het potje au-bain-marie ver warmt u weet wel, het in een warmwaterbadje zet komt het vruchtenat vanzelf weer in zijn oorspronkelijke staat terug. Kijk, iemand die ei schrijft, stelt zich open voor de ander. Zij begint met iets van zichzelf mee te delen. Of dat nu verontwaardiging is die zij neer- foetert op het papier of een ge heim dat zij als het ware weg schenkt, of heel eenvoudig haar kamer die zij beschrijft als ik de brief open en lees, zie ik iemand voor me. EN OMDAT ik iemand voor me zie, wordt het antwoorden ge makkelijk. Hoe beter ik iemand voor me zie, des te gretiger ga ik op de brief in. Zoiets heet brief wisseling. Brieven begonnen in mismoedige bui. kunnen aan het eind de zon binnenhalen, alleen al omdat jo weet dat zij gelezen zul len worden door iemand die je be grijpt. Gaan zulke brieven met de regelmaat van de klok die ons. huisvrouwen, geschonken is, heen en weer, dan kunnen we spreken van vaste contacten. Ook in deze rubriek. Die zijn er echter minder dan mijn briefschrijfsters denken jjrjef schrijft nooit helemaal waar bent. verband als je recht, en weet dat ik het briefschrijven hebt ders mag zeggen. Schrijven is de dingen duidelijk maken, en tege lijk zelf duidelijk worden. Daarom is dat beetje meer geen leugen, geen verdraaien van de waarheid, maar creativiteit. ophalen lemaal. Daarvoor ben ik 7*N DAT mag. Dat begrijp ik al- óók. Ik ken. aarts-briefschrijfster als ik ben, al de geheime verlok kingen van het schrijven. „Epis- i rubet" zeiden de Roi En dat stukje creativiteit doet ons onszelf zien staan. Bv. de ka chel is uit, precies op i ook zonder dat je latijn ment dat u er kriebelig en wanho- kent, kun je dat vertalen, denk maar aan een robijn, die is rood. Zo, zei men, doet een brief niet leeg te halen, wordt vuil rood worden, of anders gezegd: u pijn 'tot u zichzelf van een brief bloos je niet. i brief kun je alles zetten. wordt. Boos, koud iegint u met uw handen het ding jcheurtje» In pyama's, die spelende kinderen wel eens op lopen, hoeft u niet de naaima chine voor de dag te halen om er een stukje in te zetten. U neemt gewoon een stukje strijk-vliseline en zelfs na vele malen wassen zit dit handige lap-middeltje nog op de stof is de ervaring van mevrouw Van Nieuwkoop uit Lisse. SPELEND ETEN Mevrouw E. G. D. Oore- beek uit Rotterdam heeft er iets op gevonden de boter hammetjes door haar dochter tje te laten opeten, als dochter op dit punt „kuren" vertoont. Een paar kleurige prikkertjes komen in dc klein gesneden stukjes en 't gaat allemaal wondervlug. VERWARMING Voor het helpi ba- Te als je degene die hem Kijk, dat moment staat u op dan het in zal lezen, niet kent. Schrijf op zij slikt het wel. Wet moristisch over een pechdag lacht. En nu ir we elkaar van on gen het lijf lopen. Dan zeg ik. alle Romei: En dit sluit mensenkenners t' Allereerst uit de aard der zaak: huisvrouw-zijn is ook al een be zigheid- Maar dan ook in het al gemeen: er zijn er maar een paar die zó hun hart ophalen aan het brief-schrijven dat de briefwisse ling boven de 3 a 4 keer per jaar uitkomt. Dat doet er- helemaal niet toe. Iemand die twee jaar ..wegblijft" kan ineens weer op duiken. De een schrijft alleen bij „problemen", een ander echter heeft al schrijflust als zij een boe ket bloemen op tafel heeft staan onderwei aan bij wat M schreef in haar laatste brief o nee. voorlaatste al!): „Ik zou zo bang zijn dat. als we elkaar per soonlijk kenden, voor jou de pret er af zou zijn. Ik heb dat al eens eerder gehad met een correspon dentie-vriendin. Zij woonde in het drietige kant? buitenland, en zo lang we elkaar nooit hadden gezien. ging alles leuk. Toen kwam zij met verlof naar Nederland, zocht ons met haar man op en liet daarna ;ï*r'"S "OOU m,er vin zich.horen. Ik ge- Is dat nu zo erg dat weghaalt uit ons onze ruimteloze omgeving, nauwe horizon? Dat het soms hartgrondig goed kan doen fstand van uzelf Wie dit hu- den kwijt wil, aan een bekende of zij onbekende, die gaat iets gebrui- duimen dat ken dat alleen haar bezit is: haar leven niet te- creativiteit. Niet twee verhalen over het kachel-geval zijn dezelf de. Wie is nu „waar"? Ieder is waar. voor zover zij zichzelf her- die brief kenbaar maakt in haar verhaal, kleine ik. Er is alleen uw waarheid. (Zo kan een boek een noodzaak worden om achter de „waarheid te komen, gedicht een sleutel op het ge- 1 spijt: zonder verwarming 's winters beslist te koud. Wilt u toch steeds alles naar de warme huiskamer brengen, dan maakt mevrouw Van der Helden uit Den Haag u attent op het i brengen van een badkamer- verwarming boven de i de. Zo'n verwarming hoog boven de commode be vestigd is veilig, en zorgt, als de kamer niet té groot is, beslist voor genoeg warmte. 't IS JAMMER, MAAR... grandioos te overdrijven, zowel heim. Mensen 1 vrolijke kant? de 1 noemen wij schrijvers dat zo is, dich- dic groep zijn mijn brief-vriendin- nen trouwe leden. Daar klinkt wel eens de verzuchting: „Christine, wat ben ik blij dat wij elkaar niet En dan kenpen, persoonlijk dan, want je hebben: loof dat ik in een brief mezelf be ter kan uiten dan in een persoon lijk contact. Ik ben niet erg glag- vaardig, en ook niet goed in de conversatie" Ja. je had er nog aan toe kun nen voegen: „Als je mij ziet. ben ik een gewoon mens. Maar als je léést, ben ik een ietsje apart" Dat die vriendin niet m ageerde na haar verlof, 1 tuurlijk zijn omdat *e een beeld had opgetrokken de door je brieven waaraan je open brief. En in de verste verte niet beantwoord- boeien" re- Als wij onszelf duidelijk worden ia- door brief-schrijven, dan wordt 'ou ook het moeilijke weer gemakke lijk. Dan wordt elke brief een mij dat niet de,kU£cgl'i rhel£.... c. s. A. de R. uit dezelfde plaats; M. E. H. ie Zwljndrechl; A. C. K -S. uit Dordl; r rx. J.- de. Met evenveel recht echter mag ik veronderstellen dat zij zichzelf onbelangrijk achtte in jouw omdat door de ontmoeting hèar interessantigheid er af Maar wat dan nog! Hoogstens gint er een tweede phase spreek hier nog altijd van echte ter mag zichzelf l ase (ik t Den Haag; la ar dingen: r De Kaag; mevr. E B. uit Llase: n D. uit c-i Mil-i m—~ - dam: m. irdlngen; de 1. E. 1 Den Haag; me uit dezelfde plaats: B uit Wassenaar van d« P. uit Rotti J. K.- i ik direct geantwoord briefschrijfsters). De bocht mag dat soms niet? z.g- gemakkelijke brief is voltooid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15