Mie u me griltsrfje ÜTtmrattl Indonesië tot Oe Thant: HOUD MAAR OP! Commentaar Nederland laat Indonesische gevangenen vrij Scheepsramp bij Texel met twaalf doden Lord Snowdon 10 minuten te vroeg Gebrek aan oprechtheid Nieuwe bedreiging Den Haag vol goede wil Klimaat verbeteren Jap an „bemoeit zich nergens mee" Duitse kustvaarder vergaan VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. Tweeënveertigste jaargang no. 12394 CHRIST ELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD v$tant«a«etd| h ahrHreto mgn twrt io U^easpftt" Nieuws in één oogopslag Benich'len uitt Djakarta «kiidien erop, dat Indonesië die pogingen van de secre- tarils-generaail deir V.N., Oe Thanit, om tot een vreedza me regeliing inzake Nieuw- Guónea <te komen, niet lan ger op prijs stelt. Men be schuldigt de Nederlandse regering van gebrek aan oprechtheid, omdat zij mi- liitaiiire versterkingen naar Nieuw-Goïinea zou zenden (hetgeen in Den Haag ge heel is ontkend). Nederland is bereid de 52 gevangengenomen In donesiërs, diile dn Nieuw- Guiimea zijm, door bemid deling van de V.N. vrij te latten en terug te zenden naar Indonesië. Het inter nationale Radie Kruis zal zich met uitvoering van dit besluit beüasten. Nu die Japanse regering heeft geweigerd toestem ming te verlenen voor de landing van twee charter- toestellen van die KLM met Nederlandse militai ren voor Nieuw-Guinea op het vliegveld van Tokio, wordlt een andere route ge- zoohit Zeer waarschijnlijk zal deze via Anchorage, Alaska, leiden. Honderden leden van de z.g. oproerpolitie met 32 pantserwagens worden naar Parijs gedirigeerd met het oog qp mogelijke aan slagen van de O.AS. Het dis niet uitgesloten, dat de Franse regering een vei ligheidssysteem zal invoe ren zoals diait An Algerije reeds in gébrudk is. Een regeringscrisis in Argentinië is niet uitge sloten, indien president Frondizi mocht weigeren die eis tot ontslag van de minister van buitenlandse zaken, Carcano, in te willi gen. De eis tè1 afkomstig van de militaire leden van het kabinet die veront waardigd zijn over het feut, dat Argentinië zich in Pun- ta del Es te heeft onthou den van stemming over de Amerikaanse resolutie bot uitstoting van Cuba uit de Amerikaanse staten-orga- misa'tie. In Moskou zijn politieke waarnemers van, oordeel dart de Sowjetunie bezig is met het zoeken van toena dering bot Joegoslavië. O.m. heeft Rusland grote hoe veelheden hout cement en medicamenten naar het land gestuurd ais bijdrage in het lenigen van de nood na enkele ernstige aard bevingen. Aangenomen moet wor den dat het Duitse schip Berta Kienass ter hoogte van de noordkant van Texel is vergaan. De twaalf opvarenden zouden om het leven zijn geko men. De oorzaak is niet bekend: men vermoedt, dat het schip of op een mijn is gelopen of dat er een ontploffing aan boord is geweest T~\E Indonesische regering heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, verzocht af te zien van elke poging tot bemiddeling in het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea. Dit verneemt het Franse persbureau AFP uit gezaghebbende bron te Djakarta. Dit besluit wordt gemotiveerd door een bericht dat Nederland het 17e bataljon naar Nieuw- Guinea zou zenden, doch van bevoegde Nederlandse zijde wordt te ken nen gegeven, dat er geen sprake is van het zenden van een bataljon naar Nieuw-Guinea. Volgens Ass. Press overweegt de Indonesische regering alle contacten met Nederland via derden (de V.N.) af te breken indien Nederland voort gaat versterkingen te zenden naar Nieuw-Guinea. Dit werd medegedeeld door zegslieden uit hoge regeringskringen te Djakarta. Dit zou ten nauwste verband houden met dé beslissing van de Japanse regering om geen vergunning te geven aan twee KX.M.-chartervliegtui- gen met Nederlandse troepen voor Nieuw-Guinea om in Tokio te landen. Het zenden van versterkingen zou volgens Indonesië wijzen" op gebrek aan oprechtheid". Tevens heeft Djakarta volgens Ass. Press aan de nieuwe commandant voor de „bevrijding" van Nieuw-Guinea, generaal-majoor Suharto, opdracht ge geven groter werkzaamheid aan de dag te leggen. Dit was geschied op een ver gadering van de operational staf voor westelijk Nieuw-Guinea. Suharto had op deze bijeenkomst een overzicht gegeven van de vorderingen met de coördinatie van de strijdkrachten in zijn gebied. President Sukarno zal pas maandag terugkeren van de rondreis die hij met de Japanse kroonprins Akihito door de Archipel maakt. De Nederlandse regering heejt zich bereid verklaard de Indonesische krijgsgevangenen op Nieuw-Guinea vrij te laten. Deze bereidverklaring geschiedde in een antwoord van de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, op een daartoe strekkend verzoek van Oe Thant. Oe Thant begon met prof. De Quay dank te zeggen voor zijn telegram van 18 januari en zijn verklaring, dat de Nederlandse regering besloten had vast te houden aan haar houding van uiterste zelfbeheersing. Hij ver zocht bij wijze van menslievend gebaar de gevangenen vrij te laten er naar huis te zenden teneinde de spanning te verminderen. Bij een gunstig antwoord zou hij met de Nederlandse vaste vertegenwoordiger de feite lijke overdracht der gevangenen bespreken. Oe Thants gedachten gingen uit naar het zenden van een V.N.-vertegenwoordiger naar Nederlands Nieuw-Guinea om contact te zoeken met de gevangenen, een voor beide zijden bevredigende regeling voor de terugzending te beespreken en de gevangenen te begeleiden. 55 Prof. De Quay antwoordde dat de Nederlandse regering in de geest van Oe Thants boodschap bereid is de gevangenen door tussenkomst van de V.N. vrij te laten in de hoop dat dit vrijwillige gebaar mag bijdragen tot vermindering van de spanning en tot het klimaat voor de onderhandelingen. De autoriteiten in Nederlands Nieuw-Guinea zullen opdracht krijgen, de V.N.-vertegenwoor- diger alle bijstand te verlenen. De president van het Internationale Rode Kruis, Leopold Baissier, heeft Oe Thanit gisteren geseind, dart hij een functionaris van het Rode Kruis zou aanwijzen voor de terugzending van de krijgsgevangenen namens Oe Thant. Volgens een bericht van Ass. Press uit New York is van Nederlandse zijde ver klaard dat. naar de gevangengenomen Indonesische onderofficieren hebben me degedeeld, zij bevel hadden ontvangen de Nederlandse bestuurspost te Kaimana Vlag verbrand Te Rangoon zijn tachtig studenten het rterein van de Nederlandse ambassade binnengedrongen, waar zij de Neder landse vlag hebben neergehaald en ver brand als „protest tegen het Nederlandse TAE woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse •*-' zaken heeft bevestigd dat zijn regering de toestemming voor <je landing van de KLM-toestellen met Nederlandse militairen voor Nieuw-Guinea heeft geweigerd. Zij wenst niet gemengd te worden in het geschil. De luchthavenautoriteiten delen mede dat alle gewone K.L.M.-toe- stellen normaal zullen aankomen en vertrekken. Geen van deze vluchten is afgezegd. Voorts zeiden zij dat geen enkel militair Koningin en Prins naar Oostenrijk Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die daartoe de wens te kennen hebben gegeven, zich, op uitnodiging van de president van Oostenrijk, van 21 tot 24 mei naar Oostenrijk zullen begeven, teneinde het staatsbezoek van pre sident Schar f te beantwoorden. Dit berust op een internationale over eenkomst De Nederlandse ambassadeur was niet te bereiken, aangezien hij te Seoel is. Hoewel geen van de bevoegde licha men m Den Haag daarover een woord wilden loslaten, kan het haast niet ders dan dat de nieuwe route, die de KLM. zoekt, over de Noordpool zal gaan, doch daarna over Canada Verenigde Staten, bijvoorbeeld over An chorage en Honoloeloe en Wake. MEDAILLE VOOR PRINS De Britse vereniging voor paarden sport heeft bekend gemaakt, dat zij prins Bemhard de e re-medaille heeft toegekend. Prins Bomhard was de laatste zi jaar president van de Internationale r paardensport. standpunt inzake westelijk Nieuw-Gui nea". Zij marcheerden op naar de ambas sade. Twee hunner gingen naar binnen en overhandigden een protest waari steun toezegden aan het Indonesische standpunt. Bij hun terugkeer haalde student de vlag neer en gaf deze de anderen, die een vuurtje maakten on der het geroep „Vertrek uit West-Irian". Daama begaven zij zich naar de Indone sische ambassade, waar zij leuzen riepen over steun aan Indonesië. De Indonesi sche ambasadeur, Suska, kwam buiten om te bedanken. De kleine volkspartij In Malaya heeft te Johore Ba roe een oproep uitgegeven om Indonesië te steunen door boycot van Nederlandse goederen. Vrede en recht De fregatten Evertsen en Kortenaer, diie hebben deelgenomen aan het ge vecht bij de Etna-baai. zijn gistermiddag te Hollandia binnengelopen. Er was zeer veel belangstelling van de ingezetenen. De schepen blijven daar vier dagen zullen door de bevolking bezichtigd w den. Hedenmorgen heeöt de commandant van de strijd krachten, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser. de bemanning toege sproken en zijn voldoening te kennen gegeven voor hetgeen zij in het laatste gevecht hebben verricht, waardoor zij een inval hebben voorkomen. Hij was dankbaar dat het personeel, de schepen en d evliegtuigen gespaard waren ge bleven. Wij dienen, zeïde hij, in eer land, waaromheen politieke onrust heerst. Het is onze taak te waken, dat alles, wat hier gebeurt, onder Gods hoede in vrede en gerechtigheid kan geschic- Het bericht dat de Nederlandse rege ring bereid is de Indonesische krijgs gevangenen vrü te laten, is volgens Ass. Press bij de autoriteiten te Hollandia als een volkomen verrassing ingesla gen. Het was dus niet mogelijk van hen enige bijzonderheden te krijgen over de wijze waarop dit zou worden geregeld. De drie Indonesische gewonden in het centraal ziekenhuis waren verrast en op gelucht. Het is nodig gebleken de bewaking in de andere gevangenen te Hollandia te verscherpen omdat er de laatste tijd steeds meer met pijl en boog bewapende Papoea's waren waargenomen, die ken nelijk onvriendelijke bedoelingen koes terden. Deel van Z.-Holland besmet door mond en klauwzeer Omdat mond- en klauwzeer op een be drijf in Rietveld is uitgebroken, heeft de veeartsennijkundige dienst een deel van het oosten van Zuid-Holland tot be smet gebied moeten verklaren. I-n ddt deel is dus de beperkte onitheffin gsproce- dure van heit vervoersverbod van var kens van kracht geworden. Het besmette gebied in Zuid-Holland omvat het deel ten noorden, resp. ten oosten van de lijn beginnende op de Utrechtse grens laags de Hollandsche IJssel tort Gouda en vandaar langs Gouwe en Aar tot de grens met Noord- Holland. De Koningin en de Prins waren bij het verlaten van het paleis in Amsterdam niet zo officieel als bij het verlaten van paleizen ge bruikelijk is. Althans de Prins niet. Hij vergiste zich namelijk in het aantal treden van de trap en kon zich alleen nog door een „onofficiële" sprong in evenwicht houden. Op een sein van het Finse schip Finlandia, dat in de Noordzee ter hoogte van de noordkant van Texel twee lichamen in rode reddingsves ten waren waargenomen en het vinden van een lege reddingboot met de naam Berta Kienass erop, is een grootscheepse reddingsactie ontketend, die tot de verschrikke lijke conclusie geleid heeft, dat een Duits schip, de Berta Kienass, met man en muis moet zijn vergaan. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Om half zes gisteravond berichtte de reddingboot Prins Hendrik, dat het onderweg was naar Den Helder met tien lijken aan boord. De Berta Kie nass had twaalf opvarenden aan boord. De eerste melding over de ramp kwam binnen van het Finse schip Finlandia. Wel hadden al verscheidene radiostati ons woensdagavond automatische nood seinen opgevangen, die een halve minuut aanhielden. Het sein werd echter zo plotseling afgebroken, dat het niet mo gelijk was nauwkeurig de plaats van het De graaf van Snowdon is giste ren zijn werkzaamheden begon nen in dienst van het Engelse blad Sunday Times in Londen. Toen hij haastig naar binnen zag hij zich „belaagd" door vele van zijn vroegere vakgenoten. schip dat zich in moeilijkheden bevond, 1 te bepalen. De 496 ton tot kustvaarder omgebouw de trawler Berta Kienass van de rederij Reinbold Kienass uit Büdelsdorf verliet woensdag, geladen met graan, de haven van IJmuiden. Sindsdien is van het schip niets meer vernomen. De twee lijken, die de Finlandia ^org, vertoonden zware kwetsuren, die doen vermoeden dat zich een hevige explosie moet hebben voorgedaan, of dat het schip op een mijn gelopen is. De melding van de Finlandia ontketen de een reddingsactie, die naarmate de tijd verstreek steeds grotere vormen aan nam. Tegen half drie in de middag wa ren twee mijnenvegers, de reddingboten Carlot en Prins Hendrik en verscheidene andere schepen op de plek aanwezig, waarvan men vermoedt dat het vre selijke drama zich heeft afgespeeld. Aan de speurtocht namen ook twee vliegtui gen deel. Van verschillende schepen kwamen meldingen binnen van het aan boord nemen van lijken: twee vrouwen, een ba by en zeven mannen. De kustvaarder Vredenburg berichtte nog, dat het schip onderweg is met een dode en een dren keling, die er zeer slecht aan toe is. Dit bericht werd echter tegengespro ken door het bevrachtingskantoor van het vaartuig en het havenkantoor van Den Helder, waar de omgekomenen aan land zijn gebracht. Volgens de inlichtin gen van het bevrachtingskantoor waren twaalf personen aan boord, namelijk •en bemanningsleden en vijf passa giers, onder wie twee vrouwen de echtgenote van de kapitein en de echt genote van de stuurman en twee kin- De Prins Hendrik heeft inmiddels de tien lijken die het aan boord had, aan land gebracht. Er worden nu nog een man en een kind vermist. De horloges die de slachtoffers om hadden, waren even na tien uur blijven stilstaan. Toestand Molotof Zoals wij gisteren in een deel van onze edities reeds meldden, is de Rus sische oud-minister van buitenlandse zaken Molotof door een hartaanval getroffen. Molotof zou reeds elf dagen in het Kremlin-ziekenhuis in Moskou worden verpleegd. De toestand van de oud-minister zou echter „niet ern stig" zijn. Hij zou het ziekenhuis spoedig weer kunnen verlaten. NOG ÉÉN DAG OPRUIMING DE LAATSTE COUPONS KARPETTEN - VAST TAPIJT tegen spotprijzen BULTHUIS Botermarkt 23 Rijproef voor gevorderden Zie pagina 7 T\E AMSTERDAMSE hoogleraar prof. dn G. C. van Niftrlk, die zich reeds eer der uitsprak voor een nauwer samengaan tussen de Christelijk-Hlstorische Unie en de Anti-Revolutionaire Partij, heeft in de gisteren gehouden jaarvergadering van de Vereniging van christelijk-historische gemeentebestuurders de gedachte geop perd van een gemeenschappelijke bezin ning door de christelijke politieke par tijen op een verantwoorde vrije-tijdsbe- steding. Een suggestie, die we van harte toejui chen en die naar we hopen en vertrou wen binnen niet al te lange tijd verwe zenlijkt zal worden. Door de Invoering van de vijfdaagse werkweek en mede door de steeds verder gaande automati sering, zoals prof. Van Niftrlk terecht opmerkte, wordt de vrije tijd steeds gro ter. Ons levenspatroon gaat zich wijzigen. Het beeld in de grote stadscentra is daar op zaterdagmorgen het bewijs van. Maar die ruimere vrije tijd roept ook proble men op. Vooral voor de jeugd, wanneer in de naaste toekomst de schooldeuren op zaterdagmorgen gesloten blijven. Het vraagstuk van de vrije-tijdsbesteding zal om een oplossing vragen. Hier ligt een taak voor de christelijke partijen, zo heeft mr. dr. K. de Vries gisteren gezegd. Hier zullen de christelijke politieke par tijen samen moeten denken om tot een bijbels verantwoord en daardoor positief antwoord te komen, zo heeft prof. Van Niftrik betoogd. We hopen, dat het niet bij een suggestie in de hoofdstad zal blijven. Er zal een Initiatief genomen moeten worden, hetzij door de Chr.-IHstorische Unie. hetzij door de Anti-Revolutionaire Partij. Men zal samen aan de tafel moeten gaan zitten en met pedagogen, psychologen, sociolo gen cn andere deskundigen tot een ant woord moeten komen op de vraag, wat een verantwoorde vrije-tijdsbesteding kan zijn. Maar daarnaast zijn er nog andere, niet minder belangrijke vraagstukken, waar over ook een gezamenlijke bezinning mo gelijk en wenselijk is. In tal van ge meentebesturen werken vertegenwoordi gers van protestants-christelijke partijen samen. AI dan niet op een protestants- christelijke lijst gekozen, bespreekt en be studeert men de eigen plaatselijke vraag stukken. In groter, landelijk, verband moet dit ook mogelijk zijn. Vandaar, dat we ons ver heugen over de suggestie van prof. Van Niftrik. een suggestie die bij een goede wil tot samen spreken en samen denken ons volk en vooral de jeugd alleen maar ten goede zal kunnen komen. Voor de gisteren te Utrecht gehouden Jaarvergadering van de Vereniging van Chr. - Historische Gemeentebestuurders was ook de Vereniging van anti-revolu tionaire burgemeesters, wethouder* en ge meentesecretarissen Groen van Prinsterer uitgenodigd. Een uitnodiging, die door de mannen van „Groen", zoals de voorzitter, burgemeester Haspels uit Bussum zei, dankbaar was aanvaard. Dank zij het initiatief van het bestuur van de Vereniging van C.H. gemeente bestuurders heeft voor de eerste keer op landelijk niveau een nauwer contact tus sen de protestants-christelijke bestuurders der lagere publiekrechtelijke organen plaats gehad. Dat is een verheugend ver schijnsel, nu we plaatselijk een groeiende samenwerking tussen protestants-christe lijke gemeenteraadsleden zien. Dat de voorzitter van de Vereniging van C.H. gemeentebestuurders, burgemeester Hoekstra uit Nijkerk, de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van „Groen" op prijs stelde, onderstreepte hij nog eens door zijn Bussumse collega een expert op het gebied van de gemeentefinanclën uit te nodigen een toelichting te geven op de financiële gevolgen van door ge meentebesturen genomen noodzakelijke maatregelen, o.a. in verband met een ver antwoorde vrije-tijdsbesteding. De eerste kennismaking in de Domstad was een goede. De C.H. gemeentebestuur ders zullen, naar verwacht mag worden, wel een tegenbezoek brengen, wanneer „Groen" in juni op de Witte Hei bijeen komt. Het gisteren gelegde contact kan nog uit gebreid worden, wanneer ook nog het verband van verenigingen van A.R. ge- meenteraads- en statenleden erbij betrok ken wordt. Een contact op landelijk niveau, dat de plaatselijke samenwerking alleen maar ten goede zal komen. E'EN RUG van hoge drukdie zich uitstrekt van de Golf van Biscaye tot de Noordelijke IJszee, verplaatst zich in de richting van Scandinavië. Aanvankelijk handhaaft zich daar door nog een zwakke aanvoer van lucht van de Noordzee, later draait de wind naar zuidelijke richtingen. Otis land blijft daarbij in polaire lucht met over dag dooi maar in de nacht in het bin nenland lichte vorst. Bij IJsland ie een nieuwe Oceaan depressie verschenen, waarvan de neer slagzone nu langzaam Ierland nadert. Deze zone zal ons land morgen nog niet bereiken. Wel kunnen aanvankelijk nog enkele buien van de Noordzee het land TAF FEHTfirvnUT TAE ECHTGENOOT van prinses Margaret is giste ren precies zoals een gewone kantoorbediende met een aktetas onder zijn arm naar zijn werk gegaan. Het enige verschil was, dat hi., niet met een bus of een taxi kwam, maar in een door een chauf feur bestuurde Roils Royce en tien minuten voor tijd aan wezig was. Er stond natuurlijk een groep persfotografen te wach ten om de voormalige society- fotograaf onder schot te ne men, toen hij voorreed om zijn eerste werkdag als artis tiek adviseur van de Londen- se „Sunday Times'' te begin nen, maar hij deed alsof hij hen niet zag, sprong uit de Rolls en was binnen drie seconden in het gebouw. De 31-jarlge graaf in zijn donkere overjas over een anthracietgrijs pak was het andere bladen, Roy Thomson, strong Jones gereed om in een volmaakte beeld van een om hem te verwelkomen. der werkkamers en vermoe- jeugdig persoon in een lei- De earl moest om half üen delijk met assistentie van een dende positie. Alleen de aan zijn bureau zitten, maar privé-secretaresse aan de slag zwarte bolhoed ontbrak aan zoals iedere jongeman, die te gaan. de gebruikelijke uitrusting voor het eerst bij een nieuwe Zijn voornaamste taak is, va" ?e En*else zakenman. baas komt werken, leek hij de organisatie van de heer Hij werd tot in het gebouw verlangend om een goede in- Thomson advies te geven over vergezeld door zijn chauffeur druk te maken, vandaar dat de produktie van een bijlage en een persoonlijke detective, hij al om 9.22 in het gebouw in kleuren iets revolutio- In de hall wachtte de Cana- was. „airs ln England - waarmee dese eigenaar van de „Sunday Nadat de baas hem had be- de „Sunday Times" zondag Tunes en een hele groep van groet, was de de heer Arm- van wal steekt. Tendens, stijgend binnendrijven, maar bij draaiing van de wind naar zuidelijke richtingen houdt de buiigheid op. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Opklaringen maar aanvankelijk ook nog enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht tn het binnenland overwegend lichte vorst en plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag Üchte dool. Overwegend swakke wind, maar aan de kust aanvan kelijk nog matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. (Opgemaakt i 11.15 i Zon en maan Zaterdag 3 februari: zon op 8.18, onder 17.30 uur; maan op 7.01, onder 5.47 uur; 5 februari nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 2 febr.: 037 v.m.; 13.00 n.m. 3 februari: 128 via; 1325 nm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1