Mariniers op N.-Guinea In Botlek meer plaats voor mammoettankers krijgen oerwoudtraining Beeld van woningbouw in ons gewest is niet zo somber Les in eetbaarheid van bladeren en wortels Ambtenaren geloven in toekomst N.-Guinea Geen kans van slagen van tweegesprek Bij dit tempo is er voor Zuid-Holland perspectief VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK Provinciaal debat over ruimte-problemen Komt er goedkopere soort (keuken)boter? Rotterdam óók industriehaven Burgemeester luidt bel OE THANT gaat voort 9 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 s Nachts slapen op bamboe en varens TN MANOKWARI op Nieuw-Guinea is op het ogenblik een opleiding aan de gang van een speciale gevechtseenheid van jonge mariniers. Zij worden speciaal geoefend voor gevechten in het oerwoud. De sterkte van de eenheid wordt geheim gehouden. Het zijn bijna allemaal soldaten die in Nederland een eerste oefening van vier maanden hhebben gehad. Voor de helft bestaat de eenheid uit beroepsmilitairen en de rest uit dienst plichtigen. Hun gemiddelde leeftijd is twintig jaar en zij hebben één ding gemeen: een goede lichamelijke conditie. Reuters correspondent te Manokwari, I kunst om in de rimboe te vechten en in leven te blijven, wordt hun bijge bracht door de 41-jarige majoor Edauw. die te Blitar geboren werd en in 1951 lid was van de Nederlandse militaire missie in Indonesië. Ross Birthwisle, vertelt, dat die licha melijke harding in een afmattende hitte en uiterste vochtig klimaat zo hoog gelijk wordt gemaakt. Zij leren hier hoe zij 't leven in de rimboe onder zenuw slopende omstandigheden moeten door staan en hoe zij moeten vechten niet slechts in een strijd van man tegen met de vijand maar ook met de on dogende natuur, waarin zij anders den verdwalen en sterven zonder dat een boomblaadje er om beweegt. Utrechtse singels toch gedempt De gemeenteraad van Utrecht zal een nieuw verkeersplan worden voorgelegd dat een gedeeltelijke demping van de Utrechtse singels inhoudt. De gemeenteraad van Utrecht besloot ir. de nacht van 18 op 19 december 1959 met 24 stemmen tegen 21 stemmen het verkleersplan dat door de inmiddels over leden Duitse verkeersdeskundige prof. Feuohtinger was opgemaakt te aanvaar den, maar te proberen de singels te be houden. De Rotterdamse stedebouwkundige ir. J A. Kuiper werd opgedragen de moge lijkheden te onderzoeken van de aanleg van een ringweg zonder dat de singel grachten worden opgeofferd. Ir. Kuiper heeft thans geruime tijd aan een dergelijk plan gewerkt, doch is niet Ir. zijn opdracht geslaagd. Er zal thans een tussenoplossing aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Paus schonk miljoen lire voor ramp bij Harmeien Paus Johannes XXXIII heeft een be drag van een miljoen lire (ƒ6000) door zijn internuntius in Den Haag, mgr. Joseph Beltrami, laten overmaken aan de Nederlandse Spoorwegen. In een begeleidend schrijven verzoekt de Internuntius namens de paus dit be drag te bestemmen voor de meest ur gente noden van de nabestaanden der slachtoffers van de treinramp in Har- Hij vertelt dat liet mogelijk is in de wildernis het dagelijkse levens onderhoud te vinden, dank zij 'n zes tigtal soorten eetbare boombladeren en wortels, mits ze op de juiste wijze worden gekookt, want anders zijn ze vergiftig. De klimplanten bevatten water. De mannen leren ook rijst te be reiden. In plaats van leren schoenen hebben zij schoeisel van rubber en canvas om zich geruisloos te bewegen. Hun groene uniformen steken slechts weinig af bij de rimboe. Zij kunnen bijna even goed als de Papoea's de vand besluipen en geruisloos te doden, 's Nachts slapen zij op varens op een verhoging van bamboe terwijl er spinnen rondlopen zo groot als een manshand, schorpioenen rondkruipen, en miljoenen malariavlie- gen zwermen rondom de vuren op de vochtige grond. In de baai houden zij in volle bepak king landingsoefeningen. Drs. Cowan vertrouwt op mr. Luns TAAT DE opinies in Nederland ten aanzien van het probleem Nieuw- U Guinea verdeeld zijn, komt vooral op Schiphol duidelijk tot uiting. Op de luchthaven is het een komen en gaan voornamelijk komen van Nederlanders, die uit Biak terugkeren, al of niet tijdelijk, of van men sen, die naar Nieuw-Guinea vertrekken. Vele Nederlanders, die terug keren, spreken over een paniekstemming. Anderen houden hét er op, dat deze lieden er juist op uit zijn om paniek te zaaien. Zij zeggen, dat de si tuatie volkomen normaal en rustig is. t nu foe is de meeste aandacht be steed aan Nederlanders, die uit Nieuw- Guinea terugkeerden, maar over hen, die ondanks de wrijving met Indonesië in goed vertrouwen naar de Oost ver trekken, is nog maar weinig meege deeld. Toch kan men hen bijna wekelijks ln het vliegtuig zien stappen, de n ten met gezinnen. Veelal zijn het gou vernementsambtenaren, die hier hun verlof hebben doorgebracht. Mn van degenen, die naar Nieuw- Guinea is vertrokken, is de dertigjari ge drs. F. M. Cowan. Deze Nederlander gaat voor het eerst als gouvernements ambtenaar naar het Nederlandse ge biedsdeel. Vroeger heeft hij drie jaar op Nieuw-Guinea gewoond. In kwam hij naar Nederland om niet- Westerse sociologie te studeren. Zijn •ouw en drie kinderen vergezellen Drs. Cowan liet zich gematigd opti mistisch uit over de kansen die hU daar hoopt te krijgen. Voorlopig hü vier jaar op Nieuw-Guinea blyven zijn eerste verlof aanbreekt. Hy geloofde er niet in, dat de Papoea's de Nederlanders liever zien verdwijnen dan komen. Bovendien achtte hü het on nemelijk, dat Sukarno zal overgaan tot (Vervolg van pagina 1) onderhandelingen te doen slagen. Neder land heeft terstond zijn bereidheid ge toond, aldus prof. De Quay. Wat Indonesië betreft, aanvankelijk bestond reden om aan te nemen, dat ook dit land een instemmend antwoord zou geven. Dit antwoord is echter uitgeble ven. Indonesische uitlatingen wekten de indruk, dat Indonesië zich opnieuw stelde op basis van de prealabele voor waarde, dat slechts zou worden onder handeld op basis van overdracht van Nieuw-Guinea. Het was niet bereid, daarvan af te wijken, ook al bleek uit andere diplomatieke contacten in en bui ten de Verenigde Naties, dat onderhan delingen zonder vooraf vastgestelde voor waarden de juiste weg tot oplossing van het geschil werden geacht. Mede omdat de regering het niet ge wenst acht, in het huidige stadium de pogingen van Oe Thant tot het zoeken van een oplossing te doorkruisen, heeft zij besloten, vooralsnog niet aan te drin gen op een behandeling van het Nieuw- Guineavraagstuk in de Veiligheidsraad. Wel zijn na het gewapend treffen tussen Nederlandse en Indonesische marine eenheden inlichtingen aan dit college gezonden. Overigens beschouwt de regering ge noemd incident niet als een gewapend conflict. Prof. De Quay benadrukt, dat de regering na het treffen met zorg alles heeft vermeden, wat zou kunnen leiden tot verdere verscherping van de situatie. Zij blijft streven naar een vreedzame regeling van het geschil met Indonesië. In zyn brief onthoudt de minister president zich van het aangeven van nieuwe beleidslijnen. Hy wUst erop, dat in het huidige stadium de secretaris generaal, door om beurten met de Neder landse en Indonesische vertegenwoordi gers in New York gesprekken te voeren, tracht een basis te vinden voor het hou den van onderhandelingen onder zyn auspiciën. Hij heeft daarbü op geheim houding aangedrongen, „een wens", aldus de nota, „die de regering uiteraard zal eerbiedigen." Particulieren Prof. De Quay gaat in zijn brief ook in op de pogingen van particuliere zijde om contacten te leggen tussen de Nederlandse en Indonesische rege ring. Hij schrijft, aan de desbetreffen de particuliere tussenpersonen te heb ben meegedeeld, bereid te zijn, een Indonesische ambassadeur, samen met de minister van buitenlandse zaken, in Nederland te ontvangen, indien deze een verzoek daartoe zou doen. Doel zou daarby zijn, de ambassadeur de gelegenheid te geven, de regering in kennis te stellen van de Indone sische inzichten met betrekking tot het Nieuw-Guineavraagstuk. Het ge sprek heeft niet plaats gehad, aange zien men van Indonesische zijde niet tot een dergelijk verzoek is overge gaan, aldus prof. De Quay. Ook heeft minister Luns aan de Neder landse ambassadeurs in het buitenland meegedeeld, dat zij gemachtigd zijn, mon delinge boodschappen van Indonesische vertegenwoordigers in ontvangst te nemen. Alle mededelingen, die op deze wijze worden ontvangen, zullen onmid dellijk worden doorgegeven aan de heer Oe Thant. De minister-president herin nert overigens de Kamer er nog eens aan, dat de regering het essentieel acht, dat onderhandelingen in breder verband plaats hebben. De kans op slagen van onderhandelingen, zonder dat daarbij een derde aanwezig is, sluit zij uit. Ook aan de wapenleveranties van westelijke landen aan Indonesië worden enkele alinea's gewijd. Reeds voor het gewapende incident hadden de meeste bevriende landen, die tot dat moment op beperkte schaal wapenen e.d. aan Indonesië hadden geleverd, op grond van de dreigende uitlatingen van Indo nesische zijde aanleiding gevonden, deze uitvoer geheel stop te zetten. Prof. De Quay herinnert in dit verband aan verklaringen van Deense en West- duitse zijde. Wat de Britse leveranties betreft de twee vliegtuigen, die onlangs door Enge land aan Indonesië zijn geleverd, be hoorden tot een totale order van acht tien stuks, waarvan de levering enige jaren in beslag heeft genomen. De Britse regering heeft besloten, de uitvoer van wapens e.d. naar Indonesië op te schor ten, met uitzondering van een lopende order voor grondradar. Bescherming Aan het eind van zUn brief schryfi nrof. De Quay, dat de regering, ondanks haar pogingen om te komen tot een vreedzame oplossing, niet zal nalaten om leven en eigendom van allen, die in Nederlands-Nieuw-Gulnea leven en wer ken daadwerkeiyk zo nodig met de wapenen te beschermen en hiertoe de noodzakelijke maatregelen te nemen. Zy Iaat zich daarvan niet afbrengen door bedreiging met militair geweld. In dit verband heeft de regering ook ernstige aandacht geschonken aan het voorbereiden van maatregelen voor een tijdige inveiligheidstelling van vrouwen en kinderen in geval van nood. Aan de vraagstukken, die sa menhangen met de bescherming en beveiliging, wordt door staatssecre taris Bot gedurende zijn verblijf in Nieuw-Guinea bijzondere aandacht geschonken, aldus prof. De Quay in zijn brief aan de Tweede Kamer. het gebruik van militair geweld. „Ik heb nog steeds vertrouwen in mensen al» minister Luns, die ten aanzien van be loften aan de Papoea's woord willen houden", aldus drs. Cowan. HIJ had eveneens vertrouwen in het oeleid van de Nederlandse regering ten aanzien van de garanties voor bestuura ambtenaren in Nieuw-Guinea. De on derhandelingen die daarover thans ge voerd worden met de regering, zouden zeker resultaat hebben, volgens de heer Cowan. Prijsbederf dwingt tot invriezen van varkens D* (Van onze soc.-econ. redactie) iE voorzitter van he produktschap vee en vlees, de heer Joh. de Veer, toonde zich gisteren in de openbare vergadering van het schap enigermate optimistisch over het verloop van de mond- en klauwzeer- bestrijding. In het noorden en wes ten van het land is het gevaar thans vrijwel bezworen, zodat hier meer vervoer van varkens is toegestaan. Alleen in het oosten blijkt de ziekte bijzonder hardnekkig te zijn. Het aantal gevallen van besmette bedryven neemt echter duidelijk af. Meldden zich in de week van 15 tot 21 januari 111 nieuwe gevallen, vorige week waren het er slechts 89. Het buitenland blijkt begrip te tonen voor de Nederlandse moeilijkheden. Waardering bestaat er in het buitenland voor de krachtige bestrijding van de ziekte in Nederland. Alleen België en Zwitserland hebben de invoer verboden. Doorvoer van Nederlandse dieren is ech ter ook daar toegestaan. De heer De Veer had goede hoop dat de gunstige wending in het ziektever loop zal doorzetten. Koelvarkens Om de grote aanvoer van slachtvarkens en het verdere prysbederf tegen te gaan besloot het bestuur over te gaan tot het invriezen in koelhuizen van hele varkens tot een gewicht van 80 kg. Per kg zal hiervoor een toeslag betaald worden 25 cent. De maatregel geldt voorlopig voor de maand februari. De varkens zul. len tenminste met 100 tegelijk moeten worden aangeboden en de invriesperiode minimaal zes maanden. Het vorige besluit van het bestuur tot het invr karbonades met toeslag werd inge trokken. (Hiervan werd 90 ton ingevro ren). Op het ogenblik bedraagt de kensprijs. 1,96 tot 1,98 per kg varkens in de gewichtsklasse van 70 tot 85 kg. De overnameprijs voor baconvar- kens werd gehandhaafd op 2,08. De ingevroren varkens zullen pas 15 augustus op de markt gebracht mogen worden. Dit varkensaanbod achtte het bestuur tegen die tyd goed op te vangen, omdat het najaar de overige aanvoei slachtvarkens vrij gering zal zijn. Ten gevolge van de mond- en klauwzeerepi- demie bedroeg het aantal dekkingen in december j.l. slechts 36.800 tegen 64.400 in november, In oktober van dit jaar worden daardoor slechts 255.000 slacht varkens verwacht tegen een normale voer van 425.000 per maand. Gedeputeerde D. van der Kwaak (Van een onzer redacteuren) HET beeld, dat de woningbouw in onze provincie over 1961 te zien geeft, is niet zo somber als enkele statenleden deden voorkomen, aldus gedeputeerde, de heer D. van der Kwaak, toen hij gistermiddag in een met feiten en cijfers gedocumenteerd betoog de talloze opmerkingen over de woningbouw beantwoordde. „Persoonlijk zie ik voor Zuid-Holland een perspectief, vooral wanneer we dit bouwterapo volhouden en we voor vier of vijf jaren een extra toewijzing van 5000 woningwetwoningen krij gen ten behoeve van de sanering van de grote centra". Te Doetinchem is gisteravond de 44-jarige fabrieksarbeider E. D. uit Doe tinchem om het leven gekomen. Hij stak per bromfiets plotseling de weg ove werd gegrepen door een hem achterop komende auto. Met een zekere voldoening kon de heer Van der Kwaak vaststellen, dat voor het jaar 1961 geen enkele woning- toewyzing voor de provincie Zuid-Hol land verloren is gegaan. „Dit geldt zo wel voor de woningwet- als voor de premie-sector", aldus de heer Van der Kwaak, die hieraan toevoegde, dat de gemeentebesturen die in het afgelopen jaar hun woningcontingent niet konden realiseren in dit jaar opnieuw de kans krijgen. De heer Van der Kwaak voelde iets voor de suggestie van het Statenlid Vo gelaar (c.h.) uit Nieuwerkerk aa IJssel, om aan de kleinere gemeenten een meerjarig contingent (dus groter contingent) toe te wyzen, waardoor de moeilijkheden met de curveprys in band met de uitvoering van grotere pro jecten, wellicht opgelost zouden kunnen worden. De heer Van der Kwaak zegde toe. deze aangelegenheid nog eens i college van Ged. Staten ter sprake te brengen. Brand in woonwagen doodsoorzaak van man in Ouddorp Bij een brand ln een woonwagen is Ie 56-jarige gepensioneerde J. H. Keijzei uit Ouddorp om het leven gekomen. De heer Keijzer, die vrijgezel was, woonde met zijn hondje in een kampeerwoonwa gen, die hy in de duinen naby Ouddorp had laten plaatsen. Hij werd waarschijn lijk door het vuur verrast. Ook zijn hondje kwam in de vlammen om. Het vuur werd ontdekt door de vuur torenwachter, die de brandweer waar schuwde. Vannacht Is in Streefkerk brand uil- -oken in een der drie watermolens de Tiendweg, namelijk de zogenaam- „Hoge Tiendewegmolen", bewoond door de heer L. van Wijk. De molen brandde geheel uit. Ook heeft gisteren een korte, doch felle brand gewoed in de grondstoffen- opslagruimte, op een tussenverdieping /an de Flexa-fabrieken te Sneek. Als vermoedelijke oorzaak wordt gedacht aan vonken ontstaan by het installeren van nieuwe machines. Verder is gisteren brand uitgebroken in de woning van de familie A. Strating, Hoofdvaartsweg 164 te Assen. De woning en de daarachter gelegen schuur brand den geheel uit. Van de inboedel kon slechts wat huisraad worden gered. De heer Van der Kwaak deelde volgens mede, dat er eind december ruim 31.000 woningen in Zuid-Holland in uitvoering waren. Hij nam aan, er dit jaar in ons gewest ongeveer 22.000 huizen zullen gereed komen. Na de reeds eerder door ons gepubli ceerde cyfers over het Zuidhollandse woningcontingent genoemd te hebben, herinnerde de heer Van der Kwaak er aan, dat de minister 4.000 woningwetwo ningen, 5.000 premie-woningen en 5.000 woningen voor de vrye sector in n ve heeft, om deze te verdelen aan gemeenten waar gebouwd wordt vol gens arbeidsbesparende methoden. De Haagse agglomeratie zal hiervan profi teren. De woningwet-toewyzing is hoogd van 1.000 tot 1.088 en de premie- woningtoewyzing is gebracht van 1.050 op 1.178. Krotopruiming Naar aanleiding van de gemaakte op merkingen over de krotopruiming, deel de de heer Van der Kwaak mede, dat teer gewenst is, dat iedere gemeente de kwaliteit van haar woningvoorraad in kaart brengt. Hij ontveinsde niet, dat dit een zeer omvangrijk en tijdrovend werk is. Op 1 januari telde men in Zuid» Holland 747.560 woningen, waarvan er 225.000 na de tweede wereldoorlog zyn gebouwd. Van 1946 tot nu toe zyn in Zuid-Hol land 24.000 krotten opgeruimd. Tegenover de suggestie van het Sta tenlid Blom (v.v.d.) om de gemeentebe sturen meer vrijheid te geven by het bepalen van de woningbouw of indus triële bouw, stelde de heer Van der Kwaak, dat men om meer dan één reden zover nog niet is. Het aantal bouwvak arbeiders in Zuid-Holland bedraagt on geveer 30.000 man. In juli 1957 werkten van de 30.700 bouwvakarbeiders 18.500 in de woningbouw en 12.200 in de utili teitsbouw. Maar in december verleden Jaar was er een verschuiving ten gunste van de utiliteitsbouw opgetreden. Van de 30.560 werknemers zaten er toen 15.331 in de woningbouw en 15.229 in de utiliteitsbouw. Vooral in Rotterdam heeft men sprekende cijfers. Van de 8.710 bouwvakarbeiders, die op 31 december jL werkten waren er 3.324 werkzaam in de woningbouw maar 5.386 in de utili teitsbouw. Grote activiteit Sprekende over de aanhangig zyn- de bouwplannen wees de heer Van der Kwaak op de grote activiteiten in de provincie Zuid-Holland. Op 1 december verleden jaar wachtten op afdoening 70.850 aanvragen voor premie-woningbouw, terwijl voor 20.734 woningen in de vrye sector bij het ministerie een vergunning was aangevraagd. Hoe de samenwerking over de ver deling van het contingent voor de Rot terdamse agglomeratie was. wist de heer Van der Kwaak niet. „Ik neem aan, dat dit wel goed zit, en dat de gemeenten het eens worden. Moeilyk lijkt het me niet, want het gaat maar om elf ge meenten. En wy hebben hier met 168 ge meenten te maken", aldus de heer Van der Kwaak. egen in ons gewest moeten uitgebreid worden (Van een onzer redacteuren) De gisteren voortgezette begrotingsde batten ln de Zuidhollandse provinciale n hebben grotendeels in het teken het vraagstuk der ruimteiyke orde ning in ons gewest gestaan. Het college Ged. Staten, dat gistermiddag het woord kwam, kon weliswaar geen „schokkende" mededelingen doen, doch besteedde by monde van de gedeputeer- mevrouw mr. Chr. de Ruiter-de Zeeuw en mr. T. A. van Dyken r al, zoals in een deel van onze edities reeds bericht, uitvoerige aandacht aar de gang van zaken by bet plan tot dis trictsvorming voor de Haagse agglome ratie en hef plan-Wilsveen, welke door Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal (Van onze soc.-econ. redactie) DEHALVE de verse boter bestaat in Nederland ook de zogenaam de koclhuisboter. Boter, die enige tijd in koelhuizen opgeslagen wordt wegens gebrek aan afzetmogelijk heden, wordt namelijk later tegen (Van pnze speciale verslaggever) TTET Brielse muziekkorps „Liber- -■--T tatis Primitae" stond dende wind „In naam te blazen. De Pieter Spido cirkelde rond Schneider propellor, de snij- an Oranje" Caland van zijn Voigt- litgelezen gezelschap van tweehonderd perso nen aan boord en omstuwd door vier, speciaal voor Europoort ge bouwde sleepboten. De feestelijk ge- pavoiseerde, rcuzentankcr Caltex- Madrid gaf in code het vlaggesein „Europoort is geopend". Zo werd gistermiddag het Caltex- project in de Botlek geopend, nadat de burgemeester van Rotterdam, G. E. van Walsum, de scheepsbei van de Pieter Caland had geluid, een han deling, die hij als „niet al te intelli gent" kwalificeerde. Onder de talrijke gasten bevonden zich vertegenwoordi gers van de Amerikaanse ambassade, onder wie ambassadeur John S. Rice, burgemeesters en wethouders van plaatsen in aangrenzende gebieden, met inbegrip van het Westland, voor aanstaande personen uit kringen van scheepvaart, industrie en handel, zo mede vele ambtenaren. Naast de Shell, die al enige tijd gele den faciliteiten in Europoort kreeg, is nu ook de Caltex in staat cr mammoettan - of worden opgeslagen, of via een pijplei ding naar de raffinaderij in het Botlek- gebied worden geperst. Met het Caltex- project, dat op een terrein van 32 hectare verrijst, is in augustus 1960 begonnen. De ruim driehonderd meter aanlegsteiger is thans gereed, evenals de pompinstallaties en de twee opslagtanks, die ieder 44 mil joen liter olie kunnen bergen. De vyfentwintig kilometer lange pijp leiding naar Pernis heeft een capaciteit van vijftienhonderd kubieke meter per uur, die echter verdubbeld kan worden. Te zijner tijd zal nog een twaalftal tanks met dezelfde capaciteit verrijzen. De ingebruikneming van de aanlegseti- gcr gisteren was eigenlijk geen opening in de ware betekenis van het woord. Aan de pier waren al eerder twee reu tankers gelost, zodat de Caltex-Madrid eigenlijk al het derde schip was. dat leeg gepompt werd. Burgemeester Van Walsum, die van de directie van Caltex een zilveren minia tuur van de aanlegsteiger kreeg aange boden, zinspeelde op het grote belang van nauwe, onderlinge samenwerking tussen de gemeentebesturen in het Rijnmond gebied. Met name bracht hij hulde aan kers te lossen. De aangeboorde olie kan I het gemeentebestuur van Rozenburg, op Volgens de burgemeester zullen er in het Botlekgebied faciliteiten voor beman ningsleden van aldaar lossende schepen worden geschapen. Fel keerde hij zich tegen hen, die van mening zijn dat de ontwikkeling te snel gaat. Rotterdam was volgens hem niet alleen transitohaven, maar ook industriehaven. Het nationaal belang, zo verklaarde hy, vereist dat dc ontwikkeling van het havengebied van de Rijnmond wordt voortgezet in een dusdanig tempo dat de Maasstad deel blijft uitmaken van het algemene proces der havenontwikkelingen. Mr. J. R. Smits, directeur van Caltex Nederland, sprak zijn waardering uil de visie, durf en energie van de vroede vaderen van Rotterdam. „In tegenstelling tot een elders veelal voorkomende, behoudende instelling te genover nieuwe vormen van bedrijvig heid", zei hij, „onderkende Rotterdam tijdig de behoeften van een zich steeds verder ontwikkelende aardolie-industrie, de steeds groter plaats, die de olie inneemt bij het verschaffen van grond stoffen voor de energievoorzieningen van West-Europa en by de zogenaamde petro chemische industrie". De heer Smits herinnerde aan het It, dat in 1929 het goederenvervoer in kolen in Rotterdam nog tien keer groter was dan dat van olie, terwijl in 1938 de verhouding vijf tot één was. In 1959 echter werd er zes keer zoveel olie omgeslagen als kolen, en op 't ogenblik het zelfs nog meer. gereduceerde prijs opnieuw op de markt gebracht. Met deze koelhuis- boter, die vooral in de eerste maan den van het jaar in de winkels ver schijnt, is de Nederlandse zuivel er reeds in geslaagd de boteromzet in het buitenland te vergroten. Thans wordt in de kring van het pro duktschap voor zuivel nog weer een nieuw initiatief overwogen teneinde de binnenlandse boterafzet nog meer te ver ruimen. Gedacht wordt namelijk aan een tweede kwaliteit koelhuisboter, die geduid wordt als keukenboter en v voor de prijs nog weer lager gesteld zou worden als voor de gewone koelhuisbo ter. Het verschil zou voornamelijk komen op het mengen van zoete boter in de koelhuisboter, waardoor ook der aroma in de boter verkregen wordt. Van deze mogelijkheid, welke thans in de kring van het produktschap voor zuivel wordt overwogen, maakte gisteren ir. J. B. Ritzema van Ikema melding op de veehouderijconferentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in het confe rentieoord Woudschoten. De heer Ritzema, die voorzitter is van de Bond van Coöperatieve Zuivelver- koopverenigingen te Leeuwarden sprak over: De afzet en valorisatie van onze zuivelprodukten. Bij de zogenaamde keukenboter gaat het om een soort, die minder geschikt is voor de export. Op deze wijze zou een surplus-voorraad boter afgestoten kunnen worden, zonder dat de normale boteraf zet concurrentie wordt aangedaan. Voor de afzet van onze gecondenseerde melk naar landen overzee zag de heer Ritzema verschillende gevaren. In de eerste plaats is er de „filled milk", waar bij cocosvet samen met (tegen wereld marktprijs aangekocht) mager melkpoe der wordt verwerkt tot een nieuw mclk- produkt. Een andere concurrent gecondenseerde melk is de recombined milk", waarbij gedroogde boter wordt gemengd met mager melkpoeder. Hier valt zelfs de smaak moeilijk tc onder scheiden van de gecondenseerde melk. Ter stimulering van het verbruik va., zuivelprodukten achtte de heer Ritzema het wenselijk volle melkpoeder in klein- verpakking als merkartikel op de markt te brengen. Hetzelfde is thans mogelijk voor kaas nu men de koeltechniek en het sehimmelvraagstuk voldoende onder de knie heeft. De heer Ritzema toonde zich een voor stander van de ingevoerde heffing van 10 cent per kg kaas. omdat daardoor de opbrengstwaarde van de zuivel stijgt, de lasten voor de schatkist verminderen we zo ook meer toegroeien naar E.E.G.-prijspeil. Hij was van mening dat men in de toekomst met het oog op de EEG. veel gemakkelijker prijsverho gingen doorgevoerd zal kunnen krygen dan in het verleden. een onlangs door de regering genomen beslissing van dc baan zijn. Verschillende statenleden hadden bij de algemene beschouwingen de ontwik keling van het waterweggebied ter spra ke gebracht. Gedeputeerde mevrouw mr. Chr. de Ruiter-de Zeeuw kon ook hier niet veel nieuws vertellen. In ant woord op opmerkingen van de heer Wilschut (AR) deelde zy mede, dat er in de Maasvlakte havens zullen ko men. „Hierdoor worden wij opnieuw voor de vraag gesteld waar we met de mensen en bedryven naar toe moeten", aldus mevrouw De Ruiter-de Zeeuw, die in dit verband naar het rapport van de commissie Westen des Lands ver wees, waarin tot spreiding wordt ge concludeerd. „Maar aan de oplossing van deze grote problemen zullen we vandaag al moeten werken", aldus me vrouw De Ruiter-de Zeeuw. Gedeputeerde mr. H. van Riel hield zich voor wat een eventuele belasting verlaging in 1963 betreft, waarover zijn partijgenoot Wilkens (WD) en mr. Ok- kens (CH) hadden gesproken, geheel op de vlakte. „Daar kan ik niets over zeg gen" zo was zijn kort en bondig be scheid". Wegenplannen Gedeputeerde Deerenberg heeft er gis teren verder nog op gewezen, dat het verkeer in Zuid-Holland met 12% per jaar toeneemt Hierdoor kan men niet meer volstaan met de tegenwoordige constructie van de provinciale wegen. Het gaat niet meer met primaire we gen, met aan weerszijden een betrekke lijk smal rijwielpad. Hiervoor moeten primaire wegen met parallelwegen ko men, welke laatste aansluiting geven op de dwarswegen van de gemeenten. Als voorbeeld noemde de heer Deeren berg de weg van Alphen naar Leimui- den de vroegere Herenweg De hier toegepaste constructie zal voor de gehele provincie gelden", aldus de heer Deerenberg. T"\E WAARNEMEND secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant heeft gisteren voor de derde achtereen volgende dag afzonderiyke besprekingen gevoerd met Nederlandse en Indonesi sche afgevaardigden te New York. Vol gens Ass. Press heeft een gezaghebbend diplomaat medegedeeld dat Oe Thant thans het beslissend stadium nadert van zijn pogingen om de twee landen tot on derhandelingen te brengen, die nu al zes weken aan de gang zijn. Op de middag sprak hij een half uur lang met de Nederlandse vertegenwoor diger, mr. C. W. A. Schürmann, en later met de Indonesische vertegenwoordiger, Sukardjo Wirjopranoto en de byzondere afgezant Sudjarwo Tjondronegoro. Dr. Van Roijen bij de Koningin Koningin Juliana heeft gisteren de Ne derlandse ambassadeur in de Verenigde Staten dr. J. P. van Roijen in audiëntie ontvangen. Gistermiddag had dr. Van Roijen een langdurig onderhoud met ml. nister-president De Quay. Naar wordt aangenomen, hadden de besprekingen tot doel, na te gaan. welke wegen moeten worden bewandeld, als het overlegsta- dium zover is gevorderd, dat Nederland en Indonesië samen rond de tafel gaan zitten. Dr. Van RoUcn is herhaaldeiyk genoemd als de man. die van Neder landse zijde deze onderhandelingen zou moe tea voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9