MEWS "'^SLEUTELSTAD Engelse jeugdploeg versloeg Nederlands jeugdteam: 4-3 Weinig overtuigende 8-5 zege van Hokij tegen Can. guards Nieuwe Kerk Katwijk in herstel „RUWE STORMEN" IN BOSHUIS Dragers handgemeen tijdens begrafenis TELEURSTELLENDE NEDERLAAG VAN PROFWIJK Studenten speelden 25 mille bij elkaar MEUWE LE1DSCHE COURANT 4 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 \ve>usoég yaw Leids socioloog onderzoekt migratie van de Baweanners T^E NEDERLANDSE orfiDlutlt voor zolver-wetenschappelljk onderioek heeft de heer J. G. Vrcdenbregt uit Lel den. doe torendus In de sociologie van de nlet-westerse Tolken, een subsidie rerleend voor een onderzoek In het Ma leis* schiereiland naar de migratie van de bewoners van hel eiland Bawean. DU eiland Is gelegen In de Javazee. ten noord-westen van Madura en ongeveer ter hoogte van Surabaja. Het onderzoek van de heer Vredenbregt zal ongeveer een Jaar In beslag nemen en het ls de bedoeling, dat de resultaten in een dis sertatie worden neergelegd. In een onderhoud vertelde de heer Vredenbregt, dat hij tijdens zijn studie reeds verscheidene malen de naam van de Badeanners was tegengekomen, waar bij hij steeds door hun doen en laten werd geïntrigeerd. De bevolking van het eiland Bawean toont in vergelijking met andere Indonesische bevolkingsgroe pen. een evenredig grote belangstelling voor een pelgrimstocht naar Mekka, de bekende ..hadj' Om deze godsdienstplicht te kunnen vervullen, verblijven zij soms jarenlang In Singapore, waarbij zij door het ver richten van allerlei werkzaamheden de voor deze pelgrimage benodljtde gelden bijeenbrengen Van oudsher heeft de Baweanncr het zwerven in het bloed ge geten. Zo verdienden zij onder meer Prijzen bij de Leidse tuiniers en bloemisten De maandelijkse ledenvergadering van de Le.one tujnaeia- en bloemisten vereni ging ..Door Eendracht Verbonden" trok ook gisteravond in de zaal van café „Ambo", grot» belangstelling. Na een huishoudelijk gedeelte maakte de voor zitter de prijswinnaars bekend van een gehouden wedstrijd. De uitslag is: L J Gooasen <271; 2. H Crama (24); 3. en 4. de rruTios Goosscn en Holman <21); 5. 6 A. Hofman en K G Korenhof (18) pt Daar de voorzitter winnaar van de chry santen wedstrijd bleek te zijn geworden, moch hij onder hilariteit zichzelf ook een pry«je uitreiken Na de pauze hield de heer A. Wetse- laar, verbonden aan de Hortus Botanicus een interessante leung c*xter de titel De plant en haar functie". Zowel in zijn p*proken woord als met een groot aantal fraaie kleurendia's gaf de heer Wertselaar zijn gehoor 'n g >ede indruk van de wijze waarop het plantenrijk zich overel tor wereld heeft aangepast aan d« klimaten, bodemges"eldhcdcngrond- vonten en andere omstandigheden. Aan de hand van een serie opnamen van historische gebouwen liet hij ook zien op welke wijze men beplanting zoveel mogelijk heeft aangepast aan de archi tectonische bijzonderheden. Lezers schrijven ons: Actie Dubbel Doel Wanneer in de komend» dagen een ka bouter. een pad-vindster of een pionier v.m het Nederlandse Podvindsters Gdlde bij u komt met hot verzoek fotokaarten te kopen voor de Aotie „Dubbel Doel", wilt u dïm bedenken dat dat niet ge schiedt om voordeel te trekken voor de padvindfcrtcrs zelf, maar dat zij dit doen voor de „Blauwe Vogels" cn voor de ..zwerfdieren". Ongetwijfeld hebt u weieens van Blauwe Vogolj gehoond. Dit zijn gehan dicapte meisjes, spastische, dove, blinde, langdurig zieke kinderen die een eigen groep vormen in het». Nederlandse Pad- vmdBters Gilde Geen vergeten groep, integendeel! Alles wond* in het werk gesteld de Blauwe Vogels zoveel moge lijk in het gewone padtvindsterswerk te betrekken De korten van hot Blauwe Vogel werk zijn hoog. Door de aangebo den kaarten te kopen kurvt u helpen. ACTIE ..DUBBEL DOEL". Een twee ledig dnel dus. De helft van de kaarten- verkoapopbrengrt is bestemd voor een heel ander» groep, ni. de groep van zwerfdieren Het dier do* uitgegoten wordt, omdo* het niet langer welkom is in het hu*, waar men bet vrijwillig opnam. De kaarten werden belangeloos door kunstenaars van naam voor ons doel ont worpen. Kosten f 0.25 per stuk of f le per mapje. Stichting Kennemer Dierentehuis en Het Nederlandse Pad vindster» Gilde Sumatra s oostkust hun brood als ibaksschuren en als vee- nouders. Zij kregen daarom van d« planters daar de naam van „Bouwja- Onafhankelijk van aard. weigerden zij daar echter als contractkoelies te wer ken onder de poenale sanctie, een sy steem. waaraan de Chinezen en dc Ja vanen zich wel onderwierpen. Merk waardig is. dat de Baweanners, die van oorsprong eigenlijk Madurezen zijn, wei nig belangstelling voor landbouw cn veeteelt koesteren, hoewel de bodem van hun geboorte-eiland zeer vruchtbaar is De afneming van de bevolking, de onverschilligheid voor landbouw en vee teelt ondanks de vruchtbaarheid van dc bodem alsmede de zucht naar emi gratie, wekten bij de heer Vredenbregt het verlangen eens een grondig onder zoek naar de achtergrond van dit alle» In te stellen. SCHA A TSEN RIJDEN Eur. kampioenschappen gaan definitief door „De Europese kampioenschappen hard rijden op de schaats zullen doorgang vin den op de vastgestelde dagen, namelijk zaterdag en zondag in Oslo". Dit verklaarde woensdagavond de vice- president van de int hardrijfederatie, de Zweed Sven Laftman. Hij bevestigde dat Oost-Duitsland zijn voorlopige inschrij ving niet bevestigd heeft en op grond daarvan niet zal deelnemen aan de kam pioenschappen. Terwijl de visa-moeilijkheden rond de Europese schaatskampioenschappen zich opstapelen, zorgde een woordvoerder van de Oostduitse sefhaatsenrijdersbond in Oost-Berlijn voor een kleine sensatie. Te genover verslaggevers verklaarde hij la- koniek, dat er in het geheel geen deel nemers door zijn bond zijn ingeschreven en dat er derhalve dus geen visa voor Noorwegen door Oostduitse schaatsenrij ders zouden zijn aangevraagd Later maakten de organisatoren in Oslo bekend, dat er bij hen een telegram was binnengekomen waarin stond dat er in derdaad geen Oostduitsers aan de wed strijden om de Europese titels zullen deelnemen. In het telegram werd het or ganisatie-comité dank gebracht voor alle medewerking, die Oost-Duitsland had ondervonden in verband met de moei lijkheden rond de Engels voetbal Arsenal uitgeschakeld in bekerstrijd Manchester United heeft hel Londense Arsenal woensdagavond ln de vierde ronde van de Engelse beker-competitie uitgeschakeld. De ploeg uit Manchester zegevierde mei 1—0. In de vijfde ronde komt het team nu op eigen terrein uit tegen Sheffield Wednesday. De resultaten van een tweetal beslis singswedstrijden uit de vierde ronde zijn verder; MiddlesbroughShrewsbury Town 51 «Middlesbrough in 5e ronde tegen Blackburn Rovers); Port Vale Sunderland 31 (Port Vale Ln 5e ronde uit tegen Fulham). Voorsprong van 0-3 ging verloren Het Ned. jeugdvoetbalteam. samenge steld uit spelers van 16 tot 18 jaar. heeft woensdagavond in het Zuidengelse kust- plaatsje Brighton een 43 nederlaag geleden tegen het Engelse jeugdelftal. Bij rust leidden de Nederlanders met Vier goals van jarige Pat Adair Topscorer Pat Adair vierde gisteren zijn 22ste verjaardag en met hem het Hokij-ijshockcyteam een 8-5 ze ge op de First Canadian Guards. Overigens zullen de spelers meer vreugde kunnen beleven met de ja rige Adair, die vier gave goals vooi zijn rekening nam, dan over de be haalde overwinning, want die was bezwaarlijk een felicitatie waard. Reeds in de 2e min. produceerde Adair zijn 86ste goal voor de Hokij-ploeg in dit seizoen en de volgende min. had Hen driks na goed aangeven van Herruer de stand op 20 gebracht In de 7e stelde Bakker met een goede achter waartse pass Adair in de gelegenheid 30 van te maken en het was Adair opnieuw, die in de 13e min. de stand op 40 bracht. Twee min. voor het einde van de eerste periode rondde Arie Klein een combinatie van Adair en Richard af en op de valreep scoorde Hoogervoorst uit een pass van Adair het zesde Hokij doelpunt. Daartegenover hadden de Cana dese guards nog maar weinig goed spel en geen enkel doelpunt laten zien. Een grote Haagse overwinning lag dus in de lijn der verwachtingen, doch het is allemaal tegengevallen. In de tweede periode nam De Wit de plaats van Mill- man in het Hokij-doel in. Dat leverde de Canadezen liefst vijf doelpunten op Bij enkele hiervan ging De Wit niet vrijuit. De Hokij-ers, die menigmaal met Hoopt de Hervormde Gemeente van Katwijk aan Zee binnen afzien bare tijd te beginnen met de bouw van een vierde kerk, thans staat de Inwendige restauratie van de Nieu we Kerk aan de Voorstraat in de volle aandacht. Deze foto toont wel duidelijk aan, dat hier maar niet sprake is van een reparatie hier en daar, maar van een algemene ver nieuwing. De hoofdbestanddelen van het restauratieplan betreffen het. aanzien van het interieur in het al gemeen (met name de hoge muren), de verlichting en de verwarming. Al wordt er met voortvarendheid aart gewerkt, het zal nog wel 'n aan tal weken duren, voordat Katwijks Hervormde Gemeente weer naar dit bedehuis kan opgaan. Maar dan zal ook het interieur het oog bekoren. Foto D. Kruyt HET amateurtoneelgezelschap „de Boshuisspelcrs" heeft gisteravond in 't Boshuis het stuk „Ruwe stormen" van P. L. van Prooyen-Bogaerds opgevoerd. Het stuk handelt over de rampnacht van 31 januari 1953 en speelt zich af op een van de Zuidhollandse eilanden, op de boerderij van Verwey. Het gezin Verwey «bestaande uit va der. moeder, zoon Bas en dochter Net) maakt de verschrikkingen van deze rampnacht mee. Er komen privé-moei- lijkhedcn, die oplossing vragen. Bas is opstandig geworden. Net ziet haar buur jongen, van wie zij te laat besett te hou den, naar Canada emigreren en vader en moeder piekeren erover hoe de stal weer gevuld tc krijgen. Een eerste stap om de moeilijkheden op tc lossen doet een buurman: hij achenkt twee stuks stamboekvee. De wijkverpleegster geeft Bas een duwtje ln dc goede richting door eens open hartig met hem te spreken. Na anderhalf jaar staat het hele be drijf weer op poten. De enige zorg voor de ouders is nu slechts een geschikte levenspartner voor hun kinderen te vinden. Er worden grootse plannen ge maakt, maar hoe anders loopt alles dan tij verwachtten. Jaap. zoon van de royale buurman, die voor Net was be stemd. verlooft zich met Leentje, die Bas" aanstaande had moeten zijn. Ba» stelt de grote vraag liever aan de wijk verpleegster cn de brief uit Canada met gelijke bedoelingen zorgt ten slotte voor de volledige happy-ending van het stuk. Ondanks de trieste achtergrond van de rampnacht kan het stuk beslist geen drama worden genoemd. Daarvoor treedt de humor tc dikwijls op de voor grond. De rol van boer Verwey werd goed gespeeld door de heer Evelcens, die van zijn vrouw door mevrouw Schou ten. Mej. Timan beeldde heel overtui gend het meisje Net uit en de heer Prins haar broer Bas. Bijzonder geestig was de heer Kokee ln de gestalte van Barend, de knecht. De heer Janse had de rol van de royale buurman op zich genomen: de heer Schouten die van Jaap, zijn zoon. Goed spel leverde ook mevrouw Van dc Schaaf als wijkverpleegster. Ten slotte speelde mej. Randkroon mee als Leentje en de heer Ciggaar als Wout, de buur jongen. Dc contributie onderging geen ver anderingen. Schaken in Stockholm Dr. Filip leidt Woensdagavond zijn ln Stockholm de partijen gespeeld voor de vierde ronde van het interzonale schaaktoernooi: De uitlagen waren: Bisguier (VS) Biiek (Hong) Vi—"i; Fischer (VS)— Portisch (Hong) afg.; Pomar (Sp) Aaron (India) 10; Gligoric (Z SI) Benkoe (VS> '-1-^iSchweber (Arg.) Tesohner <W-Dld) 1—0; Yanofeky (Ca nada)Uhlmann (O-Dld) 10; German (Braz)Bertok (Z 91) Cuellar (Col)Bolboehan (Arg) afg; Olafsson (IJsl)Filip (Tsj SI) Vz14; Stein (Rusl)Korchnoi (Rusl) afg; Petrosjam (Rusl)Geiler (Rusl) V>Barcza (Hong) was vrij. Dc afgebroken partijen zouden van daag worden uitgespeeld. Woensdag werd nog de afgebroken partij uit de «derde ronde tussen Bis guier en Portisch door Bisguier gewon nen gegeven. De stand aan de kop: 1. Filip 344 pt; 2. t.m. 5. Uhlmann, Benkoe. Pomar en Schweber allen 214 pt; 6.-7. Petrosjan en Barcza beiden 2 pt uit 3 partijen; 8.-10. Fischer. Cuellar en Portisch 2 Pt en 1 afg. Terwijl in het rooms-katholieke kerkje van het Noordlitnburgse dorp Horst een begrafenisdienst werd gehouden, vochten dinsdag voor de kerk twee groepen dragers het recht de overledene naar zijn laatste rustplaats te brengen. Vier buren en vier in het zwart ge klede dragers van een begrafenis onderneming uit Venray werden zelfs handtastelijk. Het ging om de vraag of de gang naar de begraaf plaats geregeld zou worden door bu ren of door een onderneming van buiten het dorp. Achtergrond van deze onverkwikke lijke kwestie was het besluit van de pastoor van Horst, L. J. H. W. Debije, om geen geüniformeerde dragers in zijn kerk toe te laten. In Horst is geen be grafenisonderneming en is het reeds jaar en dag gebruik dat een dode de kerk wordt binnengedragen door zijn buren, zoals de plaatselijke „buurplicht" voor schrijft. Pastoor Debije staat er op deze traditie in zijn dorp te handhaven. Om te voorkomen dat hun vader „van den arme" zou worden begraven, hadden dc dochters van de overledene reeds twee maanden geleden de gehele begra fenis geregeld met een ondernemer uit Venray. Het besluit van de pastoor door kruiste deze regeling en was de oorzaak van een diepgaand geschil tussen de leden van de familie en tussen de dragers. Een dag voor de begrafenis kreeg de ondernemer dan ook van de pastoor te horen, dat zijn mannen niet in de kerk zouden worden toegelaten. Mocht hij toch proberen de begrafenis te verzorgen dan zou tegen de onderneming proces- baal worden opgemaakt Het zag er echter na de kerkdienst naar uit dat de begrafenisonderneming de strijd had gewonnen. De beide dochters die zich in de ruzie gemengd hadden, slaagden er in om de officiële dragers van de onderneming toch hun werk te laten doen. Hun overwinning was echter maar van korte duur want de politie maakte een einde aan de strijd door op verzoek van de zoon van de overledene te eisen dat de kist weer aan de buren zou worden overgedragen. Begrafenisondernemer Goumans was hoogst verontwaardigd over deze kwa lijke gang van zaken, waarbij zelfs let terlijk door beide partijen aan de kist werd gerukt om deze in bezit te krijgen. Hij wil de kwestie aanhangig maken bij zijn bond. De pastoor is ook verontwaar digd, omdat de begrafenisonderneming zich niet gehouden heeft aan zijn eis. uitsluitend Nederlandse jongens op het Ijs stonden, wisten daar maar twee goals tegenover te plaatsen: in de 12e min. scoorde Adair zeer beheerst een prachtig doelpunt en de volgende min. wist Hen driks de Canadese keeper keurig te pas seren. Dat was dus 25 in het nadeel van de Hokij-ers. zodat de stand 85 was geworden. Wel was het spel wat feller geweest, doch vele kansen werden ge mist en het strafbankje was in deze periode het drukst bezet. In de derde periode is niet meer ge scoord. De Canadese guards zagen in, dat een grote nederlaag niet nodig was hun verdediging sloot beter en de Hokij- aanvallen werden dan ook goed gepa reerd. Wat Adair, Richard en zelfs Mc Guire ook probeerden, zij kwamen er, evenmin als de Nederlanders, doorheen Doch ook de Hokij-defensie, waarin De Wit zich goed herstelde, gaf geen krimp meer. zodat het bij de eindstand van de tweede periode bleef: 85. zege zouden gaan behalen. Na ruim hailf uur spélen leidden d>e pupillen bondscoach Schwartz namelijk met liefst 30. De Engelsen herstelden zich echter en scoorden in vijf minuten tweemaal. Kort roa de hervatting werd het zelfs 33 en in de laatst» fase van de ont» moe'ing bezorgde een strafschop gastheren nog juist de zege. Het was een wat gelukkige ning van «Je Engelsen, die slechts enkele malen tot goede combinaties kwamen en vooral na rust steeds weer vastliepen op de stugge en doelmatige Nederlandse verdediging. Bij de Oranje-ploeg zorgde de rech tervleugel, gevormd «Joor Giesen (Roda Sport) en Kras (Volendam) voor het meeste gevaar. In de 23e minuut was het Kras die de score opende na een goede hoekschop van links. Giesen bracht de stand elf minuten later op 20. De stemming in het Ned. kamp steeg kort daarop ten top toen middenvoor Klumpkens uit een vrije trap de Knigelse doêflma/n ten der den male passeerde. Engélamd gaf zich echter niet gewon nen en twee bijzonder knappe doelpun ten, nog geen vijf minuten na élkaar ge scoord door de briljante linksbuiten Young, giaven de strijd een geheel ander aanzien. Een kwartier na rust kwam de gelijkmaker, waardoor middenvoor Jones zorgde. Zelfs het gelijke spel was de duidelijk teleurgestelde Nederlanders niet gegund want een strafschop, wegens ongeoor loofd aanvallen van Jones, bracht Enge land nog juist de zege. Young schoot de penality beheerst in. Basketbal He», voort. Ned. dames basketbalteam heeft woensdagavond in de Amsterdamse Apollo-hal met 5662 gewonnen van de Ned. jeugdploeg. Bij rust stond het vertegenwoordigende meisjesteam met 28—30 achter. VoUeybalcompetitie "T^EN onvolledig Profwijk heeft gisteravond in Delft de strijd moeten aanbinden met het Delftse Alexo. En het was bar slecht wat onze stadgenoten ervan terechtbrachten. Hoewel ook Alexo niet tot best spel kwam onder leiding van de Haagse scheidsrechter was dit ook niet mo gelijk behaalden de Dclftenaren een verdiende overwinning. Zij bicven doorvechten en juist het doorzettingsvermogen ontbrak in de Profwijk- ploeg. Een aarzelend begin van P.W. gaf Alexo al direct de gelegenheid in de eerste set een ruime 60 voorsprong te ne: Profwijk ging hierdoor steeds onzekerder spelen en moest de le set met 157 ATexo afstaan. In de 2e set herhaalde zich dit. Weer nam Alexo een voorsprong (70) en weer verloor P.W. met 156. In de 3e set waren de rollen omge keerd. Ineens lukte het P.W. en werd Alexo op een grote achterstand gespeeld, I9 Bijna lieten onze stadgenoten zich nog verrassen Alexo haalde op tot II—13, maar het laatste woord was P.W.: 11—15. In de 4e set was het vuur in de blauw witte ploeg weer gedoofd, mede vei KUNSTSCHILDER VAN ZEDENMISDRIJVEN VERDACHT De Rotterdamse politie heeft dinsdag de vijftigjarige kunstschilder V. H. gearresteerd. De kunstenaar, die leraar was, wordt er van verdacht ontuchtige handelingen te hebben gepleegd met zijn zorg toevertrouwde minderjarige vrouwelijke leerlingen. Hoewel de politie het onderzoek in deze zaak nog niet heeft afgesloten cn er nog steeds meis jes zich aanmelden om bezwarende ver klaringen af te leggen, heeft men wel een beeld gekregen omtrent de omvang van dit zedendelict. Vanaf juni 1961 heeft de kunstschil der meisjes bij hem thuis uitgenodigd Zijn 57-jarige vrouw was daarbij steeds aanwezig. Hoewel dan in het begin alles gezellig toeging thuis, werden later fotos genomen van de meisjes. Een groot aantal van deze foto's, die de vrouw van de kunstschilder heeft ge nomen, heeft de politie in beslag kun- Men vermoedt dat er meer meisjes tegelijk bij de kunstschilder werden ont vangen. In de loop van de avond schroomde E. niet over te gaan tot het plegen van ontuchtige handelingen. Ook in zijn ate lier elders in de stad ontving de kunst schilder vrouwelijke leerlingen. Hoeveel meisjes in de leeftijd van 17, 18, en 19 jaar E. precies heeft ontvan gen is niet bekend. E. toonde zich bij zijn arrestatie zeer berouwvol. De rol die de vrouw in dit zedenschandaal heeft gehad is ook nog niet geheel duidelijk Prinsessefeest in Rijns burg georganiseerde bijeenkomst gehouden ter viering van de verjaardag van prinses Beatrix. Voorzitter D. Heemskerk sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. „Avonden als deze zijn een oase ln deze woelige wereld". Ds. Post sprak over het onderwerp: Vorstenhuis en volk, één gezin. Hij ves tigde er de aandacht op. hoe verknocht het Nederlandse volk aan zijn vorsten huis is. Met recht kan worden gezegd, dat men één groot gezin vormt. Vaak is ook gesproken van de band God, Ne derland en Oranje. fantasie over het Wilhelmus van dezelf de componist. Ton Roos, voordrachtskunstenaar uit Baarn, zegde „Wilhelmus" van Leonard Huizinga, waarna het eerste gedeelte van de avond besloten werd met zang van het christelijk mannenkoor Jubilate uit Katwijk aan Zee onder directie de heer L. van Wijngaarden. Na de pauze opnieuw declamatie de heer Roos, orgelspel van de heer Schoneveld en zang van Jubilate. De voorzitter bood de heren Van Wijn gaarden en Roos bloemen aan. Tijdens de bijeenkomst werd besloten een ge lukstelegram aan de jarige prinses te sturen. Van hun belangstelling gaven blijk burgemeester en wethouders, de plaatse lijke predikanten en afgevaardigden van zusterverenigingen uit Katwijk en Val kenburg. 0 De werkzaamheden van het groot boek voor woningverbetering zijn op 31 januari beëindigd en tot 1 februari zul len de overblijvende vorderingen worden afgewikkeld door het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Na die dag vervallen nog niet terugbetaalde bedragen aan de staat. Op 15 januari moesten nog 656 gevallen ten bedrage van f 121 000 worden afgewikkeld. Het betreft veelal boedelscheiding en kennelijke langdurige afwezigheid. raakt door het uitvallen van Blanken Alexo won met 159 en zodoende ds wedstrijd met 31. AFRIKAAN VAN MOORD VRIJGESPROKEN Drie en vijftig Afrikanen zijn uit de gevangenis ontslagen, waarin Zij vorig jaar juni, nadat een blanke politieman vermoord was waren opgesloten. De Afrikanen zijn vrijgesproken van schuld aan de moord op majoor Olav Kjelvie, die op 24 juni werd doodgesto ken toen hij een eind wilde maken aan een betoging in de lokasie Kwazakele bij Port Elizabeth. Vorig jaar november werd een Afri kaan die tijdens het voorarrest bekend had Kjelvie te hebben vermoord, vrij gesproken omdat de rechter van mening was dat deze bekentenis afgedwongen VER. KLEERMAKERIJEN ZONDER VERLIES De N.V. Verenigde Nederlandse Kleermakerijen heeft in de eerste helft van het boekjaar zonder verlies ge werkt 'tegen f 120.000 verlies een jaar tevoren) en de directie verwacht dat men het gehele boekjaar zonder verlies kan werken (v. j. f 173.781 verlies), doch ook zonder winst. Een voorbehoud moet hierbij worden gemaakt voor de uitwerking van de loonronde in 1962. De verbetering Is te danken aan omzet stijging en sanering.Het indirecte per soneel werd ingekrompen, onrendabele produktie is gestaakt en het aantal mo dellen en soorten is verminderd. De lijdelijke staking betrof sportmodellen, die zeer goed ontvangen werden, doch waarvoor het personeel ontbrak om tot een serieprodukt iete komen, met name een bedrijfsleider, die zich op het platte land wilde vestigen. Personeelsgebrek is ook een voorname oorzaak van minder goede gang van zaken bij confectie. Voorts werden de langlopende leger orders verliesgevend door stijging van kosten en lonen en de regering liet door berekening niet toe. Er bestaan grenzen voor de mechanisatie, daar anders de kwaliteit lijdt. De verzekerde waarde van gebouwen is f 1.7 miljoen, van machines f250.000. De financieel-econoom, de heer C. J. M. Bekker werd benoemd tot alge meen procuratiehouder met titel onder directeur. BRITSE COÖRDINATIE IN VERRE OOSTEN Naar verluidt, ls de Britse regering van plan haar verdedigingsstelsel ln het Ver re Oosten ingrijpend te wijzigen door hel Instellen van een centraal opperbevel ln Singapore dat de drie onderdelen leger, marine en luchtvaart zal omvatten die thans los van elkaar opereren. Volgens bevoegde zegslieden zal sir Francis Festing, chef van de "generale staf van het Britse rijk" maandag naar Singapore vertrekken met opdracht de Singapore, Malakka en Hongkong ge decentraliseerde opperbevelen onder een enkelvoudig commando te brengen. Het zou de bedoeling zijn in Singapore een opperbevelhebber te installeren wiens taak gelijk zou zijn aan die van zijn ambtgenoten in Aden (Midden-Oos ten) en Cyprus (Nabije-Oosten). Een prachtig resultaat heeft de tiende tournee van het Nederlands Studenten- Orkest opgeleverd. Gisteravond in Am sterdam op het laatste concert werd be kend gemaakt, dat de 84 studenten onder leiding van Jan Brussen 25 mille bij el kaar hadden gespeeld. Het Ned. Studen tensanatorium in Laren en het Univer sitair Asyl Fonds zullen de baten binnen kort verdelen. Vele autoriterten woonden dit slotconcert bij, o.a. de staatssecretaris van O. K. en W., mr. J. Scbolten, de rec- tores magnifici van de belde Amster damse universiteiten, talrijke hooglera ren. Met het spelen van Badh's koraal „Gottes ZeLt ist die allerbeste Zeit" werd de kort geleden overleden voorzitster van he Amsterdamse damescomité, mevrouw W. ten Cate, herdacht en daarna volgde het voor diit tournee samengestelde pro gramma. Na afloop van het galaconcert werden dirigent en orkest gehuldigd door prof. dr. J. Heeringa namens het studen tensanatorium en door prof. Van der Ven namens het Universitair Asylfonds, die het orkest een dirigeerstoel voor Jan Brussen aanboden. De Staten van de Nederlandse Antillen hebben aan de premier medegedeeld dat zij geen bezwaar hebben tegen de her benoeming van de heer C. D. Kroon tot minister van sociale zaken en economi sche zaken. Raad Lisse over stopplaatsen Gisteravond kwam de raad van Lisse bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester mr. Th. J. de Graaf. Bij de mededelingen maakte de voorzitter mel ding van het feit, dat bij de demping van de haven moet worden voorzien in maatregelen ter voorkoming van schade die kan worden veroorzaakt wanneer men het nieuwe stamrlool moet leggen In de omgeving van de huizenrij- De aannemer van de demping var. de haven en het leggen van het riool wil de verantwoordelijkheid voor even tuele schade niet aanvaarden, omdat het bestek hierin niet zou voorzien, althans niet voor deze bijzondere voor zieningen. Van de zijde van de gemeente is eveneens een jurist geraadpleegd, die meent dat het bestek wel de bepaling Inhoudt, dat alle schade tijdens de uit voering van het werk voor rekening van de aannemer komt. Men wil echtei de zaak niet op de spits drijven. Het stamriool wordt nu verlegd naar het midden van de voormalige haven. Voorts zijn enkele andere voorzieningen nodig zodat de extra kosten ƒ21.000 bedragen, waarvan de gemeente nu de helft voor haar rekening neemt. Als lid van het bestuur van de dienst voor Soc. Zaken werden herbenoemd mevr. C. van Aalst-van der Laan en de heer J. van Dijk. Voor de ontruiming van de woningen Leidsevaart 4 en 5 is de termijn met 1 jaar verlengd. De heer D. Verhoeve kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als onderwijzer aan de O.L. school. In Lisse zullen dit jaar 30 woningen mogen worden gebouwd, maar daarte genover staat, dat een 17-tal krotwonin gen aan de Stationsweg moet worden afgebroken. Bushalten De voorzitter deelde mee. dat met de directie van de NZHVM een voor lopig akkoord is gesloten inzake d* halteplaatsen van de bussen in verband met de demping van de haven. Het gedeelte Hyacintenstraat tussen Tulpenstraat en Gladiolenstraat zal een verandering ondergaan. Dit zal gaan aanpassen bij de brede verkeersweg die nu over de Gracht komt, waardoor de groenstrook en het plantsoen verdwij nen. Het wordt dus nu één brede rijweg en aan dit gedeelte van de Hyacinten straat komen twee bushalten, zowel uil de richting Haarlem als uit Leiden. Dc bussen gaan. zolang de doorbraak van het Vierkant nog niet tot stand is ge komen. van de Gladiolenstraat ovei net gedeelte gedempte haven via de Schoolstraat cn de Bondstraat naar dt Hereweg. In de omgeving van het raad huis komen 2 bushalten, eveneens voor de beide richtingen. Uit Leiden tussen de r.k. kerk en huize Pius. Uit Haarlem blijft de bus óók over de gedempte ha ven rijden. Voor deze bus wordt een nieuwe halte gemaakt op de hoek van de Bondstraat en de Hereweg. waarvoor een gedeelte van het plantsoen tegen over het raadhuis moet verdwijnen. Voorts wordt de bushalte bij „Dc Spar" verlegd. Omdat men uit dc Ka naalstraat geen zicht heeft in zuidelijke richting als er een bus staat, komt de halte nu noordelijker te liggen, schuin tegenover de bushalte voor de richting Haarlem. De bushalten bij de ijsbaan komen geheel te vervallen. Of de bus ooit op het Vierkant een centrale stopplaats zal brijgen. is een open vraag, aldus de voorzitter, want bet verkeer op het Vierkant cn de par- keermogelijkheid maken het zeer moei lijk de bus daar te laten stoppen. De heer P. van Leeüwen en de heer Montagne voerden het pleit voor „de bus door het centrum", omdat men het publiek zo dicht mogelijk bij de winkels wil brengen. Op een vraag van de heer Montagne hoe de uitwerking is van het verlaten van het sluitingsuur voor café's van 11 tot 12 uur, merkte de voorzitter op, dat hjj juist een schrijven had doen uitgaan naar caféhouders over het feit. dat jon gelui bij het verlaten van café's lieder lijke taal uitbrallen en omwonenden last veroorzaken. Wanneer dit niet veran dert zal de voorzitter met èen voorste! komen tot sluiting om 11 of zelfs 10 uur! „Marijke" tien jaar Het bestuur van de speeltuinvereniging ..Marijke" mocht zeker niet ontevreden zijn over de opkomst voor de viering van het 10-jarig bestaan. Voorzitter C. Spaergaren herinnerde aan de moeilijke jaren in de beginperiode. Maar het be stuur heeft met de getrouwen weten door te werken tegen wind en stroom in. De jeugd van Lisse nam de speeltuin in be zit en het bestuur zag enorm veel arbeid bekroond. De belangstelling voor de speeltuin i6 zeer groot. Jammer, zei de secretaris, de heer Lubbers, dat er niettemin nog al tijd een aantal ouders is dat in de win termaanden voor het lidmaatschap be dankt. om in het voorjaar terug te ko men. Dat», moest niet zo zijn, want in de winter moeten de speeltuin en de werk tuigen grondig worden opgeknapt. De voorzitter sprak een woord van warme dank tot de heer M. van Groen, die als bewaker buitengewoon goede diensten verricht. De voorzitter was blij dat ook door ouders waarderende woor den gesproken werden. iUt het jaarverslag vernamen wij, dat het ledental zich om de 150 beweeg». De heer Van Waveren, penningmeester, deelde mede. dat het tiende boekjaar kon worden afgesloten met een saldo van bij na f 900. De aftredende bestuursleden C. Spaargaren, M. van Waveren, P. de Jong en mevrouw C. J. Helmus werden herkozen. Zij werden allen bij acclama tie herkozen. Tot lid van de kascommis- sie werd benoemd de heer J. Tijssen. Na het officiële gedeelte voerde de to neelvereniging ..Nut en Vermaak" de klucht „De dochters van de baas" op. Agenda 3e februari 7.30 uur uitvoering D.O.K. in gebouw Rehoboth; 5 februari 730 uur jaarfeest Chr. Geref. knapen vereniging In gebouw van de Chr. Geref. Kerk; 6 februari vergadering Philatelica 'in „Oase 7.30 uur; 7 februari 8 uur jaar vergadering afdeling Lisse Ver. Dieren bescherming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4