Volgende week komt de Bij bel wagen in Leiden Classis Leiden Hervormde Kerk was in Oegstgeest bijeen Het badhuis aan de Lindestraat t nx: 3 tt T~t L NIETJWE LEIDSCHE COURAiNT 3 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag: Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest o.l.v. Istvam Kertesz; eoH'ist Jaime Laredo, viool. Prytaneum, 8 uur: Propaganda-avond Ned. Vereniging van Raketonderzoek. Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, mej. dra. M. H. Goed man over „Uit het ABC der opvoeding". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: Geref. (Vrijg.) Studiekring voor Leiden en omstreken, mr. W. C. van Zwieten. Utrecht, over „Enkele opmerkingen over samenspreking". D e n H a a g. Gebouw K. en W„ 8 uur: Nederlandse Opera o.l.v. Arrigo Guar- nieri met „I Puritani" van Bellini. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. VrUdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LA.K.- pauzefilm. Lakenhal, 8 uur: Opening expositie Ap Sok, sprekers C. Doelman en weth. J. C. van Schaik. Prediker, 8 uur: auditie „d'Oprechte Amateur". Stadsgehoorzaal, 8 uur: Populair con cert Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse; solist: Willem Nos- ke, viool, voor K. en O. Leiderdorp, Geref. kerk, 8 uur: Concert West-Nederlands Symfonie Orkest o.l.v. Sam Swaap. De n Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bi- Diligentia, 8 uur: Désiré N'Kaoua, pi- Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering chr. tamboer- en pijpercorps „Kunst en Ge noegen". Stationsplein, 1,43 uur: Vertrek strand- excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Den Burcht, 8 uur: Feestavond „De Landbouw". Films Casimo (2.30, 7 en 9.15 u.): De Olym- Rome (alle leeftijden). 9.15 uur): Nacht van pisehe Spelen Lido (2.30, 7 liefde (18 jaar), Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De held van Troje (14 jaar). Rex (2.30, 1.15 en 9.15 uur): Duivelse hartstochten (14 jaar); donderdag: Kin deren die niet gewenst zijn (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen hemel en moeras (alle leeftijden). Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Films van vrijdag af 9.15 uur): De Olym- Rome (alle leeftij- 9.15 uur): De stalen 9.15 uur): Vrijge- Casino (2.30, 7 pisehe Spelen v den). Lido (2.30, 7 klauw (14 jaar). Luxor (2.30, 1 zellenflat (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De dan- serec en de vampier (18 jaar); donder dag: Liefde en begeerte (18 jaar). Studio 2.30, 7 en 9.15 uur): De vijl gevonnisten 14 jaar». Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Tentoonstellingen Trappenhuis academie, werken van Theo Blom en Wilfred Voet (tot 24 febr.). theek Reuvens Plantaee 6: maandag dinsdag van 4 tot 539 uur woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag i speciaal voor de grotert jeugd) van 6.30 tot 8 30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 0 uur; zaterdag van 10—5 30 u Rijksmuseum van Oudheden, „Neder landse opgravingen in Egypte" (tot 25 februari). Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.30 uur nm.. zaterdag 25 uur; jeugd: elk* woensdag 25 uur Jaarfeest van Leidse chr. Oranjevereniging Zoals ieder jaar werd ook gister avond op de verjaardag van onze kroonprinses de feestelijke jaarver gadering gehouden van de Leidse Christelijke Oranje Verenigng, in hei wijkgebouw aan het Levendaal. Jam mer genoeg was de kwantiteit van de aanwezigen niet in evenredigheid me.l de kwaliteit van het geboden pro gramma. Na de opening van de voorzitter, de heer L. Schipper, werden de notulen van de secretaris, de heer P. H. Kou- wenhoven goedgekeurd. In zijn jaarver slag sprak de secretaris zijn vreugde uit over het feit, dat de vereniging, die enkele jaren met financiële tekorten te kampen heeft gehad, op het moment weer zeer bloeiend is. Dat is mede te danken aan de volmaakte ijver van mevrouw J. de Jonge, die als enige pro pagandiste het ledental thans heeft ge bracht op meer dan 500. Vandaar ook dat de penningmeester, de heer F. Ver- couteren, met blijdschap constateerde, dat het afgelopen jaar een winst ople verde van f 65, waardoor het totale ver lies is gereduceerd tot f 122. In de plaats van de heer J. A. van Venetiën treedt voor het komende jaar op als lid van de kascommissie de heer H. J. Mattheüs sr. Na dit zakelijke gedeelte traden Henny Ravestein als violiste en de heer Peter Schaareman als pianist op. Zij speelden op zeer verdienstelijke wijze het Prelu dium en Allegro van Pugnani Kreisler De wals in cis kleine terts opus 64 no. 2 van Fr. Chnpin werd door de heer Schaareman alleen gespeeld. De heer H. M. Koch vertoonde kleurendia's van Leiden. Ook de tweede helft van de avond werd gevuld met viool- en pianomuziek en diavertoning. TTET WERK van het Nederlands Bijbelgenootschap vertoont drie aspec- ten, namelijk de vertaling, de uitgave en de verspreiding van de Bijbel. In ons land wordt gezorgd voor de vertaling, de uitgave en de verspreiding van de Statenvertaling, de Nieuwe Vertaling en de Friese Bijbel. Aan het aspect van de verspreiding willen wij in dit artikel enige aandacht wijden, omdat in de week van 5 tot 9 februari de Bijbelwagen van het N.B.G. in Leiden is. Hij vormt straks het centrale punt in een huis-aan-huis-colportage in de wijken tussen de Hoge Rijndijk, de Zoe- terwoudsesingel, de Witte Singel en het Rijn- en Schiekanaal De verspreiding van de Bijbel heeft aats via ongeveer 800 afdelingsbiblio thecarissen, de boekhandel en het deel- :n aan bepaalde handelsbeurzen, terwijl sinds 1953 ook huis-aan-huis wordt gewerkt met een tweetal col- portagewagens. Vooral bij deze laatste methode ontstaan naar de praktijk heeft geleerd voor de kerken moge lijkheden tot evangelisatie en pastorale Hoewel dit alles nogal zware finan ciële eisen stelt, wordt toch, waar dat nodig is, korting verleend en gaat het N.B.G. in dringende gevallen zelfs over tot gratis verspreiding. Als voorbeeld kan genoemd worden de verspreiding onder de slachtoffers van de watersnood )53 en onder de Hongaren die in de jaren 1956 en 1957 in ons land een toevlucht vonden. In 1814 werd het Bijbelgenootschap te Amsterdam opgericht. In het begin meende men het woord „verspreiding" te moeten opvatten als gratis versprei ding. Dat het jonge genootschap hiermee :ware last op zich nam, is duidelijk. Alle kosten van drukken, binden, ver zenden en distribueren moesten nu wor den bestreden uit de bijdragen van de leden en begunstigers. In 1832 werd de gratis verspreiding geheel afgeschaft. De mensen maakten misbruik van door hun eigen exem plaar te verkopen. Men ging toen een matige prijs vragen, ver beneden de kostprijs, maar ook dat was niet vol doende om misbruik te voorkomen. Daarop besloot het N.B.G., alleen in noodzakelijke gevallen prijsverminde ring toe te staan en bijbels gratis be schikbaar te stellen. Over de noodzaak van wereldbijbel- voorziening schreef prof. dr. H. Krae- er eens het volgende: „De Bijbel is het boek voor de wereld. De Bijbel is dat niet omdat door een bijzondere hebbelijkheid van de christenen, die Bijbelgenoot schappen hebben opgericht om de Bijbel te vertalen, te drukken en te verspreiden, de Bijbel nu ook aan de man moet worden gebracht over de gehele wereld. Neen, de Bijbel is het Boek voor de wereld, omdat het de oorkonde is van Gods Zelf openbaring voor de gehele wereld. Gods geschiedenis met de mensen, om weer in levend contact te ko men met de wereld, waaraan Hij Zich openbaart om haar als wereld al haar omvang te verlossen, is in dit Boek vervat. De situatie der wereld roept tot im- i er groter activiteit en vindingrijk heid om het werk te verdiepen en te erbreden, opdat de Bijbel niet alleen vertaald, gedrukt, verspreid en gelezen wordt, maar ook wegen worden ge zocht om de roep van de Bijbel beter leren verstaan". De Bijbelwagen van het N.B.G. is on getwijfeld een vrucht van die vinding rijkheid. Geen beperking Dominee Schoonheim (Hervormd pre dikant voor het bijzondere Kerkewerk) ns enige cijfers. In 1959 zijn in ons land 254.759 bijbels en bijbelgedeelten 'erkocht, voor een bedrag van f 944.579. n 1958 waren deze cijfers: 189.538 exemplaren voor een bedrag van f 844.386. Het verkoopresultaat van de col- portagewagens was in 1959: f 108.639,86; i 1958: 109.987,75. Nog even een kijkje over de grenzen (hoe kan het anders, als men het over de Bijbel heeft!». De wereld telt al meer dan drie mil jard bewoners. Over dertig jaar zouden het er vijf miljard zijn. Vooral in iwe" gebieden, waar jaarlijks tien tallen miljoenen jongeren leren lezen, liggen voor Kerk en Zending onge kende kansen om de boodschap des heils door te geven. De Bijbelgenoot schappen moeten er dan ook voor zor gen, dat de Bijbel daar gemakkelijk verkrijgbaar is. Het aantal van bijna 35 miljoen uitgaven, dat de genoot schappen jaarlijks verspreiden, zou ten minste het dubbele moeten zijn. In 1959 werden in 80 landen door 23 nationale Bijbelgenootschap pen 29.538.068 bijbels en gedeelten ver spreid. In 1958 was dit aantal 26.331.863 i 1960: 34.695.824. Het Europese totaal in 1959: 4.744.317; in I960: 3.211.160. De Bijbel is niet alleen voor de ouderdom maar ook voor de jeugd. Ja, nog méér voor de jeugd. Want als een mens in zijn jonge jaren niet leert met de Bijbel om te gaan, hoe zal hij er dan later de weg in weten te vinden? Dit groepje Leidse jon gelui troffen wij deze week aan op een catechisatie. Zij lezen met hun predikant de Bijbel. Namen noemen wij niet, want zij zijn een klein groepje onder velen die wekelijks hetzelfde De Bijbel Is, althans gedeeltelijk, in 1165 verschillende talen voorhanden; dat is ongeveer 95 procent van de we reldtalen. Er zijn nog meer dan 1000 onderling zeer verschillende talen, waar- nog in het geheel niets van de Bijbel verschenen. Deze cijfers overtuigen ervan, dat er ook voor het N.B.G. geen enkele reden bestaat, zijn werk op eniger lei onderdeel te beperken. Het is zijn streven, dat ieder de Bijbel in huis heeft. Laten wij ons niet ver kijken op de „christelijkheid" van het Westen en van ons land. Wie iets verder kijkt dan men in het al gemeen pleegt te doen, wordt wel geconfronteerd met de werkelijk heid dat voor velen de Bijbel een onbekend boek is, dat velen er zich niet de minste zorg over maken, geen Bijbel in huis te hebben. Tegenover deze realiteit is er eigen- ik maar één doeltreffende methode: de Bijbel bij de mensen zelf te bren gen. De ervaring is, dat op deze wijze 1 van huizen een Bijbel komt waar deze tot het ogenblik ontbrak. Ook is deze colportage een geschikte gelegen heid een goed woord over de Bijbel en God te zeggen. Typisch werk dus de evangelisatiecommissies en het bijzondere Kerkewerk; zij immers ko- regelmatig in aanraking met hen, die op de een of andere wijze van de kerk zijn vervreemd of die nog nooit direct in aanraking met de kerk en haar boodschap zijn geweest. Kerken zoeken elkaar Een „bijkomstig" voordeel van ei__ dergelijke activiteit is ook, dat de Kerken elkaar opzoeken. Het is van zelfsprekend veel beter, dat de Kerken gemeenschappelijk deze onderneming daadwerkelijk steunen, dan dat zij op hun eentje langs de deuren gaan. In het laatste geval zou de gedachte aan ..concurrentie" haast onvermijdelijk zijn. En als iets hierbij niet past, is het dat toch wel. Ook in Leiden wordt de komende Bijbelactie zowel van protes tantse als van rooms-katholieke zijde spontaan gesteund. Belangrijk is de organisatie. Er moe ten in de week van 5 tot 9 februari vol doende vrij willigere (sters) beschikbaar zijn om te kunnen uitvoeren wat mer zich voorstelt. Men kan van maandag middag tot en met vrijdagmiddag me dewerken, een morgen, een middag of enkele uren. Tevoren worden inlichtin gen en instructies gegeven. De komst van de wagen wordt in hei genoemde stadsdeel aangekondigd of zaterdag 3 februari door de huis-aan- huis-verspreiding van een brochure Voor deze verspreiding, die geen per soonlijke gesprekken met zich brengt, omdat de brochure slechts in de brie- venbussen behoeft te worden gestoken. |zijn ook medewerkers (stère) nodig. Er wordt hier met name aan de jongeren gedacht. Opgaven en inlichtingen bij de t zitter van de afdeling Leiden van Ned. Bijbelgenootschap, dr. P. L. Schoon heim, Hoge Rijndijk 14a, telefoon 30284, of bij de voorganger van uw wijk (ge meente). Volgens de hiervoor geldende richt lijnen van de gemeente Leiden zal de Bijbelwagen tot 7 uur 's avonds voc straatverkoop in actie mogen zijn. Het is dus mogelijk, dat zij die zich 5 uur of half 6 tot 7 uur beschikbaar willen stellen, ook worden ingeschakeld. Flatwoningen aan Rijnskurgerweg Volgens een ontwerp van het archi tectenbureau Buurman en Schutte te Leiden bouwt de n.v. B. J. Huurman Zn. een vijftal flatwoningen aan de Rijns- burgerweg nabij de Houtlaan. Uitbreiding 50-K.V.-station in Leiden-Noord Namens de stedelijke fabrieken vaii gas en elektriciteit heeft architect G Hamerpagt te Arnhem het uitbereidec van het 50-kV-station in Leiden-Nooro opgedragen aan de n.v Wernink's Bouw en Betonmij. te Leiden. Afscheid bij HCW na 41 dienstjaren Gistermiddag is in de recreatiezaal van HCW en NEM afscheid genomen van de P. van der Pompe, die 41 jaar in dienst is geweest bij de Hollandsche Con structie Werkplaatsen. De heer Van der Pompe staat bekend als een bekwaam vakman. Deze bekwaamheid leidde er toe, dat hij in 1942 tot baas werd be vorderd. Van alle kanten wérd hem lof toege zwaaid en ook zong men hem een spe ciaal afscheidslied toe. Baas Meertens bood namens de collega's een sigaretten aansteker aan en 'n boekenbom De heer Joode schonk namens de beambten aanvulling voor het aquarium, de heer S. van der Wetering vertegenwoordigde de werknemers, de heer P. Oudshoorn gaf een plattegrond van Leiden, de heer J. Hensingen namens de werknemers uit de fabriek een rookstandaard, de heer Rietman een bloemstuk. Vervolgens gingen de heer en vrouw Van der Pompe naar de direc tiekamer, waar zij onder meer door di recteur ir. Bongaarts werden toegespro ken. Ook hier vele van waardering ge tuigende woorden. Zie voor stadsnieuwe ook pagina 4 Dr. Lindenbergh benoemd tot officier in orde van O.-N. T^EN volkomen verraste dr. ir. P. C. Lindenbergh hoorde gister middag met zijn vrouw uit de mond van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, dat de Koningin hem heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester deed deze verheugende mededeling tijdens een druk bezocht receptie in de burgerzaal van het stadhuis ter gelegenheid van het afscheid van dr. Lindenbergh als directeur van de N.V. Leidsche Duinwatermaat schappij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De receptie werd onder anderen bijge woond door de commissaris der Ko ningin in Utrecht, mr. C. Th. E Graaf van Lynden van Sandenburg luitenant-generaal H. Schaper, chef van het militaire huis der Koningin Ds. Flier (Vrij-Evang.) gaat namens de classis te Fak-Fak op Nieuw-Guinea werken TAE ambtsdragers, die gisteren de vergadering van de classis Leiden de Herv. Kerk in de Zendingshogeschool hebben bijgewoond, zullen stellig niet naar hun gemeenten zijn teruggekeerd met de indruk, dat de kerk in onze huidige wereld gerechtigd is om op haar lauweren te rusten. Hoewel de agenda op het eerste gezicht misschien een ietwat saaie indruk maakte door de vele verkiezingen en verslagen, die in de morgenvergade ring behandeld moesten worden, sprongen ook bij deze verslagen toch tel kens punten naar voren, waarbij de kerk bij haar roeping in de wereld werd bepaald. Rijn zal de classis Leiden op de provin ciale kerkvergadering van Zuid-Holland vertegenwoordigen. Werk van Zending gaat voort Een bijzonder moment was het toen ds P. J. Mackaay uit Oegstgeest ds. L. Flier, die namens de classis te Fak- Fak op Nieuw-Guinea zal gaan wer ken. aan de afgevaardigden voorstel de. In de uitzending van ds. Flier wordt een stukje oecumenische samen werking op het gebied van de zending gerealiseerd: ds. Flier heeft nl. tot nu toe bij het Toba-meer op Sumatra ge werkt namens de Vrij-evangelische Gemeenten in Nederland. Zijn uit zending door een Hervormde classis geschiedt volledig in overleg met de Vrij-evangelische Gemeenten. Verslagen Vele voorzitters van commissies brach ten verslag uit van het werk, dat in de laatste maanden door deze commissie is verzet. Daarbij wordt het duidelijk, dat de kerk leeft en steeds meer gaai zien, hoe zij voor onontkoombare dien sten is gesteld. Ds. B. C. Visser, die sprak namens de commissie voor het ziekenhuiswerk, liet in zyn verslag, mede door een brief van een aantal functionarissen van het Acad Het is gebruikelijk, dat een kerkelijke vergadering als deze in de eerste samen komst in het jaar geopend wordt door de oudste dienstdoende predikant in de classis. Bij afwezigheid van ds Ottevan- ger uit Leiden geschiedde de opening door ds N. J. Cupedo uit Noordwijk aan Zee, die de ambtsdragers er in zijn ope ningswoord op wees, dat zij bij hun werk altijd hebben te weten, dat de gestalte van de levende Heer Jezus Christus achter hen staat. In verbondenheid met het Hoofd der gemeente zal de ambts drager zijn werk alleen kunnen verrich- Vele verkiezingen Een groot aantal verkiezingen werd in snel tempo afgehandeld. Os. D. J. Vos- sers werd als praeses van de classicale vergadering herkozen. De leiding ligt I reeds vele jaren bij hem in goede han I den. Ds. A. de Leeuw uit Boskoop werd als assessor herkozen. Primus-leden in het moderamen werden ouderling G. J Hoogteyling, Alphen en ouderling W Groenendijk, Noordwijk-Binnen. Een belangrijke vacature was ontstaan doordat ouderling-kerkvoogd J. A. Mul der de classis niet meer ter synode kan vertegenwoordigen. In zijn plaats werd inr. H. A. Bongers, ouderling-kerkvoogd le Voorschoten, gekozen. De heer C. W v. d. Velden, ouderling te Alphen a.d I r O - A -as 1 9 Uit een onderzoek is komen vast te aan, dat in Leiden een grote be- ïoefte bestaat aan openbare badgele- genheden. Een enquête, die in 1958 •nder de bezoekers van de gemeente lijke badinrichting is gehouden en waarbij de vraag werd gesteld uit welke wijk zij afkomstig waren, heeft belangrijke gegevens opgeleverd. Hieruit is gebleken, dat de meeste mensen, die wekelijks een bezoek brengen aan de badinrichting, in de omgeving van de v. d. Werfstraat woonachtig zijn; daarnaast zijn er veel bezoekers die wonen in de Tuin- stadwijk. Er is daar een groot aantal uuningen zonder badgelegenheid. Hei is mede op grond van dit onderzoek dat de gemeenteraad heeft besloten tol het bouwen van een badhuis in hei hartje van de Tuinstadwijk: de Lin destraat. De badinrichting krijgt 20 douche cellen, waarin aflopende vloeren wor den aangebracht, en 2 badkuipen. De badhokjes zijn aan weerszijden van een middenpad geprojecteerd. Men verwacht dat één badmeestei voldoende zal zijn om de werkzaam heden, die voortvloeien uit het ge bruik van de douchecellen en bad kuipen, te kunnen verrichten. In dil verband wordt ook het gebruik van kaartjesautomaten, waarmee in an dere steden gunstige resultaten zijn verkregen, overwogen. Een volauto matische oliestookinriehting en een air-conditioning, zullen mede het ba den voor de Tuinstadwijkbewonen- tot een genoeglijke aangelegenheid maken. Als het nieuwe badhuis klaar is (een datum is nog niet precies te zeggen), zal de Inrichting aan de v. d. Werfstraat een ingrijpende restau ratie ondergaan. Ziekenhuis, duidelijk uitkomen, dat we er als classis voor zullen hebben te zor gen, dat een full-time predikant, even tueel door een hulpprediker geassisteerd, zijn kracht aan het A.Z. zal gaan wij den. Aan deze opdracht ontkomen we niet, hoe dankbaar we er ook voor mo gen zijn, dat drie jonge predikanten uit de omgeving dit werk met zoveel en thousiasme doen, zei hij. Maar ds G. F. Overgaauw uit Wou- orugge, sprekend namens de commissie voor „Kerk en krijgsmacht", is in de classis nog steeds bezig te zoeken naar een predikant, die zich beschikbaar wil «ellen voor de geestelijke verzorging van do militairen. En ds Cupedo uu Noordwijk liet als voorzitter van de com missie voor het opzicht zien, hoe nood zakelijk het is, dat er in de classis een Instantie komt, die pastorale zorg wijdt aan de predikanten en ambtsdragers in gemeenten, waar bv. spanningen zijn ont- Ds. E. Saraber uit Voorschoten, voor zitter van de commissie voor het jeugd werk liet de kerkeraden zien, hoe de jeugd in vele gemeenten wacht op nieu we mogelijkheden en experimenten. OoX stelde hij de kerkeraden voor de vraag, of we in ontze classis niet spoedig moe ten uitzien naar een werker, die op de grenslijn tussen gemeente en jongeren komt te staan. Ten slotte is een pas ge ïnstalleerde commissie bezig een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden, om vernieuwend en coördinerend op te treden op het gebied van de catechese. De uitverkiezing De middagvergadering was geheel ge reserveerd voor de bespreking van een geschrift over de uitverkiezing, dat de kerk in de zomer van 1961 namens de generale synode werd aangeboden. Eén van de leden van de commissie, die aan de samenstelling heeft meegewerkt, (r S. Gersaen uit Utrecht, was de inleide* Het wemelt In de kerk van de mis vattingen rond het leerstuk van de uitverkiezing. Sinds de synode van Dordrecht, waar de leringen der Re monstranten werden verworpen, heeft de uitverkiezing de gemoederen bezig gehouden. Men heeft ten onrechte gemeend in deze leer een verstan delijke verklaring te mogen vinden, waarom de ene mens wel, de andere niet gelooft. Is er een eeuwig raads besluit Gods. waarbij de ene mens ten leven verkoren, de ander ten dode verworpen wordt? Maar dit is niet an ders dan -m rsricp*nnr van d» bij belse uitverkiezing. En wanneer kan een mens ooit zeker zijn van zijn per soonlijke verkiezing? Dr. Grrssen ging uitvoerig op de tot «anidkoming in. Ondanks alle spannin gen, die er in de Herv. Kerk zijn, kon er toch aan de kerk een geschrift wor den aangeboden, waaraan theologen van links en rechts hebben meegewerkt. Men zal tot de ontdekking komen, dat het ei bij dit leerstuk niet om gaat de mens gelegenheid te geven zich als christen hoogmoedig te gedragen of zich in ein deloze zelfbespiegelingen te verliezen. Evenmin om een theologisch probleem waarbij het logische denken z-ch meestci wil maken van het mysterie Gods. Een mysterie Bij de lezing van dit geschrift zal men ontdekken, dat het in de belijdenis van Gods verkiezing juist gaat om een ver ootmoedigende en vertroostende wer kelijkheid. Niet om een theologisch pro bleem, dat doordacht wordt, maar juut om het mysterie, dat om geloof en aan bidding vraagt. Wc vergissen ons ook, als we bij de verkiezing slechts aan de enkeling den ken. God verkiest Zich een volk, een Gemeente. En deze verkiezing is niet alleen op het heil, maar ook op de dienst aan de wereld gericht. In dc discussie bleek, dat met dit ge schrift in de kerk nog geen eindpunt i» bereikt. We zijn nog steeds onderweg. We zullen er echter dankbaar voor mo gen zijn, dat het weer mogelijk is ge meenschappelijk mei deze dingen bezig te zijn. Dat moet belöfien inhouden voor de toekomst, ook voor het oeoumen.sehe gesprek der kerken. oud-minister ir. C. Staf, luitenant kolonel Th. Wessels, kapitein ter zee jer B. Sjerp, commandant van het vliegkamp Valkenburg, prof. dr. G. Sevenster, rector magnificus, prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, mr. P. J. de Ruyter de Wildt, ir. J. J. G. van Hoek, politiecommissaris 7. Dreeuws, brandweercommandant S. W. Hagedoorn, verscheidene bur gemeesters, wethouders en raadsle den van Leiden en hoofden van ge meentelijke diensten in Leiden en omgeving. Burgemeester Van Kin schot schetste in het kort de levens loop van de heer Lindenberah. dia ?5 jaar directeur van de L.D.M. tj geweest. Al die tijd konden we trots -tin op deze expert op waterleiding gebied. die niet alleen in ons land maar ook ver buiten onze grenzen •>an zich heeft doen spreken, aldus de burgemeester die ook nog de ac tiviteiten van de heer T.indenbergh op ander gebied belichtte: zo noem de hii diens voorzitterschap van de verenininn Koninninnedan en van het Revriidinnscomitê Nndat hij dr. TAndenherah de bij de onderschei ding hehorevdp versierselen had op gespeld. overhandinJe hij hem als oersnoniük neschevk de kleinere ■'raaamednilie. Velen van de hom- berden recev^fnanaers. die hierna het echtrtaar Tènd^nhemh de hand drukte, lieten hun aelnkwertnen ge baard gaan met een oeschenk. Jongens zakten door vijverijs bij de torenflat Dat het ijs ook gisteren aller minst betrouwbaar was, bleek 's middags wel op de vijver bij de torenflat aan de Kanaalweg te Lelden, waar vijf jongens dansend van vreugde op het ijs s'onden tot ze er alle vijf tegelijk door heen gingen. De heer H. de Groot van de Uhlen- beckkade zag het voor zijn huls ge beuren en holde naar buiten, gewa pend met een ragebol. Een viertal jongens zag spoedig kans op het droge te komen, maar de kleinste, die tot aan zijn hals in het water stond, kon pas met hulp van de heer De Groot en zijn ragebol op de kant worden gehaald. Met barse stem beval de heer De Groot de vier zo hard ze maar kon den naar huis te gaan. De vijfde, die verschijnselen van een shock ver toonde, zette hij onder een warme douche. Vriendjes brachten later droge kleren, waarna de jongen naar huis kon vertrekken. Vreemd is het, dat geen van de ouders na dit avontuur van hun kin deren contact opnam met de heer De Groot Rurgerlijke stand vaD leiden GEBOHEN: Eddy zn van A. van Beelen en M. M. van Itereon; Hen- ricus zn van A. Schlagwein en H. C. van Berkum; Johannes Cornelia zn van T. J. Vink en M. E. Velis; Cornelis zn van W. Blijleven en P. J. Berkelaar: Johanna Gabriëlle dr van J. W. Nieuwenhulzen Segaar en G. M. Gnirrep; Antonius Jacobus Cornelis Maria zn van C. J. Ruigrok en A. M. Pouw; Maria Juliana He lena dr van W. J. de Munk en G. M. M. v. d. Vlugt; Pieter zn van J. Sloos en J. W. Penthum. OVERLEDEN: H. C. M. van Haas- tregt, 7 dagen, dochter: G. J. Riet veld, 48 jr, man; J. Marijt, 65 jr, man. De. J. A. Roskam Ds. J. A. Roskam, Evang. Luthers predikant te Beverwijk, is benoemd tot voorzitter van de Oecumenische Jeugd raad in Nederland als opvolger van ds. N. O. Steenbeek. Hij werd in 1922 te Leiden geboren. In verscheidene buiten landse Kerken heeft ds. Ros' erva ring opgedaan. Promoties in Leiden ic-n niet In eigenlijke zin elfs het' begrip van exetu- privaat, familiaal of s hun vreemd. Bulten het echunormen en rechUbedellnf te geen sprake; voor de handhaving i gedragsregels. die btj hen natuur- Vecge'.dir.g wordt door middel gemeenschap vrij uit gaan, t bltuele lastpost door hu- als i slement bij dei :eld cultuur, aki ma's Veten worden wederzijdse spotzangen waarbij de toehoor, 'aarin z(J ..geamuseerd" fven of onthouden van r aanwijzen. Eskimo's ten te handhavi Gepromoveerd kunde op proefschrift getiteld tlon on the application adjuvant vaccine" de h. Den Haag. Promotor ;ld .Investlga- of Influenza vlrua JE Hertzberger,

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3