V9m\ SUNIL Premie kerkenbouw tast vrijheid kerken niet aan Een kanttekening Een woord voor vandaag IlifsWjj verdwijnt door Hoofdthema zal zijn de intercommunie Duizend jongeren naar oecumenisch gesprek Johanniter-orde heeft helpsters nodig Het kammetje 2 Mr. Van Aartsen aan Tweede Kamer: Tot 1970 nog 408 j kerken nodig I (Van onze parlementsredactie) JQE VOORGESTELDE subsidie- EEN SPROOKJE ^TEDN verlenen aan het bedrijfsleven, uitvoeren van openbare werken, zijn middelen, die ook in de crisisjaren vóór 1940 door de kabinetten-Colijn zijn toegepast. En dat zelfs op tamelijk uitgebreide schaal. Van socialistische zijde heeft men het wel voorgesteld, dat onder Colljns be wind alleen aandacht werd geschonken aan de staatsuitgaven, aan bezuini ging, aan het behoud van de „gave" gulden, maar dat men minder bekom merd was over het lot van de duizenden werklozen die steeds meer dreigden te demoraliseren. Deze voorstelling is echter in het licht van de feiten onhoudbaar. Hetgeen velen niet verhindert om haar ook nu nog telkens ten beste te geven. De feiten wijzen uit, dat een miljoenensteun werd verleend aan de landbouw, die anders ten onder zou zijn gegaan door de afbraakprljzen die voor de producten gemaakt konden worden. Dank zij deze steunverlening bleef hier een niet gering te schatten werkgelegenheid in stand. De nijverheid werd geholpen door tarief maatregelen en contingen teringen, ook door faciliteiten bij export, voor zover het verlenen daarvan niet als dumping beschouwd kon worden. Maar een protectionistische politiek kon door Nederland niet gevoerd worden. Ons land was, en Is nog steeds, op export aangewezen. Hadden wij een politiek van bescherming van hoge ta rieven gevoerd, dan zouden wij mede schuldig zijn geworden aan de ellende waarin de wereld verkeerde. Er moest veeleer geijverd worden voor afbraak van de hoge tariefsmuren, die verschillende staten hadden opgetrokken. Daar voor pleitte Colijn op internationale conferenties. Men juichte hem toe, men gaf hem gelijk, maar men deed weinig of niets in de goede richting. Van overheidswege werd in bepaalde gevallen financiële steun geboden aan industrieën, via de in de crisisjaren opgerichte Bank voor Industrie-finan ciering. Krachtdadige hulp genoot de scheepvaart. Mede aan deze credletstroom was het te danken, dat de Nederlandse vlag zich op de zeeën bleef vertonen. Het middenstandscredlet werd uitgebreid. Direct en Indirect profiteerde het bedrijfsleven van hetgeen gedaan werd voor de vermeerdering van de werkgelegenheid door de uitvoering van open bare werken. H'U herinneren aan de drooglegging van de Noordoostpolder en van de Wadden, aan de bebouwing van de Wieringermeer, aan wegenaanleg en bruggenbouw, aan de steun die vla hei Werkfonds werd verleend aan door gemeenten en provincies uitgevoerde werken, die zelfs niet altijd pro ductief genoemd konden worden. In de jaren 19331939 werden voor aanleg en verbetering dus niet voor onderhoud van primaire en secundaire wegen en voor de bouw van brug gen bedragen besteed van 24 tot 55 miljoen gulden per jaar. Het gehele Rijkswegenplan voorzag (met inbegrip va» de bruggen over de grote ri- vieren) van 1937 tot 1952 in een loiaal van investeringen van circa 260 mil- berken in de subsidieregeling te Jpen. Men moet hierbij uiteraard de vooroorlogse geldwaarde in aanmerking betrekken. Een bijdrage in de nemen. De oorlog had ten gevolge, dat het vierde kabinet-Colijn ook dit deel bouwkosten van pastorieën blijft van zijn program slechts voor een klein deel kon uitvoeren. I hij afwijzen. Veel werd ook beschikbaar gesteld voor verbetering van de Twentse kanalen (20 miljoen), van de Fries-Groningse (10 miljoen). De schutsluis te IJmuiden Mr. Van Aartsen beklemtoont, dat eiste 16 miljoen, voor de havens en waterwegen van Vlissingcn, Dor-[d® kerkgenootschappen ook bij indie- d recht, 0.11,1)1 en Harllnjen werd 14 miljoen ïevoteerd. De verbetering der Tedfge'JrUkSid*tad'"" o™''reff*de vaargeulen „aar Rotterdam en Amaterdam vroeg ruim IJ miljoen. Voor a„dfde o^an8 ên le inrichting val kleinere scheepvaartwegen werd tot 1936 ruim 23 miljoen uitgegeven en voor de te bouwen kerken te bepalen. D< verbetering vla de waterafvoer tot en met 1939 25 miljoen. Vele miljoenen rijkspremie bedraagt 25 procent vai werden daarnaast besteed voor spoorweg- er electriciteitswerken. de bouwkosten. De kerken zullen dus Voor het reeds genoemde Zuiderzeeplan, Wieringermeer en Noordoostpoldet het grootste deel van de kosten zelf werden de kosten becijferd op 212 plus 164 miljoen gulden. Van de 164 mil- ^10eten betalen. De regering meent. Joen moest in 1940, bij de vijandelijke bezetting van ons land, nog een he- dat het niet op haar weg ligt, vooraf laugrtjk bedrag verwerk, worde». Alleugs was meu ook gruood.aakt om met de andere cijfers te gaan rekenen. Voor dc vervanging en uitbreiding vant, Men mag ook de ontginningen niet fergeteu. Zij hebben het aanzien van bestaande kerkgebouwen zal geen sub- |eSen ve,e andere subsidiemaatregelen sommige landschappen veranderd. Gedurende een aantal Jaren werden voor «die worden verstrekt In deze gevallen k,,nn*n worden meebracht. Het is on- dat doel door rijk eu gemernteu bedrage» heateed va» 30 a 40 railjoe» per Jaar. I wie op grond van haar eigen vcrantwoor- Voortgegaan werd met de woningbouw. In de jaren 1933 en 1935 wer-1 delijkheid mag worden verwacht, dat zij den respectievelijk 44.367, 52.550 en 45.202 woningwetwoningen gebouwd. In ^staat^ is, de vervanging of uitbreiding 1936 en 1937 Jaren van betrekkelijke wanlngruimte rond 30.000 per Jaar. De rente der voorschotten werd verlaard, hetgeen enige huurverlaging mogelijk maakte. Het Is, gelet op de oorlogsdreiging, wel te verstaan, maar het moet niettemin betreurd worden, dat de krotopruiming niet met kracht werd doorgezet. Die oorlogsdreiging had overigens ten gevolge, dat militaire opdrachten aan de industrie werden verstrekt Nog op meer zou gewezen kunnen worden om het sprookje te weerleggen, dat onder de kabinetten-Colijn zo goed als niets gedaan werd voor werk verruiming en bestrijding van de werkloosheid. Een andere vraag ls, of er niet nog meer had kunnen geschieden. De uit keringen bij werkloosheid bedroegen meermalen 142 miljoen per Jaar. Het zou toe to Juichen zijn geweest wanneer, mede met een deel van dit bedrag, de werkgelegenheid ware verruimd. Maar er waren niet zoveel plannen ge reed. Hierin ligt een les. Men moet steeds plannen achter de hand hebben. Zelfs in tijden van hoogconjunctuur. Men moet op een omslag rekenen. Ook al meent men op tamelijk sterke gronden, dat er thans ln de hoger ontwikkelde landen factoren werken, die meer dan ln de jaren dertig, felle crises kunnen voorkomen. Men wijst daarbij op de Invloed ten goede van de verzekeringswetgeving, van de overheidsbemoeiing met Ionen en prijzen, in één woord: van de door de Overheden It voeren conjunctuurpolltiek. Maar moge men daarvan toch niet tè hoge verwachtingen koesteren. regeling voor de kerkbouw laat de vrijheid en zelfstandig heid van de kerken geheel in tact, schrijft minister Van Aart sen aan de Tweede Kamer in de memorie van antwoord op het wetsontwerp Premie Kerken bouw. Het al of niet aanvaarden van subsidie blijft geheel voor eigen verantwoordelijkheid van het kerkgenootschap. De minis ter heeft aan de memorie van antwoord een nota van wijzigin gen toegevoegd, waarin hij voor stelt, ook de kerktorens en luid- klokken van nieuw te bouwen zelf of met de hulp van bestaande ker- kelijke fondsen te financieren, meent de minister. Zoals .men weet, is het de bedoeling, dat de subsidieregeling tot 1971 van kracht zal zijn. Minister Van Aartsen fAdvertentie verwacht, dat de achterstand in de ker kenbouw dan zodanig zal zijn ingelopen dat aan de regeling geen behoefte meez zal bestaan. Geraamd wordt, dat tot 1970 nog 480 kerken zullen moeten worden ge bouwd, te weten 160 voor de Ned. Her vormde Kerk, 171 voor de R.K. Kerk, 100 voor de Gereformeerde Kerken en 49 voor de overige kerkgenootschap pen. In de jaren 1947 tot en met 1960 zijn in Nederland 608 kerkgebouwen gereedgekomen, namelijk 114 door de Ned. Hervormde Kerk, 232 voor de R.K. Kerk, 195 voor de Gereformeer de Kerken en 67 voor de overige kerkgenootschappen. Op vragen uit de Kamer antwoordt mr. Van Aartsen, dat het volgens de re gering niet in overeenstemming met dc in de grondwet verankerde godsdienst vrijheid zou zijn, alleen subsidie te ver lenen als de evangelieverkondiging ge heel in overeenstemming is met de Hei lige Schrift. Trouwens wie zou moetep uitmaken of deze overeenstemming al dan niet aanwezig is? Organisaties Vanuit de Kamer was er bezwaar te gen gemaakt, om bepaalde organisaties als bijvoorbeeld de Nederlandse Pro testantenbond en de Vereniging Vrijzinnig Hervormden voor de toepas sing van de wet met kerkgenootschap pen gelijk te stellen. De minister heeft deze zinsnede thans gewijzigd. Het woord „gelijkstelling" is verdwenen. De for mulering luidit nu, dat de bepalingen van het wetsontwerp ,,van overeenkomstige toepassing zijn, indien een kerkgebouw wordt gesticht door een rechtspersoon lijkheid bezittend genootschap, waarvan het doel het houden van openbare gods dienstoefeningen meebrengt". Een ander bezwaar, namelijk dat de onkerkelijke Nederlanders via de be lastingheffing worden gedwongen bij te dragen in de kosten van kerkbouw, zou, zo meent de bewindsman, ook kunnen worden ingebracht. Het is doenlijk voor de overheid, zich te ont houden van elke subsidiemaatregel, die door een van de levensbeschouwe lijke groepen in ons land zou worden uitgelegd als steun aan een of meer andere groepen. De subsidiëring van „bezinningscen tra", die op grond van het wetsontwerp mogelijk zal zijn, geldt niet alleen het Humanistisch Verbond. Volgens Van Aartsen komen in aanmerking alle niet-kerkelijke levensbeschouwelijke Ker oepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Rotterdam: D. H. Borgers te Hoogeveen en G. Vceneman te Amers- C11RIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Werkendam: J. Brons te j Bunschoten en G. de Vries te s-Graven- Beroepen te Huizen (N.H.): K. G. van Smeden te Utrecht-N. OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Doorn en te Giesscndam: H. Wiltink te Doetinchem. Te Doetinchem is gisteravond de44- jarige fabrieksarbeider E. D. uit Doe tinchem om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Hij stak per bromfiets plotseling de weg over en werd gegre pen door een hem achteropkomende -.uto. Hij werd tegen de weg gesmakt n overleed ter plaatse. Benoemingen en ontslagen De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd: tot leraar in de plant- en dierkunde aan de Van Oldenbarnevelt h.b.s. de heer J. Poolman; tot leraar in tijdelijke dienst in de natuur- en werktuigkunde aan de gemeentelijke ho gere Zeevaartschool de heer G. var Alphen. Aan openbare lagere scholen zon be noemd tot onderwijzer de heren R. Ros te Gorinchem en P. C. Helmich; tot onderwijzeressen mevrouw A. C. Esse- veld-Keijzer te 's-Gravenhage, mejuf frouw A. M. Engelen, mevrouw E. M. Bouman-Keijzer, mevrouw G. F. van der Meer en mejuffrouw L. J. Leijer- weerd. Eervol ontslag ls verleend aan de he ren C. H. Nonnekens en J. van de Nieuwegiessen, onderwijzers aan open bare lagere scholen, en aan mevrouw N. M. van de Kasteelen-Teunissen en mejuffrouw L. A. Stolk, onderwijzeres sen. De benoeming van de heer E. G. Couperus tot onderwijzer aan een open bare school voor u.l.o. is ingetrokken wegens het niet aanvaarden van deze De hoeders van de zwijnen krijgen de schrik van hun leven, als zij hun kudde in de zee zien storten. In paniek vluchten zij, uit het land van de Gerasénen en overal, op het land en in de stad, vertellen zij wat er is gebeurd: u kunt het allemaal lezen in Marcus vijf. Mèt de vernietiging van tweeduizend zwijnen maakt Jezus een einde aan de terreur, waarmee een legioen van duivelse geesten jarenlang het leven van een mens heeft geteisterd. De man is nu geheel bij zijn verstand en zit, netjes gekleed, aan de voeten van Jezus. Rondom staan de mensen, die het spannende gebeuren hebben meegemaakt. Dan worden zij bevreesd, zo staat er te lezen. Dat klinkt zo op het eerste gehoor wat vreemd. Is het, omdat zij de wonder lijke feiten niet kunnen verwerken? Is het de angst voor het ongewone, het bovennatuurlijke? Is het misschien de vrees, dat de man straks opnieuw door de duivel zal worden besprongen en dat ze hem met z'n allen niet baas kunnen worden? Of is het alleen maar de angst, dat Jezus hen zal aanspreken vanwege de niet geoorloofde aanwezigheid van een paar duizend zwijnen? Misschien is die vrees gevolg van al deze factoren. Hoe het zij: de vrees brengt de mensen ertoe Jezus dringend te vragen maar te vertrekken. Hij, Die een naaste verlost uit de pikzwarte nacht van geestelijke ontred dering, moet wegZo is de mens: hij wordt bang, als Jezus de duivel uitwerpt. Zijn wij de aanwezigheid van de boze dan zó gewoon gaan vinden? (Advertentie) iPUROL ganisaties, al dan niet op humanistische grondslag. Op welke wijze de subsidie verlening ten behoeve van dergelijke or ganisaties uiteindelijk zal worden gere geld, kan de minister thans nog niet mee delen. Hij wil zich daarover eerst nog laten voorlichten door een adviescom missie, waarin ook vertegenwoordigers van de bedoelde genootschappen zitting zullen hebben- Herv. en gerei, synode weer bijeen „En de oecumene is de wereld" Groot aantal r.k. deelnemers Van een onzer verslaggevers Oee. patriarch Constantinopel naar Rome? Athenagoras I, de oecumenische patriarch van Constantinopel, die on- langs door de Grlekae krant „Vima" werd geïnterviewd over de verhou- De werkcommissie van de Johanniterorde in Nederland heeft onlangs haar tienjarig be- Slaan herdacht. Ter gelegenheid hiervan is in Utrecht een pers conferentie gehouden, waarop onder meer de werkmeester van de orde, jonkheer mr. C. L. van Beyma thoe Kingma, het een en ander heeft verteld over de activiteiten van de Johanniters. Deze orde heeft vooral behoefte aan meer verpleegsters en help sters. andere christelijke kerken, speciaal de Rooms Katholieke Kerk, heeft verklaard dat hij bereid was het ini tiatief te nemen om een bezoek aan de paus te brengen, mits er aan be paalde voorwaarden werd voldaan. Als een van de obstakels die uit de weg geruimd moeten toerden noem de de patriarch het bestaan van de Griekse kerk die de suprematie van de paus erkent. Ook de onfeilbaar heid van de paus is een onoverko melijke hindernis. De Orthodoxe kerken ontkennen niet dat de Rooms Kathclieke Kerk de oudste rechten booster-hospitaal bij Jeruzalem heeft, maar zij beschouwen de paus voor 2jeken en gewonden en bescherm- niet als de absolute leider van het den het christelijk geloof. De activitei- aehele christendom. Hij is slechts ten van de orde worden later naar „de eerste onder zijn gelijke" West-Europaverplaatst Na de hervor- Alte Orthodox, Kerken eullenku» lor- uteln^teen^era deel. de' stemming moeten 0**™ voor het M>Ith„eri en dt johanniters. Enkele vertrek van de patriarch. Tevens eeuwen iater confisceerde Napoleon al- ral de paus moeten beloven dat hij Le bezittingen van de Johanniter-orde, de vrijwillige helpsters de ln het verbond van het Rode Kruis, ook tijdens boottochten voor chro nische zieken, in kampen voor gebrek kige kinderen en dergelijke. Er zijn voorts gezamenlijke hulpacties, bijvoor beeld voor een leprozerie op Nieuw- Guinea, een vluchtelingenkamp ln Ber en voor weeskinderen van Indische Nederlanders. De damesafdeling die dit jaar haar 10-jarig bestaan viert legt zich in het bijzonder toe op de zorg voor Invaliden. In 1957 is zij begonnen met het hou den van vakantiekampen voor oudere invalide vrouwen in de Marijkehoeve te Hattcm. Deze „gasten" worden verder thuis enkele malen per jaar bezocht door leden van de damesafdeling. De algemeen-secretaresse van de werkcom missie van de orde. mej. C. B. Rijnders. ertelde vanmiddag, dat er voor wa: de invalidenzorg betreft, nog een groot op zijn beurt de oecumenische pa triarch in zijn residentie „de Pha- nar" zal komen bezoeken. De patriarch was van mening dat wanneer men over eenheidging praten ook de protestanten en de Oude Oosterse Kerken hierbij moes ten ivorden betrokken. Koning Saud logeert in Joodsgezind hotel onderd t konir gedac hij tot verbsz;ng vin velen zijn i trek nam ui het Sheraton Plaza Hotel in Boston. HIJ koos dit hotel ais zijn verblijfplaats nadat hij het Peter Bent Bngham Hospitaal in Boston had ver laten. In dat ziekenhuis had hij een maagbehandeling en een oogoperatie on dergaan. Nog groter was dc verbazing van velen toen koning Saud in het hotel een Joodse tandarts ontbood om prins Mashoor Ibn Saud. een achtjarige zoon van hem. te behandelen. Het Sheraton Plaza Hotel overtreedt de Arabische boycotbepslmger seinteresseerd ln Israëlisch* ---- hotels. Volgens de Arabische boycotbe- het Rode Kruis. De helpsters krijgen nalingen tegen Israël mogen daarom hun opleiding in Rode Kruisverband en Arabieren geen gebruik maken van het volgen daarnaast nog enkele geestelij- hoteL daar zij anders indirect Isrsc'. ke vormingscursussen. Bij grote gebeur- zoudèn steunen De heerser van het fel tenissen zoals de watersnood, de aan tegen Israël agerende Saudie-Arabié komst van Hongaarse vluchtelingen heeft zich van zijn weinig aangetrokken. uitsluitend nog in Engeland bloeiperiode doormaakte. In de ne gentiende eeuw kwam er een herle- ving. Prins Hendrik richtte in 1909 een Ne derlandse afdeling op van de Duitse or de. Na de oorlog werd deze afdeling zelfstandig. De orde heeft een corps van veertig Johanniter-zusters (gediplo meerde verpleegsters) en van tachtig helpsters in het leven geroepen. Bij de orde zijn ongeveer 250 leden aangeslo ten. Tien jaar geleden werd een da mesafdeling opgericht met bijna 200 leden. De Johanniter-orde heeft twee kleine ziekenhuizen gehad, een in Amerongen en een in Bennekom. Het ziekenhuisje in Amerongen is opgeheven en in Ben-, Diikstra elzenaar van een nekom heeft de orde geparticipeerd in "«^£a Mgenw vaneen de opzet van het groot prot. christ lreclame_ en advertentiebureau annex land. .naar slechts een fractie kan geholpen worden door de Johanni ter-orde. Men doet doorlopend een be roep op de jeugd, maar desondanks is het bijzonder moeilijk om meisjes te vinden die hun vrije tijd willen afstaan om tot helpsters te worden opgeleid. Op internationaal terrein werkt de Nederlandse Johanniter-orde zo nu en dan samen met de ordes in Zweden, Duitsland, Engeland en Zwitserland. Meisjes die ln de verpleging willen of reeds ren opleiding volgen en graag In het verband van de Johanniter-orde zou den werken, en meisjes die opgeleid willen worden tot Johannlter-hclpsters kunnen contact opnemen nirt het secre tariaat van de w erkcommisslA dat ge vestigd Is aan de Burg. Van IMlenberg Hubarlaan 1 te Hilversum. Fries reclameman wordt predikant Zowel de hervormde als de ge reformeerde synode komen mid den deze maand weer bijeen. Het belangrijkste punt op de agenda van beide synoden is de bespre king van de intercommunie. De hervormden zullen vergaderen op 12 en 13 februari in het nieuwe ei gen centrum „Hvdepark". De ge reformeerden beginnen hun laatste zitting op 19 februari. De hervormden spraken op de zitting an 31 oktober 1961 reeds over de oecu menische avondmaalsviering. Toen werd een conceptnota besproken die was opge steld door een commissie waarvan prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker de voorzitter is en ds. H. van Andel de secretaris. Bij de discussie kwam toen vast te staan dat er wel waardering voor dit stuk maar dat er ook bezwaren waren. Er werd toen met name gewezen op het ontbreken van een paragraaf over de kerkrechtelijke implicaties van de nota. Nu heeft de commissie de nota omge werkt en het herziene ontwerp zal i de synode worden voorgelegd. De synode zal tevens de nota van raad voor de zaken van kerk en sam leving over de reclame in de telev behandelen. Ook hiervan was in oktober 1961 aan de synode een eerste ontwerp voorgelegd. Thans is een tweede nota op gesteld, die in de synodevergadering ter sprake zal komen. Ook zal de synode h slag uitbrengen van de besprekingen het moderamen met het moderamen de generale synode der Gereformeerde De gedelegeerden van de Nederlandse Hervormde Kerk die naar de assemblee van de Wereldraad van Kerken te New Delhi zijn gegaan zullen verslag uitbren ger. van deze vergadering en de synode van voorlichting dienen omtrent de be langrijkste zaken die de aandacht van de generale synode naar hun inzien moeten hebben. Ook de boodschap van New Delhi aan de kerken zal besproken worden. Op 20 februari ln de avondzittinj uur gaat de gereformeerde synoc probleem behandelen. Er werd besloten een uur voor dit gesprek vast te stellen omdat men veel belangstelling voor deze openbare discussie verwacht, die bijge woond kan worden door leden van de Gereformeerde Kerken. In de behandeling van gemeenschap pelijke avondmaalsdiensten zal men ook spreken over gemeenschappelijke ere diensten in het algemeen. De synode moet nog enkele oude zaken afhandelen, waarmee men nog niet ge reed was gekomen, zoals de plaats der diakenen in de meerdere vergaderingen en de kerkelijke positie van de predi kant-leraar godsdienstonderwijs. Verder staat op de agenda behalve een aantal financiële zaken en benoemingen onder meer nog een rapport over publi citeit, een rapport van deputaten over de psalmberijming waarin gehandeld wordt over de berijmingen van Luykenaar- Francken en van ds. Muns, een advies over een eventuele benoeming van functionaris voor kerk en Industrie, ■tellen die verband honden met de gadertechniek van de synode en zaken die betrekking hebben op de evangelisa tie. de zending en de theologische facul teit van de Vrije Universiteit. Volgende week zondag zal te Eindhoven de jaar lijkse jongerenconferentie van de Oecumenische Jeugdraad wor den gehouden. Men verwacht er 900 a 1000 jongeren, evenals ver leden jaar te Schiedam. Het bij zondere is, dat dit jaar een vrij groot aantal rooms-katholieke jongeren aan de conferentie deelnemen. slotte wijst hij op de kans dat een De plaats van samenkomst draagt daartoe veel bij. Maar naar de secre taris van de O.J.R. ds. H. van Andel te lltrecht mededeelde zal het rooms-katholieke element ook in de toekomst op de conferenties stellig niet meer ontbreken. De Katholieke Jeugdraad hèeft de bij hem aangesloten organisaties tot deel name opgewekt. Wel berust de verant woordelijkheid voor de conferentie bij de O.J.R.maar te verwachten is, dat op een soortgelijke manifestatie van r.k.-zijde ook protestantse jongeren wel kome gasten zullen zijn. Reeds wordt door beide organisaties overlegd om te komen tot een gemeen schappelijk werkkamp, al zal dat dit jaar nog niet verwezenlijkt kunnen den. Voor de practische organisatie vs.. conferentie van volgende week hebben rooms-katholieke jongeren te Eindhoven volle medewerking gegeven. En niet al leen jongeren. Op een persconferentie te Eindhoven zat achter de bestuurstafel, naast ds. Van Andel, de r.k. deken der stad, pastoor W. Kaal. Zaterdagmiddag zal de conferentie ge opend worden door wlka Jac. Roos. Daarna komt het thema „En de oecu mene ls de wereld" ln bespreking. Het wordt ingeleid door de heren M. Halen, algemeén secretaris van jongerencentrum Ruimte, en drs. W. Tims van het Nationaal Planbureau. Op de vraag „hoe fungeert de kerk nog in de wereld" zal naast ds. Van An del de r.k. dr. L. G. M. Alting von Geusau een antwoord geven. Zij namen beide deel aan de Assemblee te New Delhi. Pater Alting von Geusau preekt 's zondagsmorgens in de r.k. hoofdkerk van Eindhoven, de St. Catharinakerk, waar ter gelegenheid van deze confe rentie een heilige mis voor de r.k. deel- emers wordt opgedragen. Er mag zeker van een groeiende een heid worden gesproken, zegd ds. Van Andel, maar de kerkmuren zijn er nog die blijven wij eerbiedigen, al is ner gens de behoefte om de muren te door breken groter dan in de jongerenwereld. De jeugd vindt namelijk dat het tijdstip van de vrijblijvende ontmoe ting voorbij moet zijn. Oecumenische jeugdgroepen, die niet kunnen door stoten, blijven praatcolleges. Men houdt aan eigen kerkelijke structuur vast en versterkt op die manier de eigen positie. Het komt er op aan dat de oecumene nu gestalte gaat aanne men. al weet men niet hoe. De vorming van een oecumenische jeugdgemeente wees ds. Van Andel af. at zou immers de vorming van wéér Hl kerk betekenen! Wel achtte hij het experiment onont beerlijk. Het moei ook wel. De ouderen praten over oecumene en bezien dat vanuit de theologie. De jongeren willen het praten zo graag tot daden ko- Kerk van Florida benoemt predikant voor wereldvrede Aan de staf van de Palma Ceia Methodisten Kerk, te Tampa, is een predikant toegevoegd die als taak heeft de wereldvrede te bevorderen. Hij zal de titel van „predikant voor wereldproblemen" dragen. Het is de 42-jarige George G. Hill. Hij promoveerde in de Theologie aan de Yale universiteit en diende vervolgens de Methodistenkerk in Connecticut waar hij de laatste vijf jaar de internationale problemen in zijn preken, openbare re devoeringen en geschriften besprak. Het idee om ln de kerk van Florida een predikant aan te stellen wiens taak beperkt zou worden tot het bevorderen van de wereldvrede was van een van de lidmaten. Dr. Richard Rogers, een natuurkundige geloofde dat de taak die ds Hill is opgedragen alle tijd van een predikant in beslag neemt. Hij sprak erover met zijn predikant ds. Paul J. Wagner. Zij legden hun voorstel voor aan de kerkelijke autoriteiten die het goedkeurden. ingericht voor de verpleging van oude re spastische patiënten. Prins Bcrnhard is ln 1954 boofd van de Johanniter-orde geworden, Prinses Beatrix Is er cre-comman- deur van en prinses Irene wordt binnenkort gewoon lid van de da mesafdeling. Hulp bieden Leeuwarden, binnen enkele maanden het predikambt in de Geref. kerken gaan ven-uilen. De classis Leeuwarden heeft hem geëxami neerd en beroepbaar verklaard, zulks op grond van zijn singuliere gaven. De heer Dijkstra heeft kans gezien naast zijn dag-werkzaamheden de studie voor het predikambt te voltooien. Kandidaat Dijkstra heeft een belangrijk aandeel gehad in de Friese vertaling van de Heldelbergse Cathechismus, de Aposto lische geloofsbelijdenis en de belijdenis van Nicea, zoals die opgegeven zijn in het nieuwe Friese psalm- en gezangboek dat de Ned. Herv. Kerk. en de Geref. Kerken ln Friesland verleden jaar te zamen hebben uitgegeven. Kandidaat Dijkstra heeft één wens. hij zou n.l. in Friesland predikant willen worden en naar het schijnt zal ook dat werkelijk heid worden, want twee Geref. Kerken in Friesland hebben reeds een beroep op hem uitgebracht. rilCHTBIJ lag het Kasteel dus èn veraf. Maar zelfs als het rentmeestershuis tot de bijge bouwen behoord had, zouden de Graaf en de Gravin, de Jonkers en de Freules gestalten uit een andere wereld zijn gebleven. Dat diepe be sef dankte het kind aan zijn vader, en daar hing dan weer een andere geschiedenis mee samen die dateerde uit de tijd toen zijn vader zelf ook a maar een kleine jongen was ergens in een do in het Utrechtse. In dat dorp waarover een van i. -e oudere Nederlandse auteurs nog eens een ro ,.jn geschreven heeft: het deftige dorp waar de nde binnenkwam. Toen de vader van het kind zo'n jaar of vijf was, overleed zijn eigen vader. Een weduwe en drie kinderen achterlatend. Nog te jong om het verlies te beseffen maar al spoedig oud genoeg om het te voelen. Want de moeder bleef alleen zonder noemenswaardige verzorging, aangewezen op de nering van een piepklein winkeltje, dat net genoeg opbracht om er het harre leven bij te kunnen rekken, maar beslist feel te weinig om er haar oudste leergierige zoon van te kunnen laten studeren. En toen zijn de Freules geko men. Heel andere Freules dan van het Kasteel; bij mijn weten zelfs Freules zónder enig Kasteel; maar in elk geval met een warm hart. Die heb ben het die zoon mogelijk gemaakt om na de la gere school het gymnasium af te lopen, en ver volgens student te worden. De Freules! De stem van de vader werd dik van ontzag als hij later hun naam noemde. Want als weldoende engelen hadden ze zijn pad om zweefd. Zij waren het geweest, die er achter kwamen hoe de jonge man als boekverkopersbe- diende in zijn levensonderhoud trachtte te voor zien: van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds in de winkel, en daarna hele of ten minste halve nachten blokkend op de oude talen en op alle wetenschappen welke een gymnasium doceert. Zij hadden ook ontdekt dat dit dubbel leven niet vol te houden viel, en zij hadden in de beurs getast om hem dan maar doodgewoon, als andere jongens, naar het gymnasium toe te laten gaan. Het begon trouwens met een mis- lukking. want de autodidact deed toelatingsexa men voor de derde klas en dat haalde hij net niet: hij mocht niet hoger dan de tweede. Hij wreekte zich meteen door dat jaar over te sprin gen naar de vierde klas en het daaropvolgende jaar naar de zesde, zodat hij toch nog in de kortst denkbare tijd en met de hoogst denkbere cijfers het einddiploma behaalde. Maar zonder de Freules was dat alles niet mogelijk geweest. En nóóit, nóóit heeft de vader verzuimd om jaar op jaar de Freules te gaan bezoeken! Een man met zo'n levensgeschiedenis zweert bij tenminste één axioma: Een Kasteel is heilige grond! Daar mag je nooit komen, hoor je jon gen?" „Ja vader, nee vader!" Het kind voelde het ontzag, de eerbied, het opzien. Zelfs al zou er geen laan gelegen hebben tussen het rentmees tershuis en het Kasteel, het kind zou die af stand nimmer hebben overbrugd: er zijn Gra ven, Gravinnen, Jonkers en Freules enerzijds, en er zijn gewone mensen anderzijds. Latrr vertelde zijn moeder dat het kind zich dccjudanks éénmaal schrikkelijk misdragen GEREFORMEERDEN Totnogtoe Is 55 pet. van het aantal aanmeldingen hervormd. De rooms-ka tholieken staan op 13 pet., de gerefor meerden ook. Van de andere groepen nemen de vrije evangelischen en de re monstranten de voornaamste plaats ln. De gereformeerde kerken behoren niet tot de O.J.R., evenmin dus als de rooms-katholieke kerk. Maar er doen steeds meer gereformeerden mee. Naast de dienst in de St. Catharina kerk zal er een dienst gehouden worden in de hervormde Opstandingskerk (voor gangers ds. E. Sneller, hervormd en ds. H, J. de Kievid, remonstrant), alsmede in de gereformeerde Petrakerk (voor gangers ds. C. W. de Vries, gereformeerd en ds. J. P. Boendermaker, luthers). Het avondgebed op de eerste confe rentiedag wordt geleid door drs. J. Fi- ret te Amersfoort, directeur van de Ne derlandse Gereformeerde Jeugdraad. Aan het voorbereidend werk hebben de gereformeerde jongeren te Eindho ven enthousiast deelgenomen. NIEUWE VOORZITTER Zondagmiddag krijgt de O.J.R. een nieuwe voorzitter. Inplaats van de vorig Jaar afgetreden voorzitter ds. N. O. Steenbeek zal men de lutherse predikant ds. J. A. Roskam te Beverwijk instal leren. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL heeft. Uitgerekend jegens de oude Gravin. Die komt bij de ouders op bezoek en dat is natuur lijk een geweldige belevenis. Ze zit haast ma jesteitelijk op de pluche sofa in de allermooiste kamer en ze drinkt minzaam een kopje thee. En dan brengt Ira het kind binnen opdat dit zijn aandeel neme in de algemene huldiging. Schoon pakje, schoon broekje, schone kousjes, schone schoentjes, schoon schortje, schoon smoeltje. Het kind geeft een schoon handje. Het staart in ont zag de Kasteelvrouwe aan. En dan zegt het spontaan: „Daar!" en het overhandigt de Gravin een aftands, tandeloos, griezelig-vies kammetje, dat het weet ik waar ergens gevonden heeft en dat in dit levensstadium zijn liefste pand is. ,Jk wist niet waar ik kijken moest!" zei de moeder later. „Ik schaamde me diep!" tuas het oordeel van de vader. ,JIet zal heus werkelijk nooit meer gebeuren!" - snikte Ita. Het kind zelf heeft de historie al leen van horen zeggen. Het weet nog niet hoe het ertoe kwam om juist dit voorwerp aan de voornaam gekapte Kasteelbewoonster aan te bie den. Het vermoedt alleen dat het toen ook op zijn manier onderdanigheid heeft willen demon streren. Maar misschien was het ook wel angst voor zoveel ontzagwekkends? In ieder geval: de afstand tussen Kasteel en rentmeestershuis is onoverbrugbaar. En het kind herinnert zich nog alleen maar goed de machti ge kasteelwul, waar het niet overheen kon zien. WIJKPREDIKANT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2