Gwttto médtk, vm U... Samenspel op zebra's valt niet tegen WE EKAANB IEDIMGE ik *e ik X GLADHEID EEN KNELPUNT N. Zwetsloot iJl n^w b koopt U twee pakjes tegelijk dan krijgt U dit pakje kost 75cent deze dikke reep, die normaal 25cent kost, gratis! en dit dus ook 75 cent zoImg ie roorraad slrekt 0,83 0,98 MEL WE LEIDSCHE COURANT 12 (Van onze speciale verslaggever) HET samenspel tussen de voetgan gers en de zich met voertuigen voortbewegende verkeersdeelnemers lijkt in de praktijk mee te vallen. Sinds het zebra-pad wettelijke be scherming geniet (1 november 1961) wordt op overstekende voetgangers inderdaad gelet zo luidt althans, bij gebrek aan betrouwbaar statis tisch materiaal, de officiële mening. Toch dienen er nog veel verbeterin gen te worden aangebracht om tot verdere perfectie te komen. Boven dien dient de voetganger zich nóg beter te realiseren dat voertuigen een remweg hebben, die, al naar ge lang de omstandigheden, kort of lang kan zijn. Wat dit laaste betreft, heeft men wel enige lering uit de winterse glad heid kunnen trekken. Zodra de stra ten beijzeld zijn, glijdt een plotseling voor een zebra remmend voertuig on herroepelijk door, wat uiteraard ge vaar oplevert. Bij het oversteken moet de voetganger een omstandig- heid als deze incalculeren. Doet hij dit niet. dat kan dit tot zijn eigen schade zijn, of tot die van anderen. Die zelfde voetganger doet vaak nog Iets wat, op z'n zachtst uitgedrukt, ver warring kan scheppen. Als hij het na melijk op een zebra plotseling op een lopen zet soms ziet men zelfs de ge vaarlijke sprint van trottoir tot trottoir: klopt de anticipatie van de hem na derende bestuurder van een voertuig niet meer. Op zijn overwegingen mag dan misschien niets aan te merken zijn, het doorsturen wat de automobilist of de wielrijder wellicht wilde doen, moet in een fractie van een seconde in een an dere reactie gewijzigd worden. In 't algemeen geldt dat de voetgan ger óók de regels van het samenspel in 't oog moet houden. Hij dient pas over te steken, als hij zich ervan overtuigd heeft dat dit de hem naderende bestuur der van een voertuig alsnog gelegenheid geeft tijdig af te remmen. Bij gladheid, we schreven het al. moet deze marge aanzienlijk ruimer genomen worden. Ook regen kan het wegdek echter slipperig V erlichtingsproeven in grote steden Bestuurders van voertuigen hebben bij het naderen van een zebra wel eens de neiging uitsluitend op de overstekende voetganger te lettten. In brede, drukke straten dienen zij zich echter te realise ren dat er twee. of soms wel meer files zijn, terwijl men als het ware bumper aan bumper rijdt. Plotseling remmen ook door wiel rijders! kan materiële schade ople- Té dicht parkeren bij voetgangersover steekplaatsen door de parkeemood wordt met de voorschriften wel eens de hand gelicht belemmert het uitzicht van het zich voortbewegende verkeer. Té dicht stilstaan bij de trottoirband schept verwarring, daar het achterop komende verkeer in de mening verkeren dat het om een geparkeerd voertuig en niet om een zebra gaat. Het nog net naast een stilstaand v tuig voor een voetgangersoversteekplaats willen staan, kan opstoppingsmoeilijk heden doen ontstaan, of een mentaliteit, die niet op geven, maar op nemi ingesteld. In de grote steden Is tot nog toe wei nig gedaan om de zebra een veilige ge leider in het verkeer te doen zün. Het lijkt wel. of de gemeentelijke overheden zich min of meer buiten (het sa spel hebben geplaatst, waarbij het feit, dat er kosten moeten worden gemaakt Binnen een afstand van dertig meter van een zebra mag een voetganger niet de straat over steken. Na de gewenningsperio de is hier en daar het bonboekje al tevoorschijn gehaald. VLEES VLEES Huisvrouwen opgelet naar alle waarschijnlijkheid een niet onbelangrijke rol speelt. Kruispunten, welke omgeven zijn door zebra's, worden op de spitsuren onont warbare knopen, tenzij er verkeers annex voetgangerslichten zijn geplaatst. Met hekwerk rond de hoeken zou de chaos al veel minder zijn. De voetgan gersoversteekplaatsen zouden dan dieper de straten in kunnen worden gelegd, waardoor opstelruimte bij het kruispunt wordt geschapen. Naar links afslaand verkeer mist dik wijls óók een veilige opstelruimte. Ligt direct evenwijdig aan de weg. die ge reden wordt, een zebra .dan is men verplicht op de baan van het tegemoet komend verkeer te wachten. Dat dit gevaren inhoudt, behoeft geen betoog, te meer, daar de voetgangersoversteekplaats meestal pas zichtbaar wordt, als men er Het opdraaien (of afdraaien) van een voorrangsweg wordt soms eveneens door gebrek aan opstelruimte belemmerd. Wil men uit een zijstraat een voorrangs weg oprijden, dan moet vaak eerst voor een zebra worden gestopt, dan (op de zebra!) voor wielrijders, en ten slotte (misschien op een aanwezig fietspad!) op auto's en wat dies meer zij. Het naar binnen verleggen van een zebra zou al veel kunnen verhelpen. Verkeersgelei ding met de hand of met automatische lichten zijn op drukke kruispunten met een voorrangsader trouwens onont beerlijk! De zichtbaarheid van het zebra-pad en de daarop overstekende voetganger is een ander belangrijk probleem, dat meer dan gewone aandacht verdient. Overdag beperkt dit probleem zich voornamelijk tot de mogelijkheid van onvoldoende zichtbaarheid van de zebra-markering, vooral bij slecht weer. Is er geen verf meer om grauw geworden, of bijna weg gesleten voetgangersoversteekplaatsen een helderwitte kleur te geven? Of kost dit allemaal te veel? Gezien de hoge omgevingshelderheid zal de voetganger zelf overdag goed zichtbaar zijn. 's Avonds en 's nachts is dit niet het geval. Bij de over het alge meen te lage verlichtingsniveaus van de meeste straatlampen is noch de voet ganger, noch de markering voldoende te zien. In Utrecht en Eindhoven heeft men bij wijze van proef recht boven en kele moeilijk herkenbare of onlogisch liggende voetgangersoversteekplaatsen één of meer lampen aangebracht. Ge bleken is dat deze methode wel een goede markering van de zebra geeft, maar dat de daarop overstekende voetganger onvoldoende zichtbaar blijft voor het rijdende verkeer. On gelukken zijn hierdoor niet denkbeel dig, te meer. daar de voetganger zich door het extra licht boven het zebra pad bijzonder veilig waant. Ten einde hier verbetering in te bren gen, zal Philips binnenkort in enkele ge meenten een proef gaan nemen, waarbU extra Hebt zal worden aangebracht op het weggedeelte ter weerszijden van de oversteekplaatsen. Aangenomen wordt dat de overstekende voetganger dan tegen de heldere achtergrond duidelijk zal afsteken, en daardoor veiliger zal zün. Een proefneming, die de moeite van studie ten volle waard is. Persglasspiegellampen zorgen er voor dat niet alleen de marke ring van deze Zebra duidelijk ts fe zien, maar ook de eventuele voetganger, die oversteekt. T.H.van den Brink overleden In zijn woning in Hilversum is plotse ling overleden de heer T. H. van den Brink, in leven inspecteur 2e klasse van de afdeling voorlichting der Nederland se Spoorwegen. De heer Van den Brink was speciaal belast met huishoudelijke aangelegen heden en regelde ook de binnen- en bui tenlandse bezoeken aan de spoorwegen Na de ramp in Harmeien was hij betrok ken by de regeling in de Buurkerk in Utrecht waar de doden lagen opgebaard Direct na de begrafenissen bezocht hij namens de Nederlandse Spoorwegen tientallen gewonden en nabestaanden van de slachtoffers van de treinramp. Nadat hij zich na deze werkzaamheden niet wel voelde werd hem door de medische dienst van de spoorwegen absolute rust opge legd. Zijn toestand verergerde gisteren en in de loop van de middag is hij over- Geveke en Co's Technisch Bureau: In de buitengewone aandieelhoudiersveiTgade- ring deelde die diirec'iie mede dat de re sultaten van 1961 bevredigend en zeken niet minder dan in 1960 zullen blijken en het openstaande orders is zeker niet ge daald; de samenwerking met Van Gend en Loos verloopt goed; het aantal con tainers groeiit, maar nog niet hand ge noeg; er zijn geen belangrijke vertegen woordigingen verworven; de gevolgen van de revaluatie waren niet belang rijk; er zijn geen emissieplannen en er zijn geen dochters opgericht; de aan-de lenbanus van 40 en het contant divi dend van 10werden goedgekeurd; in Nieiiw-Guinea is het personeel nog vol tallig aanwezig en de investeringen ge schieden daar bijzonder voorzichtig. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Tot nader bericht is beperkte afgifte her vat van 4'A» pandbrieven van f 1000 en f 500 100 Bouwfonds Ned. Gemeenten: In 1961 werd een record van 3028 (vorig jaar 2044) deelnemerswoningen gebouwd: het aantal toegetreden nieuwe spaarders was 8610 (6965); op 31 december stonden 12.200 spaarders voor een eigen woning ingeschreven; de hypotheekportefeuille nam met f 21 miljoen toe tot f 145 min Het aantal uitstaande leningen was 12.400. Sinds de oprichting in 1946 ver leende het fonds bemiddeling bij bouw en financiering van 18.378 deelnemers woningen, waarvan 640 gebouwd met bouwsysteem BG. Wa l I street goed gestegen De New Yorkse effectenbeurs is giste- ren goed gestegen met vrij levendige handel. De opening was duidelijk hoger en in het eerste uur gingen de fondsen scherp omhoog waarna zij bleven verbeteren tot in de laatste dertig minuten, toen nieuwe aankopen de markt op het beste punt deden sluiten na de beste stijging van bijna drie maanden. De meeste winsten liepen uiteen van enkele centen tot drie dollar, doch er waren grotere stijgingen. Auto's, spoor wegen. nutsbedrijven, olies, elektrische uitrusting, postorderhuizen en enige ruimtevaartfondsen gingen vooruit, doch enige staahvaarden, spaar- en kredietin stellingen en vliegtuigen daalden. Van de 1293 verhandelde fondsen slo ten 698 hoger, 374 lager en 221 onveran derd. Er waren 30 hoogte- en 16 laagte- punten voor 1961/62. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen steeg 0.67 tot 68,84, de beste stijging sinds 8 november, toen de index 0,86 vooruitging. Dit komt neer op een totale koerswinst van 4 miljard. De index voor 425 industriëlen steeg S 0,78 tot 72,77,25 spoorwegen 0,24 tot 33,90, 50 nutsbedrijven 0,16 tot 62,29, van Ass. Press voor 60 aandelen S 1,80 tot S 255,70, van Dow Jones voor 30 indus triëlen 5,91 tot 700 punten. Blijf niet in dezelfde sleur Niet duur betalen Uw fijne vlees en malse biefstuk Bij N. ZWETSLOOT halen. Biefstuk 2.40 per 500 gram Gehakt 150 per kilo 90 per 500 gr. 4 Tartare voor 98 ct. Doorregen lappen 120—130 Mager doorregen 140 Magere lappen 150 Sucade lappen 160 Lende lappen 170—180 Rosbieflappen 190—200 (ook aan een stukje) 120 125 (Dit alles per 500 gram) 3 pakjes margarine 84 Heerlijke paling rookworst 170 per kilo. 90 p. 400 gram 400 gram Varkensworst 69 ct Diverse heerlijke vleeswaren en niet duur. Dit alléén bij: Morsstraat 26 - Leiden - Tel. 26592 TER AAR (Z.-Holl.) Het Bestuur der Vereniging voor C.V.O. te Ter Aar vr. m.i.v. 16 februari a.s. voor vast of tijdelijk een ONDERWIJZER (ES) met J. en (k). 21 IJ. •«Woensdagsmiddags en des zaterdags vrij. Kosthuis aan wezig. Goede verbindingen met Leiden. Amsterdam en Alphen a. d. Rijn. H. L. het BANKSTELLEN TOONKAMERS DREEF BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 1 KAMER TUSSENKAMER op het zuiden. Met gebruik van keuken. Gedeeltel. ge meubileerd. Hoofdbewoon ster weinig thuis. Goede st. Hoge Rijndijk Leiden. Brie ven Prins Mauritslaan 31 te Den Haag of tel. 551532. GEVRAAGD BADJUFFROUW voor schoonhouden cabines en controle kaartjes. Aan melden kantoor OVERDEKTE Haarlemmerstraat 262. (tok morgei) brengen de advertmtte* teeer veel nieuir N.V. BOEKHANDEL EN DRUKKERIJ voorheen E. J. BRILL. Oude Rijn 33a, Leiden vraagt voor de afdeling administratie een aankomende bediende (vrl.) Diploma's mulo en typen strekken tot aanbeveling. Spoedige Indiensttreding gewenst. Persoonlijke en «chriftelyke sollicitaties te richten aan het kantoor van de Vennootschap. Geldig van vrijdag tot vrijdag Lunchscholel bestaande uit: Gek. Ardenner worst Ham Snijworst 200 gram Vergeet vooral Üw iglo artikelen niet samen voor frtvjfitèel Oug V.&D- honing d&ytuwi (riedinyi^ I üoud Lange vingers ,,De Lindeboom" 9'at/verleerd fe 0 J2 I 1 blikken voor U,ö P"A in kook. Inhoud 500 Per snellift naar de vierde, zelfbediening levensmiddelen VROOM&DREESMANN

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 12