ontdekking Westduitse metaalbond dreigt met staking Jjh eeft doafce Ky V.N. eisen van Portugal zelfbestuur voor Angola Wat een BON „Wandelende" sterrenwachter Leerplicht - Vormingsplicht Albanië hinderpaal voor gesprek met Westen De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gister avond een beroep gedaan op Por tugal om een einde te maken aan alle maatregelen tot onderdruk king van de bevolking van Angola en om onmiddellijk stappen te ne men ter bespoediging van het ver lenen van zelfbestuur aan het Westafrikaanse gebied. De resolutie werd met 99 tegen twee stemmen bij één onthouding goedgekeurd aan het slot van een debat van veertien dagen, dat ge boycot werd door de Portugese delegatie en dat zich kenmerkte Elfde kernproef van de V.S. Op de proefterrelnen van Nevada Is fisteren een ondergrondse kernexplosie van geringe kracht teweeggebracht. Dit heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie te Washington be kendgemaakt. De proef was de elfde in de serie waarmee de Verenigde Staten in de herfst van vorig jaar zijn begonnen. De commissie maakte geen nadere bijzon derheden bekend. Nieuwe organen in Lagos ingesteld In Lagos is de conferentie van twin tig Afrikaanse staten geëindigd. De be sprekingen hebben vijf dagen geduurd. Men heeft zich in beginsel akkoord verklaard met de instelling van een nieuwe permanente inter-Afirikaanse organisatie. Deze organisatie krijgt be halve een assemblee een raad van ministers, die tenminste eenmaal per jaar zal bijeenkomen. De staatshoof den van landen, die lid van de organi satie zijn. zullen elkaar tenminste eens in de drie jaar ontmoeten. Naar verwacht wordt, zullen de mi nisters van buitenlandse zaken van de twintig Afrikaanse landen een hand vest uitwerken, waarbij de landen zich verplichten elkanders soevereiniteit te zullen eerbiedigen en zich niet in el kanders aangelegenheden te zullec mengen. Naar in conferentiekringen verluidde, zou het hoofdkwartier van de inter-Af- rikaanse organisatie in Nigeria worden gevestigd. Salinger gaat naar Sowjetunie Pierre Salinger, de persdhef van he Witte Huis, heeft met toestemming va president Kennedy een uitnodiging aai. vaard van Chroesjtsjefs schoonzoon Alexei Adzjoebei voor een bezoek aan <fe Sowjetunie. Hij hoopt eind april of begin mei te gaan, vergezeld van Adzjoebei, hoofdredacteur van he geringsblad Izwestja. heeft dinsdagmid dag met zijn vrouw Rada op het Witte Huis geluncht met de heer en mevroui Kennedy en Salinger. Kennedy en Adzjoebei hebben na d lunch over een aantal onderwerpen va gedachten gewisseld. Over de aard va.. deze bespreking wilde Salinger niets aan de pers meedelen. De Portugese overheid in Angola heeft het V.N.-vliegtuig dat vorige week zaterdag in Angola een noodlanding heeft gemaakt, vrijgegeven. Het kan met bemanning en de 15 passagiers trekken. Gebleken is, zo wordt in sabon verklaard, dat er 'een navigatie- fout is gemaakt. door verwoede uitvallen tegen de regering-Salazar. Zuid-Afrika en Spanje waren tegen, Frankrijk onthield zich van de stern- Verwacht wordt, dat premier Sala- r scherp zal reageren op het be sluit, maar bij de Verenigde Naties geaccrediteerde diplomaten betwijfelen of hij zijn bedreiging om Portugal uit de volkerenorganisatie terug te trek ken, waar zal maken. De Portugese delegatie bij de Ver enigde Naties heeft reeds te verstaan gegeven, dat Portugal een eventueel V.N.-besluit zal negeren, omdat de we reldorganisatie haars inziens geen ju risdictie over het probleem heeft. De goedgekeurde resolutie is door de Por tugezen noodlottig" genoemd. Ambassadeur Stevenson van de Ver enigde Staten zei voor de stemming op twee punten voorbehoud te willen maken. Maar nadat twee wijzigingen in het ontwerp waren aangebracht, stemde hij met de meerderheid mee. hoewel er aanwijzingen waren, dat de slechte Amerikaans-Portugese betrek kingen er verder door zouden achter uitgaan. De resolutie had vooral de instem ming van de Afrikaanse, Aziatische er Sowjetblokken. Die groepen van landen bepleitten nog krachtiger maatregelen, zoals economische en politieke sancties, waardoor Portugal van de rest vai wereld geïsoleerd zou worden. Twee landen van het Sowjetblok, Po li en Bulgarije, hadden een resolutie ingediend, waarin op de veiligheids raad een beroep gedaan werd derge lijke strafmaatregelen in overweging emen, maar de meerderheid was mening, dat het voorbarig geacht moest worden reeds thans dergelijke harde maatregelen te nemen. De Pools-Bulgaarse resolutie werd verworpen met 26 tegen 43 stemmen. Niet langer zoeken! Gold Star. 'n Goede Amerikaan King Size. Lekker! Negentig cent. Wie GOLD STAR rookt heeft goed gekozen I Industriëlen vormen één front Niemand kan zich Derde ontmoeting Thompson- Gromiko Van bevoegde zijde is gisteren in Lon den bekend gemaakt, d'at vaststaat, dat deze week een derde ontmoeting zal plaatsvinden tussen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson en de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko. Geen abonnee zijn kost meer dan wel abonnee zijn. U mist dan het voordeel uit de advertenties. Ook daarvoor kunt u deze krant aanbevelen. U verdient dan „Dat zit zo" In envelop tof op kaart ER heersen ernstige spannin gen in de Westduitse me taalindustrie. De -werkgevers spreken over „lock-outs", de vak bond dreigt met staking. Sinds 1 januari heerst in de metaal industrie een tariefloze toestand. Kort voor het verstrijken van het jaar 1961 hadden de werkgevers de collectieve arbeidsovereen komsten zij gelden voor 14 verschillende tarief gebieden, waar metaalindustrieën zijn ge vestigd opgezegd. Dat was een sensationele stap: het is de gewoonte, dat de opzegging van arbeidsovereenkomsten aan de vak bonden is voorbehouden. In de eer ste plaats ontnamen de georganiseer de werkgevers daarmede de vakbond het initiatief en in de tweede plaats demonstreerden zij Otto Brenner, voorzitter van de machtige Metaal- bewerkersbond met zijn 1.8 miljoer leden (van de 3.2 miljoen arbeiders in deze bedrijfstak), dat hij ditmaal zou stuiten op de gecoördineerde tegen stand van de metaalindustriëlen. Brenners eisen waren een loonsver hoging van tien procent en langere be taalde vakanties (die de industrie nog maals 2.5 procent aan loonkosten zou opleggen). Door de op 1 januari inge voerde verkorting van de wekelijkse werktijd van 44 lot 42.5 uur. ont stond voor de werkgevers nogmaals 3.5 procent aan loonkosten, zodat Brenners verlangens in de praktijk neerkomen op een loonsverhoging van 16 procent. Hiermede is in de Westduitse metaal industrie de krachtproef ingeleid tussen de industriëlen en de vakbond. De in dustrie heeft op 1 januari, los van de loonstrijd, de werktijdverkorting door gang laten vinden om te demonstreren, dat zij zich stipt houden aan het z.g. Hamburgse Akkoord van juli 1960. Zij beschuldigt er nu de Metaalbewerkers- bond van dit akkoord te schenden. Destijds wilde Otto Brenner voo metaalbewerkers de 40-urige werkweek op zeer korte termijn invoeren. Wat tot stand kwam, was een akkoord, waarbij werd - overeengekomen een geleidelijke dit veroorloven kosten die een gevolg zijn van de werk tijdvermindering, nog 1 procent loonsver hoging te betalen. Op deze basis is geen toenadering te verwachten, al is de CV» onze correspondent !n Bonn, LXÏÏSt dat zij verantwoordelijk is voor de o derhandelingen in alle tariefgebieden, vermindering der werktijden tot 40 uren, in drie etappen, waarvan die van 44 tot 42.5 uren per week (op 1 januari j.l.) de eerste zou zijn. Overeengekomen werd verder, dat in jaren waarin de werktijd werd verminderd, de vakbond geen additionele looneisen -1-" aangezien bij aanpassing de lonen de industrie'door de werktijdver korting toch al extra kosten zouden ont staan. Aan deze afspraak, aldus de werkgevers, heeft Otto Brenner zich niet gehouden, toen hij per 1 januari desondanks een looneis van 10 procent stelde. Het tegenargument van Brenner s: ,,Wij hebben er wel degelijk reke- Ïmee gehouden. Anders zouden on- ooneisen nog veel hoger zijn uitge vallen!" CAPITULEREN Nog iets anders laten de metaal industriëlen zich niet meer gevallen: Otto Brenner gebruikt in zijn loónge- schillen een z.g. „Salami-taktiek" d.w.z. hij zegt dc overeenkomsten op in tariefgebieden, waar de metaalin dustrie niet bijzonder sterk is en hij dus reden heeft om aan te nemen dat zij snel voor zijn bond zullen ca pituleren. Het alsdan bereikte resul taat houdt hij dan de metaalindustrie in andere tariefgebieden voor als be wijs, dat zij eigenlijk onredelijk is, wanneer zij het voorbeeld van de kleintjes niet volgt. ..Daaraan doen we ditmaal niet mee", heeft de metaalindustrie gezegd. ..Wij onderhandelen voor alle tariefge bieden als geheel en we laten ons niet door Otto Brenner tegen elkaar ophit sen!" Zo liggen dus de fronten: enerzijds de Metaalbewerkersbond met eis in totaal voor de industrie die is getroffen door de revaluatie i Duitse mark extra loonkosten procent zouden betekenen en anderzijds de voor het eerst gesloten handelende metaalindustriëlen, die bereid zijn om boven en behalve de 3.5 procent extra De thans ingetreden situatie baart al le betrokkenen ernstige zorgen. Niemand kan zich een staking in de metaalin dustrie veroorloven, de vakbond niet, de industrie niet en de regering van West- Duitsland evenmin. Otto Brenner heeft getracht de onverwachte centrale en harde tegenstand van de industriëlen af te schilderen als een consequentie sociaal reactionaire koers" va regering in Bonn. Hij neemt het de metaalindustriëlen blijkbaar erg kwalijk, dat ook zij zich ditmaal hebben aan eengesloten in een front tegen de Me taalbewerkersbond, die de laatste ja de gangmaker is geweest op het Westduitse loonfront. geplakt) verzenden U kimt noteren als nieuwe abonnee. Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was Ik al abonnee. Voor bet aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen naam en adres II I „Dat zit Zo"en „Tip-Parade" - boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop. ELF MAAL Het „Deutsche Industrie in Keulen, dat de belangei geïnteresseerde werkgevers in alle Advertentie n, ruw of schraal vragen Homeo-6elei.Tube 95ct Bij de behandeling van de Onder- de aandacht b*s^d'™t al* g|vv°'® wijsbegroting voor het dienstjaar dat -,n het uithollen van art. 9 van 1961 stelde Staatssecretaris Stuben- rouch dat noch van een leerplicht verlenging noch van het invoeren van een vormingsplicht op korte ter- gegeven, echter mijn sprake zal kunnen zijn. Deze het belang hot ..uithollen" van art. 9 v de Arbeidswet niet voldoende meer in de hand heeft. Vrijstelling van dit arbcidsverbod 14-jarige meisjes kan nl. worden alléén nu. wanneer het meisje dit vraagt, aarde nu, voor de te uitspraak was in hoge mate teleur- stellend voor diegenen, die nu al hanrt «rrhou- bijna vijftien jaar lang aandringen op maatregelen ten behoeve van de vorming van onze leerplichtvrije jeugd. En het ts wellicht juist deze uitspraak, die de aandacht voor dit gevolg belangrijke probleem, die in de laat ste jaren duidelijk was verminderd weer heeft doen opvlammen. tijd niet strak meer de hand gehou den. In totaal werden er 2119 onthef fingen verleend In 1958; 3178 in 1959 en 4100 In 1960. Deze grote toename Is natuurlijk ln eerste Instantie het tekort op dc arbeids markt. Soms probeert men het dan ook zonder vergunning. In 1959 bv. werden 675 processen verbaal opge maakt. waarbij 1025 kinderen betrok ken i Enerzijds In de vorige zomer is er vanuit niet minder dan drie belangrijke groepe ringen van ons volk hernieuwde aan dacht aan dit vraagstuk besteed en zijn belangrijke uitspraken hierover vormingsplicht te^urgeren; gedaan, nl. door de Nederlandse Jeugdgemeenschap op haar 13de jeugdwerkconferentie te Ede. door de Nederlandse Onderwijzersvereniging de arbeidsmarkt, nog in het uitvoerige rapport „Uitbreiding ment waarop van de leerplicht" en door het Katho liek Vrouwendispuut, dat naar aanlei ding van zijn studieweekend in juni jl. een rekest zond naar de Staten-Ge- neraal. waarin als zijn mening naar voren werd gebracht dat: eensdeels de onvermijdelijk? Het antwoord daarop is moeilijk te geven. Beide partijen demon streren een grote mate van vastbera denheid. De Metaalbewerkersbond be schikt over miljoenen. De stakingskas zijn vol. Er is jarenlang niet ge staakt, het geld is opgepot. Ook de me taalindustriëlen zijn rijk genoeg om hel een tijdje uit te zingen. Wie in beide kampen gaat praten, krijgt echter de indruk dat een compro mis He partijen aangenaam zou zijn De regering in Bonn heeft namelijk al gewaarschuwd: zij wil bij het zinloos omhoogdrijven der lonen niet werkeloos toezien. Misschien werkt dit ontnuchte rend op Brenner en zijn vakbondfunc tionarissen. Ten slotte zij nog gemeld dat het pre sidium van de vakvereniging van me taalbewerkers gisteravond besloten heeft 300.000 leden te verzoeken zidh uit te spreken over de vraag of al dan niet takken der industrie behartigt, heeft gestaakt zal worden. In het district Würt- er op gewezen, dat in de metaalindus- temberg-Noordbaden zal de stemming tri, sinds oktober 1948 de lonen J ISÏA'IÏS maal zijn verhoogd. De loonindex is betekenis zijn voor de gehele Westduitse van 100 in 1950 gestegen tot 217, de metaalindustrie. Volgens de wet moet produktie-index echter maar tot 198. 75 procent van de georganiseerde arbei- Is een staking in de metaalindustrie I ders zich voor een staking uitspreken. leerplicht land dient te wor den verlengd tot 9 jaar, en op den duur tot 10 jaar: op grond van de over weging dat de Ne derlandse jeugd, afgezien van ande re motieven, bin nen een pedago gisch verantwoord milieu, voldoende tijd moet worden gelaten om tot vol wassenheid te ge raken. Mede om zo doende over dezelf de ontwikkelings kans te beschikken als de jeugd in de ons omringende landen, nu op alle levensterreinen een grotere openheid groeit door de toe nemende communi catie tussen de Europese staten on derling. anderdeels een vormingsplicht dient te worden ingevoerd om de jeugd, die onmiddellijk na het volbren- DE SCHRIJFSTER Dr. Anna de Waal (1906), te Utrecht, voormalig staatssecreta ris van O., K. en W., trad begin vorige maand af als presidente van het Katholiek Vrouwendis puut, dat een belangrijk schrij ven heeft gericht aan de Staten- Generaal over leerplichtverlen ging en partiële vormingsplicht. In bijgaand artikel gaat zij nader op deze materie in. Enkele per- sonalia: was lid van de Utrecht se raad, van de Tweede Kamer, i. lid van de Prov. Staten van Utrecht en o.m. presidente van de Vereniging van vrouwenbe- langen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap. gen B. zich daarom af of dit wel het geschikte ogenblik is leerplichtverlcnging en/of een ht te urgeren: anderzijds .o mening dat. zeker niet in de eerste plaats de jeugdigen de dupe mogen worden van de spanningen op *-*—•>g wel op een mo meent wél ruimte te hebben voor een verkorting van de Ten aanzien van de onderwljs-situa- tie kan men zich met recht de vraag stellen of de tijd, die men in 1955 nog niet gekomen achtte, ook nu nog een volledige afwijzing, zoals bij de begro tingsbehandeling in 1961, rechtvaardigt. De onderwijsver nieuwing. hoewel gevarieerd naar omvang en intensi teit, schept in toe nemende mate een klimaat, gunstig voor een verant woorde leerplicht verlenging en het invoeren van een vormingsplicht. De „Vormingsinstitu ten" telden in 1960 41873 leerlingen, (jongens en meisjes tezamen), waarvan er 18.701 in be drijfstijd of ten dele in bedrijfstijd het programma volgen. Dit was het jaar waarin het Natio- naai Centrum Vor ming Bedrijfsjeugd en de Nationale Stichting voor Mater Amabilisscholen en andere vormen van parttime vor mend onderwijs tezamen hun 10-jarig bestaan hebben gevierd, een in vele de (8, 9, of 10-jarige) leei- opzichten verheugende gebeurtenis, ilicht gaat deelnemen aan het ar- leidsproces. in de gelegenheid te stel- Nieuwe Sow jet-beschuldiging 813) De preclsie-instrumenten van astronomen moeten volmaakt be trouwbaar zijn. Vertoont de baan van een ster een afwijking, dan moeten zij dus met het volste vertrouwen kunnen concluderen dat die afwijking werkelijk aanwezig is, zonder zich eerst af te vragen of de door hen gebruikte meetinstrumenten wel aan dc gestelde eisen hebben voldaan. Anders zou sterrenkunde in de mo derne betekenis van het woord, een onmogelijke wetenschap worden. Het is dan ook begrijpelijk dat aan de bouw van mo derne sterrenwach ten, waar de instru menten voor de waarneming staan opgesteld, zeer bij zondere eisen gel den. De instrumen ten mogen niet aan weer en wind zijn blootgesteld, dat begrijpt een leder, maar zij mogen evenmin onderhevig zijn aan allerlei trillingen die de w aarnemingen zouden kunnen storen. Daarom dienen de grote sterren wachten zo ver mogelijk van de ste den te worden gebouwd, liefst op bergen cn beschut tegen windstoten. Voorts mogen de Instrumenten niet z.jjn opgesteld op de vloer van de sterrenwacht, doch zij dienen gemon teerd tc zijn op stevige, geïsoleerde zuilen, die zo mogelijk in de grond staan cn een stabiele en trilllngvrije opstelling van de telescopen waar borgen. Hieromheen wordt dan de eigenlijke sterrenwacht gebouwd, zon der dat er architectonische samen hang bestaat tussen het gebouw en de instrumenten. Desondanks werden merkwaardige TOCH IS HET ZO! afwijkingen geconstateerd. De aard korst is nu eenmaal geen vaste schil en veroorlooft zich bewegingen die ons ln het dagelijks leven ontgaan, maar die voor astronomen niet ver borgen blijven. Zo bleek de sterren wacht van Heidelberg zich in 80 jaar tjjds 18,5 cm van de Noordpool te hebben verwijderd en de sterren wachten van Rome en Leipzig bleken elkaar bi 60 jaar Hjds 6 cm te zijn genaderd. Maar behalve met inkrimping en uitzetting van de aardkorst, hebben sterrenkundigen ook rekening te houden met het plastische materiaal waaruit de bouwwerken zijn opgetrokken. Aan de noordkant van de gebouwen be vriest het water immers tot op gro tere diepte dan aan de zuidzijde. En u weet, dat ijs een groter volume heeft dan water, zodat de aan de noordzijde gelegen fundamenten als het ware een beetje worden omhoog getild", waar door het gebouw een fractie gaat overhellen. Dit lijkt overdreven, maar goede astronomische Instrumenten blijken voor dergelijke afwijkingen, ook al bedragen zU slechts tienden van milimeters, gevoelig te zijn. Nu we het toch over ijs hebben, mogen we u wellicht eens meenemen naar de grote meren op de grens van de Verenigde Staten en Canada, waar het zo'n veertig graden kan vriezen. Maar desondanks schijnen deze zoet- watermeren nooit geheel dicht te vriezen. Merkwaardig hè? Daarover een volgende keer! In een nieuwe aanval van de Sowjetunie op Albanië worden de Albanese partijleiders ervan be schuldigd, dat zij weigerden mee te werken aan onderhandelingen met het Westen. Zij stelden deze eis als voorwaarde voor een goede verstandhouding, maar tegelijker tijd onttrokken zij zich aan elke verantwoordelijkheid voor dit zeer belangrijke internationale pro bleem. Het Russische ministerie van buiten landse zaken noemt Enver Hoxha, eer ste secretaris van de Albanese commu nistische partij en premier Shehu „avonturiers" cn beschuldigt hen van het aanwakkeren van oorlogshysterie. van verzet tegen onderhandelingen met het Westen en van het vestigen van een binnenlands regime van terreur. Het orgaan van het Russische minis terie van buitenlandse zaken, Interna tionale Zaken, meent dat de aktivitei- ten van de Albanese leiders de toe stand in de Balkan ongetwijfeld slech ter zullen maken. Over de persoonsver heerlijking zegt het blad, dat deze in Albanië „de meest monsterlijke men heeft aangenomen". Verder zouden Albanezen, die inder tijd gecollaboreerd hebben met de Ita liaanse bezetters, op hoge functies in de communistische partij zijn geplaatst. Het Russische blad noemt de tegen woordige onderminister van cultuur onderwijs. K-Yuli. voormalig dit arbeidsmilieu uit te groeien tot volwassenheid. Hierbij werd door het Dispuut met nadruk gepleit voorrang het verlenen ..—e de invoering van een algemene vormingsplicht aangezien de hiervoor te treffen voorzieningen ver- moedelijlr van geringere omvang zul- behoeften van deze jeugd (die waar- Diep doordrongen van de noodzaak om naar nieuwe onderwijsmethoden tc zoeken voor de leerplichtvrije jeugd, die voor een niet onbelangrijk gedeelte „sohoolmoe" is; en om zich al doende voortdurend te bezin nen op stof, die op zinvolle wijze be antwoordt aan de geestelijke noden en len zijn; bovendien de mogelijkheid van een geleidelijke invoering hiervan zeker gevonden kan worden; Bfitf reeds beschikt over ervaring in opzicht: maar het bovenal de meest bedreigde jeugd is, die dan de eerste aandacht verkrijgen zal. Ter vermijding van misverstand gesproken over dc ervaring, moet er hierbij direct op worden gc- men In dit opzicht reeds beschikt. wezen, dat deze uitspraak over de meest gewenste volgorde, waarin de Deze Vormingsinstituten hebben tot maatregelen moeten worden genomen, nu toe in de zeldzaam gunstige posi- dus niets afdoet aan de noodzaak, dat ook de leerplicht, zo spoedig als de lijk niet gering zijn) heeft men thans een aantal experlmenteerscholen voor jongens en meisjes van ongeveer 14— 17—(18) jaar, die reeds In het arbeids proces zijn opgenomen. Op deze ont wikkeling werd In het rekest van het Vrouwendispuut gedoeld, waar wordt verkeerd van te kunnen werken 81 Ü8L..JS8e experimenteren met jongens en omstandigheden dit toelaten, met één meisjes, die vrijwillig deze vorm van den duur zelfs met twee onderricht volgen. jaar zal moeten worden verlengd, met - gelijktijdige opschuiving van de leef- Bovendien is een-en ander meial t« tijd, waarop alsdan de vormingsplicht ^1 wpI vppI vastv^ een aanvang zal moeten nemen. f» Joop»d"Jare° *l 't6 Ofschoon in de laatste 10 jaar het H7- jt vnrmfnpswerlc voor o^™!),andon" binden* v.„gt sterk is gesteKen. is het ..nt.l jongens en meisjes waarvoor dit met het geval is toch altijd nog zo groot bij de in- dat daardoor dc subsidie-regeling een royalere Is, dan die voor het over- 30,000 eertienjarigen en «enkomstige werk voor Jongens, Met vijftienjarigen) dat hier- d««, «ntwikkeling zal geval .000 vijftienjarigen) •list maatregelen muclv:.. den getroffen; temeer omdat onder aT.0®!™, deze categ percentage te deze "categorie jeugdigen een groot voorkomen dat door een grotere toe. percentage minder begaafden schuilt, YlPS Jiet experimenteerstadium voor die minstens evenveel" zo niet meer, tijdig zou worden algeslo en en de behoefte hebben aan ten beschermd vrije ontplooiing zou vastlopen in re- milieu waarin zij de tijd en verant- glcmenteringen, die bij toenemende wnorde hulp krijgen nm tot volwas- aantallen nu eenmaal onvermijdelijk senheid te geraken, als de groep die ziJn- reeds, zónder dwang van buitenaf, in Toch zal men dit risico moeten ne- de gelegenheid is om na het volbren- mpn en wanneer men dit maar met de leerplicht een of meer ja- open ogen doet, dan kunnen ongewen ste ontwikkelingen wel zo goed moge- ren voortgezet onderwijs te ontvangen. In de eerste helft van de vijftiger jaren was men hiervan zo zeer over tuigd, dat reeds op 1 juli 1955 het ar- beidsverbod voor 14-jarige meisjes tot stand kon worden gebracht. Door de ze wijziging in de Arbeidswet is het aan 14-jarige meisjes verboden ar beid te verrichten anders dan huishou delijke arbeid in en ten behoeve van de stad een gezin- Dit geschiedde mede in de dig daarna, zal leerplicht-verlenging veronderstelling, dat de leerplichtver- met een jaar moeten volgen. Dit lijkt In het verleden Is hij uit het centrale j lenging noodzakelijk voorwaarde niet onmogelijk, omdat do ..geboorte comité van dc Albanese arbeldersparlj j voor een volledig effect van dit ar- golf' van 1946-1947 in de volle omvang, gezet, nu bekleedt hij niet alleen een j beidsverbod wel spoedig zou vol- zijn leerplicht zal hebben volbracht en hoge positie, maar is ook herkozen als, £en- Aan de waarschuwing, dat het voor zover geen verder onderwijs tijdelijk lid van het centrale comité, al- nog wel enige jaren zou duren voor- wordt genoten op de arbeidsmarkt dus het maandblad van het Russlsche| aa_t_ mên °P verantwoorde wijze tot zal zijn aangeland. Bovendien geldt Zo niet tegelijkertijd met een vor mingsplicht gedurer.de een gedeelte 1 de week. dan toch wel zeer spoe- ministerie buitenlandse zaken. I Het bekende Brusselse „Manneke" is gisteren enkele uren gekleed ge weest in een zwart-lede- ren kostuum, zoals dc „koning van de twist", Vincent Taylor, pleegt tc dragen. De vermomming viel de honderden voor bijgangers overigens niet op: het „Manneke" heeft tientallen uniformen en bovendien was er in het twist-pak ruimte uitge spaard die het in staat stelde zijn functie, waar aan het zijn naam ont leent, normaal te ver vullen. Pas na het mid daguur kwam de politie tot de ontdekking dat er iets niet klopte. En spoe dig stond Manneke P. weer bloot op dc koude en tochtige hoek achter de Brusselse Grote Markt. Carmelo Conté. 62, en zijn vrouw Maria. 63, zagen elkaar maandag in Sydney voor het eerst in veertig jaar. Twee jaar na hun huwelijk op Si cilië in 1920 besloot Car melo naar Australië te emigreren- Maria vond, dat zij haar zieke moeder niet alleen kon laten en bleef achter. Zij konden niet met elkaar corres ponderen, omdat Carmelo niet kon schrijven, maar hij zond wel foto's. Hun dochter, die na Carmelo's vertrek naar Australië werd geboren, groeide op, trouwde en kreeg zeven kinderen. Maria'* moeder stierf in 1958, maar het duurde nog vier jaar voordat Maria geld genoeg bij elkaar had ge spaard om de overtocht te bekostigen. De Duitse persraad heeft gisteren een beroep ge daan op de buitenland se correspondenten en nieuwsorganisaties om de bijzonderheden over de vluchten van mensen uit Oost-Duitsland niet be kend te maken. Verleden week hadden buitenland se bladen tot in bijzon derheden dc vlucht van 28 Oostduitsers via een eigen gegraven tunnel beschreven. De Italiaanse filmacteur Franco Silva heeft een eis tot schadevergoeding ingediend tegen Anita Ekberg, omdat zij gewei gerd heeft, nadat aan hun vriendschap een ein de was gekomen, met hem in een film te spe len. De acteur eist zeven miljoen lire wegen* ma teriële schade en dertig miljoen wegens „artis tieke en morele" schade. De Thailandse radio heeft een waarschuwing gericht tot handelaars, die schoolkinderen koek jes met verdovende mid delen erin geven in de hoop hen hieraan ver slaafd te maken. I Aan de veie huismiddel tjes tegen haaruitval is een nieuw middel toege voegd dat op een oude voorgeschiedenis mag bogen. Volgens Sandv Kidd, een 76 jaar oude Schot, (die het in zijn jeugd van een oude zee man heeft gehoord) is een flinke scheut whiskey het enige afdoende mid del. Het advies luidt: Masseer uw schedel elke dag met wat whiskey; kam en borstel uw haar daarna drie maanden lang naar rechts, vervol gens drie maanden'lang naar links en dan drie maanden recht naar ach teren. Voordat u gaat slapen uw haar recht naar voren borstelen. Ais u dit volhoudt, gaat uw haar honderd jaar mee. thans reeds een arbcidsverbod 14-jarlge meisjes, zodat het in theorie slechts gaat om de 18.000 jongens van 14 jaar, die aan de arbeidsmarkt zou den worden onttrokken. Veel belang rijker is daarom de opname-capaci teit van het onderwijs. Hierbij zullen veel hogere eisen worden gesteld aan het meisies-onderwijs, dan aan de mo gelijkheden tot voortgezet onderwijs aan jongens. Op 1 januari 1959 werd nl. door 20 pet. van de 14-jarige meis jes en door 11,5 pet. van de 14-jarige jongens in het geheel geen onderwijs meer genoten. Verlenging van dc leerplicht met een Jaar Is bovendien een tweesnij dend zwaard. Aan dc ene kant wordt bereikt dat deze Jeugd in leder geval nog gedurende een Jaar ongestoord lichamelijk en geestelijk kan groeien, maar tevens, dat een relatief hoger percentage ouders bereid zal zijn hun kinderen een afgeronde beroepsoplei ding te gunnen, omdat xlj na de la gere school toch nog verplicht zijn hen nog drie jaar onderwijs te laten vol- Hoe dit alles ook zij, er zijn rede nen te over om thans een begin te maken met een aantal onderwijskun dige maatregelen, die eigenlijk niet anders zijn dan een daad van eenvou dige sociale rechtvaardigheid ten op zichte van de jeugd, die reeds onmid dellijk na het beëindigen van de leer plicht geheel of gedeeltelijk wordt op genomen in het arbeidsproces.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5