t OSTOERIO: werkterrein voor lekenapostolaat iOpnieuw half jaar uitstel voor Alfried Krnpp Strafvervolging tegen Bulgaar Transkeise kraallioofdeii slachtoffer van moord a Verboden te snuiven" Rusland wil kennelijk geen kernwapenverbod /ft ecft daftte hij, 52 NEDERLANDERSCHAP In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voor j lopig verslag over de wijziging van Wet op het Nederlanderschap er het ingezetenschap wordt o.m. gezegd dat er geen bezwaar bestaat orr B aan het in Nederland, in Suriname of in de Nederlandse Antillen gebo |.j ren kind van een Nederlandse vrouw en een vluchteling, die zelf nog ,j een nationaliteit bezit, het Nederlanderschap bij de geboorte te geven, indien het kind op dat tijdstip geen nationaliteit aan zijn vader ontleent. Deze nieuwe bepaling, die inmiddels is voorgesteld in een nota van wij- ziging, zal niet uitsluitend betrekking hebben op kinderen van vluch- n telmgen, maar in het algemeen op in het Koninkrijk (met uitzondering iJ van Nederlands Nieuw-Guinea) geboren kinderen, die aan hun vader geen nationaliteit ontlenen. SPIJTOPTANTEN In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Twee- JKaniercommissie over het wetsontwerp tot wijziging van Wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap zeggen de ministers mr. A. C.W. I Beerman (justitie), mr. J. M. A. H. Luns (buitenlandse zaken) en mr E ,To*0Pe"s (binnenlandse zaken» dat de spijtoptanten niet in het Ne derlanderschap kunnen worden hersteld, zolang zij in Indonesië verblij- v .yen;. Denmaal toegelaten in ons land, aldus de memorie van antwoord, jj beeft over het algemeen hun naturalisatie een vlot verloop. De regering k zo wordt voorts nog opgemerkt, wenst echter de toelating in de hand té houden. Niet ingestemd kan worden met wetswijzigingen die aan kin- i< deren van spijtoptanten de gelegenheid zouden bieden het Nederlander - .1 Si j een eenvoudige Wilsverklaring te herkrijgen, waarna zij als N Nederlanders naar ons land kunnen vertrekken. Een oecumenisch hotel.... Ihae» De termijn voor de uitvoering aan. van de geallieerde lastgeving nv^]aan de Westduitse grootindus- ib ditrieel Alfried Krupp om de basis va! van zijn wereldconcern te „ont- oromantelen", is wederom met zes maanden verlengd tot 31 juli van Q dit jaar. Dit werd gisteren bekend gemaakt door een woordvoerder voor de interna- Een krant als deze betaalt zichzelf. I df Sai'Hoe dat kan? Aldus: '£het lezen van advertenties brengt u over het hele jaar veel meer voordeel dan de krant kost. (Het is dus goed bestede tijd. !En advertenties lezen is tevens -gezellig =1Ook daarom kunt _u deze krant aanbevelen. ti Wij vinden dat u dan „Dat zit zo" verdient. Deze bon brengt het u. OH j0 n In envelop <ol op kaart °n geplakt) verzenden aan het Bureau van dit blad) 'Ti IU kunt noteren als nieuwe abonnee: geJ Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/K W A RT A AL/GIRO 1 (Doorhalen wat niet van toepassing is) I Zelf was ik al abonnee. Voor het aan- 1b brengen van bovenstaande nieuwe abon- I nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing Is) Schrijf hier uw eigen naam en adres I t*j S Dat zit Zo"en „Tip-Parade" '■I - boeken boordevol wet on gelooflijk handige wenken m zijn niet in de winkel te koop. vaardigd met de bedoeling een eind te maken aan het industriële rijk van Krupp opdat dit niet wederom een bron zou worden waaruit Duitsland een oorlogsmacht op kon bouwen. De da tum waarop het bedrijf moest zijn ont manteld werd in eerste instantie vast gesteld op 31 januari 1959. Krupp verkreeg echter enige malen uitstel. Hij betoogde geen kopers te kunnen vinden die over voldoende mid delen beschikken om de staalfabrieken in Rheinhausen over te nemen. In West-Duitsland is door kanselier Adenauer en tal van andere hoogge plaatste personen reeds herhaaldelijk bezwaar gemaakt tegen de eis tot ont manteling die bestempeld werd als een restant uit de periode van vlak na de oorlog. Het is niet onmogelijk dat van uitstel nog eens afstel komt. Prins Albert en prinses Paola hebben in Brussel een gala voorstelling bijgewoond van de film „Rendez-vous in septem ber", waarin Gina Lollobrigida de hoofdrol speelt. De filmster, die de gala-avond bijwoonde, werd aan het prinselijk paar voorgesteld. De openbare aanklager te Bari is be gonnen met het onderzoek naar de noodlanding van de Mig 17 van de Bul gaarse luchtmacht bij de raketbasis van de Nato in Zuid-Italie. Volgens de Italiaanse wet moet de aanklager vaststellen of er voldoende bewijsmateriaal aanwezig is om vervolging in te stellen. Het Italiaanse ministerie van defen sie heeft verklaard dat er bewijzen zijn verzameld die er op duiden dat luitenant Milusc Salakof op een spiona ge vlucht boven Italië was toen zijn toe stel zaterdag een noodlanding, maakte. De Italiaanse autoriteiten hebben het gehele dossier van de zaak aan de openbare aanklager overgedragen. Zeven personen vyf opper hoofden en twee kinderen zfjn om het leven gekomen nadat een menigte Afrikanen ongeveer twintig hutten in brand heeft ge stoken in het dorp Engcobo in Transkei, de Bantoestaat in Zuid-Afrika die binnen afzien bare tijd interne zelfbeschikking is beloofd. Volgens het bericht dat is verspreid door een radionieuwsuitzending, zijn de vijf opperhoofden kraalhoofden van de lokasie Lehewenki met bijlen en assegaaien gedood toen zij uit de vlam men vluchtten. Gisteren werden ook nog de verkoolde lijken van twee kin deren onder de as gevonden. De aanleiding tot de brandstichting de moord is niet bekend. Het bericht komt kort na de aankon diging van premier Verwoerd van dins dag dat Transkei op weg is naar zelf bestuur. Er wordt reeds maandenlang gevochten tussen de stammen in Trans kei en Pondoland, die in naam gepaci ficeerd zijn. Behalve" de stammenstrijd Is er ook veel oppositie van Afrikanen tegen de opperhoofden die door de blanken zijn aangesteld. Velen worden beschouwd als weinig meer dan stromannen voor de blanken. Transkei ligt aan de kust van de In dische oceaan ten zuiden van Durban. De regering-Verwoerd was van plan het ?ebied dit weekeinde te laten bezoeken oor veldmaarschalk Montgomery. Drink do enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen 11 810) De tabaksplant werd in Italië in 1580 ingevoerd door de geestelijke Alphonso Torna, die van zijn neef (en gezant te Parijs), een exemplaar ten geschenke had gekregen. Onge veer terzelfdertüd kreeg ook Paus Pins IV door bemiddeling van de nuntius enige bladen en zaden ter kennismaking in handen. Zoals in Spanje, Frankrijk en Portugal was geschied, zo werd ook in Italië de tabak aanvankelijk alleen gewaar deerd wegens haar medicinale kwa liteiten. Maar hieruit ontstond al spoedig het gebruik verpoeierde tabaks bladen als opwek- kingsmiddel. dus ais snuiftabak, aan te wenden. Deze gewoonte nam in korte tijd een ge weldige vlucht en overal in den lande kreeg de snuiftabak hartstochtelijke aanhangers. Deze modegril nam zulke afmetingen aan, dat leken en geestelijken zelfs tijdens de kerkdienst zich van een snuifje bedienden, hetgeen uiteraard bijzon der storend werkte. Toen Paus Ur- banus VIII dan ook klachten bereik ten uit Sevilla, waar dit gebruik grote omvang scheen te hebben aangeno men. nam hij zijn toevlucht tot een wel zeer drastisch middel, dat ech ter probaat heeft geholpen. Degene, die in enige kerk van het diocees Se villa tabak zou roken of snuiven, werd n.I. bedreigd met excommuni catie. dus met de zwaarste geeste lijke straf, welke hem zou kunnen treffen. Dit verbod werd uitgevaar digd op 30 januari 1642. Maar acht jaar later was Paus Innocentlus X gedwongen eenzelfde bepaling uit te vaardigen voor het roken tn de St. Pieterskerk, waarbij TOCH IS HET ZO! liU tevens een beroep deed op de ge hele geestelijkheid om te trachten het mateloze snuiven en roken wat te beteugelen. Van een rookverbod als zodanig was dus geen sprake, want de verboden waren uitsluitend uitgevaardigd tegen het roken in enige kerken, een gewoonte die wel haast niemand van onze tijd zal wil len goedkeuren. Overigens hebben deze verbodsbe palingen geen lang leven gehad want Bcncdictus XIII hief haar in 1725 reeds op, naar alle waarschijnlijk heid omdat zowel rond de St. Pieters kerk, als rond de kerken van Sevilla, deze hartstochtelij ke snuifgewoonte in middels wat tot be daren was gekomen. Ook is het zeer wel mogelijk dat andere disciplinaire maat regelen tegen degenen die de dienst verstoorden want daar ging het toch eigenlijk om in de plaats van de aanvankelijk ge stelde straffen zijn gekomen. Van enige verbodsbepaling van de zijde der R.K. kerk kan dus niet ge sproken worden; wél van iets dat er op schijnt te lijken, maar dat bjj nadere beschouwing toch weinig an ders is dan een ordemaatregel in enige kerken. Neen, voor werkelijke verboden en harde straffen moeten wc. althans voor de tabak, naar Rus land en Turkije in het begin van de 17de eeuw gaan. Maar het is niet onze bedoeling gruwelverhalen te schrijven. Nu gaan we eens spreken over het verschil tussen waterpas en recht, waarover een belangstellende lezer een en ander wil weten. Daarover een volgende keer! De Russische regering heeft een toelichting gegeven op haar koerswijziging gisteren mede gedeeld door haar afgevaardigde Tsarapkin op de conferentie in Genève die tot taak heeft een verbod van kernproeven voor te bereiden. Zij zegt hierin, dat het staken van de proeven weliswaar onverbrekelijk met een algemene ontwapening is verbonden wat de Russen altijd ook hebben ge steld maar dat er nu al moge lijkheden zijn voor het regelen van de kernproeven. De Russen gaan hiermee voorbij aan het feit dat de vertegenwoordi gers van Amerika en Engeland hun verzet tegen een koppeling van bei de kwesties hebben opgegeven om de conferentie weer op gang te bren gen door de Russen tegemoet te ko- Het is nu wel duidelijk geworden, dat de Russen koste wat kost de conferen tie willen laten mislukken. Nu het Wes ten immers bereid is aan de lang ver dedigde wens van de Russen tegemoet te komen, zwenken zij om en werpen zij nieuwe beletselen op. De Russische regering wijst namelijk in het nieuwe voorstel (dat aanvankelijk als onderdeel van een algeheel ontwapeningsplan was gelanceerd) óp haar oude eis, dat de controle op ontploffingen in de atmos feer slechts op de thans toegepaste als spionage gebrandmerkt. In de regeringsverklaring is al ge zegd, dat afbreken van het gesprek ir Genève eigenlijk de enige mogelijk heid die het Westen pog heeft nu al zijn pogingen om tot een vergelijk te komen, schipbreuk hebben geleden voor de Sowjetunie de noodzaak" met zich zal meebrengen ,,de voor haar verdediging nodige kernproeven te her- Te venvachten Is, dat Amerika en En geland dit weekeinde overleg zullen ple gen over de Russische houding. In Washington werd al vernomen, dat de vergadering van maandag waarschijn lijk de laatste zal zijn en in Londen werd de mening geuit, dat de Russen kennelijk geen belangstelling hebben voor een akkoord over een verbod vj kernproeven. Gardiner gaat V.N. in Kongo leiden Robert K. A. Gardiner uit Ghana is gisteren in verband met het verzoek van de Zweed dr. Sture Linner om van zijn post ontheven te worden benoemd tot leider van de VN-operatie in Kongo. Het hoofdkwartier van de V.N. heeft medegedeeld, dat Gardiner, die op het ogenblik directeur is van de afdeling Public-administration" van het secre tariaat van de V.N., in de eerste week van februari te Leopoldstad zal aanko men. Er werd aan toegevoegd, dat hij zijn nieuwe functie slechts tijdelijk zal uitoefenen. Linner is zonder verlof sinds juli 1960 op het hoofdkwartier van de V.N. te Leopoldstad werkzaam geweest. (Van redacteuren) De bedoelingen en plannen van de oecumenisch gerichte stichting OS TOERIO, die de afgelopen week van zich heeft doen spreken door haar snelle beslissing het failliete, splinternieuwe Deltahotel (41 ka mers) in Haamstede aan te kopen, straks „het eerste oecumenische ho tel in Europa", kunnen het beste duidelijk worden gemaakt als eerst iets wordt verteld over het Her vormde recreatiecentrum. HET GROTE BOS te Driebergen, waar de bekende wika Th. J. Rijks de energieke directeur van is. Vooraf dient te worden gezegd dat HET GROTE BOS helemaal niet in de nieuwe stichting OSTOERIO is op gegaan of ooit zal opgaan; men zou HET GROTE BOS alleen h t gro te voorbeeld voor OSTOERIO kun- Velen hebben wellicht al eens met HET GROTE BOS. dat over enkele maanden tien jaar zal bestaan, ken nis gemaakt. Het omvat 80 ha idea le bosgrond waarvan de helft onge veer is bebouwd met mooie stenen vakantie- of weekend-bungalowtjes. Sommige families hebben zo'n bun galow in eigendom, maar de meeste van deze vakantieverblijven zijn toch op lange termijn verhuurd aan gro te instellingen en bedrijven, die hun personeelsleden op deze wijze facili teiten bij hun vakantiebesteding ge ven. Tot zover lijkt HET GROTE BOS dus op elk willekeurig ander, com mercieel goed geleid, vakantiecen- Maar daar blijft het niet bij. In HET GROTE BOS worden door de leiding zeer vele activiteiten ont plooid, waarbij woorden als „ge tuigen" en „dienst aan de ander" in houd krijgen. We kelijks zijn er van zelfsprekend de kerkdiensten, voorts dagsluitin gen al of niet bij kampvuur (dat hangt van het weer af); men kan als men dat wil eens een praatje gaan maken met die bungalowbewoners die het bordje L.W. (Levende Wegwijzer) naast hun deur hebben hangen, er zijn in teressante lezingen op velerlei gebied. En wat de „dienst aan de ander" be treft altijd is er wat te doen in HET GROTE BOS: kin derspelen. volks dansen, community- singing, natuur- excursies, sport wedstrijden en ga zo maar door. Op een regenachtige dag behoeft nie mand zich daar te vervelen. Aan dit alles be hoeft men^ bepaald alle activiteiten zijn voor de vakantie gangers volkomen vrijblijvend. Toch wordt er veelvul dig op ingehaakt (de wisselende „be volking" is voor een groot deel buitenkerkelijk). Zó zelfs, dat de heer Rijks terecht kan zeggen: „In HET GROTE BOS gebeu ren vaak grote wonderen!" in per 1 maart a.s. zijn functie bij HET GROTE BOS in andere handen legt. alsmede door de gebroeders Bijl. Als commissie van toezicht is inmiddels een Raad voor de Recreatie in het leven geroepen. Het doel van de stichting is kort en goed: Oecumeni sche gemeenten te stichten in do diaspora van de natuur. Werkwijze: principieel dezelfde als die, welke Langs twee wegen wil OSTOERIO haar doel trachten te bereiken. De eerste, meest voor de hand liggende, is zich te wenden tot exploitanten van bestaande vakantieverblijven met de vraag: of men OSTOERIO d>a ruimte wil geven In deze bedrijven een wat men noemt ..bijbels gericht rccreatlcprogramma" te brengen, waarbij dan materiaal voor avond sluitingen, kerkdiensten, handenar beid, 1-kespelen, excursies door de na tuur enz. ter beschikking zal worden, gesteld. De bedoeling is duidelijk: op deze wijze zullen daar meergenoem de oecumenische gemeenschappen kunnen ontstaan. En zo kunnen voor buitenkerkelijken wellicht vragen over leven en dood weer een functie gaan krijgen. De óndere weg is: zélf, ais stich ting, vakantieverblijven in exploitatie te nemen, om daar dan volgens de zelfde richtlijnen te werken. even eens uiteraard met volledige inscha keling van het lekenapostolaat. Die weg stelt commercieel hoge eisen, temeer, daar OSTOERIO, ofschoon ze legaten gaarne aanvaardt, be paald niet de weg der „liefdadig heid" in wil slaan. Men wil een strikt zakelijke exploitatieopzet, die een normale aflossing van aan te gane leningen waar borgt. Alleen on der die garantie zal OSTOERIO werken. In dit licht moet de aankoop COMMENTAAR VAN DE HEERW. BIJL Het bericht van de afgelopen week: „Oecumenische stichting koopt failliet hotel" was voor ons aanleiding nadere informatie in tc winnen bij deze stichting de drijfveren en mogelijkheden tot vetwczcnlyking der plan nen, die waarlijk niet gering zjjn. Ons bleek o.m. dat OSTOERIO (Onderlinge Stichting Tot Ont wikkeling en Exploitatie van Recreatiecentra In Oprichting) een stichting is die al een jaar hestaai en in dc praktijk de woordjes In Oprichting reeds heeft geschrapt hoewel ze toch terwille van de welluidend heid in de naam hieven ver werkt. Het gaat hier dfas niet om een „pasgeboren baby'', maar om een kind dat al kan zitten. Men heeft het afgelopen jaar niet aan de weg willen timmeren, maar ja, het speclartilaire geval met dat failliete hotel bracht OSTOERIO tenslotte „in het Eén der leden von het direc torium, de heer W. Bijl uit Rotterdam, was zo vriendelijk op bovenstaande en nog andere vragen in te gaan. Een samen vatting van wat hjj ons vertelde over het grote en gedurfde initiatief waarvan hier sprake is vindt men in bijgaand artikel. Als ik het hem toeschuifzou het dan de vriendschap ten goede komen?" wika Rijks geleerd hoe eenzaam de moderne mens veelal is en hoe het samen doen in sport, spel en wat niet al ccn ideale voedingsbodem kan vormen, waardoor het apostolaat, het lekenapostolaat met name, zijn kan sen krijgt. Zo ontstond van lieverle de de gedachtengang bij de heer Rijks: Als het goed was zouden méér van die werkterreinen in de recrea tiesfeer tot stand moeten komen, om dat er dan immers In veel groter verband machtige kansen liggen voor de geestelijke benadering van de mo derne. niet-kerkelijke mens. De opzet van die recreatiecentra zou weer strikt zakelijk moeten zijn, hetgeen evenwel beproefde leiding van enkele doorgefourneerde zakenltalcn zou vereisen. Onafhankelijk van de heer Rijks liepen in Rotterdam twee broers, de heren B. G. en W. Bijl met soortge lijke plannen rond. En om een lang verhaal kort te maken: deze zaken mensen kregen op een gegeven ogen blik contact met wika Rijks. De stichting OSTOERIO was toen in prin cipe al geboren! Gedachtig aan wat onlangs nog weer eens in New Delhi is uitgesproken, nl. dat bij het elkaar als kerken beter leren verstaan en bij het werken in het apostolaat een omvangrijke le kenbeweging onontbeerlijk moet wor den geacht, kreeg de stichting OS- TOER'O gestalte, een lekenorganisa tie derhalve die geen directe binding wordt gevormd door wika Rijks, die Het Belgische kabi net heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp ter verhoging van de ouderdomspensioenen. Het zal de volgende week bij het parlement worden ingediend. De regering stelt voor het ouderdomspensioen voor gehuwden te brengen op 40.000 frank per jaar, voor ongehuwden op 29.000 frank en voor we duwen op 25.000 frank. De grootste hang brug in Europa zal in 1965 aansluiting over de Rijn geven met de auto weg naar Oberhausen via Emmerik en Kleef. Het werk aan deze brug die 803 meter lang wordt en nog een oprit over land van 380 meter krijgt, begint in mei aanstaande. De kosten zijn geraamd op veertig miljoen mark. De brug komt aan twee masten te hangen, die zestig me ter boven het driebaans- wegdek zullen uitsteken. De doorvaartopening voor schepen wordt vijf honderd meter breed en ook bij de hoogste wa terstand zal de door- vaarthoogte nog 12K> me ter zijn. I In de zomer van dit jaar zal de maatschap pij Nederland een tij dens de jaren 1935-1939 gevestigde traditie in ere herstellen. Dan zul len weer een aantal spe ciale ontdekkingsreizen voor jongens worden ge organiseerd naar Noor wegen en Zweden. In de jaren voor de oorlog heb ben ruim 10.000 jongens met de Tarakan een reis naar het noorden ge maakt. (De kosten waren toen aanvankelijk 25 later 35 voor een hele week). De Tarakan is inmiddels verkocht, maar de Borneo zal de taak van het eertijds zo vermaarde schip overne men. De kosten bedra gen nu 119 per week. De leeftijdsgrens voor deze reizen is van 12 tot 17 jaar. I Uit de zaak van een juwelier kunsthande laar in Londen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag antieke gouden munten ter waarde van ongeveer 200.000 gulden gestolen. I Drie scholieren van veertien en vijftien jaar zijn er in geslaagd om de zonegrens te passe ren, nadat zij zonder 'etsel door de Oostduit- se mijnenvelden waren gekomen. Een meisje van tegen de twintig werd, eveneens gisteren door Oostduitse grens wachten gegrepen, toen zij door de prikkeldraad versperring in de Britse sector van Berlijn wilde kruipen. Een gymnastiekle raar van een school in Taipeh op Formosa, die enige tijd geleden was ontslagen, dreigde de directeur dat hij op een dag zou terugkomen en iedereen zou doden. Gis! termorgen kwam hij in-! derdaad terug. Hij dood-: de zeven personen en verwondde cr vier. Hij wist te ontsnappen. I In de Sowjetunie is een sneeuwstampmachi-| ne uitgevonden, welke in' één uur een zelfs voor! zware vrachtwagens goed begaanbare weg van anderhalve kilometer lengte kan aanleggen. I In de afgelopen tien dagen heeft men voor de Zweedse kust 6.000 zee vogels moeten afmaken, omdat zij niet meer konden zwemmen of vliegen als gevolg van oliebesmeuring. I het Deltahotel te Haamstede worden gezien. Het wordt een normaal ge zinshotel dat men tegen Pasen in be drijf hoopt te heb ben. Een oorspron kelijk als cafe be doelde zaal wordt tot recreatieruimte bestemd, waarin gelijksoortige acti viteiten als in HET GROTE BOS te verwachten zijn. Voor de hotelgas ten, als zij dit vakantie vierende omgeving! Ook over een in de onmid dellijke omgeving van het hotel lig gend houten ge bouw krijgt OS TOERIO de be schikking. waar door de totale ka mercapaciteit met 19 vertrekken kan worden vergroot. Verder wordt de exploitatie van een kampeerterrein al daar overwogen. Behalve Haamste de wil men trach ten nog dit seizoen enkele andere va kantiecentra van OSTOERIO in be drijf te hebben: op Ameland, in Rui nen, Soest, Heino en wellicht Apeldoorn. Ten slotte Is er dan nog het OS- TOERIO-project van dc „RUd-maar- binncn-kerk", naar het Amerikaanse voorbeeld van ,,Drive-in-churches": automobilisten rijden een groot ter rein op, worden in hun wagen voor zien van een luidsprekertje en kun nen zo, terwijl ze om een openlucht kansel staan gegroepeerd, een kor te indringende meditatie horen, waar ze, mét het aan- en afrijden, een klein half uur mee „kwijt" zijn. Een unie ke plaats voor zo'n „nomadenkerk" Utrecht—Arnhem, bij het verkeers knooppunt te Wolfheze. Onderhande lingen over de grondaankoop zijn gaande. Men denkt aan een „kerk ruimte" die 250 tot 300 auto's kan herbergen en aan o.m. een restau rant naast deze kerk. In het seizoen zullen 's zondags dan elk uur dien sten worden gehouden. Het oecumenisch karakter van OS TOERIO moet aldus worden geïnter preteerd, dat men daaronder alle Christus-belijdende christenen wil ver staan, derhalve ook rooms-katholie- ken. Het is daarom zeer wel denk baar dat in de „Rijd-maar-binnen- diensten" ook een pastoor, kapelaan of een r.k. leek zal spreken. Zijn er voldoende leken te vinden die geschikt en in staat zijn dit vele ongetwijfeld mooie, maar moeilijke werk te verrichten? Daarover bestaat bij OSTOERIO niet het minste pessi misme: men ziet daar integendeel aLs moeilijkheid hoe de vele „lekenapos telen" in recreatieverband allemaal werkterrein verschaft moet worden! Want het lekenapostolaat Icéft, dat bewijst de grote kring die alleen al in HET GROTE BOS Is gevormd. De oecumene moet op mars, is der halve het parool. Dat kan veel min der door bisschoppen, kerkeraden, sy nodes en dominees worden bewerk stelligd (de „laboratoriumwerkers") dan door de leken, die in dit verband veel onafhankelijker kunnen zijn en dus een gemakkelijke positie kun nen innemen. Zij kunnen door een ori ginele aanpak de afweer vormen voor het in de praktijk niet denkbeeldig geblegen gevaar van steriliteit. In de recreatiesfeer, de vakantie verblijven met name men denke ook aan de ontwikkeling van de vrije zaterdag! kunnen zijn voortreffe lijk werk doen in dienst van oecu mene en apostolaat, werkend volgens de drie hoofdopdrachten; Getuigen, ccn hatdigejilnsyc Hè IfjAPOI IILLK MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Mecnk's Poeder^ ÜJKi hooldpijn, kies pijn. hoest, griJfl.^Parrhe:. influenza, rhcumatick, koortsj^Teid bij gevatte kou, periodieke pijnen ui. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis A 6 poeders), zonder pnjsverhoging. Vraag uw drogist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5