PERNOD 45 MAGGI i m Parachutistonmisbaar in een modern leger i Per vliegtuig naar muur en „My fair lady" Lijk vau Belgisch meisje door jongen gevonden I KOUD'WATER Macmillan: WeLSten moet in de ruiming blijven /ft een &onte Kij, Neusdoek is geen zakdoek 962 5 g, 40- Flin- 4 R H Al ii 8 P 10 P s, 128; Klein Nederlanders en Belgen leren samen VESTIGINGSBESLUITEN (Van een militaire medewerker) dc Tweede Wereldoorlog hebben zij N het kader van de groeien- hen slechts een enkele keer ingezet. b Thans echter houdt men aan beide de samenwerking op mill- zjjden van het IJzeren Gordijn er re- tair gebied tussen Nederland kening mee. dat bij een eventueel en België hebben beide lan den dus besloten tot een geza menlijke parachutistenopleiding, die in België wordt gegeven Dezer dagen hebben wij daar melding van gemaakt. Voorlo pig zal het bij die opleiding gaan om kleine aantallen mili tairen. Voor Nederland zal, zo als bekend, de commandant van het korps commandotroe pen in Roosendaal met het toe zicht op de opleiding worden belast. Een parachutistenkorps is voor ons land geen nieuwe figuur. In de Twee de Wereldoorlog werden in Engeland tal van Nederlandse militairen opge leid tot parachutist. Zij werden daar na gedropt als „geheim agent" in het bezette gebied of ingedeeld bij nen hebben luchtlandingsti-oepen, een gevechtsgroep, in West-Duitsland gelegerd, die in juli '55 korte tijd tijdens de onlusten daar naar de Libanon werden gedirigeerd. En in 1958 stelde West-Duitsland een lucht landingsdivisie ter beschikking van de Navo. Doch ondanks de vele voordelen aan het optreden van parachutisten verbonden, is het niet altijd winst wat zij boeken. Men denke slechts aan de zware verliezen, die de Duit se parachutisten in mei '40 in Neder land leden, waardoor hun actie mis lukte, wat tot gevolg had, dat de van te voren vastgestelde punten niet konden worden bereikt. Opleiding De Belgen hadden een vrij om vangrijke en perfecte parachutisten opleiding, mede met het oog op de taak van het leger in de Kongo. Het lag dus voor de hand, dat de oplei ding, gecombineerd, in België zou ge schieden. Hoe is nu de opleiding tot para chutist? Voorop dient gesteld, dat een parachutist voor een leger niet alleen operationeel nut heeft, maar dat de opleiding ook een moreelster- kend effect heeft. De aspirant-parachutist wordt eerst lichamelijk in een topconditie gebracht Dan worden, op de grond, oefeningen gehouden, die tot doel hebben de techniek van het vallen tot in de perfectie te gaan beheer sen en de parachute volkomen te le ren kennen en te behandelen. Heeft hij dit alles volledig onder de knie, dan leert hij springen. Eerst van een springtoren, met een geopende parachute. Dan uit een vliegtuig. Voor zijn brevet moet hij een aantal goede sprongen hebben gemaakt, zo wel bij dag als bij nacht. Uiteraard moet een parachutist militair veel zijdig bekwaam zijn. Dat brengt zijn taak mee. Het kan gebeuren, dat hij in z'n eentje moet opereren. Van hem wordt in hoge mate doortas tendheid en initiatief verlangd. Hij moet bedreven zijn in het bedienen van allerlei handvuurwapenen, in het het omgaan met vlammenwerpers, in het leggen van mijnen en spring stoffen, en in het gebruik van radio. Oostduitse douanewet - nieuw pressiemiddel Hulpverlening voor West-Berlijn (Van onze correspondent in Bonn)toegangskaarten in Oostmarken (koers De nieuwste verovering op b«£ cultureel gebied in West-Duits-J kejs uit Oostberlijn komen thans niet! land: per vliegtuig naar het theater. Daarbij kan het nuttige met het aangename worden ge combineerd, nl. hulp aan het culturele leven in Berlijn met een verblijf in Westberlijns meest luxueuze hotel, het etablis sement van mr. Hilton. Een Westduits reisbureau organiseert nachtvluchten naar Berlijn, met verblijf in het Hilton-hotel, een bezoek aan de Ulbricht-muur en een goede plaats in het „Theater des Westens" bij de musical „My Fair Lady". Kosten van Keulen uit 200 mark per persoon. luchtlandingsoperaties. Nederlanders hebben in 1944 met de Engelsen ge sprongen toen de slag om Arnhem ontbrandde en in 1945 in Drenthe bij de Fransen. Daarna namen zij deel aah ce acties in Indonesië en hebben daar o.m. Djokja bezet. 1950 werd tot opheffing van het korps besloten, vooral omdat de opleiding zeer kostbaar is en toen alle beschik bare miljoenen nodig waren voor de op- en uitbouw van onze strijd krachten. Onniisbaai- De jongste oorlog heeft geleerd, dat in een modern leger een para chutist onmisbaar is. Hij kan over al landen, hij is niet gebonden aan bepaalde terreinen, zijn optreden leeft altijd een verrassend element en geland achter het front kan hij de vijand in diens handelingen grote afbreuk doen. De Russen zijn als eersten met opleiding van parachutisten begon nen. Dat was reeds in 1930. Maar in De staatssecretaris van economische zaken heeft aan de commissie adviezen vestigingsregelingen van de Sociaal-economische raad advies gevraagd over de toepassing van de vestigingswet bedrijven 1954 op het naaimachinebedrijf. de kantoorboekhandel en kantoormachinehandel, het lederwarenambacht, de kleinhandel in schoenen, sehoenherstellersbedryf, maatschoenmakerij en orthopedisch schoenmakersbedrijf. het geïsoleerde West-Berlijn. In het ontwerp, dat in de eerstvolgen de zitting waarschijnlijk formeel aange nomen zal worden, eisen de Oostduit sers zeggenschap over de toegangswe gen van West-Berlijn en wordt de grens tussen West- en Oost-Duitsland tot doua- negrens uitgeroepen. In de nieuwe wet zullen de Oostduit sers een opsomming geven van de goe deren die respectievelijk over land. per schip en per vliegtuig vervoerd moe ten worden. Voorts zullen voorschriften opgesteld worden betreffende de tijden waarop en hoe de verschillende routes gebruikt kunnen worden. Overtreders van de douanewet riske- vijf jaar gevangenisstraf. betreffende douanereglementen een voorbode zou kun- cconomische pressie op omdat U nti zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen! Profiteer ervan! r is n grote belangstelling voor de- vorm van cultureel toerisme, voor deze aangename wijze van hulp aan de „frontstad". Zes dagen nadat het be treffende reisbureau de boekingen open de, hadden 248 Westduitsers uit ver schillende delen van de Bondsrepubliek plaats in het nachtvliegtuig. ir Hilton en in het „Theater des Westens' laten reserveren. De oprichting van de Ulbricht-muu heeft het Westberlijnse theater enigs zins in verlegenheid gebracht. O.a. werkten er een massa Oostberlijners bij de theaters in West-Berlijn en zelfs een paar Westberlijnse acteurs cn trices woonden in Oost-Berlijn. Noch zij, noch het theaterpersoneel kon 13 augustus de zonegrens meer o.— schrijden. In zoverre heeft Walter Ul- bricht de werklozen in de Westberlijn se theater- en amusementswereld met zijn schandmuur een goede dienst be- ezen. Allen hebben nu weer werk. Minder g-'makkelfjk is het gat te vul len, dat het wegvallen van de Oost- bcriynse clientèle der Westberlünsc bioscopen, cabarets en theaters heeft veroorzaakt. Oostberlijners konden hun Toen op 13 augustus de muur gebouwd vreesde men het ergste de Duitse versie van de musical „My Fair Lady", die op 26 oktober van het vorige jaar zijn première in het „Thea ter des Westens" beleefde. Tot nu toe zij uitverkocht geweest, rr.p.ar men denkt aan de toekomst. Zo is een West duits reisbureau op de gedachte geko- nen diegenen in de Bondsrepubliek, die My Fair Lady" willen zien, naar West berlijn te brengen. Voor dit doel is de Berlijnreis per nachtvliegtuig (goedko per), met verblijf in het Hiltonhotel en een gereserveerde plaats bij „My Fair Lady" ontworpen. Berlijn-hulp met een aangename kant. Zij is ongetwijfeld een succes geworden en zal nog meer be langstelling trekken, naarmate het tot de Westduitsers doordringt, dat zij voorlopig „My Fair Lady" toch niet zullen zien, wanneer zij de show niet West-Berlijn gaan bezoeken: de mu sical mag n.L nergens anders in West- Duitsland worden opgevoerd, tot het „Theater des Westens" haar uit zijn repertoire heeft geschrapt (Broadway: 6 jaren, Londen: 4 jaren). Kennedy A alt uit tegen journaliste President Kennedy is gisteren tijdens zijn persconferentie scherp uitgevallen tegen mevrouw Sarah Mcclendon, een journaliste die een groep bladen uit Texas vertegenwoordigt. De president onderbrak haar omdat hij bezwaar had tegen haar vraag of „twee personen van wie bekend is dat zij een risico betekenen voor de staatsveilig heid" deelnemen aan een reorganisatie van de veiligheidsdienst van het depar tement van buitenlandse zaken. Kennedy zei op scherpe toon ervan overtuigd te zijn dat de beide mannen hun werk konden voortzetten „zonder door uw vraag in hun goede naam te zijn aangetast". Hij voegde hieraan toe vol ledig op de hoogte te zijn van de staat van dienst der beide betrokkenen en van de taak die hun is opgedragen. Aan de onzekerheid over het lot van het negenjarig Belgisch meisje Magda de Bruyne is gis termiddag een triest einde ge komen. Het lijkje van het sinds 23 december vermiste kind is op driehonderd meter afstand van het ouderlijke huis in Kortrjjk ontdekt. Een jongen die aan het spelen bij een huis, dat in de oorlog «oor bom is vernield vond in de kelder het vermoorde meisje onder steengruis en stukken steen. De onmiddellijk gealarmeerde politic stelde vast, dat het lijkje van Magda de Bruyne was gevonden Verondersteld wordt, dat het meisje is ontvoerd en na te zijn vermoord bij duisternis in de kelder van het verniel de huis is gebracht. Met de ontdekking van het lijkje zijn twee van de vier gevallen van verdwe nen kinderen in België in de afgelopen maand opgelost. Vermist worden nog steeds een 13-jarig meisje. Josianc Pou- men. uit Herstal en de 13-jarige Marie- Therèse Lisiak uit Roux in de pro vincie Henegouwen. Toch waar gebeurd? Wonderlijke visvangst Fred Palmer, uit Sydney, kwam dezer dagen met het volgende visverhaal thuis en hij beweert dat het waar gebeurd is: HD viste vanaf een pier in Merimbula ten zuiden van Sydney. Als aas gebruikte hij een kleine vis. En toen gebeurde het ongeloofwaardige. Een pijl-inktvis greep het aas, een tonijn greep de inkt-vis en een haai greep de tonijn. Fred kreeg ze alle vier op de kant, maar makkelijk was het niet. De haai moest geharpoeneerd worden en er kwamen twaalf man aan te pas om het dier uit het water te krijgen. Alle twaalf mannen bevestigden het verhaal van Fred. Hoe zwaar het snoer was waarmee Fred viste, vermeldt het verhaal niet. Surinaamse minister weerspreekt kritiek op postzegelbeleid In de Staten van Suriname is de Su rinaamse minister van financiën, dr. J. Sedney, uitvoerig ingegaan op het door hem gevoerde postzegelbeleid. Het post zegelbeleid in Suriname heeft in de af gelopen twee jaar aan felle kritiek bloot gestaan. vooral van de zijde van de Ne derlandse Bond van Filatelisten. Onderwerp van kritiek was het contract van de Surinaamse regering met de Amerikaanse zakenman Lehmann. De ze werd belast met de distributie van en de voorlichting over dc postzegel. Als gevolg hiervan geschiedde de ver koop in Nederland voortaan via de post- zegclhandel, die voor haar bemoeienis een zekere winstmarge ging bedingen. Uiteindelijk is de regering van Surina me erin geslaagd de Nederlanders er van te overtuigen, dat dc Surinaamse overheid het postzegelbeleid beslist niet uit handen heeft gegeven, zodat de pret tige samenwerking met de Nederlandse Bond van Filatelisten is hersteld. De minister wees er voorts op. dat de heer Lehmann alleen aan de Surinaam se zegels verdient, wanneer een be paald quantum in het buitenland wordt verkocht. Slaagt hij er niet in deze mi nimum-afzet te bereiken, dan ontvangt hij in het geheel geen provisie. Een 15-jarige jongen, die op 3 ja nuari spoorloos was verdwenen, werd enkele dagen later ongedeerd in een Brussels station teruggevonden. Westduitse begroting Bij besluit van de bondsregering is het Westduitse begrotingslotaal voor dit jaar vastgesteld op 53.54 miljard mark. Daarvan komen 51.7 miljard mark voor rekening van de buitenge wone begroting. De grootste uitgaven zijn President De Gaulle voor radio en t.v. President De Gaulle heeft gisteren op een kabinetsraad meegedeeld, dat hij 5 februari voor radio en t.v. het Franse volk zal toespreken. De woordvoerder van het kabinet, Louis Terrenoire, verklaarde tegenover journalisten, dat de president „recht- ,0streeks contact" met de bevolking wil* defensie en voor sociale voorzieningen, de leggen. Hij wilde dit niet verder De defensiebegroting beloopt 16,5 mil- toelichten, maar zei wel dat dc presi- jard mark. waarvan 15 miljard mark dent niet het plan heeft de speciale bc- voor de strijdkrachten. Voor rekening voegdheden. die artikel 16 van de van defensieuitgaven in verband met I grondwet hem toekent, tot zich te trek- de stationering van buitenlandse strijd- j ken. De grondwet bepaalt, dat de pre- krachten in West-Duitsland komen 0.7 sident hiertoe pas kan overgaan nadat miljard mark en voor rekening van de j hij zijn besluit bescherming burgerbevolking 0,8 mil- heeft. de natie toegelicht PPbehoeve dc zeescheepvaart heeft de bonds regering in de begroting 1962 80 mil joen mark uitgetrokken. Algemeen wordt verwacht, dat De Gaulle van plan is een nieuwe verkla ring over de ontwikkelingen rond Alge rije af te leggen. ZO DRINKT U PERNOD 45: 1 IDEEL J PERNOD 45 Qpóhltlt- VOOR DE HANDEL ANDRE KERSTENS' N V TILBURG Dc Britse premier Macmillan heeft gisteravond voor de t.v. ge zegd dat hij in Bermuda mei president Kennedy overeenge komen is dat verhinderd moet worden dat de Sowjetunie mili tair sterker wordt dan het Westen. Op Bermuda, zo voerig de strategie i besproken indien Rusland eci sprong zou krijgen, ders van de vrijheid i tuurlljk ■mhéébI irtelde hij. het atoomtijdperk iren het eens flat tanzienlijke voor wij als bewaar- in de wereld na chterstand kunnen dul- leze achterstand zouden moe ten inhalen om in de running te blij"- Een belangrijk punt op Bermuda Is geweest de hervatting van de Ameri kaanse kernproeven in de atmosfeer ge zien de reeks proeven die Rusland vo rig jaar gehouden heeft. De premier verzekerde dat ondanks al le teleurstelling het Westen zal blijven iroberen te komen tot een verbod op de ernproeven en op de kernwapens zelf Over de opkomst van de Afro-Aziati- sche landen als een macht in de inter nationale politiek zei Macmillan ,Soms vinden wij hen tamelijk irritant, hetgeen niet volkomen billijk is. Maar daarbij te helpen door ons begrip sympathie". Macmillan wees op de noodzaak dat Er zijn nog vraagt hien aan Uw hindelzar, of bij de Importeur: N.Y. NAHO - PRINSENGRACHT 655 - AMSTERDAM-C. De Amerikaanse republikeinse senator Jacob Javits heeft in een rede voo J senaat opgeroepen tot het oefenen van drang op de Sowjetunie om haar Joodse burgers volledige vrijheid van godsdienst cn eredienst te geven. Hij noemde het lot van de Joden in de Sowjetunie ,.z' cn moeilijk" ondanks Russische verkla ringen dat het anti-semitisme in de Sow jetunie verboden is. Javits. zelf een Jood. zei dat onlangs gedane beweringen var de Sowjets dat synagogen als spionage- centra werden gebruikt, nieuwe vrees hadden doen ontstaan. Op een bruiloftspartij in een café in Purmer- end werd een spelletje gespeeld, waarbij de he ren een steen in de mond moesten steken. Een van de heren zei plotseling, dat hij door het harde lachen de steen had ingeslikt. Men reageerde hierop door nog harder te la chen. De betrokken brui loftsgast werd enige da gen daarna ernstig ziek. Er werd operatief inge grepen en er kwam aan het licht, dat de steen zich had vastgezet in de dikke darm, die daar door verstopt was gc- I Zondagmiddag of maandagmorgen zijn uit het insectarium in Arlis drie volwassen manne tjes en drie lar^n van de grote bidsprinkhaan gestolen. De dieren had den juist enkele dagen daarvoor hun intrede in Artis gedaan. In lange tijd waren de bidsprink hanen, waarvan speciaal de mannetjes moeilijk te krijgen zijn, niet meer in de collectie geweest. Men hoopt, dat de dader lot andere gedachten zal komen en de dieren zal terugbrengen. I Sir Compton Macken zie, de 79-jarige Schotse schrijver van succesboe- ken zoals „Whisky Galo re", is eergisteren in het geheim in het huwelijk getreden met zijn ex-se- cretaresse, de 58-jarige Chrissie Macsween. De nieuwe lady Mackenzie is 33 jaar lang dc secre taresse geweest van de auteur. „Ons huwelijk zal niet veel verande ring brengen in ons le ven. Ik zal waarschijn lijk veel harder moeten werken als echtgenote dan als secretaresse", verklaarde de bruid. Een hevige ontplof fing heeft dinsdag van Södertalje, dat 80 kilo meter ten zuiden van Stockholm ligt, een dode stad gemaakt. Een em ployee van de plaatselij ke krachtcentrale draai de een knop om en dit veroorzaakte een derma te hevige explosie, dat tweederden van l et drie verdiepingen tellende ge bouw werd vernield. On middellijk viel in de stad het licht uit. Alle fabrie ken kwamen stil te lig gen en in de woningen werd het koud, toen de stroom van de pompen van de oliestook uitviel. De verkoop van nieu we personenauto's heeft in 1961 weer een record bereikt. Er werden na melijk 120.196 kenteken bewijzen afgegeven te gen 100.156 in het jaar daarvoor. Het kantoor van Reu ter in New Delhi heeft gisteren een brief ont vangen, die is getekend door'de „opperbevelheb ber van het Nepalese opstandelingenleger". In deze brief, die in Kat- mandoe, de hoofdstad van Nepal, was gepost, wordt gedreigd met ontploffingen op vele plaatsen in de stad en wordt de bevolking van Katmandoe de raad ge geven de stad vóór 31 januari te. verlaten. I Gisteren heeft prinses Beatrix haar vriendin, Renée Roëll, tegenwoor dig mevrouw Badbrook- Smith, van Schiphol af gehaald. Hoewel prinses Beatrix bijna een uur op Schiphol bleef, werd zij niet opgemerkt door de bezoekers. Ze liep van dc intercontinentale ver trekhal naar de Europa- hal, reed in baar auto over het platform en verbleef daarna onge veer drie kwartier in het restaurant van de Euro- pawacbtkamcr. ting de dagelijkse ultrus- Hongarije in het jaar 1328 de stc zakdoek tegenkomen. meeslepen door de nadruk mee dit wordt gezegd. Het wel overtuigend, maar dc w lijkheid is helaas anders. Zelfs neer we onder „ieder mens" ge makshalve iedere landgenoot zou den verstaan, moeten we toch con stateren dat er nog steeds velen zijn die het zonder zakdoek kunnen stellen en zich op een allerprimiticf- stc en onsmake lijke manier we ten tc behelpen. We doelen hierbij niet op kleine jon getjes die met een vies neusje rondlo- zlch niet laat is dan ook de enige die werd dit getroffen. Ruim anderhalve klinkt ter schijnt dc zakdoek reeds een verke- luxe artikel te zijn geweest, want wan- Charlotte vap Savoye, weduwe van ge- Lodewijk XI van Frankrijk, bezat zou- deze zijden zakdoeken met goud draad bewerkt, allerminst gesebikt dus voor het gebruik dat wij er van veronderstellen. TOCH IS IIET ZO zakdoek nog steeds geen plaats gun nen in handelingen die anderen zo discreet mogelijk trachten tc ver richten. Ook in de oudheid kende men geen zakdoeken, al droeg men vaak een doek waarmee het voorhoofd kon worden afgewist. Bij dc Romei nen droeg deze lap de naam suda- doek werd rlum. Gedurende de middeleeuwen werd de neus met de vingers ge snoten, maar soms werden hiervoor maken aangaande ook de slippen van de mantel ge bruikt. De huilebalken die, in steen onderdeel gebouwen, op het graf van dc Fran se koning Philips IV staan te treu ren geven ons daarvan het beste bewijs, want één hunner veegt de- rerf dat in anderhalve monstratief de neus af met de punt van de rouwmantel, ee dus nog in het begin eeuw bestond. Het is werkelijk een verademing, De praktische Eras- be val de zak doek natuurlijk van harte aan. Het werd hoe langer hoe meer een r(jk ver sierd onderdeel van het tollet, waarmee coquette vrouwen en onuitstaanbare mannen gedurende het gesprek za ten tc manoeuvreren, doch tilt was niet de bedoeling van de Rotterdam se zedemeester. Intussen snoot men toch nog wel de neus en herhaal delijk komen wc dan ook het woord neusdoek in de inventarislijsten te gen, maar dit behoeft geen zakdoek zijn geweest, want ook de bals- gebruikt. Kortom, aan de Franse revolutie bchoe- erkelijk geen Illusie te algemeen en ittig gebruik van de zakdoek. Dit MMHIM tollet Ie pas In de vorige eeuw In de meeste krin gen doorgedrongen. En zien wc om heen, dan moeten we constate- tijds lang niet allen van de nuttig- gebruik dat held overtuigd zijn. an dc 14de O ja, weet u dat dc oude Egypte- iren reeds blokdruk kenden? Daarover een volgende keer! het Westen samenwerkt cn de onmoge lijkheid dat Groot-Britannië zich in de hedendaagse wereld apart afzondert. De noodzaak van eendracht tussen de V.S., West-Europa en het Britse Gemenebest onderstreepte Macmillan met de woor den: „Indien die bestaat dan hebben zij een geweldige zeggenschap, een zeggen schap over misschien wel twee derden van de wereld." Macmillan sprak als leider van de conservatieve partij binnen het kader van de door de regering gereserveerde zendtijd voor de politieke partijen. Rubberbandjes van speelgoed autootjes zijn handig voor heel iets anders Waarvoor dan? Dat leest u in „Dat zit Zo" op bladzijde 62 MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U In envelop (of op kaart geplaktt verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang*v»>v« BETALING PER WEEK/MAAND/KWART AAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen naam en adres- .Dat zit Zo" en Tip-Parade boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel tc koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5