Om te ï&wmi! B. DE KONING GOEMAAT Theehuis en straatverlichting in de raad besproken Ook in Nw.-Guinea moet zendingswerk doorgaan Henk van der Grift was veruit beste rijder sinaasappelen ME UWE LF.IDSCHE COURANT DONDERDAG 25 JANUARI I9«2 Jarenplan in Oegstgeest J_JET THEEHUISJE bij Oud-Poeircest ontlokte gisteravond de Oe;stgcester ge meenteraad langdurige discussies, met als resultaat het besluit dat het huisje niet zal worden gerestaureerd. De meerderheid van B. en W. achtte de kosten, die met restauratie van het cigenlUk niet by het kasteel aangepaste theehuisje gepaard zouden gaan (f 14.500), niet verantwoord. Weliswaar brachten de burgemeester - "•.v.d.-fractieleden naar voren dat afbraak van het theehuisje een verarming dat de kosten bij een tijdiger onderhoud niet zo hoog zouden zijn ge- egin.g dat aan hel kasteel en aan het koetshuis reeds veel geld het kasteel spreekt men in de volgende raadsv be tekenen weest, doch de zal moeten worden besteed gade ring l leidde tot het niet voteren a Voor aanzienlijk herstel van het koets huis stelde men f 40.500 beschikbaar, waarbij f 3000 voor eventuele (alsnog door eon deskundige te beoordelen) res tauratie van het siertorentje is inbegre pen. Mevrouw De Tombe (v.v.d.) maakte be. zwaar tegen het feit, dat de Leidse Mixed Hockeyclub een betrekkelijk hoge huur voor het terrein aan de Abtspoel weg moet betalen, terwijl de club ook het onderhoud ervan moet zorgen. ..Waar om betaalt de gemeente voor andere clubs wel een deel van de onderhouds kosten?" De heer Brouwer (prot.-chr.) stelde betaling van eigen onderhoudskos ten ten hiermee het ..baas-zijn in eigen huis") voor alle clubs als ideaal toe komstbeeld, vooral wanneer de nieuw* velden gereed zijn. De raad ging akkoord met verlenging van de bestaande huur voorwaarden voor de hockeyclub. Straatverlichting Lezers schrijven ons Wa penleveranties In het commentaar op de voorpagina van uw blad van 22 januari maakt u uw bezwaren kenbaar tegen de wapen leveranties van Engeland aan Indonesië U vindt dit vreemd, omdat dit door onze NAVO-vricnden gebeurt. U zegt- ,.Men heeft zich in slaap laten wiegen met de verzekering dat de boten voor douanediensten zouden worden ge bruikt". Ik zou hierover graag ook enkele op merkingen willen plaatsen, niet omdat deze wapens aan Indonesië zijn gele verd, maar om het internationale wa penkapitaal aan de kaak te stellen. Het is niet het Engelsevolk dat de wapens heeft geleverd. Niet het Ame rikaanse volk heeft vliegtuigen gele verd. Het is het internationale wapen kapitaal, dat zijn miljarden winsten put uit het leveren van wapens waar ook ter wereld, voor welk doel ook Of het erom gaat Nederlanders dood te schieten of Indonesiërs, Kongolezen, vrouwen of kinderen, het international* wapcnkapitaal staat klaar en de aan deelhouders van de dood strijken hun winsten op. Niet voor niets is er jaren geleden een boek verschenen onder de titel „De bloedige internationale". Het volk zwijgt, zijn zonen worden geofferd. Men zou in dit verband terug kunnen gaan tot de oorlog T4-T8: toen vond men Franse jongens hangend in prikkeldraadversperringen, aangelegd door do Duitsers, geleverd door de Franse fabrieken. En omgekeerd. De chemische fabrieken van de I. O Farben leverden het Cyclon-gas voor de moord op de Joden, waarom wer den deze fabrieken tijdens de bombar dementen gespaard? Waarom levert Krupp weer wapens aan Rusland? Om dat het volk zwijgt. Het internationale wapcnkapitaal leeft vair de ellende van miljoenen. Noordwij k aan Zee. J. Hoek. Zonnehuis-bazaar De belangstelling voor de lijdende medemens neemt in onze tijd gelukkig een g.-cte plaats in. Er zijn velen die voortdurend verple ging behoeven. Voor hen heeft Het Zon nehuis, de christelijke vereniging tot verpleging van chronisch-zieken, tehui zen opgericht. Er moeten echter nog meer hu:zen komen. Om dit te bevorderen, heeft de afde ling Leiden een bazaar voorbereid, dia op 31 Januari in het gebouw Rchoboth aan hc: Rapertburg wordt gehouden. Ook ls er een verloting. Van 2 uur af is iedet er welkom. Is hot r.og nodig, aan deze mededelin gen de aanbeveling toe te voegen om doze bi/aar te bezoeken? Het doel ia het vo.'komen waard en bovendien ia aan wat op deze bazaar wordt aange boden uile zorg besteed. De Zuidhollandse Bank en het Zuid hollands effectenkantoor melden dat zij namens opdrachtgevers gedane bod van 250»'. op aandelen en f 15 000 elk op op- richtersbewijzen intrekken. Een andere gegadigde had 300*en f 20.000 geboden. i restauratiekrediet voor het theehuisje ting in de gemeente. Het plan zal, ver spreid over enkele jaren, in gedeelten worden uitgevoerd. Tweevijfde deel de huidige verlichting wordt vervangen door HPL hogedruk kwiklampen, w^ bij naar een algehele overschakeling 125 op 220 Volt (nog dit jaar aan te gen) wordt gestreefd. In oktober voteer de de raad tweemaal f 73.000 voor de eerste aanschaffingen. In 1962 wil men de verlichting va Haarlemmerstraatweg (van Groene kerk tot Oegstgeester kanaal), de Dorpsstraat en de Rhjjngeesterstraatweg tot Leidse Buurt en het eerste deel van de War- monderweg (tot De Kempenaerstraat) vernieuwen, waarna in 1963 aan de beurt komen: Marelaan, Emmalaan (tussen Ma- relaan en Terweeweg). Waldeck Pvr- montlaan. Burg. Van Griethuvsenplein, Oranjelaan, Terweeweg (tussen Schou tenburgstraat en Dorpsstraat), Laan van Oud-Poelgeest (tussen Laan van Alke made en Kwaaklaan) en de I.aan van AI- kemade. In de loop van 1963 zal eer voorstel worden gedaan omtrent de dan aan de beurt komende wegen. De heer Blansjaar (prot.-chr.) was niet geheel eens met de volgorde va uit te voeren vernieuwingen. Hij achtte een spoedige verbetering in de woonst ten belangrijker dan die op de hoofd- wijkverkeerswegen, waarmee de wethou ders het niet eens waren. De heer Brou wer (prot-chr.) pleitte voor het aanbren gen van een lichtscherm tussen de rijks weg en de daaraan parallel lopende Haarlemmerstraatweg, aangezien de auto mobilisten op beide wegen veel hinder ondervinden van eikaars wagenverlich ting. B. en W. zullen hierover met rijks waterstaat in contact treden. Tot leden van de commissie van toe zicht op het m.o. werden benoemd: me vrouw Samkalden. dr. Sanders, prof. mr. Van Oven en prof. dr. Chorus. De overige^ agendapunten konden zon der veel besprekingen de raad passeren. Bij de behandeling van de ingekomen stukken werd burgemeester Du Boeuff gemachtigd de verdediging van het be roep tegen de gedeeltelijke goedkeuring het uitbreidingsplan in hoofdzaak bij de Raad van State te voeren. Voorts kwam terloops tot uiting (bij de goed keuring door G S. van het besluit tot aan koop van grond in de Morsebelpolder), dat deze grond waarschijnlijk zal worden bestemd voor volkstuintjes. Bij de rondvraag brachten de heren Veen (pvda) en Bergmeljer (kvp) nog maals de kwestie van de busverbindin- De burgemeester ver klaarde. dat bij de NZHVM momenteel overleg gaande is over een verbinding de lijnen 1 en 2 in noord-noord-oost, hetgeen zou inhouden dat bij de komen de zomerdienstregeling één ringlijn wordt ingevoerd. Weliswaar zou de frequentie van het busvervoer niet worden verdub beld, doch voor een deel van de Inwoners in noord-noord-oost zou de bestemming gemakkelijker bereikbaar zijn. Buscomité Katwijk Men schrijft ons: Ter completering van het bericht van 23 januari in de N.L.C.. delen wij mede. dat bij het buscomité Katwijk ook de lijn Katwijk-Leiden is inbegrepen. Idee ën, op- of aanmerkingen worden graag uitsluitend schriftelijk ingewacht bij het secretariaat, Boslaan 161, Katwijk aan Zee. Busreizigers wordt verzocht onre gelmatigheden van passagiers, handelin gen van het personeel, die werkelijk in strijd zijn met de voorschriften door te geven aan het secretariaat. Namens het comité. C. de Jager. Boslaan 161, Katwijk aan Zee. Burgemeester van Oegstgeest hield nieuwjaarsrede T)U RGEMEESTER De Boeuff sprak in de raadsvergadering van gister- avond zijn nieuwjaarsrede uit, waarin hij een overzicht van het af gelopen jaar gaf. In 1961 steeg het inwonertal van Oegstgeest met 123 personen tot 14.222. In een periode van dertig jaar werd het aantal in woners verdubbeld. Het stratenplan Lange Voort kwam vrijwel gereed en in 1962 hoopt men over te gaan tot de aanleg van wegen in het overige gebied van de Oudenhofpolder. Met dit plan is deze polder grotendeels exploitatie gebracht. agenten en zinspeelde op het feit, dat zij na de verkiezingen van dit jaar geen lid van de gemeenteraad meer zal zijn. Behalve de grondverkoop aan het Al gemeen Mijnwerkersfonds (waarover G.S. de beslissing over de goedkeuring inmiddels voor ten hoogste twee m den hebben verdaagd) werd in 1961 (en gedeeltelijk in I960) bouwgrond ver kocht voor in totaal 48 premiewoningen, 24 woningwetwoningen. 4 eengezinswo ningen. een flat van 24 woningen en 12 woningen voor het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. In het vorige jaar kwamen 61 wonin gen gereed. Aan het einde van 1981 wa- 91 woningen in aanbouw, terwijl binnenkort toestemming voor de bouw van 24 woninwetwonlngen tege moet kan zien. Het woninbouwcontingent 1962 is, zoals bekend, door G.S. be paald op 20 woningwetwoningen en 50 premiewoningen. Thans staan 353 per- men als woningzoekend ingeschreven, m jaar geleden waren het er 285. Hoewel men nog wel enige jaren zal moeten wachten op de bouw van een zweminrichting in dc Overveerpolder ontving het architectenbureau Wesse- io en Van Voorst te Bussum reeds de op dracht tot het ontwerpen van een schets- Blnncn afzienbare tijd hoopt men te beginnen met de afbraak van de onbe- 'oonbaar verklaarde woningen aan de Geversstraat bij de Leidse Buurt. Hel besluit tot onteigening van de woningen ls goedgekeurd. Op de gebieden achter de R.K. kerk grond gereserveerd voor het Rijnlands lyceum een stratenplan voor dit deel van de gemeente komt binnenkort in de raad De bezetting van het politiekorps is thans „op papier" 21 man, in werkelijk heid 15 man. De organisatie van de B.B. onderging een ingrijpende wijziging door opname in de A-krlng Zuid-Holland a Als oudste raadslid beantwoordde me- rouw G. A. Kramers-de Vlaming Pley- sier de rede van de burgemeester, waar bij zij om. een suggestie deed inzake de aanstelling van vrouwelijke politie- Cursus gesloten in Oegstgeest De grote zaal van het Zendingshuis te Oegstgeest was gisteravond geheel gevuld toen In een samenkomst met de cursisten, hulsbewoners en veie geno digden de viermaandelijkse cursus aan de Zendingshogeschool werd gesloten. Nadat de rector, prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, de vertegenwoordigers van de Hervormde en Gereformeerde ker keraden en van de Stichting Oud-Poel geest had welkom geheten, memoreerde hij, dat de 35 cursisten gedurende bijna 4 maanden intensief zijn bezig geweest met allerlei taalstudie, met de situaties ir. vreemde landen en met praktische zaken zoals hygiëne en voedingsleer. Zij hebben door dit alles nieuwe inzichten gekregen op de wereld waarin wij leven. Maar bovenal was men bezig met de Bijbel en er ontstond hierdoor een ge meenschap. mede door de dagelijkse ka peldiensten. De laatste maand is er grote on rust ontstaan. Zij. die voor Nieuw- Gulnea waren bestemd, vroegen zich af of doorgaan nog zin had en of ze nog uit konden gaan. Dat is echter een vraag, die In dit revolu tionaire tijdperk overal in de we reldzending wordt gehoord. In het gedeelte uit Marcus 13. dat de rector vooraf had gelezen, noemt Jezus deze revolutionaire bewegingen die ook wij beleven, de tekenen van het einde. C.B.T.B.-ers in Valkenburg bijeen Tuinders zullen meer met kredieten moeten gaan werken De afdeling Valkenburg van de Chr. Boeren- en Tuindersbond hield gister avond in de zaal der llerv. kerk een ledenvergadering. Voorzitter H. van dor Mey merkte op. dat nu er een plaatse lijke afdeling bestaat van de C.B.T.B.. dit ook consequenties meebrengt inzake de verantwoordelijkheid In landelijk verband. Secretaris G. Vis gaf dc conclusie der afdeling weer naar aanleiding van de nota ..Landbouwpolitiek op langere ter mijn". Hij vond het verheugend, dat een dergelijk rapport is verschenen en dat dit blijk geeft van belangstelling voor de landbouw In Nederland in verband met dc toekomstige ontwikkeling. Het rapport spreekt echter helaas in hoofd zaak over de akker- en weidebouw en slechts terloops over de tuinbouw. De eisen, die aan de Nederlandse pro- dukten zullen worden gesteld, zijn in hel rapport duidelijk weergegeven. De kre- dietverklaring werd gisteravond uitvoe rig besproken. Deze is steeds mindei aangepast aan dc huidige ontwikkeling In de tuinbouw. Ook denken nog teveel tuinders: „Beter één raam van mijzelf dan tien geleend Men zal echter met meer vreemd kapitaal moeten gaan wer ken. Nu 't sicrtccltbeleid steeds weer kritiek ontmoet on do prijzen voor do vergun ningen onhoudbaar hoog zijn. lijkt het dc ofdcljng gewenst, dat dc C.B.Ti, zich op korte termijn uitspreekt over de vol gende punten: Kan de C.B.T.B. het met zijn principes verenigen, dat de sierteeltvergunningen privaat-bezit zijn met alle gevolgen van dien? Zo de C.B.T B. tot de uitspraak komt. dat hij op principiële gronden het privaat bezit van teeltvergunningen verwerpt en zich uitspreekt voor het publiekrechtelijk bezit, is de C.B.T.B. dan bereid met alles wat in zijn vermogen ligt, er naar te streven, dat deze zaak dan ook werkelijk publiekrechtelijk wordt geregeld? Vrije zaterdag Een discussie ontstond over het stand punt van de kring Rijnsburg en omgeving inzake loonsverhoging en vrije zaterdag. De kring staat op het standpunt, dat er een loonsverhoging van 6 pet moet ko men en geen uitbreiding van het aantal vrije zaterdagen van 13 tot 35. De heer G. Barnhoorn was van mening, dat de arbeider niet met de 6 pet tevreden zou zijn. maar juist de vrije zaterdag wenst Naar aanleiding van het verzoek aan het gemeentebestuur inzake verbetering van de Achterweg, de Torenvlietlaan en de Zonneveldslaan werd medegedeeld, dat de gemeente zal zorgen voor verbe tering. mogelijk zelfs voor asfaltertng. Na de pauze werden er enkele inte ressante en instructieve films vertoond. de tekenen van het doel, dat God zich met deze wereld heeft gesteld. Maar temidden van deze negatieve tekenen is er één positief teken, namelijk dat het Evangelie aan alle volken moet worden gepredikt. De Zending, het uitroepen van de overwinningsboodschap van Je zus Christus is het grote positieve teken Dit móét geschieden, zegt Jezus. Het ligt besloten in Gods plan met de wereld, die Hij leidt naar Zijn Koninkrijk. Dit rijk openbaart zich waar het evangelie wordt gepredikt en een Gemeente wordt gevormd. Geen helden Christen zijn is naar een woord van prof. Kraemer, zich laten betrek ken in de zaak van God. Deze cursis ten die nu uitgaan, ook naar Nieuw- Guinea, zijn geen helden, geen vol maakte mensen, ook geen volmaakt* gelovigen, maar ze weten, dat ze zijn ingezet in de zaak van God en r.- gaan. De rede van Jezus staat in de Bijbel om ons te bemoedigen en op te roepen tot waakzaamheid. God is getrouw, Zijn plannen falen niet. Hij kiest de Ziinen uit Hij roept die allen. Tot slot her innerde de rector aan een woord van Blumhardt: Das Jesus siegt bleibt ewin ausgemacht Nadat een koor en enige solisten o.l.v Adriaan C. Schuurman een kleine can tate van Buxtehude hadden gezongen, heette dr. G. P. H. Locher hen, die bin nenkort uitgaan, welkom in de kring der zendingsarbeiders. Hij deed dit naar aanleiding van een woord, dat Paulus schreef uit een gevangenis: Verblijd u in den Heer altijd, wederom zal ik zeg gen verblijdt u. In ons hart is grote blijdschap ovei de wijze, waarop u op de bestaande moeilijkheden reageerde, aldus spr. Ginds staan de deuren nog open, hier zijn jonge mensen bereid. Maar er is gevaar Meer dan ooit geldt dat u niet weet in welk land u zult binnentreden. U gaat niet blind. U zag de risico's onder ogen en bracht het voor God en voelde, dat u moest gaan zoals Abraham ook niet wist waar hij kwam. Voor hen die naar Afrika gaan ligt het misschien anders, maar ook daar kan. zij het op een an dere wijze, gebeuren wat nu in Nieuw- Guinea gebeurt. Natuurlijk zijn we ook blij dat ons werk, mede door uw inzet, nog door kan gaan. Maar het meest wezenlijke is. dat Jezus Christus onze vreugde is. dat Zijn licht schijnt in de wereld en dat de duisternis het niet heeft kunnen uitdoven. God roept ons, wij hoorden Zijn stem eb mochten ja zeggen. Weest blij om het grote voorrecht, dat we de boodschap gehoord hebben en dat hel licht ook in ons hart schijnt. Als het misschien heel donker wordt, weet dan dat God's licht niet kan worden ge doofd. Dr. Locher heette de cursisten ten slotte welkom in „de kring van de dwa zen". die in onze angstige wereld nog blij kunnen zijn en ook nog durven zeg gen: ik ga uit Aan de andere kant van de wereld leven mensen in de Evange lisch Christelijke kerk van Nieuw-Gul- nea. die God dankbaar zijn omdat u zo dwaas wilt zijn, aldus dr. Locher. Om officieuze Ned. schaatstitel Henk van der Grift heeft zich ook op de tweede dag van de wedstrijden om de Elizabethbeker veruit superieur getoond aan zijn tegenstanders. Met vlag en wimpel veroverde hij de beker, zonder dat hij op een afstand een nederlaag behoefde te accepteren. Zelfs niet op de 5000 meter, waarin hij in zijn rit Rudi Liebrechts tegenover zich had, zijn naaste concurrent en bovendien meer specialist op de lange afstand dan Van der Grift. Door een paar misslagen in het begin raakte Liebrechts al spoedig op Van der Grift achter, maar hij vocht moedig te rug en slaagde erin de tien meter achter stand weg te werken. Hierbij moest hij zich echter te veel forceren. Na zeven ronden kwam hij „vast" te zitten, zoda nig, dat hij geen partij meer kon bie den. Van der Grift zegevierde me4 ruime voorsprong. Dit gebeurde ook op de 1500 meter, al slaagde Rudti Lie brechts erin op deze afstand zijn per soonlijke record een halve seconde scherper te stellen, op 2 min. 16.1 sec. Evenals op de eerste dag woensdag werd onder bijna ideale omstandigheden gereden: helder weer, geen wind. slechts 2 graden vorst en een prima baan kwam Gerben Karstens met goede tij den van het ijs en verbeterde op alle afstanden zijn persoonlijke records. In het eindklassement bezet hij een zeer eervolle zesde plaats. Arie Zee herstelde zich woensdag goed en ofschoon hij in het eindklassement net niiet over De Grtaaff heen kon komen, overtrof hij met zijn tijden op zowel de 1500 als de 5000 meter De Graaff toch ruimschoots. Cees Jan Kroon en Kees Broekman, twee „oudgedienden" van de kernploeg, reikten niet hoog genoeg om zich onder de eerste zes te kunnen scharen. Vooral bij het eerste drietal, Van der Grift LiebrechtsMeeuwisse. bleven zii ver achter. De resultaten waren: 1500 meter: 1. Henk van der Grift 2.14,4; 2. Rudi Lie brechts 2.16,1; 3. Chris Meeuwisse 2.19,2; 4. Arie Zee 2.22,2; 5. Genben Karstens 2.22,6; 6. Wim de Graaff 2.23,2; 7. Kees Broekman 2.24,9; 8. Cees Jan Kroon 2.25,0; Schietwedstrijden in Vlaardingen Stand van de uitslagen van de in Vlaardingen gespeelde schietwedstrijden van de kringen Westland, Rijnland en Zuid-Holland-mldden: Personele baan: 1 L Hulsbos, 49-48; 2 M Kraal. 49-41; 3 N J Caspers, 46-39; 4 W Flinterman, 44; 5 J de Koning, 40- 32; 6 A Korpel. 39-35. Vaste baan: 1 L Hulsbos, 147; 2 W Flin terman. 146; 3 A Beekenkamp, 144; 4 R C Bruin. 141; 5 H Korpel. 141; 6 J H Al- lewijn. 139: 7 A H van Galen, 136; 8 P Ravensbergen. 135; 9 M Kraal, 134; 10 P J Beekenkamp. 132; 11 N J Caspers, 126; 12 W Caspers. 122. Vrije baan: 1 L Hulsbos, 90; 2 C Klein Hesseling. 90: 3 R C Bruin, 90; 4 W van Dijk. 90; 5 J H Allewijn. 90; 6 A Beeken kamp. 90; 8 M Kraal, 90; 9 L Maat, 89; 10 Chr Maat, 89; 11 A H van Galen, 89; 12 W Flinterman. 89; 13 J N Caspers, 89, 14 A F Leeuwenburg, 88; 15 H Korpel, 83, 9. Klaas Renes 2.25.2; 10. Dick van Zan ten 2.268. 5000 meter: 1. Van der Grift 8.18,6; 2. Liebrechts 8.26,8; 3. Meeuwisse 8.30.1; 4. Zee 8.34.0; 5. Karstens 8.41.0; 6. De Graaff 8.42.2; 7. Broekman 8.45.2; 8. Van Zanten 8.52.0; 9. Kroon 9.01,8; 10. Hilge- man 9.02.6. Het eindklassement luidt als volgt: 1. Von dier Grift 185.343 pt; 2. Liebrechts 189.230 3. Meeuwisse 190.677; 4. De Graaff 194.536 5. Zee 194.833; 0. Ka-re- tens 195.636; 7. Kroon 198.090; 8. Broek man 193.570; 9. Van Zanten 201.100; 10. Hi'lgeman 201.910. Jaffa sappig rijk aan vitaminen practisch zonder pitten gemakkelijk te pellen; ''Mtteo Jaffa DE LEKKERSTE SINAASAPPEL TER WERELD! WEEKEND-VOORDEEL ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG HERENPYJAMA van uni zwanedons met contrastgarnering en paspelafwerking Italiaanse import Modieus model met V-hals. kleuren o.a. grijs mélé, flesse groen, lakrood, marine Wollen jongens- PANTALON. stoeisterk en heerlijk warm. Diverse kleuren w.o. marine, grijs. groen mélé, etc. Leeftijd 2 tot 6 Jaar. 2 Jaar 4.95 Kleine stijging p. mt. frisse gebloemde dessins met unl- gamering donkersteeg KATWIJK RIJNSBURG

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4