Macht en onmacht van de traditie Bestuursleden Betliesda leggen functie neer Mening en van anderen Een woord voor vandaag Christelijke tandteclmici ernstig verontrust Foeniciërs gingen op in het jodendom 2 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zwyndrecht (vac. L. Em merzaal, toez.): L. Kievit te Putten. Bedankt voor 's Grevelduin-Capelle en jor 't Harde: T. Langerak te Vinke- GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Groningen-N. (vac. J. G. Marseille): Joh. C. Baumfalk te Ommen en D. van Keulen te Oldehoven. Beroepen te Nijverdal (vac. G. Heijer- man): G. Veeneman te Veenendaal en (vac. 3e pred. plaats) D. H. Borgers te Hoogeveen. GEREFORMEERDE KERKEN (Vryg.) CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Z.: J. M. Vis ser te Dokkum. Aangenomen naar Utrecht-C: W. van 't Spijker te Drogeham. GEREFORMEERDE GEMEENTEN MONDIGHEID J. MEYNEN is erin geslaagd, met een opmerkelijke redevoering de discussie rondom het vraagstuk van de medezeggenschap van de werk nemer een nieuwe wending te geven. Hij heeft, bij alle aspecten die van deze zaak al belicht zijn, bijzondere attentie gevraagd voor de persoonlijke verantwoordelijkheid van de werknemer in de onderneming. Deze verant woordelijkheid van de werknemer verdient naar zijn mening grote aandacht. WJj geloven, dat mr. Meynen hiermee niet heeft willen beweren, dat er in het verleden geen oog is geweest voor deze verantwoordelijkheid, maar wel heeft hij duidelijk willen maken, dat men deze verantwoordelijkheid voorop dient te stellen, wanneer men praat over de medezeggenschap van de arbeider. Deze kant van de zaak zal naar de mening van mr. Meynen althans voorlopig bet zwaarste accent moeten krijgen bij het streven naar medezeggenschap voor de werknemer. Alleen via de zeggenschap binnen de eigen werksfeer zal men de werknemer kunnen brengen tot medezeggenschap in de onderneming, tot belangstelling voor de algemene gang van zaken in de onderneming. Mr. Meynen, die zijn rede uitsprak te Amsterdam ter gelegenheid van de uitreiking van de Henri Sijthoff-prijs, heeft zijn collegae-werkgevers duidelijk te verstaan gegeven, dat er op het ogenblik in de organisatiestructuur van de ondernemingen nog te weinig speelruimte zit voor de man die eenvoudig werk verricht. In werkgeverskring vraagt men zich nog onvoldoende af, wat er van een eigen initiatief, van een eigen verantwoordelijkheid van de arbeider terecht kan komen. De heer Meynen sprak in dit verband over de mondigheid, over het mondig maken van de arbeiders in de onderneming. Naar aanleiding van deze op merkingen van mr. Meynen ging de Katholieke Werkgever, het orgaan van het verbond van r.k. werkgevers nog iets verder. De redactie van dit orgaan vond, dat het eigenlijk geen vraagstuk van de mondigheid van de arbeiders alleen is. Het acht een omschakeling van allen, die bij de arbeid in de onderneming betrokken zijn, werkgevers, werknemers en hun resp. organi saties, vereist. De impuls zal hierbij uit moeten gaan van de werkgevers. Wij menen dat deze zaken hier duidelijk en juist gesteld zijn. Het moderne produkticproces heeft aan de persoonlijke verantwoordelijkheid van de werk nemer in de onderneming niet veel goed gedaan. Voor een modern personeels beleid is hier nog een ruime taak weggelegd. MEDEZEGGENSCHAP? |N ZIJN BETOOG heeft mr. Meynen ook een opmerking gemaakt aan het adres van de werknemersvakbeweging. O.ok de vakorganisaties zouden een belangrijke bijdrage kunnen leveren bij de opvoeding tot directe mondigheid, (persoonlijke verantwoordelijkheid in de onderneming) van de individuele I dijke: A. Vergunst werknemer. De werknemers zouden van zuiver loongericht meer arbeids-j GEREFORMEERDE GEMEENTEN gericht gemaakt moeten worden. IN NEDERLAND Op zichzelf zijn deze opmerkingen niet onjuist, maar men denke niet, dat de vakorganisaties op dit terrein nog weinig verricht hebben. Daarom moet er te°Rr ®ru"?lSS€: Chr' van in dit verband opgemerkt worden, dat de Nederlandse vakbeweging door 'Jn e arne%e voorlichting en vorming reeds veel werk verzet om te komen tot mondigheid van de individuele werknemer in Nederland. De arbeidsvrede, welke ons land na de oorlog heeft gekend, is een van de vruchten van de strijd van de vakbeweging voor mondigheid van de Neder-1 landse arbeider. En dat het percentage werknemers, dat zich bij bona fide vakorganisaties heeft aangesloten, nog altijd maar betrekkelijk gering is, zou zijn oorzaak wel eens kunnen hebben in het feit, dat de vakbeweging naar het oordeel van vele belanghebbenden te veel arbeids- en nog te weinig loongericht is. Ten slotte vragen wij ons af, of het wel noodzakelijk is te wachten met het vorm geven aan de medezeggenschap van de werknemer tot zijn zeggenschap, zijn persoonlijke verantwoordelijkheid in de onderneming, volledig tot haar recht is gekomen. Zou men ook het ene kunnen doen en het andere niet nalaten. Een eventuele herziening van de rechtsvorm van de onderneming zouden wij daarom niet al te ver naar de toekomst willen verschuiven en evenmin zouden wij de gedachte, werknemers in de Raad van Commissarissen te benoemen, geheel willen uitbannen. Er zijn gelukkig al hoopvolle ervaringen in het bedrijfsleven op het gebied van de medezeggenschap van de werknemer. Wij zouden de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie kunnen noemen, de bedrijfstaksgewijze onderhandelingen tussen werknemers en werkgevers in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek. Maar om dichter bij de onderneming te blijven, zouden we speciaal de ondernemingsraden willen noemen. Uit het jongste rapport van een desbetreffende commissie van de Sociaal- Economische Raad over de stand van zaken met de ondernemingsraden blijkt, dat zowel het percentage ondernemingsraden als het percentage werknemers, dat door deze ondernemingsraden wordt bestreken, een sterke stijging vertoont.] Belangrijk zou bet zijn, indien thans een studie werd gemaakt van de j functionering van dc bestaande ondernemingsraden. Met belangstelling hebben wij ervan kennis genomen, dat genoemde S.EJR.-commissie overweegt tot een dergelijke studie opdracht te geven. Mr. Meynen is erin geslaagd, in de kring van het bedrijfsleven velen weer aan het denken te zetten over het moeilijke vraagstuk van de medezeggen schap. Dit is hem gelukt, omdat hij zich duidelijk tot bepaalde groeperingen heeft gericht. Het lijkt ons niet zo onmogelijk, dat verdergaande discussie zal leiden tot diepere realisering van de medezeggenschap. Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk: L. Rijksen te Rotterdam-W.: te Krabben- Rotterdam-C. Geref. maatschappelijk werk hijeen (Van een onzer verslaggeefsters) „De wereld is een toneel waar van de coulissen voortdurend veranderen, maar waar altijd met gouden letters in het midden blijft staan „Christus is nu en vroeger dezelfde". Dit zei dr. J. Rinzema op de zesde conferentie van de „Gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk", die gisteren in het gebouw Atrium in Rotterdam gehouden werd. Dr Rinzema sprak over -Macht en onmacht der traditie." De spreker gaf om te beginnen een definitie van het woord „traditie". Tra ditie is een stelsel van leefregels en wij kunnen slechts van de macht der tra ditie spreken, wanneer deze heerst in een gesloten gemeenschap, zoals bijvoor beeld. vooral vroeger, op het platteland. Men was niet onderhevig aan invloeden van buitenaf. Het oude had een tover klank. Het was goed en vertrouwd. Ook het kerkelijk leven in die tijd (anno 1920) was daaraan onderworpen. Op alles rustte het stempel van de van zelfsprekendheid. Het gereformeerde volk wist zich gebonden en gesteund door de algemeen erkende traditie. Dit is voorbij, passé, zoals de spreker het uitdrukte. De ontwikkeling van tie-middelen en de emancipatie van het gereformeerde volk hebben hier een ein de aangebracht. Het isolement werd ver broken. Door radio en krant drongen de invloeden van buitenaf ook in de huise lijke kring door. De tijd van de „kleine luyden" van Abraham Kuyper is voor bij. De zuinigheid en de nijverheid die het gereformeerde deel van de bevolking kenmerkten, hebben een sociale stijging de beroepen ten gevolge gehad. Men beweegt zich in andere kringen en komt met andere gewoonten in aanraking. Nu ervaart men de onmacht der traditie. Deze laat zich altijd gelden bij een overgang. Onze woning wordt boven ons hoofd afgebroken en wij weten niet wat wij doen moeten. De traditie is ontoe reikend. Dan rijst automatisch de vraag: „Heeft de traditie wel enige waarde?" Dit is zeker waar. Zonder traditie, zon der leefregels, kunnen wij niet.leven. Maar wij moeten deze leefregels aanpas sen aan de tijd waarin wij leven. Hoogeveen tvil eigen siekenhuisbeleid Drie Hoogeveense bestuurs- ziekenhuizen, namelijk Bethes- leden van de „Vereniging vanda" in Hoogeveen en „Salem" in vroeger Gereformeerde nu Ermelo. Volgens de chr. gere- Christelijke Ziekenverzorging" formeerde predikant, ds. K. J. zijn uit het bestuur getreden, i Velema, een van de drie uitge- Deze vereniging exploiteert twee treden bestuursleden, richtten hun bezwaren zich vooral tegen Krampachtig (Advertentie) 1 A^UFRZIinS 1 het gecentraliseerde verenigings- beleid. Het uittreden volgde op een brief van vijftien Hoogeveen se huisartsen aan deze vereni ging, waarin zij zich ernstig be- r, j- verhouding in de werktijden klagen dat de medische Staf van belang hier wel degelijk aandacht het ziekenhuis ten ene male on- voldoende is. Als de traditie vervalt worden we door de onmacht gedwongen krampachtig te leven. Deze onmacht uit zich in ver schillende vormen. Er zijn mensen die krampachtig aan het oude vasthouden. Zij vechten met hun rug tegen de muur, verbeten. Anderen kéren zich ra dicaal van al het oude af en erkennen alleen het nieuwe omdat het nieuw is. Nog een vorm van deze onmacht zijn de opwekkingsbewegingen, zoals de „Pinkstergemeente" en „Stromen van kracht". Ook noemde de spreker Youth for Christ en de I.J.E. Al deze bewegin gen vechten met wapens die het vroeger zo goed gedaan hebben. Hij vergeleek het met een warenhuisbrand in 1962 die met een 19e eeuwse brandspuit geblust wordt. Wat is nu de weg tot genezing in de traditie? Wij moeten er rekening mee houden dat iedere tijd anders is alhoewel de ene tijd beslist niet beter is dan de an dere. Wij leven in een verwarrende tijd ten aanzien van de te voeren levens stijl. Wij zijn het vaak niet eens, laten wij elkaar daarom de ruimte geven. Het belangrijkste is dat wij moeten onder scheiden waar het op aankomt. Het pro bleem van de gereformeerde is een we zenlijk tekort aan geestelijk onderscheid. Het huis der traditie brokkelt af maar de krampen der onmacht worden over wonnen door de levende band met de jHeer. Recreatie 's Middags sprak dr. J. M. Vlijm uit Voorburg over het onderwerp „Recrea tie." Hij stelde de vraag „Wat is creatie en denken wij in de tegenw dige tijd wel genoeg hierover na?" Voor- het verband met de gewijzigde ,.Hij heeft maar weinig inzicht", zeggen we van iemand, die ondoordachte dingen doet. Inzicht is niet hetzelfde als ver stand, maar heeft meer met wijsheid te maken. Het is heel moeilijk te leren: het is een gave. Iemand, die ermee gezegend is, zal dikivijls door anderen worden geraadpleegd. Zijn of haar weldoordachte, evenwichtige adviezen zullen anderen heel vaak kunnen helpen. Er is ook sprake uan inzicht in de dingen, die beslissend zijn voor de uiteindelijke bestemming van de mens. Het inzicht namelijkdat wij ons vooral niet blind moeten staren op allerlei uiterlijke zaken en verschijn selen. Psalm 49 geeft daarvan een mooi voorbeeld. Daar gaat het om „de rijke dwaas", die veronderstelt, dat zijn bezit altijd zal blijven bestaan. Het oordeel over zo iemand is radicaal: „De mens, die met al zijn praal geen inzicht heeft, is gelijk aan de beesten, die vergaan". Geen inzicht: „de rijke dwaas" ontbreekt het aan begrip voor verhoudingen! Hij denkt, dat wat hij in zijn lange of korte leven tot stand brengt. gewicht legt in de schaal van de eeuwigheid. Maar hij vergeet, dat de eeuwige toekomst van de mens van iets totaal anders afhangt dan van rijkdom en bezit. Van de vraag namelijk, of hij gelooft en dat staat óók in deze psalm dat God zijn j leven zal verlossen van het dodenrijk, dat beter dan dit leven Gods goedertierenheid is! Steun aan assistentenvereniging 'al Spit, Spierpijn Resten romaanse kerk gevonden in Martini i In het koor van de Martinikerk te Gro ningen, waar de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek opgravln-| gen verricht, zijn de resten gevonden van i twee vroegere koorsluitingen. Het gevon-1 den restant bestaat uit tufsteen op een fundament van zwerfkeien en dateert uit' dc elfde en uit de dertiende eeuw. Van j de in deze eeuw gebouwde RomaanseI kerk hoopt men nog meer resten te v'n-j den. Europese jonge hoeren confereren op Oii(l-Poelgeest Van 1 tot 6 februari 1962 wordt op kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest de tweede conferentie gehouden van de werkgroep van protestantse jongeren van het platteland in Europa In januari 1961 vond in de Elzas de i eerste bijeenkomst van die aard plaats. Aan de werkgroep nemen joneerenorga- j nisaties deel uit Frankrijk. Duitsland. Oostenrijk. Italië. Zwitserland en Ne derland. I Voor Nederland Is de raad voor kerk en samenleving van de Nederlandse Hervormde Kerk bij de werkgroep aan gesloten. Aan Jonge mensen uit Europa, afkomstig uit de agrarische wereld wordt hier de mogelijkheid geboden elkander] te ontmoeten en samen de vragen te be-; spreken, waarvoor hun beroep hen stelt, j alsmede vragen van sociale en kerke- Ul>e aard. Op de conferentie te Oegstgeest. Waarvan het thema is ..Laten wii sa men verder bouwen", zal de vlce-voor- zittcr van de commissie van de Euro peso economische gemeenschap dr S L. Manshoit een voordracht houden c*-er ..De Europese landbouw voorheen! cn thins" Verder worden voordraeh-| ten gehouden door ds. Joachim Kliem-; me, voorzitter van de evangelische plat-' ugd In Duitsland. '..Wat is de houd-ng vin de christen ten aanzien van deze Euronese landbouw"), en door ds Gerard Cadicr. voorzitter van de „Mouvement d' action rurale protestant cn Frarec" '..Dc verantwoordelijkheid van de jongeren in de gemeenten en in de wereld"'. In een aantal werkgroepen zal op enkele onderwerpen nader worden In gegaan. Secretaris van de conferentie is drs H D. de Loor. secretaris van de commissie kerk en platteland, een sub commissie van de raad voor kerk en samenleving. ADOPTIE - DOOP Op de gereformeerde synode van Apeldoorn is een onderwerp ter sprake gekomen, dat telkens opnieuw opduikt in de annalen van de kerkgeschiedenis: Mogen geadopteerde kinderen gedoopt worden? In de Friesche Kerkbode is ds. E. J. Oomkes ingegaan op deze vraag. Hij schrijft onder meer: HET IS te betreuren dat het in deze kwestie niet tot een be slissing is gekomen. Deze zaak toch js weer buitengewoon actueel geworden, sinds november 1956 de adoptie in ons land in een nieuw stadium is gekomen. Onder adoptie wordt verstaan, het aannemen van een kind van een ander om dit als eigen kind te onderhouden en op te voeden. Tot 1956 was Nederland met Portugal het enige land in Europa, dat wettelijk geregelde adoptie niet kende. Het komt mij voor, dat de laatste wereldoorlog aan de totstandkoming van de wettelijke regeling in niet geringe mate heeft bijgedragen. Toen kwa men er immers heel wat weeskin deren, die graag door meestal kinderloze echtparen werden aangenomen als eigen kinderen. Dit is dus nu ook wettelijk moge lijk. Daardoor kwam opnieuw de vraag aan de orde: Wanneer zulke minderjarige kinderen geadopteerd worden door gelovige ouders, mo gen deze dan ook gedoopt worden? Reeds op de synode van Dor drecht is over die vraag gediscus sieerd. Ook toen was er een min derheid die meende dat dit wel moest gebeuren en zij beriep zich daarvoor o.a. op het voorbeeld van Abraham, die niet alleen zichzelf besnijden moest, maar al wat manlijk was. zowel de in zijn huis geborenen als wie van een vreem deling voor geld gekocht is en die dus dit staat er uitdrukkelijk bij niet van uw nageslacht is. De meerderheid van de Dordtse syno de besloot evenwel dat alleen de kinderen van gelovige ouders ge doopt mochten worden. De meer derheid van de deputaten achtten dit nog „de zekerste en veiligste weg". Deze uitspraak van de Dordtse sy node betekende evenwel niet Ro ma locuta. causa finita": De paus heeft gesproken en daarmee is de kous af. Sindsdien zijn er theologen gebleven, die van oordeel waren dat kinderen buiten de kerk gebo ren. maar door wettige inlijving overgegaan in een christelijk ge zin. recht hebben op de doop. Hoe moeten we hierover oorde len? dat God met Abraham oprichtte en waarvan God in de oude bede ling de besnijdenis als teken en ze- bedeling mers dat i de besnij- gel stelde en in de nier de doop. Wij geloven de doop in de plaats va denis is gekomen. Uit hetgeen we daarover lezen in de Bijbel, en met name in Genesis 17. mogen we de conclusie trek ken. dat het behoren tot dat ver bond niet allereerst gezien moet worden In het feit van de lijfelijke afstamming uit een gelovige vader of moeder. Abraham moest ook de van elders gekochte slaven besnij den, die dus in geen enkele graad van bloedverwantschap tot hem stonden. En wat het nieuwe testa ment betreft, mogen we in dit ver band wijzen op de doop van Ly- dia's gezin. „huis" staat er en dat van Stéphanas (Hand. 16 15 en 1 Kor. 1 16). Tot hun „huis" zal ongetwijfeld ook hun personeel behoord hebben. Niet door de biologische voortplanting zijn wij met onze kinderen erfge namen van het verbond. Zeker ook het natuurlijke speelt daarbij een rol, maar veel meer het geeste lijke. Krachtens de heiliging beho ren wij daartoe. Het is niet het natuurlijke ouderschap dat hier de hoofdrol speelt, maar het ouder schap in het geloof. Kinderen Gods zijn wij niet op natuurlijke wijze- naar op wonderbare wijze. Wij zijn het door adoptie: doordat God ons in zijn onverplichte goedheid tot kinderen aanneemt. Niet de band des bloeds, maar een daad van Gods vrije liefde is de grond van het kindschap Gods. En die liefde delen wij met ons gezin, on ze eigen kinderen, maar ook onze aangenomen kinderen, als die in ons gezin zijn opgenomen. \"OOR deze samenhang van het gezin, het „huis" waarin de be snijdenis en de doop plaats Vi,:den in de Bijbel, moeten we meer oog krijgen. De structuur van het hele leven zoals deze ons in de bijbel getekend wordt, draagt niet een in dividualistisch karakter maar een familie-karakter. Dank zij het ge loof van Lot kunnen ook zijn schoonzoons mede aan de onder- gezondigd heeft Door het geloof van Rachab werd haar hele fami lie gered. En zo zouden er veel meer voorbeelden uit de Bijbel te geven zijn. Daar is een „familiale" solidari teit in de straf maar ook in de ge nade. En daarbij is de biologische relatie van secundaire betekenis. Krachtens het verkeren in. het be horen bij een gezin, dat leeft uit de belofte Gods. hebben dan ook m i. geadopteerde kinderen recht op de doop en is het niet geoor loofd aan hen dit „teken ten goede" te onthouden. Het is dan ook te hopen, dat de synode spoedig „de meest veilige weg" gaat verlaten en ons laat wandelen op Gods weg, die abso luut veilig is. :iekenhuizen." deelde ds. Velema de pers mede. „Een zelfstandig ziekenhuisbestuur in Hoogeveen 'zou'tegemoet komen a£n de wens van de bevolking." 'De moeilijk heden zijn niet plotseling opgekomen, want reeds eerder hebben twee nan het ziekenhuis verbonden specialisten een andere werkkring gekozen, omdat ook zij zich niet konden verenigigen met et verenigingsbeleid." In een brief aan de vereniging bekla gen de vijftien huisartsen zich cr over dat aan de medische staf van het Hooge veense ziekenhuis geen keel-, neus- en oorarts. geen oogarts, geen neuroloog en geen narcotiseur verbonden zijn. Ook is voor de reeds geruime tijd ziek zijnde kinderarts geen vervanger gevonden. In de brief delen zij tevens mede dat zij van plan zijn zich te wenden tot prof- dr. P. Muntendam, de directeur-gene raal van de volksgezondheid en tot de inspecteur van de volksgezondheid in Groningen. Dit schijnt inmiddels reeds gebeurd te zijn en de artsen hebben zioh ook gericht tot het college van B. en W. van Hoogeveen en de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst. Namens B. en W. van Hoogeveen werd medegedeeld dat zij contact willen op nemen met het bestuur van het zieken huis Reeds eerder is er een gesprek met het bestuur geweest over grondruil. Toen heeft B. en W. van de thans afgetreden waarnemende voorzitter, ds. M. J. C. Boschma gereformeerd predikant, dc toezegging gekregen dat het toekomstig beleid van het ziekerihuisgericht zou zijn op een meer zelfstandig beleid. Nu de drie Hoogeveense bestuursleden zijn af getreden omdat hun beleid binnen het verenigingsverband niet kon worden uit gewerkt, zuullen zeer waarschijnlijk B. en W. hun standpunt ten opzichte van de in Ermelo gevestigde vereniging her- Hongaarse geestelijke ontvangt hoge orde De communistische Hongaarse regering heeft bekendgemaakt dat een hoge orde is toegekend aan een vooraanstaand r.k. dignitaris. Dit ongebruikelijke eerbetoon aan een rooms-katholiek geestelijke viel te beurt aan dr. Pal Brezanoczy, aposto lisch regent van het diocees Eger in Noordoost-Hongarije. Hij kreeg de orde van de banier van de Hongaarse volks republiek. Het ordeteken werd in het parlement door president Istvan Dobi overhandigd. Volgens het persbureau Mti vierde dr. Brezanoczy gisteren zijn 50ste verjaardag. Hij werd beloond voor zijn aandeel in het „verbeteren van de betrekkingen tus sen kerk en staat". Dr Brezanoczy behoort tot de .geza menlijke bisschoppen", het lichaam dat zich met de leiding der kerkelijke zaken 'ighoudt in afwezigheid van de pre law an Hongarije kardinaal Josef Minds- zenskv die zich sinds de revolutie van 1956 in de Amerikaanse legatie bevindt. Het gezag "an de gezamenlijke bisschop pen om de kerk te leiden wordt door het vaticaan niet erkend. België geeft beurzen voor verdere studie De Belgische regering heeft in het te besteden. Recreatie was volgens dr. Vlijm het primaire, het oorspronkelijke in ons leven. Het dagelijks werk kwam op de tweede plaats. Echte recreatie is een geschenk van God. De spreker ging nader in op een oi derdeel van de recreatie „het spel' Hij haalde o.a. de Amerikaan Stanley Hall aan die in het spel een poging zag van de mens om het verleden te verwer ken. Dr Vlijm kreeg heel wat reacties op zijn betoog en ging hier zeer diep op in. Met de bespreking van het refe raat van dr. Vlijm werd deze zesde con ferentie van de Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk besloten. Uniecollecte De jaarcolJecte voor cte Scholen met den Biibel bracht no: Glimmen 348 1/352 Kommerzijl 728.— (543.75>; Lauwerzijl 267.50 '262.50): Westerlee «9.50 (.42530): 't Zandt 378.50 352.iBultenrK^t 6.34." Hardegarijp 339.85 20Ó.-); Oude Bildtztjl 393.95 (.325,30): Gees 588.50 586.50); Hljkcn Hooghalen 500,— (390,— Schoonebeek 1.284.— (1.205.90): Gramsbergen 271.— (280,50): Aalst 160.4ft (lm.Scherpenzeel 484.'.7 (720.— Den Bommc kerkerk 718.85 723,2 (771.60): Slikkerveer I 1.478.50 (1.443,60); Lek- Rotterdam III 903.6! ■BMBl.112.30 (1.172.56); Zon- 357,50 356.20): Oeldrop 627.83 Mierlo 28,44 27.86): Nieuwendljk 10.741. Totaal 243.209,60. Vorig Jaar DE Nederlandsche christelijke maatschappij tot bevordering der tand- w,, de tandartsassistenten zich mo gen organiseren dan moge de vraag, gewettigd zijn of dit citaat van de r.k. collega ook op de assistenten van toe passing is, aldus de christelijke bond bond van tandtechnici is ernstig verontrust over het feit dat de Nederlandsche maat schappij tot bevordering der tandheelkunde steun verleent aan de vorig jaar juni opge richte vereniging van tandarts assistenten. „De verhouding tus sen deze beide organisaties wekt de indruk dat in feite de assisten tenvereniging een verlengstuk is van de tandartsenorganisatie, waardoor ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden geen sprake kan zijn van het onafhankelijk bepalen en voeren van beleid." De assistentenvereniging is opgericht met het doel de belangen van de tand artsassistente te behartigen overeen komstig de betekenis van haar functie cn plaats, die zij inneemt in het maat schappelijk bestel en het dienovereen komstig versterken van haar positie in de maatschappij zódanig, dat de tandheelkundige verzorging en daar door de volksgezondheid worden ge diend. Het hoofdbestuur van de Nederland sche maatschappij tot bevordering van de tandheelkunde deelde kort geleden zijn leden mee, dat na bestudering van de doelstellingen van deze groep steun was toegezegd, met name voor wat be treft het uitvoeren van de eerste ad ministratieve maatregelen zoals het rondzenden van circulaires. Het hoofd bestuur nam toen het standpunt in. „dat het feit, dat de assistenten zich gaan organiseren, ongetwijfeld conse quenties heeft, biivoorbéeld ten opzich te van hun salariëring, maar dat de sitieve voordelen van een dergelijke ganlsatie. bijvoorbeeld een betere op leiding, daar zeker tegenop wegen". Mede om het feit dat het hoofdbe stuur het niet de juiste weg achtte dat tandartsassistenten in de organisaties van de tandtechnici zouden worden op genomen. zegde dit bestuur de nieuwe organisatie zijn steun toe. VERONTWAARDIGD De christelijke bond van tandtech nici is nu over dit besluit ten zeer ste verontwaardigd. Deze bond meent, dat door de nauwe samen werking de juiste belangenbeharti ging in ernstig gevaar wordt ge bracht. De bond memoreert dat een woord voerder van de rooms-katholieke zuster organisatie tijdens de in 1959 gehou den algemene vergadering zei: „De tandtechnici zijn de lijfeigenen van de tandartsen". Wanneer wij nu zien dat het hoofdbestuur van de Nederlandsche NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Mysterie van verdwenen volk opgelost yOLGENS de Osser- vatore Romano, het lonië, Syrië. Grieken land, Italië, Spanje, erd de Joden door de Egypte. Ethiopië, Arabië en vele andere landen rijk gevestigd. Iedere Jood was stad, is het mysterie van de verdwijning van de Foeniciërs' bijgebracht. Foeniciërs nadat hun j/et nederzettingen in 14 6 slaagde voor de gangbare jaar- waar ii lelling werden vt tigd, opgelost. In WÊ I uitvoerig wetcnschappe- bij machte deze zeevaart procent van het Ro- artikel komt het te elimineren. Op het meinse rijk, in de ooste de Semitische jaren een propagandist lijk SÜ5 ï&&".S?Ëft3^,ïï3: %M* EÏT.ÏÏK e*n aantal beurzen ter beschikking de foeniciers zijn op ge- en geestelijk verval Joodse minderheid twin- Nederlanders gesteld. Q&™ het Joodse vo- Uit de geschiedenis reeds de nauwe relatie hen die met hun studie reeds gevorderd of pas afgestudeerd zijn en die in België hun wetenschappelijke on derzoekingen enige tijd wensen voort te zotten. Iedere beurs bedraagt 5000 Belgische francs per maand en kan wor den toegekend voor de duur van een tot ten hoogste acht maanden. de ,BiPi,'rheid tiofl het Joodse volk. stonden de Foenicische tig procent. In deze i j -- kolonies voor het dilem- minderheid zijn de Foe- ma: het heidendom van niciërs opgegaan, omdat tussen de Foeniciërs en Rome of het Jodendom, zij in de Joden een volk de Joden gebleken. Ko- De Joden daarentegen vonden van geliik ras. ning Salomo bouwde de die hun diaspora reeds met vrijwel dezelfde tempel in Jeruzalem met begonnen voor het jaar taal, dezelfde opvattin- behulp van arbeiders 70 toen Jeruzalem werd gen en een verwante re- materialen en ideeën verwoest door Rome, ligie. pa tandtechnici. De bond betreurt de gang van zaken in hoge mate omdat aan het besluit j crc van het hoofdbestuur kennelijk vrees ten grondslag ligt. „Vrees voor de ge- 8 i rechtvaardigde verlangens van de ge-! vei rerl r organiseerde assistenten 0 juiste beloning voor hun arbeid :n", aldus de bond van christe- Ledental C.N.V. tem*»! (Va •ggelop en redactie) Het totaal aantal leden van de organj-l ri saties aangesloten bij het Christelijk Na- ,,„r tionaal Vakverbond daalde over het der- de kwartaal van 1961 met 193 tot 223.857.; Blr, Twaalf organisaties gingen vooruit met, totaal 794 leden, (speciaal Hout- Bouw-; 8eb en de Metaalbedrijfsbond). Tien organi- *®li saties liepen terug in ledental, waarvan K de Landarbeidersbond en de Bond van] Sus Overheidspersoneel het sterkst De te- D ruggang bedroeg 987 leden. eha: -Viel er over het eerste halfjaar vanl 1961 nog een vooruitgang te constaj teren, zoals wij gisteren publiceerde» C daarna is de geringe vooruitgang om' moe geslagen In een teruggang. Het C.N V don boekte over het eerste halfjaar van 1961 L nog een winst van 300 leden. Voor de dig( drie grote vakcentralen gezamelijk be- Li droeg de winst in het eerste halfjaar gem ;nnn ïpri^n nnt au van 1961 ongeveer 5000 leden. Ook dit was echter al minder dan het groei cijfer over 19S0, toen de drie grote vakcentralen gezamenlijk een toeneming konden constateren van 44.000 leden. Bespreking rapporten derde assemblee Wereldraad Op het Oecumenisch vormingscen trum Oud-Poelgeest te Oegstgeest wordt een bijeenkomst belegd ter bespreking van de rapporten, die tijdens de derdt Assemble van de Wereldraad van Ker ken werden gemaakt. Ook aan de vra gen, gesteld in het Wendingnummer van februari aangaande deze Assem blee. zal men aandacht besteden. De verslagen van de drie sectie^ geheugenis, dienen en eenheid zullen] -respectievelijk worden ingeleid door! dr. J. Blaauw - gereformeerd - studie secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad. Ds. H. van Andel-her vormd - jeugdgedelegeerd'e als secreta ris van de Oecumenische Jeugdraad en prof. dr. J. A. Oosterbaan - doops gezind - vertegenwoordiger van de Broe derschap. Nieuwe primaat van Griekenland moet aftreden De Griekse regering heeft de primaat Fond van Griekenland, aartsbisschop Jaco- zuivt vos, laten weten, dat zij gerechtelijke prijs; maatregelen zal treffen wanneer de vorig primaat niet uit vrije wil zijn functie uitge zal neerleggen. De actie van de rege- bedri ring in deze kwestie volgt op bewerin- melk ?en omtrent het particuliere leven van king de aartsbisschop, die elf dagen geleder Eei door een conclaaf van de Grieks ma t Orthodoxe Kerk is benoemd en in- fen t middels zijn werkzaamheden heefi acht aangevangen. akko In een commentaar op de regerings-i vorm verklaring zei de primaat dat hij niflj *ame van plan was zich terug te trekken Ik ben op eerlijke en wettige wijze door de hiërarchie van de kerk ge-; kozen en er is geen wet die deze ver kiezing ongeldig kan maken, zo zei Jacovos. De Griekse regering heeft woensdag da" meegedeeld dat zij van plan is een «tand wetsontwerp bij het parlement in t' de 1" dienen dat ten doel heeft de regering word te machtigen de zetel van de aarts- bisschop vacant te verklaren in hi *oval "an een meningsverschil tu*se de kerkelijke hiërarchie en de christ» ijke kudde over de persoon van d aartsbisschop. ÏUC„ Verder zal dit onderwerp inhouden «jn^e dat in de toekomst het hoofd van di Orthodoxe Kerk van Griekenland zo wel door metropolieten als door lekei zal worden gekozen. zulvt nenli beho melk renti- melk Even de hi ln d« heffii melk Ambtsaanvaarding Dr. W. Maas. die benoemd is tot bui tengewoon hoogleraar aan de Techn' sche Hogeschool te Delft, om onderwii te geven in de fysische aspecten va' de mijnkunde. zal op woensdag .3] januar ambt aanvaarden met het uitsprf- van een rede. Dc plechtigheid word: gehouden in de aula der hogeschooL nistei over op d Hc b

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2