Jlieuiue £riJtóri)e (örniranl Franse regering neemt stappen tegen O.A.S. Commentaar Vocrlopig nog geen direct contact met Indonesië Minister was een week lang kelner Kranten nu mikpunt van bomaanslagen Verkiezingen in '63 óók voor Hemelvaartsdag Vier man hebben de Gladonia verlaten Stranding zelf een mysterie Ciuta} DOXDERDAG 23 JAMJARI 19b2 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: f 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. Tweeënveertigste jaargang no. 12387 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD R ohtbltvea tngn bert io Icgljtaspotf Forumgesprek Samenwerken in de gemeenteraad Zie pagina 9 DE GAULLE .maatregelen. /~\P dezelfde dag dat in Parijs negen bommen ontploften, die ditmaal V-J voornamelijk gericht waren tegen kranten die de politiek van presi dent De Gaulle steunen, heeft de Franse regering aangekondigd, dat voortaan elk blad dat communiqués of vlugschriften van de O.A.S. publi ceert in beslag zal worden genomen en dat tegen de leiding een straf rechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Kranten blijven boos op minister VE STRIJD tussen minister Toxopeus en de dagbladen over de datum van de gemeenteraadsverkiezingen heeft zich toege- pitst, sinds de minister heeft verklaard, geen wijziging in de omstre- en datum te willen aanbrengen. Men kent de moeilijkheden. Op de ertigste mei, waarop de verkiezingen zullen plaats hebben, volgt lemelvaartsdag en op deze algemene Christelijke feestdag worden een kranten gedrukt en bezorgd. Lezend Nederland krijgt dus waar- chijnlijk pos op vrijdag 1 juni de verkiezingsuitslagen zwart op wit inder ogen. Nieuws in één oogopslag Wapens, munitie en documenten heeft de poli tie gisteren gevonden in een villa in Algiers, die gebruikt werd als kantoor voor politieke- en voor lichtingszaken van de O.A.S., h'et geheime leger. De Franse regering heeft publikatie verboden van enkele communiqué's van de O.A.S. in de bladen. In Parijs zijn gisteren weer vele bomaanslagen ge pleegd. De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft ook gisteren afzon derlijke besprekingen ge voerd met de Nederlandse en de Indonesische afge vaardigden bij de V.N. Rechtstreekse onderhan delingen zullen pas vol gen als Oe Thant meent dat er gegronde hoop is op een regeling van het Nederlands-Indonesisch geschil. De Ver. Staten hebben een voorstel van Argenti nië en Brazilië aanvaard om Cuba de toegang te ontzeggen tot de bespre kingen in de Organisatie van Amerikaanse Staten. Unaniem waren de landen op de conferentie in Punta del Este van oordeel, dat een marxistisch-leninis- tisch systeem onverenig baar is met het inter- Amerikaanse stelsel. In een gesprek voor de Britse televisie heeft premier MacMillan o.m. gezegd, dat hij in Bermu- 1 da met president Kennedy overeengekomen is, dat verhinderd moet worden dat de Sowjetunie militair FFNsterker wordt dan het ctl Westen. Dicht bij haar ouder lijke woning in Kortrijk is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van een negenjarig meisje, dat sinds 23 december werd vermist Het kind was om het leven gebracht. Twee andere, 13-jarige meisjes, uit Herstal en Roux, zijn nog steeds spoorloos. De Nederlandse speur- I hond Roy Roland is giste ren met zijn baas op Schip- e| hol teruggekeerd uit Peru, waar hij was ingezet bi] het zoeken naar slachtof fers van de aardverschui- vin£- Helaas arriveerde hij er te laat, om nog het le ven van mensen te kun nen redden. Wel heeft hij in 138 gevallen de plaats waar zich stoffelijke over schotten bevonden, kun- 'nen aanwijzen. Voor de monding van de Westerschelde is giste ren een eenmotorig vlieg- jtuig, waarschijnlijk van RAF' in zee gestort. Schepen en vliegtuigen hebben aan 't opsporings werk deelgenomen, maar tot vanmorgen was er noch de vermiste vlieger, noch het toestel zelf gevonden. Het volgend jaar, bij de belangrijke Tweede-Kamerverkiezingen, doet zich de zelfde moeilijkheid voor. De verkiezin gen hebben dan plaats op 22 mei. He melvaartsdag valt volgend jaar op 23 mei Weliswaar heeft minister Toxopeus ge tracht. door middel van een verklaring van de zijde van zijn departement een punt achter het debat te zetten, maar dit is hem bepaald niet gelukt. De meest felle reacties op deze verklaring zijn ge komen van liberale of liberaal-getinte bladen, die dus tot dezelfde politieke richting behoren als mr. Toxopeus zelf. Een van deze bladen, de Nieuwe Rot terdamse Courant, herinnert eraan, dat de data van Goede Vrijdag, Pasen. He melvaartsdag en Pinksteren worden be paald door de stand van de maan. Welnu, meent dit blad. Binnenlandse zaken (let wel. het blad schrijft niet „mr. Toxopeus" maar het veel meer neutrale ..Binnen landse zaken") maakt een bijzonder slechte beurt als het niet bereid of in staat zou zijn, zich bij de maan aan te passen. Voor vervolg zie pagina 3) In Algerije heeft de Franse politie gisteren het kanfoor voor politieke- en voorlichtingszaken van de O.A-S. ontdekt. Het bevond zich in een villa die op naam stond van het voormalige hoofd van de Algerijnse veiligheids dienst en er werd een grote hoeveel heid wapens, munitie en documenten aangetroffen. Aan de oproep van de O.A.S. om als teken van rouw op de herdenkingsdag van de barricadenopstand van twee jaar geleden een uur te staken is gisteren in Algiers algemeen gevolg gegeven. Dui zenden Europeanen trokken naar het centrum van de stad. Om zes uur gingen alle lichten uit. Helikopters van het leger cirkelden boven het centrum en zwaar bewapende militairen hebben zich stipt gehouden aan hun opdracht provo- Minister Cals gaat weer aan de slag Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, zal maandag zijn werkzaamheden ten departemente hervatten. De bewinds man is gedurende enige tijd, als gevolg van ziekte, niet in staat geweest zijn werk te verrichten. In zijn functie werd hij waargenomen door mej. dr. M. A M. Klompé, minis ter van maatschappelijk werk. Vannacht zijn vier personen ernstig gewond bij een frontale autobotsing op de rijksweg te Susteren. Onder hen is het tweede-kamerlid J. M. Peters uit Roosteren, die met de andere slachtof fers is opgenomen in het ziekenhuis te Sittard. De heer Peters is vanochtend geopereerd. Als mogelijke oorzaak van het ongeluk wordt gedacht aan glad heid. Bij de botsing waren betrokken de per sonenauto van de heer Peters en een bestelwagen van de fidma Sinalko. Berging coaster niet mogelijk (Telefonisch van onze speciale verslaggever) TAE Engelse kustvaarder Gladonia kJ had vanmorgen al twee etmalen van rijden en stampen op de be ruchte Maasvlakte achter de boeg. Het zag ernaar uit, dat het schip nog langer gekluisterd moest blijven liggen, daar de sleep- en bergings- dienst van Smit-Tak nog niets heeft kunnen uitrichten. Vier man, onder wie gezagvoerder Ellard, bevinden zich nog altijd aan boord. De andere vier zijn gisteren in de namiddag aan land gekomen. Bij hoog wafter sprongen ze in de reddingboot President Jan Leis die door schipper W. van Seeters voor de derde keer i«n 36 uur rond de zuider- pier van Hoek vam Holland was ge stuurd. Nu de wind wat is gaan liiggen be staat de kans dat Smilt-Tak vandaag een eerste poging zal doen de 368 ton metende coaster naar veiliger water te brengen. Of diiit zal lukken, hangt van een veelheid van omstandighe den af, in de eerste plaats wel van de vraag, hoe diep de Gladonia zichzelf m de verraderlijke zandbanken van de Maasvlakte heeflt gewerkt. Het schip ligt hoog op de kust, bi] laag water nog geen kwart mijl van het natuurreservaat de Beer op Rozen burg. Met de mogelijkheid dat de kiel zwaar beschadigd is, wordt ernstig re kening gehouden. Indien de Gladonia al niet als verlo ren moet worden beschouwd, staat vast dat sleepboten de plaats van de stran ding slechts tot op een afstand van een anderhalve kilometer kunnen naderen. Hoewel het natuurlijk mogelijk Is een sleepkabel uit te brengen, moet ver wacht worden dat de coaster enkele honderden meters nodig heeft om diep water te bereiken. Als de lading, die uit kostbare pot- tebakkersklei bestaat, in totaal 410 ton overboord gezet of gelost wordt, zullen dc omstandigheden misschien lets ten gunste keren. Men dient hier echter goed weer voor te hebben, daar er tenminste een bak aan te pas zal moeten komen. Een van de dingen, welke de ber gingsspecialisten van Smit-Tak overwe gen, is het overbrengen van noodankers (Voor vervolg zie pagina 13) caties te negeren. Algemeen neemt men aan, dat de staking het meest dreigende machtsvertoon van de O.A.S. sinds haar oprichting is geweest. De eerste bom die gisteren in Parijs ontplofte trof het gebouw van de M.R.P dat zwaar werd beschadigd. Later op de dag moesten de woningen van de hoofd redacteur van het weekblad Figaro Litté- raire en van het linkse weekblad l'Express het ontgelden. Het huis van prof. Duverger, die artikelen schrijft voor Le Monde werd in een grote ravage herschapen evenals de woning van de luitenant die de vorige week in Algiers een zestienjarige jongen doodschoot die communiqués van de O.A.S. opplakte. Later op de dag ontplofte een bom voor de woning van de directeur van Le Monde, terwijl een Duits wapenhandelaar in Hamburg, die relaties onderhoudt met Algerijnse organisaties bijtijds ontdekte dat er een zware bom onder zijn auto was bevestigd. In Algerije was het aan tal bomaanslagen geringer. Er vielen in totaal zes doden en acht Europeanen werden gewond. Brits vliegtuig in Noordzee gestort Een een-motorig De Havilland „Bea- ver"-vliegtuig. waarschijnlijk van de Britse Royal Air Force, is gisteravond in de omgeving van het lichtschip Noordhinder, gelegen voor de monding van de Westerschelde, in zee gestort. Aan boord van het toestel bevond zich alleen de vlieger die vermist wordt. Verschillende schepen en vliegtuigen onder andere de Belgische mailboot Os- tende-Dover en een vliegtuig van de ba sis Valkenburg, hebben aan de opspo ring deelgenomen. Vannacht was nog geen spoor van het verongelukte toestel, een artilleriewaarnemingstoestel, gevon den. De vlieger was op weg van België naar Engeland en had in België vliegplan ingediend. Prins Bernhard heeft gisteren een nieuw bedrijfsgebouw van de hoofdindus- triegroep P.I.T. (produkten voor Industriële toepassing) van Philips geopend. Op het vliegveld van Eindhoven, waar hjj per Friendship aankwam, werd hy begroet door de presldent-dlrectenr van het Phillpsconcern, Ir. F. J. Philips. De opening, die plaatsvond in de kantine van het nieuwe gebouw, droeg i spectaculair karakter: aan de Prins werd een beker met vloeibare lucht overhandigd. Hjj goot deze uit In een bekken, dat daardoor koud werd i waardoor een contact tot stand kwam, dat eeu decor uiteen deed wijken. Er werd een grote foto van het gebouw zichtbaar: In deze foto ging een deur open en daaruit kwamen tien meisjes met een tasje, waarop de namen stonden van de tien afdelingen waaruit de P.I.T. Is samengesteld. Ter ge legenheid van de opening kreeg de Prins van het Philips-concern een geheel getranslstorlseerde Industriële televisiecamera, het nieuwste produkt van de P.I.T., ten geschenke. De foto toont hoe de Prins zich elektronisch laat wegen. D' waarnemend-secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, schijnt er niet op uit te zijn overhaast te werk te gaan bij het tot stand brengen van een rechtstreeks gesprek tussen de Indonesiërs en de Nederlanders onder zijn auspiciën. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron wenst Oe Thant zo'n gesprek pas als er gegronde hoop is op een regeling der kwestie. De afzonderlijke besprekingen met beide partijen zullen voor lopig worden voortgezet. Ook gisteren heeft Oe Thant gesprekken gevoerd met de Nederlandse vertegenwoordiger mr. C. W. A. Schürmann en de Indonesische afgezant dr. Sukandjo Wirjopranoto. Mr. Schürmann zou, volgens een Nederlandse woordvoerder, gebleven zijn bij het standpunt, dat Neder land weliswaar bereid is te onder handelen met Indonesië, maar dat Een helikopter haalt een man van boord van de Britse kustvaarder Gladonia, die hopeloos vastzit in het zand van de Maasvlakte in de Noordzee bij Hoek van Holland. Links bij de achtersteven de red dingboot President Jan Leis. het niet bij voorbaat wil beloven het gebied aan Indonesië af te staan. Australië De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen betwij felt de juistheid van de berichten over een Australische koerswijziging. Hij zeidc dit na een onderhoud met de Amerikaan se onderminister van buitenlandse zaken. George Bull. De Melbourne Herald noemt het nu zeker dat Australië Nederland bij een Indonesische aanval niet zal steunen, daar Engeland en Amerika Australië niet zullen steunen, wanneer het Nederland helpt. Vele ministers zijn het er over eens dat het Nederlands bestuur niet kan voortduren. Australische verdedigings adviseurs noemen Nederlandse soeverei niteit niet belangrijk voor Australië Landingsboten Agenten van Indonesische maatschap pijen zouden contact hebben opgenomen met middelgrote scheepswerven in Hong kong voor de bouw van kleine landings vaartuigen. Zij zouden schepen hebben gevraagd van fiberglas. die zijn uitgerust met dieselmotoren. De boten zouden on geveer negen meter lang moeten zUn en dertig bewapende militairen moeten kun- gaan uitmaken van Indonesië. Hij kreeg van onderminister Heath ten antwoord: De regering zal al het moge lijke in het werk stellen voor eer vreedzame regeling van het geschil, maar wij zouden hiertoe niet bijdra gen als wij ons verenigen met de op merkingen van de heer Brockway. Jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland Nederlands ambassadeur in India, ze) gisteren in een toespraak voor de Indiase persclub. dat er nu enige kans bestaal op besprekingen over een vreedzame regeling van het geschil. Desgevraagd merkte de heer Beelaerts op, dat geen enkele mogendheid zich verbonden heefi om Nederland ingeval een Indonesisch» aanval wordt ondernomen, bij te staan Ter toelichting merkte hij op, dat dc N.A.V.O. geen wereldwijd defensiebond genootschap is, maar een organisatie di» alleen het Noordatlantische gebied be strijk' (Voor vervolg zie pagina 13) IV" A ARM ATE TEN ONZENT de socialis ten zichzelf meer aan de kant hebben gemanoeuvreerd, leveren zij bitterder, doch machteloze kritiek op de regering. Men zou uit hun woorden en geschriften soms de indruk krijgen, dat het in ons land een janboel is. De democratie zou er voortdurend worden belaagd en ondergraven. Nauwelijks valt aan tc nemen, dat ons volk, Immers steeds In de gelegenheid kennis te nemen van do ware stand van zaken, van deze kritiek onder de indruk geraakt. Niet dat er geen wensen meer zijn. Die zijn er wel terdege. Maar er is tegelijk het besef, dat onder dit kabinet datgene verre overweegt dat tot dankbaarheid stemmen mag. In het bijzonder de Nieuw-Gnlnea-poll- tiek van deze regering moet het ontgelden. Wel'swaar heeft onder de kabiiretten- Drees dit gebiedsdeel steeds een plaatsjo gehad in de ijskast, maar er wordt van de kant van de oppositie blijkbaar op ge speculeerd, dat ons volk op dit punt kort van geheugen zal zijn. De doordravende kritiek van de socialis tische voormannen begint zich het was te verwachten ook al meester te maken van socialistische jongeren. Wat wil men? Zoals de ouden zingen, piepen dc iongen. We hebben daarvan dezer dagen een tref fend voorbeeld mogen beleven. En wel het volgende. Zoals bekend, staan de socialisten over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië voor. Hebben we ons eenmaal tot over dracht bereid verklaard, dan moeten we daarna maar zien. nog iels van de zelf beschikking voor de bevolking van Nw.- Gulnea te redden. De zwakheid van dit betoog is duidelijk. Is Nieuw-Guinea eenmaal een deel van Indonesië geworden, dan ls wat er nog van zelfbeseh'kking voor de bevolking van Nieuw-Guinea terecht komt geen recht van dat volk, maar een gunst van Indonesië. Hebben de socialisten er zelf veel vertrouwen in? Wat heeft nu dezer dagen een jonge socia list beweerd? De Nederlandse aanwezig heid in Nieuw-Guinea kan, zei hij, wor den vergeleken met een denkbeeldige be zetting. thans nog. van het eiland Rottum door de Duitsers. Wel een typisch staaltje van de gevoelens, in deze kring levend. Het is fraai om deze vergelijking te trek ken met de Duitse bezetting. Onze aanwezigheid in Nieuw-Guinea heeft namelijk met de bezetting der Duitser* niets gemeen. Eer ware daarmede een Indonesische bezetting van Nieuw-Guinea te vergelijken. Nederland wil Nieuw-Gul- nea verlaten ten bate van de inheemse bevolking. De Indonesische regering wil Nieuw-Guinea bij eigen gebied inlijven. Het is wel enig verschil, dat echter aan deze jonge socialisten schijnt te ontgaan, liet voorbeeld van de ouderen wreekt zich hier wel. ,,Ecn opmerkelijke speech", schreef de eigen socialistische pers ervan, de opmer kelijkheid moet inderdaad worden erkend. „Vlug, Rita, daar komt de bus eindelijk." De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, verklaarde gis teren dat zijn land het besluit van Enge land om zijn wapenleveranties te staken, betreurt. Hij zei dit nadat de Britse zaak gelastigde in Djakarta, sir Lesly Fry hem het standpunt van zijn regering had toe gelicht. Sir Lesly had Subandrio verze kerd. dat er Engeland veel aan gelegen Is, dat het geschil over Nieuw-Guinea niet op een oorlog zal uitlopen. In Lon den werd nog verklaard, dat de beslis sing is niet ingegeven door anti-Indone sische gevoelens, maar alleen door dc niets te ondernemen dat de toestand kan verslechteren. In het Lagerhuis zei de labouraf ge- vaardigde Brockway, dat men thans zelfs in Nederland en Australië erkent dat westelijk Nieuw-Guinea deel moei DEPRESSIE die gisterochtend ten W westen van de Britse eilanden lag, \l' Is over Schotland naar de Noordzee ge trokken, nam daa-bij sterk in diepte af en beweegt nu verder Duitsland in. De fronten ervan hebben overal in Neder land regen gebracht, het meest in Utrecht, Gelderland en een deel van Overjjsel, waar plaatselijk tussen 10 en 20 mm riel. Achter de depressie komt een rug van hogedruk tot ontwikkeling. Deze zal de komende vacht ons land passeren en morgenochtend al boven West-Duitstand aankomen. Daarna komt Nederland op- Stationair nieuw binnen het bereik van een zuid westelijke luchtstroming. Deze wordt in stand gehouden door een zeer diep de- HET WFFR IN FITROPA pressie gebied nabij Groenland en IJs- K LUKUrA land enerzijds en een hogedrukgebied o tussen de Azoren en Spanje anderzijds. KaPPor^n hedenmorgen zeven uur Het binnendringen van de warme lucht gaat gepaard met veel bewolking en enige regen. statb h De Bilt verwacht tot vrudagavond: Bewolkt met plaatseiyk mist en slechts J~H hier cn daar wat motregen Zwakke tot Vpcnbur' matige wind tussen noordwest en zuid- V'isa west. In het algemeen Iets lagere tem- Ee'de peraturen (Opgemaakt 11.15 uur). Twwul ZON EN MAAN Zd^L.mb Vrijdag: zon op 8.30, onder 17.16 uur Heisinio maan op 23.22, onder 10.50 uur; 29 janua- Stuckh ri laatste kwartier. iSlH QEEN van de gaston die .pnning van d. Eng.ls. h.- wist dit in ordo to brons*. porsonool op le worken En gat do ministor in rijn „pe- vorig jaar in een duur reca-tentoonstelling in Lon- en beiden werden kok in elk ogenblik proefden zij het ningswoord van de tentoon- hotel aan de Rivièra kreeft- f.?"_wh°If,"rest5V,rant- D?ar ef®n. met hun vingers. Hy mavonnaise aten hehhen «re i. u l. werkt* d« minister veertien giënisch is het koken mayonnaise aten, nebben ge- Het vorig jaar bracht hij uur per dag en zijn v •veten dat de zwijgzame en met zijn vrouw een vakan efficiënte kellner die rond tie-op-de-fiets door Fransen niet", zei hij. Zes dagen waren de heer h„„ tai*..00,do. do BH.- M ïStJSSLVLKTTr ;r.TMoS vsnsz stelling de volgende advie zen: de menu's moeten in het Frans en het Engels ge steld zijn, de directeuren moeten jong personeel langstelling voor koken. Zij en zij bedienden ook de gas- i.°"L kwamen °P de gedachte om ten en ruimden dc tafels af. Hij heeft in een Frans restaurant te Marples vertelde: „Als de Een vriend chel-kok weg was, hield het se minister van nest Marples, zijn verhaal verteld "bij de gaan werken. tussen de potten cn de pan- tien en rond de tafels in het mo*df" moeten hun zonen restaurant. aanmoedigen om te koken en dc gasten moeten slecht Na deze Franse ervaring voedsel weigeren. Kupenb Aberaeei Madrid Mallorra Lissabon 2 0.4

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1