Eerste tocht langs Alphens industrielijntje Yelsens wethouder is ongerust over het vkserij-onderwijs Zanguitvoering in Hervormde kerk te Noordwijk aan Zee NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 25 JANUARI 1962 Twee koren brachten Brahms en Handel T~)E oratoriumverenigingen Soli Deo Gloria (Noordwijk aan Zee) en Ex- U celsior (Rijswijk Z.H.), gaven onder hun beider dirigent Chris Hane- graaf een gecombineerde uitvoering in de Hervormde kerk van Noordwijk aan Zee. Het programma vermeldde twee gerenommeerde werken: Ein Deutsches Requiem van Brahms en Psalm 112 van Handel. protestantse tegenhanger van de Re quiem-mis, dat ook voor ons zijn waarde heeft behouden. Brahms was geen kerkelijk gelovige, maar hij be waarde zijn vrome jeugdherinnerin gen. die sterk genoeg waren, om zijn ongetwijfeld meesterlijk geschreven werk met een vervoerende emotie te bezielen. Er bestaat tegenwoordig in de koor- concertpraktijk een steeds sterker wor dend streven naar het gezamenlijke, het massale. De vraag naar cultuur- en kunsthistorische aprallellen, hoe gewel dig interessant ook, moet hier onbeant woord blijven. Hoe dan ook, men heeft met de tendens naar het samen-doen groot verband rekening te houden, en tevens met gerechtvaardigde kritiek te genover te staan. De gevaren zijn dui delijk genoeg. Ieder koor is immers een persoonlijkheid, een nauw verband, een vereniging van met elkaar vertrouwde leden, die studerend, aan een eigen zang cultuur bouwen. Als twee of meer van zulke persoonlijkheden, zij het in een openbare uitvoering, samen optreden, ontstaat er dus iets nieuws, dat, men beseffe het goed, anders is dan de som van twee bestaande eenheden. We ho pen hierop, te zijner tijd, nog wel eens uitvoerig terug te komen. Nu moge worden volstaan met de opmerking, dat onze beoordeling in dit geval niet de verrichtingen van Soli Deo Gloria en Excelsior, maar die van een nieuwe, dus feitelijk on persoonlijke combinatie kan betref fen. Persoonlijk was deze slechts, voor zover de heer Hanegraaff er zijn eigen persoonlijk stempel op drukte. Nu zijn deze beide koren al vaak met elkaar opgetreden. Men denke slechts aan de uitvoeringen ter ere van het Bondsjubileum. Het was dus wel te verwachten, dat het ook deze keer, al thans formeel, zou gelukken. Zo hoorden de vele toehoorders eerst het Requiem van Brahms, het grootse zevendelige vijf kwartier durende werk, dat over een jaar of zes een eeuw oud zal zijn. We kunnen ons dè machtig- aangrijpende indruk, die het destijds voor de eerste keer in de Bremer Dom, op Goede Vrijdag, maakte, herinneren. Men moet daarbij wel bedenken, dat het idioom, de wijze van mededeling, het lang uitspinnen van langzame delen de muziekliefhebbers-van-toen aan sprak. Daar hebben we tegenwoordig nogal wat moeite mee. Wat ons betreft, hadden, met name delen één en zeven, hoe innig ook verklankt, aanmerkelijk korter kunnen zijn. Daartegenover staan de nog altijd aangrijpende, we mogen wel zeggen geniale uitbarstingen, zoals (in II): Aber des Herrn Wort en Die Erlöseten des Herrn en (in II): Der Tod ist verschlungen. Verder de fuga's en het schone koor (IV): Wie lieblich sind deine Wohnungen. Zo staat er nog steeds veel in deze KATWIJK Actie 10x10 In verband met de actie 10 maal 10 vertoont vanavond om half acht Ada Pijlman in het jeugdhuis bij de Gere formeerde kerk dia's over Amerika voor de jeugd van Katwijk. Geen spreekuur De burgemeester van Katwijk is a.s. maandag verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. KATWIJK AAN ZEE Drumband bracht .ezelligheid De drumband Amicitia heeft gister avond in het UNI-gebouw de donateurs een gezellig programma voorgeschoteld, dat best in de smaak is gevallen. Na een openingswoord van voorzitter D. de Haas gaven Toos de Haas en C. Schuitemaker respectievelijk een hoornsolo en een tam boersroffel ten beste. Er werden voorts films vertoond, waaronder ,,'t Schot is te boord" en „Mooi Nederland". Jaarvergadering knapenvereniging De knapenvereniging op Geref. grond slag „Obadja" hield gisteravond in het zaaltje bij de oude kerk haar jaarver gadering. Ds. W. L. Tukker wees in zijn openingswoord op het nut van het jeugdwerk. Nadat secretaris P. Guyt en penning meester J. van Rijn een jaarverslag had den uitgebracht, werd een afwisselend programma afgewerkt, waaraan onder anderen meewerkten B. Vooys, P. van Rijn, D. van Beelen en Dick van Bee- Atoom, zegen of vloek? De heer A. N. M. W. Meijgaard van het ministerie van binnenlandse zaken sprak gisteravond voor de afdeling Kat wijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond (die onder leiding van mevr. Van Duyn- Kruit vergaderde) over „Atoom, vloek of zegen Op bevattelijke wijze vertelde hij iets van de mogelijkheid tot kernsplitsing. Hierdoor is een voor de toekomst zeer belangrijke energiebron ontstaan. Ook de medische wetenschap profiteert van de ontdekking. Helaas is er ook een keerzijde en spr kon daarvan uit eigen ondervinding ver tellen omdat hij van nabij een atoomex plosie heeft meegemaakt. Hij waar schuwde echter tegen fatalisme. Als men maar ver genoeg van de explosiehaard afzit, zijn er nog heel wat maatregelen te nemen. Hoog en laag water De beide koren hebben niet gefaald Ze bleken, elk voor zich, terdege te heb ben gestudeerd, zodat het notenbeeld on gerept tot klinken kon worden gebracht Dit was, gezien de (nu en dan zelfs grote) moeilijkheden, die deze partituur stelt, reeds héél wat. Hanegraaff had het geheel vast in handen, óók het Westne derlands Symfonie-Orkest (waarvan het koper niet èl te zeker leek), zodat een zeer bevredigende samenwerking tot stand kwam. Het was werkelijk een ge noegen, naar de steeds levendige en ge voelige uitbeelding te luisteren. Aan een uiterst klankraffinement, een finishing touch was de zang nog niet toe, ook niet aan de verfijnde golvingen van de dynamiek, die, mét de klankkleur, bij Brahms zo veel betekenen. Dat Psalm 112 (in de becijfering der Nederlandse protestanten 113) van Han- del: „Laudate pueri Domini", ons per soonlijk en. naar we menen, véle tijd genoten, muzikaal méér doet dan Brahms heeft met stijlverwantschappen te maken. Daarenboven is dit werk meesterlijk en briljant geschreven en draagt, vooral in de prachtige, pronkende finale over: Gloria Patri, enz. het kenmerk van ge niale gedrevenheid. Een schitterende compositie, die even hoog staat als welk vergelijkbaar werk van Bach ook. De koren, die Psalm 112 reeds eerder hebben uitge voerd. deden het ook nu weer vlot en geestdriftig. Van de beide solisten werkte de bas Max van Egmond alleen bij Brahms mee. Zijn stem is héél mooi, zijn intelligente, tevens gevoelige voordracht zeer passend voor Brahms' Requiem-sfeer. Corry Bijs ter (die Ank Reinders verving) zong vóór en na de pauze met het haar eigen over de techniek soevereine gemak. Toch maakte haar zegging, met name in Brahms (V), wel indruk. Het orkest, dat stevig geleid werd door de koordirigent Hanegraaff, bleef door gaans goed in het gareel en produceerde ook een voldoende bewogen klank. Joh. van Wolfswinkel Goedgelovig echtpaar voor f400 opgelicht Een 20-jariige Leidienaar heeft kans ge zien een Noordwijks echtpaar f 400 af handig te maken dbor zich uilt te geven als vertegenwoordiger van een Leidse televisiehamdelaar Hij maakte het echt paar warm voor een tv.-toestel en vroeg en kreeg f 400 voorschot. Het toe stel zou een paar daigen later worden bezorgd. Het echtpaar zag echter geen toestel verschijnen; well zaig het de „vertegen woordiger" op zeker ogenblik in een autootje voorbijsnoren. Zich nog niet bewust van heit feit, diat dat autootje met hun eigen centen was gekocht, namen de echtelieden ten slotte contact op met <fe polrtie, die de .vertegenwoordiger" ar resteerde. Vogellust vergaderde In „Ons gebouiw" vergaderde de ver eniging van vogelliefhebbers Vogellust ondier leiding van voorzitter J. A. Peetere. Deze kon een flink aanbal belangstellen den welkom heten. Mevrouw Toxopeus- Foeken sprak over Nieuw-Guinea en zij verduidelijkte haar lezing met dia's Ten slotte werd een verloting gehou- Seinposttoemooi Noordwijk FjE EKKSTE ronde van het traditlo- nele Seinpostschaaktoernooi te Noord wijk is weer achter de rug. Al heeft de organisatie door vele afzeggingen moei lijkheden met de indeling te overwin nen gehad (van de circa dertig uitge- nodigingen werden er slechts twaalf ge accepteerdtoch "zijn ook dit jaar di verse topkrachten van het Leidse schaak leven present, ditmaal ingedeeld in twee gelijkwaardige zeskampen. De no's 1 en 2 van iedere groep vormen een finale om de Seinpost-wisselbeker. In groep A kwamen de drie favorieten allen tot winst. De bekerhouder van het vorig jaar, J J Piket, zag kans met wit de Noord- wijker Bizot in een Gruntfeld-Indisch te overspelen en tot dameverlies te dwingen. Th v d Berg (Philidor) kwam tegen de Leidse kampioen Westra be slissend in het nadeel door een grove positionple misrekening in het midden spel. W G Demmendal (LSG) zegevier de ove^ de Noordwijker T Admiraal in een goede partij. In de andere groep B kwam mr De Groot tegen de Haagse mevrouw Tim mer ni-vt tot volle ontplooiing en in de afgebroken stelling schijnt de Leidenaar zelfs minder te staan. Th Piket boekte evenals zijn broer de volle winst. De Noordiwijkse schaker Hoek moest in een Siciliaanre partij capituleren. De partij van zijn clubgenoot ds R C de Lange tegen M D Etmans moest voorlopig wor den uitgesteld aangezien laatstgenoemde momenteel aan een invltatietoernooi te Zwolle deelneemt De tweede ronde wordt morgen gespeeld. Competitie Leidse Schaakbond In de eerste klasse van de LSB-compe- title Is de spanning grotendeels terug gekeerd, doordat Voorschoten I de af gebroken wedstrijd tegen Alphen I nog enigszins verrassend tot winst bracht. LSG II en Bodegraven, trouwens ook Philidor III nog, hebben de kampioens kansen weer geheel in eigen hand. Ove rigens is het niet onmogelijk, dat Alphen in beroep zal gaan. Voorschoten I - Alphen 1 64; gedetailleerd: dr Th v Schaick D Posthuma remise, P J Hou- •weling P de Jong remise, M G Segaar - L Kaï/tebeen 1—0. Noordwijk I - Katwijk 14,5—6,5; ge- detalllteioJ Turk H Lugthart 1—0, P Bedijn E H v Galen remise, J J Bi-zot D Hoek 01, T Admiraal A C Berkbey sr 10 H Meijer M v 0 Plas 0—1 ds R C de Lange C Barn- hoorn 10, A Leenheer (res) W Dor- repaal 0—1, J Hogeveen (res) AC Berkhey Jr (res) remise, F Hoek P Bavelaar 'res) remise, Veenstra (res) - W B Swets (res) 0—1. In 2B kreeg de wedstrijd Leiderdorp Cl Hazerswoude een 64 uitslag, door dat de partij tussen B Marbus en J A Vos in remise eindigde. In ds derde klasse A verloor Warmond met 4—0 van SassenheLm II en is daar mee definitief uitgeschakeld voor hel kampioenschap. Warmond Sassenheim II 46; ge detailleerd M D Bergman ir R Vene- ma remise Th J de Bruin - C P V Nieuwkoop remise, K W v d Willek - J de Jonge remise P Wassenaar J v d Vfcide remise, H A Helvaart (res) G Bouwmeester 01, C J Meskers - J v Rijsse' 1—0, W A Kuchlin G v fl Lip 01, A Wartourg M v d Lip 0—1, K Nieuwenhuis (res) J T L Zonder van (res, 1-0, W C Heijl (res) - C Staring 01. 10, Tn Olyerhoek N v Donselaar 10, H A Bakker P de Jong 1—0, Joh Olyerhoek J Rafain 1—0, G v Rijn C Vijfhuizen remise, J C v d Meer C Rijneveld 10, N Nieuwint J Klok 1- 0. L Koppelaar A Hogeveen 20, S Bouwmeester A v d Meijden I0, H v Bostelen P Vermet 10. Philidor V Voorschoten HI 4—5, voorlopig gedetailleerd: J de Rooy n o 10, A J B O Kern J Thierry afgebroken, H Verberg J de Bruin remise, f Vis R v d Marei 0—1, W de Haas R J A Vooyen 0—1, A Lange- zaal C J Anker 1—0„ G M v Houten J Maat (res) remise, F Connelissen W Maat 01, H Bouter (res) R Beu- gers (res) 0—1, B Merbis *A Zuider duin 1—0. Valkenburg Voorschoten II 3,5—6,5. Gedetailleerd: P Langeler B Maat 1—0, H E R M Russenberg G Habtink remise, W Russenberg N Gegaar re mise. H Russenberg v d Voorst 01. H Ouwersloot P J Segaar 0—1, C Houwaara A Kooy (res) 01, D Tijs terman C M V Renswou (res) remise, i L Noort J v d Burg 1—0, T v d Vijver I J Thierry (res) 01, C de Vroedt sr I (res R J A v Ooyen (res) 0—1. RIJNSBURG Spinoza" is niet optimistisch de woningbouwvereniging Spinoza, houdt vanavond in de Jeugdhaven de jaarvergadering. Op de agenda staan jaarverslagen, bestuurs- en commissaris verkiezingen. 'n machtiging tot aankoop, het aanvragen van geldleningen en het maken van nieuwe bouwplannen. Het jaarverslag van de secretaris meldt, dat 1961 wat de bouw van wo ningen betreft geen reden tot optimis me gaf. Slechts aan 24 gezinnen kon een woning worden toegewezen, hetgeen de secretaris een druppel op een gloeiende plaat noemt. De secretaris wraakt kri tiek die bepaalde kringen in ons dorp op de woningpolitiek hebben. Als nieuwe administrateur werd de heer C. Noort benoemd; deze is tevens 2e penningmeester. Er kwamen geen nieuwe huizen tot stand. Wel is op de Knikkerbaan een aantal in aanbouw. De bouw daarvan verloopt echter zeer traag. Het ledental bedraagt nu 1049, van wie 451 bewoners. De onderhoudsdienst werd uitgebreid, men heeft nu 1 schilder en 2 timmerlie den volledig aan het werk en 1 timmer man de halve week. In 1962 zal ook Spl noza worden geconfronteerd met de huurverhoging. Nadat de secretaris gewaagd heeft van de prettige samenwerking in en tus sen bestuur en raad van commissaris sen spreekt hij zijn dank uit aan het gemeentebestuur voor de goede ver standhouding. Feest van Bestevaer TAE buurtvereniging Bestevaer vierde gisteravond in De Jeugdhaven haar eerste lustrumfeest. Medewerking ver leende het rooms-katholieke toneelge zelschap De Gastspelers uit Lelden. Bur gemeester Koomans en z(jn vrouw ga ven bljjk van hun belangstelling. Voorziter P. Burggraaf gaf een terug blik. De heren Jac. de Mooy en Freek Veldman namen het initiatief tot op richting van de vereniging. Zo goed als alle buurtbewoners werden lid. De vereniging functioneert nog steeds uit stekend. Moeilijkheden werden overwon nen. De voorzitter bracht dank aan de heren Van der Mey, Van der Kwaak, Groeneveld, De Graaf en Bogaards voor hun niet genoeg te waarderen activitei ten. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat er een batig saldo is van f 145,50. De heer Jac. de Mooy zei, dat niet al leen het bestuur actief moet zijn. Hij zou graag zien, dat in het vervolg ook de leden de handen uit de mouwen steken bij het versieren. Deze gedachte werd onderstreept door de tweede-voorzitter van de Oranjevereniging, de heer H. W de Mooy, die tevens namens de zuster verenigingen sprak. Bij de bestuursverkiezing werden do aftredende leden J. Bogaards. A. van Dijke en L. Noort bij acclamatie herbe noemd. In de door de verhuizing van de heer C. van Delft ontstane vacature koos men de heer P. van Delft. De Gastspelers vertolkten hierna het blijspel „Daar liegen wij ons uit", onder regie van de heer J. Buis. Het bleek, dat een leugentje om bestwil tot vele andere kan leiden. Het spreekwoord over de snelle leugen die door de waar heid wordt achterhaald, ging ook hier op. 3Q3 TEL4763 KflTNUK R. ZEE Gistermiddag om vier uur vertrok van het station Alphen aan den Rijn een goe derenloc, met als aanhang enkele wagens, bestemd voor het chemisch bedrijf Bies- terfeld, dat In aanbouw is in Alphen- west en waar de werkzaamheden reeds zUn begonnen. Burgemeester Bruins Slot sprak in het semi-permanente kantoor van de firma van „een bijzonder mo ment". Want deze middag werd men voor het eerst officieel geconfronteerd met het resultaat van het Havenplan, waarvan de uitvoering vier jaar geleden begon. In het personenrijtuig achter de loc reden mee de burgemeester met de vier wethouders en de gemeentesecretaris, vertegenwoordigers van de Spoorwegen, Herr W. Biesterfeld Hartmann uit Ham burg, de directeur van de Alphense ne derzetting van de firma Biesterfeld, de heer B. J. Ebeling, de architeot van deze nieuwbouw aan de Industriehaven, de heer Joh. van Ubergen. de heer A. den Ouden van de Alphense aannemersfirma Den Ouden en de heer N. D. G. Buwalda technisch adviseur van Biesterfeld. De chef van het station Alphen aan den Rijn der Nederlandsohe Spoorwegen, de heer J. P. de Groot, had van deze eerste tocht langs het, thans één kilometer lange lijn tje. een prettig gebeuren gemaakt. Voordat men op het terrein van Bies terfeld en Co. arriveerde, had op onge veer vijftig meter er vóór een officiële handeling plaats. nl het overhalen van een wissel, waarbij ir. P J. H. Claassen, chef van het district Utrecht der Ned Spoorwegen, burgemeester Bruins Slot. de heer Ebeling en de stationschef met vereende krachten optraden. Langs een Dlankier ging men te voet naar het kan toor van Biesterfeld en even later zag men de trein binnen rollen. In het kantoor van de onderneming werden enkele korte toespraken gehou den Ir. Claassen zei verrast te ziin over wat hier in zo korte tijd tot stand kwam Er is enorm snel gewerkt. De ligging van dit gebied noemde ir. Claassen zeer gun stig voor de Sooorwegen Alphen zit heel goed voor de industrieën. Geen eindfase De directeur van het Alphense bedrijf Biesterfeld, de heer Ebeling, zei, dat de opening van dit lijntje voor zijn onder- Ceslaapcl*1 miteravnnd De organisatie van de landelijke rU- verenigingen is een hechte gemeenschap Dat blijkt altijd weer op de ruiter- avonden. Wan< elke zichzelf respecteren de aangesloten afdeling houdt In het win terseizoen een dergelijke avond en van heinde en ver komen dan de bezoekers „opdraven". Zo kan men gerust zeggen, dat op de arvoraïen van de „Alphense Ruitere" uilt vrijwel geheel Zuid^Hdlland leden van ruiterverenigiinjgen aanwezig zijn. Ook gisteravond was de bovenzaal van het Avifauna-restaurant geheel bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemees ter Z. Bruins Slot en de inspecteur van politie, de heer N. G. Grootihuijse. De voorzitter van de Alphense Ruiters, de heer M. Ripping, spralk woonden van welkom Er Is een programma van „alles wat" uitgevoerd*, dbor een gezelschap, met als conferencier Fred Wiegman. Uiteraard silaagde het een beter dan het ander, maar men wist in elk geval de zaal mee te krijgen. Artic uitgebreid In verband met de vergroting van de omzet moest de firma N. J. Verkleij en Zonen te Alphen aan den Rijn de op- slaagruimte, garage en kantoren uitbrei den. Zaterdag om 3 uur zal burgemees ter Z. Bruins-Slot het nieuwe vrieshuis Artic aan de Van Foreestlaan 11. offi cieel openen. Vis. erijgolf jes zamerhand berucht geworden adres van B. en VV. van Velsen, waarin is gezegd, dat de vissers veelal tot de zwakbegaafden behoren. De heer J. Kolkman uitte kri tiek op deze zinsnede en in zijn antwoord deelde wethouder H. de Boer mede, dat B. en W. deze zin betreuren. „U kent ons goed genoeg om te weten, dat we het niet zo heben bedoeld", zei h\j. „De heer Kolkman hoeft ons er niets van te overtuigen, dat er geen intellectuele vissers zijn, dat weten wü ook wel. Alleen Is de zin wel erg uit zün verband gerukt en daardoor is het accent verkeerd komen te liggen. WU kunnen ons begrijpen, dat mensen hierdoor onprettig zijn geraakt". De wethouder zei er echter onmiddel lijk achteraan, dait men er voor moest waken bij al het gepraat over de door B. en W. betreurde zinsnede de kern niet te passeren. Want waar het feitelijk om gaat. is, dat er zong bestaat over de toekomst van de aanwas van leerlingen voor de visserijscholen. De keuze uit „intellectuele vakarbei ders" gaat wegvallen. Er is in d'it opzicht een keiharde markt en alle* bedrijven doen hun uiterste best de beste kandida ten in de wacht te slepen voor hun be drijf en hun bedrijfssohooL Wat moet een visserijsehool hier nu tégenover stellen? Elke school leidt na de primaire opleiding nog geen twee jaar op. Als een jongen naar de nijverheidsschool gaat moot hij twaalf jaar en acht maan den zijn. Alleen bij de visserijscholen gaat het anders. Daar wordt dispensatie verleend met het gevolg, dat een jongen met veertien jaar a'l op een vissersschip kan zitten, geheel tegen die geest van de internationale arbeidswetgeving, dfte dan ook ailleen door Nederland nog niet is geratificeerd. „Denkt u". vroeg die wethouder, „dat ouders het prettig vindon, dat hun kind op een dergelijke leeftijd al op zee zit en tien tot vijftien uur per dag werkt? Moet men die kinderen eens zien thuis komen! Gelukkig vinden steeds minder oudiens het goed". De heer De Boer betreurde, dat de noodzakelijke aansluiting in het bedrijf ontbreekt, zeker bij trawlers en ook kot tere. Toch is een aansluiting noodzake lijk voor verantwoord onderwijs. De heer De Boer stelde de gang van zaken op Poolse opleidingsschepen ten voorbeeld, waar de algemene vorming een belang rijke rol speelt en waar men een vijf jarige totale opleiding kent tot stuur man. matroos of mach inekamerperso- neelslid. Toch hebben de Polen van ons het vissen geleerd; dat is juist de tragiek aldus de wethouder. De heer De Boer stelde, dat er nog steeds krachten in het werk zijn, die de aanschaf van een modern oefenschip voor de visserijscholen m IJmuiden, Kat wijk en Schevènimgen verhinderen, zelfs nu met algemene stemmen ten gunste van een modern oefenschip is gerappor teerd Het rapport is namelijk nog stee-te niet bij de minister. Weer klaart op De weerberichten uit zee beginnen aan zienlijk gunstiger te luiden. Al blijft er toch individueel verschil in de be oordeling van de situatie. De IJM 5 Maria Elizabeth meldde namelijk, dat het om de noord nog tamelijk slecht was, op de Postboy zei men, dat he* wel ging. Door het opklarende weer konden in elk geval veel kotters de haven verlaten. Van veel succes bij de eerste trekken was echter nog geen sprake. Bij de P-boeden viste men druk, maar ook hier waren de resultaten niet dende rend. Zo ving de IJM 20 Johannes Pol derman in drie trekken 100 kilo tong en acht manden vis. Maandag wil men met dit schip aan de markt zijn. Er zal dan wel poot-aan moeten worden gespeeld, want men heeft met steken veel tijd ver loren. De KW 8 Deining deed zijn eerste trek op tong, met als resultaat 35 kilo tong en een mand vis in twee uur. De IJM 26 's-Gnavenhage ving om de noord in een trek een pakje; Naast kool- vis ving men ook een enkele „pieper". De KW 159 Marian Ellen kwam tot een vangst van 15 manden hoops in een trek Moeilijk blijft, de situatie voor de nog steeds in Dunmore liggende SCH 196 Helena, die nu maar wacht of de Ierse kotters haring vangen. Dan kan men tenminste nog als vrachtvaarder naar huis komen, In elk geval wacht men voegende week niet meer af Succes boekte de Oceaan 6 op de Zand- voor tse gaiten, waar twee uur trekken leidde tot een vangst van 60 kilo tong en een halve mand schol en kabeljauw Wat er was In IJmuiden voerden woensdag elf schepen 1338 kisten vis aan, waarvan 90 schelvis, 620 wijting, 120 gul en ka beljauw, 95 koolvis. 30 noordiharing, 35 spaniharinig, 80 makreel, 118 varia, 150 stuks kabeljauw, 5000 kilo tong en 5 grote haaien. De prijzen waren over het algemeen niet zo hoog meer. al werden voor schel vis ook nu nog hoge prijzen betaald, voor de grootste soort tot f 100 Noord*- schol was veel duurder dan kusbschol. de schol uit volle zee was dan ook veel dikker. Witte koolvis was honderd gul den per kist van 125 kilo lager dan de vorige dag, namelijk f 150f 146 Er wa ren grote haaien aan de mankt, die van f 174 tot f 312 per stok opleverden. De IJM 9 Haarlem besomde gisteren f 22.500. een aardige opbrengst In Scheveningen was de aanvoer 40 schelvis. 400 wijting, 50 gul en kabel jauw. 50 koolvis, 50 haring, 110 schol, 20 varia, 200 stuks kabeljauw en 4x 3000 kilo tong. Rotterdam Over enkele weken arriveert in IJmui den de fabriekstrawler Rotterdam Schip per Cor Bal uit IJmuiden zal schipper op dit schip van reder Krijger worden Vandaag aan de markt Vandaag lost de SCH 153 Onderneming 4 150 kisten platvis. neming geen eindfase is. Want men heeft land worden verzonden. De technisch* nog steeds niet de nodige vergunningen voor de volledige afbouw. Toch betekent ook dit een mijlpaal op deze weg. Hij dankte alle betrokkenen voor de snelle medewerking. In Duitsland zou dat nooit zo vlot zijn gebeurd. Burgemeester Bruins Slot zei: De ha- venaanleg en wat daarmee verband houdt bleken een goede greep. Bij diens bezoek aan Hamburg gaf de heer Biesterfeld aan de burgemeester de verzekering, dat hij van he» bedrijf in Alphen aan den Rijn iets moois wil maken. Mochten er nog ge gadigden voor industrieterrein zijn. haast u dan. zei de burgemeester. Vijfentachtig procent is reeds verkocht. Nadat een dronk was uitgebracht, bleef men nog in ongedwongen stemming bij- Wat het bedrijf Biesterfeld betreft, ei heeft een overslag plaats van chemische stoffen, die van hier door geheel Neder- adviseur vertelde nog. dat ht) tot nu toe tewerkgestelde Alphenaren zeer tevreden is. Het zijn mensen met hart voor hun werk! De architect Van Ubergen ontwierp een zeer modern gebouw. Samen met de directeur van de Nederlandse dochteronderneming van Biesterfeld uit Hamburg, de heer B. J. Ebeling (midden), haalt burgemeester Z. Bruins Slot (r.) op aanwijzing van de stationschef te Alphen, J. P. Groot (links), de wissel over waarmee het lijntje naar het industriegebied voor de spoorwegen werd ontsloten. AEKEMAOE Raadsagenda De gemeenteraad vau Alkemade koml maandag om acht uur in openbare ver gadering bijeen. Behalve de nieuwjaars rede van burgemeester E. J. HL Kolf schoten staan o m. op de agenda: aub rid-ie van de K.J.B. te Roelofarendsveen, subsidie aan E.H.B.O. te Roelof arends- veen, (t.b.v. redtJingsmaiteriaal bij brug gen in de nieuwe rutlverkaveliinigswegen in de Oosl- eu Westpolder), kasgeldle- ntng voor 1962, voorschot op gemeente lijke vergoediing 1962 aan besturen van b.l.o.-scholen en van bijzondere kleu terscholen. Bij de ingekomen stukken is o.m. een brief van G.S., waarin wordt bericht dat in een openbare zitting op 16 fe bruari verslag zal worden uitgebracht inzalke het bezwaarschrift van A. H. Rotteveel te Oude Wetering tegen het raadsbesluit tot vaststelling van het uit- breddingsplan in hoofdzaak „Googerpol der. herziening 1961". B/en W. verbinden aan d'it ingekomen stuk een voorstel tot machtiging van de heer A. P. Schat planoloog van het instituut Stad Landschap, tot verdediging van de ge meentebelangen. HAZERSWOUDE Jaarvergadering Lydia Gisteravond hield de mv Lydia hoar Jaarvergadering m het hervormd vereni gingsgebouw, waar de presidente mej. Van Pijlen ondanks de slechte weers omstandigheden toch een goed bezette zaal kon welkom heten. Na de gebruikelijke inleidiimg bleek uH de jaarverslagen dat het ledental tot 20 was gedaald en dat ook het batig saldo aan de lage kant was. Er bestaat nog steeds een nauw contact met de zondagsschool en het vervaardigen van kledingstukken had geen onbevredigend resultaat opgeleverd. Deze werden in de pauze verkocht en de opbrengst hiervan is aan de zending overgedragen. Een uit leden bestaand koortje zong enkele liederen. Na de pauze bood men de aan wezigen een gevarieerd programma aan. KOUDEKERK A. O. RIJ\ Artesia-gasten T^E DERDE dag van Artesia's bur- U gemeestersechtpaar in Koude kerk was één van de drukste, 's Mor gens werd de Amerikaanse ambas-;' sade bezocht. De ambassadeur sprak zijn blijdschap uit over de goede be trekkingen tussen Artesia en Koude kerk. Hij achtte het van belang, dat in juni de Amerikaanse gasten in Koudekerkse gezinnen worden on dergebracht. Dan leert men elkaar het best kennen. Vervolgens ging men naar de vlieg basis Soesterberg. Hierbij wanen ook aanwezig de wethouders W van Veglen en P G. J. Smit en de directeur van gemeentewerken, de heer Kuipers De commandant leidde het gezelschap rond. Bungc meester Seldeen bleek grote be langstelling voor de techniek te hebben. Zijn zoon is namelijk betrokken bij de proefnemingen met geleideprojeotielen In Leiden wend vervolgens een waren huis bezocht. Mr Seldeen vond het erg interessant, temeer omdat hijzelf waren huizen heeft. In Amerika is he* burge meesterschap dikwijls van tijdelijke aard omdat men w or dit gekozen door de raads leden. Meestal hebben de burgemeesters dan ook nog een andere betrekking Mr Seldeen is tevens eigenaar van uitge strekte sinaasappel- en citroenboomgaar den. Hij bezit verder een keurcollectic renpaarden 's Avonds zagen de gasten de film .Bon dag in Koudekerk" Gistermorgen werd van de familie A Leenheer, wier dochter in Artesia woont, afscheid genomen Burgemeester Seldeen kreeg hier een antieke tegel 's Middags vertrokken de burgemees! er en zijn vrouw van Schiphol naar Turkije om daar een familiebezoek af te leggen. TER AAR Het bad Er bestond grote belangstelling voor het lichten van een betonnen bak. die in de Hoekse Aar was gezonken. In de nazomer van 1961 was de bak gemeerd bij de Tuinbouwschool. De eige naar van een zomerhuisje langs de Geenweg, een inwoner van Amsterdam wilde het ding gebruiken als bad. Het gemeentebestuur vam Leimuiden had be zwaren tegen dit bad en de bak kon de sluis aan het Sluispad niiet passeren. De bak bleef dus Liggen. De vele regens in het najaar vulden de bak en deze Woensdagmorgen kwam een grote drijvende bok van N.V. de Wit uit Rot terdam en een kikvorsman voor het grote karwei. Men kon de bak nauwe lijks boven water krijgen, maar ten slotte lukte het. Bouwfonds De opbrengst voor het bouwfonds der Herv. Gemeente heef*, over december meer opgebracht dan wij aanvankelijk meldden, nl. f 175. Papieractie Zaterdag gaan de auto's weer rond om voor het dorpshuis papier, lompen en oude metalen op te halen. De vorigo actie bracht f 202.35 op. Sfeer In 't ge*in f Dr ..Nieuwe Leidsche" er In WOUBRUGGE Prijsjassen De uitslag van de in „Het oude raedt- huys" gehouden wedstrijd klaverjassen is: 1 J. Schijf 5359 p.; 2 M. Hoogendoorn 5301 p.; 3 F C. van Dolden 5215 p.; 4 B. Koetsier 5140 p.; 5 H. Boer 5131 p.; 6 C. Rodenburg 4922 p.; 7 D. Uithol 4922 p. Kindervoorstelling Zaterdagmiddag om half 3 wordt in het onlangs geopende clubgebouw van da speeltuinvereniging Jeugdland een film voorstelling gegeven voor de kinderen tot 13 jaar. Het programma vermeldt o.m.: tekenfilm, humoristische film en natuur films. Toegang vrij. Loop der bevolking over 196J Het aantal inwoners der gemeente be droeg op 31 december 1960: 2829 (1441 ra. en 1388 v.). De bevolking nam toe door geboorte met 72 zielen (37 m. en 35 vr.) en door vestiging met 104 personen (48 m. en 56 vr.). De bevolking verminderde door overlijden met 15 zielen 8 m. en 7 vr.) en door vertrek naar elders met 117 personen (53 m. en 64 v.i Het totaal aantal inwoners bedroeg op 31 december 1961 dan ook 2873, een toe neming van 44 personen. Er werden 31 huwelijken afgesloten. ZIUAMMEROAM Zelfstandig blijven De commissie van binnenlandse zaken voor onderzoek inzake wetsontwerpen tot wijziging van de gemeentelijke gren zen heeft gisteren met een aantal bur gemeesters een rondrit door de Rijn en Gou westreek gemaakt. In Zwammer- dam hingen voor bijna alle ramen bil jetten met de woorden: Zwammerdam wil een zelfstandige gemeente blijven. De commissieleden kregen folders en suikerzakjes met dat opschrift aangebo den. BENTHUIZEN Voor terstond gevraagd WINKEUUFFROUW Lc-v.-nsmldriMenbcdrUf JAN VERHEUL Dorpsstraat 59 Benthuizen. Tel. 3625-3692.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11