u Duitsland wil samen met Frankrijk tanks maken „Bewijs" treft communisten Knopen op je mouwen Maatregelen tegen Cuba drie maanden uitstellen VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK eeft daatc lij. Sleutelgeld voor woningen 1 CONTRACTPENSION De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft geantwoord op schriftelijke vragen die het lid van de Tweede Kamer, mej. mr. Ten Broecke Hoekstra, had gesteld. Deze vragen hielden verband met alarmerende berichten over het contractpension „Bos- en heidepark" in Leersum. In het ministeriële antwoord worden mededelingen gedaan over een onderzoek, waaruit blijkt, dat in het pension op 1 december 1961 zich een aantal gerepatrieerde gezinnen bevond, in enige waarvan enkele gezinsleden min of meer waren gehandicapt. Het totaal van het aantal in het contract-pension verblijvende personen was 154. Het werd niet wenselijk geacht de verzorging der gehandicapten in handen te laten van een particulier pensionhouder. Daarom is een aan bod van een stichtingsbestuur aanvaard, namelijk om met ingang van 1 januari 1962 in hetzelfde gebouwencomplex onder de naam „Huize Tamarinde" de gehandicapten met hun gezinsleden te gaan verzorgen. De gezinnen zonder gehandicapte gezinsleden, van wie de definitieve huisvesting in de naaste toekomst nog niet kon worden gerealiseerd, zijn zonder moeilijkheden verhuisd naar andere contractpensions. Onder de overblijvende gezinnen bevond zich nog een aantal wier definitieve huisvesting reeds in een gevorderd stadium verkeerde. Deze zouden in „Tamarinde" blijven tot aan hun definitieve huisvesting. Deze ziens wijze is, aldus het ministeriële antwoord, door enkelen niet goed be grepen. Enkele gezinnen hebben dan ook gemeend hun eigen weg te moeten gaan. Na het vertrek van deze gezinnen is de onrust die was ontstaan, opgeheven. (Van onze correspondent in Bonn) De Franse minister van defen sie Messmer heeft gisteren be sprekingen gevoerd met zijn Westduitse collega Franz-Joseph Strauss. Behalve het Berlijnse probleem, de versterking van de N.A.V.O. en de ver deling van de defensielasten. vormde Frans-Duitse samenwerking bij de ont wikkeling en produktie van nieuwe wa pens een belangrijk punt van discussie, dat al geruime tijd op de agenda van de beide ministers staat, die een gere geld contact plegen te onderhouden en elkaar periodiek bezoeken. Een der nieuwe wapens, waarvan sprake is. is de beste tank voor de N.A.V.O.-strijdkrachten. Zowel Frank rijk als West-Duiisland hebben een nieuw type ontwikkeld. De „Bundes- wehr" is tot dusverre uitsluitend uitge rust met Amerikaanse en Britse tanks, Dr. Verwoerd belooft Bantoestaat Transkei zelfregering De Zuidafrikaanse regering heeft plannen bekendgemaakt voor het geven van interne zelfregering aan het gebied Transkei. Deze plannen zijn de belang rijkste stap van de nationalistische re gering tot nu toe bij de verwezenlijking van haar denkbeeld tot het vormen van een groep autonome Bantoestaten. In deze staten zullen de Bantoes zichzelf regeren in overeenstemming met de apartheidstheorie. Uit de hoofdstad van Transkei, Oem- tata, is gemeld dat de leden van Xhosa- stam het nieuws met gejuich hebben ontvangen. De stam zal zaterdag ossen slachten om dit te vieren. Transkei telt 1.250.000 inwoners. Premier Verwoerd heeft in de Volks raad meegedeeld dat Zuid-Afrika Trans kei op verzoek van de Xhosa's een ge kozen parlement en een kabinet zal ge ven. De regering hoopt het plan in 1963 tot uitvoering te kunnen brengen. Eerst komt er een overgangstijd waarin blan ke ambtenaren het gebied zullen blij ven leiden. De 20.000 blanken in het ge bied zullen echter geen politieke rech ten hebben. hogei mdiei ig ge :elijkl Om te voorkomen dat de kalk later afgeeft, doet u bij het witten een Ja wat Dat leest u in „Dat zit Zo" op bladzijde 71 MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U In envelop fof op kaart die de Westduitse militaire deskundigen niet geheel voldoen en die in de Rus sische tanks him meerdere zullen moe- n erkennen. De Amerikaanse tanks der „Bundes- wehr" zijn volgens Westduitse experts te log. Prijzenswaardig is echter hun hoge vuurkracht. Ook de nieuwste Ame rikaanse en Britse tanks hebben een ho- graad van bewapening en een sterke bepantsering, maar zijn evenmin be weeglijk genoeg. De Russische T-34 tank van 1941 liep met 26 ton gewicht reeds 53 kilometer Een dergelijke, op de T-34 ge schoeide tank, zoekt de „Bundeswehr". De finma's Porsche, Hanomag en Hen schel hebben research op dit gebied verricht. Zij kwamen tot een prototype, dat 35 ton woog. De Fransen constru eerden een type dat even zwaar was. Het Westduitse prototype heeft echter bovendien een Mercedesmotor, die des noods op petroleum kan lopen en heeft Britse 10.5 cm snelvuurkanonnen. Het Westduitse ministerie van defen sie wil minister Messmer interesseren voor een gemeenschappelijke produktie van dit type tank. Vijftig er van komen dit jaar op proef bij de „Bundeswehr" in gebruik. Dringend beroep op Portugal van 40 A-A-landen Veertig Afrikaans-Aziatische landen hebben bu de Algemene Vergadering van de V N. een resolutie ingediend, „--A,1," de regering van Portugal „drin gend wordt verzocht „zonder verder verwijl ingrijpende hervormingen in te voeren en politieke, economische en so ciale maatregelen te nemen en in het bijzonder politieke .instellingen in het le ven te roepen, die vrij gekozen en re presentatief zijn, „met het oog op de overdracht van de macht aan het Au- golese volk Voorts worden in de resolutie „de on derdrukkingsmaatregelen tegen het volk ,V^Angola" fel 8egisPt- De betrokken landen vragen alle leden van de Ver enigde Naties of gespecialiseerde instel lingen Portugal elke hulp te weigeren, die het zou kunnen gebruiken voor „on derdrukking van het Angolese volk." Vorige week hebben Polen en Bulga- ije in een resolutie aangedrongen op >Pn aw|Penembargo en andere diploma- Kennedy biedt aan India en Pakistan bemiddelaar aan President Kennedy heeft de goede diensten aangeboden van iemand die zowel voor India als voor Pakistan aanvaardbaar is. voor het zoeken naar een oplossing van het geschil tussen bei de landen over Kasjmier. Een woord voerder van het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken, die dit meedeel de. zei dat zijn regering dit aanbod als „een opbouwend initiatief" be schouwt. Kennedy deed dit aanbod in een per soonlijke brief aan president Ajoeb van Jean Dessès, modekunstenaar ran wereldfaam, was de eerste der Parijse couttiriers die zijn colectie voor de komende zomer de wereld toonde. Eregasten op zijn show waren koningin Fre- derika van Griekenland en haar beide dochters Sophie en Irene. Dessès heeft het bruidstoilet ontworpen voor prinses Sophié, verloofd met prins Carlos van Document zonder Heusingers naam Een document dat door de Russen is gebruikt als „bewijs materiaal" om aan te tonen dat de Westduitse generaal Adolf Heusinger een oorlogsmisdadi ger is, draagt volgens het minis terie van defensie in Bonn de handtekening van de vroegere chef-staf van het Oostduitse volksleger. Heusingers naam kpmt op het docu ment niet voor. aldus een woordvoer der. Het is getekend door Oberst I. G. Müller van de generale staf. De onder tekening is identiek aan die van wijlen generaal Vincent Müller, die chef-staf is geweest van het Oostduitse volksle ger en die vorig jaar onder verdachte omstandigheden is gestorven. Het document behoort tot de papieren die zijn toegezonden aan de V.N. en di verse westelijke regeringen om aan te tonen dat Heusinger die thans voor zitter is van de vaste militaire commis sie van de N.A.V.O. in Washington in de laatste wereldoorlog in de Sowjet- unie oorlogsmisdaden zou hebben be- Weduwe Trotski (79) overleden De echtgenote van de vermoorde Rus sische communistenleider Leon Trotski is gisteren in Corbeil, een voorstad van Parijs, overleden. Trotski werd in 1940 in Mexico ver moord. Zijn zoon was in 1933 onder ver dachte omstandigheóën in Moskou over leden. Natalie Sedowa Trotski was in 1882 te Romni in Rusland geboren in een gezin uit de lage adel. Zij moest in haar schooljaren een exclusieve meisjesschool te Oharkof ver laten omdat zij tegen de andere leer lingen had gezegd' dat zij de geschriften van de Russische revolutionairen maar moesten lezen in plaats van de Bijbel. Ook zette zij hen aan hun godsdienst plichten te verwaarlozen. Reeds voor de eeuwwisseling trad zij toe tot de Russische sociaal-democra tische arbeiderspartij. In 1902 trouwd"e zij met Trotski. geplakt) verzenden U kunt noteren als 'Jl' ,-ereni Datum van ingang 1H BETALING PER itbrei WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO za (Doorhalen wat niet van toepassing is) £elf Was jk aj abonnee. Voor het aan- de brengen van bovenstaande nieuwe abon- tijf nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) e" tiei 1 kun bedrai okken Schrijf hier uw eigen n „Dat zit Zo" en Tip-Parade 1 N^i boeken boordevol met on- «rTaal S^oflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop. 806) Frederik de Grote van Prui sen hield niet alleen van soldaten en uniformen, maar hij stelde er ook bijzondere prijs op dat die sol daten en uniformen er welverzorgd uitzagen. Op een kwade dag ont dekte hij dat de soldaten de gewoon te hadden het gezicht af te wissen met de onderkant van hun jasmou wen, waardoor die mouwen vet en smoezelig werden en de' aanblik van het gehele uniform een ernsti ge knauw kreeg. Om paal en perk te stellen aan deze gewoonte van zijn soldaten, gaf Fre derik opdracht op de buitenkant van de jasmouwen een rij knopen aan te brengen, zodat de soldaten zich In het vervolg ernstig zouden bezeren, wanneer zij zouden trachten met de jasmouw zich het zweet van het gelaat le wissen. Deze wij ze maatregel had in de eerste plaats tot resultaat dat de militairen er In het vervolg uitzagen om door een ringetje te halen en in de twee de plaats dat op de mouwen van een herencolbert nog steeds een rijtje knopen prijkt als laatste res tant van de eerste knopen die de soldatenkoning liet aanbrengen. Zo althans luidt het verhaal. U mag deze geschiedenis wel aar dig vinden, maar u moet haar toch beslist niet geloven, want de knopen aan de jasmouw bestonden allang toen er van Frederik de Grote nog helemaal geen sprake was. De mou wen van de. jas werden vroeger om geslagen en opgeschoven bij aller lei werkjes die moesten worden uit gevoerd en vooral ook bij het was sen van de handen. B(j oude kle dingstukken uit de tijd van de kruis tochten of daaromtrent ziet men dan ook vaak de mouwen gesloten met een vetersluiting die gemakke lijk kou worden losgeknoopt wan neer de mouwen moesten worden opgestroopt. De vetersluiting is ln later tüd vervangen door een knoopsluiting, waarvan de restan ten nog steeds op de colberts worden aangetroffen, ook al doen ze geen enkele dienst. Geen enkele dienst? Dit is onge twijfeld heel over dreven, want b(j dure maatkleding behoren de knopen sch(jnknoopsgat op de mouw te z(jn genaaid, doch dienen werkelijke knoopsgaten aan wezig te zijn, zodat de jasmouw in derdaad kan worden toe- en vastge knoopt. Deze constructie heeft geen ander nut dan te tonen welk een duur maatpak de drager zich kan veroorloven. Is het nut van de knoopsluiting aan de mouw dus vol slagen nul, die sluiting doet in dat geval toch wel degelijk dienst, n.l. als een soort qultantlc! Na het verhaal van Frederiks sol daten die het gezicht met de mou wen afveegden welk deel van de legende we onvoorwaardelijk als Juist willen erkennen ls het wel licht niet onaardig de leeftijd van de zakdoek eens na te snuffelen. Daarover een volgende keer! niet met Argentijns compromis-voorstel De Verenigde Staten trachten nog steeds zonder veel hoop op succes de grote landen van La- tijns-Amerika te overtuigen van de noodzaak van het sluiten van de gelederen tegen de bedreiging van het Castro-communisme. Argentinië, een van de tegen standers van het Amerikaanse plan om de diplomatieke betrek kingen met Cuba collectief te verbreken, heeft nu voorgesteld om de conferentie in Punta del Este te besluiten na het uitgeven van de eenparige verklaring, dat Cuba door zich aan te sluiten bij het communistische blok, zich vrijwillig heeft losgemaakt van het Interamerikaanse politieke stelsel. Dit voorstel zou de impasse, waarin men verzeild is geraakt door de legen- stellingen tussen de grote Latijns-ameri- kaanse landen enerzijds en de kleine landen met de V.S. aan de andere kant. kunnen doorbreken. Bovendien geeft dit voorstel de V.S. alsnog gelegenheid om stemmen te winnen voor het nemen van drastische maatregelen tegen Cuba. Het is namelijk zo, dat bij aanvaar ding van het Argentijnse voorstel, de conferentie over ongeveer drie maanden Weer bijeen zal komen om maatregelen te nemen met het oog op de nieuwe si tuatie. De V.S. voelen nog het meeste voor een diplomatieke en economische boy cot van Cuba. In het uiterste geval zouden zij genoegen nemen met een schorsing of uitzetting van Cuba uit de OAS, de organisatie van Amerikaanse Staten. Brazilië echter vindt een ver oordeling van het Cubaanse bewind al gaan, omdat dit Castro voorgoed armen van het Sowjet-blok zal jagen. President Dorticos van Cuba zou te gen de Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken Dantas gezegd hebben, fti i Hl' compro- loog, die mis, waarbij het vreedzaam naast el kaar bestaan van Cuba en de rest van de Amerikaanse landen verzekerd is. Cuba zou dan een aantal negatieve verplichtingen op zich nemen, zoals be perkte bewapening en een verbod militaire bondgenootschappen aar gaan met landen ln andere wereldde len. Cuba zou eveneens de ondermijnen de activiteiten in de Amerikaanse den staken. Commentaar De New York Herald Tribune schreef vanmorgen in een hoofdartikel, dat de Verenigde Staten in Punta del Este bij de pogingen om Fidel Castro van de rest van het halfrond te isoleren in moelijk- heden zijn geraakt. „De grote Latijns- Amerikaanse landen Argentinië, Bra zilië en Mexico zullen niet met ons stemmen voor economische en politieke maatregelen tegen Cuba. ten dele omdat zij vrezen voor de gevolgen voor hun binnenlandse politiek en omdat zij niet geloven dat deze maatregelen bijzonder doelmatig zullen zijn. Er blijft ons dus niet anders over te trachten een meerderheid van stem men onder de kleinere Latijns-Ameri kaanse republieken te bereiken. De andere oplossing is een compromis-for mule waarin de regering-Castro wordt afgekeurd en uit de organisatie van Amerikaanse landen wordt gestoten. In beide gevallen zal deze organisatie scherp verdeeld worden". Het blad zegt dat de enige manier waarop het „Castro-isme" met succes bestreden kan worden bestaat uit het vernietigen van zijn aantrekkingskracht op de armen, hongerigen en- sociaal politiek verdrukten. ..Dit is een enor taak en hoe vlugger wij ons hieraan wijden, hoe beter". De Dominicaanse Republiek heeft gisteren besloten alle Dominicaanse paspoorten tot nader order ongeldig te verklaren. Dit besluit is gericht tegen degenen die op illegale wijze een Domi nicaans paspoort hebben gekregen. dat Cuba bereid is tot In Engeland is gisteren de zevende pokkenpatiënt overleden sinds omstreeks de Kerst het eerste geval werd ontdekt. De overledene was een 37-jarige patho- Bradford werd verpleegd. rsil verzorgt uw was ideaal SENDER het begrip sleutelgeld moet worden verstaan: „datge ne, wat door de verhuurder, in strijd met de Huurwet terzake van huur en verhuur wordt genoten en der halve door de huurder wettelijk on verschuldigd wordt betaald," in de sector van het gebouwd onroerend goed dus in wezen analoog aan de z.g. zwarte prijzen", welke in de distributietijd buiten de officiële prijsvaststellingen om. aan de bezit- distributie onderworpen tueel betaald. digd bedrag kan langs de weg civiele procedure bij het Kanton- dan ook ten volle geacht worden voldoen aan de doelstelling welke de Wetgever daarmede beoogde, t.w. het treffen van zodanige wettelijke voor zieningen, dat de huurder tegen bui tenwettelijke verlangens van de ver huurder afdoende is bewapend. De artikelen plachten te worden be- verhuurder, die in strijd taald. Evenals destijds telijke bepalir de hetzij sleutelgeld begeleidingsverschijnsel schaarste I.e. van woonruimte. Het eisen of het aanbieden van sleutelgeld het geval om, in strijd met de bedoeling Wetgever en de voorschriften Wet. ten eigen behoeve een pré krijgen op woningbehoevenden hetzij niet bereid zijn vordert, dan wel op de aanbieding 1 sleutelgeld ingaat, aanvaardt daarbij zovele risico's, dat, stellig in de ver houding eigenaar-hoofdhuurder, daar van in de praktijk weinig sprake zal zijn. De wet immprs erkent bijv, aanbieding van sleutel geld geen morele verplichting: de ju- de ridische verhaalsmogelijkheid van de er- hoofdhuurder vormt het zwaard van Lie. Damocles, dat t.e.t. op het hoofd van sleutelgeld de verhuurder kan neerdalen en zelfs te betalen, dan wel daartoe niet bij in de gevallen dat daarvan geen ge- machte zijn, kan dan ook niet anders jgjjf M dan onvoorwaardelijk worden afge keurd en veroordeeld. Met deze alge- de toekomst 1 DE SCHRIJVER amen in 1923, werd arcoun- nt, waarna hij tot np heden aktisch in het bedrijfsleven •rkraam was. Hij is daarnaast rretaris van de Ver. van Huis- Grondeigenaren „Het Eigen- b.t. de huurder die hem wettelijk on verschuldigde be dragen betaalt. De organisatie* van huiseigenaren hebben hun leden b(j voortduring te gen het aanvaar den van hogere geldelUke vergoe dingen dan die welke krachtens de wet worden toegestaan, ook In hun eigen belang, gewaarschuwd. Deze waarschu wingen golden zo wel het bedingen van hogere huur prijzen, als het ac cepteren van sleu telgeld. hoe groot de verleiding daar van In bepaalde gevallen b(j aan biedingen ook mocht zijn. het verschijnsel sleutelgeld wordt overigens, naar het ons voorkomt, veelvuldig overdreven, omdat de wetgeving terzake van het beschikkingsrecht een goed sluitend geheel vormt. Hier betreden wij het terrein van de Woonruimtewet 1947. oKrachtens deze Wet werden de col- welke voorschriften in de ToopTdeVja- le*es yan Burgemeester en Wethou- piële veroordeling is het vraagstuk zelf echter aller minst opgelost, im mers, de indivi duele instelling van de mens zelf is in de praktijk van het dagelijks leven bepalend voor de houding welke wordt aan genomen indien het gaat nijpen en naarmate de schaarste toe- Reeds toen het oorlogsgevaar in 1939 duidelijker aan de dag trad greep de Wetge ver. niet onbekend met de betrekke lijkheid van de liefde tot de naaste in de praktijk van het dage lijks leven, door het treffen vqn wet telijke maatregelen terzake van prijs- „Huia- en daags organ Grondeigendoi De omvang goederen en diensten waarvoor schaar- ste dreigde, in. Desgelijks geschiedde terrein het gebouwd onroerend goed. werden verfijnd fteeds van kracht zijn. Bedoelde wettelijke maatregelen worden belichaamd in de Huurwet en de Woonruimtewet 1947. De bescher ming van de huurder voor wat de te gelen, betalen huurprijs betreft, ligt in de wijzing Huurwet verankerd; de distributie vinden van de woonruimte de toewijzing wordt in laatstgenoemde Wet voorge ef, in feite nog ders der gemeenten belast doelmatige verdeling van de woningen in hun gemeente. Gemeentelijke veror deningen welke de goedkeuring be hoefden van hoger gezag, stelden re de hand waarvan de toe woningen diende plaats te r opgestelde normen van ■gentie voor gegadigden. Aan de eigenaren-verhuurders van woningen werd een meldingsplicht op- de vraag gelegd van de leegkomende woningen; huiseigenaren misbruik gemaakt kan worden van hun functie als aanbieders rangorde van woonruimte terzake van de te vor- deren huurprijs, moge hier wat nader worden ingegaan op enkele artikelen van de Huurwet. In artikel 1 onderscheidt zij duide- vonden weldra lijk de begrippen prijs en huurprijs. .prijs" - - gemeenten naar de gestelde normen. De verhuurders die zich onwillig betoon den om de voorgedragen gegadigden om andere dan zeer dringende en aanvaardbare redenen te accepteren, vorderingsbe- vocgdheld van vorengenoemde collc- wordtverstaan: '„het Scs de stok achter de deur om hun de verplichtingen welke de onw'l tot medewerking f Onder geheel huurder tegenover' de of terzake van huur zich neemt"; onder „huurprij: prijs welke bij huur en verhuur is schuldigd voor het enkele gebruik JP de beschik- erhuurder bij baarstelling der woonruimte ongedaan verhuur op te maken. - In de grotere gemeenten werd met uitvoering van deze taak de z.g. socia le afdeling van de diensten van de verhuur gelden de krachtens deze wet bepaald, partijen niet na de inwerkingtre^ de desbetreffende bepalingcr ding P_, lagere prijzen zijn overeengekt Deze formulering houdt in aldus ruimte. - Vuure in zijn boek „De belast met de uitvoering van bedoelde doelmatige verdeling der woongele genheid, zomede met de voorbereiding eventuele vorderingen van woon- Si JS| SPPS uo eigenaar-verhuurder speelt Huurwet", uitgave N. Samsom N V.' te hierbij een ondergeschikte rol; te on- Alphen aan de Rijn dat, indien de dergeschikter. waar het woningen be de verhuur- overeengeko- de schaarste nog acuut huurder sleutelgeld der heeft moeten betalen, dit bedrag aanwezig is. Zijn mogelijkheden um deel is gaan uitmaken van de over- candidaten voor te dragen blijven in eengekomen huursom en dus mede In de sectoren van acute schaarste uitcr- aanmerklng moet worden genomen bij mate beperkt en daarmede evenredig -ijn mogelijkheden om met gegadlg- len van eigen keuze afspraken te ma ken betreffende buitenwettelijke gelde lijke vergoedingen. S, oi- Voorzover door de dienst van volks- worden de huisvesting aan de eigenaar-verhuur- - - der voorgedragen gegadigden in on derlinge concurrentie zouden treden en door aanbieding van sleutelgeld een pré zouden verwerven boven hun me de-gegadigden voor een woning, staat Uit de hierboven vermelde wetsartf- d.ie verhuurder bloot aan het niet ge- u-wettelijk onver- terug gevorderd. De huurder loopt In een der de vergelijking - men prijs met de bij of krachtens de- den ze wet bepaalde prijs". Volledigheidshalve worde nog op gemerkt. dat onder verhuurder niet al leen verstaan dient te worden verhuurder-eigenaar, doch ook al du genen, die in hun kwaliteit als hoofd huurder tevens als onderverhuurder van een deel van het gehuurde optre- Uu kelen blijkt ten duidelijkste, dat par- ri"8e risico, dat het wettelijk tijen bij huur en verhuur wel bevoegd schuldigde bedrag kan worden Drie Duitsers, die uit het Franse vreemdelin genlegioen zijn gedeser teerd, zijn gisteren in Palermo van een Pana- mees tankschip gehaald, dat hen had opgepikt voor de Algerijnse kust. De mannen zullen naar Duitsland worden terug gestuurd. De Duitsers vertelden de politie, dat zij na hun desertic een rubberboot hadtien be machtigd, waarmee zij op goed geluk zee had den gekozen. Een twintigjarige Bel gische student is giste ren Noorwegen uitgezet, omdat de jongeman en kele dagen geleden ge tracht heeft de politie op te lichten. Hij had zich bij een politiepost remeld en hij had ver teld, dat hij een Alba nees was en zijn pas poort en zijn geld had verloren. De politie ver trouwde het verhaal niet erg en stelde een onder zoek in. Al spoedig kwam aan het licht dat hij geen Albanees was, maar een jonge student aan de universiteit van Brussel, die volkomen platzak was. Door te verklaren dat hij Alba nees was, hoopte hij van de Noorse autoritei ten een tegemoetkoming te krijgen. Hij wist dat Noorwegen geen diplo matieke handen onder houdt met Albanië de dichtstbijzijnde missie is ln Parijs. mende lente haar vloot van 50 straalvliegtuigen uitbreiden met 5 Boeing 707-321B toestellen, uit gerust met dubbel- st room straal motor en. Dank zij deze motoren hoopt de Panam de vliegtuigen met de grootste actie-radius ter wereld te krijgen, ten minste van de burger luchtvaart. De toestel len zullen in staat zijn om de afstand New York-Moskou zonder tus senlanding af te leggen met 133 passagiers en 10 ton vracht aan boord. I Schiphol heeft thans een verbinding per straalvliegtuig met Is raël. Tot dusverre kon men alleen met Elec- tra'g van de KLM naar wettelijk voorgeschrevene Wettelijk nad,,le. omdat de Huurwet hem krach- onverschuldigd betaalde bedragen kun- tens huurbeschermtng het voortgezette nen door de huurder worden aange- £eT,ot van he* gehuurde goed waar- vochten. resp. teruggevorderd. Krach- «"^gt. tens artikel 11 van de Huurwet kan de Huurwet en Woonruimtewet elk voor huurder zich, bij twijfel over de juist- zlch en gezamenlijk bieden gegadig- heid van de hem in rekening ge- den voor woonruimte alle waarborgen brachte huursom, tot de Huuradvies- dat- mits z'i zelf de wettelijke bcpa- commissie wenden in het ressort hngen respecteren en hun beurt af- waarin het gehuurde is gelegen, met wachten, op de daarvoor gestelde tijd het verzoek een advies over de beta- een «"delljke woonruimte ter beschik- lingsverplichting uit te brengen. Een .kl"* krijgen. Negatie van de wette- :odanig verzoek dient gepaard te gaan ")kc voorschriften hunnerzijds, tenein- ide bij voorrang woonruimte te betrek ken in iJ indien dat in enkele ge vallen zou mogen gelukken, de daar voor betaalde bedragen van de ver huurder in rechte terug te vorderen. De feitelijke mogelijkheden voor ver huurders om sleutelgeld te bedingen moeten, gezien het bovenstaande meldingsplicht van leegkomende wo ningen cn toewijzing primair door de diensten van volkshuisvesting reeds uitermate gering worden ge acht. Het terugvorderingsrisico resp. het wellicht niet-bewijsbaar aanbren gen bij de Huuradviescommissie of Kantonrechter en de aan laatstge noemde instantie verbonden ver schijningsplicht. vormt vervolgens een grote rem op de verleiding van het toucheren van enig buitenwettelijk fi nancieel voordeel. Op grond van bovenstaande en me de in aanmerking genomen, dat in tal van gemeenten de schaarste aan wonin- S>n reeds tot het verleden behoort en I vele gemeenten, waaronder ook die in de Randstad, reeds in de duurdere categorieën van woningen een aan merkelijke versoepeling van de aan vankelijk opgestelde voorschriften kon plaatsvinden, omdat van een schaars te geen sprake meer was. zijn wij van oordeel, dat van „sleutelgeld" als een maatschappelijk euvel geen spra ke kan zijn. Als zodanig rechtvaar- diet dit verschijnsel dan ook niet het srheppen van strafrechtelijke sane- ties. zoals vragenderwijze wel eens wordt gesteld, nog afgezien van de omstandigheid, dat beide daarbij be trokken partfien zouden moeten wor- -*betrokken. Tel Aviv vliegen, maar vanaf gisteren gaat de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al de lijn naar Nederland on derhouden met Boeing 707 straaimachines. I Tijdens het driedaags verblijf van het konink lijk paar in Amsterdam, van 1 tot 3 februari, zui len vertegenwoordigers van velerlei organen in de gelegenheid worden gesteld hun opwachting ten paieize te maken. Za terdag 3 februari zal de Koningin alle leden en gewezen leden sinds 1948 van de jury voor de ko ninklijke subsidie voor vrije schilderkunst ont vangen, benevens dege nen aan wie de Koningin sindsdien deze subsidie heeft verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5