Luisterrijke receptie van Raiffeisenbank Rijnsburg Ondanks sommige bezwaren ging Noordwijks raad met voorstellen akkoord Speeltuinplannen krijgen nu vastere vorm OPRUIMING UURWERKEN Haringdrijfnetvisserij was november succesvol in Aankooj) visserij-oef enschip - f 105.000 - is thans zeker NTELTTE LEID5CHE COURANT ■WOENSDAG 24 JANUARI 1962 Met muziek eti mooie geschenken J~\E Coöperatieve Raiffeisenbank te Rijnsburg heeft gistermiddag met U de viering van het veertigjarig bestaansjubileum een luisterrijk begin gemaakt Honderden leden en belangstellenden waren naar het veiling gebouw Flora gekomen, waar het bestuur en de raad van toezicht zetelden temidden wan een grote hoeveelheid schitterende bloemstukken en planten. Er heerste een feestelijke en geanimeerde stemming, die een hoogtepunt Vond toen de muziekvereniging Wilhelmina naar binnen marcheerde en piet pittige marsen de wanden van de grote veilingzaal deed trillen. Ge schenken waren er ook. De voorzitter van het jubileumcomité, de heer G. van Delft, bood de bank namens de leden nieuw meubilair voor de be stuurskamer aan. Uit naam van Flora, de vereniging die de moeder van de bank kan uiorden genoemd omdat zij een belangrijke rol heeft gespeeld bi; de oprichting, werd t Met de bank jubileerden W van Tilburg en Jac. vi respectievelijk 40 en 25 ja: Voorzitter G D Kralt. j een operatie, stak over hei Hij pree» de jubilarissen treffelijke werk door hi bood hen als geschenk e« loge om de pols rlijke kast geschonken. ee de heren den Eykel. ar bestuurslid is hersteld na de loftrompet ■oor het voor- Invloed De heer Van Delft gat een overzicht van de geschiedenis van de bank. w over wij dezer dagen reeds uitvoerig schreven De eerste jaren waren niet ge makkelijk Soms moesten de bestuurs leden onderling geld lenen om aan de verplichtingen van de bank te kunnen voldoen. De ijver en het doorzettingsver mogen van de oprichters gaven de boe renleenbank ten slotte de plaats die zij thans in de Rijnsburgse samenleving in neemt. waarbij zij een grote invloed uitoefent op handel en middenstand, ja op heel het dorpsleven. De centrale bank werd vertegenwoor digd door de heer A. te Kolsté. die het bestuur hartelijk gelukwenste en de jubilarissen Vsn Tilburg en Van den Eykel een oorkonde en een geschenk aanbood Oud-voorzitter T Kralt Czn zei. dat dit de derde keer was. dat hij in de betrokken zaal een jubileumviering van de bank meemaakte De omstandigheden waren steeds zeer verschillend Het 12'. Jarig bestaan viel in de moeilijke crisistijd, het zilveren Jubileum kort na de tweede wereldoorlog, toen iedereen min of meer berooid was. Daarna heeft de groei van de bank zich in een razend snel tempo veltrokken. Ril elk der jubilea had de heer Kralt toepasselijke Schriftwoorden geciteerd. Thans haalde h|| het ant woord van vraag 27 alt de Catechis mus aan. waarin staat, dat loof en gras. regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare Jaren. spUs en drank, gesondheld en ziekte, rijkdom en ar moede. en alle dingen, niet bil toe val. maar van Gods vaderlijke hand ons toekomen. Voor de toekomst gaf de heer Kralt sis raad: als w(1 doen wat we kunnen, sal God doen wat we niet kunnen. Nadat de heer Van Delft de cadeaus had laten zien. was er gelegenheid de bestuursleden de hand te drukken, waar mee geruime tijd heenging, doordat er zo n lange rij mensen was Grote diensten De heer Van der Marei feliciteerde namens de zusterbanken uit de omtrek. Burgemeester B. H. Koomans dankte voor de grote diensten, die de bank de ge meenschap heetf bewezen. De Rijnsburgse Raiffeisenbank is een prachtig middel gebleken om velen zelfstandig te doen worden. De burgemeester sprak voorts waarderende woorden aan de nagedach- jaar lang deel van het bestuur heeft i gemaakt. Ds. H. van Gosliga vestigde mede namens de andere predikanten de aandacht op het gebod van de naas tenliefde. Voor de viering van jubileum is een bedrag van ongeveer f 30.000 uitgetrokken en tegen een feest kan niemand bezwaar hebben. Maar het zou een goede gedachte zijn eenzelfde bedrag uit te trekken voor leniging van de nood in de hongergebieden. Ten slotte spraken de heer .T, Hoog straten, voorzitter van de Oranjeve ging. directeur S. Kralt. die namen: personeel een klok schonk, en de heer W Noteboom namens Wilhelmina. Voor zitter G D Kralt vertolkte de dank var het bestuur. Hij zei onder meer: Wan neer de Heer het huis niet bouwt, tever geefs arbeiden de bouwlieden Bij de oprichting is de zegen des Heren ge vraagd. Deze zegen is rijkelijk verkregen De twee jubilarissen van de Raiffeisenbank Rijnsburg ont vangen een gouden polshorloge. (Foto N. v. d. Horst) Staaldraad in schroef Katwijkse trawler Tijdens het slechte weer in de noorde lijke Noordzee heeft de Katwijk» mo tortrawler Ka*wijk 49. de „Antje". van de N.V. Visserijmaaaschapipij Kemnemer- land te Katwijk aan Zee. gisteren een staaldraad in de schroef gekregen. Het schip was toen op de visgronden, oruge- veer 50 mijl uit de kust van Noorwegen De trawler Katwijk 32 ..Sakma Martina" van dezelfde maatschappij, die ook in d:e buurt vis. heeft de Katwijk 49 „Antje" op sleeptouw kunnen nemen naar Skudes- nes Fjoid in Noorwegen D« sleep wordrt daar vandaag verwacht. KATWIJK ZEE Filmavond Onder auspiciën van he>t Geref -leuigd- w enkcomité wend gi'S'e na-vond in de Geref. kerk de vierde - culturele bijeen komst in dit seizoen gehouden. Na een opcraiagswoord van de heer L. Dompe ling werd die film „Stiilie helden" ven- boond. handelend over een mij-nwenkers- De volgend* bijeenkomst wordit op 20 februari gehouden. Drumband geeft uitvoeringen De drumband Amiici-tia geeft vanavond en morgenavond can half 8 in hert U.N.I.- gebouw een uitvoering voor donateurs. Spreekbeurt Morgen om 7.30 uur hoopt dr. Steen blok van Gouda voor de Gereformeerde Gemeente in Nederland in gebouw Casa Cara een spreekbeurt te vervullen. HOOG EN LAAG WATER A. G. DE JAGER ARTS BOULEVARD 59 AFWEZIG donderdag 25 januari Zie onze uitverkoop van onze DAMES- EN HERENHORLOGES PARLEVLIET at 11 - Katwijk aan Zee tenls van de grote Raiffeisen over wie hij pas een boek had gelezen en van iena persoon en werk hij zeer onder de indruk was gekomen. De heer K Koster was aanwezig voor de bloembol lenveiling West-Friesland. Na dien» van waardering getuigende woorden sprak het erelid D van Egmond, die 31 OEGSTGEEST Salarissen B. en W. van Oegstgeest stellen aan het gemeentepersoneel 4% van salaris als uitkering over het eerste kwartaal 1982 ineens aan het gemeente- personeel te verstrekken, dit als v schot op de in bespreking zijnde lansverhoging. OP de gemeenteraadsvergadering die gisteravond in Noordwijk werd gehouden ontbrak de heer De Witt wegens familieomstandigheden. De burgemeester, mr. G. F. W. van Berckel, sprak zijn beste wensen uit voor het pas begonnen jaar. Het belang van de gemeente bindt ons en deze vriendschappelijke band heeft een vertrouwelijke sfeer geschapen, aldus de burgemeester. Namens de raad wenste de heer Vogelaar de bur gemeester Gods beste zegen toe. De heer Vogelaar uitte de wens. dat het college in de toekomst dezelfde activiteit zal ontplooien als in het ver leden. De raad zal op zijn beurt volledig steun hieraan verlenen. Naar aanleiding van een ingekomen rapport van het centraal bureau voor de statistiek, zeide de voorzitter, dat ge bleken is. dat 70Te van het aantal gasten in Noordwijk uit buitenlanders bestaat; voor het overgrote deel Duitsers. Naar aanleiding van een mededeling van Gedeputeerde Staten, maakte de voorzitter een compliment aan de Noord- wijkse amateurfotografenvereniging voor de geslaagde tentoonstelling. De heren Den Otter. Van Riemsdijk en Sedclaar onderzochten vervolgens de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de raad. de heer K. Passchier D. M zoon. Zij adviseerden tot toelating. Tot leden van de marktcommissie wer den gekozen de heren J. E. de Ridder en H. Stikkelorum. Bü het voorstel aankoop van panden aan de Oude Werf ten behoeve van de parallelboulevard werd betreurd, dat de ze historische gebouwen gedoemd zijn te verdwijnen. Wethouder De Geus zeide hlerbü dat 't wellicht mogelijk zal zijn l Interieur van één kamer te verplaatsen Bij het punt bouw van dagwinkels aan de Langevelderslag werd mede gedeeld dat het geprojecteerde res taurant iets meer naar achteren moet worden gebouwd. Dit is nood zakelijk, zoals het hoogheemraad schap van Rijnland heeft aange toond. met het oog op een eventuele stormvloed. Theoretisch bestaat de mogelijkheid dat, als het restaurant op de oorspronkelijk gedachte plaats gebouwd zou worden, dit bij een hoge stormvloed zou worden a geslagen. Betreurd werd, dat hier door 'het uitzicht op zee zou worden beperkt, maar de raad ging toch met het voorstel akkoord. Jeugdherberg Het bedrag dat per leerling voor scholen voor gewoon lager onderwijs 1962 beschikbaar gesteld wordt werd op Voorlichting in Voorschoten over beroepskeuze Op Initiatief van de openbare ulo- en de christelijke ulo-school hield het ge westelijk arbeidsbureau te Lelden gis teren in de hal van het Cultureel Cen trum een voorlichtingsavond voor ouders van leerlingen uit de hoogste klassen. De heer J. Sjoerd. directeur van het gewes telijk arbeidsbureau, lichtte toe. waarom dese avond waa belegd. Reeds bij het ver laten van de lagere sohool rijzen de vra gen: Wat nu? Waar naartoe? Hoe te be reiken? Dieselfde vragen doen xich voor. wanneer het kind het ulo-dtploma heeft behaald. F.n tenslotte moeten, aldus spre ker de ouders een antwoord op die vra gen weten te geven, als het goed Is In overleg met het betrokken kind. Dikwijls weet men er niet utt te ko men. Het is goed zijn lioht te gaan op steken. Hierbij wil het onderwijzend per soneel en het gewestelijk arbeidsbureau de behulpzame hand bieden. De maal schappij heeft als gevolg van automat scr;ng en mechanisering grote verande ringen ondergaan, is doorzichtiger ge worden. Nederland kent duizenden be roepen en het is een der taken van het arbeidsbureau rich daarin te verdiepen De aldus vergaarde kennis wordt uitge dragen. aldus de heer Sjoerds De heer Brust, hoofd van de openbare ulo-school gaf een overzicht van de vele mogelijkheden die er voor bezitters van het ulo-diploma bestaan. Deze mogelijk heden worden voor wat de jongens be treft nader toegelicht door de heer H. de Bree en ten aanzien van de meisjes door mejuffrouw H. v. d Mejj, beiden het gewestelijk arbeid^>ureau. Hier bij werd gebruik gemaakt van flanelbor den. Na de pauze beantwoordde een formum bestaande uit de heren Sjoerds, De Bree i Verkerk en de dames Van der Meij a Pijkstra. allerlei vragen. Jeugdconcert Vrijdagmiddag zal in het Cultureel Centrum een jeugdconcert worden ge houden met als solisten Herman Kreb- bers iviool) en Piet Pijnenborg piano). Uitgevoerd zullen worden: Air <J. S. Bachi, Rondo uit Haffner Serenade (A. W. Mozart). Romance (Beethoven). Ro- manza Andaluzza (P. de Sarasate) en Spaanse dans (M. de Falla). Nieuw bankgebouw Het nieuwe bankgebouw van de Coö peratieve Boerenleenbank aan de Bach- laan is thans nagenoeg voltooid. De ope ning zal op 31 januari 's middags om 5 uur plaats hebben door burgemeester L. de Kool. Aanrijding Bouwplan „Adegeest" Het college van B en W stelt de raad voor tot aankoop over te gaan percelen grond behorende tot de hofstede ..Adegeest" om het daar geprojecteerde winkel- en woningbouwplan te kunnen realiseren Het betreft hier de stukken grond die onderhands zijn aangekocht door de heer J. Reym. bouwondernemer te Waddinxveen en de N.V. Bouwbureau Brandwijk De totale oppervlakte be draagt 16 22 60 ha Een gedeelte van de grond. 49 600 m2. zal aan door de huid.ge «4genaren aangewezen derden worden te- rugverkoch» al» bouwrijpe grond voor een bedrag van f 1 468 275. Verhoging krediet reetauralle Knippolrlermolen De restauratie van de watermolen In de Knippolder is bijna voltooid Het i* echter gebleken dat boven het beschik baar gestelde krediet van 12700 gulden van de gemeente nog een bedrag van f 1210 als aanvullend krediet moet wor den gevoteerd Om de -rijkssubsidie te verkrijgen moest onder meer een blik sems?'rider worden geplaatst, hetgeen al leen al op 1000 gulden komt Voorstel verhoging krediet van openbare kleuterschool Ten bate van de tweede openbare kleu t*r»ch<vV m de apenbare Vlietachool stelt hert co»e*e van B cn W de reed t-«or het kreri-ct vee f 4996 24. <h* op II februari 1961 werd verstrekt te hogen *«t f 594625 Door de stijging het lecrbngental moet de zandbak t maal zo groot woeden en is men v nemens hieno twee betonnen san t* bren^rv Motorspuit voor chemische onkruid bestrijding Vooral door de personeelsschaarste ii het zaak dat de boplantmgsdienst sneller en de! treffender kan gaan werken. B W stellen voor tot aankoop Gistermorgen omstreeks 8 uur gal op de Veurseweg rijdende auto bij het links afslaan geen voorrang aan een bromfietser Laatstgenoemde, de 28-jari- ge J. M de Vreeze uit Leidschendam, werd als gevolg daarvan aangereden. Hij kreeg een zenuwschok en wo aan het linkerbeen. Nadat dokter Swen erste hulp had verleend, werd hi. per ambulance naar zijn woning ver •oerd. De bromfiets werd zwaar bescha digd. Visserij golfjes UIT het novemberoverzicht 'van het produktschap voor vis en vispro- dukten blijkt, dat de haringdrijfnetvisserij in november 1961 goede resultaten heeft opgeleverd. De baringspanvisserjj werd op ruime schaal uitgeoefend. Het aanbod van rondvis was onbevredigend, tong en schol en in grote hoeveelheden aan de markt. In de garnalensector hielden de goede vangsten aan. Het aanbod van mosselen was ruim, de kwaliteit zeer goed. De uitvoer van visserijprodukten was in de meeste sectoren hoger dan in november 1960. In de eerste helft van november werd de drijfnetvisserij veelal onder de Hollandse kust uitgeoefend. De vangsten waren zeer bevredigend; de meeste schepen maakten korte reizen. De vangsten bestonden overwegend uit volle haring, gemengd met een per centage ijle, dat varieerde van 20 tot 60. Tegen het einde van november bevond een deel van de drijfnetvloot zich in het Kanaal, waar paairijpe haring werd gevangen. De haring'ra-wlivisaerij werd over een verspreid gebied uitgeoefend Gevist werd m het Kamaal. de Ierse Zee en in hot noordelijk dwl van d* Nooncteee. De w-eersomstandbaheden varen oorzaak, dort de visserij nn«t onafgebroken kon pl-aaitevinrien. waardoor lange reizen het gevolg waren. Zowel de prijzen voor gezouten dtrijf- netharirvg als voor gezouten tina-wlnert- harmg lagen op «en le>ger niveau dan in november 1960. In het begin van de maand kon, in het bijzonder voor de goedle kwaliteiten Enigolse-Waihaa-ing. van een levendige markitstemmirug wor den gesproken. In de rweed* helft van de maand werden de kopers meer te rughoudend. De prijzen per kanrtje waren (vorig jaar tussen haakjes): Drijfnetharing vol f 44.1054 20 (47.70 —65 80» ijl 30 34 90 -bot 38 70. steur 24 20—53 13010—56.20) Trawlnetharing vol f 42—53 20 (52—90 i. ijl (29 8035). steur 24 8066 (25 90 —55.30). Per 30 november was 51 percent van de aangevoerde gezouten haring afkom- stug van de drijf net visserij: op dezelfde datum van 1960 bedroeg dit percentage B. en W. van Den Haag >taan erachter r ta gaan voor de chemisch» onkru:dbestrUdtng De k sten hiervoor wordan geraamd op f 150U. Gemeentebestuur van Velsen heeft bezwaar Burgemeester en weihouders van Den Haag hebben de raad voorgesteld om van de sleephelllngmaatschappij „Scheve nlngen' hel mntorloggerschlp SCH 14 „Oceaan 1" aan te kopen en hel le laten verhouwen en inrichten tot visserlj- oefenschlp Het hiervoor aan de raad gevraagde krediet bedraagt f 105 000 namelijk f 50.000 voor aankoop van het schip en f 55 000 voor verbouwing en Inrichting. B en W zeggen in hun voorstel aan de raad, dat de redersvereniging Scheve- ningen enige jaren geleden er reeds op aan heeft gedrongen een visserij-oefen- schip aan te schaffen. In overleg met de besturen van de visserijscholon In Katwijk aan Zee cn IJmuiden is toen een commissie ingesteld, die vorig jaar rapporteerde dat haar het aanschaffen i zulk een schip - cn TV hebben toen met de besturen a iseliik besloten, in over- in de visserijscho- len. de aankoop van e« voor te bereiden. Nadien kwam de redersvereniging Scheveningcn met een suggestie om een voor het doel geschikte logger te kopen, omdat het nog geruime zal duren voor een nieuw schip ir vaart kan worden gebracht. B en hebben deze suggestie overgenomer overleg gepleegd met verscheidene stanties De staatssecretaris van onder wijs. kunsten en wetenschappen, zo schrij ven zij. heeft er zich reeds mee ve dat gedurende vier jaar een proef wordt genomen met de SCH 14. De aankoop er exploitatie van het schip zullen dan ook geheel voor rekening van het rijk ko- B en W zeggen verder, dat het bestuur van de Katwijkse visserijschool gunstig heeft gereageerd Het gemeentebestuur van Velsen heeft bezwaar tegen het plan om een tijdelijk oefenschip aan te schaf fen. omdat het vreest dat dit het kopen van een nieuw schip in de weg tal r B en W van Den Haag dalen dit bez- evenwel 63. hetigeen diUildit op een aan zienlijke dialing van de bettelkenis van de ha rin®d rijfnetvisserij De aanvoer van drijfmetiharirag bedroeg: 98 kantjes voile pekelharing. 78.819 volle steurharing. 7 ijle pekelharing, 2152 ijle ateunhairinig.Kait wijk had een aandeel van 15.654, VLaandiingen van 13.537 en Scheveningen van 51 385. De aanvoer van gezouten trawlnetha ring was: 48 kantjes volle pekelharing, 19644 volle steurharing en 643 kantjes ijle steurharinig. IJmuiiden zongde 2080 kantjes. Vlaard-i-ragen voor 3565, Kat wijk voor 4748 en Soheven-i ragen voor 9942. De totale aanvoer en afzet van gezou ten haring was in kantjes: Katwijk aanvoer 20646. afgekeurd 244. venkochrt 20 402; Scheveningen aanvoer 63 005, afgekeurd 1178, verkocht 61.827: Vlaardlngen aanvoer 17.196. afgekeurd 94. verkocht 17.102; IJmuiden aanvoel 2080. verkocht 2080. De Uitvoer van gezouten haring be diroeg 4636 ton voor een waande var f 3,3 miljoen tegen 4783 ton voor eer waarde van f 3.6 miljoen in november 1960. Verzending vond onder meer plaats naar België (1259 ton). West-Duitsland (1287 ton). Frankrijk (854 toni. Dene marken (57 ton), Noorwegen (181 ton), Oost-Duitsland (770 tonCanada tiran) en de Verenigde Starten (70 ton). De uitvoer van bokking ontwikkelde zich gunstsg. Deze lag op hetzelfde veau als in oktober met een totaal 702 ton voor een waande van f 800 000. In november I960 waren de exporrttota len respectievelijk 578 ton en f 694.000 Griekenland bleef met 509 ton de grootst* afnemer. VerzendJing vond voort» ptaaw naar België '56 torn. West-Duits- lan «88 ton). Zwitserland (17 ton). Cypsua (15 ton) en de USA (7 ton). Verse haring Van de aanvoer van haring In verse toestand. 12.300 ton, was ongeveer de helft afkomstig van de spanvlsserij. die op ruime schaal werd uitgeoefend. De gemiddelde prijs voor verse - haring lag op f 0,24 per kilo. Vooral te Bresk' waar veel verse haring aan de markt kwam. draalde een aanzienlijk deel de aanvoer, wegens het niet behalen van de minimumaanvoerprijs van f 0.22 per kilo, door In IJmuiden was de aanvoer 5063000 kilo. waarvan 40.000 kilo werd afgekeurd, 4727000 kiio verkocht en 297.000 kilo doorgedraaid. Deze getallen waren voor de andore plaateen >n duizend kilo's; Scheveningen 3422, 0. 3203. 219. Vlaar dlngen 247. 0, 227. 20; Breskens 3532, 0. 2625, 956, Den Helder 0. 5, 0. 0.5. 0; Rot terdam 4. 0, 4. 0. totaal 12 318. 5. 40. 10 786.5. 1492. De Uitvoer bedroeg 6519 ton voor f 2.4 miljoen tegen 5426 ton voor l 2.5 miljoen in november 1960. Op zee Bij de P-boeien hebben de schepen ■■erdGg moeten steken De Nelily be machtigde 's nachts 60 kilo tong Hert schip is nu thuisvarend. De SCH 101 is cni'ge trawler, due ondewitkis slecht is uitgevaren. Om de noord wi ■angsten slecht De kustschepen alle in d* havens Wat er was in IJimuddcn wend zorgd door zestien schepen, d<ie den 1873 kisten vds, waarvan 55 schel vis, 130 gul en kabeljauw, 195 koolvis, 125 noord ha ring. 90 spanharimg, 355 ma- kreefl. 600 wijting, 165 schol, 8 tarbot, 150 varia. 160 stuks kabeljauw kiiilo tong. Ook nu was weer sprake van stevige prijzen. Voorail de koolvis trok aandacht. Grote witte koolvis bracht per 125 kilo f 220—230 op. In Scheveningen was de aanvoer 160 schelvis, 150 wijting, 25 gul en kabel jauw. 120 koolvis. 10 radii'O. 100 schol, 280 noordharing. 45 makreel. 2000 kilo tong. 1,97 gesteld. Voor de bijzondere scho- voor voortgezet gewoon lager onder wijs werd dit bedrag gesteld op f 90.41 Voor het uitgebreid lager onderwijs werd dit gesteld op f 100.46 en voor het buiten gewoon lager onderwijs op f 133.94. Als voorschot op deze bedragen werd ten behoeve van de bijzondere scholen bedrag van f 210.072.35 gevoteerd. Uit de stukken blijkt, dat dit bedrag be trekking heeft op rond 2700 leerlingen die gewoon of uitgebreid bijzonder plager onderwijs genieten. Volgens de wens van Gedeputeerde Staten werd het bedrag dat maximaal als kasgeldlening mag worden op genomen, op 1 miljoen gulden gesteld. Uitvoerig werd vervolgens gesproken zer het voorstel van B. en W. tot toe kenning van ccn subsidie ten behoeve van de jeugdherberg „De Duinark". B. en W. stelden voor een jaarlijkse subsi die toe te kennen van 10 cent per ov nachtlng met ingang van 1962. te basei op het aantal overnachtingen van vo gaande jaren. De heer Van Riemsdijk stelde voor bijvoorbeeld eens per drie jaar te bezien daar men anders dit tot in het oneindige kan voortzetten. De heer Faase voelde weinig voor subsidiëring, die zeide op bedelarij lijkt, maar de heer Benschop was ervoor omdat veelal scho lieren hiervan profiteren die als regel niet zo ruim bij kas zijn. Ook de heer Vogelaar had dit voorstel gezien als een sociaal gebaar en was er daarom voor. Racebaan Wethouder Van Leeuwen wees ei op dat deze subsidie ieder jaar in de be groting komt. zodat de raad zich er dan over kan uitspreken. We moeten dit zien als een bijdrage aan het gehele jeugdher- bergwerk. Het voorstel werd hierna aangenomen. Eveneens werd goedgekeurd het voor stel van B. en W. medewerking te ver lenen voor de bouw van een 12e lbkaal bij de r.k. u.l.o., wegens uitbreiding van het leerlingenaantal. Bij het voorstel kredietverschaffing voor de stichting van "n gezondheidscen trum aan de Van Panhuysstraat betuig de de heer Vogelaar zijn grote waarde ring en erkentelijkheid voor de manier waarop het college de plaatselijke kruis verenigingen tegemoet is gekomen. Een langdurig debat ontstond ver volgens over de vaststelling van een bouwverbod voor doorbraken in de oude dorpskern van Noordwijk aan Zee. De heer De Ruiter vroeg zich if wat men eigenlijk in Noordwijk van plan is. Door het onderhavige olan aan te nemen, maken we van Noordwijk een soort racebaan in- Dlaats van een oord van rust. Er zijn prachtige toegangswegen naar de badplaats, en hij vond het niet nodig dwars door de oude dorpskern nog eens een paar brede straten te maken Aantrekkelijk De mensen die hier komen zoeken naar rust en laten zij hun wagens maar parkeren en enkele minuten lopen naar het winkelcentrum. Dat moet men bij voorbeeld in Rotterdam bij de Lijnbaan ook doen. Door dit plan gaat de historie en de specifieke sfeer van "Noordwijk verloren, we hebben geen behoefte aan nog meer straten waardoorheen de auto's razen, aldus de heer De Ruiter, die aankondigde tegen het voorstel te zullen stemmen. Ook de heer Benschop meende dat we al genoeg te stellen hebben met de rea lisering van de parallelboulevard om nog meer doorbraken te gaan maken Hij kon eventueel nog vrede hebben met doorbraak Toekomststraat - Van Speyckstraat, maar wilde persé niet ver der gaan. Hij wees op de grote kosten die dit zou meebrengen en op de moei- I lijkheden om vervangende woonruimte vinden voor degenen wier huizen zul- :n moeten worden afgebroken. Ook ■erd nog gewezen op de gevaren van dupering van de bewoners, die wellicht Noordwijk aan Zee kunnen wor den ondergebracht De burgemeester zeide dat ook het college van mening was dat het oude dorpsgedeelte geen snelverkeersbaan moest worden. Anderzijds moeten we steeds proberen Noordwijk zowel voor de gasten als voor de inwoners zo aan trekkelijk mogelijk te maken. We heb ben nu eenmaal grote parkeermoeiliik- heden. wellicht hebben we nu hierdoor gelegenheid deze moeilijkheden wat meer tot oplossing te brengen. Regeren is nu eenmaal vooruitzien, aldus'de bur gemeester die erop wees dat het belang van de bevolking deze maatregel nodig maakten. Correctie nodig De heer Vogelaar bepleitte de instel ling van een schadecommissie en wees voorts op het belang van krotopruiming, die hierdoor wellicht tevens kan worden verwezenlijkt Wethouder De Geus verklaarde, dat dc structuur van onze plaats correctie behoeft. Noordwijk maakt een groeipro ces door en wij moeten met de tijd mee. We doen ons best het karakter van Noordwijk te bewaren, er zijn hierbij grote moeilijkheden te overwinnen maar we moeten dynamisch blijven en ons daardoor niet laten ontmoedigen. Na ja ren zal men ongetwijfeld het inzicht van de raad en van het college prij zen. aldus de wethouder. Hij deelde me de dat als voorwaarde voor de toewij zing van woningwetwoningen gesteld i3 dat een tiental krotten moet worden af gebroken. De heer Benschop stelde daartegen na drukkelijk dat bij dit plan geen krot ten betrokken waren. Het voorstel van B en W. kwam ten slotte in stemming. Het werd met 123 stemmen aangenomen. Tegen waren de heren Benschop, De Ruiter en Van Riemsdijk. Uitvoerig werd ook gediscussieerd over de nieuwe bouwverordening die door het college was voorgesteld. Deze werd zonder stemming aangenomen. De overige punten van de agenda pas seerden zonder meer de hamer. Bij de rondvraag werd allerwege ge klaagd over het functioneren van de bus verbinding met Leiden. Hierover wa ren vele klachten ontvangen en gevraagd werd of het college terzake contact wil de opnemen met de directie van de NZH, De vergadering eindigde met een be sloten zitting. Nieuwe notaris Bij K B. ts benoemd tort notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage. tei standplaats Noordwijk de heer R. L. A Muller, kandidaat-notaris te 's-Graven hage. Hij komt in de plaats van notarii Den Haan. die enige tijd geleden is over- HILLEGOM Spreekbeurt Donderdag om acht uur hoopt voor d( Volle Evangelie Zending, Haven 50, zus ter Van Wieringen een spreekbeurt tl vervullen. Draaitrommelauto In 1957 ging de raad akkoord met een beschikbaar stelling van f 38 700 vooi een tweede roltrommelauto. Het bedraf werd verhoogd tot f 43.400, teneinde ir plaats van een rol-, een draaitrommel- auto te kunnen aanschaffen. De gang van zaken bij de aanschaf er van noopte de raad ertoe dit krediet lr mei 1960 te verhogen tot f 47.900. Ook ni zijn, mede als gevolg van de gang vat zaken, renteverlies en arbeidsloon hogei geworden dan was geraamd. Bovendlet had men aanvankelijk geen rekening ge houden met verzekering. De werkelijk! kosten hebben de raming daardoor mé f 621 overschreden, waarvoor B. en W een aanvullend krediet willen verlenen VALKEmURG I-n zaal De Vries spreekt morgenavond om aohrt uur ds. C. van den Bosch ui! Gormchem voor de Herv Evain-gehsartie Raad van VALKENBURG bijeen GISTERAVOND kwam de gemeenteraad van Valkenburg in openbare vergadering bijeen Burgemeester M. A. van der Have opende de vergadering mei zijn nieuw jaarsrede. Hij releveerde onder meer, dat het aantal inwoners in 1961 tot boven de 2000 steeg. Op 31 december bedroeg het aantal 2044 Vervolgens schonk de burgemeester aandacht aan de trage gang van zaken bij de voorbereiding van uitbreidingsplannen. Binnenkort kan de goedkeuring worden verwacht van een plan, dat perspectief opent voor de woningbouw. In het aTgelopen jaar kwamen slechts 11 woningen gereed. De voor deze gemeente niet haalbare curveprijs vormt een grote handicap. Gelukkig kon de burgemeester over het gereedgekomen dorpshuis in optimistischer bewoordingen spreken. Wat de tuinbouw betreft: deskundigen leg gen momenteel de laatste hand aan een adviesplan. De heer G. van Leeuwen dankte de burgemeester voor diens redevoering. Na het onderzoek van de geloofsbrief van de heer B. Imthorn werd besloten de heer Imthorn in de eerstvolgende vergadering als raadslid (C.H.U.) toe te laten. Op de begroting, dienst 1962. was een bedrag uitgetrokken van 11.766 voor vergoeding van de kosten van instand houding van bijzondere scholen, waarbij rekening was gehouden met de kosten voor het geven van les in lichamelijke oefening in de door het schoolbestuur te huren zaal van het dorpshuis. Beslo ten werd het bedrag per leerling voor het bijzonder gewoon lager onderwijs voor 1962 te bepalen op ƒ53. Nationaal concours Het ligt In het kenburgs Harmonie" op 9 1962 ccn groot nationaal gelegenheid van haar zestigjarig be staan, te houden. De daartoe vereiste vergunningen en toestemmingen zijn in principe verleend. Hoewel het concours-comité vertrouwt, dat dit tweedaagse concours een batig saldo zal opleveren, werd het niettemin gewenst geacht een deel van de te ma ken kosten bij voorbaat te dekken door een gemeentelijke garantie van maxi maal 500. Gezien de reputatie van dc Harmonie en dc overweging, dat de outillage voor het slagen van een der gelijke manifestatie aanwezig is, ging de raad akkoord met de garantie van 500. Een bedrag van 120 werd beschik baar gesteld voor ccn toegangshek voor de militaire begraafplaats «die enige tijd geleden werd uitgebreid en daardoor ook ccn andere ingang kreeg). De jaarlijkse njksvergoeding voor onderhoud dezer begraafplaats zal stijgen van 60 tot f 120. Op 19 december 1960 werd besloten tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de gemeente Valken burg. Dit besluit had betrekking op per celen grond gelegen tussen een gedeelte vsn de Hoofdstraat, de Marinus Post- straat en de Achterweg 'uitbreiding Zuid). Op 22 december 1961 heeft dit besluit zijn kracht verloren. Daar de wijziging van het uitbreidingsplan nog niet tot stand is gekomen werd thans besloten, dat voor „zuid" een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de gehele gemeente wordt voorbe reid. Een zeilde werd genomen ten aari zien van de gronden langs de Katwij kerweg '..uitbreiding noordwest Speelrijpi Het bestuur van de speeltuinvereni ging had een verzoek ingediend het ter rein van 960 m2 achter de Geref. kerl „speelrijp" te doen maken. Voor uitbrei ding van de kerk of bijgebouwen za een gedeelte ter beschikking moetei blijven. De commissie van beheer de Geref. kerk wil het terrein voor de tij/ van tien jaar in bruikleen geven aai de speeltuinvereniging. - Het speelrij) maken was geraamd op 14.500. De raad achtte nu een garantie nood zakelijk, dat tenminste gedurende tiei jaar de speeltuin aan zijn doel zal kun ncn blijvii beantwoorden. Het bedra van 14.500 werd intussen uitgetrokker Zodra de garantie is verleend en d vereiste goedkeuringen zijn verkregei kan terstond met de werkzaamhedei worden begonnen. De heer Th. van der Mey merkte no; op, dat. als er een gebouw moet worde! geplaatst, dit in overleg kan geschiede met de kerekraad. Een bedrag van ƒ600 werd beschik baar gesteld voor aansluiting bij he administratiecentrum van Samson N.V waardoor diverse werkzaamheden di' thans door de secretarie moeten worde gedaan, kunnen worden opgedragen aa liet administratiecentrum. Daar de derde ambtenaar ter secretal rie vorig jaar in het huwelijk is gere den en de mogelijkheid bestaat, dat zi haar werkzaamheden zal beeindiger werd besloten het salaris voor een ver vangei voor het laatste halfjaar 196 reeds nu uit te trekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4