-DE DOKTER Een kanttekening in de gescheidenheid Wet bescherming bevolking onderwerp van proefschrift Minder snelle groei van de grote vakcentralen Een woord voor vandaag Bijbelse recreatie in vakantiehotels aan 'i woord 2 ACHTERUITGANG? J^E VRAAG wordt meermalen gesteld, gaat het protestants-christelijk volks deel op politiek terrein vooruit of achteruit? Niet weinigen lijn geneigd om te antwoorden: achteruit. De tweede vraag die dan gewoonlijk volgt, luidt, is de achteruitgang abso luut of relatief? Met andere woorden: gaan andere politieke groeperingen meer vooruit, nemen zij meer in getalsterkte en invloed toe dan het prot-\~\IW P 1 "I christelijk volksdeel? Of is er zelfs een absolute achteruitgang te constateren? I I H |11 f f* WT 1^1*1^11 \47"5ÏT lllflf lT Een antwoord, dat op recente gegevens berust, zal thans eerst gegeven kun- CX L JXJL lJ-vl-l nen worden na de verkiezingen van 1962 en 1963. Dan hopen wij weer over recente cijfers te beschikken, die vergeleken kunnen worden met die van vorige verkiezingen. Nu kunnen wij slechts onze indruk weergeven. Pogen wij de situatie zo objectief mogelijk te bezien, dan krijgen wij de indruk, dat er alleen van een relatieve achteruitgang gesproken kan worden. De protestantse groeperingen zijn in de laatste jaren minder vooruitgegaan 1 r-, v. dan andere. Verschillende oorzaken kunnen ter verklaring dienen. i e schoDDen o Het is stellig juist, dat na 1945 vrij aanzienlijke verliezen zijn geleden door;"n'anSs richtlijnen gegeven voor ontdektonf, vap gemeenschappelijke emigratie. Er zijn naar verhouding meer personen uit protestants-christelijketiecurnenische samenkomsten in] waarden noodzakelijk kan zijn door kringen geemigreerd dan uit rooms-katholieke en vrijzinnig-socialistische het blad voor de geestelijkheid, volksgroepen. Relatief hoge cijfers hebben vooral de gereformeerden en In de richtlijnen beperken de orthodox-hervormden. Ibisschoppen zich tot het aange- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen ic Wierden ttoez.l: G. Wur- sten te Den Bommel; te Hasselt: L. Dop- penberg te Wilseum: te Niewolda (Gr.»: D. Voortman, vic. te Lemele; te Zalt- bommel: Th. Rinkema te Hilvarenbeek; door de generale synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger inrichtingen mims- bisschoppen hebben' In hun aanwijzingen betrekken de bis- tene van Justitie»; W. Willemse te Hil- FF schoppen ook even hel lelt, dat het ter "ersum; door de prov. kerkvergadering - van Noord-Holland te Huizen (noodvoor- ziening overgangsbepaling 238): V. E. niet volledig deelnemende en daarom mmf"' niet zonder meer instemmende Reeds lang voor de tweede wereldoorlog kon gewezen worden op het hoge geboortencijfer bij de rooms-katholieken. Allang hebben zelfs de kinderen die in de jaren 19301940 zijn geboren de leeftijd bereikt, waarop zij kiesge rechtigd zijn. Dit moet bedacht worden, ook al moge daarbij tevens in aan merking worden genomen, dat in de orthodox-protestantse kringen de ge- boortencijfers niet ongunstig waren. Wel was er enige daling te constateren. Zowel naar verhouding als absoluut kregen de rooms-katholieken een zekere voorsprong. Ook zijn verliezen geleden door de zogenaamde „doorbraak". Wel heeft de ven van de „grenzen en moge lijkheden van een godsdienstige gemeenschap tussen rooms-ka tholieken en protestanten" daar zij er zich van bewust zijn, dat het geven van voorschriften en concrete bepalingen op dit ge-i bied zowel onmogelijk als onge- Partij van de Arbeid op verre na niet bereikt wat zij zich voorstelde. Maar wenst is dat zij ook kiezers heeft gewonnen in protestants-christelijke kring, kan niet, De bisschoppen zeggen o m dat de geloochend worden. Dat voorts ontkerstening ook aan de kracht der christe-groeiende aandacht voor datgene wat lijke politieke actie afbreuk doet, valt evenmin te ontkennen. de gelovigen in de scheiding verenigt, Het kost in deze tijd enige moeite om sommigen wakker te maken voor het naar buiten moet worden gemanifes- zich geven aan politieke arbeid. Dit hangt ook samen met de gewijzigde ge-Dit kan alleen door een open- dragslijn van bepaalde politieke partijen en vooral met de onderwerpen diebaar samengaan midden in de ge- aan de orde zijn, althans in de binnenlandse politiek. De Partij van de Ar-1 beidenheid, door een gemeenschap- beid is ten aanzien van een aantal kwesties niet zonder meer op één lijn te ,■1 j J zonder dat dit een volledige deelne- stellen met de vroegere S.D.A.P. De liberalen van thans zijn anders dan deim|ng aan eikaars officiële kerkelijke vrijzinnigen van voorheen. Zij staan niet meer vrijwel afwijzend tegenover eredienst impliceert, sociale wensen op wetgevend gebied. Een samenzijn buiten de kerkgebou- De grote strijdpunten van het verleden, de onderwijskwestie en de sociale wen aphten zij niet alleen geoorloofd, ▼ragen, rijn wel niet geheel opgeloK. maar geven toch minder aanleiding tot felle worsteling. En de onderwerpen die, ook als gevolg van heel de wereld- komst toegestaan wanneer er geen re- ontwikkeling, op de agenda staan, zijn dikwijls technisch ingewikkeld. De 18e' va" wordt gemaakt Zo bijvoorbeeld specialisten houden zich daarmee vooral bezig. De volkstribuun, die roerig arhf"" k.jj ...j - j- zijn woord spreekt, komt daarbij slechts zelden te pas. Het kost enige moeite om de belangstelling op peil te houden. De vissers van Marken namen in Kujpers dagen (19011905) de Handelingen der Staten-Generaal mee in hun vaartuig teneinde daaruit te kunnen voor lezen in de arbeidspauzes. Iets dergelijks is thans vrijwel ondenkbaar. Toch is er geen reden tot pessimisme. Wij moeten dankbaar zijn voor het feit, dat de christelijke groepen te onzent nog steeds over een niet geringe invloed beschikken, dat een belangrijk deel van ons volk nog naar hun woord luistert, hun pers leest. Ook hebben wij nog een meelevende jeugd, ook al zou hier de belangstelling groter kannen zijn. Er wordt van zoveel kanten op de jengd beslag gelegd. Ondanks enige tegenwind moet men met kracht voortgaan. Het getij kan ook weer keren. Wij zijn, dank zij ook onze principiële partijformatie, nog hoven vele landen bevoorrecht. Laten we niet, door laksheid en verlammend pessimisme, hetgeen bereikt werd verliezen. COMUNCTUURBEHEERSING? DE crisisjaren van 19301940 zullen door de oudere generatie niet gemak kelijk vergeten worden, hoewel er nog jaren van druk. als gevolg van oorlog en bezetting, op volgden. De omvangrijke werkloosheid in de jaren dertig echter heeft niet alléén sociale ruïnes doen ontstaan, maar heeft boven dien in veler leven ook een geestelijke crisis, veroorzaakt. Het is dan ook geen wonder, dat velen, ook onder de economisten, zich de vraag hebben gesteld: zijn er geen middelen om het crisisgevaar, althans voor een belangrijk deel, af te wenden? Kan men, wanneer men een crisis ziet naderen, deze niet in haar werking beperken en haar ten slotte weer plaats doen maken voor een opgevoerde conjunctuur? Men heeft wel boud gesproken over conjunctuurbeheersing. Maar het werd spoedig duidelijk, dat beheersen tot de onmogelijkheden behoort. Stellig is daartoe een klein land niet in staat, dat afhankelijk is van invoer van grond stoffen enerzijds en van export anderzijds. W'el kan, niet zonder succes, ge poogd worden om de conjunctuur door bepaalde maatregelen gunstig te beïnvloeden. Voor beheersing van de conjunctuur zou in de moderne tijd een wereldorgaan nodig zijn, met schier onbeperkte bevoegdheden, dat overal, in alle landen, productie en distributie zou kunnen dirigeren. Dat orgaan ontbreekt echter. Hetgeen wij om meer dan een reden niet betreuren. Immers zou daardoor de totale wereldstaat worden Ingeluid. Het zou ook noodlottige vergissingen kunnen maken, bijvoorbeeld door te lage ramingen van de benodigde agrarische voortbrengselen. Het zou niet alleen de productie, maar ook de bevolkingen moeten „distribueren" over de wereld. Het zou moeten bepalen, welke industrieproducten en/of agrarische voortbrengselen elk land had te leveren. Wie gelooft, ook gelet op de ervarin gen van Volkenbond, de Verenigde Naties, de vele economische conferenties, dat alles zo objectief mogelijk, zonder enige nationale vooringenomenheid, zou geschieden? Al beschikte het orgaan over alle mogelijke statistische gegevens, dan nog zou men de toekomst niet nauwkeurig kunnen bepalen. De mensen kunnen daden verrichten, levensgewoonten wijzigen, die men niet op grond van statistieken, welke op bet verleden betrekking hebben, kan voorspellen. Zelfs een dwangregime is niet tot alles in staat. Men zou natuurlijk ook aan de bevolkingsvermeerdering een limiet moeten stellen en zo in botsing kunnen komen met veler geestelijke en zedelijke overtuiging. Laten wij echter geen aandacht schenken aan illusies. De knappe sociaal democraat W'ibaut die in de geschetste ordeningsrichting dacht, heeft ons niet kunnen overtuigen. Ook bij het ontstaan van één grote Europese markt, bij een meer intensieve samenwerking in grotere verbanden, die wij toejuichen, zal zelfs een vol komen beheersing van de conjunctuur in öns werelddeel tot de onmogelijk heden behoren. Al denkt men alle tegenstellingen in Europa weg, dan nog zal Europa afhankelijk blijven van het gebeuren in de gehele wereld. Oorlogen, revolu ties, natuurrampen, bovenal niet te voorziene handelingen van beperkte en zondige mensen, zuilen telkens weer bet realiseren, ook zelfs van niet groots opgezette plannen, verhinderen. Uit dit alles concludere men niet, dat er niets bereikt kan worden door samenwerking van staten en overheden, van bedrijfsleven en banken- Er zijn enige middelen, ook door de overheid toe te passen, die een gunstige invloed kunnen uitoefenen op de conjunctuurontwikkeling. Het wordt telkens weer als een grief tegen het beleid van Colijn in de jaren dertig aangevoerd, dat men aan die middelen weinig of geen aandacht beeft geschonken. Men beroept zich daarbij ook meermalen op de econoom Keynes, die zijn bekendheid mede dankt aan de veelszins juiste kritiek, die hij heeft geoefend op het verdrag van Versailles. Maar is het wel geheel juist, dat de laatste vooroorlogse kabinetten die middelen geheel hebben versmaad? Is men wel op de boogte van hetgeen werkelijk is geschied? Niet ambtelijk Als voornaamste richtlijn stellen zij, dat bij het tot stand brengen van godsdienstige gemeenschap steeds schijn van een volledige deelneming aan eikaars officiële eredienst moet worden vermeden. Niet mag de vorm gekozen worden, die de suggestie wekt van een gemeenschappelijke eredienst. Als strikt ontoelaatbaar bij de nog heersende verdeeldheid noemen zij de ambtelijke gemeenschap bij eikaars diensten, zoals gemeenschap in kansel en avondmaalsbediening, en intercom munie. Daarom zal bij gemeenschappe lijke samenkomsten het woord ..dienst" angstvallig vermeden moeten worden. Onduidelijkheid- ten deze achten zij niet voordelig voor de zuivere uitbloei van de oecumenische gedachte en zelfs in vierkante tegenstelling met een waar dig, oecumenisch denken. Het lijkt dienstig telkens te wijzen op het uitzonderlijk karakter van elk samen- in eikaars kerkgebouwen. Vanmiddag promoveerde aan Wilde zij haar doel. een goed gcorga- de Utrechtse Universiteit de heer R. Crince le Roy tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een zeer kritisch proefschrift gewijd aan de wet bescherming bevolking. De jonge doctor is van mening seerde bescherming van de bevol king, verwezenlijken, zo stond haar geen andere weg open, maar dan behoort de wet daaraan ook te wor den aangepast. Ook de organisatie van dc noodwachten dient herzien te worden in dier voege, dat dc thans bestaande plaatselijke en pro- achten zij een samen bidden tijdens de thans aan de gang zijnde ..bidweek" zinvol. Zij achten het mogelijk hiervoor rooms-katholieke kerk* schikbaar te stellen, waarbij de zigheid der eucharistie geen bezwaar behoeft te zijn, omdat van aanwezige Reserve Overigens wijzen zij op de nood zaak van het bevorderen van een echt oecumenisch besef door ziel zorgers, godsdienstleraren en onder wijs, waarvoor zij de aandacht ves tigen op de vele instituten, leergan gen, conferenties en cursussen, die zich daarvoor eigenen. Te verwach ten valt dat in genoemd blad binnen kort nog een vervolg op de richt lijnen" zal verschijnen. A oorbereiding van Vaticaans concilie duurt voort Paus Johannes heeft vandaag officieel de derde zitting gesloten van de centrale -oorbereidingscommissie voor het Vati- aans concilie dat later dit jaar zal wor den gehouden. Meer dan 30 kardinalen en vele andere kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders uit vele delen van de wereld hebben de zitting bijgewoond, die op 15 januari is begonnen. Er is nog geen datum aangekondigd van een volgende zitting. In zijn slotrede kondigde paus Johan- ?s aan dat hij binnenkort twee docu menten zal uitgeven: Een brief aan alle -.k. priesters, waarin wordt gevraagd >en speciaal gebed te wijden aan het slagen van het. concilie en een document waarin wordt aangedrongen op een rui mere studie van het Latijn in alle seminaria. Hij sprak zijn tevredenheid uit over het werk van de commissie. De commissie heeft een aantal punten besproken met betrekking tot de sacra menten. betrekkingen tussen rooms- katholieken en niet-katholieken en theo logische problemen van de liturgie het geloof. Men verwacht dat de commissie eenmaal zal bijeenkomen voordat het concilie wordt bijeengeroepen. Dit laat ste zal waarschijnlijk laat in dc herfst of vroeg in de winter het geval zijn. te Groningen: Ned. Herv. School te Me teren: mevr. A. A. de Hilster-Hofstede; School met de Bijbel te Zuidhorn (tijd): mevr. W. Eikelboom-Wandcrs te Arn hem. Ver koudheidsbacillen zijn als de dood v zigheid bij de officiële Kerkelijke dien sten van andenen. die anderen in de intimiteit van hun godsdienstig leven denken nader te leren kennen. Zij maken daarbij de nadrukkelijke reser- dat zulk een aanwezigheid niet zon- ir meer voor iedereen moet openstaan, wijl niet iedereen begiftigd is met oecu menisch besef, en voorts dat duidelijk de schijn moet worden vermeden alsof het toch om een volledig deelnemende aanwezigheid zou gaan. Voorts maken de bisschoppen duide lijk onderscheid tussen het officiële oecumenisch gesprek, dat door de kerk gevoerd wordt, en het interconfessioneel en oecumenisch samenspreken van christenen, dat voortspruit uit de ge meenschappelijke bezieling, waaruit bij afwijkende geloofsinterpretatie geleefd en gedacht wordt. Zulke spontaan tot stand komende gesprekken mogen niet de pretentie hebben het oecumenisch vraagstuk als zodanig tot een nadere op lossing te brengen en zij kunnen ook niet rigoureus gemeten worden naar de norm van het officieel kerkelijk gesprek. Waar dergelijke gesprekken uitgebouwd worden tot meer regelmatig georgani seerde samenkomsten zal derhalve een beroep moeten worden gedaan op meer vakkundige personen, die vervlakking in denken en spreken, en daarmee dreigen de simplificaties van de oecumenische problematiek kunnen voorkomen er gengaan. Aangenomen naar Kootwijk-Kootwij kerbroek: dr. A. van der End te Hooge- veen; naar Vroomshoop: W. van dei Hoek, voorheen zendingspredikant te Soerabaja, wonende te Leiderdorp, die bedankte voor bijstand in het pastoraat van Scheveningen (wijkgem. Oudekerk). GEREFORMEERDE KERKEN (Vrüg.) CHRIST. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Vineland (Ont. Can. Free Christian Reformed Churches): J. P. Geels te Haarlem-C. UNIE VAN BAPT. GEM. Benoeming aan TH te Enschede Een van de eerste benoemingen aan d( nieuw op te richten Technische Hoge. school te Enschede is door de regering bekend gemaakt. Tot secretaris is name lijk benoemd drs. J. Chr. Baarspul. onder toekenning van eervol ontslag als administrateur bij het ministerie (Van onze soc.-econ. redactie) Veertig procent van de werk nemers in Nederland is aange sloten btf een vakbond. Dit is het percentage over 1961. Weliswaar bedroeg het over 1960 slechts iaar ook 40% blijft nog een laag percentage voor de ma te waarin de werknemers in Ne derland georganiseerd zijn. De komt overeen met een aan tal van 1.398.785 werknemers. Deze gegevens publiceert het Centraal Bureau voor de Statis tiek in zijn sociale maandstatis- tiek. Per 1 juli 1961 wordt voor het C.N.V. -'n ledenstand aangegeven van 224.050. Dit betekent een stijging met 300 leden gedurende het eerste halfjaar van 1961. Het N.V.V. boekte in deze periode 2100 nieuwe leden en kwam op een totaal aantal van 509.100. De K A B. kon 2600 ve leden inschrijven en bereikte totaal cijfer van 414.450 leden. De Nederlandse vakcentrale daalde met "80 leden tot 10.500 leden. Op 1 januari 1961 was 82.4 pet. van het totaal aantal georganiseerde werk nemers aangesloten bij een vakcentra le. Een jaar eerder bedroeg dit per centage 82.6. De hevigste astma-aanval wordt met één De stijging van het ledental bij dc enkel Adozo-tablet bedwongen, de ver- vakcentralcn blijkt over het eerste i lichting is onmiddellijk. Indien u aan halfjaar van 1961 minder snel gegaan I astma lijdt, moet u beslist Adozo pro- te zijn dan over het jaar 1960. Geeft beren Verkrijgbaar bij apothekers en het eerste halfjaar van 1961 een tota- I drogisten. Ons gehele bezit zouden we willen geven om het leven van iemand, die ons lief is, te redden. Wanneer wij weten, dat het einde naderbij komt, beseffen wij, dat alle rijkdom en welvaart niet kunnen helpen. De beste en duurste dokters worden nog geraadpleegd, maar als zij het hoofd schudden en ver klaren, dat zij nu het menselijk moaelijke hebben gedaan, dan rest ons niets anders dan het hoofa te buigen. Rijkdom heeft niets te maken met de lengte van het leven. In Psalm 49 staat het zo typerend: „Niemand kan ooit een broeder los kopen, noch God zijn losprijs betalen te hoog immers is de prijs voor hun leven, en voor altoos ontoereikend dat hij voor immer zou voortleven, de groeve niet zou zien". Hier hebt u weer zo'n waarheid, die u met uw verstand zonder meer zult accepteren. Maar is vaak de praktijk niet wat anders? Hoevele beloften worden er niet gedaan, dat God over al ons geld en goed kan beschikken en dat wij alles voor Hem en voor de naaste zullen geven, als die of die maar mag blijven leven? Wij mogen dat best beloven, als wij maar niet denken, dat God zal zwichten voor ons geld! Onze levensduur is be paald en geen losprijs is toereikend omdat te veranderen. Er is eenmaal wèl een losprijs betaald, niet voor verlenging, maar voor totale vernieuwing van het leven en dat is een veel belangrijker zaak! Oec. stichting kocht failliet hotel le stijging bij de vakcentralen te zien van 5000 leden, over het hele jaar 1960 was de stijging 44.600. Het N.V.V. ging toen 20.000 leden omhoog, K.A.B. 11.000 en het C.N.V. 4741. De Nederlandse vakcentrale daalde dat jaar met 1000 leden tot IO.6O1 Administrateur van Filippus overleden In zijn woning te Scherpenzeel, Gld. i overleden de heer R. J. Mulder in de leeftijd van 59 jaar. Hij was jaren lang de administrateur van het gerefor meerd tractaatgenootschap ..Filippus" De heer Mulder werd in 1902 te Mo lenaarsgraaf geboren, waar zijn vader, wijlen dr. J. Mulder gereformeerd pre dikant was. Hij was voorheen werkzaam bij de goevernements accountantsdienst in Indonesië, waar hij ook als reserve officier diende. Vrijdag a.s. zal de be grafenis plaats vinden in Heemstede. Advertentie ASTMA nu in 30 seconden verlicht. (Van onze correspondent) Westerschouwen krijgt het eerste Europese oecumenische hotel binnen haar grenzen. De kortgeleden opgerichte stichting Ostoeryo, die, zoals gemeld het Deltahotel in Haamstede van zijn nieuwe eigenaar, de Rozendaler S. Bleyenberg, heeft overge nomen, wil proberen het nog niet afgebouwde complex de komende paasdagen officieel in gebruik te stellen. Aan de hele opzet van het bijna voltooide bouwwerk op de splitsing van wegen naar Renesse en het vlieg veld Haamstede zal in die zin enig« wijziging worden aange bracht, dat het hotel zich zal toeleggen op de ontvangst van complete gezinnen. soort kamp-hotel. In de toekomst zal het Deltahotel dus voor iedereen openslaan. Ostoeryo zal in de Schouwse 'esthoek aan haar exploitatie een pro gramma van bijbels gericht recreatie- werk verbinden. Iedere week wordt een uitvoerig programma afgewerkt, waar mee men zal trachten het motief in de doelstelling van de oecumene een brede re bekendheid te geven. De onderlinge stichting tot oprichting en exploitatie van recreatie-centra be staat nog maar kort en begint langza merhand over het gehele land haar vleugels uit te slaan. Zij stoelt op het lekenapostolaat en heeft geen directe binding met kerkgenootschappen. De initiatiefnemers willen de oecumenische gedachte zo breed mogelijk uitdragen en daarbij iedere speciale kerkelijke tra ditie vermijden. Eén van de initiatieven Is het aanko pen van hotelbedrijven. Zo werden in kort tijdsbestek verschillende bedrijven aangekocht; op Ameland, langs de kuststrook van Holland cn in het zuiden van het land werden bedrijven overge- Aan deze gebouwen werd dus nu het Deltahotel te Haamstede toege voegd. De directie van deze stichting wordt gevoerd door een hervormde, een remonstrant en een gereformeerde. Voorzitter van het bestuur en alge meen directeur is wika Th. J. de Rijks, de directeur van het hervormde recrea- tie-cenfrum ..Het Grote Bos" te Drieber gen. Onmiddellijk na de grote vergade ring van de Wereldraad van Kerken ïr New Delhi in november vorig jaar, i< in Nederland begonnen om voort te borduren op de gedachte van deze oecu menische manifestatie: neem zelf het initiatief in het streven naar eenheid. Waar kunnen we dit alles beter in de praktijk brengen dan in de recreatie, hebben enthousiaste voorstanders van de oecumenische gedachte gezegd. Nauwe lijks twee maanden nadat de Wereldraad van Kerken in het verre India uiteen ging. werkt nu in Nederland een wijd vertakte stichting, die zich ten doel stelt een vorm van bijbelse recreatie in va kantieverblijven en vakantiehotels te bieden. De stichting, waarin een aantal Rotter damse zakenlieden participeren, heeft bo vendien het plan opgevat om aan de Rijksweg van Utrecht naar Arnhem een motel te bouwen met een „drive in"-kerk. Tevens probeert men ongeveer twintig andere bedrijven, over het gehele land verspreid, op te kopen, of nieuwe bedrij- n de geest van „motel-drive in-kerk" te bouwen. De stichting heeft inmiddels beroep gedaan op ongeveer 600 ex ploitanten van vakantiebedrijven om con sulent van de stichting te worden, met behoud van eigen zelfstandigheid. Kerkelij ke bezwaren tegen annexatie van Zwollerkerspel In een brief, gericht aan Gedeputeerde Staten van Overijssel, verklaren negen tien ambtsdragers van kerken in Zwolle en Zwollerkerspel en vertegenwoordigers van het Leger des Heils te Zwolle, zich tegen de Zwolse plannen tot annexatie van grote delen van Zwollerkerspel. Op ethische gronden bepleiten zij het voort bestaan van Zwollerkerspel, dat volgens hen onvermijdelijk als zelfstandige ge meente zal verdwijnen, als de plannen tot annexatie worden verwerkelijkt. Het pleidooi is ondertekend door ver tegenwoordigers van de Nederlandse Hervormde Kerk, de R.K. Kerk. de Ge reformeerde Kerken (synodaal en vrij- j gemaakt), de Christelijke Gereformeerde I Kerk. de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Baptisten Gemeente en het Leger des Heils. In december hebben directeuren van Zwolse bedrijven, onder welke de groot ste, in een brief aan Gedeputeerde Staten eveneens verklaard gekant te zijn tegen de Zwolse annexatieplannen. Zwolle wil grote delen van Zwollerkerspel, dat de provinciale hoofdstad van Overijssel ge heel omringt, annexeren, omdat het an ders te weinig expansiemogelijkheden zou hebben. ▼▼Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ona blad met linksboven op de envelops „Medische rnbrlek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks in deze rnbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst la, geachledt per brief.*» dat de opzet van deze wet niet vinciale noodwachten en nood- beantwoordt aan de behoeften van waehtstaven sereorganiseerd den tot een rnksnoodwaent. de praktijk. Promotor was prof mr. W. F. Prins. Volgens deze opzet zou het zwaarte punt van de bescherming bevolking komen te liggen bij de gemeenten, maar in werkelijkheid heeft de centrale overheid door middel van een stroom van circulaires, aanwij zingen. richtlijnen en leidraden een hiërarchieke gezagsordening in het I leven geroepen. i Dit betekent niet, dat voor provincie en gemeente op dit gebied geen taak is weggelegd: met name de mate rie. welke pleegt te worden aange duid met de naam ..georganiseerde zelfbescherming", dient, onder hoger toezicht van Gedeputeerde Staten, behartigd te worden door de ge meenten Ten onrechte heeft de wetgever op het gemeentelijke vlak Dit doosje betekent: protektie tegen infektie alle macht geconcentreerd b(j de burgemeester. Dit is juist voorzover het betreft het bevel over het apparaat en het treffen van voorzieningen in nood situaties. maar niet ten aanzien van de zorg voor de behartiging van de bescherming der bevolking in het algemeen; het vaststellen van voor schriften hetgeen nog in normale tijden kan geschieden had naar de beginselen van ons recht voor behouden moeten blijven aan de gekozen vertegenwoordiging van de burgerij. Mevrouw Van Den B. te O. schrijft: „Ik heb vernomen, dat als er zich aardstralen in huis bevonden, de kans bestaat dat inwoners rlteumaliek zouden krijgen. Volgens een wi chelroedeloper zouden er zich inderdaad aard stralen in mijn huis bevinden. Ik zit en slaap hier juist in en ben Inderdaad lijdende aan rhenmatlek. Mijn man valt er bulten en heeft er geen last van. Mijn man vindt het bespot telijk en wil niet van bed ruilen. Kunt U mij hier nader over Inlichten?" Het probleem der aardstralen zal wel nooit op gelost worden. Wat het bestaan ervan betreft zijn er vele tegenstanders en menige voorstander. Zouden er aardstralen bestaan, dan is punt twee of deze aardstralen bepaalde ziekten kunnen ver wekken of onderhouden. In dit verband wordt vaak de rlieuma genoemd. Slaapt U volgens de wichelroedeloper inderdaad precies in deze stra len dan zou ik U willen adviseren eens op een andere plaats te gaan slapen buiten de stralen. Het geeft U in ieder geval psychisch wat meer rust, en dat is al veel waard bij de genezings pogingen van de rheumalijderIk geloof er niet in, maar Uw man waarschijnlijk wel. anders zou hij zeker zijn bed wel eens met de Uwe ver wisseld hebben! De heer M. K. te S. wil Iets weten van kraakbeen. Kraakbeen is een zeer stevig weefsel, dat ech ter minder hard is als been. maar veel elastischer en gladder. Men vindt het op plaatsen, die wel een zekere stevigheid moeten hebben, maar toch veerkrachtig en buigzaam moeten zijn: de oor schelpen. de punt van de neus. het voorste stuk je van de ribben, de tussenwervelschijven. Ver der zijn de uiteinden van de beenderen bij een gewricht met kraakbeen bedekt, waardoor het dc beweeglijkheid gemakkelijk en elastisch maakt. Het been wordt overigens in eerste instantie ook als kraakbeen aangelegd, doch het neemt in de eerste levensjaren steeds meer kalk op waar door het veel harder en steeds minder buigzaam wordt. Om deze reden breken babies en jonge kinderen veel minder snel een arm of been. dank zij de nog bestaande elasticiteit van de botten. Mej. D. D. te M. vraagt Iets over de wer king van de Ivmphevaten. de Invloed daarvan op de bloeddruk en bet vochtgehalte van het lichaam. Lymphe is weefselvocht. dat uit het bloed af komstig is en voedingsbestanddelen bevat. Het verzamelt zich in spleten en vaten en loopt van daar door een buissgsteem naar de lympheklie- ren. Hier wordt het vocht gefiltreerd en daarna doorgevoerd naar de weefsels, waar het de voe dingsstoffen afgeeft en afvalstoffen wederom op neemt. Het stroomt dan door een uitgebreid va- tensysteem terug naar het aderlijk bloedvaat- systeem. De lymphe bevat alle bestanddelen van het bloed, behalve de rode bloedlichaampjes. Bij infecties speelt dit systeem een grote rol, omdat langs dit buizensysteem de witte bloedlichaamp jes worden vervoerd, die men kan beschouwen als de soldaatjes van het menselijke lichaam. De bekende „rode streep" na een infectie, die men zo graag „bloedvergiftiging" pleegt te noe men, is niets anders dan een lymphevat waar een zeer druk verkeer heerst met vervoer van in allerijl opgetrommelde witte bloedlichaampjes op weg naar de infectie. De gevoelige klier aan het eind van dit lymphevat, kan men als de „kazerne" beschouwen, ivaar ook al een „koorts achtige" bedrijvigheid heerst! De witte bloed lichaampjes trachten het infectueuze materiaal te bestrijden, waardoor vele bloedlichaampjes te gronde gaan, evenals vele weefselcellen van de huid en onderhuid. Dit gestorven materiaal noe men we „pus". Door de lymphe wordtgeen in vloed uitgeoefend op de bloeddruk of vochtgehal te van het lichaam. De heer T. N. te G. schrijft: „Men hoort vaak spreken van gevaren voor het nage slacht bij oJn huwelijk tussen neef en nicht. Mijn vraag is nu, hoe deze zaken liggen." Huwelijken tussen neven en nichten worden om medische redenen ongewenst geacht, omdat een eventueel nageslacht daar de zure vruchten van zou kunnen plukken. Een mens draagt eigenschap pen met zich mede. afkomstig óf van de vader, óf van de moeder. Wanneer de vader en de moe der naaste familie van elkaar zijn, bestaat de mo gelijkheid dat hun nageslacht eigenschappen ont vangt, die via de vader èn via de moeder van dezelfde voorouder stamt. Deze eigenschap komt dan bij het nageslacht in dubbele sterkte terug. Voor sommige eigenschappen zou dat gunstig kun nen zijn voor andere echter ongunstig, en dit kan het lichamelijke en het geestelijke leven van de nakomeling beïnvloeden. De heer C. v. d. S. te H. heeft last van een klein aamheitje, die bovendien erg jeukt. Hoe ontstaat dit euvel, vraagt hij. Aambeien of haemorrhoiden zijn uitzettingen van aderen van de endeldarm door stuwing in dc anus of de omgeving daarvan, en oorzaken die stuwing teweegbrengen door belemmering van het terugvloeien van het bloed vaar de buikorganen, zoals onvoldoende lichaamsbeweging, zwanger schap, chronische verstopping, overvoeding, en te sterk werkende laxeermiddelen. Zij bestaan uit rode of blauwrode knobbeltjes die zich door de vaatverwijding gevormd hebben en een brandend of hevig jeukend gevoel veroorzaken, terwijl ze zeer pijnlijk zijn bij de stoelgang en door druk ken kunnen scheurenwaardoor bloedingen ont staan. Ook kunnen bij de stoelgang knobbels naar buiten gedreven worden of in de anus be kneld geraken. Dit laatste is zeer pijnlijk, doch dit kan door weer naar binnen duwen van de knobbels worden opgeheven. Dc behandeling bestaat uit vermijden van zit tend leven, geregelde beweging. Zorgen voor ge regelde weke ontlasting; anus reinigen met koud water, geen papier. Koude zitbaden. Er zijn ver der zalfjes en zetpillen in de handel, die o.a. een zekere vaatsamentrekking geven. Tenslotte be staat er ook de mogelijkheid tot inspuiting met bloedvatverschrompelende middelen of eventueel operatieve verwijdering. De heer A. P. de V. te K.: „Ik zou graag willen weten wat „hoge druk op de ogen" is en hoe zij ontstaat. Hoe kan men dit ge waar worden en wat zijn de gevolgen als men daar niets aan doet." Met „hoge druk op de ogen" wordt bedoeld de aandoening die men „groene staar", of glau coom noemt. Dit wordt veroorzaakt door een te hoge druk binnen het oog, soms zonder aantoon bare oorzaak, soms echter als gevolg van een reeds bestaande oogafwijking. De groene staar treedt meestal na het vijftigste jaar op en meer bij vrouwen dan bij mannen. De eerste klachten zijn meestal lichte hoofdpijn, terwijl de patiënt alles ..door een nevel ziet". Het zijn aanvallen die enige uren durenen met steeds kortere tus senperioden optreden. De aanvallen worden steeds heftiger terwijl het gezichtsvermogen steeds minder wordt en in totale blindheid kan eindigen. De oogbol wordt steenhard en de pupil kan een groenachtige kleur gaan vertonen. Met behulp van druppeltjes voor het oog kan in sommige gevallen de toestand wat verbeteren, in vele gevallen zal echter operatief ingegre pen moeten worden, die wanneer de operatie niet te lang uitgesteld wordt, goede resultaten kan afwerpen. Willen me heer L. de G maken. Hun schriftelijk te worden beantwoord. w C. H. (e Den Haag en de Stellendam hun adres bekend merking

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2