X13 Koninklijke geestdrift voor collectie Jean Dessès Tank ver sperring niet kapot te krijgen 1 l m iÉ l ui Gesprek met Oe Thaiit Europese hulde voor Mansholt Prinses Sophie paste stilletjes bruidsjapon PARIJSE modeweek geopend Brand Bloemgracht blijft in het duister gehuld Nieuw-Guinea-Raad wil V.N.-commissie DINSDAG 23 JANUARI 1962 Schtiak-vraag 199 Deze eindspelstudie is niet zo een voudig als hij eruit ziet. Om maar een voorbeeld te noemen: in de beginstel- ling faalt 1. Kb6:? op 1Ke2 2. c4 (Op Pf4+ volgt Kd2!) 2 Kf3 en de koning houdt het paard bezig, zodat wit niet meer kan win- Toch wordt dat aan ons gevraagd Walcherse boer geeft strijd op Wm mtf Hl v? 'W m I Jm MBAflfej Wit: Kb7, Ph3, pi c3. Zwart: Kei, pi b6 en g2. Dmn-vraag 198 De stand in het probleem van gis teren was als volgt: Zwart: 7, 9, 10, 12, 14, 17, 20, 27, 31, 37. Wit: 19, 23, 25, 28, 29, 40, 42, 43, 44, 48. Wit speelt en wint in de volgende zetten: 23—18, 12x45 gedw.; 4440, 14x32; 25x5, 45x34; 43—39. 34x43: 48x39, 37x48; 5x25, 48x34; 25x2. Bridge In een par en wedstrijd krijgt u als Zuid. het volgende spel: Sch. H 3, Ha. A B 8 7 5, Ru. V 8 6 4 2. KI. 9. Zuid is gever, Noord-Zuid kwets baar en het bieden gaat: Zuid pas West 1 schoppen Noord 1 Sans- Atout.(1516 punten) Oost 2 kla veren Zuid? Wat zou u thans bieden? JACK DIAMOND. Kruiswoord'puztel zonder zwart Horizontaal: 1. kostjuffrouw - in het jaar der wereld (afk. Lat.), 2. bijwoord - voegwoord - muzieknoot, 3. insekt - uitgave, 4. heester - helden dicht van Homerus. 5. voedsel - afzon derlijk, 6. krijgsmacht - laagte ii Sahara, 7. niet gevuld - traag begrip - scheikundig element (afk.), 8. vreemde munt - Ierland - bekende afkorting, 9. gemeente in Limburg titel (afk.) - scheikundig element (afk.). Verticaal: 1. insekt - pret, 2. voor zetsel - bijwoord - water in Friesland - rechten inbegrepen (afk.), 3. zijtak Ebro - niet een, 4. jongensnaam - tel woord, 5. voorzetsel - beest - aan wijzend voornaamwoord, 6. keuken gerei - tegenstelling van zuid, 7. tegen - deel van een huis, 8. zangwijs - stad in Duitsland, 9. vogel - benedendeel van de rug. Oplossing vorige puzzel: 1. mosterd, 2. honderd, 3. vandaal; 4. verslag: 5. meestal; 6. portier, 7. stroper. MON STER. (Vervolg van pagina 1) Het bekende Amerikaanse weekblad Life schrift, dat wanneer Nederland voor de verdediging van Nleuw-Guinea de zevende Amerikaanse vloot nodig »u heboen en erom vragen, er goede redenen zijn deze beslissende macht In dienst van hun rechtvaardige zaak ta •tellen. Het vraagstuk zou zeer eenvoudig zijn, •Is Indonesië de wensen van de Papoea's wist te eerbiedigen. Maar Sukarno wenst niemands rechten te eerbiedigen, het iminst d:e van de Papoea's. Het onder- jschepper. van infiltranten 'heeft zijn krankz nrige voorbereidingen nog ver- •terkt, zodat een eenvoudig vraagstux «en wereldprobleem wordt, namelijk dreiging van gewapende agressie. Su karno i>-£cht het „revolutionaire" (be doeld zal zijn: vooruitstrevende Red.) Ncderlardse bewind te vervangen door hieuw eigen kolonialisme. Hij trekt zich "iets a.n van redelijkheid en rechtvaar digheid. Indonesië heeft geen banden met de Papoea en is niet in staat hen ontwikkelen. De werkelijke reden *oor Sjkarno's agressie is dat hy zulk een lam'endlg figuur heeft geslagen in het besturen van Indonesië. De Neder landers hebben reine handen en zij heb ben alles gedaan om een botsing te voor komen. Zij verlangen veel meer om te bnderhandelen dan Sukarno doch zij be seffen hun verantwoordelijkheid voor de Papoea s en kunnen hen met in de steek laten De Nederlanders hebben het recht geheel aan hun kant. maar niet alle mach- Want Sukarno krijgt nog meer Russischs straaljagers en onderzeeboten. Weltevredennu „Piramidehoeve" (Van onze correspondent) TNE strijd van de 72-jarige Wal- U cherse boer Jan Lorier is te vergeefs geweest: ruim zeventien jaar na de .bevrijding van Zeeland ligt' op zijn erf nog altijd een enorme, door de Duitsers opgeworpen tank versperring. Kleine pyramides in be ton zijn het. geplaatst op luttele af stand van elkaar over een lengte zestig meter en een breedte van elf meter. In wezen is het ééh groot blok beton: beneden het maaiveld ligt één grote betonnen fundérings- koek tot op een meter diep, een fun dering, die één geheel vormt met de 190 betonnen pyramides. De herverkavelingsdienst Walche ren heeft er eens een 22-tovs bull dozer op losgelaten. Het is nog altijd te zien: van een van de 190 pyramides is een stuk afgeschilferd. ..Na de oor log heeft de heer Lorier een onver moeibare papieren strijd gevoerd om al dat beton van zijn erf te krijgen. Maar ten slotte moest hij het toege ven. Eerlijk gezegd: deze rommel is niet op te ruimen, althans niet zonder enorme dosis dynamiet". Maar de boerderij zo dicht bij is dat onmogelijk. Lorier heeft nu de naam de boerderij veranderd. „Welte vreden" moest plaats maken voor „Pyramide-hoeve". SCHUUR De hoeve ligt ergens aan de rijksweg tussen Vlissingen en Middelburg. Waar de tankversperring als een onwrik bare herinnering aan de oorlog staat, heeft tot 1943 de fraaie, deels uit hout. deels uit steen opgetrokken schuur van „Weltevreden" gestaan. .Lorier liet die schuur ieder jaar schilderen. In april 1944 kreeg hij van de Duitsers de aan zegging om de schuur in 1913 door zijn vader gebouwd af te breken Honderdnegentig pyramides kwamen er voor in de plaats. Bovendien plaats ten de Duitsers ook nog een kolossale bunker naast de woning van de heer Lorier. een bunker, die er ook nu nog altijd, ontsierend, staat. Het was ove rigens allemaal nutteloos: Walcheren liep onder water, dat de pyramides omspoelde en de bunker vol deed lopen Lorier vertelt: ..Na de bevrijding be gon de strijd. Ik had nog een foto van de oude toestand. Ik liet nieuwe foto's maken, een hele serie. De oude liet Ik vermenigvuldigen. Ik stuurde ze naar de Koningin, naar Drees, Lieftinck, Mansholt, In 't Veld en verschillende leden van de Eerste en Tweede Ka mer Eén keer zijn ze toen aan het meten geweest en kregen we de boodschap: we TEVERGEEFS De heer Lorier is er ook nog voor naar Den Haag geweest. Tevergeefs. Er kwam min of meer een oplossing, de door de tankversperring verloren gegane grond is bij de herverkaveling „verrekend" en vlak bij de versperring, naast de bunker, werd een nieuwe wo ning gebouwd. Daarin woont nu Willem de Buck, zijn schoonzoon. De Buck heeft al eens een poging gedaan een gedeelte van de bunker te slopen. Tevergeefs: de bunker staat bekend als de sterkste van Walcheren, het beton is hard als graniet Eén ding hebben de families Lorier en De Buck voor: hun bunker voldoet aan alle eisen, vervat in de zelfbescher- mlngswenken van de BB. Het dak en de muren zijn overal twee meter dik Lorier denkt er zelfs aan de bunker nu maar voor dit doei in te richten. Weshalve men hem binnenkort, wellicht gewapend met een sloopje erwten, naar de bunker kan zien gaan. Liever ging hjj met een sloopje dynamiet Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-commis- sie. heeft gisteren in het Europese par lement te Straatsburg de hulde der drie Europese politieke fracties in ontvangst genomen voor het aandeel, dat hij als architect van het gemeenschappelijke landbouwbeleid der E.E.G. heeft gehad in het tot stand brengen van de recente ministriële besluiten in Brussel. Ook de Franse minister voor industrie. Jean- nemey, die namens de E.E.G.-minister- raad de afgevaardigden uit de zes lan den officieel op de hoogte bracht van de Brusselse besluiten (overgang naar de tweede etappe en overeenstemming over de landbouwpolitiek), erkende volmon dig dr. Mansholts verdienste. Zelf hield de vroegere Nederlandse minister van landbouw in een korte verklaring voor dit Europese forum het oog duidelijk op de toekomst gericht Hij sprak namens de E.E.G.-commissie de hoop uit, dat de E.E.G.-ministerraad in zijn volgende vergadering (begin fe bruari in Brussel) zal besluiten tot een tweede versnelling van de totale over gangsperiode door een extra verlaging der onderlinge douanetarieven. Binnenkort zonder paspoort reizen naar Scandinavië Evenals de meeste Westeuropese lan den zullen in de toekomst wellicht ook de Scandinavische landen bij de toela ting van de Nederlandse reizigers genoe gen nemen met een toeristenkaart of een verlopen paspoort. Dit heeft kolonel R. G. Lemstra, tewerkgesteld als admini strateur voor de grensbewaking bij het gisteren op Schiphol medegedeeld. ren is nu een zakelijk gebouw van beton en glas verrezen, de zetel van Amerikaanse zakenlieden, toe de Parijse modeweek Toen er geen plaatsje meer onbezet wat. behalve de drie vorstelijke zetels, kwa- Moo, ryn" rokken men koningin en prinsessen binnen. Ragdunne plooitjes PARIJS, dinsdagochtend A AN Jean Dessés kwam ditmaal de met zijn show te openen. Terecht, want nu is hij de couturier, die het bruidstoilet ontwerpt voor een prinses, namelijk voor prinses Sophie Griekenland, wier bruiloft op handen is. Nog groter luister werd het huis Dessés bijgezet, omdat bruidsmoeder koningin Frederike en bruid Sophie met bruidsmeisje prin ses Irene, het jongere zusje, de pre mière bijwoonden en daar hun geestdrift voor het getoonde niet onder de vergulde stoeltjes staken, maar telkens hartelijk klapten. De show eindigde met een mooie bruid, die echter niet het geheim van de trouwjapon van de prinses verried, natuurlijk! Die trouwjapon is reeds ge past door prinses Sophie, enige uren voordat de show begon en toen er reeds een opmerkelijke drukte rond het ap- F)E collectie draagt een sterk persoon- partement van de Griekse ontwerper Jbj1 karakter. Men houdt van deze op het Rond-Point begon te heersen. Zijn vroegere mooie oude woning, eens de residentie van Eiffel heeft hij moe ten verlaten, want waar eens het grijze paleisje stond met de marmeren hal trappen en de elegante spiegeldeu- Dessès van de schouders af losse pan- modellen of men houdt er niet van, een middenweg is er niet. Het koninklijke applaus bewees hoe de koninklijke koopsters erover dachten, hal Op mantels, tailleurs en japonnen zet Sigarettenpeuk j e oorzaak dood van vijf zeelieden? TNE Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft zich gisteren beziggehouden met het drama, dat zich op 2 april van het vorig jaar (eerste paasdag) aan boord van het Nederlandse vrachtschip Bloem gracht in de haven van Bö in Fin land heeft afgespeeld. Om ongeveer zes uur 's ochtends brak een felle brand uit in een van de verblijven van de bemanning. Van de tien op varenden kwamen er bij deze brand vijf om het leven. De president van de raad, mr. A. Schroder, zei aan het begin van de zitting dat de raad er waarschijnlijk niet in zou slagen de oorzaak van hel ongeluk vast te stellen. Inderdaad kon den de vijf overlevenden allen slechts verklaren, dat zij tussen zes uur en half zeven 's ochtends plotseling gewekt werden door de kok. die wakker was geworden door de grote rookontwikke ling. Een aantal bemanningsleden was tot 's nachts vijf uur in het matrozenverblijf bijeen gebleven. Daarna was iedereen naar bed gegaan en nog geen uur latei waren de verblijven reeds geheel uitge brand. Drie bemanningsleden wisten zich uit de vuurzee niet meer te redden, twee anderen overleden enige dagen later aan de ernstige brandwonden die zij hadden opgelopen. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer W F. van Doorn, was van mening dat de oorzaak „zeer vermoedelijk ge zocht moet worden in het onvoorzichtig wegwerpen van een sigarettenpeukje". In verband met het gebeurde aan boord a de Bloemgracht drong de inspecteur nog eens op aan aan boord van schepen de grootste voorzichtigheid met vuur te betrachten en pleitte hij voor het instel- ■an een wacht ook op kleinere sche pen. Ten slotte gaf de inspecteur in over weging om bij de herziening van hel scheepvaartbesluit een automatisch brandontdekkingssysteem. eventueel ge koppeld aan een brandblussysteem ver plicht te verklaren voor alle schepen. De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft gisteren een gevangenis straf van drie jaar geëist tegen H. van W. uit Oosterhout. die zich had te verant- oorden voor twee inbraken uit een reeks van 64. gepleegd sinds 1956, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, had er een gewoonte van gemaakt na afloop van een eens in de veertien dagen gehouden kaartavondje te gaan inbreken. Drie voorbeelden uit de vo jaars- en zomerhoedeneollectie ran het modehuis Cesare Canes- sa in Rome. Links: een rood bruine vilten hoed in de vorm van een pannendak. Midden: een hoed van groen fluwelen stengels, bovenaan bevestigd met een zwarte fluwelen band en met een rand witte en ge\e madeliefjes. Rechts nog een bruine. vilten creatie, ook van het dakpannenmodel en voor- i geschilderde blau- e zwaluw. Trouw aan Oranjehuis Het Surinaamse „vrouwencomité anti- onafhankelijkheid nu" dat tezamen de actiegroep van de verenigde Hindoe- staanse partij te Paramaribo een beto ging heeft gehouden, heeft een telegi gezonden aan koningin Juliana, was het namens de zeer vele deelnemers de betoging aanhankelijkheid en trc het huis van Oranje betuigt en i uitdrukkelijk verklaart voor het behoud de bestaande banden binnen het Ko ninkrijk. y\E Nieuw-Guinea Raad heeft gisteravond met vierentwintig stemmen vóór en slechts een stem tegen, een motie aangenomen waarin er bij de Nederlandse regering met klem op wordt aangedrongen de Verenigde Naties te bewegen een commissie naar „West-Papoea"' te zenden, waarin vooral vertegenwoordigers van de Afro-Aziatische landen zouden moeten zitten. Deze zouden dan uit eigen waarneming kennis kunnen maken met de gevoelens en verlangens van de Papoeabevolking. De motie was in gediend door de heer Tanggahma en had als medeondertekenaars de heren Jouwe en Kaisiepo. De heer Wormsiwor was de enige tegenstander van de motie: hy vond haar te zachtaardig. Hij wenste namelijk •eel duidelijker stelling te nemen ir het geschil tussen Nederland en Indo nesië. „Indonesië." zo zei hij. ..zegt te voelen voor onderhandelingen, doch be reidt tegelijkertijd een aanval voo t deze zelfs daadwerkelijk uit. Wij hebben het recht hetzelfde te doen: be reid zijn tot onderhandelen, doch tege lijkertijd ons te versterken op het ge bied van de verdediging van ons land." 23 Zwijgend reden we het stadje door. De straten aren zo goed als verlaten. Ik zag hoogstens een stuk of zes voetgangers. Bij de twee verkeerslich ten van Marble Springs moest ik tweemaal voor rood licht stoppen en beide keren werd de Mauser op onaangename wijze tegen mijn achterhoofd ge drukt. Ten slotte hadden we de laatste huizen ach- >ns. De regen viel met bakken uit de hemel en kletterde op het dak van de wagen. Het was of ik onder een waterval reed en de ruitenwissers wa ren niet berekend op het rijden onder, waterval len Ik moest de snelheid minderen tot dertig kilo meter per uur, maar zelfs toen nog werd ik na genoeg verblind als de koplampen van een te genligger hun sch'elwit lioht over de voorruit wier pen. Als de tegenligger met sissend gefluister van nat rubber op een natte weg een boeggolf waarop de commandant van een torpedoboot jager trots >u zijn geweest voorbijreed en een muur van ater zich tegen de zijkant en voorruit van de Ford stortte, zag ik helemaal niets meer. Met haar oorhoofd tegen de voorruit gedrukt tuurde Mary Ruthven in het elkaar afwisselende licht en don ker. Vermoedelijk kende ze de weg goed, maar die avond niet. Precies op het verkeerde moment passeerde ons een vrachtwagen er) had ze het zij pad bijna gemist. A listair MacLean „Hic s het!' Heel onverwacht greep ze me bij de arr de Ford even begon te slippen eer ik hem mijn macht had. Door de sluiers van regen zap k links iets glimmen en ongeveer vijftig meter zerder stopte ik. De weg was te smal voor een U- bocht en ik had heel wat Je manoeuvreren voordat de auto gekeerd was. Langzaam reed ik terug het zijpad en draaide erin. Op een halve meter afstand van een wit geschilderd traliehek bull-dozer tegengehouden zou kunnen heb ben. trapte ik op de rem Links van het hek zag ik muur van wit kalksteen en ongeveer twee meter hoog, rechts een witte portierswoning. Muur en woning waren verbonden door een mansarde dak. Het interesseerde me weinig. Ik stelde name lijk veel meer belang in de man die uit de portiers woning kwam. Het was een chauffeur en elke doüairière zou zich zo'n chauffeur gedroomd heb ben. Hij was volmaakt. Hij was onberispelijk. Hij was een gedicht in kastanjebruin. Zelfs zijn glim mende laarzen leken kastanjebruin. De rijbroek van geribde stof, de tuniek met hoge kraag, de keurig onder een epaulet geschoven handschoenen, zelfs de klep van de pet alles was van diezelfde kastanjebruine kleur. Hij nam zijn pet af. Zijn haar was niet kastanjebruin. Het was dik en zwart en glanzend met een scheiding aan de rechterkant Hij had een gebruind gezicht, donkere ogen en brede schouders. Een gedicht, maar geen doetje Hij was even groot als ik. maar zag er een stuk beter uit. Mary Ruthven had het raampje naar be neden gedraaid. De chauffeur boog zich wat voor 3ver om haar beter te kunnen zien. Zijn forse hand rustte op de rand van het open portierraam. Toen hij haar herkende, lachte hij breed en als de op luchting en vreugde in zijn ogen met echt waren, was hij de beste acteur die ik ooit had meegemaakt „Bent u het juffrouw Mary?" De stem klonk be schaafd en behoorde onmiskenbaar een Engelsman. Als iemand tweehonderdvijfentachtig miljoen dol lar bezit, kost het maar een grijpstuiver extra om voor de kudde geïmporteerde Rolls-Rovce? een Engelse schaapherder in dienst te nemen en Engel se chauffeurs hebben klasse. ..Ik ben bly dat u terug bent. Is alles goed met u?" „Ik ben bly terug te zijn, Simon." Even legde ze haar hand op die van hem. Ze haalde diep adem en scheen te huiveren. „Met my alles goed. Hoe is het met papa?" „De generaal was vreselijk ongerust, juffrouw Mary. Maar nu zal het wel in orde zijn. Ze zeiden me dat ik hier op u moest wachten. Ik zal ze direct waarschuwen." Hij draaide zich half om. dan met een ruk hele maal en keek naar de achterbank. Zijn lichaam verstijfde zichtbaar. .Jawel, het is een revolver." zei Jablonsky vol komen op zijn gemak, „en ik houd hem alleen maar vast, jongen, omdat je met een revolver in je achterzak zo ongemakkelijk zit. Heb je dat zelf ook niet gemerkt?" Ik keek naar de chauffeur en de lichte bult op zijn rechterheup ontging me niet. ..Dat bederft het pak van de Kleine Lord, is het niet?" vervolgde Jablonsky. „Kom niet op het idee die van jou te gebruiken, baasje. Die tijd is voor bij. Bovendien zou je Talbot kunnen raken. Die knaap achter het stuur, bedoel ik. Vijftienduizend dollar aan levend vee en ik wil hem in prima con ditie afleveren." „Ik weet niet waar u het over heeft, mijnheer." Er lag een strakke uitdrukking op h'et gezicht van de chauffeur en zijn houding was nauwelijks nog beleefd te noemen. „Ik zal het huis bellen." Hij wendde zich af, liep naar een kleine vestibule in de portierswoning, nam de telefoon en drukte op een knop. Het zware hek zwaaide geruisloos en vanzelf open. „Nu zijn er alleen nog maar een slotgracht en een valpoort nodig," zei Jablonsky terwijl de Ford in beweging kwam. „De generaal bewaakt zijn tweehonderdvijfentachtig miljoentjes goed. Ge ëlektrificeerde afrasteringen, patrouilles, honden, alles wat er bij te pas komt, is het niet, dame?" Het meisje zweeg. We reden langs een grote garage. De deuren stonden open. Wat de Rolls- Royces betrof had ik gelijk gehad. Het waren er twee De ene was bruin en beige, de andere blauw. Er stond o:k nog een Cadillac D;e werd vermoe delijk gebruikt voor de boodschappen. (Wordt vervolgd) Er was nog een motie ingediend, met als voornaamste indiener de heer Jouwe, die meer tegenstand onder vond. Zij werd gewijzigd met zeven tien tegen acht stemmen aangenomen In deze motie wordt de regering ver zocht het Papoea-vrijwilligerskorps uit te breiden, hetzij in alle steden en dorpen groepen vrijwilligers op te leiden en te bewapenen. Dit laatste deel van de motie kon de eindstreep echter niet halen. De Nieuw-Guinea-Raad vergaderde gisteravond tot diep In de nacht. In deze bijzondere zitting werd uitvoerig ge sproken over de wijze waarop de Pa poeabevolking meer en actiever kar worden ingeschakeld bij de ontwikke ling van het land. zulks vooral om d« toestand die Is ontstaan door de jongste Indonesische invasiepoging. Vandaag eventueel de komende dagen zou n spreken over het aan de Nederlandse legering uit te brehgen advies over de wijze waarop en het tijdstip wanneer het zelfbeschikkingsrecht kan worden uitgeoefend. Gisteren heeft de heer H. Veldkamp, directeur binnenlandse zaken, als rege- ringsgeniachtigde. verslag uitgebracht over het Incident in de wateren van Nieuw-Guinea. Tevens deelde hij mede dat nog twee overlevenden van de Mat jan Tutul gevangen waren genomen, die rubberboot de kust hadden be reikt nabij Fak-Fak. de toespraak van de heer Veld kamp werd de zitting tot 's avonds op geschort In New Delhi (India) is gisteren een betoging gehouden voor de Nederlandse ambassade, Hieraan namen ongeveer vijftig communisten deel. die onder mcei onmiddellijke terugtrekking van Neder land uit westelijk Nieuw-Guinea eisten en leuzen schreeuwden als „Weg met het Nederlandse kolonialisme De ambassadeur, jhr. mr. G. Bcelaerts van Blokland, was desondanks bereid enkele betogers te ontvangen om hen In de gelegenheid te stellen een memo randum te overhandigen. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is zondagavond brand uitgebroken in het woonhuis van de familie Vousten te Venreij-Heide Door de felle wind viel aan blus«en niet te denken. De woning brandde tot de grond toe af. De schade wordt geschat op f 30.000. De familie was gedeeltelijk verzekerd. den. die h(j „tabliers" noemt. Maar die „schortjes" zitten wel op vreemde plaatsen. Ze zijn vastgehecht aan de schouders en vallen dan los tot de taille of tot aan de rokzoom. waar ze weer vastgezet zijn. Soms ook loopt het pand van voren door tot even onder de buste. De tweede bijzonderheid waren de ma trozenkragen op blouses, op mantels, op japonnen, op tailleurs: overal is die matrozenkraag te vinden: breed in de schouders en even lang als de „echte". De kragen zijn van wol, van zijde, van kant al naar gelang van het materiaal de japon. in de tailleurs, ongelijke lengte lopen van taille tot kniehoogte en springen daar uit. De roklengte reikt tot even onder de knie. De jasjes heb ben een duidelijke tallle-aanduldlng, de weg terug naar het klassieke man telpak? Bij de japonnen komt het figuur sterk uit. want van hals tot heup sluiten ze nauw aan en de buste is hoog ge prononceerd. De blouses van de tail leurs worden over de rok gedragen. Het model doet dikwijls denken aan een vest. De schouders zijn breed en vallen rond. Als kleuren koos Dessès felle tinten zoals: hard geel. hard rose en nogal fel blauw. Als materiaal overheerste bij japonnen en blouses mousseline. Dit maal had Dessès niet zijn prachtige gedrapeerde robes voor gala. maar ge borduurde gewaden of statige prinses japonnen met een manteau-de cour. die in twee lange slippen van schouders tot grond reikte. Jean Patou FJET was ietwat verbijsterend wat de show van Jean Patou ons bracht. De eerste indruk was. dat alle mannequins de mantels, japon nen en zelfs tailleurs achterste vo ren aan hadden.' Kraag en revers plus decolleté waren namelijk op de rug aangebracht, terwijl de hals vóór hoog aansloot. Dat rugdecolletè komt ook rustig voor bij gewone modellen voor overdag. Om het effect te verhogen was soms zelfs onder de revers een lange stropdas aangebracht! Gelukkig waren er ook mooie tailleurs en mantels met de sluting opzij. Ook hier een ietsje opgevulde schouders, maar de lijn blijft beslist rond. De taille mag de natuurlijke plaats aan geven. De rokken waren hier kniekort. de laatste tien centimeter krijgen ruimte. De jasjes zijn langer geworden, zitten strak om de buste en zijn nogal getailleerd. Mooi waren mouwloze japonnen in prin- sesse-stijl, waar als vreemd detail een soort stijve vooroorlogse officierskra gen op gedragen werden, die echter al leen van voren en opzij om de hals staan. Van achteren dus geen kraag Soms wordt een sjaal onder de kraag geknoopt en hangt dan met lange pun ten op de rug af. Deze fantasieën waren te gezocht om mooi te kunnen zijn, Patou propageer de geen bepaalde kleur We zagen geel. rose, beige, alle nuances blauw en lichtgroen, zwart voor de avond en veel combinaties van marineblauw met wit. Morgen vertellen we u over Cardin, Esterel en Balmain. IClachten in zaak baby Oegstgeest De heer S. de Leeuw te Oegstgeest. de pleegvader van de Oostenrijkse Adèle Paul, is van plan een klacht wegens smaad in te dienen tegen een rapportrice van de Raad voor Kinderbescherming en het hoofd van de rijkspolitie te Oegst geest. adjudant Koerten. Zoals wij giste ren berichtten, heeft de Haagse recht bank de beslissing van de Raad voor Kinderbescherming, dat het kind niet in het gezin De Leeuw kan blijven, verwor pen. De heer De Leeuw is van mening, dat de minister zowel door de Kinderbe scherming als door de rijkspolitie bewust misleid. Hij beschuldigt adjudant Koer- n van twaalf leugens. „De adjudant heeft een rapport ingediend waarvan de Inhoud van a tot z verzonnen is. In het rapport stond bijvoorbeeld, dat ik ver scheidene malen de arbeidswet heb over treden. Ik heb een verklaring van de di recteur van het gewestelijk arbeidsbu- dat hem daarvan niets bekend is. Er stond ook in. dat het gemeentebestuur Deventer klachten over mij had. Ik een brief van dat gemeentebestuur gekregen met de mededeling, dat men lergens van weet". Aldus de heer De Leeuw. P.v.d.A. vreest voor oorlogsstemming O P „Alleen op basis van de door de PartU van de Arbeid gewezen weg kan de hier en daar reeds bestaande Jan Pieterazoon Coenstemming de kop worden ingedrukt en worden voorkomen, dat Nederlandse jongens het vuur worden ingestuurd voor een schimmige zaak als de souverelnitelt over Nieuw-Guinea, waarvan Nederland in leder geval af moet". De voorzitter van de Partij van de Arbeid, oud-minister J. G. Suurhoff, zei dit gisteravond op een demonstratieve jongerenbijeenkomst van de P.v.d.A. in Amsterdam. Tevens verweet hij de rege ring achter de feiten aan te lopen. Ver der zei hij. dat het socialistische stand punt. dat voor Nieuw-Guinea een inter nationale oplossing moest worden gevon den, in 1959 een van de drie oorzaken was waarom de P.v.d.A buiten de rege ring werd gehouden. De vice-voorzitter van de P.v.d.A.. tevens fractievoorzitter in de Eerste Kamer. ir. H. Vos. zei onder meer. dat hef bestuur over Niettu'-Guinea aan Indonesië moet worden overgedragen Van later orde vond hij of de Papoea's wel bij Indonesië willen blijven. ..Dat vraagstuk kunnen wij nu niet oplos sen. want Australisch Nieuw-Guinea i« ook in ontwikkeling". De Jongerensecretaris van de P vd A, Jaap van den Bergh. noemde het rede lijk. dat ..het laatste stukje bezet gebied aan Indonesië wordt gegeven" '..Stelt u «tch eens voor als de Duitsers zeventien laar na onze bevrijding nog het bestuur (ouden hebben over Rottum".)

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7