Studenten-Avondgebed kreeg nieuwe vorm Sloop van Haag weg 156 kan niet worden uitgesteld Van Hervormde dienst naar samenkomst van en voor allen Het verbouwingsplan voor het gebouw Roodenburgerstraat NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 23 JANUARI 1962 Pretentieloos maar vreugderijk begin (Van een onzer verslaggevers) TTET is een gelukkige coïncidentie, dat juist in de Week van gebed om A A de eenheid der Christenen van 18 tot en met 25 januari periodieke Avondgebed in de Pieterskerk voor de Leidse universitaire ge meenschap zijn nieuwe vorm krijgt. Was het tot dusver voornamelijk te beschouwen als een Hervormde eredienst met een speciaal karakter, wordt het een gebedsbijeenkomst bij welker opzet en regeling leden alle daarvoor in aanmerking komende Kerken zijn betrokken. Er gist iets m de studentenwereld. Dui- delijke tekenen zijn er, die erop wijzen, dat men, bij alle positieve waardering voor het eigen kerkelijke en geestelijke bezit, verontrust begint te worden over de blijvende kloven tussen de verschil lende kerkelijke gemeenschappen. De verschillen worden weliswaar niet gebagatelliseerd en veronachtzaamd, maar de neiging bestaat, ze niet te er kennen voorzover ze de eerlijke, tot luis teren en gesprek bereid zijnde ontmoeting onmogelijk maken. Het kan zijn, dat met name in de we. reld van de studenten de weg gaat ont staan, waarlangs later ook de „Gemeen te" iets van een zichtbare eenheid moet zien te realiseren. Kracht van gezindheid TN ONS GESPREK over het Avond A rphprt aantal betrokke- Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag De Doelen, 8 uur: Genootschap Ne- derland-Engeland. prof. dr. A. G. H. W. Bachrach over Oxford. Filmzaal academie. 8 uur: Filmstudie kring K. en O. „Jidl mit'n Fidl", Poolse film uit 1936. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: Genoot schap der Vrienden (Quakers), met film en dia's over George Cadbury. Geref. kerk Herengracht, 8 i voering Geref. Gemengd Koor. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Spaanse dansen door Susana y Jo sé. Gebouw K. en 8 uur: Nationaal BaUet Woensdag I Prytameumzolder, 12.20 uur: LAK- pauaecomcent door Hans Roskam, hobo, en Armelies de Gunst, piano. Lutherse kerk, 7.45 uur: nm: Gebeds dienst Oecumenische Raad Leiden. Consistorie Lutherse kerk, 8 uur: Ge- sprekskring Oecumenische Raad Leiden. Bethel, 8 uur: Herv. Bond voor inwen dige zending op G.G., ds. v. d. Ent Braat, van Monster. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Lezing „Karagöz", het Turkse schimmenspel, door J. T. P. de Bruijn. Antonius clubhuis, 8 uur: Filmavond „Metaal" over buitenlandse vakantierei- Stadsgehoorzaal. 8 uur: Jaarlijkse uit voering Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Kerkzaal academisch ziekenhuis, 1 1.25 uur: Middagpauzebijeenkomst. Bovenzaal Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, G. v. d. Berg over „Europese Eenheid." Oegstgeest, Gemeentehuis, 7.30 ttur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Een midzomer- nachtsdroom". Gebouw K. en W„ 8 uur: Residentie- Orkest en Toonkunstkoor. Diligentia, 8 uur: Aafje Heynis, alt, Johan van den Boogert, piano. Mauritshuis, 8 uur: Viola da Gamba kwartet. Donderdag Pieterskerk, 7.IS uur nm.: Avondgebed. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest o.l-v. 1st van Kertesz, solist: Ca- mille Maurane, bariton, voor K. enO. Lodewijkskerk, 12.30 uur: Gebedsdienst Oecumenische Raad Leiden. Gebouw Bethel, 8 uur: Jaarvergade ring Herv. jeugdvereniging op G.G. „Cal- vijn". Botermarkt 1, 46 uur: Opening op- Hciënsbedrijf N.V. Brilco. Oegstgeest, Het witte Huis, 8 uur: AR.-kiesvereniging, C. J. van den Heu vel. Moerkapelle, over: „Wat ons als prot.-christelijke partijen verenigt". Den Haag. Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Studenten Orkest o.l.v. Jan Brussen; Wist: Theo Olof, viool. Diligentia. 8 uur: Marie-Thérése Four- Beau, piano. Vrijdag Academie, filmzaal, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Academie. 4.15 uur: Ambtaanvaarding W. R. O. Goslings, hoogleraar voor mi- trobiele ziekten en antibiotica. Geologisch instituut, Garenmarkt 1B, I uur: Causerie „Beelden uit het verre rerleden", door mej. G. E. de Groot, met Hlms, voor K. en O. Schouwburg, 2 en 8 uur: Toneelgroep Studio met „Spel van liefde en toeval", foor scholieren. Aula St. Bonaventuralyceum, 7 uur lm: Interscholair muziekconcours. Oegstgeest, kantine M.E.B., 8 uur: Solistenavond Oegstgeester Jazzclub. Leiderdorp, Dorpshuis, 7.45 uur: IJitvoering Harmoniekapel „Leiderdorp". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 lur: Haagsche Comedie met „Een mal heisje". Zaterdag Lakenhal. 8.15 uur: Donateursconcert feugd kamerorkest Leiden o.l.v. Henk irier. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 tur: Haagsche Comedie met „Arme litos". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert- febouw Orkest o.l.v. Witold Rowicki; loliste: Stefania Woytowicz, sopraan. Kurzaal. 8 uur: Spaanse dansen van ïusana y José Diligentia, 8 uur: Jean-Charles Ri- thard, piano. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe ver hoorden wij oom George? (18 jaar); londerdag: Bakviesenpuberteit (14 jr.) nen werd het ons duidelijk, dat mer de „brede basis" van deze gebedsbij eenkomst bepaald niet als een oecu menische pretentie zou willen inter preteren. Veeleer wordt het er als een schuchter maar niettemin vreugderijk begin, waaruit zich na verloop van tijd wellicht andere ini tiatieven kunnen ontwikkelen. Overtuigd zijn allen echter van de juistheid der aan dit nieuwe Avondge bed ten grondslag liggende beslissing. Nog méér van de kracht der gezindheid waaraan deze wending is ontsproten. Het is zo gemakkelijk, zuur te doer over de vorderingen in de oecumene. He' is wel uiterst goedkoop, te schertsen ovei de ernst waarmee anderen met deze din gen bezig zijn. De ware oecumenische gezindheid openbaart zich in het con crete zoeken van de ander, in de bereid heid hem serieus te nemen, naar hem te luisteren en. door die ontmoeting, zijn en eigen gedachten en belijden, te rijken en te verdiepen. De eenheid is gegeven in Christus. Aan dat gegeven dienen de christenen praktijk gestalte te geven. Nu zijn de christenstudenten reëel genoeg om te weten, dat bepaalde gren zen in dit streven toch niet kunnen worden overschreden. De pastoor Leidse groep zei het zo: „U kunt gerust schrijven, dat ik de Mis blijf bedienen' Wat dan ook opvalt is, dat bij de uit werking van de gedachte om Avondgebed in deze zin te wijzigen het evenwicht tussen wat „moet" en wat „mag" bewaardJs gebleven. Utrecht inspireerde wel TTET Leidse Avondgebed is niet opgezet AA naar analogie van de Utrechtse ka peldiensten in de Janskerk. maar de groep die hiermee bezig is geweest, heeft wel mede aan dit in brede kring warm be groete initiatief haar inspiratie ontleend. De kapeldiensten begonnen als een gemeenschappelijke Avondmaalsviering voor protestantse studenten. De Leidse groep bestaat zowel uit protestanten als ooms-katholieken en dus kan er van viering van het Avondmaal geen sprake zijn. Het gesprek tussen enige studenten over de wenselijkheid van een gemeen schappelijke activiteit resulteerde in de gedachte om het Hervormde Avondgebed dat onder de inspirerende leiding van dr. K. E. H. Oppenheimer een vast punt in het Leidse studentenpastoraat was ge worden, te vervangen door een gebeds samenkomst voor studenten, hoogleraren fan alle Kerken en voor hen die niet en Kerk behoren. Onder dr. Oppen heimer was er al een plan om vorm en inhoud van £et Avondgebed in deze geest te veranderen; men vond zijn opvolger bereid deze suggestie nader in overweging nemen en in de Hervormd# kerki in de orde, te stellen. De predikanten Eekhof (Hervormd), G. Th. Rothuizen (Gereformeerd). A. W. Cramer (Remonstrants) en S. L. Verheus (Doopsgezind), pastoor L. G. A. Noort, mevrouw C. Crèvecoeur-Koops, mej. D. van der Waals en de heren M. Verhagen, N. Speelman, F. G. W. Schou ten, B. Bal, J. P. Fokkelman en J. Rasker en de werkgroep voor het nieuw» Avondgebed en onder leiding van d» heer W. Ponte is een liturgiegroep werk- geweest die de te volgen orde heeft opgesteld. Dienst werd samenkomst de verantwoordelijkheid ervoor berust niet bij een kerk; van liturgie of dienst kan derhalve niet worden gesproken. Het is vrij van ambtelijk heid en kerkelijkheid. De dienst samenkomst geworden en de inrich ting daarvan wordt bepaald door „orde van samenkomst". Overigens is deze orde wel geënt op de liturgische traditie van het westerse Christendom. Dat is niet alleen te merken aan de opbouw van het geheel maar al ook aan de lezingen uit de Heilige Schrift, die overeenkomen met de ge bruikelijke orde van het kerkelijke jaar. De orde van samenkomst vermeldt ook een korte verklaring uit de Schrift. Er zullen nieuwe liederen worden gezongen: psalmen in de nieuwe berijming en zen die de Prof. Van der Leeuw-stichting heeft uitgegeven. De „voorganger" kan een van de stu dentenpastores zijn maar evengoed student. De pastor of pastoor zal u aard niet in ambtskledij „voorgaan Be wust moet elk kenmerk van echte er» dienst worden vermeden Element in gebedsleven W/AT verwacht de werkgroep nu va dit Avondgebed, dat elke donderdag avond om kwart over zeven in het koor van de Pieterskerk zal worden gehouden? Zij hoopt, dat de betekenis ervan méér zal zijn dan een incidenteel ge beuren; dat het een organische plaats zal krijgen in het gebedsleven vai student. Dat op deze wijze ook band zal groeien, een gemeenschap waarin gediscussieerd kan worden over de dingen die het geloof en de oecu- Het Avondgebed is allerminst een revo lutionaire daad; het is een eerste stap, die de aanleiding zou kunnen worden om in de toekomst nog andere te doen. Het noopt tot confrontatie met wat anderen geloven en belijden, al zullen dogmati sche klippen zoveel mogelijk worden om zeild door juist het accent te leggen op wat de Heilige Schrift zélf zegt. Een vol gende stap zou de vorming van kringen kunnen zijn, waarin nader wordt inge gaan op wat het Avondgebed mogelijk aan vragen heeft opgeroepen. De noodzakelijke openheid tot ver breding en verdieping van de relatie tussen de christenstudenten in Leiden is aanwezig, verzekerde men ons. Het Avondgebed mag dan als een pretentieloze eerste poging worden gezien, het is anderzijds niet minder dan de kristallisering van het besef dat de christen pas christen is i n gemeenscha p, waarbij de relatie van mens tot mens de resultante is van die tussen de mens en zijn Schep per en Verlosser. Leidse successen op de Avieultu ra-expositie Op de tentoonstelling van Avicultura, vrijdag en zaterdag in de Houtrusthal- len gehouden (6000 dieren, waaronder inzendingen uit Duitsland, België, F.nge- land en Nederland) hebben verscheidene leden van de Oude Leldsche mooie suc cessen geboekt. J. Binnenkamp won met Chinese Meeuw 2e Z.G.; met Vinkduif G.G met Engelse Ekster, zwart 2e Z.G.; en met Engelse Ekster, rood 2e Z.Z.G. E Quist behaalde met Sussex Kriel le Z.G en met oud Hollandse Meeuw 2 maal G.G. en G. J. C. Heidëma won in de klasse Oude hennen Java Kriel op fraaie wijze met le Z.Z.G.in Hanen, jong G.G. en in Hennen, jong 4e Z.Z.G. en G.G D. de Mooij in Hollandse Krielen, zwart 2 maal Z.G.; Plymouth Krielen, Haan, jong 4e G.G. en Hennen, jong 4e Z.Z.G. Het nieuwe lid G. L. Opdam deed het zeer fraai met zijn Amerikaanse Leg horn Krielen. In drie van de vier klassen wist hij te zegevieren, n.l. Haan, oud, le Z.G.: Haan, jong le Z.Z.G., 2e Z.G. en 3e G.; bij Hennen, jong le Z.G. en 2e G.G. A. T. den Hollander behaalde met zijn Groo Chinchilla een goed resultaat: Ram. oud Z.G.: Voedster, oud le Z.G.: Ram, jong le Z.G. en Voedster, jong 3e Z.G. en 4e Z.G. W. Ramak kon met de Norwich Krop- pers 4 maal G.G. behalen. L. Serlie deed het voor zijn doen bij de Rhode Island Red iets minder goed dan werd verwacht en verkreeg G.G. Bij de Hollandse Krielen deed deze fokker het weer beter: hij noteerde 2e Z.G. en G.G. J. B. Giesbers kwam bij de sierduiven al bijzonder goed voor de dag en vooral bij de Hollandse Kroppers werder) fraaie resultaten bereikt: 18 maal Z.G. en liefst 13 maal Z.Z.G. Niet minder succesvol was voorzitter Fr v d. Mark. die het in een geweldige collectie Krielen wist te presteren om met de mooiste hen der Hollandse Krie len van alle kleurslagen te brengen tot le Z.Z.G. Met Hollandse Krielhennen, zwart won hij voorts le Z.G.; met Hanen, jong le G.G. en met Hennen, jong 3e Z.G. Bij de Hollandse hoenkriel, zilverpa trijs werd voor hem nog een le Z.Z.G. genoteerd met Hen, oud; met Hanen, jong 2e Z.G. en met Hennen, jong weer le Z.G. ytwiwH j G.G. en GD. verbuist in 1963 Uitvoering zal negen tot twaalf maanden duren TN ZIJN nieuwjaarsrede deelde burgemeester Van Kinschot dus de rijksgoedkeuring is verkregen voor de verbouwing het dat de malige Joodse weeshuis aan de Roodenburgerstraat tot centrum gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, ter vervanging van het oude gebouw aan de Mare. Het verbouwingsplan toont aan, dat Leiden over enige tijd over een goed geoutilleerd geneeskundig-hygiënisch cen trum zal beschikken. Een nieuw gebouw zou er ongetwijfeld anders uit zien, maar het vroegere weeshuis, waarin geen ingrijpende veranderingen worden aangebracht, bleek voldoende mogelijkheden te bevatten voor een doelmatige inrichting. Over enkele maanden zal de kleuterschool aan de Oppenheimstraat in gebruik worden genomen. Na de ontruiming van het weeshuis zal zo spoedig mogelijk met de verbouwing worden begonnen. De uitvoering van het verbouwingsplan zal negen a twaalf maanden duren, zodat het gebouw dit jaar niet meer betrokken zal kunnen worden. Maar het eind van de misère aan de Mare is dan toch in zicht gekomen. Het voormalige weeshuis bestaat uit en kelder, een begane grond en een te en tweede verdieping. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De misda digers (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De dolle generaal (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De on sterfelijke sheriff (14 jaar); donderdag: Haven der begeerte (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen hemel en moeras (alle leeftijden) Trianon (2 en 7.30 uur): De kanon nen van Navarone (14 jaar). B. en W. gaarne bereid offer te brengen voor Rotogravure (AVER TWEE punten van de agenda is gistermiddag in de vergadering van de Leidse gemeenteraad gediscus sieerd: het voorstel tot onttrekking van een deel van de Valkensteeg (tus sen Galgewater en Noordeinde) aan het openbaar verkeer, ten bate va: Rotogravure, en de ontruiming het pand Haagweg 156 kwestie Kee- Bij de ingekomen stukken 1 schrijven van ir. Lem, directeur van gemeentewerken, waarin hij de raad vraagt hem met ingang van au gustus 1963 eervol ontslag te verlenen. Het verzoek werd in handen van B en W gegeven, die er de raad later over zullen adviseren. De he-?r Lambermont (k>vp) was tegen afsluiting van de Valkensteeg. Het naar een precedent scheppen. In dit stadsdeel is het verkeer toch al moeilijk; moeien wij de wij hei d van het ver- keer niet rog eens meer beperken. Velen ■an de Priroessekade in de richting Witte Singel en Zuid-West gaan, maken deze 9teeg gebruik. Ook schoolkin deren De heer Lambermont adviseerde, e steeg niet te sluiten, althans nü nog Wethouder Jon ge leen (pvdaweek niet voor deze zienswijze. De steeg wordt •maien door een grote papierauto afgesloten en er is regelmatig druk ver keer van personeel dat van het ene ge bouw /an de Roto naar het andere gaat. j W brengen dit offer graag vooi dit belangrijke, typisch Leidse bedrijf, het college niet over één nacht ijs gegaan. De voetgangers in de door de heer Lambermont aangegeven richting kunnen beter vt Kort Rapenburg Ook dokter Kortmann (kvp) bleek bezwaren te hebben, maar hij was ten slotte toch niet tegen. De heer Lamber mont bleef bi] zijn standpunt. „Kwestie Keezer" Mr. Porthelne (vvd) zei ten aan zien van de zaak Keezer de indruk te hebben, dat het college er alles aan heeft gedaan om een gunstige oplossing te bevj: deren Dit artistieke bedrijf heeft echter betekenis voor Leiden gekregen. Aan de ontruimingsprocedure is welis waar niet te ontkomen en het belang van de gemeenschap moge dan preveleren, toch gaf de heer Portheine het college in overweging beide partijen rond d« tafel te kiijgen en te proberen alsnog een gunstige oplossing te vinden. Dr. R oo rd a (pvda) meende, dat de heer Ktozer wist. wat hem te wachten zou staan. Is hij zelf wel voldoende actief geweest? Met B en W was hij het niet geheel eens; zij zeggen dat het niet de primaire taak van de gemeente is voor huisvesting te zorgen, maar de taak van de gemeente is toch wél de behartiging van de belangen van de gemeenschap In het algemeen en van de tot die ge meenschap behorende individuen in het bijzonder Heeft de gemeente de belan- va.i de heer Keezer op de juiste wijze gediend? Ook vroeg de heer Roor- da zich af of de belangen van de ge meente in dit geval werkelijk zo urgent zijn. Hij drong aan op nader overleg. De heer Van Iteraen (prot.-ohr.) had er begrip voor, dat de huurder in grote moeilijkheden verkeert, maar de gemeente zit dat toch ook. Er is een uit breidingsplan en het feit doet zich dan toch maai voor dat dit nu niet kan worden uitgevoerd. Bovendien staat duidelijk in het contract, dat de huur van jaar tot jaar zou worden verlengd De hear Van Itersen meende toch, dat de gemeente moet doorzetten. H(j raadde het college nog wel koop huizen en andere panden verhuur ze nooit. De heer Ten Broek (kvp) erop, dit de commissie huisvesting niet zorgt voor bedrijfsruimte. De heer Kee- zer zoeka woonruimte en vrage dan aar de gemeente of hij in een deel daarvan zijn bedrijf mag uitoefenen. Ook de heer Van Weizen (cpn meende dat bemiddeling in dit geval niet aonterwege mag blijven. Geen andere oplossing Wethouder Jongeleen vond het een zeer onplezierige zaak. In de over eenkomst staat duidelijk: van jaar tot jaar Het pand Haagweg 156 heeft de gemeente gekocht voor de sloop. In 1955 is er voor een bedrag van 3.900 aan verbeterd, de huurprijs was 99? per jaar en als de heer Kee zer he' pand binnen vijf jaar zou ver laten kreeg hij nog een vergoeding ook. De gemeente is hem dus wel ter ille geweest. Rijkswaterstaat koppelt de doortrek king van de Ter Haarkade naar de Haagweg en de vert>etering en verbre ding van de Haagweg zelf aan elkaar. Daarom kan de gemeente de grond waar op Haagweg 166 ataat niet on-tberen. Komt het huis niet tijdig leeg, dan zal dat de gemeente voor verschillende vooraten ngen in het kader van de weg- verbetermg ƒ4 000 gaan kosten. De heer Jongeleen oefende ook kri- De nieuwe toestand van de plattegrond geeft aan. dat de kelder hoofdzakelijk uit bergplaatsen zal bestaan, vier in totaal, die zijn gegroepeerd om een ruimte voor de centrale verwarming. Begane grond Een vestibule geeft toegang tot de begane grond. Aan de vestibule grenst links een slaapkamer voor de Eerste- Hulp-Dienst en rechts het vertrek voor de portier waarin ook de telefooncentrale wordt ondergebracht. In de linkervleugel van het gebouw vindt men aan de voorzijde de volgende vertrekken: voor de keuringsarts <met een donkere kamer), ongeveer meter breed, een badkamer en een wacht- Rechts van de ingang aan de voorkant; een theekeuken, een wachtkamer, een ruimte voor de sociaal-medische dienst (49.94 bij 5.26 meter) en een voor de voor- en nazorg geesteszieken. Een gang van twee meter breedte scheidt het voor- van het achtergedeelte De gang komt in de linkervleugel van het gebouw uit op een Röntgenkamer met daarachter een laboratoriumruimte. Aan de achterkant op de begane grond krijgt in de linkervleugel de bedrijfsarts een plaats. Hem zal een ruimte van 5.2 bij 8 meter ter beschik king staan, alsmede twee onderzoek ruimten. In de grote serre met uitbouw komt de administratie. Rechts aan de achter zijde: een kamer voor de administrateur, toiletten, een ruimte voor de secretaresse, levens wachtkamer voor mensen die de directeur moeten spreken, en de direc teurskamer (deze laatste 5.26 bij 5.40 meter). Links van de administratieserre is ook nog een serie toiletten gesitueerd tiek uit op het feit, dat de heer Keezer nooit bij hem was geweest om over deze dingen te praten. Waarom, zo vroeg hij. is dat om-de-tafel-gaan-zit ten niet eerder gebeurdVoor de ge meente is er nu geen andere oplossing De heer Jongeleen bleek het met de heer Van Iterson eens te zijn: „Laten we in het vervolg dergelijke dingen niet meer verhuren". Wethouder H agens (vvd) ging nog in op wat de 'heer Ten Broek te berde had gebia-ht. Dr. R oord a concludeer, de uit het betoog van de wethouder, dat de heer Keezer het initiatief had moeten nemen. De raad stelde het adres van de heer Keezer ter afdoening in handen van B en W. Zoals gemeld, hebben B en W besloten een procedure bij de kantonrechter aanhangig te doen ma ken. Zeven miljoen Een beorag van ruim zeven miljoen gulden werd beschikbaar gesteld de houw van een rioolwaterzuiverings- inrichtiryg op een terrein tussen de Voor- schoterweg en Trelcvliet. Verscheidene percelen werden aangekocht. Het stel 'o: verkoop van grond vot christelijk lyceum werd aangehouden. De elek*nciteitstarieven voor kleinvi bruikers ondergaan de voorgestelde wij ziging (verlaging) Een bedrag 25.000 werd beschikbaar gesteld de door de instellingen voor gezinszorg te verstrekken gezinshulp aan bejaarden en chr ji isch zieken De h;er Sannes werd aangewezen tot rekeningen, de heer Lijten werd benoemd tot lii v«n de verkeerscommissie, Ir. Van Hoek tot lid van de commissie voor het beweer van de dienst kasbeheer en kredie.wtzen, de heer Lamberment tot sitter van de commissie, de heer Ten Broek werd aangewezen als kandidaat de functie van commissaris bij de LDM, de heer Hagens werd benoemd tot lid van de algemene raad van de Gemeentelijke Gasvoorzienlng Zuid - Holland, alsook de heer Lambermont. de heer A J. Schoneveld tot lid van de raad aeatuur van de Stichting tot exploi tatie van bejaardencentra en ten slotte de heer D. J. van Koobcn tot leraar aan de HBS voor meisjes. Eerste verdieping Ook de eerste verdieping bestaat uit een voor- en achtergedeelte. De linkervleugel bevat twee kamers voor de schoolarts en twee voor ds schoolzuster Die van de schoolarts zijn 5.50 lang. die van de schoolzuster 5.11 meter. Er is ook een aantal toiletten. Boven de ingang, aan de voorkant op de eerste verdieping dus, komen een badkamer en een ruimte voor de school- tandverzorging (de laatste 5.81 meter lang). Aan de achterzijde in het midden van het gebouw: een archief met administra tie van de schoolartsendienst. een wacht kamer voor school- en tandartsendienat en een grote wachtkamer <5.98 meter lang) voor de schoolartsendienst In de rechtervleugel vindt men nog een vertrek voor de schoolzuster en ds schoolarts. Aan de voorkant: rechts toiletten, een garderobe en een vergaderzaal met biblio theek (5.26 bij 8.04 meter). Tweede verdieping Ten slotte de tweede verdieping. Aan de voorkant boven de ingang is de plaats van de EHBO. gedacht die hier zijn leslokaal krijgt, van 5.48 bij 8.04 meter. Links ervan zijn weer toiletten. De beide vleugels van het gebouw krijgen op deze verdieping uitsluitend magazijn- en reserveruimten. Aan de achterzijde in het midden de afdelingen medisch-opvoedkundig bureau, logopedie en school-maatschappelijk werk. Het me disch bureau en het school-maatschap pelijk werk krijgen beide de beschikking over een ruimte van 4.95 bij 5.83 meter. Het geheel toont een evenwichtig® opzet, die het veelzijdige werk van de G.G. en G.D. ongetwijfeld zal verge makkelijken. De verbouwing omvat kleine veranderingen en restauraties, nieuw stuc- en schilderwerk en behang en vervanging van de verlich ting en verwarming. Er komt uiter aard nieuw meubilair. Kinderwagenstalling Aan de linkerkant van het gebouw worden op de tekening van de begane grond nog een t ran f o rm a to rgebou wt j en bergplaats, een overdekte stalling voor 85 fietsen en een overdekte kinder wagenstalling genoemd. Achter in de tuin zal een garage van het type Elascon worden opgezet <6 bij 15 meter). De toegang tot het parkeer terrein komt aan de Cronesteinkade. Stukken beter Dokter J. G. Bazuin, directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, is vanzelfsprekend zeer ingenomen met de plannen ten gunste van zijn dienst. „Die plannen zijn wel erg urgent, want Leiden kan toch eigenlijk met dit voor de volksgezondehid zo belangrijke centrum niet meer voor de dag ko men", zo zei hij ons in februari vorig jaar toen wij met hem al over dit project spraken. ,.Er zijn tal van gemeenten, veel kleiner dan Leiden, die mij werkelijke jaloers kunnen maken, als ik zie wat zij op sociaal-medisch en sociaal-hg- giënisch gebied hun bewoners hebben le bieden". Wat de werkwijze betreft zal de dienst na de overplaatsing naar de Foodenburgstraat geen essentiële ver andering ondergaan. Alleen de outil lage wordt stukken beter. Nü zijn er afdelingen samengevoegd, dan kunnen zij zich afzonderlijk ontwikkelen. Het voornaamste resultaat zal ryn, dat de afdelingen elkaar niet meer hinderen en dat er uitbreidingsmoge lijkheid is. Nu kan men met pijn drie rchoolartsen een plaats geven, maar binnen niet al te lange tijd zouden dat er wel eens vijf kunnen worden. Dokter Bazuin voegde destijds aan zijn goede verwachtingen van de toe komst echter één „maar" toe. En dat betreft de excentrische ligging van het gebouw Roodenburgerstraat. „Voor het bezoeken van een derge lijk centrum moeten de afstanden niet zo groot zijn." Daarom koppelde de directeur aan het betrekken van dit gebouw de op richting van een gezondheidscentrum zowel in het noorden als in zuid-wes ten van de stad. Het gebouw noord komt aan de Bemhnrdkade. De gebouwen in noord en zuid-west zullen worden gebruikt door de kruis verenigingen (Wit-Gele. Groene en Oranje-Groene) en door de genees kundige dienst. In het tii< 1876 daterende voorma lige schoolgebouw aan de Korte Mare. sinds 1924 de „tijdelijke" huisvesting van de G.G. en G.D., is nog niet zo lang geleden de kamer van de direc teur werkelijk heel aardig opgeknapt Een groot deel van het jaar valt er geen zonnestraaltje in en toch betekent die kamer in het sombere en ondoel matige gebouw een verademing. Maar het verandert de mening niet, dat de situatie van nu alleen maar fkeuring verdient en dat de dienst dit onderdak spoedig dient te verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3