Uw probleem is het onze Een kanttekening Evangelische anglicanen steken broederhand toe Meningen van anderen BOEKENHOEK Een woord voor vandaag Aantal mormonen nam in 1961 toe met 20 procent Speciaal stroomtarief in Middelburg voor kerken Chefarine 4 3 DEFENSIE AAN HET WOORD UIT de memorie van antwoord, door de minister van defensie ingediend, blijkt, dat Nederland in de rij van NAVO-bondgenoten-met-een- defensie is opgeschoven van de tiende naar de negende plaats» Doch we komen daarmee toch nog na ..arme landen" als Turkije (5,4 procent van het nationaal inkomen in 1960), Griekenland (5,8) en Portugal (4,7), tegen wij 4,5 procent. Onze Beneluxpartners België (3,5) en het rijke Luxemburg (1,2) blijven ver achter ons. Over dit feit wilde de minister zich niet uitlaten om „evidente" redenen. Hier staat echter tegenover, dat de Amerikanen (en ze hebben nog gelijk ook) met hun 10 procent vrij onomwonden verklaren, dat West-Europa als bedreigd gebied te weinig doet. Behalve Turkije (0.2 meer). Denemarken (0,1 meer) en ons land (0,3 meer) verminderden alle NAVO-landen hun inspanning van i '59 op '60, toen de Berlijnse crisis zich toch al begon af te tekenen. Van de zo nodige versterking van de conventionele middelen ter voorkoming van een onnodig spoedig en groot gebruik van atoommiddelen zien we dan ook nog niet veel terechtkomen. De Nederlandse bijdrage is vrijwel geheel gericht op conventionele niet- atomische middelen. Hoewel (te) langzaam, is er in materieel opzicht wel enig perspectief op verbetering door nieuwe schepen, vlieg- en voertuigen. De behandeling van de personeelsaangelegenheden doet echter niet ver wachten. dat de zo nodige aanvulling met vrijwilligers wordt bereikt. De grote moeilijkheden die hier liggen worden miskend en op de door Kamer leden gedane suggesties en vragen wordt te negatief gereageerd, terwijl voor het bereiken van enige resultaten tientallen constructieve maatregelen nodig zijn. In plaats daarvan wordt op conservatieve wijze vastgehouden aan ver ouderde inzichten, die al maar herhaald worden, doch onvoldoende bleken in de praktijk. In deze kolommen bijv. hebben we ons op grond van feiten uitgesproken tegen het in dienst houden van „pensioenrijpe" beroepsmilitairen. Dat was inderdaad een merkwaardig beleid, gezien de mededeling van de minister dat, terwille van de zo nodige verjonging van het beroepspersoneel, nu geleidelijk zal worden overgegaan tot pensionering op 55- inplaats van op 60-jarige leeftijd. De vaste Kamercommissie voor defensie stelde hierover ook een vraag, die echter op al te gladde wijze in een ander verband is getrokken en zo omzeild. Verder valt het op. hoe steeds weer een vergelijking met het andere rijks personeel wordt gemaakt, dat echter onder heel wat schappelijker omstandig heden zijn werk verricht en overwerk krijgt uitbetaald. Het argument, dat „die bijzondere dienstomstandigheden van oudsher bestaan", gaat in deze tijd beslist niet meer op. Hetzelfde geldt voor de bijdrage in de studiekosten aan KMA en KIM, die niet op een universiteitsniveau wordt gebracht ondanks tekorten bij de werving; dus 200,in plaats van 500,per jaar. Zo zien we onvoldoende van de tientallen maatregelen die nodig zijn om de personeelstoeloop te verbeteren. Gelukkig ontdekken we ook wel positieve punten, al zijn ze onvoldoende. Daartoe rekenen we dan, dat de minister de sympathieke gedachte, ook reeds in deze kolommen gedaan, om een kazerne in Drenthe naar de verzetsman Johannes Post te noemen, gaarne nader wil onderzoeken. Zo'n naam zal ons volk meer zeggen dan die van collaborateurs met Napoleon, aan wie bij de naamgeving van kazernes veel te veel aandacht is geschonken. Vrije Kerken honderd jaar uitgestoten Ook dit jaar zijn in Engeland de evangelische anglicanen weer bijeen geweest, die binnen de Anglicaanse Kerk een soort or thodoxe of confessionele, ls kerkelijke organisatie hebben ge vormd van predikanten. Zij hou den hun jaarlijkse conferentie in het Londense Islington. In zijn openingswdord heeft de nieuwe voorzitter van deze organisatie, ds. R. P. Johnston, verklaard dat belijdende leden van kerken, wier theologische orthodoxie herhaaldelijk door de Kerk van Engeland is erkend, het recht hebben „om bij bepaalde gele genheden gastvrijheid te ver wachten aan de Tafel des Heren in de Kerk van Engeland." Advertentie kOSRAM De pastoor is geen poes Iedereen weet hoe hij het woord „dominee" moet afkorten, ook al is de ,.s" van ds. in dat woord niet eens meer te vinden. Maar hoe kort je nu „pastoor" af? Dat is het probleem van de oud-katholieke pastoor G. J. Blom. Hij schrijft in het blad „De Oud-Katholiek": Er is in onze kerk een gewoonte aan het ontstaan om het woord Pastoor af te korten tot Ps. Aangezien eenmaal ingewortelde gebruiken moeilijk meer te veranderen zijn, willen wij ons nog tjjdig afvragen of deze afkorting wel juist is. Het ia in de Nederlandse taal gebrui kelijk om titels af te korten door ge bruik van hetzij de beginletters (Prof. voor Professor, Kap. voor Kapelaan of Kapitein), hetzij de eerste en de laatste letter (Dr. voor Doctor, Mr. voor Meester, lr. voor Ingenieur, Ds. voor Dominus, het Latijnse woord voor Dominee). Indien er verwarring mo gelijk is met een andere titel, zet men er soms nog een extra letter tus sen (Mgr. voor Monseigneur, Drs. voor Doctorandus). Indien men dus het woord Pastoor per se wil afkorten het staat beter om het voluit te schrijnen zou men volgens de bovenvermelde regels de eerste en de laatste letter kunnen ne men (Pr.), ware het niet. dat dit reeds de gebruikelijke afkorting is voor Priester, zodat hierdoor verwarring zou kunnen ontstaan. De enige moge lijkheid die overblijft is het gebruik van de beginletters: Past. Mij persoonlijk is dat liever dan de onregelmatige afkorting Ps.. die Psalm betekent en verder ook nog nog gebruikt pleegt te worden als roepnaam voor de poes! Nieuwe strijd om historisch boek over weeshuizen (Vai ■spondente) Opnieuw is in Nijmegen een conflict opgelaaid om een boek dat nog niet is verschenen. Het boek heet ..De laatste eeuw der beide Weeshuizen" en het van de hand van dr J Bnnkhoff te Nii- megen. Deze heeft ter gelegenheid het vierhonderdjarig bestaan der PATRIARCHEN In het kerknieuws van de laat ste jaren is een nieuwe naam binnengeslopen. Nu de Oosters- Orthodoxe Kerken meer in het westers nieuws komen, horen we herhaaldelijk van „patriarchen.'' In het blad ..De Oud-Katholiek" heeft een zekere ,J3eva" een ar tikel gewijd aan deze titel: aangeduid met de naam van een stad. dan is die naam meestal „Rome" geweest. Ja. in de veelal onverkwikkelijke machtsstrijd horen we herhaalde lijk spreken over het „eersteRo me. het „tweede" Rome (Konstan- tinopel), en het „derde" Rome (Moskou). Het is de kerk van Antiochië, die in haar West-Synsche liturgie altijd gebeden heeft, en nog steeds bidt. voor „de heilige, universele Kerk, in het bijzonder voor Sion, dat is Jeruzalem, de moeder van alle kerken". Het ontroerende voor ons is. dat deze kerk haar liturgie viert in het Aramees, de moeder taal van onze Heer Jezus Christus. Ja. velen achten „Rome" de eeuwige stad, maar de gelovige Joden bidden na de maaltijd nog steeds: ..herbouw Jeruzalem, de heilige stad. in onze dagen! Ge loofd zijt Gij. Eeuwige, Die in Uw erbarmen Jeruzalem herbouwt." Vindt hier geen ontmoeting plaats tussen christenen en Joden? Ko men we zó niet op een hoger ni veau dan heel die strijd om aard- macht en heerlijkheid, verbon- het begrip „Rome" „et „eerste", „tweede' „derde" betreft)? En. slaan we het laatste bij belboek op. dan zien we de gerei nigde. de gelouterde Kerk als een genadegave van God uit de hemel afdalen! Niet het werk van vrome christenen, niet het resul taat van alle. misschien nog zo goed bedoeld, oecumenisch ge zwoeg. maar Gods genadegave aan ons! De heilige stad. het nieuwe Jeruzalem, gekleed als een bruid, die ^voor haar bruidegom is ge- Gelovige christenen en gelovige Joden: op de poorten staan ge schreven de namen van de twaalf stammen der kinderen Israels. En de muur der stad heeft twaalf grondvesten, waarop de twaalf na men van de twaalf apostelen! TTfANNEER we nu bedenken, dat de oude Kerk was onderver deeld in drie patriarchaten: Antio chië. Alexandrië en Rome. dan vraagt men zich allicht af: „waar om was Jeruzalem daar niet bij?" Ach. men behoeft maar een duik te nemen in de Algemene Geschie denis. en het wordt wel duidelijk, dat na de verwoesting van Jeruza lem daar aanvankelijk noch van een Joods, noch van een christe lijk centrum sprake kon zijn. Pas in 451. op het Concilie van Chalce don worden zowel Jeruzalem als Konstantinopel tot patriarchaat verheven. sticht gedurende In de Handelingen der Apostelen lezen we: ..En zo kwam het, dat de discipelen het eerst in Antio- chië Christenen genoemd werden". Universeel-kerkelijk gezien heeft Antiochië dus het meest recht op de titel ..moederkerk". Ook de kerk van het Westen demonstreert dit 'misschien wel tegen wil en dank> in haar kalender. Immers, in de rooms-katholieke kalender vinden we op 22 februari het (eest van „St. Petrus' Stoel te Antio chië" het feest van het pontificaat van de prins der apostelen Uit sluitend dit ..Stoeifeest" werd aan vankelijk gevierd. Eerst in 1558 bepaalde Paus Paulus IV dat de inbezitneming van de zetel te Ro me op 18 januari plechtig zou wor den herdacht. En daarvoor werd dan praktisch hetzelfde misformu lier voorgeschreven als voor 22 fe bruari was vastgesteld. Deze „ont wikkeling" alleen al is een over weging waard, temeer daar bij de recente kalenderhervorming de te genwoordige Paus het feest van 18 januari weer helemaal heeft laten vervallen. Dus het oude. oorspron kelijke feest van de zetel te Anti ochië heeft binnen de Rooms-Ka- tholieke kerk gezegevierd. Nu is het ons allen bekend, dat „Rome" absolute aanspraken doet gelden. Zij wil inderdaad „moe der" zijn van alle kerken. Men accepteert dat of men wijst het af. Wij willen hier alleen een paar eenvoudige, onopvallende citaten weergeven van rooms-katholieke auteurs, waaruit ons inziens duide lijk blijkt, hoe men in die kringen per se iéts bewijzen wil. wat niet bewezen kan worden, omdat het nu eenmaal niet waar is; althans zeker niet waar is in de zin. die men er thans zo gaarne aan geven niet precies te bepalen, wan neer de kerken van Alexandrië. Antiochië en Jeruzalem zich van Rome hebben afgescheiden". En elders: ,,De Perzische kerk heeft nooit rechtstreekse betrekkingen met Rome onderhouden". Ten slot te: „De kerk van Abessinië leeft vanaf haar geboorte buiten de één heid van de Katholieke kerk". (Deze citaten zijn ontleend aan „Het Christelijke Oosten", uitgege ven in opdracht van het Aposto laat der Hereniging. Uitgeverij: de Toorts) Wanneer wij zulke eenvoudige ci taten rustig op ons laten inwerken, krijgen we dan de indruk dat „Ro me" vanaf het begin de moeder is geweest van alle kerken? Paus Gregorius de Grote van Rome schreef aan patriarch Eulo- gius van Alexandrië: ..Petrus heeft de stoel van Rome zijn waardig heid verleend, daar hij zich aldaar heeft willen vestigen en zijn leven op aarde beëindigen; hij heeft de zetel van Alexandrië geëerd, waar heen hij zijn leerling Markus, de evangelist, heeft gezonden: hij heeft de zetel van Antiochië. waar hij zeven jaar lang vertoefde, be vestigd." En hier ziet men meteen, hoe moeilijk een ..gesprek" is. De Rooms-Katholiek leest uit dit citaat het primaat van Petrus en tevens van Rome Anderen lezen hieruit het primaat van Petrus, maar te gelijkertijd de gelijkwaardigheid der drie apostolische zetels. tuur van de Patriarch van Alexan drië luidt: allergoddelijkste en hoogheilige heer. paus en patriarch van de grote stad Alexandrië en heel het land van Egypte: van Ly- bië, Pentapolis. Ethiopië; vader der vaderen, bisschop der bis schoppen. de dertiende apostel, de rechter der wereld". En wij zou den dan gelovig moeten aanvaar den. dat deze paus-patriarch van Alexandrië zich vanaf het begin onder Rome stelde? Binnen de oude Oosterse Patriar chaten vinden we de voor bui tenstaanders verwarrende situa tie. dat er steeds twee tof meer) ambtsdragers zijn. die dezelfde ti tel voeren. Zoals we dus in Neder land twee Aartsbisschoppen van Utrecht en twee Bisschoppen van Haarlem kennen, zo kennen we in Antiochië. Alexandrië. Konstantino pel en Jeruzalem naast de Ortho doxe patriarchen, de patriarchen van de oude schismatieke kerken 'Monophysietcn. Nestorianen). Ds. Johnston dacht hierbij in het bij zonder aan de zogenaamde vrije kerken van Engeland die hoofdzakelijk zijn ge organiseerd binnen een Bond van Vrije Evangelische gemeenten, een Unie var Baptisten Gemeenten en de Methodisten Kerk. Deze kerken herdenken in Enge land dit jaar het feit dat honderd jaar geleden 2000 predikanten van de Angli caanse kerk uit hun rechten werden ont zet en uitgestoten. De voorzitter voegde er aan toe: „De gebeurtenissen die herdacht worden, moeten ons er toe brengen meer aan dacht te schenken aan onze verhouding en onze toekomstige verhouding tot de Vrije Kerken in ons land en onze zuster kerk. de 'presbyteriaanse) Kerk van Schotland." „Het gesprek tussen Anglicanen en Presbyterianen duurt nog steeds voort ondanks de grote moeilijkheden. De stem van de evangelische anglicanen moet in dit opzicht gehoord worden. Als wU de Presbyteriaanse kerken vragen om onze episcopaalse kerkorde te er kennen dan hebben wij niet het recht een uitleg van het episcopaat van hen te vragen die verre uitgaat boven de uitspraken van onze kerk." EPISCOPAAT In dit opzicht hebben de laatste jaren de hoogkerkelijken in de Anglicaanse Kerk herhaaldelijk moeilijkheden gege ven. Zij staan de eenheid van de vijf kerken op Ceylon in de weg en hebben in de afgelopen week ook bezwaren gebracht tegen volle avondmaals„ meenschap met een te vormen eenheids- xerk in Noord-India en Pakistan. Ds Johnston gaf als zijn mening dat de anglicanen de Vrije Kerken een episcopaat moeten voorstellen, dat werkelijk bruikbaar is. Daartoe zouden veel meer kleinere gemeen ten gevormd moeten worden en waarschijnlijk meer kerkelijke pro vincies. Een Australische spreker dr. Leon L. Morris stelde met nadruk dat alleen een liturgische vorm niet voldoende is om tot een werkelijke eredienst te komen. „Het is niet voldoende om de juiste din gen te doen en de juiste woorden uit te spreken. Een waarlijk bijbelse ere dienst vraagt naast de juiste houding en de juiste woorden ook de juiste hou ding van het hart. Een eredienst di AVONDMAAL Prof. dr. E. M. B. Green, hoogleraar aan London College of Divinity schonk ln het bijzonder nog aandacht aan inter communie en aan het Heilig Avondmaal in het algemeen. HU stelde dat het Nieu we Testament geen duidelijk antwoord geeft op de vraag, wie het Avondmaal mag bedienen. In theorie zou eigenlijk ieder gemeentelid het Avondmaal mogen bedienen. HU wees fcierbij op Hande lingen 2:46 waar het brood „van huls tot huis" gebroken werd, en zei dat wc hierbU moeten dedken aan de viering door „leken" (gewone gemeenteleden) van het Avondmaal. Hij verwierp de ge dachte die in de Anglicaanse Kerk heel sterk leeft, dat men de episcopale wU- dlng ontvangen moet hebben om het Avondmaal te kunnen bedienen. Fries monument voor ds. Talma Het moderamen van het provinciaal comité van anti-revolutionaire kiesver enigingen in Friesland heeft besloten tot het stichten van een monument voor de in 1016 overleden anti-revolutionaire staatsman ds. A. S. Talma, die van 1908 tot 1913 minister van landbouw, nijverheid en handel is geweest in het ministerie Heemskerk. Het monument zal worden geplaatst in Bergem, de het district, dat ds. i de Tweede Kamer hoofdplaats Talma bracht. Romen Sc Zonen, Roermond eik. Algemeen fondsenbezit. Uitgave ge lijknamige organisatie, postbus 1700, Amsterdam. Dispereert niet. twintig eeuwen histo- e van de Nederlanden, door A. en H. Algra. Tweede deel. Derde, uitgebrei de druk. Uitgave T. Wever. Franeker. Postzegels, het verzamelen naar mo tieven, door G J. Peelen. In serie De Alkenreeks, beeldencyclopedie. Uitga gade De Alk. Alkmaar. Parijs. Foto's Nico Jesse, tekst Ute Vallance. voorwoord Jean Cocteau. Uit gave Elsevier, Amsterdam. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hontenisse. Zld.: E. Grams- bergen te Dendermonde. België; te Hallum: A. Ie Coq te Beerta Aangenomen naar Eemnes-Binnen. toez D. J. van Dijk te Nieuwerkerk a d. IJssel; naar Krimpen a. d. IJssel: G. E. Bakker te Hteze, NBr.; naar Bever wijk-Heemskerk, 6de wijkgemeente in wording, toez.: J. A. Don. voorheen pre dikant in Zuid-Afrika, thans bijstand in pastoraat aldaar. Bedankt voor St. Annaland: P. J. Bos te Sprang, NBr. Beroepbaarstelling: C. Knijff, voorheen predikant bij de Rheinische Kirche, Wagenfuhr 1. te Essen-Schonnebeck. Duitsland is weer beroepbaai. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vinkeveen: J W. Genuït te Zevenhoven ZH en Woerdense Ver laat; te Abcoude: P. N. Pilon, kand. te Hilversum. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Almelo: M. W. Nieuwen- huyze te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Tweetal te Rotterdam-Zuid: F. Mallan te Veenendaal en Chr. v. d Woesteyne te Barneveld, waarvan eerstgenoemde beroepen. Nieuw blad voor de Chr. Ger. ambtsdragers In de kring van de Christelijke Gere formeerde Kerken is een nieuw blad ver schenen. Het richt zich in het bijzonder tot de ambtsdragers, zowel ouderlingen als diakenen. Het blad komt in de plaats van „Diaconaal Contact" dat elf jaar lang de christelijke-gereformeerde diakenen heeft willen dienen. Hoofdredacteur van het nieuwe blad is de vroegere hoofd redacteur bU de Nieuwe Provinciale Groninger Courant. H. W. v. d. Brink. C.N.V. achter ambtenaren Nw.-Guinea Het bestuur van het C.N.V. heeft aan de minister-president ter kennis gebracht, dat het verbond volledige steun verleent aan de herhaalde ma len geuite verlangens van het C.W.N.G. Persekding Hollandia om trent rechtspositie van en verdere regelingen voor de Nederlandse amb tenaar in Nieuw-Guinea. status aan de rijksambtenaar, de lening van repatriëringsvoorzieningen bestaande uit: een huisvestingstoeslag zolang geen normale huisvesting is verkregen, een herinrichtingsuitkering voor aanschaf kleding en kosten huis inrichting en een goede wachtgeldrege ling met behulp waarvan de repatrië rende ambtenaar in staat gesteld wordt na heroriëntering in Nederland een nieuwe carrière te beginnen. Benoemd tot onderwijzer aan de Tal ma school te Arnhem: E. Pleijsant te Delft: Chr. Nat. school te Dragterop- slagen: C. Winter te Balk. Wij bouwen niet voor de eeuwigheid, al bestaat die gedachte dan wel misschien onbewust. Is dit een wetenschap, die ons de bereidheid en de wil tot doorzetten en tot ontplooiing van grote activiteiten ontneemt? Wij zijn tijdgebonden, maar zouden het toch heel erg vinden, wanneer na onze dood niets meer zou bestaan, dat zou wijzen op of het resultaat zou zijn van onze strevingen of bemoeiingen. In Psalm 49 gaat het over dwazen en redelozen, die hun vermogen aan anderen nalaten. En dan staat er dit: „Hun diepste gedachte is, dat hun huizen altoo3 zullen bestaan, hun woningen van geslacht tot geslacht". Het gaat dus niet tegen die huizen, maar tegen de geest, waarin zij worden opgetrokken. Het gaat tegen het verkeerde van de „diepste gedachte", namelijk dat menselijke handelingen en voortbrengselen de tijd zullen overleven. En nu kunnen wij wel zeggen, dat iedereen weet, dat dit onzin is: de vraag heeft zin. of wij niet vaak net doen alsof het vergankelijke definitief is. Onze huizen zullen niet altoos bestaan, maar het is ivèl onze opdracht ze met het oog op de eeuwigheid te bouwen! Dat is niet zomaar een spel met woorden. Want die huizenbouw en u moogt het veel breder zien, namelijk al onze menselijke activiteiten verraadt onze instelling: doen wij het met God of niet? Is ons gehele streven gericht op Hem of gaat het alleen maar om onszelf, om onze eer? Voor God is de manier waarop wij iets doen heel wat belangrijker dan het resultaat, dan de huizen, die eenmaal zullen worden afgebroken. (Van onze kerkredacteur) Gedurende het jaar 1961 wer den meer dan 900 Nederlanders bekeerd tot de mormonen. Dit aantal is groter dan ooit te vo ren, zelfs groter dan in welke tweejarige periode ook. Van de 13.500 Nederlanders die in de afgelopen honderd jaar zich aan sloten bij deze „heiligen der laatste dagen" werd dus 7 pro cent in 1961 bekeerd. De Neder landse mormonenkerk is een van de snelst groeiende mormonen- kerken ter wereld. Alleen de mormonen van Engeland nemen nog sneller in aantal toe. In geheel Europa werden in het afgelopen jaar 22.000 bekeerlingen maakt, wijzen de statistieken uit die •juist door de „heiligen" zijn gepubli ceerd. Daarvan wonen 16.000 mense Groot-Britanië. De totaale winst leden in de gehele wereld bedroeg bijna 100.000, zodat het totaal aantal mormonen in de gehele wereld is toegenomen tot 1.875.000. In Nederland zijn de mormonen het sterkst in Zuid-Holland. Het gevolg is dat in het afgelopen jaar "iet westen van Nederland van zendingsgebied overging tot een eigen ring binnen het geheel van deze wereldkerk en zo een zekere mate van zelfstandigheid kreeg. De leden uit de steden Amsterdam, Den Haag Rotterdam vormen deze ring. Het de tweede ring die in Europa georgani seerd werd. De eerste ring werd in 1960 m Manchester gevormd. Sindsdien zijn zelfstandige groepen van kerken ge vormd uit zendingsgemeenten in Duits land, Zwitserland en Frankrijk. Tot president van deze ring werd ge kozen J. Paul Jongkees uit Voorschoten, die twee adviseurs kreeg toegeweze de heren Bernard W. Lefrandt Den Haag en Geraard G. Stoovê Rotterdam. De ring werd onderverdeeld ln wyken. De kerk van de „heiligen der laatste dagen" kreeg zijn Nederlandse zelfstan digheid precies honderd jaar. nadat de eerste mormonenzendelingen uit Amerika in ons land arriveerden. De eerste mormoon in ons land werd een Rotterdamse rabbi die voor dit nieuwe „evangelie" gewonnen werd door een van de apostelen, Orson Hyde, die een reis maakte naar Palestina. Dat was in 1841. In 1861 vestigden de eerste twee zendelingen. Nederlanders die naar Ame rika waren geëmigreerd en daar bekeerd waren, zich in ons land. In Nederland hebben de mormonen ongeveer 4.500 De mormonen willen zich geen protes tanten noemen. In hun leerstellingen wordt gezegd dat hun kerk de werke lijke herstelde keik van Jezus Christus is. Zij geloven in de goddelijkheid van Christus, Zijn maagdelijke geboorte en letterlijke lichamelijke opstanding als Heiland en Redder van de mensheid. De mens heeft zelf zijn bestaan in een voor- sterfelijk verleden cn zal met zijn indi viduele identiteit blijven bestaan tot in de eindeloze, eeuwige toekomst. Het huwelijk is een eeuwige relatie, die man, vrouw en kinderen niet alleen verbindt „tot de dood ons scheidt" maar, „voor alle tijd en eeuwigheidwanneer het huwelijk tenminste voltrokken wordt in een mormoonse tempel. Polygamie werd in het begin door een aantal leden be dreven, en nog door een groep van afge scheiden mormonen, want ook deze sekte kent zijn scheuring. Toen de Ameri kaanse wetgeving het polygame huwelijk verbood gaf de kerk in 1890 bevel er mee op te houden en sedertdien worden leden die er meer vrouwen op na houden ge ëxcommuniceerd. De kerk krijgt zijn financiën hoofd zakelijk uit „tienden". De leden staan een tiende van hun inkomen af voor het werk van de kerk. De mormonen be zitten echter ook een. groot aantal uil- gestrekte boerderijen, een zeepfabriek, een steenkoolmijn en inmaakbedrijven. De kerk heeft geen betaalde ambtsdra gers. Van alle leden wordt eenvoudig verwacht dat zij hun tijd geven voor de kerk. De zendelingen die men in Neder land tegenkomt zijn alle vrijwilligers, die zelf hun overtocht hebben betaald en eigen onderhoud voorzien. Zij geven ongeveer 18 tot 30 maanden aan deze zendingsarbeid. Door hun werk worden per jaar ongeveer 600 nieuwe kerken in gebruik genomen. Advertentie JN MIDDELBURG wil- deze uren. Nu echter Een en ander houdt len B. en W. een spe- kunnen de. kerken ge- dus in, dat de Middel- invoereiï bruik maken van de burgse kerken op Igende tarieven ciaal tarief voor stroomlevering aan de kerken. Zij stellen de raad voor een speciaal cent dubbeltarief en een drie- stroom tarievensysteem voor de zondagen kerkgebouwen in fe stel- christelijke len. De financiële con sequentie voor Middel- dagen; burg is. dat de stroom- opbrengst naar schat ting een verlaging 1300 gulden gaan. dagen en erkende chris- dubbeltarief: 4'A telijke feestdagen aan- :r kWh voor zienlijk goedkoper elek- afgenomen op triciteit kunnen betrek- erkende ken. De meterhuur van feestdagen een drietarievenmeter 31 cent op andere ligt 12 a 15 gulden ho ger dan die van een drietarieven- dubbeltarief meter. Daar een levertijd geldt van 20 tot 24 maan den zal wanneer de christelijke wijziging van kracht andere wordt met ingang systeem: 4l/t cent per kWh voor stroom afge- :al onder- nomen op zondagen erkende Volgens de nu gelden- feestdagen; de tarieven betalen de dagen tijdens de zoge- de periode maart-april afnemers 31 cent per naamde lichturen kWh binnen de zoge- cent per kWh naamde lichturen en 17 ten die cent per kWh buiten kWh. de drietarievenme- ting eerst feitelijk kun- 17 cent per nen worden toegepast begin 1964. Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier middelen in één iablei werken krachtiger zonder de maag van streek fe maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f-0.80 Handige alripverpalking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3,50 ter. Zit i Vraag: Wij bezitten een schemer lampje van varkensleer, dat hagelwit was, maar nu tamelijk geel is gewor den. De voornaamste oorzaak zal wel zijn, dat het op de schoorsteen staat. Hoe zou ik het lampje weer wit kun nen krijgen? Ook hebben wij een Glafonnière met smeedijzer. Dit smeed- zer is lelijk geworden en ook wat uitharken, zodat het dode gaan roesten. Hoe kan ik het mooi krijgen? dan kunt u volstaan met 25 tot Nederland voorkomende krentebomen kg kalkmergel per vierkante me- hebben niets hiermede te maken (Ame- dan kunt u beter lanchiër Botynium). Rozijnen i het gras met een scherpe hark goed goed uitgaat. Het gazon wordt er be ter door. Vergeet ook niet het gras flink te mesten met stalmest of com- Antwoord: Het schemerlampje wordt p0st. hagelwit. Varkensleer kleurt op den duur en wordt Het smeedijzer zal opknappen s het afneemt met hete olie. b.v. slao- Vraag: Een weduwnaar met kinde ren hertrouwt op huwelijksvoorwaar den. Bij zijn sterven wordt de soedel gescheiden. Uit het tweede huwelijk zijn geen kinderen. Mijns inziens ko- bij het overlijden van de wedti- erfdeel Brieven, die niet voorzien zijn en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Vraag: Om een licht beige mantel- deren stof te reinigen heb ik deze in een len a wasketel met water, waarin wat zout, geen goederen i r toe i 1 het minderjarige kind. Was de kin- de moeder niet wettelijk verplicht al- bain marie verwarmd. Daar- gezet. Na het uitspoelen bleek mij dat na inwrijven I Vraag: Ik heb een jong meisje als In bedoelde ketel wordt gewoonlijk hulp in de huishouding in dienst ge- x"" Hoe heb ik te handelen met plekken in :1de gekookt i gekomen. aangifte belasting, ziekenfonds. Raad m, vnn Arbeid e d - Moet ik loonbelasting hBP; betalen cn A O W. o! is het usance, dat "gai „,Ji de werkneemster dit doet? Hoe moei ik dat opgeven'' Zij werkt halve da gen en verdient 10 per week. worden uitgegeven Dr Brinkhoff kreeg leur zijn manuscript zou omwerken. Dr. van een stichting die wetenschappelijke i Bnnkhoff is daarop niet ingegaan, om- huizen vorig jaar het boek geschreven. studies over de sociale en economische j dat hij meent, dat de gewenste coupu- I I social* maar hu werd een schrijver zonder pu- geschiedenis van Nederland uitgeeft, het I res verlies zou betekenen voor de histo- bliek toen het regentencollege van de verzoek zijn studie aan het fonds van de rische waarde van zUn publicatie. Hij j_ t etlrMinp af la T%- M"1 u--fc Sai -- heeft het college een brief geschreven rin hij de heren de bevoegdheid ont zegt toestemming te verlen-n tot publi- PHI een arbeid, die niet door het nodige papieren opstuurt gehonoreerd Inmiddels is er Vraag: Ik wil mijn gazon Antwoord: U dient deze werkneem ster aan te melden bij de Dctam. Nij- cnoord 1. te Utrecht. Verder dient u een werkgeversverklaring in te vullen, zodat de werkneemster zich kan aan melden bij een ziekenfonds als ver plicht verzekerde. Tevens dient u bij elke uitbetaling van loon de rentekaart van het meisje te vragen om hierop de verschuldigde zegels te plakken. Te- de druiv vens moet u haar opgeven bij de be- lastinglnspect eduwnaar. Deze verval- de familie van de weduwe. Is dit juist? Antwoord: Deze conclusie is juist. Bij de boedelscheiding na de dood - j» - van de hertrouwde weduwnaar hebben suml. Wat raadt u mij de kinderen van de weduwnaar alles ontvangen, waarop zij recht hebben, heeft de zout- Wanneer de weduwe overlijdt en geen res- testament maakt, gaat alles naar haar ,aD ramilie. De weduwe heeft echter reent aansprakelijk zijn als de minderjari Wa- een testament te maken en de nalaten- schade lijdt. Is er geen toezien' handje vol schaP te verdelen zoals zij wil, als zij voogd en luistert de moeder niet. dan zout oplossen. Na deze wasbeurt moet Ke,®n kinderen heeft. Heeft zij echter kunt in water w'v' kinderen, dan is dit recht beperkt, u echter Raad van lezer: Mocht een zinken fr- teil roesten tengevolge van ouderdom, aan een dan kan men deze een laag witte lak 'n van ge- geven, desnoods tweemaal. Dan kan rozijnen? de was weer veilig in bleekstof gezet Antwoord: Blijkba; zich vermengd de sunil. Probeer 'assen in een teil met schoon U kunt daarin wel les ^door Antwoord: Inderdaad is dit de plicht van de moedervoogdes en de kantonrechter ziet daarop toe. Als dit niet geschied is. doet u het beste de moedervoogdes en de toeziende voogd te waarschuwen hiermede haast te maken daar zij met hun vermogen goed spoelen, eventueel met wat azijn. Daarna mi weer spoelen in schoon w Vraag: Groeien krenten struik of boom. of maakt i droogde druiven krenten doorsnijden bestand tegen weeshuizen, dat de opdracht voor de j stichting af te staan De Nljmeegi publicatie had gegeven, het manuscript hoogleraren die de redactie van afkeurde, omdat de wijze v an geschied- stichting vormen, waren eensgezind schrijving het college niet welgevallH mening dat het geschrift van dr Brink- katl was De schrijver hal historische feiten hoff verdiende te worden uitgegeven. Zij college vermekl die bepaalde wantoestanden uit vroegen formaliter de toestemming van een uitgever komen aanbellen die be- bestrooien Wat i het vefleden n de weeshuizen ge-izna- het reg ntencollege. ter will van de lie- langstelling heeft getoond voor het veel- of landbouwkalk. leerd. aan het licht zouden brengen i ve vrede Maar de regenten bleven besproken werk van de Nijmeegse doc-i veelheid per 100 vierkante Antwoord: Krenten zijn de gedroog- dl«de emaille-emmers druiven van een bepaalde druive- behandel lk altijd op enige tijd geleden toch op hun weigering staan, tenzij de au- bcpaalde druive- volgens Winkler Prins de viti» vinifera L. var. apyrena. Zij komen voornamelijk uit Griekenland, nl. de kalk eilanden Cephalonia en Zante en het beter: kalkmergel district Patras. Zij worden ook ge- de hoe- kweekt in Australië en Californic De :er? naam is een verbastering \an Korin- Antwoord: Ic er geen mos in het ga- the een stad in Griekenland. De in roestplekken altijd op deze w.jze en iei succes. Vraag: Mij kwam veivuigviis moei men ae vrui nP™P;.,S?t,V.n Vitren iP reeple' S"i>de" gezin geval de en vrouw in gemeenschap van goede ren gehuwd waren. De man overleed en de vrouw bleef achter met een min derjarig kind. Nu geeft de moederHBHi naar willekeur uit ten nadele van het deksel weinig water ongeveer 5 minuten voorkoken. Hierna moet men de pa prika's overdoen in goed schoonge- ter maakte flessen en de flessen met wa ter met wat zout (of half water, cn half azijn en zout) vullen tot onge veer 2 cm onder de paprika's. Men sluite de fles af met een goed passen- goed schoongemaakte ring en

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2