luuiiuii Uiv probleem is het onze Beroepmgswerk Halleluiahoed beschermt tegen rot fruit en kou Een noord voor vandaag Papoea's raadplegen bij overdracht Nw.-Guinea Mr. Burger: Praten over Indonesisch bestuur Dominee draagt nu een microfoon in knoopsgat „Wiskunde-olympiade" voor middelbare scholieren 2 41VDERZIJDS WELKE HUWELIJKSVOORWAARDEN In het christelijk sociaal orgaan patrimonium" schrijjt de voor zitter ran dit blad de heer M. W. Schakel, over de verhouding tus sen de christelijk-historische unie en de anti-revolutionaire partij die weer volop in discussie is. miskennen afbrokkeling van één der meest typische trekken uit het na tionale cultuurpatroon: de protes- tantschristelljke partijformatie. Waarom er doekjes om gewon den: deze partijen staan in de branding. Geen wonder, dat twee partijen die ieder voor zich de overheid oproepen om „de christe lijke beginselen in het staatsleven te eerbiedigen" het citaat is ont leend aan art. 3 van het c.h. pro gram van beginselen zich niet voor altijd wensen neer te leggen bij een gescheiden optrekken. Persoonlijk moeten wij in dit ver band altijd weer denken aan een brief, die Da Costa. de bezielde zanger, de vurige zoon van het oos ten, de israëliet zonder bedrog, op 16 september 1856 schreef aan een broeder-in-Christus, met wie hij in velerlei opzicht ook politiek bepaald niet op één stoel zat: Groen van Prinsterer. Wanneer Groen in het parlement met de rug tegen de muur staat aan de vooravond van het pijnlijke debat met de geestverwante minis ter Van der Brugghen. wenst Da Costa hem in deze brief sterkte toe en schrijft hij o m ..Ik mag het niet ontkennen, mij doet die zich meer en meer prononcerende schei ding tussen de orthodoxen-pur-sang en de mannen van Ernst en Vrede grotelijks leed. Naar mijn innigste overtuiging zijn er beiderzijds ele menten aanwezig, die elkaar kon den en moesten corrigeren en com pleteren in plaats van elkander te bestrijden en te desavoueeren." Elkander corrigeren en complete- Geen enkele menselijke organisa tie heeft immers exclusief de evan gelische wijsheid in pacht. Daar ligt de sleutel tot een positief ant woord op de vraag, die prof. Rid derbos in het Gereformeerd Week blad van 10 november 1961 opwerpt: Waarom, zo moet men toch met toenemende kracht vragen, waar om kan in Nederland (niet de klein- en niet de eng-, maar wel) de groot-gereformeerde gedachte in levende aansluiting aan de reforma tie, niet méér gestalte krijgen? Elkander corrigeren en aanvul- Een meelevend christelijk-histo- risch man, zei op een door ons bij gewoonde gecombineerde vergade ring van c.h. en a.r., verwijzende naar de woorden van Berghujs, niet zonder enige gevatheid. Wat let jullie anti-revolutionairen dan nog om lid te worden van de c.h.u? Wat menig anti-revolutionair in dat opzicht let is door prof. Her man Ridderbos eens treffend als volgt omschreven: „dat het gere formeerde leven, dat zij soms voor stellen als een burcht van eigenge rechtigheid. voor ons niet alleen een tuighuis Is waaraan wij wape nen tot de strijd ontlenen, maar ook een bron van levend water be vat, waaruit onze vaderen gedron ken hebben en ook wij" (Geref. Weekblad van 1 febr. 1952). Dat is een beeldspraak, waarin het meelevend gedeelte van de anti revolutionaire partij, zoals het in de vergaderingen van de kiesvereni gingen naar voren treedt, zich zelf zonder veel moeite herkent. Het zal een wezenlijk bestand deel uitmaken van wat de antire volutionairen aan inbreng hunner zijds naar de fusiebesprekingen zul len meebrengen. Daaromtrent mag geen verschil van mening bestaan. Dit aspect van de zaak ligt geluk kig ook niet buiten de horizon van de conventsrede van Berghuis. In het gevolg van een levensin stelling als de zo juist geschetste kunnen eigenschappen als zelfver zekerdheid en eigengerechtigheid gemakkelijk meemarcheren. Het is een veel voorkomende klacht uit de Uniehoek tegen antirevolutionairen. Niet altijd ten onrechte. Een dus danige habitus zal onder de corri gerende invloed van een anders in gestelde partner moeten doorgaan. Dat zal ongetwijfeld een bijdrage worden tot het gezicht van een christelilk-nationale volkspartij. Aan de andere kant: die christe- liik-nationale volkspartij zal beslist ook niet kunnen zijn een sociëteit van christenen, die aan politiek doen. Dat is van overlang een gelief koosde mening in een niet te ver onachtzamen hoek van de Unie. De conventsrede van Berghuis be- i passage, die uitgelicht (jeze rjcjjtjPg vatte i. uit de context uitgelegd zou kunnen worden. En ook prompt als zodanig uitgelegd Ds. L. H. Ruitenberg schetst in „Tijd en Taak", onafhankelijk weekblad voor Evangelie en Socia lisme. van 11 november 1961. dat de verlangde éne christelijke volks partij onherroepelijk van christe lijk-historische signatuur zal zijn: „Want een partij, waarin prof. Van Niftrik heus zich zelf kan zijn, zo als dr. Berghuis belooft, is haast per definitie christelijk-historisch van allure. Dat wil zeggen geen partij, maar een vereniging van Christenen, die aan politiek doen. Naar bevind van zaken." Dan zou er dus niet zo zeer spra ke zijn van wederzijdse correctie en aanvulling, dan zou de anti-re volutionaire geestesstroming zich alleen maar aangepast hebben aan het christelijk-historische organisa tiepatroon. Adaptatie op prngmofi- sche gronden, want de Gerefor- aanvul- meerde Kerken en in hen leeft een wezenlijk bestanddeel van de Elkander corrigeren en complet»- antirevolutionaire partij moeten renj „antwoord geven op vragen, die in 1880 nog niet gesteld werden en men moet elkander toch een beetje aldus dr. Ruitenberg, len. Dat wil zeggen een gefusioneerde partij zal er anders uitzien dan de a.r. partij, zal ook een ander ge zicht vertonen dan de huidige chris- teliike-historische unie. Men zal aan beide kanten de vraag moeten overwegen, of men het eindresultaat van genoegzame betekenis acht om daarvoor offers aan „eigen inzicht" te kunnen en te willen brengen. Wij zijn van mening, dat bij inachtname van enkele voorwaar den beide stromingen elkander „het volk ten baat" ze"- den kunnen corrigeren len. se beïnvloeding door wederkerig» inbreng, verdraagt zich naar onze wijze van zien niet een voorstel lingswijze. dat men de fusie nu wel wagen kan, omdat de ene groep toch al steeds duidelijker op de an dere gaat lijken. Aan deze verleiding is naar onze mening dr. Berghuis niet geheel ontkomen, toen hij op het convent van de a.r. partij op 28 oktober stelde: „Een nieuw verschijnsel is echter, dat in onze tijd ook de zgn. oude organisaties-stijl-Kuyper verliezen. Symptomen daarvan ziet men in de Gereformeerde Kerken, in de Vrij» Universiteit, bij het middelbaar onderwijs en in zekere zin ook in onze eigen partij". vrij laten". JH die tot de conclusie komt, dat dé Gereformeerde Kerken steeds meer 8aan leven naar het middenortho- oxe hervormd levenspatroon. Bepaalde passages uit de con ventsrede van Berghuis hebben on gerustheid gewekt aan de basis van zijn partij. Hij zal dat trouwens zelf bij zijn contact met de kies verenigingen Inmiddels al wel be merkt hebben. Hij is aan zijn po sitie verplicht om te gelegener tijd die ongerustheid weg te nemen Dat zal hem „in hart en nieren antirevolutionair" gelet op de doorlopende lijn in zijn op het con vent geplaatste opmerkingen over de verhouding A.R P.-C.H.U. ook niet moeilijk vallen. NED. HERV. KERK «J Dior: Best geslaagde dameshoed GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Giessendam-Neder-Har- dinxveld: W. Horlings te Elim; te 's-Gra- venhage-West <a.s. vacature J. Meynen): G. Vecncman te Amersfoort: te Rotter- dam-Lombardijcn: A. van Reen te Alk- CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hilversum-Oost: H. W. Eerland te Amersfoort. Dokter F. de Waal afgevaardigd naar Pakistan In de gereformeerde kerk te Wolfheze is gisteren dokter F. de Waal, voorheen missionair arts op Celebes. waar hij door de Raad van Samenwerking was uitgeleend afgevaardigd naar de Pa kistaanse stad Montgommery. De afvaardiging geschiedde door de plaatselijke predikant, ds. G. S. Fernhout. Dokter De Waal werd onder meer toe gesproken door ds. J. de Lange, namens het hoofdbestuur van de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk, dat hij samen met de Utrechtse emeritus predikant, ds. A. Meyers, vertegenwoor digde. Ook sprak nog ds. B. Richters van Baarn namens de Paroeba-commissie. Een aantal missionair-artsen met verlof woonde de dienst bij. Dokter en mevrouw De Waal hopen zich 30 januari op een Italiaanse boot te Genua, in te schepen naar Pakistan. „Er is niets 20 mooi als een hallelujahoedje met een blij> open en fris gezicht" schreef een Zweed se journaliste ter gelegenheid van het bezoek dat meneer en me vrouw Kitchener aan dit land brachten. Zij is niet de enige, die er zo over denkt. De grote Dior heeft het hoedje wel „de best ge slaagde dameshoed ter wereld" genoemd. Dit modesuccesdat 75 jaar lang een symbool van naastenliefde is geweest, heeft de stichting „Doe wat terug" als haar symbool gekozen. Op alle aanplakborden verscheen plotseling het overbekende kaphoedje. De hallelujahoed is een variant op de luifelhoed van de 19e eeuw. De ontwerpster ervan was Catherine Booih, de vrouio van de oprichter van het Leger des Heils. Catherine Booth had zich al lang geërgerd aan de wel zeer uiteen lopende hoofd deksels van het heilsleger. Men I droeg van alles, tropenhelmenpiek- j helmen, politiehelmen, helmen met pluimen en zelfs ecu legerbandje om een bolhoed. Zij besloot hier I een einde aan te maken en liet Le per éénzelfde hoofdbeklcding te ge- 1 ven. eze hoed moest aan drie belangrij-1 ke eisen voldoen. Ten eerste moest 1 hij naar buiten een voorbeeld zijn van ingetogen soberheid. Ten twee- de moesten de vrouwen leren om niet aan iedere modegril mee te! doen. Het was duur en het paste een heilssoldate niet en ten derde moest het hoofddeksel de draagster in de openlucht beschermen tegen kou, maar ook tegen stenen en rut fruit, wat in die tijd gebruikelijke gaven waren die het Leger bij een openluchtbijeenkomst kreeg. Gevangen isd racht Het is wat riskant in een tijd van stijgende welvaart voor steeds meer mensen voor de gevaren van die welvaart te gaan waarschuwen. Er zijn er, die eenvoudigweg ontkennen, dat er van welvaart gesproken kan worden en dus eventuele waar schuwingen een slag in de lucht vinden. Er zijn er ook, die zo'n waarschuwing uitleggen als een uiting van liberalistisch denkende mensen, die een ander geen welvaart gunnen. Mogen we om te beginnen vaststellen, dat welvaart iets anders is dan welzijn? En dat de Bijbel op heel wat plaatsen waarschuwt tegen de grote risico's van de rijkdom voor het geestelijk wel zijn van de mens? Misschien wilt u ook eens op de praktijk letten: hoevaak draaien onze gedachten en gesprekken niet om geld (dat wij altijd te weinig hebben in vergelijking met an deren) en hoe dikwijls wordt ons leven niet vergiftigd door onze materiële begeerten, die ons streven volledig bepalen? Neemt u aan, dat uw geestelijk welzijn daaronder nogal te lijden heeft! Wie uit dit alles nu de-conclusie zou willen trek ken, dat de menselijke strijd om méér welvaart dus veroor deeld is, vergist zich. Deze behoort tot de goddelijke opdracht van de ontplooiing der krachten, die God in de mensen en in de gehele schepping heeft gelegd. Maar als wij ons welvaarts- streven op zichzelf gaan zien, dan is er het déraillement. Dan geldt het bijzonder harde woord uit Psalm 49: „Maar de mens met. al zijn praal houdt geen stand; hij is gelijk aan de beesten, die vergaan." Dr. Berghuis tot a.r. studenten: (Van onze parlementsredactie) ervan bewust moeten zijn, dat ook wanneer een open gesprek met Indonesië zal plaats hebben, dit gesprek zich in feite zal toe spitsen op de kwestie van over dracht van Nieuw-Guinea aan In donesië. Men zal eerlijk moeten proberen of terzake van overdracht een zodanige oplossing kan worden gevonden, die in overeenstemming is met Nederlands verplichtingen jegens Nieuw-Guinea en waarvoor tevens instemming van de Papoea's kan worden gevraagd en bevor derd." De voorzitter van de Anti-revolutio naire Partij, dr. W. P Berghuis, sprak deze woorden zaterdag op de studen tenconferentie. die de Arjos tijdens het weekeinde hield in het gereformeerd jeugdcentrum De Witte Hei. Dr. Berg huis benadrukte, dat Nederland niet mag capituleren voor een militair drei gement. Tevens moet echter volkomen KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje heid, waarvoor vier Fransen, bescht died van spionage terecht staan, heeft het beroep van de Fransen op hun di plomatieke status verworpen en beslist di» het proces voortgang zal vinden. tVan onze parlementsredactie) JR. J- A. W. BURGER, de leider -l-'-i- van de socialistische Tweede- Kamerfractie, meent dat er gepraat moet kunnen worden over Indone sisch bestuur in Nieuw-Guinea. Nederland moet zich volgens hem „niet laten ophitsen en in de toe stand manoeuvreren, waarin wij zouden uitsluiten, dat ook aan In donesische zijde krachten van rede lijkheid werkzaam zijn". Met dit laatste doelde mr. Burger op socia listen als Sharir, die juist dezer dagen (vanwege zijn „redelijk heid") is gearresteerd. De heer Burger sprak op het verkie zingscongres van ziin partii in ..Musis Sacrum" te Arnhem. Naar zijn oordeel moet gepraat kunnen worden over nnenhand, voldoende werking te steil fiOK DE hoogliturgen dan een onder ie predikon- <r«'doende ten kunnen in hef ver volg in alle hoeken van kerken met een slechte den. door de acoustiek verstaan wor den. De oplossing is een dat er niet het gevaar bestaat dat andere zen- Met ders worden gestoord of uitgezonden, predikant om in de ge- Een ontvanger in de makkelijke stoel de microfoon in het knoops- consistoriekamer vangt dienst van de meest ge- 1 kleine zender >r- liefde spreker te t*oIgen in een binnenzak ran de sterkt door aan de luid- Het is niet mogelijk met toga. Nu kan hij zieh sprekers in de kerk. De een gewoon radio-ont- vrij door het liturgisch koster kan de geluids- de kerk sterkte regelen net zo als hij dat nu doet in kerken waar zich een centrum beiregen. van lessenaa naar altaar en ran taar naar de kansel vangapparaat deze uit zending te beluisteren. Een nadeel van dezi van geluidsver- microfoon op de kansel sterking is, dat kerken toch steeds verstaan bevindt. Het voordeel is een worden. En de hinder- l\jke microfoons kunnen meer verdwijnen. De „draadloze micro foon" heeft zijn intrede bewegen. De ..draadloze micro foon" zendt uit op vergunning nodig betekenis van Soebandrio's voor V.N. uitgesproken woorden, dat redelij ke Nederlandse toezeggingen aan de Papoea's gehonoreerd zullen worden. Het gesprek dient, zo enigszins moge- plaats te hebben met inschakeling derden, teneinde niet opnieuw i vele twijfels en tegenstellingen te vallen, waartoe alle vroegere bilaterale Nederlands-Indonesische besprekingen aanleiding hebben gegeven van Ling- gadjati af tot Genève toe. Een beleid, waarin een vreedzame oplossing voor het Nieuw-Guinea-vraagstuk een centra- le doelstelling zou zijn. is nu nog mo gelijk, „nadat en omdat de Koninklijke Marine een infiltratie van grotere orde heeft verhinderd". „De Partij van de Arbeid is bereid voor een dergelijk beleid medeverant woordelijkheid te aanvaarden." zo ze mr. Burger. De Nieuw-Guinea-politiek van het kabinet-De Quay kritiseerde hij fel. daaraan toevoegend, dat zijn partij de verantwoordelijkheid voorde ..Nii Guinea-misère" afwijst. Ze heeft mers reeds twaalf jaar geleden overdracht aan Indonesië gepleit. 1 te Indonesië aan- „Het zou kunnen zijn", aldus dr. Berghuis, „dat het tot stand komen van zo'n gesprek nog op moeilijkheden stuit, mede op grond van een al dan niet ge motiveerd wantrouwen van Indonesië met betrekking tot de Nederlandse be doelingen met zo'n gesprek. Indien dit zo is, zou het wellicht gewenst kunnen zijn, wanneer door Nederland nog eens uitdrukkelijk wordt gesteld, dat de be reidheid tot dit gesprek eerlijk is en de uitdrukkelijke be< als dat mogelijk is. streven, die ook vaardbaar ls." Dr. Berghuis zette uitvoerig uiteen, hoe hij zich het verloop van eer open gesprek met Indonesië indenkt. Meer dan eens beklemtoonde hij, dat, als een overeenstemming met Indone sië zou worden bereikt, in elk geval de Papoea's in de gelegenheid ten worden gesteld, hun mening deze oplossing kenbaar te maken. Zij zouden daartoe grondig moeten wor den voorgelicht. De partijvoorzitter erkende, dat een oplossing, ook een vreedzame oplossing, niet alleen van Nederland afhangt. Van beide kanten is bereidheid nodig. Van belang is ook, welke krachten in Indo nesië de boventoon voeren. Dr. Berg huis vreesde, dat momenteel de meer negatieve krachten in Indonesië door slaggevende invloed uitoefenen. Toch :aat het erom. ook hen ervan te door- Iringen. dat Nederland niet anders dan eerlijke bedoelingen heeft. Dr. Berghuis betoogde, dat het standpunt zich na september vai vorig jaar niet gewijzigd Leeft. De nadere omschrijving, die hij op de studentenconferentie van dit stand punt gaf, besloot hij met de opmer king, dat Nederland in het gesprek met Indonesië duidelijk moet stellen, dat het ook in de toekomst bereid jaarlijks honderd miljoen gulden voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea ter beschikking te stellen, evenals ons land dit toezegde in het plan, dat aan de Verenigde Naties werd voor gelegd toonde aan haar dochter Emma, die de kweekschool voor zusterkadet- ten leidde, ontlokte deze de uitroep „Maar mama. ik kan mijn meisjes er niet uit laten zien alsof ze uit een vrouwengevangenis komen...." De hoed was inderdaad wel erg so ber uitgevallen. Annie E. Lochwood, een van de kadetten die hoeden maakster was geweest, maakte van de creatie van mevrouw Booth een toonbaar en draagbaar hoedje. Het eerste hallelujahoedje dat van zwart fluweel, zwarte zijde en zwart stro was gemaakt kon toch nog geen genade vinden in de ogen van de zusterkadetten. Het was hen te zwart, te somber. Officieren die naar Ierland werden gezonden verwisselden zodra ze Londen hadden verlaten de zwarte voering voor een witte. O, vrouwe lijke ijdelheid. Het ging zover dat generaal Booth in „De Strijdkreet" een waarschuwing plaatste bestemd voor de zusterkadetten. Het werd hen streng verboden het uniform (de hoed) te veranderen. Finishing touch Het hallelujahoedje, nog steeds zwart en sober, werd plechtig ingewijd op 16 juni 1880 toen 25 vrouwelijke ka detten (met hoed) naar de People's Hall marcheerden. Toch was men niet tevreden. Mevrouw commissio ner Railton gaf de finishing touch aan de niet gewaardeerde creatie van mevrouw Catherine Booth. Zij naaid,e het legerlintje langs de hoed. Toch iets vrolijks.' De breedte van de rand en de hoogte van de kap mogen in de loop der jaren enige wijzigingen ondergaan hebben, het hoedje dat de heilssol daten nu dragen is op die kleinig heden na, identiek aan het model waar mevrouw Railton de laatste hand aan legde. In dit traditionele hoofddeksel heeft de stichting „Doe wat terug" symbool gekozen. De stichting van plan elke Nederlander onder dit hoedje te vangen. Tevens is ze bereid om alle gaven van het Ne derlandse volk voor het jubileum eerbewijs voor het Leger der Naas tenliefde. dat 'ten name van „Doe wat terug" op postgiro 755)0 te Hil versum gestort kan worden, in ont vangst te nemen. Dit jaar zal er in Nederland voor het eerst een „wiskunde-olympiade" worden gehouden, een competitie in het oplossen van wiskundevraagstuk- ken voor leerlingen van de op een na' hoogste klassen van de hogere burger scholen en gymnasia. Het initiatief hiertoe is genomen door de Nederlandse onderwijscom missie voor wiskunde, met het doel bij de jeugd belangstelling te wekken en levendig te houden voor de wiskun de. De vraag naar wiskundigen is op het ogenblik ondanks het toenemend aantal studenten nog steeds veel groter dan het aanbod en het is ook van econo misch belang, dat de industrie voldoen- 'e van deze specialisten kan aantrekken. De eerste ronde van de olympiade wordt op woensdag 2 mei gespeeld. De opdracht is. schriftelijk enkele vraag stukken op te lossen, waarvan er som mige niet uit de gebruikte schoolstof worden geput, maar meer een beroep doen op gezond verstand en denkvermo gen dan op wiskundige techniek. De pro blemen moeten od de deelnemende scho len worden opgelost onder toezicht van de leraren, die het werk zullen corrige- voor ze het aan de commissie op- Remonstrantse hulp onderontwikkelde gebieden De buitengewone algemene vergade ring der Remonstrantse Broederschap - zaterdag In Amsterdam gehouden - heeft een motie aangenomen, waarin zij ver klaart mede de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de steun aan de ont wikkelingsgebieden. Zij doet dit krach tens haar opdracht als christelijke kerk in de wereld. De vergadering heeft zich laten leiden door het prae-advies van professor dr. J. Tinbergen, waarin wordt gesteld dat meer middelen dan tot nu toe voor de verwerkelijking van deze hulpverlening moeten worden aan gewend. De Remonstrantse Broeder schap zal zich richten tot de regering om op te wekken tot een grotere bijdrage van de Nederlandse gemeen schap aan dit werk. De Broederschap hoopt hierbij op steun van de andere christelijke kerken. De vergadering benoemde een commis sie, die zal nagaan in welke vorm de Broederschap een eigen bijdrage in het kader der steunverlening kan geven. Voorstellen daar*" aan de in juni te gadering doen. De tweede ronde is bepaald op 24 ok tober. De topploeg die na de eerste ron de wordt geselecteerd, komt dan cen traal bijeen waarschijnlijk in Utrecht voor het oplossen van nog ingewikkel der vraagstukken. Het ministerie van on derwijs. kunsten 1 de commissie neemt aan, dat de „eer" de grootste betekenis zal hebben. Het winnen van de olympiade is natuur lijk altijd een aanbeveling bij de verde re studie en bij verzoeken om studie beurzen. Het ligt in de bedoeling, van de olympiade een jaarlijks weerkerend ge beuren te maken. In Hongarije worden al sinds 1900 dergelijke wiskundewed- strijden gehouden. Een gevolg hiervan is geweest, dat Hongarije relatief de meeste wiskundigen heeft voortgebracht, onder wie vele vooraanstaande geleer den. Enkele andere landen hebben na de tweede wereldoorlog het Hongaarse voorbeeld gevolgd. Hoeveel deelnemers de Nederlandse I olympiade zal trekken valt nog niet te schatten. De wiskunde blijkt zich wel in een grote belangstelling van de jeugd te 1 kunnen verheugen. Zo heeft een wiskun dig tijdschrift voor de jeugd, Pythagoras 1 dat enkele maanden geleden voor het eerst verscheen, inmiddels al 12.000 abonnees, een aantal dat de verwachtin gen van de onderwijscommissie verre overtreft. Oecumenische stichting kocht Deltahotel De Oecumenische Stichting voor Re- I creatie is sinds zaterdag eigenaresse van f het veelbesproken Delta-hotel te Haam-/ stede. De Roosendaalse handelaar S.\ Bleyenberg, die vorige week donderdag 1 op de drukbezochte veiling in Haamstede 1 een bod deed van ƒ280.000.— op het nog I niet afgebouwde hotel van de failliete i N.V. Scelveringhe. heeft het dus nauwe- lijks twee dagen haar bezit kunnen noe- De te Utrecht gevestigde Oecumeni sche Stichting voor Recreatie, samenge steld uit afgevaardigden van verschil- i lende kerkelijke groeperingen, is voor nemens het gebouw met zijn 41 kamers, j restaurant met bar, badkamers, douches en overdekte galerij (dat de afgelopen zomer op de splitsing van de wegen naar Renesse en het vliegveld Haamstede leeg en verlaten heeft gestaan) als hotel te exploiteren. EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: FRIES Bereid van gebroken rogge, zonder enige toevoeging. Het stevige lekkere brood, A dat onze Noordelijke Landgenoten waarderen. Dat moet u ook eens proeven. Alle soorten machinaal gesneden, ver- pakt en gesteriliseerd. SMAAKT BIJ ELKE MAALTIJD1* Vraag: Wie is dc dichter I binn, gewahre mir die Bitte, Bunde der Dritte"? i Antwoord: Dit zijn regels uit gedicht van de bekende Duitse dii Voor het overige bevatte de rede van |rrjedrich von Schiller (1759—1805). de heer Burger de gebruikelijke be- Het is te vinden in zijn in 1708 vol- schuldigingen aan het adres van de re-tooide werk >-Die Bürgschaft". Deze -- - gering. Het kabinet-De Quay heeft zijn regels zouden zijn uitgesproken door a.e. veu®n op Antwoord: Voor het looien maakt u een kooksel, bestaande uit 120 gr. zout, 150 gr. aluin in twee liter kokend wa- u zijii icKcid u» Wl ter opgelost. Als dit water koud ge- bekendc Duitse dichter worden is, giet u er een_ klein beetje verdund zwavelzuur bij. Hierin kunt u ten noct men een stuk ongeglansd papier leggen en hierover met de punt van een warm ijzer strijken, zodat het vet in het papier trekt. Men moet het pa pier telkens verleggen. De laatste res- met tetra of vlekkenwater. woorden niet kunnen waarmaken, daar- de tyran Dyonisius van Syracuse (on- uit niet tijdig de politieke consequenties gCveer 350 voor Christus), die zó ont willen trekken, daardoor verwarring on-jroer *- ng gewekt en het democratisch bestel dermijnd. Er heerst als gevolg van dït beieid een ...norele malaise". In het vlecsdelen eraf, verwarring on-Iroerd der de bevolking gewekt en het ver- kc de twee mannen verbond, dat hij, in plaats van hen ter dood te bren gen. verzocht als derde man in hun vriendschap te worden opgenomen. Vraag: Ik hoorde van een geval. de vellen buiten (niet in de zon) op verschillende plaatsen natte kunt drogen. Teneinde de huiden soe- jes op het plafond. Het dak is bedekt Brieven, die niet voorzien zijn an naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. rtnor de wiendschaD wel- Kum aro6en- Teneinde d_ mannen verbond, dat hii. pel ,te maken strooit u er wat talk- met rubberoid en het plafond poeder op en haalt de vellen (met de zachtboard. Hoe komt het, dat die huidkant) over de ronde kant van ta- te plekjes ontstaan, precies op fel of aanrecht op j— plek- dekt van wel ooit hoe kan ik die het beste weg- hard gevroren heeft. Antwoord: In de laatste 30 Jaren 1 jn in januari 1942 en in februari 1956 I de laagste temperaturen gemeten, na-j iji| -22 graden de heer Burger, „zozeer in toenemende mijn mening is dit in Nederland jaar totaliteit der onbehaaglijkheid, dat zij ~s"weken hertrouwen. Men geen enkele andere uitweg meer zien dan dit kabinet tegen elke prijs te doen voortbestaan, met zoiets van: na ons de zondvloed". Spreker vroeg zich af of de oorlogshandelingen van Indone sië dit alles op de achtergrond zullen schuiven. Er is volgens hem maar één gezonde uitlaatklep voor dit algemene onbehagen: electorale versterking van de oppositie. Als het Nederlandse volk de reke ning aan de partijen die het inter- mezzo-D Quay hebben getolereerd, niet presenteert, „wacht ons dit soort regeermethoden blijvend in de toe komst". De verkiezingen van dit ogen""houden, dat een half jaar l« odüip". volgende bieden d. ton, IJ gedaan in de Eg dien- Ue ..draadloze micro- u-aar vele lutherse ker- de P.v.d.A. een zodanige positie te duur hebben gemaakt, omdat het hem kerk van Neurenberg, foon" zendt uit op een ken zeer liturgisch zijn, j bezorgen, dat regeren In Nederland opviel, dat de vrouw binnen het jaar Als de predikant de frequentie van 36.7 tot heeft men reeds vergun- - hertrouwd wa«. dierut begint is een druk 37.1 megahertz en heeft ning aangevraagd indel™^ L I Vraag: Kunt •mij echter stellig, dat het gebeurd was. 'Vie heeft er gelijk" Antwoord: Volgens Nederlands recht gen na de dood van haar man of ont binding op andere wijze van haar hu welijk voordat z j hertrouwen' kan. Het lijkt uitgesloten, dat een Nederlands krijgen? Er blijven kringen achter als melijk resp. -25 graden raag: Jaren geleden bezochten wij de plekjes weer opgedroogd zijn. Het tor- plafond is gewit. Er is een klein ruit je tussen dak en plafond, want het dak loopt van het midden af een beet je schuin naar beneden. Antwoord -27 graden uiensoep met een glaasje wijn erbij. Mijn vrouw heeft een reaept en dal erzeker- smaakt wel goed, maar toch niet zc -errukkelijk als daar in Parijs. Kunt n<,nkant i «„e- origineel recept geven* 'wichten tot 300 da- franse lekkerbek' mand, uitgegeven bij Antwoird: In het boekie „In de dak is koud (isoleert niet voldoende) Dat water aan d I i uw dak is wellicht geen voorpand condenswater. Het Wat is Vraag: Ik ben bezig aan een brei werk. waarin raglan-mouwen komen. Nu hoorde ik, dat men raglan-mou- j met de z.g. matrassteek in het i rugpand moet naaien, matrassteek? waterdamp bevat, andere Antwoord: De matrassteek is de overhandse ambtenaar een huwelijk binnen die tijd bij vergissing zou toelaten. ""'J dat dit zou voorkomen, dan dergelijk huweliik in strijd met boven- "enoemde bepaling toch ge'dig zijn. Het komt echter voor dat men in het p?r buitenland hertrouwt zonder die bepa- J"ien ling in acht te nemen. Vooral in het voormaliee Nederl»nd*-Tndië hc» geva' Overigen* moet schrijft dunne ringen te snijden w.vi in olie van goede kwaliteit Gesteld aanbraden tot ze bijna komt. condenseert de waterdamp, vervolgens Vandaar die plekjes. U kunt dit het t te laten beste verhelpen door aan de binnen- angebrand kant. dus tussen rubberoid en plafond, eetlepel board te spijkeren met de 1 de zolder gekeerd. Zorg ervoor, mct leidingwater In de soepter- wordt geroosterde sneden Dat isoleert en de ruwë^ziïde "van het p!?kies bruin aan de buitenkant, uit draadjes komen. Hoe kan ik dit voorkomen? Ook zou ik gaarne willen 3 en men giete de gaargekookte board slurpt het condenswater op, daaroverheen. Voor het opdienen dat u geen last meer van water 2 Vraag: Wat zijn de laatste 25 jaar al geprobeerd met naald i aar zonder resultaat. Antwoord: Die bruine vlekjes kunt verwijderen. Wel de op de knop ran de kleine een reikwijdte ran enige steden München en Rc- '*J't overleg met de Partij van de Antwoord: Men moet beginnen met geweest* Ik heb namelijk beweerd, dat Nederland de laagste temperaturen draadjes. Hiervoor gebruikt zender, die ni#t groter honderden meters, zo- gensburg. Arbeid, aldus mr. Burger. geve: nijnehuid? het bereiden van i goed recept het kaarsvet van de vlek s'jk te ko- 1940-'41 wel 20 graden gevroren met volgens af te heeft, maar mijn familie houdt het moet geschikt zijn voor ijzcrbcwer- buven de vlek voor onmogelijk, dat het in ons land king.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2