r Geschiedenisonderricht van grote betekenis is Ook in Sassenheim is de woningbouw zorgenkind Minister Visser geeft prompt overzicht Min. Korthals over „I larmelen' Moeilijkheden rondom de broodsanering in Voorschoten ten einde? Ernstige klacht over de visafslag Scheveningen Kinderen der welvaart moeten leren geven Over vragen bij de doop NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 VRIJDAG 19 JANUARI 1962 Mr. dr. De Vries in RIJNSBURG HET geschiedenis onderricht op de scholen is geen kwestie van het in pompen van dorre feiten, doch veel meer het tot leven brengen van die feiten. Ieder onderdeel van het geschiedenisonderwijs krijgt dan een zeer omlijnde functie: de algemene geschiedenis wakkert het historisch besef aan. geeft de jeugd een kritische instelling en een openheid voor het leven. De vaderlandse geschiedenis dient om van de jeugdigen goede Ne derlanders te maken en de bijbelse geschiedenis helpt krachtdadig mee een volk op te leiden tot zijn hoogste bestemming: discipel van Jezus zijn. Mr. dr de Vries, directeur van de christelijke kweekschool te Leiden, hield voor de RijnSburgse afdeling van de NCVB een betoog over .Jeugd en his torie". waarin de hierboven omschreven stelling nader werd uitgewerkt Ervan uitgaande, dat alle geschiedenisonderwijs wordt gegeven, zoals het hoort, zei mr De Vries, dat de algemene geschiedenis de jeugd de betrekkelijkheid der dingen laat zien. Daardoor kan men de jeugd leren zich niet k priori vast te leggen op traditionele verworvenheden, zodat men meer openstaat voor de mening van an- De jeugd gaat zich een kritische instel- gaf een boekje de titel ..Christus, de zin der geschiedenis". Christus geeft zin aan het leven. Waar Christus niet is, verliest het leven zin: de nozems en het moderne toneel bewijzen het. Ook het communisme acht de ge schiedenis zinvol. Die gedachte ont leent het aan het christendom. Men ver- gete niet, dat Marx van origine een pro testantse Jood was. Het marxisme kent ook de toekomstverwachting (heilstaat) en de strijd (die zich bij het christendom afspeelt tussen God en Satan en bij het Marxisme tussen kapitaal en arbeid). Verband Door de geschiedenis moet ook op de christelijke school het verband worden gelegd tussen de godsdienst en het leven van alledag. Daarom bij de algemene ge schiedenis ruime aandacht besteden aan de kerkhervorming. Door de geschiedenis wordt zichtbaar, dat Christus Zijn kerk in stand houdt. Daarop moet de christelijke school wij zen. Zichtbaar wordt ook, dat de zen dingsopdracht die Christus aan Zijn dis cipelen gaf (maakt alle volken tot Mijn discipelen) in de geschiedenis vermeld gaat worden. Het discipel-zijn van Chris tus is de hoogste bestemming van een volk. Gelukkig dat ons volk nog zingt: ..dat ik toch vroom mag blijven Uw dienaar 't aller stond". De leiding berustte bij de presidente mej. Veenstra. Gecombineerde jaarvergadering N.C.L.B., C.B.C., N.C.BN.C.B.O er V.E.G, alle afdelingen van het C.N.V. houden vanavond een gecombineerde jaarvergadering in De Jeugdhaven. muziekvereniging Excelsior uit Sassen'- heim verleent medewerking met toneel spel en muziek. Opwekkingssamenkomst Onder auspiciën van de Youth foi Christ werd in de Hervormde kerk eer goed bezochte opwekkingssamenkomst gehouden. Ds. J. M. D. van den Berg ui Leiden sprak naar aanleiding van d gelijkenis van de rijke man en de arm Lazerus. Spr zei bij het lezen van deze gelijkenis steeds te huiveren: enerzijd- worden we hier geconfronteerd met Gods liefde, anderzijds met Zijn toorn. Het is onmogelijk te leven als de rijke ma te sterven als de arme Lazerus Aan deze avond werkten verder de gebroeders Spaargaren uit Lisse. De algehele leiding berustte bij de heer Anton Wolthaus. ling eigen maken en dat is goed. Want niet het klakkeloos imiteren doch het doordacht instemmen, vestigt en beves tigt zinvolle tradities. Lotsverbondenheid De vaderlandse geschiedenis helpt mede van de jongeren goede Nederlan ders te maken Een volk wordt samen gebonden niet door de taal (Zwitserland heeft 4 talen) noch door het bloed (dat zei Hitier) maar door de geschiedenis. De beste vaderlandse liederen ontlenen hun inhoud san de vaderlandse geschie denis. De historische lot verbondenheid leidt tot nationaal besef. De verknocht heid van het Nederlandse vqlk aan het Oranjehuis wortelt in de vaderlandse geschiedenis. In deze tijd van groeiende Europese eenheid dienen we te beseffen nooit goed Europeaan te kunnen zijn zonder goed Nederlander te zijn. Evenmin als een slechte Rijnsburger (maar die zijn niet!) ooit een goed vaderlander kan zijn. Het gevoel van lotsverbondenheid is zo sterk, dat het de tegenstellingen omvat. Een speciale functie heeft de chrls- telilke school, want daarop wordt ook hiibelse geschiedenis onderwezen. De Bijbel Is zelf een geschiedenisboek. God Is een God der historie en HU dient zich ook zo aan. (Ik hen de God. Die u uit Egypte leidde). Door de bUbelse geschiedenis worden Gods roemruchte daden bekend gemaakt. Achter de geschiedenis staat God. De Leldse hoogleraar prof. Berkhof Kwestie van territoriale wateren is van geen enkel belang TNE Indonesiërs schoten het eerst, zij bevonden zich op een afstand van minder dan 12 zeemijlen van de kust van Nederlands Nieuw-Guinea, de motortorpedoboten hadden zwaar bewapende landingstroepen aan boord, die de opdracht hadden het Nederlands gezag in Kaimana te liquideren. Aldus wordt duidelijk uiteengezet door de minister van defensie in zijn gistermiddag bekendgemaakte communiqué aan de Tweede Kamer, het incident was als VOORHOUT Weer samenwerking tussen C.H.IJ. en A.R.P. De afdeling van de C H. Unie vergader de in de Chr school. Voorzitter G van der Tang schetste het politieke wereld gebeuren. De hoop dat voor 1 januari een goede oplossing zou zijn gevonden in het geschil Nieuw-Guinea werd de bodem ingeslagen. In het binnenland zijn er nok nog vele vraagstukken, zoals woningnood en verkeer. Een verzoek was binnengekomen van a r.-zijde om weer met één lijst uit te komen bij de gemeenteraadsverkiezingen Het bestuur was hier voor. waarop ook de vergadering maar instemming ver- Secretaris D Bol las een welverzorgd Jaarverslag. Het ledental stijgt Penningmeester P Timmers had een batig slot De propaganda werd bespro ken en de groslUst voor de gemeenteraad opgesteld In volgorde werden gekozen: als lijst aanvoerder G v d. Tang Gzn (zittend raadslid). 2 D. Bol. 3 E. F Knoppert. 4 K F. v. d Bent. 5A.J Witte Zij zullen op rang geplaatst worden: 1-3-5-7-9, na afspraak met de a.r.-groep KATWIJK Loop der bevolking Het aantal inwoners van Katwijk steeg ln 1961 van 30040 tot 30447. een toeneming van 407. Het geboorteoverschot bedroeg 631, terwijl de mutaties wegens vestiging en vertrek een negatief saldo van 224 aangeven. Het aantal huwelijken was 363 40 hoger dan in 1960. Het verloop volgt: Om 20 uur 5 op 15 januati kreeg een Nederlands verkenningsvliegtuig op 58 mül van de Vlakke Hoek een radarcon tact op zijn scherm. Dit splitste zich. Om 20 uur 51 stelde het fregat Evertsen een onderzoek in. Om 21 uur 43 meldde de Kortenaer drie schepen op 25 mijl af stand van de Vlakke Hoek. Om 22 uur 8 meldt het vliegtuig die motortorpedobo ten op 12 mijl uit de kust nabij Vlakke Hoek. Volgens scheeps- en vliegtuig waarnemingen lopen die boten met 31 tot 32 mijl snelheid recht de kust in. De boten beginnen op het vliegtuig te schieten nadat dit parachutefakkels afwierp. De achterste boot het eerst. De Evertsen beantwoordt het vuur. Om 22 uur 15 neemt de Kortanaei eveneens deel aan het vuren. Om 22 uur 30 wordt een 30 mijl varende boot in brand geschoten. Zij vaart de volgende 20 minuten brandend door. Om 22 uur 5( zinkt zij. Om 23 uur 47 vuurt de Evert sen het laatst. De beide andere boten verdwiinen in zuidwestelijke richting. De Evertsen vist 52 overlevenden op. De commandant der strijdkrachten geeft opdracht de overgebleven boten onge moeid te laten, als zij zouden terugkeren om overlevenden te zoeken. Vier zwaar gewonden zijn 16 januari naar B.ak gevlogen en in het hospitaal opgenomen. Negen officieren zijn ochtend van 17 januari naar Holland ia overgebracht. 39 manschappen voorlopig De geredde Indonesische onderofficie ren deelden mede, dat de actie werd on dernomen door drie motortorpedoboten en dat een vierde achterbleef bij de ten der Multatuli die bij het Indonesische eiland Udjer (Aroe-eilanden) ten anker ligt. De boten waren 9 januari uiit Djakarta vertrokken met normale bemanning. 21 man van de watertnansportchen9t schip vijf zespersoons gemotoriseerd* rubberboten De scheepsbemanning van de in de grond geboorde Matjan Tuitul telde 45 koppen Bovendien waren over de drie boten 100 man landmacht verdeeld, waar van 35 op de Matjan Tutul. De laatste waren bewapend met een 2-inch. tier, 4 machinepistolen, 3 brens, weren, 3 radio-ontvangers. Zij hadden voeding voor 20 dagen. Hun opdracht was bij Kaimana te landen en daat het Nederlands gezag te liquideren. De commandant van de Matjan Tutal. kapitein Wlratno, is gesneuveld. Aan boord bevond zich commodore Sudardo van de Indonesische marine, die niet tot de overlevenden behoort. Aan boord de voorste boot. de Hartman, bevond zlcb een sekere kolonel Domo. die comman dant van de actie zou zUn. De Matjan Tutul werd getroffen in hel achterschip, de munitiebergplaats. Verder deelden de onderofficieren mede. dat de ingescheepte troepen met twee Hercules-vliegtuigen naar het vlieg- veld Leftoan (Kei-eilanden) waren (Van parlementsredactie) Minister Korthals (verkeer en water staat) heeft gistennrddag in de Tweede Kamer nog een ogenblik stilgestaan by de spoorwegramp te Harmeien. Hij waag de van de hartverwarmde hulpvaardig heid en het treffende medeleven vanuit binnen- en buitenland. De bewindsman kon de heren Aantjes (ax.) en Van den Heuvel (kath v i toezeggen, dat de door hen naar aanleiding van de ramp gestelde vragen met de nodige ernst en objectivi teit worden bekeken. Ook staatssecretaris Stij kei sprak over Harmeien. Het onderzoek van het rijks- toezicht is nog maar nauwelijks beëin digd. zo zei hij Het onderzoek door de Spoorwegongevallenraad zal binnenkort aanvangen. De staatssecretaris achtte het een plicht zeer ernstig na te gaan welke conclusies uit de ramp moeten worden getrokken. Inderdaad rijst de vraag of de verantwoordelijkheid voor honderden mensenlevens wel in de handen van éér man mag worden gelegd. De bewindsman bevestigde, dat in ver schillende landen een automatische trein- stop is ingevoerd. Zolang die niet feilloos werkt is er het gevaar, dat men er toch op gaat vertrouwen in plaats van op eigen waakzaamheid. Dit risico kan alleen wor den ondervangen als een eventuele wei gering van de stop op haar beurt ook weei automatisch wordt gemeld. De N.S. nemen proeven met het stop systeem. maar de industrie heeft het nog niet op de markt gebracht Ook de moge lijkheid van vrije spoorwegkruisingen biedt volgens de staatssecretaris niet der meer een oplossing. De bewindsman besloot met te zeggen dat de verantwoordelijkheid in deze zaak hem zwaar weegt Hij heeft reeds eer diepgaand gesprek met de directie var de N S. gevoerd. De N.S. zullen niet aar zelen om. eventueel door tijdelijke maat regelen, datgene te doen waartoe lering uit de ramp hen sou nopen. De toelichting verklaart dat het optre den van de Indonesische oorlogsschepen de kennelijke opzet tot een gewapende actie tegen Nederlands Nieuw-Guinea had. Deze boten voeren met grote snel heid op de kust in en hadden het vuur geopend. Daarom hadden de Nederlandse strUdkrachten het recht van zelfverdedl ging ongeacht de plaats waar de aanva werd geconstateerd. Dit recht Is In het Internationaal recht verankerd en drukkelUk erkend ln art. 51 van handvest der Verenigde Naties. Hierby zijn de breedte van de territoriale zee en de zogenaamde aansluitende zone van geen belang. Volgens de territoriale zee- en mari tieme kringen-ordonnantie is voor Nw- Guinea een aansluitende zone afgekon digd van 12 mijl buiten de laagwaterlijn Daarbinnen kunnen immigratiebepalin gen worden gehandhaafd, in overeen stemming met de in 1958 te Genève ge codificeerde regels. Indonesië eist een territoriale zeebreed te voor zioh op van 12 zeemijl die wordl afgezet van een lijn, welke de uiterste punten van de archipel verbindt. Neder land. de Verenigde Staten, Engeland en andere landen hebben tegen deze onge oorloofde handelwijze geprotesteerd ep acht hun schepen niet aan die proclama tie gebonden. Deze methode is door In donesië te Genève niet als voorstel ter tafel gebracht en kan niet worden gemerkt als door het internationale recht erkend. Uit een tUdens de conferentie te Genève door Indonesië ter tafel gebrach te kaart blijkt, dat N.-Guinea door deze lijn is ingesloten. In de praktijk vermij den de Nederlandse oorlogsschepen de Indonesische kant van de denkbeeldige lijn. die midden tussen N.-Guinea en Aroe is getrokken. LISSE A.R. en C.H. samen met één lijst GISTERAVOND werd ln De Witte J Zwaan een ledenvergadering gehou den door de a.r.-kiesvereniging „Neder land en Oranje" te Lisse onder leiding van de heer A. T. de W'eerdt. De secretaris, de heer A. C. Schalk, bracht een uitvoerig verslag uit ovej de plaats gehad hebbende samensprekin- gen met het bestuur van de plaatselijke C.H.U.-afdeling. Hij wees erop, dat A.R.-zijde ook bij vorige verkiezingen met de C.H.U. contact werd gezocht, doch tot een samengaan heeft het toen niet geleid. Het zou de a.r.-kiesvereniging reden tot grote vreugde geven het ook mogelijk zou blijken king te vinden met het Geref. Politiek Verbond. Wanneer het G.P.V. zelfstandig optrekt naar de stembus, zijn alle op die partij uitgebrachte stemmen als verlo ren te beschouwen. Bij de A.R. is steeds bereidheid tot samenspreking met het GP V. aanwezig. Immer zal het bestuur daartoe pogingen blijven aanwenden. Van de heer E. Scholte. raadslid, een schrijven van verhindering binnen gekomen. Hij moest mededelen, dat hij, wegens zijn leeftijd, zich voor de nieu- periode niet meer als raadslid be schikbaar te stellen. De voorzitter stelde hem in een brief dank te zeggen hetgeen hij in de periode van jaar als raadslid voor de partij en gemeenschap van Lisse heeft gedaan. Hierna werd gesproken over de menstelling van de groslijst. Tot 26 januari hebben de leden gelegenheid namen bij het bestuur op te geven Bij de verkiezingen wordt met de C.H U. een gezamenlijke propaganda gevoerd. Godsdienstonderwijs voor het kind In gebouw Salvatori sprak de heer De Haan uit Sassenheim gisteravond de plaatselijke afdeling van de christen vrouwenbond over het godsdienstonder wijs voor het kind. De heer De Haan verving mejuffrouw Krabbe uit Hille- gom. die verhinderd was. God gebruikt de ouders om de kinderen tot Zich te brengen. Het godsdienstonderwijs mag nooit in woorden blijven steken. Van uit zonderlijk groot belang is. dat de daden de ouders in overeenstemming zijn met hun woorden. Het goede voorbeeld daar komt het op aan. Er volgde animeerde bespreking. De bijeenkomst stond onder leiding ui mevrouw Pettinga. die een korte medidatie hield over „Als ziende den Onzienlijke". Zij wees erop. dat loof vaak zo dof is. Er is veel moeite nodig te volharden. God leeft dik wijls niet voor ons. Toch is Hij in Jezus Christus onze machtige Vader, Die draagt en steunt. Wij moeten meer Hem vertrouwen. Het minder zoeken zelf en meer bij Hem. moederen in beweging gebracht. Geruchten hebben gecirculeerd, er zijn vragen in de raad over gesteld en zelfs, nu sinds 11 december van het vorige jaar de sanering na een proeftijd van drie maanden definitief is geworden, worden nog allerlei opmerkingen gehoord. Reeds eerder hebben wij de overwegingen die tot de sanering hebben geleid, uitvoerig uiteen gezet. In het kort komen deze hier op neer, dat de bezorging van de bak kersartikelen grote moeite.zorg en kosten met zich brengt, veroorzaakt doordat de afnemers verspreid zijn door de gehele gemeente en doordat het uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk blijkt te zijn, voor de bezorging voldoende betrouwbaar personeel aan te trekken. Geleid door deze overwegingen heeft de bakersvereniging door mr. Broekhuij- sen. advocaat en procureur te 's-Graven- hage. een contract doen opstellen, diat door alle bakke-repatroons in Voorscho ten is ondertekend. Uiteraard wat men vrij te 'ekenen dan wel d'it te weigeren, doch indien men getekend heeft, is men contractueel gebonden en kan nakoming van de bepalingen van dit contract bij in-gebreke blijven eventueel door het aanwenden van rechtsmiddelen worden gevorderd. Onder meer bepaalt het contract, dat het de ondertekenaars ten strengste ver boden is brood- en of bakkereartikelen te venkopen, te doen verkopen, te leve ren, te doen leveren of laten leveren, of bij zodanige levering of verkoop betrok ken te zijn, direct of indirect, wanneer het betreft een afnemer, wonende in een wijk, waarvoor de ondertekenaar niet is aangewezen. Voorts s^at erin opgeno men. dat de overeenkomst voor onbe paalde tfjd is aangegaan met doen ver stande, dat, nadat de overeenkomst drie jaar heeft gewerkt, ieder der onderte kenaars gerechtigd is de overeenkomst op te zeggen. Een andere clausule uit het contract luidt, dat ingeval het bedrijf van een ondertekenaar aan een ander wordt overgedaan, de ondertekenaar er zorg voor dient te dragen, dat zijn opvolger het contract mede ondertekent, waar door deze in alle rechten en verplichtin gen van zijin voorganger treedt. Een der bakkerspatroons, de heer A. Verhoog sr, heeft inderdaad enige tUd geleden te kennen gegeven zich niet langer gebonden te achten. Hem Is gewezen op de bepalingen van het ook door hem ondertekende con tract en de heer Verhoog heeft daar op terstond erkend, dat hU tot na koming gehouden is Zijn besluit tot uittreden heeft hy daarop ingetrok ken. In tegenstelling tot hetgeen in andere bladen werd gepubliceerd, is er na de heer Verhoog geen bakkerspatroon uit Op de eerste vergadering in het nleu- e jaar van het Produktschap voor Vis i Vlsprodukten zijn enkele opmerkelU- ke uitlatingen gemaakt Na de Nieuw jaarsrede van drs. D. J. van DUk kwam uit de vergadering een klacht over een voorval gistermorgen op de visafslag te Scheveningen. Daar zouden kisten haring van 70 kg in dc verkoop zUn gebracht ln plaats van kisten met de gebruikclyke (max.) 52% kg. Dit omdat er in het op- vangfonds geen geld meer aanwezig zou zUn. Voorzitter drs. Van Dijk zegde toe deze hoogst ernstige klacht te bespreken met de Inspecteurs te Scheveningen. Ook over de gang van zaken in de vishal te IJmuiden waren verschillende afgevaardigden ontevreden. De vis zou in feite al verkocht zijn vóór zij op de afslag kwam Dit zou gepaard gaan met financiële manipulaties. Ook in dit geval zegde drs. Van Dijk toe onmiddel lijk contact op te nemen met de inspec teurs. Wanneer blijkt dat er inderdaad manipulaties plaatsvinden in Schevenin gen en IJmuiden. zal er ongetwijfeld worden ingegrepen. Maar thans kan nog niets worden gedaan: eerst moeten de rapporten van de inspecteurs binnen- zijn. De minimumprijs voor verse haring wordt voorlopig niet verlaagd. Een vt stel van de Nederlandse Vissersboryi de prijs per kist te verlagen van f 11 tot f 10 (echter alleen voor spanvissers!) van f 0,22 per kg op f 0,20 per kg werd verworpen. Slechts vijf afgevaar digden zagen er wat in; 19 stemden te gen. Een nog verdergaand voorstel verlaging tot f 9 per kist haalde het minimum: de stemmen verhouding was 16 tegen en 7 voor. Tot lid van de commissie Internatio nale zaken, de commissie minimumprij zen i.v.m. de visconservenindustrie en de commissie aanvoer en in verband met de afzet werd herkozen de heer P. Krab. de combinatie getreden Bekend is wel. dat een der ondertekenaars var comitract doend'e is geweest tólanite: winnen uit het rayon van een andere bakker. Hij handelde hiermede in strijd met de bepalingen van het contract en van hem zal nu worden gevorderd, dat hij zijn activiteiten in dit opzicht staakt. LEIDERDORP V.VD.-afdeling opgericht Gisteravond is alhier een afdeling de V.V.D. opgericht. Spreker was de heer J. C. de Corver, lid van de Tweede Ka mer en wethouder van Heemstede. Hij gaf de aanwezigen politieke informaties op verschillend gebied. Het plaatselijke oprichtingscomité be staat uit mr. J. J. de Groot, ir. F. P. J. van Straaten en de heren M. de Jong en E. E. van der Schaaf. Een bestuur zal later worden gevormd. Getracht zal worden, voor de gemeen teraadsverkiezingen in samenwerking L met Gemeentebelang met één lijst uit b te komen. Concert Het Westnederlands Symfonie-Orkest onder leiding van Sam Swaap zal op vrijdag 2 febr. om 8 uur in de Geref. kerk een concert geven, onder auspiciën van de Culturele Raad. Het programma I bestaat uit werken van Handel, Bach, r Marcello. Mozart en Janacèk. Uitvoering van Kapel Op vrijdag 26 jan. om kwart voor 8 geeft de Harmoniekapel een uitvoering r in het Dorpshuis. Na de pauze treden personeelsleden van de Kon. Ned. Grof- r smederij voor het voetlicht. a Christenvrouwenbond Voorschoten Voorschoten, vergaderde gisteren ln het jeugdgebouw bU de gereformeerde kerk. Dé heer S. den Hollander, leraar pedagogiek aan de christelyke kweek school te Lelden, sprak over het onder werp: Opvoeden ln welvaartstUd. Een actueel onderwerp dus. waarvoor goede belangstelling bestond. De heer Den Hollander ging uitvoerig ii: op de mogelijkheden en moeilijkheden die zich bij het opvoeden van onze kin deren juist in deze tijd voordoen. De welvaart van nu is algemener, omvang rijker. In vroeger tijden bleef zij be perkt tot een kleine groep. VOORSCHOT EJV Celstraf en intrekking rijbewijs opgelegd Op 29 oktober van het vorige jaar had op het kruispunt Krimkade-Voor- schoterweg te Voorschoten een botsing plaats tussen een auto. bestuurd door een 49-jarige koopman en een auto, be stuurd door een reiziger uit Amsterdam Twee in de laatstgenoemde auto zitten de kinderen liepen een hersenschudding op en de auto zelf werd zwaar bescha digd. De Voorschotenaar zou onder invloed van drank hebben verkeerd en boven dien de verkeersveiligheid in gevaar hebben gebracht. Het eerste ontkende hij gisteren voor de Haagse politierechter maar getuigen bevestigden de dronken schap. Na een eis van 1 maand gevan genisstraf en intrekking van het rij bewijs gedurende een jaar veroordeelde de politierechter hem tot 14 dagen ge vangenisstraf en intrekking van het rij bewijs gedurende een jaar met ingang van 29 ktober j.l. Ernstig ongeluk Gistermorgen is de 61-jarige Voorscho tenaar D. C. Flinterman. toen hij met zijn fiets aan de hand de Veurseweg overstak, aangereden door een uit Lei derdorp afkomstige auto. De man moest met een schedelbasisfractuur en een ge broken enkel naar het academisch zie kenhuis in Leiden worden gebracht Wijkavonden in Katwijk p ISTEREN werden drie wijkavonden gehouden. Zo sprak voor de wtykge- meente zuid-west na een korte inleiding door ds A Offerings de plaatseiyke pre dikant W A B Hagen over zUn reis naar Israël, toegelicht met kleurendia's. De noord-oost wijkgemeente kwam ln j de Christelijke Huishoud- en industrie- Gemeenteraad vergaderde TAE raad van Sassenheim was gisteravond bijeen voor de eerste verga- dering in 1962. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over het feit, dat de nestor, de heer Van Breda, na langdurige ziekte weer aanwezig kon zijn. Verder herdacht hij de heer K. Kruik, die dinsdagavond door een tragisch ongeluk om het leven is gekomen. De heer Kruik was in dienst van de gemeentebedrijven. In zijn nieuwjaarsrede zei de burgemeester onder meer, dat de bevolking in het afgelopen jaar met 176 personen is toe genomen. De totaaltelling was op 1 januari jl. 9771 inwoners. Vrij uit voerig ging hij in op het onderwerp „bouwen". Er werden 97 bouwvergun ningen verleend met een totale bouwsom van f 2.229.356. Ondanks veel activiteit en grote welvaart is voor velen het begrip „eigen home" een fata morgana. Agenda In de sector woningwefebouw kwamen 25 eengezins- en 25 flatwoningen gereed, terwijl thans 31 woningen in aanbouw zijn. Voor 1962 is een contingent van 24 woningwetwoningen toegewezen. De wo- ningwetbouw biedt de woningzoekenden weinig kansen. Het aantal dat mag wor- gebouwd, is zelfs niet voldoende om de normale aanwas van woningzoekenden op te vangen. Eigen huis De bevordering van het eigen woning- bezit is in het afgelopen jaar krachtig ter hand genomen. Er werden 45 wo ningen gebouwd, terwijl er 95 in aan bouw zijn. In voorbereiding zijn plannen voor 182 woningen, waaronder 96 flat woningen voor de verhuur. De voorzitter vervolgde: „Deze gege vens klinken wel aardig, doch ook in de particulieren bouw is men gebonden, enerzijds doordat maar een gering aan tal premiewoningen mag worden ge bouwd (voor 1962: 31) en anderzijds doordat de vrije bouw wordt afgeremd. Hopelijk zal de minister dit jaar de teu gels wat laten vieren. In ieder geval zullen wij onverminderd al onze krach ten moeten geven om het spook dat „wo ningnood" heet. te verdrijven Naast de woningbouw is in 1961 de basis gelegd voor de totstandkoming van enkele belangrijke gebouwen. Spreker noemde de gemeentewerkplaats aan de Oosthaven, het te stichten gezondheids centrum en de plannen voor verbetering van het zwembad Gedeputeerde Staten hebben het besluit van de raad „bouw rioolwaterzuiveringsinstallatie" goedge. keurd. Dit college zal tevens bevorderen, dat de gémeente een grotere uitkering uit het gemeentefonds krijgt in verband met deze investering van 2 miljoen. De burgemeester zei een somber geluid te moeten laten horen over het verkeer. Het aantal verkeersongeluk ken bedroeg niet minder dan 147. Hierby vielen 4 doden te betreuren, terwijl 17 personen zwaar- en 53 per sonen licht gewond werden. De rijks politie in Sassenheim staat voor een uiterst moeilijke en ondankbare taak De gemeente tracht meer parkeerge- legenheden te scheppen. De burgemeester meende, dat men trots kan zijn op de plaatselijke vrijwil lige brandweer, die de wisselbeker van Zuid-Holland heeft gewonnen. Hierna werd overgegaan tot behande ling van de agenda. Belangrijke punten waren er niet. Aan de heer A. J van der Geest werd 1408 m2 grond verkocht aan de Willibrorduslaan voor de totale prijs van f 31,450. Hierop zullen 8 koop woningen en 3 garages worden gebouwd: bestemd voor Sasservheimers of personen die economisch aan de gemeente gebon den zijn. Dit is dan alweer he{ laatste bouwterrein achter het Koningshuys. Reeds eerder besloot de raad aan de heer H Visser grond te verkopen op de hoek Parklaan-Narcissenlaan. Achteraf bleken de bouwplannen niet realiseer baar De eerder genomen besluiten wor den dan ook teruggenomen. De raad be sloot nu aan de heer Visser twee per celen bouwterrein te verkopen, één ge legen op de hoek Narcissenlaan-Gladio- lenstraat, groot 2152 m2. en één op de hoek Narcissenlaan-Florisschoutenstraat, groot 2490 m2. voor de prijs van f 25 per m2. Op de grond worden hoogstwaar schijnlijk ééngezinswoningen en een flat gebouw gebouwd. De te bouwen wonin gen zullen moeten voldoen aan hoge eisen van welstand Ook hier geldt weer de regel, dat Sassenhelmers de voorkeur genieten bij de verkoop. De overige agendapunten, waarover wij reeds eerder schreven, werden even eens zonder slag of stoot goedgekeurd. Ter Leede-opstelllng Ter Leede komt morgen tegen Quick Boys in de volgende opstelling uit: doel' De Vries: achter: C. Molema en J. Tijs- sen; midden: W. van Ginhoven, N. Zoet »n P de Bruin; voor: C. Molenaar. H. Tijssen, N. Molenaar, J. Molenaar en D. van Biezen. school bijeen. Ds W L Tukker behan delde de figuur Dan, één van de zonen van Jacob. Enkele minder bekende as pecten werden nader toegelicht Voor de noord-west wyk sprak in de Oranje zaal van het Jeugdhuis ds J van Nlel uit IJmuiden over: De doop en de doops- praktjjk De Heivormde Kerk wordt thans ten aanzien van het sacrament van de Doop geïnfiltreerd door groepen van de Pink stergemeente. Ook de theoloog dr Karl Berth heeft door zijn afwyzin-g van de kinderdoop veel bijgedragen grote ver warring Eij de vele verschillen is men het wal eens, dat de doop als zodanig een opdracht is van Christus. De bijbelse bedoeling toegespitst op de praktijk zou men kunnen zeggen, dat de doop een zichtbaar teken en zegel is van de in lijving in de zichtbare Kerk. Het teken dan ?-;z:en als de uitbeelding van de afwassing der zonden, het zegel als het zegel cp de brief van het Evangelie. Door de doop krijgt de gelovige door een mystieke band met Christus deel aan het heil dat door Christus Verbond Is dit ook mogelijk voor jonge kinde ren, die zich nog niet bewust zijn van de werking van dt Heilige Geest? Het Is Calvijn geweest die de Kerk en de gelovigen in een verbondsverhouding tot God heeft gezien, waarop de latere gereformeerde theologie heeft voortge bouwd. Het is een merkwaardig feit, dat Paulus we' zich heeft gekeerd tegen ver keerde praktijken bij het Avondmaal, maar nimmer tegen die bij de doop. In en door ■•e doop maakt God ons tot zijn kinderen en erfgenamen, geeft Hij ons deel aan Zijn toekomst. Ook bij deze sterke en troostvolle zekerheid geldt weer het Calvinisti sche voorbehoud van de vrijheid en de soevereiniteit van Gods genade, die zich niet gevangen geeft aan het te ken. Uitvoerig ging ds Van Niel nader in op de spanning tussen de verkie zing en het verbond. Bij dit alles dient men te letten op Gods geopenbaarde wil en niet op Zijn verborgen raad. Men moet beducht zijn voor afsnij ding Omdat de doop niet hangt aan onze ben ften. maar is verzekerd in het ,.]a" van Christus, mag men de deur tot dit sacrament wijd open zet ten. Het ware tuchtmiddel is het Woord cn de kerk dient zich voor al les bez.p te houden met de nazorg. Wy moeten niet zoeken naar een zui vere. maar naar een ware kerk Geen scheiding maken tussen het aanbod van het heil en het zich er nog niet toe geroepen voelen dit als genode te aanvaarden. Door de welvaart worden de behoef- L ten ook groter. Veel kinderen zien het nu zo: elke wens kan worden vervuld, f Inplaats van samen op te tornen tegen het leven, aldus spreker, worden moei- lijkheden vermeden en dit staalt het ka- rakter niet. Dit is de kwalijke kant van p de welvaart. Maar er is ook een goede I kant aan. Namelijk, dat we onze kin- j deren kunnen geven, wat ze nodig heb- ben, ook de opleiding voor het beroep waarvoor ze aanleg hebben. Deze situa tie is nieuw voor ons en daarom moei-1 lijk. Spreker stelde, dat we die stuatie alleen aan kunnen bij Gods Woord. v Van belang bijvoorbeeld is, dat met de kinderen wordt gesproken over de morele plicht iets van hun bezit af te i staan aan anderen. In dit verband dacht de heer Den Hollander aan het geven van een deel van het zakgeld in de kerkcollecten en het beschikbaarstellen van een gedeelte van het in de vakantie n verdiende geld voor een goed doel. Na de pauze beantwoordde de heer - Den Hollander de hem gestelde vragen. Voordrachtkunst De afdeling Voorschoten van de Ne- e derlandse bond van plattelandsvrouwen j zal donderdag 25 januari in het gebouw voor Christelijke Belangen een feest- avond houden. De voordrachtkunstena- res Aafje Top treedt op. Aanvang 8 uur. Zangavond v De Bijbelkioskvereniging te Amster dam houdt op woensdag 31 januari in de gereformeerde kerk een zangavond. Medev/erking verlenen Kees Deenik (so lozang), de zanvereniging De Lofstem o.l.v. de heer W. F. C. van Helsdingen. 11 de zangvereniging Zang zij onze Leus!i o.l.v. Louis van Wijngaarden, het zang- koor van de Christenvrouwenbond, afd. i< Voorschoten o.l.v. mevrouw F. G. C.e Huizinga - Bridel, Harry Sevenstern t (trompet) en de organist J. A. van Ame- rom. Predikanten: ds. E. Saraber en ds. K. Smit. Het programma vermeldt o.m. samen zang onder leiding van Kees Deenik. De tegang tot deze avond, die om 8 uur be gint, is vrij. NOORDWIJ K Kandidatenlijst PSP In het bericht van gisteren over de kandidatenlijst van de P.S.P. is een re gel uitgevallen, waardoor het bericht on leesbaar werd. De volgorde luidt: 1 J. o Duijndam; 2 J. Hoek; 3 Jac. Ammeraal; 4 J. Bedijn; 5 W. Barnhoorn. i Kerkelijke verkiezing Als ouderling bij de Gereformeerde ,j Kerk te Noordwijk Binnen zijn geko- zen de heren B. Nieuwstraten en C. Quak. 1 Wandel he wy zen Nieuw Leeuwenhorst Voor 1962 zijn weer wandelbewijzen beschikbaar voor Nieuw Leeuwenhorst. Deze kunnen door inwoners van Noord- wijk kosteloos worden afgehaald, na per soonlijke aanmelding, op de gemeentese cretarie. Amateurfotografen werken alweer aan expositie De Noordwijkse amateurfotografen a kwamen onder leiding van voorzitter J. K. de Vries bijeen. De heer De Vries s vertelde een en ander over de succesrijke tentoonstelling „Noordwijk rond 1900". Het expositiemateriaal wordt aan de ge- meente Noordwijk geschonken. Er wordt al weer aan een volgende tentoonstelling L gewerkt. Foto's van oud-Noordwijk. die hiervoor in aanmerking komen, kunnen worden bezorgd by de heer E. J. Vink, Quarles van Uffordstraat 90. tel. 3166, waarna er een duplikaat van wordt ge- maakt. De uitslag van de wedstrijd met als r uitgangspunt het onderwerp „Hout" is: 1 M. Zuiderduin. 2. A G. van Asten. 3. K. A. Kok. Bij het vrije onderwerp was de uitslag: 1. E. Aartse, 2. N. Schmal, 3. A, G. van Asten. Christenvrouwen bijeen In het verenigingsgebouw vergaderde gisteravond de afdeling Noordwijk aan Zee van de Christen-vrouwenbond, on- i der leiding van mevrouw K. Duyndam- I de Groot De presidente verzorgde een meditatie over Esther 5, waarna ds. G. Meynen uit Utrecht een causerie hield e over: „In- en ontspanning in het leven van de vrouw." De vrouw is praktisch altyd bezig, e aldus ds. Meynen, zodat de nadruk meer valt op het inspannen dan op het ont- e spannen Psalm 123 zegt dat het oog van il de maagd op haar vrouw is geslagen, maar tegenwoordig is het meestal an- n derom! Ds. Meynen gaf vervolgens een beschouwing over de situatie, waarin de n ongehuwde vrouw zich bevindt. Een on gehuwde kan zich beter en gemakke lijker geven voor allerlei arbeid op sociaal en maatschappelijk gebied De vrouw met een gezin heeft een taak in de opvoeding van de kinderen. Zy moet sfeer scheppen en het in huis voor de kinderen gezellig maken. Anderzijds heeft ook de man een taak. om namelijk zijn vrouw te betrekkei diverse vormen van ontsoanning Er zijn "ele problemen hierbij maar het woord •an de aoostel Paulus is hier no gevend Wat gy doet. doet het al ter ere Gods!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6