BON ^Ex-koningin Dina vraagt haar dochtertje te zien Kongolese parlement is unaniem tegen Gizenga Weer vielen vele doden in Algerijnse strijd China en Albanië komen tot overeenstemming Sancties geëist tegen Portugal Het nut van precisie Proces begonnen tegen vijf Franse diplomaten JjA. ft &Ofl£e Kil RT M 5 WONINGBOUW IN NOVEMBER bouw j eiding :en bei geme« D. Plai Volgens gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek werden in november 8.620 (in november 1960: 8.020) nieuwe woningen opgeleverd, j Hiermede is voor de eerste elf maanden van 1961 het totaal aantal vol- j» woningen gebracht op 74.800. (In de overeenkomstige periode van ij 1960: 75.200). !M Gerekend tot en met november 1961 werden sedert de bevrijding 927.840 nieuwe woningen gebouwd. In november 1961 werd de bouw begonnen van 8.620 woningen (no vember 1960 8.170 woningen). Van januari tot en met november 1961 werd begonnen met de bouw van 95.650 woningen (in de overeenkomstige i periode van 1960 77.880). Op 1 december waren 110.570 woningen in aanbouw, tegen 90.290 1 december 1960. Hoessein ivijst het af met de Britse Toni Gardner c min van koningin Zein. de moeder van et clul HUIST 11 Pt fit Hoessein, die verantwoordelijk zou zijn ïrnatioj VVVJOL I l-Cl Uf voor de scheiding van vijfjaar geleden, aani tt,- tv- t j 33-jarige Dina heeft laten weten. ÜiX-koningin Dina van Jordanië,dat zij wellicht later de pers te woord heeft voor het eerst in vijf jaar zalT?taan.-., Tide Rihaar zwiJgen in het openbaar ge- wel al mijn smeenkb^en1Jhleftmontv half broken en een oproep gericht aan* Een'aldus de verkiarine. 'alisatt haar voormalige echtgenoot koning Hoessein om haar doch tertje prinses Alia te mogen zien. ..Deze oproep is mijn laatste moge lijkheid om het recht van iedere nor male vrouw te verkrijgen om vrij toe- Igang te hebben tot haar kind", aldus de oproep van Dina, die via vrienden *~is gepubliceerd. rde k" Voorstel president Kennedy Bijna vijf miljard buitenlandse liulp appy feugdr het President Kennedy zal het Congres verzoeken 4.897.000.000 dollar toe te wijzen voor de buitenlandse hulpverle ning in het begrotingsjaar dat op 1 juli 1962 begint. Dit is het grootste bedrag dat voo. buitenlandse hulpverlening aangevraagd .ten v groter dan dat voor 1961-62. Wat is er op het Kremlin gaande? Er bestaat een gevoel, dat er iets in J Rusland aan de gang is. Dit hebben twee Amerikaanse senatoren gisteravond verklaard na een gesprek met de ande I 'er van buitenlandse zaken Dean ho „J Wat dat iets is weet niemand, als het n* p0| al iets is. I is *n Kremlin kennelijk iets kooplaan de gang," zei senator Hubert H. jrereil Humphrey in een gesprek met journa- Ider Alisten. Hij voegde hieraan toe: ,.Het egelm|Jr°te gebrek aan informatie wijst erop. transp indscb flat wellicht de maak Senator J. W. Fulbright i mening groot politiek besluit dat Rusk maan blijkbaar spo land iets aan de hand was, maar dat I hij daar niet zeker van was. ..Hij baseert zich op de aan het licht getreden verschillen in het Chinees-Rus sische blok." aldus Fulbright. ,,en op datgene wat hij ,.de zeer geheimzinnige situatie" noemde...." Deze duistere mededeling slaat op de 71-jarige oud- KowrvJ '"klister van buitenlandse zaken Molo- oegro t0f door Chroestsjef voor een Stali- Henin nist uitgemaakt is, maar thans te Mos- Laaj kou voorbereidingen treft voor de terug keer naar Wenen, om zijn functie als Russische vertegenwoordiger bij het in- uatoomenergie ternationale bureau te hervatten. houden de aandacht van het publiek te vestigen op mijn situatie in de hoop dat een regeling kon worden getroffen, maar helaas zijn er geen tekenen die daarop wijzen." Sedert haar scheiding woont Dina rus tig in een villa buiten Kairo. Zij ver toont zich slechts zelden in het publiek en heeft nooit eerder in het openbaar iets over haar voormalige echtgenoot gezegd. Niet toegestaan Koning Hoessein heeft inmiddels verklaard, dat hij niet in een openbaar geschil betrokken wenst te worden over prinses Alia. Het verzoek van ex- koningin Dina bracht slechts harde woorden van de zijde van het hof. In een officieel communiqué zei de ko ning, dat hij onder geen beding iemand zou toestaan zich te bemoeien met het geluk of de toekomst van de prinses. „Met alle verschuldigde eerbied voor wie ook, zal hij met de trots, liefde en zorg, die hij haar kan geven, blijven zor gen voor de opvoediqg van zijn dochter volgens de tradities van haar volk", aldus het communiqué. Tevens werd gezegd, dat de koning niet betrokken wenste te worden in een openibaar geschil over zijn eerste huwelijk en echtscheiding. „De koning is zich ten volle bewust van zijn ver a n twoor del ij k - heden jegens zijn dochter, zijn familie „en anderen", aldus het communiqué. Tal van Amerikaanse staten kampen met een strenge winter. Zwaarbeladen met kolen, die schuilgingen onder een dikke laag sneeuw, zwoegde een sleep over de met ijs bedekte rivier de Illinois. De sleepboten hadden grote moeite hun last achter zich aan door het ijs te krijgen. De centrale Kongolese rege ring is van mening, dat zij de loemoembistische leider van Stanleystad, Antoine Gizenga, kan laten arresteren, zonder dat het parlement diens parlemen taire onschendbaarheid heeft op geheven. Intussen heeft het par lement in Leopoldstad een motie j van afkeuring tegen Gizenga aan genomen; zelfs voormalige me destanders van de pro-commu nistische rebel spraken zich te gen hem uit. De verwachting is, dat premier Adoela nu de rege ring zal reorganiseren. De motie van afkeuring tegen de afwezige vice-premier werd aangeno men met 67 stemmen voor met één tegenstem en vier onthoudingen. Een der sprekers verklaarde, dat de vice- premier aanvankelijk een trouw na tionalist was geweest, maar dat hij nu een „terrorist, een anarchist en een misdadiger" was. De kritiek op Gizenga kwam van alle kanten en ook zijn aanhangers voerden nauwelijks iets te zijner verdediging aan. Volgens de voorlopige grondwet is een minister, tegen wie een motie van af keuring is aangenomen, verplicht af te treden. Er wordt echter niet verwacht, dat dit aftreden automatisch volgt. Pre- Adoela zou Gizenga voorlopig - - Nederlands vlees in Duitsland afgekeurd Duizenden blikken Nederlands var- densvlees zijn in Berlijn in beslag geno men en zullen vermoedelijk naar Neder land teruggezonden worden. De blikken werden in beslag genomen omdat er te veel fosfaat in zit vol gens de nieuwe limiet die in de Duitse wet op de levensmiddelen van 1961 vast gesteld is. Tenminste 80.000 blikken zijn in be slag genomen en men neemt aan dat het totaal tot 150.000 zal oplopen. Verwacht wordt, dat het vlees nu uit gevoerd zal worden naar een gebied met minder strenge voorschriften. De Britse atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, die destijds in Engeland tot ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens het uitleveren van atoomgeheimen aan de Sowjetunie is gisteren begiftigd met de Oostduitse „Orde van verdienste het vaderland in zilver". De on derscheiding werd hem verleend voor zijn „buitengewoon wetenschappelijk werk op het gebied van atoomweten schappen en zijn voortdurende steun aan de overwinning van het socialisme in de Duitse democratische republiek". Ook gisteren is er in Algerije een vrij groot aantal doden ge vallen. In Oran werd de directeur der posterijen, Victor Demare, neergeschoten. Kortgeleden had hg dreigbrieven van de O.A.S., de organisatie van het geheime le ger, ontvangen. Voorts werden in Oran nog een Europese politie man gedood en twee andere Eu ropeanen gewond. ANGOLA IN V.N.: Polen en Bulgarije hebben gisteren In de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een ontwerp-resolutie voorgesteld, waarin economische en diplomatieke sancties tegen Portugal worden gevraagd Na afloop van de door een Al banese regeringsdelegatie in Pe king gevoerde besprekingen is in de hoofdstad van communistisch China een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin melding wordt gemaakt van het sluiten van economische over eenkomsten, die zullen bijdragen tot de eenheid en consolidatie van het socialistische kamp. Premier Tsjou En-Lai liet geen twijfel be staan over de eenheid van op vatting tussen Peking en Tirana. 799) De In 1800 vastgestelde meet eenheid werd „mètre vral et défini- tif" genoemd, dus de ware en eeuwi ge meter, waarvan een standaard model van platina werd vervaardigd, waarvan de afstand tussen de eind- vlakken de lengte van 1 m heeft. Maar, zoals we reeds hebben opge merkt, de „ware meter" was dit niet, omdat de maat in werkelijkheid niet het één-tienmlljocnste deel van een meridiaankwadrant (in 1792 gemeten over de meridiaan Duinkerken Barcelona) uitmaakte en voorts was het standaardmodel evenmin defini tief of eeuwig. Want nadien werd een nieuwe standaard vervaardigd van een legering, bestaande uit 90ft platina en 10<* iridium, die volko men onaantastbaar werd geacht voor lucht- en vochtinvloeden. Dit model heeft een x-vormlge doorsnede om doorbuiging van de staaf tijdens het liggen zoveel mogelijk te voorkomen. In het midden van de staaf, waar, de x bij elkaar ko men, is door 1 ine strepen do meter- maat aangegeven bfj een tempera tuur van 0° C. De landen die kopieën van deze standaardmeter bezitten, kunnen niet op elk gewenst ogenblik hun lande lijke standaarden met de Parljse ver gelijken, want de centrale standaard meter bevindt zich in een speciaal paviljoen te Bréteuil in de nabijheid van Sèvres, waar zware deuren dit kleinood van de buitenwereld af sluiten. Wanneer weer een interna tionale konferentic voor maten en gewichten in zicht is. worden de zware deuren in het bijzijn van de officiële landelijke gedelegeerden ge opend en kan bet ijken van de ver schillende nationale standaarden een aanvang nemen. Dit gebeurt uiter aard met de meest fijnzinnige pre- cisieapparaten en neemt aanzienlijk mcér t(jd dan uw kleermaker nodig heeft om dc gegevens voor een on berispelijk zittend maatpak te ver zamelen. Trouwens, ook de nationale stan daarden plegen met de uiterste zorg cn nauwgezetheid te worden om ringd. De metingen die met behulp van kijkers en mikroskopen worden TOCH IS IIFT ZO! verricht, zjjn zó ingewikkeld en fijn zinnig, dat een leek er duizelig van wordt. De hiervoor gebruikte preci- sie-apparaten staan in de regel op aparte fundamenten, die geen enkele samenhang met het gebouw zelf be zitten, zodat een denderende vracht auto de berekeningen niet in dc war kan gooien. Voorts wordt de tempe ratuur in een dergelijke meetruimte tot in onderdelen van graden geme ten en geregeld, want elk tempera tuursverschil kan de metingen beïn vloeden. Hetzelfde is het geval met de vochtigheid van de lucht, die eveneens invloed heeft. Op deze wijze (en met behulp van de nodige wiskundige formules) kunnen nauw keurigheden worden bereikt, waar een buitenstaander het nut niet eens van snapt. Want, zo vraagt hij zich af. wat heeft het voor zin. afstanden te meten tot in honderdduizendste of miljoenste delen van een millimeter? Wie echter zij het dan ook oppervlak kig kennis heeft genomen van de ver bijsterende vorderin gen die de astrono mie, natuurkunde, biologie, scheikunde, kortom tal van tak ken van wetenschap in een eeuw tyds hebben gemaakt, kan zich voorstel len dat de precisie hiervoor een van de belangrijkste hoekstenen beeft ge leverd. En juist deze precisie heeft het wenselijk gemaakt de met zo veel zorg geschapen standaardmeter als zodanig te laten vervallen en hier voor in de plaats te stellen de golf lengte van de rode cadmiumlijn. De nieuwe definitie van de meter wordt daardoor: 1 meter=1553163,7 golf lengten van de rode cadmiumlijn in droge lucht van 15 gr. C bij normale luchtdruk en zwaartekracht. Deze definitie is overigens niets nieuws, want zij werd door metingen in 1892 door Micholson en in 1906 door Be- noit, Fabry en Pérot eigenlijk al ge boren. Nu we het over de noodzakelijke precisie in ons moderne wetenschap pelijke leven hebben gehad, moeten we toch ook eens vertellen, dat onze landbouw er waarschijnlijk beter voor zou staan indien ons land min der hygiënisch was. Daarover een volgende keer. Premier Tsjou En-Lai hield ter gele genheid van het tekenen van het han delsakkoord een rede, waarin hij stelling nam tegen de tijdens het jongste congres van de Russische communistische partij tegen Albanië aangevoerde beschuldi gingen. overigens zonder daarnaar recht streeks te verwijzen. De Chinese premier behandelde de Russische beschuldigingen punt voor punt en hij gewaagde van de vastberaden en militante wijze, waarop Albanië de leer van het marxisme-leni- nisme heeft hooggehouden, en van de trouw der Albanezen aan het proletari sche internationalisme. Blijkens het communiqué zal China aar Albanië granen leveren, alsmede trac tors, kunstmest en papier, waartegen over Albanië chroomerts, ruwe olie. ko per en tabak zal leveren. Op wetenschap pelijk gebied is overeengekomen, dat de samenwerking tussen China en Albanië zich vooral zal uitstrekken op het terrein van textiel en andere industrieën van ge bruiksgoederen, de chemische industrie, bouwnijverheid, machinebouw, openbare gezondheid en landbouw. Albanië onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheden tot het vestigen van een ge zantschap in Oostenrijk. Totnutoe was het de Albanese ambassadeur in Tsjecho-Slo- wakije, die tevens als gezant in Wenen optrad, maar nu de diplomatieke betrek kingen tussen Praag en Tirana verbroken zijn, wil Albanië in Wenen een eigen ge zantschap vestigen. In een artikel in het internationale blad voor wereldcommunisten, dat gisteren in Moskou en Praag Is verschenen, wordt een felle aanval op Albanië gedaan. Het blad beschuldigt de Albanese leiders er van, dat zy de leuze van de vreedzame i coëxistentie slechts als een tactische ma-1 noeuvre zien en niet als de enige moge lijkheid tot communistische wereldover- heersing. Over China wordt met geen woord gerept. De voorzitter van de V.N.-commissie voor Angola, de Boliviaan Carlos Ala- manca verklaarde in een rapport over de kwestie-Angola. dat de commissie van Portugal geen toestemming heeft gexregen om een onderzoek naar de toestand in Angola in te stellen. Het land had de commissie wel een aanzien lijke documentatiemateriaal verstrekt De afgevaardigde van Portugal, Vasco Garin zei, dat d'e Verenigde Naties niet gerechtigd zijn de kwestie-Angola te be spreken. Hij noemde dit een karakteris tieke schending van het Handvest. De Portugese afgevaardigde verklaarde, dat de situatie in Angola niet d'e geringste bedreiging voor de wereldvrede vormt en dat de ongeregeldheden in dit gebied van buiten af zijn aangestookt. De Portugese delegatie verliet de ver gaderzaal, na de rede van Garin. De Portugese delegatieleider had fich ech ter het recht voorbehouden terug te ke ren om toelichting te geven of om be schuldigingen tegen Portugal te weer- leggen. Generaal Delgado was in Portugal Generaal Delgado, de leider van de oppositie tegen het bewind van pre mier Salazar van Portugal, heeft te Casablanca verklaard, dat hij de insti gator is geweest van de poging tot op stand in Beja van vorige maand. Hij zei dat hij op 22 december met een vals paspoort en in vermomming Por tugal was binnengekomen. Hij was in de buurt van de kazerne in Beja, toen deze tijdelijk door opstandelingen werd bezet, maar hij had niet rechtstreeks deelgenomen aan de actiê. Twaalf da- naar Marokko terug- In Blida, ten zuiden van Algiers, werd een gouvernementsambtenaar om het le ven gebracht. In Algiers zelf werden van daag verscherpte veiligheidsmaatregelen ingevoerd, in verband met de vierentwin- tiguursstaking van de onderwijzers, die na een recente aanslag in de buurt van een school betere bewaking eisen. In de Algerijnse wijk van de hoofdstad bleven tal van winkels gisteren gesloten, uit protest tegen een aanslag op een Al gerijnse café in het afgelopen weekeinde, waarbij tien mensen om het leven zijn gekomen en drieëntwintig gewond. Deze aanslag was het werk van de O.A.S. Gisteravond werd Biar van Algiers weei punt gekozen, ditmaal de voorstad El m café als mik- >or een beschie ting met automatische wapens. Drie Eu ropeanen kwamen om het ieven. In het centrum van de stad werden vier perso nen gewond door een granaat, die in een autobus werd geworpen. Men neemt aan dat Algerijnse opstandelingen in deze aanslagen de hand hebben gehad. Bij een elektrotechnisch bedrijf in Bab el Oued (de Algerijnse wijk van Algiers) zijn zaterdag zevenendertig zenders en negenendertig ontvangers van het type, dat dc gendarmerie in Algerije gebruikt, gestolen. In Constantine zijn bij de ontploffing van een bom. die door een Algerijnse opstandeling werd geworpen, een vier jarig Algerijns kind gedood en zeventien personen gewond. De dader is gearres- Gistermorgen werden bij twee aansla gen in Constantine twee personen ge dood. Een Frans burger werd in dc rug geschoten en een Franse politieman werd getroffen door een pistoolschot. Tc middernacht bedroeg het aantal, drogisterijen f. 2,35 per aanslagen, dat gisteren in Algerije is ge- plostic strooiflocon. pleegd, dertig. Hierbij zijn zeventien w -v r- i doden, elf Europeanen cn zes Algerijnen. t- NI T (J U I Y en veertig gewonden gevallen. «-✓ LIN I Vy 1 I f der bewaking in Stanleystad willen laten en eerst zijn regering willen reorganise ren. Daarna zal Gizenga naar Leopold stad worden overgebracht om zich te verantwoorden voor zijn separatistische politiek. Adoela zou dit moeten doen voordat de procommunistische vrienden van Gizenga de kans krijgen hem in het zadel te helpen. De enige troepen, die misschien nog enige loyaliteit kunnen tonen tegenover de man, die voorgeeft de rechtmatige politieke erfgenaam te zijn van Patrice Loemoemba, zijn honderden kilome- i Stanleystad i Noord-Ka- Gevoell U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kunt U weer olies kauwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met hef spe ciale Dentolix-poeder te beslrooien. Dit on- schodeliike, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden to geraken. Als U iedere och- Dentofix op de gebitsplaat strooi kunt U verder vergoten, dat Uecn kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun potiënten oon Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg- alle apotheken gen later gekeerd. Generaal Delgado deelde dat Oostduitsers laten Amerikanen vrij Twee Amerikaanse studenten die vo rig jaar door een Oostberlijnse recht bank tot twee jaar gevangenisstraf wer den veroordeeld, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Victor Searles Pankey en Gilbert Pa ge Ferrey, beiden twintig jaar oud en beiden afkomstig uit Tustin in Califor- nië. werden op 26 september ve deeld omdat zij getracht hadden meisje naar West-Berlijn tc smokkelen. De vader van Pankey en de moeder van Ferrey hebben gisteren een bezoek gebracht aan Oost-Berliin. Toen zij via de doorlaatpost in de Friedrichstrasse naar het westen terugkeerden, hadden zij de twee jongens bij 'zich. Vijftien miljoen lire voor schilderprijzen Dit jaar zullen zes „Marzotto" prijzen tot een totaal bedrag van 15 miljoen lire (90.000 gulden) uitgeloofd worden voor de beste werken van levende schilders. Naar deze prijzen kunnen dingen schilders van elke nationaliteit, die woonachtig zijn in Nederland, België, j Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittanië, Griekenland, Ierland, i Luxemburg cn Italië. Uitgeloofd worden een eerste prijs van 5 miljoen lire (30.000 gulden) en vijf prijzen van 2 miljoen lire (12.000 gulden). In totaal zullen 70 schilders worden uit-1 genodigd hun werken in maart in Rome] [te exposeren. hij via Dakar naar Brazilië Hij zou echter over enkele maanden laar Casablanca terugkeren. Russen rollen grote dievenorganisatie op De ..Sovietskaja Kirgizia" van 9 januari, die maandag in Moskou is verschenen, schrijft dat een uitgebrei de organisatie is opgerold, die zich be zig hield met het stelen van textiel. Hierbij zouden ongeveer twintig leiden de personen. J- - van handel va betrokken zijn. De diefstallen werden volgens het blad al sinds 1955 bedreven. De boek houding van twee fabrieken werd hier voor vervalst. De betrokkenen zouden zich op deze manier hebben verrijkt met ongeveer drie miljoen nieuwe roe bel (circa ƒ12 miljoen). Zij zullen bin nenkort terechtstaan. De verdedigers van de vier Franse diplomaten die zich moe ten verantwoorden wegens spio nage, hebben zich gisteren, op de eerste dag van het proces, be- roepe® op de diplomatieke immu niteit van de beklaagden die de rechtbank onbevoegd zou maken de vier Fransen te berechten. man die echter bij verstek wordt volgd en zeven Egyptenaren. De publieke belangstelling was bijzonder groot. Voor al ook van de zijde van buitenlanders en diplomaten. Het openbaar ministerie maakt gebruik Kennedy: Amerika neemt risico's President Kennedy heeft gisteren ver klaard. d'at Amerika kennelijk risico's neemt bij de opbouw van ónafliankelijke landen in Zuidoost-Azië en over de ge hele wereld, maar hy voegde er aan toe. dat deze risico's een noodzakelijk alter natief voor conflict zijn. Tijdens zyn persconferentie deeló'e Kennedy ook mee, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson zijn besprekingen met Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Gro- myko. zal voortzetten over een moge lijke basis voor een oplossing van de Berlijnse crisis. van vijf juristen, de verdediging in to taal 26, bovendien zijn een tweetal voor aanstaande Franse juristen als adviseurs aanwezig. De Franse diplomaten onder de be klaagden maakten deel uit van een spe ciale diplomatieke missie ter liquidering van Franse eigendommen die na de Suez- invasie door de V.A.R. in beslag waren genomen. Volgens de aanklacht zouden ze van hun aanwezigheid misbruik heb ben gemaakt om voor de Franse regering te spioneren. Zoals reeds van tevoren bekend was, eiste de openbare aanklager niet de dood straf maar vroeg bij dc rechtbank de vier Franse verdachten tot levenslange gevangenisstraf te veroordelen. Nadat de rechtbank bepaald had dat de Franse verdachten zich niet kunnen be roepen op diplomatieke onschendbaar heid, verzocht de verdediging om schor sing van de zitting. De rechtbank stemde toe en maakte bekend dat de zitting woensdagmorgen hervat zal worden. Hongaarse econoom in ongenade De voormalige Hongaarse economi sche „tsaar" Istvan Friss is van zi post van hoofd van de economisch- afdeling van het centrale comité der Hongaarse communistische partij ont heven. Friss werkte in 1950 tezamen met de stalinist Ernö Gerö het eerste Hon gaarse vijf-jarenplan uit, dat echter niet ten uitvoer werd gelegd, omdat er „onmogelijke eisen" in werden gesteld. Het is niet bekend of Friss uit het Centrale comité is gestoten. Als hoofd van de economische afde ling van het partijcomité ls hij opge volgd door Imre Pardi. ge- tanga. Een woordvoerder van premier Adoela verklaarde, dat de woning van Gizenga nog steeds omsingeld is door troepen van generaal Loendoela. Gizen ga is weliswaar geen gevangene, maar nij is ook niet bepaald vrij man. Katanga Ondertussen Is het Katangaansc parle ment begonnen met dc behandeling van het akkoord tussen premier Adoela cn president Tsjombe. De vergadering keurde een motie goed, waarin een be roep wordt gedaan op de V.N. om waar nemers te zenden. De commissie voor buitenlandse zaken van het parlement hechtte haar goedkeu ring aan de acht punten van de over eenkomst, maar beval enige wijzigingen aan, waarvan waarnemers betwijfelen of zij allemaal voor de centrale regering aanvaardbaar zullen zijn. De commissie accepteert wel het gezag van de centra- le regering, maar wil dat alle Katan- gaanse functionarissen en militairen ge handhaafd zullen blijven. De commissie maakt zich ook bezorgd over de financiële situatie in Kongo. Katanga moet, volgens haar, niet mee getrokken worden in het „financiële bankroet". Dit zou betekenen, dat de centrale regering een einde moet ma ken aan „willekeurige subsidies" voor de provincies en in het bijzonder voor de Oostprovincie. De commissie vraagt ook terugtrek king van VN-troepen uit gebieden, waar hun aanwezigheid „ongerechtvaardigd" is en om vergoeding van door de V.N. aangerichte schade. Uitwisseling jdens de V.N.-actle in 1 en genomen soldaten gaansc autoriteiten vrijgelaten. De V.N. vangenen vrij. Intussen hebben functionarissen in Washington medegedeeld, dat premier Adoela nog deze maand naar New York gaat om besprekingen te voeren met V.N.-vertegenwoordigers. Daarna zal Adoela naar Lagos gaan. waar op 25 januari een conferentie van Afrikaanse landen zal beginnen. Volgens de New York Times kan Adoela's bezoek aan de Ver. Staten be schouwd worden als een aanduiding van het vertrouwen in de regering-Kennedy dat haar rMitiek om een vreedzame re geling to. stand te brengen tussen de centrale Kongolese regering en president Tsjombe van Katanga met succes zal worden bekroond. Oostduitsers wegens spionage gestraft Een plaatselijk communistisch blad in Oost Berlijn heeft maandag geschre ven dat een Oostduitser wegens spi onage voor de Westduitse inlichtingen dienst tot levenslange dwangarbeid is veroordeeld. Twee anderen zijn tot 15 jaar veroordeeld na een proces van vier dagen in Karl Marxstadt. De ver oordeelden zijn een belastingconsulent, dr. Gustav Zetsche uit Kirchberg bij Zwickau, die militaire geheimen via een geheime radiozender zou hebben verzonden (levenslang), Friedrich Sla- tof. zoon van een predikant en Mi chael Schmitt, metselaar, beiden uit Plauen. Deze zouden „spionagebrieven" over de grens hebben gesmokkeld en codeboodschappen per radio opgevan gen hebben. Jonge hond was grote schrokker Bruce, een tien fen twee diamanten ringen, twee stuk ken van een leren riem, enkele brokken steenkolen en hout. een magneet van centimeter lengte, drie metalen ve- een metalen naamplaatje, een gesp. metalen deksel en een spijker. Hij is thans herstellende op een dieet van brood en melk. o Volgens de Zuidslavische sportfederatie neemt de wildstand in het land met 25 procent per jaar toe. Er zijn nu ongeveer 15.000 herten, 280.000 ree bokken, 8.000 berggeiten, 7.000 wilde zwijnen, 2 miljoen konijnen, enz. In de afgelopen tien jaar zijn meer dan 50.000 vossen, 230.000 wolven en talloze andere scha delijke dieren afgescho ten. Een communicat'e-satel- liet van het ballon-type, die gistermorgen met een Thor-raket van d; basis Cape Canaveral werd ge lanceerd, barstte tijdens het opblazen in de lucht uit elkaar. Van een opgravings plaats bij St. Petersburg in Florida zijn drie ske letten van drieduizend jaar oud gestolen. Een Amerikaanse onder neming brengt een nieuw soort kop voor hete dranken in de handel, die bijzonder gerieflijk is voor kampeerders cn picknickers. De kop is vervaardigd van een soort plastic, waarin mil joenen minieme lucht belletjes voldoende iso latie geven om te voor komen, dat men zijn handen brandt, als de kop gevuld is met gloei end hete drank. Ze zijn erg goedkoop zes voor ongeveer 1,40 en kunnen dus na gebruik worden weggegooid. Maar dit hoeft niet, want ook en opnieuw gebruiken. Een straat in de Tsjecho- slowaakse stad Bratisla va, die naar Molotof ge noemd was (Molotof Ulica), is herdoopt in Obchodna Ulica (Han delsstraat). Andere ste den zullen eveneens dc naam van Molotof uit het stadsbeeld verwijderen. De partij in Tsjecho-Slo- wakije gaf vorig jaar op dracht tot het verwijde ren van het 25 meter hoge standbeeld van Sta lin in Praag, maar dit bevel is nog niet uitge voerd. Margriet de Groot zal op doktersadvies haar rol van Elisa in dc musical My fair lady opgeven. Na haar laatste optreden a.s. zal Dorien Mijkselaar in de nog volgende voor stellingen in Amsterdam deze rol vervullen. De Franse Académie de jazz heeft gisteren Mau rice Vander gekozen tot vooraanstaand jazz-i sicus voor 1961. De jury overhandigde Vander de Prix 1961 Django Rein hardt, waarmee dc nage dachtenis van deze voor aanstaande jazz-guitarist geëerd wordt. I Een raadslid van Purmc- rend heeft In de gemeen teraad voorgesteld een protestmars door Den Haag te maken o: te de monstreren voor meer woningen en hij hoopte, dat de burgemeester met dc ambtsketen om de stoet zou willen openen. Burgemeester Kooiman van Purmcrend bleek echter weinig voor de mars te voelen. Hij kon digde tenminste aan, dat hij in ieder geval thuis zou blijven. Hij wilde zelfs niet achteraan lo pen. Als deze krant er niet was... zou ze er moeten komen. Vindt IJ niet? Als u een abonnee opgeeft, verdient u Dat zit zo". In envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing Is) Zelf was Ik al abonnee. Voor het aan- gen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen naam en adres: Dat zit Zo" en ..Tip-Pnrade" boeken boordevol met on gelooflijk handige ivenken zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5