Jlieittue frihsciie GTouranl Commentaar Urenlange debatten EEG Z hadden eindelijk succes J. Auto vloog uit de bocht: drie doden 14 Rood-China belooft Indonesië steun Rus biedt hulp aan bij autopech ^Tweede fase Europese ^samenwerking gaat in Particulier in contact met Indonesië? Dodencijfer in Algerije bereikt nieuw record MAANDAG 15 JAMJAM 1962 196lj ent KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: j 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. ABONNEMENTEN: t 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. CHRISTELIJK-1SATIONAAL DAGBLAD TvM^nvMrtlgRte jaargang no. 12376 .StanlaaiUtt h ibftlrira ■|n bert lo tt^caspaU" Inzet van pokerspelletje Zie pagina S êring Brussel is de Ministerraad van de Europese Economische Ge- meenschap er zondagmorgen om half zes eindelijk in geslaagd hrar-p de moeilijkheden, die een verdere Europese integratie in de weg ionden, te overwinnen. Na een vergadering van meer dan 20 uur 18'7' esloten de ministers van de zes aangesloten landen tot het ingaan 1Iver_ in de tweede etappe van de overgangsperiode van het verdrag van ome. Dit houdt in, dat in de komende periode een aantal belangrijke zal kunnen worden afgewikkeld met een meerderheid van [emmen, waar voordien het vetorecht beslissingen kon opschorten. owel Frankrijk als West-Duitsland hebben concessies moeten doen, 'N*-7 oordat dit besluit van historische betekenis genomen kon worden k de Europese geest als overwinnaar uit het strijdperk tevoorschijn iT (Ï3® tl Zoals bij slagen gebruikelijk, zijn er treden. beschijn,,t besluit is nog niet offi- ieel: het Franse kabinet zal 000.vandaag?) het definitieve fiat d. Rijoeten geven. Dan zullen alle oekhjndepalen uit de weg geruimd Ön en kan het op dinsdag 16 ja- .OOO.-uari te dateren besluit met te- VDE Ugwerkende kracht tot 31 de- ember 1961 van kracht worden. 33.88. iïeuws in. één oogopslag dan ""Tl De ministerraad E.E.G. heeft, na nu tweehonderd uur erover te hebben gesproken, kunnen besluiten tot het doen in gaan van de tweede fase (per 1 januari j.L) van de overgangsperiode van het verdrag van Rome. Zowel de Fransen als die West duitsers hebben op een aantal punten concessies moeten dioen om dit resul taat te kunnen bereiken. In Brussel is ook nage noeg overeenstemming be reikt tussen E.E.G.-func- tiomarissen en een Ameri kaanse afvaardiging over tariefsverlagingen van on geveer twintig procent, voornamelijk voor indu striële pnodukten. De uit eindelijke gemeenschappe lijke bui.tenfarieven van de EE G.-Jasrden zullen met (twintig procent worden ïtstraj verlaagd. De terreur in Atgeriie neemt steeds ontstellender W vormen aan. Volgens een officiële Franse opgave zijn het afgelooen week end bij aanslagen niet minder dam 48 mensen om het leven gekomen en v werden minstens 116 men- veiaa sen eewond. Het dodental van -de eerste twee weken 1 van dit jaar de armee gestegen tot 220. Commun 'Misch China het heeft zich officieel bereid l verklaard Indonesië od alle moeeliike manieren te helioen bii zijn po"in.?en l Nieuw-Guinea aan Neder land arflh^rdi-g te maiken. In Oost-I' donesië worden steeds t.ieer re Maine maatregelen getroffen. De t)^o-comrrunvo+:rche leider 0*z®-nva heeft, na een beWering van ziin villa in SVrritey^ad. in een I telegram de centrale Kon- gol»se regering b^'oofd on 20 ianuari naar Leooold- stad te zullen komen. Waarnemers beschouwen Gizjenga's beslissing als een uiterste wamhoons- daad en twijfelen, of bij zijn belofte zb.1 waarma ken. In Peru bliift de s'Vuaitie kritiek. Hef aantal drden is nog altijd niet te schat ten. De aardver=ohuiv>n heeft een meer dr»en ont slaan van een half maPjoem vicr^e-nte lcr'nneVir, dat nu door een dijk dreigt te breken. Urt een pubWcatie van de Dr. Wisrdi Beckman- strêhtiri?. het we'erscbap- peiiik bureau van de Par tij van de Arbeid. Wiet, dat in socialis* kr-ng die nublrekreohteliike be- driifsareanisatie ai1® in strument van ordening een secondaire plaats heeft gekregen. ook hier gesneuvelden: Walter Hall- stein. de voorz. van de EEG-raad. A. Müller-Armack, de W.-duitse staats secretaris van economische zaken, en twee Franse regeringsambtenaren zijn niet bestand gebleken tegen de span ning en vermoeienis van de zenuwslo pende technische onderhandelingea Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen in een toestand van over spanning of met een hartaanval het slagveld ruimen. Tot op de laatste dag van de confe rentie, die zaterdagochtend om negen uur begon cn gistermorgen om half zes eindigde cn daarmee de langste is uit de geschiedenis van 'de E.E.G.-minister- raad, bleven de vier pnnten van de ont snappingsclausule, de gemeenschappe lijke financiële verantwoordelijkheid, de prüstoenadering en de duur van de voor bereidende periode van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid een akkoord in de weg staan. Tegen drie uur 's nachts trokken cte ministers zich terug om zich in heime zitting nader te beraden. Daarna volgde de formele vergadering, waarop de ministers met het Franse voorbe houdaan de hand van een advies van de Europese commissie konden consta teren, dat „in de eerste etappe voldoende voortgang is gemaakt om tot da tweede etappe over te gaan." Zowel minister De Pous als minister Marijnen, die van het begin af de rathonzitting" hebben by gewoond, klaarden, dat de verkregen resultaten voor Nederland „stellig niet onbevredi gend zijn". Minister De Pous wees erop. dat de moeilijkheden eerst duidelijk haar voren kwamen, toen getracht werd de uiteenlopende landbouwsystemen in de EE.G. naar elkaar toe te brengen. Hij legde vooral de nadruk op de grote po litieke betekenis van het akkoord over de landbouw, dit in verband met de toe treding van Engeland. „De geestelijke vader van het land bouwbeleid in de E.E.G.", de Nederland- ice-voorzitter van de Europese com missie, dr. Mansholt, noemde de beslis sing van de Ministerraad „een bewijs de vaste wil om verder te gaan- i weg terug is nu niet meer mogelijk." wees erop, dat nog nooit in een land gebeurd, wat thans in de E.E.G. is geschied: het vaststellen van alle ver ordeningen voor een marktorganisatie oor landbouwprodukten. Het landbouwvraagstuk was het laat- te van de drie problemen, die een over gang in de weg stonden, sinds het begin de vergadering op 18 december Voor de eerste twee kon vóór Kerstmis lereenstemming worden bereikt: het kartelbeleid (een Duitse voorwaarde) en de verodening voor de gelijke beloning mannen- en vrouwenarbeid (een Franse wens). Frankrijk werd in het landbouwvraagstuk krachtig gesteund door Nederland. De oplossing werd ge vonden in een Frans-Duits compromis, waarbij van Franse zijde concessies wer den gedaan op het gebied van de finan ciering; de Duitse delegatie moest ge noegen nemen met een ontsnappings clausule, die vele weken lang onaan vaardbaar voor de regering in Bonn was geweest Uitzonderingen Alle lid-staten zullen nu onmiddellyk maatregelen kunnen nemen met in begrip van het sluiten van de grenzen indien bet gemeenschappelijk landbouw beleid zou leiden tot een ernstige ver storing door overvoering van de natio nale markten. De Europese commissie blijft-echter de beslissende instantie, dip binnen vier dagen na het afkondigen van de maatregel beslist of deze vernietigd, gewijzigd of gehandhaafd wordt. Beroep is alleen mogelijk bij het Eurpoese Hof van Justitie. Er zjjn slechts twee uitzonderingen: de graanhandel en maatregelen tegen de invoer van de hoogste kwaliteit groen ten en fruit, indien sprake is van markt verstoring. De Franse concessie op het gebied var de financiering houdt in. dat de bijdra gen daaraan door de lid-staten wordt gebaseerd op de verdeelsleutel in het E.E.G.-verdrag, volgens welke landen bijdragen aan de begroting van de EE.G. Het derde beginsel, dat voor alle ver ordeningen voor de produkten geldt (granen, verkensvlees, eieren, pluimvee, groenten en fruit) is dat van de prijs- toenadering. De richtprijs zal worden afgestemd op de „rationeel geleide levensvatbare" bedrijven. Het besluit tot overgang naar tweede etappe betekent de eerste af braak van het vetorecht in de ge meenschap en een verplichte ven dering van de beschermende maat regelen in het onderlinge handelsver keer. Zo zal het vetorecht vervallen voor beslissingen over het vrije dien stenverkeer in de gemeenschap, he vestigingsrecht en de harmonisatie van de nationale wetgevingen bij het wegnemen van concurrentieverval sende bepalingen. Zaterdagnacht is op de rijksweg stelwagen aangereden. De heer Majoor GroningenLeeuwarden een auto met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom tot stilstand geko men. Drie personen kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde tussen de dorpen Buitenpost en Twijzel. De auto werd bestuurd door de 26-jarige ongehuwde onderwijzer T. Boksma uit Leeuwarden. Bij hem in de wagen za ten zijn nichtjes de 17-jarige tweeling zusjes Antje en Beitske Boksma uit Drogeham. De meisjes werden door de hevige botsing uit de auto geslin gerd en de bestuurder kwam onder de totaal vernielde auto terecht. Op een onbewaakte overweg in Boxtel zijn zaterdag twee mensen om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten door een trein gegrepen werd. De be stuurder. de 41-jarige heer J. M. van Haaren, had gestopt voor het rode knip perlicht, maar was toen de trein gepas seerd was, doorgereden. De auto werd gegrepen door een trein die enige se conden later passeerde. De heer Van Haaren en de heer J. H. Vervoort (40 j.) heiden afkomstig uit Boxtel, kwamen om het leven. In Amsterdam is zaterdagnacht de 42- jarige heer F. Majoor uit de hoofdstad toen hij de weg overstak, door een be- zijn verwondingen overle- Eveneens bü het oversteken is de 72- jarige mevrouw V. Pulles uit Utrecht door een auto aangereden. Waarschijnlijk werd haar uitzicht belemmerd door paraplu die z(j droeg. Zij is later in het ziekenhuis overleden. Aan het koninklijk militair invali denhuis Bronbeek in Arnhem is een schilderij aangeboden van wijlen generaal S. H. Spoor. Me vrouw S. H. SpoorDijkema was naar Arnhem gekomen om het schilderij, van de hand van Theo Swagemaker, te onthullen „Niets van bekend", luidt hel commen taar van buitenlandse zaken op een be richt van Het Vrije Volk van vanmor gen, dat een Nederlandse particulier met medeweten van de regering seml-offl- ciële besprekingen voert met Indonesi sche autoriteiten. Deze besprekingen hebben, aldus het bericht, de vorige week in Brussel plaats gehad. Aan het overleg nam onder meer deel de Indonesische ambassadeur in Bonn. mr. Loekman Hakim. De Neder landse particulier, die streeft naar recht streekse onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië, zou de Nederlandse regering op de hoogte hebben gehouden. om de mogelijkheid te onderzoeken van een vreedzame oplossing in zake Nederlands Nieuw-Guinea. Van Indonesische zijde geeft men thans ook gewapende infiltraties in Nieuw-Guinea toe. Tienduizenden vrijwil ligers in Zuid-Celebes zouden gereed staan voor een inval. Indonesië acht zich niet gebonden aan Sukarno's termijn van tien dagen. De Sowjetunie heeft Indonesië geen gewapende hulp toegezegd, doch communistisch China belooft steun in elke vorm. De informele besprekingen te Ma nilla werden bekend gemaakt aan Ass. Press door een hoog ambtenaar van het Philippijnse ministerie van buitenlandse zaken. De Philippijnse autoriteiten spreken afzonderlijk met de Indonesische en Nederlandse vertegenwoordigers en volgens de zegsman is er vooruitgang geboekt. De correspondent te Djakarta van de Times of India deelt mede dat volgens brigadegeneraal Ahmed Jani, opperbevel hebber van de operatie commando West- Irian ongeregelde troepen met alle soor ten wapens naar Nieuw-Guinea gaan. De eerste fase van de strijd zal volgens de correspondenten bestaan uit coördinatie van de ongeregelde troepen in Nieuw- Guinea om hen tot goed-uitgeruste guerillatroepen te vormen en hun voor ziening en versterking te verzekeren. Het zouden volgens Jani gewapende Papoea's en Indonesiërs zijn. Jani verklaarde voorts, dat het geregelde Indonesische leger enkele afdelingen Papoea's telde maar dat deze nog niet naar Nieuw-Gui nea waren vertrokken. Jani legde deze verklaringen af na een vergadering van de nationale veiligheids raad en het operatiecommando onder voorzitterschap van Sukarno in het zo merpaleis te Bogor. Sowjetunie heeft niets beloofd Hij was van mening, dat de Sowjet unie, hoewel niet door verdragen met Indonesië verbonden, in geval van Australische inmenging zelf zou moe ten beslissen wat zij zon moeten doen. Hii voegde er aan toe, dat Australische inmenging ten gunste van Nederland de toestand zeer ingewikkeld zou maken. Volgens AFP zeide Jani, dat de Sowjetunie nog geen enkele toezegging heeft gedaan om Indonesië in geval van gewapend conflict te steunen en dat Indonesië ook niet om hulp heeft gevraagd. Hij deelde voorts mede, dat brigade generaal Suharto, commandant van hel reserveleger der „bevrijdingsstrijdkrach- ten". deze week naar Makassar zou ver trekken en officieel is aangesteld tot opperbevelhebber van de ..West-Irian- operatie" met hoofdkwartier te Makas- en dat hy tevens bevorderd is tot generaal-majoor. een vraag of Indonesië na het ver strijken van de termijn van tien dagen, die het gesteld heeft voor overleg over een diplomatieke oplossing, onmiddellijk tot geweld zou overgaan, zeide Jani vol gens Reuter: „Aan een dergelijke moge lijkheid ia geen tijdslimiet verbonden. Dit zou op elk tydstip kunnen gebenren. Hij noemde de Nederlandse houding nog steeds onduidelijk. Hij meende, dat het onzinnig zou zijn voor Nederland om de Karei Doorman te sturen. Dit zou volgens hem de stem ming alleen maar verergeren. In het zuiden en zuidoosten van Celebes staan volgens Ass. Press vijf divisies Indonesische vrijwilligers gereed, name lijk 30.000 jongelieden die zich afzonder lijk hebben aangemeld en negentien bataljons overheidsdienaren en personeel van overheidsbedrijven, waaronder een bataljon vrouwen, die al een militaire opleiding hebben gehad. (Zie vervolg op pag. 6) Eén van de eerste joto's uit het rampgebied in Peru. De berichten zijn schaars en die er komen zijn uitermate vaag. Deze foto werd ge maakt waar eens het dorp Ranra- hirca stondEen Indianen meisje zit op de puinhopen van haar huis Enkele honderden infiltranten gemeld op Nieuw-Guinea Een paar honderd Indonesische in filtranten hebben getracht Neder lands Nieuw-Guinea binnen te komen en sommigen zijn in schermutselingen met Nederlandse patrouilles gesneu veld, aldus deelde de heer H. W. As- sink, districtsambtenaar op Biak aan Ass. Press mede. Hun doel was rust te zaaien onder de Papoeas". De groepen infiltranten zijn vol gens de heer Assink volkomen on schadelijk gemaakt. Zij beschikken niet over voorraden en „in het oer- wond kunnen zij niet leven. Ze komen dus naar de dorpen en de bevolking waarschuwt ons onmiddellijk". Sommigen van hen waren volgens de heer Assink employe's die vroe ger in Nieuw-Guinea hebben -gewerkt Zij komen in groepjes van twintig tot dertig man en zijn voorzien van moderne wapens. Zij hebben echter alleen belangstelling voor veroorza ken van onrust en niet in vechten, tenzij zij worden aangevallen. De heer Assink verwachtte niet ge vechtshandelingen of oorlog en er zijn op Biak slechts weinig gezinnen ge- evacueerd. Van de bestuursambtena ren geen enkel gezin, aldns de heer Assink. gevolge van aanslagen heeft dit weekeinde een nieuw en droevig record bereikt. Alleen gisteren al zijn 29 slachtoffers gevallen en 69 gewonden en volgens een officiële Franse opgave zijn er op zaterdag en zondag 48 mensen om het leven gekomen en minstens 116 gewond, van wie 48 Europeanen. Voor de eerste twee weken van het jaar zijn de cijfers nu gekomen op 220 doden en 489 gewonden. In Algiers beschoten Algerijnen met machinepistolen vanuit een auto een ge hele straat in een buitenwijk. Een Euro peaan en twee van zyn kinderen wer den hierbij gedood. Eerder op de dag hadden mannen van wie men vermoedt, tot de O.A.S. behoren vanuit een auto bommen geworpen naar een auto met Algerijnse inzittenden. Zeven van hen werden gedood en zestien mensen kwamen om het leven. Gistermiddag zyn In enkele wijken in Algiers betogingen gehouden, zowel door aanhangers van de F.L.N. als van de O.A.S. De betogers konden met veel moeite door de politie worden verspreid. Een militair tribunaal heeft gisteren drie Algerijnse opstandelingen die vorig jaar verscheidene aanslagen op Algerijnen Europeanen hebben gepleegd ter dood veroordeeld. Intussen is het onderwijzend perso neel in Oran in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de els van meer be scherming in de omgeving van de scho len, In het bijzonder In de buitenwijken. De meeste ouders houden de jongere kinderen thuis, maar benden opgescho' ten jongelui grijpen de kans aan om d< lessen te verzuimen en door de straten te trekken en onrust te zaaien onder de bevolking. In een Joodse wijk hebben Jongelui zelfs kans gezien een winkel in brand te steken. Een vertegenwoordiger van de Franse regering in. Algerije heeft gisteren be kend gemaakt, dat sedert 1 januari 61 leden van de organisatie van het gehei me leger in hechtenis zijn genomen. Een voormalige parachutistenbevelhebber in Algerije, kolonel Trinquler, heeft de ming bekend gemaakt van een nieuwe Franse party, de Volkspartij, die zich tot taak stelt er voor te zorgen dat Algerije Frans blijft. UITERST moeizame en zeer lang durige vergaderingen is dan nu de tweede fase der Europese economische eenwording bereikt. Er zal er nog een moeten volgen. Het slopen van de tolmu ren schijnt slechts in dopende besprekin gen bereikt te kunnen worden. Het is begrijpelijk. In het mensenleven Ie de onderlinge verwijdering nu eenmaal gemakkelijker dan de onderlinge toena dering. Niet elke verscheidenheid bete kent verarming. Maar in de wereld van vandaag betekent een toenemende een heid binnen het oude Europa toch wel Iets. Eendracht wil zeggen verrijking naar bin nen en versterking naar buiten. Dat het jongste resultaat met zoveel moeite is bereikt, sou argwanend kun nen maken; dat het zoveel inspanning heeft gekost, zou twijfelmoedig kunnen stemmen. Daartegenover zegt het niet wei nig, dat men elkaar daar op de conferen tie te Brussel niet heeft willen loslaten. Het resultaat was onvermijdelijk en dien de er te komen. Welnu, het Is er nu. Niet voor niets Is reeds gesproken van ecu ogenblik van historische betekenis voor Europa, en wellicht ook voor hooi do wereld. Wat het besluit inhoudt? Kort gezegd dit dat terwijl in de vorige fase nog elk der landen een recht van veto had, ook tegen meerderheidsbesluiten, dit vetorecht thans is komen te vervallen. In den vervolge wordt dus gehandeld li» eenstemmigheid of desnoods bij meerder heid. Afwijkenden zullen zich hebben to schikken en te voegen. Het is wel duidelijk, dat de landbouw een knelpunt vormde. In schier elk eco nomisch bestel neemt de landbouw een eigen plaats in. Hij heeft hier meer, daar minder, een beschermde positie. Toch was er niet aan te ontkomen, dat aan het eco nomisch geheel ook de landbouw diende te worden aangepast. Integratie van de landbouw in de economie, zo zou men kunnen stellen, was voorwaarde voor een voortschrijdende integratie van Europa. Hier scholen problemen, waarvoor intus sen kennelijk in beginsel een oplossing h gevonden. Waardering betaamt ieder onzer, past iedere Europeaan, voor de niet aflatende volharding, waarmede de bewindslieden van de zes landen, onder hen de Neder landers niet het minst, doende zijn geble ven, voor de vele vragen die zich telkens weer voordeden, het in aanmerking ko mende antwoord op te sporen. Zij beheer sten de materie ten volle, weshalve zij ook in staat waren tot onderlinge compro missen die het wezen van de zaak In waarde lieten. In een tijd, waarin onder de mensen ver deeldheid cn verwijdering hoogtij schij nen te vieren is wat te Brussel tot stand is gekomen, dubbel bemoedigend. (RIta) het horenHet was een slaapliedje." Qp de Oceaan ten westen van Ierland is een diepe depressie aangekomen, die vanmorgen in noordoostelijke rich ting koerste maar waarschijnlijk verder naar het noorden zal ombuigen. De de pressie zal in onze streken de wind doen toenemen uit zuidwestelijke richtinp waarbij een nieuwe hoeveelheid zachte lucht ons land zal binnenstromen. Het doordringen wan deze zachte Oceaan- lucht gaat gepaard met veel betoolkinp en tijdelijk reegn. - was, geen staan praten, voordat de Rus T7EN Russische officier heeft defect Onder belangstelling Oost-Berlijn binnen. Het schikking". De Amerikaanse kaanse officieren bleven nog zaterdagavond in Oost- van Oostberlijners trachtten reddingbrengende voertuig officier antwoordde dat hij nu een paar minuten met elkaar Berlijn blijk gegeven van een Amerikaanse soldaten de was nog maar nauwelijks ter de kraanwagen onder de huidige omstandig- auto te repareren, echter te- plaatse of er kwam een Rus- hulp van de Ru- beden ongebruikelijke hoffe- vergeefs. De kapitein vroeg sische officier in een jeep dig had. Hij gaf uiting aan lijkheid jegens een Ameri- door middel van een radio- aanrijden Hij zei in volmaakt waardering voor de vrien- kaanse kapitein die pech had zender om een kraanwagen Engels tot de Amerikaanse dclijkhcid met een auto. om de auto naar West-Ber- kapitein: „Goedenavond, ka- de mee er Op ongeveer 3 km afstand lijn te slepen. pitcin. Kan ik Iets voor u tier melding* van het controlepunt aan de Weldra reed een grote doen? Indien u hulp nodig ken. sectorgrens raakte de auto Amerikaanse kraanwagen hebt, staan wij te uwci wegreed. Na terugkeer zei de Ame rikaan, dat vele Oostberlij ners de Amerikanen het beste hadden toegewenst. De Oostduitse volkspoütie was niet op het toneel versche- De Russische en Ameri- nen. Tendens stijgend De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Toenemende bewolking met morgen enige regen of motregen. Hogere tempe raturen. Tot krachtig en langs de kast tot hard of stormachtig toenemende said* westelijke wind. Zon en maan Dinsdag: zon op 8.41, onder 16.59 uur, maan op 13.54. onder 4.27 uur. Volta maan 20 januari. n de Rus cn deel- r op zijn hoofdkwar- n te zullen ma- Vannacht om 12 uur zijn de Britae meteor- logische dienst en de weerman van de radio en televisie overgegaan op de temperatuur, schaal van Celsius. Voorlopig nog zal men daarnaast de temperaturen ook in graden Fahrenheit aanduiden om de Britten wat aan de overgang to doen wennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1