Gereformeerde Gemeenten „PLATVOETIGE VERGADERRUIMTEN" GEESTELIJK LEVEN beginnen pionierswerk in Nieuw-Guinea ANTI-PROTESTANTISME r Maak van kerken vooral geen f: ,,^De cleó 3-leren' ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 JANUARI 1962 Zo eenvoudig (is het niet) Van een gedicht naar het geloof is maar een «tap voor de dichter Bertus Aafjcs. Schrijvend over de on mogelijkheid een gedicht goed te interpreteren, om dat het niet in andere woorden weer te geven is, komt hij bij het evangelie en schrijft: „Ik heb de vier evangeliën vorige week eens herlezen. Wat is het geloof in het Nieuwe Testament een over rompelend eenvoudige zaak. Als Jalrus aan Jezus vraagt om zijn dochtertje te komen genezen en er komt een bloedverwant, die aankondigt dat het doch tertje inmiddels gestorven is, zegt Jezus alleen maar tegen Jaïrus: ..Vrees niet. maar geloof." Even eer der heeft hij tegen een zieke vrouw, die hoopvol de zoom van Zijn kleed aanraakte, gezegd: ,,Wees wel gemoed mijn dochter. Uw geloof heeft u gered." In de vier evangeliën is waarachtig geen zaak te vin den. die eenvoudiger is dan het geloof. Je gelooft. Of je gelooft niet. En lees vandaag eens de cate chismus (De Heidelbergse of de Trentse), de theo- logieboeken. de moraaltheologieboeken, zonder welke blijkbaar geen mens meer geloven kan. Ook de paus en de bisschoppen kunnen niet zonder. Hoe simpeler iets is. hoe gecompliceerder het wordt, als men er een uitleg aan tracht te geven." Ik kan met Bertus Aafjes meevoelen. Heeft Spurgeon al niet ongeveer honderd jaar geleden geschreven: ,.De bijbel werpt soms nog wel eens wat licht op de EERSTE ZENDELINGEN GAAN UIT A LS ER politiek geen kink in de kabel komt, vertrekt woensdag 21 februari de eerste zendeling van de Gereformeerde Gemeenten naar Nederlands Nieuw-Goinea. Dat is een gewichtig ogenblik in de geschiedenis van die kring en niet minder in het leven van de uitgezondene, ds. J. Kuyt uit Katwijk aan Zee, die onlangs zijn studie heeft voltooid en als missionair predikant wordt verbonden aan de gemeente van Rotterdam-Centrum. Ds. Kuyt heeft een won derlijke weg moeten afleggen om tot deze zendingsopdracht te geraken. Reeds op de mulo-school had hij de vaste overtuiging in zijn hart, dat hij geroepen was de heidenen het evangelie te brengen, maar een ernstige tuberculeuze aandoening sloeg zijn verwachtingen de bodem in. van het evangelie heeft men. Daar wil men dan een christelijke kerk opbouwen. Ds. Kuyt weet, dat dat niet gemak kelijk zal gaan. Het eerste pro bleem is de taal. Die wilde stam men spreken' talen die geen blan ke kent en in eerste instantie moet dus de taal worden geleerd. Ds. Kuyt neemt koffers met kra len, knikkers en bijlen mee om de inboorlingen gunstig te stem men en het eerste contact te leg gen. Goede moed De jonge zendeling is vol goe de moed. De belangstelling in de Gereformeerde Gemeenten voor zijn opdracht groeit sterk. Steeds meer plaatselijke zendingscom missies worden gevormd en zo ziet het ernaar uit, dat zijn werk onder de Papoea's ver weg onder de tropenzon ook op het thuis front geestelijke winst zal opleve ren. De zendingsgroep vaart met de Oranje naar Singapore. Vandaar wordt via Bangkok naar Biak gevlogen. Ds. Kuyt gaat naar Sorong. zuster Sonneveldt naar Miei en het echtpaar Te Voorde naar Ifar. iets Het duizelde mij en velen met mij. De „eenvoud het evangelie" was ver te zoeken. Er waren mensen die heel hoog van deze rede opgaven, maar bij enke len van hen (journalisten vooral) had ik sterk het gevoel dat zij meenden, dat de rede zo belangrijk was, omdat ze hem niet begrepen. Voor sommigen is nu eenmaal wat moeilijk is. tevens diepzinnig. En in de loop van de kerkgeschiedenis zijn er steeds weer theologen geweest die het evangelie diepzin nig verklaarden om de eenvoud weg te verklaren. En toch zijn we het ook weer niet helemaal met Aafjcs eens. Zijn die twee woorden „Ik geloof' voldoende? Christus riep de mensen nimmer op tot ..geloof" Ook waar wij lezen; „Vrees niet, geloof alleen." staat deze oproep tegen de achtergrond van de woorden: ..Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u. wie mijn Woord hoort en Hem gelooft, die Mij gezonden heeft, heeft eeuwig leven en komt niet in het oordeel." „Je gelooft. Of je gelooft niet" schreef Bertus Aaf jes. Maar wie gelooft er eigenlijk niet? De Hindoes geloven, de mohammedanen geloven, de communis ten geloven (in zichzelf en het systeem), zelfs de minst ontwikkelde heidenen geloven. Christus n g< op tot ..geloof in Hem die Mij gezonden heeft, dat geloof heeft een ontzaglijke inhoud, is ni volkomen te begrijpen, omdat het geen kwestie verstand, maar van het hart, van overgave is. En Driemaal moest hij een langdurige rustkuur volgen en het zag er geenszins naar uit, dat hij ooit nog eens voor uitzending naar de tro pen in aanmerking zou komen. Maar een tim merman, lid van een gereformeerde ge meente. die werkzaamheden verrichtte in de ouderlijke woning van de hervormde jonge man Kuyt, bleek een geestverwant en uren lange gesprekken, soms tot diep in de nacht, mondden uit in zijn toetreding tot de plaat selijke gereformeerde gemeente en tot het be zoeken van de Theologische School in Rotter dam. Daarvóór was hij leerling ran de bijbel zendingsschool in Doom en later waren de volgende leergangen aan de beurt: een tim- mercursus in Leiden met het oog op zen dingswerk in de rimboe), een eenvoudige me dische opleiding en een linguistencursus in Engeland, de Nieuw-Guineacursus aan de zendingshogeschool in Ocgstgeest. een cursus Maleis en een cursus aan het Koninklijk Ne derlands Instituut voor de Tropen te Amster dam. nog actief in Colombia Telkens opnieuw betoont de Rooms Katholieke Kerk van Co lombia zich fel agressief en vin den aanvallen op predikanten en gemeenteleden plaats. Hoewel op hoger niveau zo nu en dan blijk wordt gegeven van een betere verstandhouding tussen protes tanten en rooms-katholieken, kunnen in bepaalde steden gees telijken het vaak niet verkroppen dat er kleine gemeenten worden gesticht. De meeste aanvallen geschic- den In districten die onder lei ding staan van een bisschop die Niet eenvoudig *t Is niet eenvoudig, maar er is geen moed voor nodig om in uw omgeving tc zeggen dat u anti revolutionair bent. U hebt alleen behoorlijk wat kennis van politiek uit te stallen. 't Is niet eenvoudig en er is ook geen moed voor nodig om te seggen aan uw omgeving dat u gereformeerd bent, al moet u goed op de hoogte zijn van de kerk- ge<ehiedenis van deze en vorige Wel is bet eenvoudig om te reggen aan je omgeving dat je de Heiland ontmoet hebt in je leven en dat Hij de bljjdsehap en de vrede in je hart heeft gegeven, maar daar i< ineens by ons alle maal véél moed voor nodig, 't Ia alsof dit op een ander vlak ligt. (Ons Kerkblad, Velp) zich onverzoenlijk betoont. In het bijzonder geldt dit voor het bis dom Santa Rosa de Osos, waar Miguel Angel Builes, bisschop is. Hij is een fel redenaar die de protestanten even fel aanvalt als do Liberale Partij, de Pan-Ame- rikaanse Unie, schoonheidswed strijden, gemengd zwemmen en de mambo-dans. In een van zijn boeken roept hij zijn gelovigen op tot een wilde kruistocht. In „Pro testantisme, geschiedenis en fou ten" schrijft hij zelfs: „De uit breiding van het protestantisme is een oproep tot een godsdienst oorlog. een oproep die we met al haar consequenties aanvaarden. Het is een juridisch principe dat het wettelijk is om macht met macht te weerstaan. Zij vallen het heiligste wat we bezitten aan. We moeten de agressie terug slaan en we zullen haar terug slaan". pastoor Armando Uribe processie leidde naar de protes tantse kapel waar een serie sa menkomsten werd gehouden. Een beeld van Maria werd meegedra gen. Voor het kerkje preekte hij tegen de protestanten, gilde dat de prediker, de ex-priester Ma riano Bahamonde. een monnik is die zichzelf heeft verkocht en kondigde aan dat deze „hut" de volgende dag platgebrand zou worden. De volgende avond leidde hij een tweede processie naar de kerk. De kleine groep van protes tanten had de hulp ingeroepen van agenten, die wel kwamen op dagen maar geen pogingen deden om de processie tegen te hou den. Op een gegeven moment beweerde de pastoor dat men hem vanuit de kapel waarvan de ramen hermetisch gesloten waren. met een steen bekogeld had. Met zijn volgelingen drong hij binnen en begon het meubilair kort en klein te slaan. Pas toen grepen de agenten in en ontruim den de kapel. Pastoor Uribe heeft zich nu in zijn woede tevens gekeerd tegen de doden. Met een bulldozer heeft hij de protestantse begraafplaats laten egaliseren, de 24 graven verwoest en de grond gewijd om er een rooms-katholieke begraaf plaats van te maken. De burge meester heeft de zijde van de pastoor gekozen. Toen de Gereformeerde Ge meenten in 1907 onder één ver band werden gebracht, vestigde ds. G. H. Kersten reeds direct de aandacht op het grote belang van het zendingswerk. Een pre dikant, ds. Benjamin, werd gel delijke steun verleend voor het drijven van zending in Armenië, maar een teleurstellende erva ring was voor de Gereformeer de Gemeenten aanleiding zich van ds. Benjamin te distanci- cren en nadien werd de zen- dingstaak jarenlang verwaar loosd. Af en toe gingen wel eens stemmen op die deze toestand verontrustend noemden, maar het duurde tot omstreeks 1950 voordat men op dit gebied actief werd. Het zendingsblad „Paulus" werd opgericht (toen oplaag 400, nu 15.000) en in tal van gemeen ten ontstonden zendingscommis sies. Het duurde niet lang of er was voldoende geld bijeen om een bescheiden begin met het zendingswerk te maken. Oriëntering Met ds. Kuyt vertrekken in op dracht van de zendingsdeputaten van de Gereformeerde Gemeen ten zuster D. Sonneveldt uit Pijn- acker, die in een ziekenhuis voor tolde (Gelderland), dat zal den verbonden aan een oplei dingsschool voor Papoea-onder wijzers. Ds. Kuyts vrouw, hij trouwt 13 januari a.s., volgt an derhalf jaar later. Zij wil eerst haar diploma als lerares bij het nijverheidsonderwijs behalen. Ds. Kuyt begint in Nieuw-Gui nea met een oriënterlngstocht door de Vogelkop, samen met ds. Woldendorp van de Evange- llsch-Christelijke Kerk. Zodra hij enige ervaring heeft opgedaan zal hij een zendingsveld uitzoe ken, waarna zuster Sonneveldt en het echtpaar Te Voorde zich bij immuun TWEE BOEKEN, TWEE VISIES^ „De sterke Simson en de Sterkste" De sterke Simson en de Sterkste, door ds. G. Boer. Uit gave J. Bout cn Zonen, Hulzen NH. Niet altijd is de waarde van preken, die in druk verschijnen, even groot, maar de preken over Simson, die de Huizense predi kant ds. G. Boer vorig jaar heeft gehouden, zullen zeker hun weg vinden nu ze in boekvorm gebun deld zijn. De preken zijn op de band opgenomen en daarna uitge tikt, maar zo goed gecorrigeerd dat de spreektaal toch wel echt schrijftaal is geworden. In negen S reken behandelt ds. Boer het ge- ele leven van Simson, die. on danks het feit, dat hij „een zon dige held" is, voor hem toch een afschaduwing blijft van Christus. Daarom preekte ds. Boer niet al leen over Simson, maar via Sim son over Christus en op iedere bladzijde van dit boek trekt hij dan weer een lijn van Christus naar zijn gehoor, zijn lezerskring en zichzelf. Het is de bedoeling een gebie op te zoeken, waar de mense.. nog leven in het stenen tijdperk De Tafel des Heren door prof. dr. A. F. N. Lekkerker- ker. Uitgegeven in de serie „Bi bliotheek van Boeken bij de Bij bel" van Bosch en Keuning te Goede wijn behoeft geen krans en een goed boek geen leren band. Dat blijkt weer in het jongste werkje van prof. dr. A. F. N. Lek- kerkerker: ..De Tafel des Heren." In deze pocket van nauwelijks 170 pagina's geeft hij de lezer een weelde van materiaal over het heilig avondmaal. Hij heeft ge probeerd aandacht te besteden aan onderwerpen, die in de Ne derlandse publicaties nog maar nauwelijks aan de orde zijn ge weest en schrijft over de histori sche betrouwbaarheid van de bij belse overlevering en over de ge schiedenis van de mijding van het avondmaal. Van groot belang zijn de hoofdstukken waarin hij de vier verhalen over de instelling van het avondmaal onderling met elkaar vergelijkt. Hij slaagt er op .zeer eenvoudige wijze, begrij pelijk voor iedere geïnteresseer de leek, in zijn lezers een verdiept inzicht te geven in deze bijbelse hoofdstukken. Het boekje verschijnt op een moment in de kerkgeschiedenis dat vragen over de intercommu nie. de gemeenschappelijke avond maalsdienst. steeds opnieuw aan de orde worden gesteld. Dit boekje biedt prachtig materiaal als inleiding tot een gesprek tus sen mensen van verschillende kerken, maar ook voor iedere •ijk-bijbelkring. En het mag ze- In de Rotterdamse Morgenster- kerk is het „WoortT gevleugeld door een bijzondere kansel- afwerking. (Hierboven) De Rotterdamse Salvatorkerk biedt een modern voorbeeld van een kerk, vrij van de bijgebou wen, maar er toch mee verbonden. Rechtsboven Weinig - veel Toen minister Talma na zyn ministerschap dominee werd in Bennebroek, werd hij door prof. Jonker bevestigd met de werkelijk «fantastische" tekst: „Over weinig zyt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten". (Ds. H. A. Visser) Honderdenzeventig ge refor meerde kerken zijn er na de oorlog gebouwd en daarvan zijn er maar zeer weinige die werkelijk spreken tot de men sen van deze tijd, die een sterk en waarachtig teken zijn van Gods majesteit en liefde in de razende wereld van van daag. Vele herinneren trouwens sterk aan de „kerken" die' er voor de oorlog zo veelvuldig verrezen en die de schrijver Overduin eens heeft getypeerd als „platvoetige vergaderruim ten, zo volgestouwd met men sen, dat God er niet meer bij kan". Tot deze sombere con clusie komt de architect Leo de Jong in het boekje Aspecten van kerkbouw 1), waarin hij samen met een aantal anderen, predikanten, kunstenaars en een wijsgeer zoekt naar vorm en functie van de moderne kerk in de huidige samenle ving. Vooral de architecten hebben het moeilijk bij het zoeken naar nieuwe wegen in de kerkbouw. Dat ligt voor een goed deel ech ter ook aan hun opdrachtgevers, aan de bouwcommissies, die vaak irict de strakke eisen komen: zo veel zitplaatsen, zoveel neven ruimten en voor zo weinig geld moet er een kerk komen. Hoe weinig is er dikwijls spra ke van werkelijke verdieping in de verschillende functies in de eredienst, van grondige voorbe reidende studie. Men ziet dan echter over het hoofd, dat de kerk de plaats is. waar de ge meente samenkomt om haar Heer te ontmoeten. Dat is een zaak van grote ernst en grote wijding. Voor dat gezamenlijk geloofsbele- ven moet de kerk ruimte schep pen, ruimte om het Woord te ho ren, ruimte om de doop* te bele ven en op te gaan naar het avondmaal, ruimte zelfs voor een ontmoeting voor en na de dienst. De kerk dient daarom bewust monumentaal te zijn, het enige gebouw in- de wereld dat niet profaan is. zo betoogt De Jong. Als dit besef levendig is dan is de vraag naar basiliek- of cen- traalbouw niet zo moeilijk meer. Dan weet men dat het kerkge- bouw zowel transcendent als im- manent moet zijn. Dat er ener- "c zijds is een „gerichtheid op" cci anderzijds een „samenzijn van" ~a de gemeente. Dat houdt in dat een eenzijdige nadruk op het sa- menkomen van de centraalbouw nooit absoluut doorgevoerd kan worden. Architect en gemeente J" zullen samen moeten zoeken naar een ruimtelijke vorm waarin bei( de elementen tot hun recht ko men en het resultaat moge zijn een ruimte waar men werkelijk v „binnen" is, geborgen met elkaar F® en met God. Van de andere medewerker^ aan Aspecten van kerkbouw men wij dr. C. A. van Peursen, die zeer verhelderend schrijf! over de plaats van het Woord) ds. H. M. Kuitert die de grenzej van de liturgie aangeeft, Rijnsdorp die schrijft over i ratie, M. H. Zaalberg over toegel paste kunst in kerken en archil tect Sj. Wouda over kerk t Ook dr. A. G. Luiks gaat zijn brochure „Wij bouwen ker ken voor God cn mensen" 2) in op de praktische uitvenring van kerkbouw. Omdat het kerkgebouw een speciaal doel heeft, namelijl dat van de ontmoeting van Goc met Zijn volk, ook omdat het een apart karakter heeft van de hoo| ste waarde, namelijk dat va: werkplaats van de Heilige Geest behoort het allereerst alleen voo: dit doel en volgens dit karaktei te worden opgericht. Het is in strijd met de bedoe ling van de eredienst, wanneei men de kerk meteen ook voor an dere activiteiten, hoe prijzen? waardig op zichzelf ook, bestemt Vooral in een tijd van materiël) f voorspoed acht dr. Luiks het i aanvaardbaar dat er zo „ei misch" gedacht wordt. En men toch een pastorie, een kos- terswoning, verenigingslokalen receptiezalen, jeugdhonken en car tines aan de kerk verbinden da: zorge men voor een goede af scheiding, waardoor noch het ex terieur, noch het interieur van d( 0 kerk schade lijdt. 1) N.V. Uitgeversmaatschappij Y De Graafschap, Aalten. r 2) Uitgave T. Wever, Franekeij "SoS n wi 1 DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD de revolte te hebben deelgeno men, omdat zij niet de eer had den gehad, te worden uitgeno digd. En het is dan ook de vraag, of een hartstochtelijk beroep het oog van de denkbeeldig* naald is gekropen. Fout e De Gaulle dit wil bereiken, we ten we nog steeds niet. Wat dit betreft, bevinden we ons nog in eenzelfde situatie als drie en een half jaar geleden, toen de eerste opstand in Algerije een maakt en het geweld spreekt een steeds dreigender taal. De leden van de vakbonden kunnen de straten opgaan, als er gevaar dreigt van de zijde ten uit te lokken. Gelukkig heb ben slechts weinig mensen aan de communistische oproep ge hoor gegeven, had de Franse regering op grote schaal voor zorgsmaatregelen genomen en Permanente crisis in Parijs - Het „Geheime van de Gaulle op het" deel van de strijdkrachten, dat hem on voorwaardelijk trouw is geble ven, evenveel effect zal sorteren, als vorig jaar nog het geval Is DE GAULLE doet. alsof er Gaulle en niemand anders dan mets bijzonders aan de hand is. De Qaulle schreeuwden. Onverstoorbaar als na de mis lukte aanslag, die vorig jaar op De officieren en de Europese rrrnrrr.rf.T' ringen, eventueel gesteund door een deel van de strijdkrachten. Maar dergelijke door linkse or ganisaties geleide demonstraties werken in Frankrijk meestal als een rode lap op een stier. En gedroegen de ongeveer 5000 de monstranten zich opvallend rus tig. En dat is een gelukkig ver schijnsel, want Frankrijk heeft op het ogenblik geen behoefte aan betogingen tegen de OAS, maar aan orde en rust. leger zoekt naar een gelegenheid. Onmacht HIER is de onmacht van De Algerijnse kwestie. Zo heeft hij met roem overladen generaal aan dc vooravond van het nieu. elke prijs ion vechten voor we jaar laten weten, dat Frank- rijk voor het einde van 1962 het het t>«houd van een Frans Alge als de leiders van de OAS er in slagen, de indruk te wekken, dat een communistische staats greep dreigt, is voor de leiding van de Franse strijdkrachten. Vragen TOCH blijft het een grote FRANKRIJK maakt de laat ste tijd een permanente cri sis door, veroorzaakt door het communisten aangekondigde demonstratie (die overigens bij zonder rustig verliep). is het geVaar bepaald niet meer denkbeeldig, dat het regiem van De Gaulle wordt weggevaagd Gaulle ten voeten uit getekend. Iiij geniet nog steeds de steun van de grote meerderheid van het Franse volk. Maat deze fac tor die in de afgelopen jaren maar van betrekkelijke beteke nis is geweest, is niet langer be ten uit Algerije zal hebben terug getrokken en dat het zal blijver streven naar een onafhankelijl Algerije, dat nauwe banden me omdat De Gaulle zich sinds 1947 In raadselen had gehuld en zich t nooit over zijn politieke plannen had willen uitlaten. Later bleek dat de generaal wel bepaalde die zich al de jaren van De Gaulle's bewind al niet happy heeft gevoeld, wellicht het hek van de dam. Paraat vraag, of De Gaulle nog gele genheid zal krijgen, zijn Alge rijnse politiek tot een goed ein de te brengen. Grote moeilijk heden kunnen ontstaan, wan neer de president er op grote optreden van het zogenaamde „geheime leger", dat aanvanke lijk alleen in Algerije opereerde, Gevaar cn de militairen in Parijs de lakens gaan uitdelen, met een stroman aan het hoofd van de palend voor de situatie in Frank rijk. zomin als zij ooit wezen lijke invloed heeft kunnen uit oefenen op de ontwikkelingen in Ideeën had, die niet strookten met de verwachtingen van de officieren en de colons en in be INTUSSEN lijkt het nog niet zo ver te zijn, dat er van een onmiddellijke dreiging moet schaal toe overgaat, de Franse strijdkracht naar het moeder land te doen terugkeren. De mogelijkheid bestaat, dat de mi maar nu het zwaartepunt van zijn activiteiten naar Franrljk verlegd. Vorige week vrijdag nam de Franse regering uit gebreide maatregelen om" zo veel mogelijk voorbereid te zijn. BIJ die communistische de monstraties dreigde het gevaar dan ook niet van de zijae der betogers, maar van de aanhan gers van het „geheime leger", van wie bekend was. dat zij zou den trachten ernstige ongere geldheden uit te lokken om de bevolking in een zgn. anti-com staat. Trouw MET die dreiging wordt Frank rijk sedert enkele weken gecon fronteerd en het is bepaald niet al te pessimistisch uitgedrukt, wanneer we beweren, dat dit ge Algerije. Dat de Franse strijd krachten in Algerije nog luiste ren naar de bevelen uit Parijs (al wordt daar heel veel de hand mee gelicht) is louter en alleen het gevolg van een zeke re rivaliteit tussen de verschil lende onderdelen er van. met name in de leidende kringen. paalde opzichten van grote wer kelijkheidszin getuigden. Hachelijk TOEN De Gaulle lil Frankrijk aan de macht kwam, was er weinig verbeeldings worden gesproken. Er is dan ook sprake van een permanente paraatheid bij de Parijse poli tie, een paraatheid, die eventu ele revolutionaire elementen al bij voorbaat tracht af te schrik ken. Daar komt nog bij, dat de OAS in Frankrijk zelf nog niet zo sterk wordt geacht, dat zij litairen zich dan openlijk tegen De Gaulle zullen keren en als zij dat niet doen, is het niet uitgesloten, dat de in Frankrijk terugkerende troepen een staat in de Franse staat gaan worden, zoals zij dat zovele jaren in Al gerije zijn geweest. Hoe men de Franse situatie ook beziet, er is als van de zijde van de OAS zou worden gepoogd door mid del van een staatsgreep de munistische uitbarsting achter het ..geheime leger" te kunnen krijgen. Meer nog waren de voorgenomen activiteiten van de vaar zo niet met de dag. dan toch wel met de week toeneemt en dat als het er werkelijk op aan komt de politietroepen. Pas in de tweede plaats gaat de houding van de „gewone jon gens" in het leger een rol spe len. kracht voor nodig, zich de hachelijke situatie voor te stel len. waarin Frankrijk zou ko men te verkeren, als De Gaulle op eigen kracht met succes een staatsgreep zou kunnen verwe zenlijken. Slechts wanneer de militairen een greep naar de zowel op korte als op wat lan gere termijn reden tot grote be zorgdheid. In wezen is Frankrijk dan ook het grootste probleem. macht aan zich te trekken. Toen werd niet toegegeven en zelfs voorzichtig ontkend, dat het zenden van belangrijke po- lltleversterkingen naar de „poor ten van Parijs" verband zou houden met het gevaar, dat van de zijde van het „geheime leger" OAS gericht op beïnvloeding van de strijdkrachten, waarvan de leiding al niet erg te spreken is over de Algerijnse politiek van generaal De Gaulle en zich zorgen maakt over de mogelijk heid van een communistische greep naar de macht. Wanneer de OAS er in slaagt, een deel van de legerleiding of waarop de Franse president in elk geval kan steunen, weinig zullen kunnen uitrichten tegen met moderne wapens uitgerus te parachutisten. De opstand in Algerije kon vorig jaar op het laatste nippertje worden onder drukt, omdat dc marine en de luchtmacht tenslotte weigerden, onder het juk van de generaals door te gaan. Wanneer de leiders van leger, luchtmacht en marine in Alge rije het met elkaar eens waren geweest, zou de revolte In dat Franse gebiedsdeel binnen één etmaal zijn geslaagd en zou een overrompelende aanval op het gebied van Parijs en andere vi zou worden uitgeschakeld, of door een natuurlijke oorzaak, of door hetzelfde leger, dat hem in het zadel had geholpen. De Gaul le regeerde en regeert nog bij de gratie van de Franse strijd- krachten, waarin het leger de voornaamste rol speelt Dat dc president zich over de steun van het overgrote deel van de bevolking van Frankrijk mag macht doen, is De Gaulle's re giem en waarschijnlijk ook het leven de president, in groot ge vaar. Zo ver is het echter r.og niet en zo ver kan het pas ko men als zoals gezegd er massale demonstraties tegen de OAS zouden plaatsvinden, die tot bloedige botsingen zouden leiden en gedachten aan een door de communisten geleide waarmede de westelijke wereld beeft te kampen, als het er op aankomt inderdaad gevaarlijker dan de Berlijnse crisis en de ernstige situatie in Zuidoost- Azië. Het einde van de Algerijn se crisis is nog lang niet in zicht. De oplossing, die De Gaulle nastreeft is de enige, die wellicht nog te verwezenlijken valt. Helaas moet maar al te geleden gaf men In Parijs aar zelend toe. dat de grote concen tratie van politiemensen sinds van de strijdkrachten (bijvoor beeld de parachutisten, die van Algerije naar het noordoosten Maar al te bekend zijn de ver klaringen van vele Franse offi- tale punten In Frankrijk hen vrijwel zonder strijd de macht In Frankrijk en Algerije ln han den hebben gespeeld. Het ls dan 8 ALAN de man achter verheugen, heeft invloed op de houding van de legerleiding Joch speelt in het geheel van het krachtenspel in Parijs en staatsgreep zouden oproepen. De demonstratie, die vorige week zaterdag door de communisten werd gehouden, was een van zeer worden gevreesd, dat niet alleen in Algerije, maar ook in Frankrijk zelf krach ten aan het werk zijn, die deze vrijdag slechts voor een deel het gevolg was van de door de van Frankrijk zijn overge plaatst) achter zich te krijgen. tegen de rebellerende officieren niet teveel gezegd, dat Frank- het geheime leger De terreur heeft zich van Frank- waarbij de OAS gelegenheid zou oplossing tot elke prijs willen verhinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 10